Vakiiïitie toevlucht voor „vergeten mensen" Een ontroe Saliands initiatief Het blaas-pijpje Trek van toeristen naar buitenland is wisselvallig „DE IMMINKHOEVE" Drink jij of drink ik. WAAR GAAN WE HEEN? Verlangen naar zin voornaamste factor 7 Iade kom van het vriendelijke Sallandse dorpje Lemele, op de weg van Ommen naar Raalte, ligt de driehonderd jaar oude boerderij „De Imminkhoeve". De boer ploegt er echter niet meer en op het erf heerst niet meer de bedrijvigheid van het boerenbestaan. Wèl ■lÜinikt er de lach van mensen, waarvan je haast zou kunnen zeggen aat -ze het lachen verleerd zouden moeten zijn De landbouwtrekker heeft er plaats gemaakt voor de rolstoel. Op de „Imminkhoeve" komen mensen vakantie houden, voor wie het begrip ereensuitzijn zó oneindig veel inhoudt en zovele emotionele kanten heeft, dat het welhaast beschamend is om ais gezond mens" te moeten ervaren dat de maatschappij op dit punt zo ontzettend veel te kort schietWant er zijn nog te weinig Im- minkhoeven in onze samenleving. En er is nog zo ontstellend wei nig begrip voor noodachtergeslotendeuren: het geïsoleerde wereldje van onze gehandicapte medemens. Ons land telt circa een kwartmil joen mensen, die door welke oor zaak dan ook, niet meer kunnen be schikken over het volledige vrije ge bruik van zintuigen of ledematen. In de meest ernstige gevalen zelfs niet meer de controle hebben over bei den. Er zijn vele verkeersslachtoffers bij. Velen ook werden invalid? tenge volge van ziekte of weten niet beter omdat zij hun handicap meekregen bij de geboorte. Een kwartmiljoen mensen, lichamelijk en/of geestelijk gehandicapt, waarvoor in de norma le samenleving géén plaats is Want hoe hard het ook moge klin ken: de gezonde samenleving wendt zich af van deze ..vergeten groep mensen". Soms welhaast met een wrevelig niet willen zien en niet geconfronteerd willen worden met. hun onvolkomenheid Velen nemen geen deel aan het eco nomisch proces in de maatschappij en zijn gedoemd een eigen leven te leiden in een eigen wereld En dat doen ze dan ook: Eenzaam binnenshuis, ergens weg gestopt „tweehoog-achter" in een muffe stadswijk ofwel wetenschappe lijk goed verzorgd in een instelling. Een harde strijd communicatie, naar contact om zijn geestelijke eenzaamheid te doorbre ken. Wil niet betutteld worden, be-, klaagd of bewonderd. Maar wil ge zond zijn met de gezonden en mens zijn met mensen. Dat is de kern: het integratiepro bleem. Particulier initiatief Een probleem zoals er zovele pro blemen zijn en waarvoor op brede schaal geen pasklare oplossingen te vinden zijn. De overheid, zegt men, is, verantwoordelijk voor ons allen en dus ook voor het welzijn van deze medemensen. Maar in een bestel zijn altijd tekortkomingen te vinden. En dan is het de beurt aan 't particulier initiatief om die tekorten op te vul- lenlen. Doorgaans is het dan de taak van een handjevol idealisten om wat op touw te gaan zetten. Maar hoe dan ook: financieel zijn zij afhankelijk van andere welwillende particulieren. Geloof in doel en groot vertrouwen in het welslagen van wat tot stand moet worden gebracht is dan de be zielende kracht, die dikwijls de enige garantie inhoudt die aan de goedgeef se Nederlander kan worden gegeven. De grote kracht om door te kunnen zetten is veelal het heilige besef van het moeten. Mannen, vrouwen en kinderen, die veelal verborgen voor de buitenwe reld 'n harde strijd te strijden heb ben. Niet zozeer vanweg? het feit dat ze niet uit-de-voeten-kunnen, want vaak worstelen zij zich met 'n be wonderenswaardige wilskracht bo ven hun 'handicap uit en komen tot aanvaarding van hun tekort-: Him strijd is het probleem van het niet geaccepteerd worden als nor maal mens door de „gezonde samen leving". Men ontwijkt ze vanwege hun tekort, betuttelt om hun hulpbe hoevendheid en acht ze niet volwaar dig Anders dan normaal een volle dige miskenning! De gehandicapte daarentegen hun kert naar menselijke erkenning, naar Belangeloos Een mooi voorbeeld daarvan is wat er op de weg van Ommen naar Raal te is gepresteerd. Die eeuwenoude mooigelegen boerenhoeve, waar een project is ontwikkeld dat waard is om behouden te blijven. Omdat het voorziet in een enorme behoefte. - -- - Ofschoon die ene „Imminkhoeve" nog altijd een druppel is op de gloeiende plaat De Stichting Vakantiecentrum voor Gehandicapten „De Imminkhoeve" kwam in maart 1972 tot stand en heeft ten doel gehandicapten vanuit het gehele land weg te plukken uit de enge begrenzing van de muren, waarbinnen zij gedoemd zijn te ver blijven. Om een lach te kunnen laten weer klinken, de bevrijdende lach van het er-eens-uit-zijn Een week of een paar weken in een andere omgeving, doet wonderen! „Witte jassen willen we hier niet zien", zegt de heer J. L. Boeren dans, beheerder van de „Immink hoeve", initiator en medeoprichter van de Stichting. Zelf invalide en levende van z'n WAO. verricht hij zijn bezielende taak in Lemele volkomen belange loos. Dat is overigens het toonbeeld van allen, die daar hun dankbare werk doen. Men wil geen vergoe ding! Wij willen de mensen hier de vrye blijheid van een echte vakantie laten genieten. Waarby een gezond mede menselijk contact voorop wordt ge steld. In een mooie omgeving, in een vakantiecentrum vvaar niets aan een inrichting doet denken of aan de vier muren van thuis. Uiteraard zijn alle voorzieningen aangepast aan de eisen. Derhalve geen drempels of andersoortige be lemmeringen. Wanneer we hier groe pen uit een Inrichting krijgen verzoe ken wü de begeleiders om in vakan- tietenucte verschijnen. Daar op „Imminkhoeve" is een Ie der mens met mensen.... Andere omgeving doet wonderen De heer Boerendans verhaalt van een zwakzinnige jongen, die drie jaar lang niet te bewegen was geweest tot enigerlei communicatie. Stil in een beschut hoekje was hij tot eenzaamheid vervallen met als enige metgezel de stoel waarop hij zat. En waartoe hij dag in dag uit zijn toevlucht zocht Totdat zich dit jaar de gelegenheid voordeed om een vakantie door te brengen op de „Imminkhoeve". En daar gebeurde, wat toch nie mand had verwacht! Wim besefte verandering van om geving. Een geheel andere omgeving met andere mensen om zich heen. Zocht toenadering en kwam los Hij kon slechts articuleren en ge baren, maar hij deed het. Tot grote verbazing en blijdschap van zijn be geleiders. Er werdqp films van ge maakt als bewijsstuk van het „won der". Ontroerend was de aanhankelijk heid van de jongen Het klinkt welhaagt ongeloofwaar dig dat het tot.de mogelijkheden be hoort in onze snellevende moderne samenleving. Maar het geval werd gesignaleerd door de NCRV binnen het kader van een radioprogram ma Een invalide vrouw, die zevenentwin tig jaar lang haar huisje niet uit was geweest! Zij kwam door bemid deling van deze..omroepvereniging op de „Imminkhoeve" terecht waar zij voor haar doen een onvergetelijke ervaring opdeed Mensen, die iets om haar gaven, die belangstelling voor haar hadden. Dat was voor haar iets onbestaanbaars! De ervaring van de heer Boeren dans en z'n staf van helpers en help sters vormen een rijke bloemlezing van dankbare feiten, emoties en be levenissen. Het is machtig werk. waardoor ie beslist niet gefrustreerd raakt. Ofschoon het afscheid waarvoor je steeds weer geplaatst wordt, toch wel erg moeilijk is Dit jaar heeft „De Imminkhoeve" voor het eerst op volle kracht kun nen draaien met gemiddeld dertig gasten pér week. Vele verzoeken, waaronder ruim twintig groepsaan- vragen van inrichtingen, moesten he laas worden afgewezen. De belangstelling is groot en de behoefte is schrijnend. Toch wil ..De Imminkshoeve". als het vooralsnog niet anders kan, in ieder geval die druppel op de gloeiende plaat blij ven Tekort van zestigduizend Tot voor zeer kort heeft het er naar uitgezien dat dit vakantieoord tóch zou moeten verdwijnen. Ondanks het feit dat de exploita tierekening over 1974 beslist geen te korten te zien zal geven en dat ook de prognoses voor 1975 een gezond financieel beleid garanderen, pak ten zich toch donkere wolken boven „De Imminkhoeve" samen Men was niet bij machte een tekort van zestigduizend gulden weg te wer ken, dat was ontstaan tengevolge van onvoorziene uitgaven in het voor afgaande jaar bij de bouw en inrich ting. De bedreiging van het voortbestaan van „De Imminkhoeve" is echter af gewend door de gezamenlijke Rabo- banken in Nederland. Jongstleden vrijdag 25 oktober overhandigde dr. A. J. Verbage, bij de officiële opening van het districts kantoor van de R: bobank te Almelo, namens de „Stichting Steun door Ra- bobanken" een cheque van een eens luidend bedrag als gift om het tekort te dekken, aan de voorzitter bestuur van de Stichting „De Imminkhoeve", de heer J. J. R. Boosman. Nieuwbouw Nu deze rekening vereffend is en nog net is kunnen voorkomen dat dit mooie particuliere initiatief zou moe ten stranden op het uitblijven van de zo hoognodige financiën, kan men thans welgemoed voortbouwen aan dit „eiland van mensen-werk". Er bestaan grote plannen. Alleen, ook daar is geld voor nodig! Een jaar nadat de boerderij door de Stichting werd aangekocht, kon begin 1973 een aanvang worden ge maakt met de verbouw en inrichting van de aanwezige gebouwen, de aan leg van de tuin en de moestuin met kassen. De twee grote stalcomplexen wer den getransformeerd tot ruime fris se slaapzalen, voorzien van toiletten, was- en doucheruimten. Aangepast en betegeld, 'n Immers grote, naast de boerderij gelegen veldschuur werd verbouwd tot een ruime lichte recrea tiezaal. verbonden door een corridor met de nachtverblijven. De kinderboerderij werd ruim schoots voorzien van dieren, geschon ken door particulieren uit het gehele land. Een keurige doelmatige accommo datie. waarmee fase I van het bouw plan bereikt is. De fondsen hiervoor werden bijeen gebracht door de ver koop van obligaties zullen van par ticuliere en instellingen. Erg veel steun werd ondervonden van acties voor radio en TV door de VARA en NCRV. Er loopt thans ook een financiële actie voor een „aangepaste bus", waarvoor inmiddels een fonds is gevormd van meer dan f 10.700. Met de verwezenlijking van fase II is een bedrar gemoeid van f 450.000, In dit plan is de bouw van een hotel accommodatie geprojecteerd met twee- en vierpersoons kamers, waar in in totaal 30 gasten kunnen wor den ondergebracht. Centrale keuken, wasserij, eetzaal- en recreatieruim te. Fase III omvat de plannen voor de bouw van circa 20 bungalows. De ze bungalows zijn bestemd om gezin non op te vangen, waarvan één of meer huisgenoten gehandicapt zijn. Zoals de heer Boerendans het terecht stelt: wij willen hier ook zoveel mo gelijk trachten om gezinsleden van de gehandicapten onder te brengen. Ook dat is eigenlijk een „verge ten groep mensen", die tengevolge van grote zorg en toewijding ook ten- einde-raad kunnen geraken 't Zou mooi zijn als dit allemaal verwezenlijkt zou kunnen worden. Voor wie geïnteresseerd is in het project ,.De Imminkhoeve". is het goed te weten dat men daar gast vrij ontvangen wordt „Wij laten de mensen graag zien waarom en waarvoor wij werken", zegt de heer Boerendans. (Noot van de redactie: Ofschoon in dit artikel niet openlijk een ver doek om financiële steun wordt ge daan, ademt het wel de sfeer van „belangstelling opwekken" «oor het gehandicapten-probleem Wij wil len wat verder gaan door u te vragen mv bïidrage te storten op giro 28166 00 van de Stichting „De Imminkhoeve" te Ommen voor dit mooie Sallandse initiatief, (w.b.). DEN HAAG. 21 oktober. Wat an derhalve maand niet voor mogelyk werd gehouden in de Nederlandse reiswereld is onverwacht werkelyk- hcid geworden: afgelopen zaterdag vertrokken tal van vliegtuigen, on der andere naar Spanje in verband met redelijke aanbiedingen voor herfstvakanties, die doorgaans een week of tien dagen duren. In weer wil van sombere voorspellingen en kele maanden geleden hebben eni ge duizenden reislustigen toch beslo ten het najaar uit te kiezen voor een vakantierust, blijkbaar omdat men in de afgelopen zomer zeer slecht aan zün („zonnige") trekken is gekomen. Een uniek verschynsel, dat deze la te trek in 1974, die laat zien dat de teruggang in reisboekingen voor di verse landen niet enkel op de finan ciën berust, zoals de berichten van Het Bedrijfschap Horeca schrijft ons: De wijziging van de Wegenver keerswet (de zogenaamde 1-novem- beiwet) heeft in de afgelopen maan den vele monden en pennen in bewe ging gebracht. Zoals u zonder meer zult weten, behelst deze wetswijziging ondermeer de bepaling, dat men bij een alcohol promillage boven de 0.5 niet aan hef verkeer mag deelnemen en dat controle hierop zal worden uitge oefend door middel van 't zogenaam de „blaaspijpje", aangevuld met de bloed- (eventueel de urine-) proef. In een kostbare (door de Over heid gesubsidieerde) campagne heeft De vereniging Veilig Verkeer Neo- derland het publiek op de conse quenties van deze wetswijziging ge attendeerd. Op zichzelf is deze campagne niet onjuist, maar wél gechargeerd, omdat de indruk wordt gewekt, dat enig gebruik van alcohol bij deelna me aan het verkeer een strafbaar feit is. Inderdaad: .gechargeerd". Want ook volgens deskundigen zal een ma tig gebruik van alcohol, onder niét on gunstige psychische en fysieke condi ties, voor deelnemers aan het ver keer geen problemen opleveren. Maar de indruk is gewekt, de pa nieksituatie is ontstaan; naar onze mening ten onrechte. Wanneer ik spreek over „onze", br-doel ik hiermee het publiekrech telijk Bedrijfschap Horeca, waarin vertegenwoordigd - zijn alle werkge vers .en werknemers in de horeca-sec- tor. Ter verduidelijking: Hel Bestuur van het Bedrijfschap wordt gevormd door de volgende verenigingen van werkgevers, werk nemers Ned. Bond van Werkgevers in Hotel- Restaurant-, Café- en Aanver wante Bedrijven „Horecaf"; Nat. Bond van Ondernemers in het Horeca- en Aanverwante Bedrijf Horeca-Nederland Ned. Bond van Logies-, Pension en Aanverwante Bedrijven (LBAP) Recreatie-ondernemers Neder land .Revron"; Stichting Unie van IJsbereiders en Patates-fritesbakkers; Kath. Bond van Personeel in Agrarische-, Voedings- en Genot middel-, Tabakverwerkende-, Hore ca- en Aanverwante Bedrijven (AVG) Ned. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel (NBHP) Chr. Bond van Werknemers in de Voedings-, Agrarische-, Recreatie-, Genotmiddelen- en Tabakverwerken de- Bedrijven (CVAT) Alles bijeen genomen is het een sector van 35.000 bedrijven, waarin meer dan 100.000 mensen werkzaam zijn. dus niet bepaald een quantité négligeable. De gehele sector van het horeca bedrijfsleven, ervan uitgande, dat op grond, van gezonde democratische be ginselen deze wetswijziging tot stand is gekomen, heeft wél op bepaalde onderdelen kritiek (en heeft daarvan ook tijdens de desbetreffende Ka merdebatten doen blijken), maar verzet zich hier niet tegen, nu do Volksvertegenwoordiging deze - wij ziging heeft aangenomen. Onze bedrijfstak stelt zich dan ook op het standpunt, dat wij met de ze wet moeten leren te leven, ervan uitgaande, dat overmatig gebruik van alcohol bij deelname aan het verkeer laakbaar is. Wél wil het Bedrijfschap zowel tegenover het Nederlandse publiek als tegenover de bedrijfsgenoten de ge kweekte paniekstemming uit de weg ruimen. Vandaar dan ook deze bijeen komst. Vandaar ook een voorlichtings campagne, waarvoor het bedrijfschap circa f 150.000.heeft uitgetrokken. Na al het negativisme van de afgelopen maanden wil het Bedrijf schap zich positief opstellen en op grond daarvan een campagne gaan voeren om het publiek ervan te over tuigen, dat er geen reden bestaat de horeca-bedrijven minder te gaan be zoeken en om bovendien onze be drijfsgenoten de nodige mentale steun te geven. Ons budget is in vergelijking tot de door de Overheid gesubsidieer de campagne van Veilig Vrkeer Ne derland erg beperkt, maar wij me nen tóch onze visie over deze aange legenheid niet aan onze gasten te mógen onthouden. Wij nemen geen stelling tegen de wetswijziging in, maar willen voor kómen, dat door onjuiste interpreta tie van deze wijziging het bezoek aan de horecabedrijven zou worden ge remd. Geen paniek dus. Wèl en posi tieve benadering. Vandaar een campagne, die er op wijst, dat on danks alles het .uitgaan" in de hore- ca-sector ,in" blijft. Ër komen enkele advertenties in landelijke bladen, vervolgens komen er affiches op de spoorwegstations, en zullen stickers ter beschikking worden gesteld. Dit is de uitwerking van eeu principe; een principe, dat niet uit sluitend gehuldigd wordt door de ruim honderd-duizend, medewerkers in de horeca-sector, maar door het ehele Nederlandse volk, namelijk: Dat een matig mens zijn vrijheid waard is. Daarom hoeft er als gevolg van de wetswijziging in het gezellig .uit" gaan geen enkele verandering te komen, indien van tevoren duide lijk wordt afgesproken: Drink jij, of drink ik Den Haag, 20 oktober 1974 Bedrijfschap Horeca, A. W. Merk, ec. drs. secretaris. DEVENTER SCHOUWBURG, Gro te Kerkhof 1, tel. 11500 zaterdag 9 november aanvang 20 u. Deventer Opera- en Operette Vereni ging. met ZAR UND ZIMMERMAN, vrijdag 8 november aanvang 20 u. Causerie voor Mij tot Nut v. 't Alge meen door A. A. C. Maaskant: „Hoe houden we Overijssel bewoonbaar?" maandag 11 november aanvang 20 u. Abonnementsconcert door het Over ijssels Philharmonisch Orkest. E.D.B.-THEATER, Smedenstraat 10, tel. 13615. weekfilm do. 7 t.m. wo. 13 nov. Born losers 18 jr. nachtvoorstelling vr. 8, za. 9 nov. 23.30 u, De .vernietiging van Franken stein 18 jr. matinee za. 9, zo. 10 nov. 14 u. Gas op de plank a.l. aanvangstijden weekfilm: zo., ma., di. wo. 20 u„ vr. 21 u., za. 18.30 en 21 u.; zo. 16, 18.30 en 21 u. CINEMA. Lange Bisschopstraat 69. tel. 11100 weekfilm do. 7 nov. t.m. wo. 13 nov. The way we were 14 jr. nachtvoorstelling vr. 8, za. 9 nov. 24 u. Performance 18 jr. matinee za. 9, zo. 10, wo. 13 nov. 14 u. Woodpecker festival a.l. aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u.; za. 18.45 en 21 u.; zo. 16, 18.45 en 21 u. LUXOR THEATER, Brink 20. tel. 18662. weekfilm do. 7 nov. t.m. di. 12 nov. Andy Warhol's Frankenstein 18 jr. nachtvoorstelling vr. 8 nov. 23 u. Zor- ro de porno-ridder 18 jr. matinee v- 'r ->v. 14 u. Pippi in Ta- katoekaland a.l. cyclusvoorsleii.ng wo. 13 nov. 20 u. Troll 18 jr. aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u.; za. 18.30 en 21 u.; zo. 16, 18.30,en 21 u. ROZIJNENKORF KUNSTPOOT. Gro te Poot 19, tel. 11848 Tot 20 november Fran* schilderijen. „Kunst op wielen", geopend: ma. t.m. za. 14-18 u.; vr. ook 19-21 u. WADDENEXPOSITIESCHIP ,.AR- GO", Mr. de Boerlaan by Ankersmit- gemaal geopend: zo. t.m. vr. 10-18 u. Tot 10 november expositie over de Waddenzee en haar bedreigingen. GALERIJ LENTEN. Kletterstraat 25-27, Epse. tei. 21815. geopend: di. t.m. za. 14-17.30 u. Tot 9 november: grafiek, schilderij en. aquarellen 1850-heden, Daarna tot 1 december: Fred en Helen Sieger - schilderijen aquarellen. OPENBARE LEESZAAL, Brink 70, tel. 13506 geopend: di. t.m. vr. 10-17.30 en 19- 21 u.; za. 10-17 u. Tot 11 november: mevrouw v. Looi - schilderijen. Daarna tot 9 decem ber: B. Holsheimer - tekeningen, schilderijen. GALERIE SIDONIE. Kleine Over- straat 58, tel. 19675 geopend: di. t.m. za. 14-18 u.; vr. ook 19-21 u. B. Bevers - Pentekeningen en olie verfschilderijen. ALBERT SCHWEITZER CEN TRUM, Brink 89, tel. 19675 geopend: wo. 19-21 u.; za. 12-16 u. Permanente expositie over leven en werk van A. Schweitzer. MUSEUM DE WAAG, Brink 56, tel. 14556 geopend: di. t.m. za. 10-12.30 u. en 14-17 u.; zo. 14-17 u. Tot 10 nov. Overzichtstentoonstel ling Rie Cramer. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink 55, tel. 14556 geopend: als de Waag Tentoonstelling van Aankleedpoppen uit 1860-1910. MUSEUM VOOR MECHANISCH 9, tel. 19739 geopend: als de Waag. DE ERVARING, Kleine Overstraat 85 geopend werkdagen 15-18 u. Permanente, doch regelmatig veran derende tentoonstelling door Loes en Reinier v.d. Voorde. ATHENAEUMBIBLIOTHEEK, Kloos ter 3, tel. 16512 geopend: ma. t.m. vr. 10-12.30 en 14-17 u.; wo. ook 18-20.45 u. Expositie 500 jaar Botanische Boek illustraties. JAZZ CAFE, Menstraat 2 vr. 8 november 20.30-24 u. OVERDEKT ZWEMBAD. Smyrna- straat 2, tel. 21864 zaterdag 9 november 19.30 u. Afzwemfeest Diploma A Kantine THOMASSEN en DRIJVER - VERBLIFA - KOMPLEX DEVEN- TER-Zuid, Zweedsestraat 7, za. 9, zo. 10 nov. 10-17 u. lie Internationale ruildagen van de Personeelsver. T. en D. afd. filatelie WIJKGEBOUW VAN VLOTENLAAN za. 9 nov. 14-17 u. Ruilbeurs van Hobbyklub Arno. In). H. Veldhoen. Wouwermanstraat 15. DEVENTER MOTOR- EN AUTO MOBIELCLUB. Inl. P. Peuters. Lan- gestraat. 7, tel. 19667. donderdag 9 oktober Avondrit start 20 u. bij café restaurant De Worp. Twelloseweg 3. Weekenddienst tandartsen: D. L. de Mooy, Zwolseweg 149, tel. 15487. juli en augustus in dag- en weekbla den suggereerden. Wie Torremolinos, 16 km van Mala ga, als uitgangspunt kiest, of mid den Spanje (Benidorm) heeft grote zekerheid op behoorlijk weer met een aantal zonne-uren. Daar gaat het ook om: een stukje gezondheid opdoen, nu ons zonloos land zo weinig heeft gegeven. Nog altijd is geen bevredigend ant woord te geven op de vraag of de oliecrisis en de prijsstijgingen heb ben geleid tot een vermindering van het aantal boekingen voor enkele landen, Spanje voorop, maar ook voor Joegoslavië. Italië, Scandina vië. Het aantal per auto reizenden neemt langzaam toe om welke re den dan ook en dat aantal is moei lijk te schatten en niét ónder te bren gen in de percentages van de reisbu reaus, die hun procenten berekenen op grond van de geboekte trein-, bus en vooral vliegreizen. PERCENTAGES De percentages spraken overigens een duidelijke taal. Het officieel or gaan van de Nederlandse reisbureaus (ANVR) gewaagde van een terug gang van 5 a 10 procent en er werd zelfs een vermindering van 70.000 boekingen op het totaal gemeld. In Zwitserland 5-30 procent -minder overnachtingen! Joegoslavië boekte tot en met juni 32 procent minder toeristen, Italië ll procent in twee maanden; Scandinavië gemiddeld 5!o procent, Spanje in 5 maanden tijds 3 procent, Oostenrijk zelfc, 25 procent in totaal. Het ligt hoe langer hoe meer uit de gratie, zonder daar voor een aanwijsbare oorzaak aan te geven. De vraag blijft ook of de teruggang van het toerisme naar Spanje niet een één-jaar verschynsel is en of het zich toch zal herstellen. De lange verhalen over ongebreidelde flatge bouwen langs de gehele kust, totaal verknoeid door de reusachtige hui zenblokken, vormen voor duizenden toeristen geen nieuws. Het kan blijkbaar tal van zonzoe- kers ook niets schelen, als ze maar zon hebben, .lekker kunnen luieren en 's avonds kunnen flaneren. Die groep zon-aanbidders te beschouwen als een minderheidsgroep is een mis kenning van de werkelijkheid, want de meeste buitenlanders verkiezen Spanje, boven landen als Scandina vië en Oostenrijk, vanwege het kli maat. De Spaanse regering wil het toerisme weer stimuleren, want een teruggang betekent een deuk in de betalingsbalans, die gunstig stond door het toerisme. Als de Spaanse re gering echter de fout maakt door te mikken op de beter gesitueerde toe rist, - die naar hotels moet worden „vervoerd", zou ze wel eens de kous op de kop krijgen. Spanje is ook „in" vanwege zijn overvloedige keu ze aan appartementen, gebouwd met staatssubsidie en met buiten lands kapitaal (Duits en Nederlands), en met berulp van werkloze ar beiders, die blij zijn werk te hebben. De midden- en noord-Europeanen voelen zich het beste thuis in hun „huisje", hebben er wat ongemak voor over en hebben er na één erva ring meestal genoeg van in een ho tel te gaan vanwege de maaltijden, die niet-Spanjaarden niet liggen en de te kleine porties. Bovendien wordt de service er niet beter op. PRIJSBEWUST De toerist is prysbewust geworden, maar wil voor een vakantie, waarvan hy veel verwacht, ook geld op tafel leggen. Dat heeft de herfstvakantie bewezen, ook de zomervakantie. Waarom een teruggang? Men is uit gekeken men wil wat anders maar dan wel zon.' Men klaagt over te wei nig goede verbindingen met steden of grotere plaatsen, met name in noord- Spanje, en men heeft al lang ontdekt dat Spanje als goedkoopste-eiland verleden tijd is. Wat nu? Buitenlandse reizen zijn al lang geen luxe meer. Zo populair geworden zelfs, dat men eerst Span je ontdekt en dan eigen land. Italië, een land vol kunst en schoon heid van natuur, is geleidelijk minder populair. Trektochten naar het Como- meer en Lago di Maggiore hebben lar» ge tijd populariteit gehad. Worden ze minder en wil men meer zuidelijk ook voor de zon? Veel trek naar het zuiden van Italië is er niet. Er ig bovendien voor de toerist een belang rijke overweging: de sociale onrust. De vakantieganger wil geen politiek gezanik; wil niet het slachtoffer wor den van stakingen, onlusten. Speelt dan het weer zo'n grote rol? Voor duizenden mensen is het blijk baar geen halszaak, gelet op de toe nemende belangstelling voor het ka rakteristieke Engeland en het niet minder mooie Frankrijk, in welk land men beter weer kan aantreffen dan in Groot Brittannië. Frankrijk zal misschien ten topper worden in het komende jaar, ondanks alle moei lijkheden die men kan hebben met de taal. De Franse franc moge dan gunstig staan voor ons buitenlanders, de gun stige koers is blijkens ervaringen toch niet de voornaamste reden. Want ook Joegoslavië is niet zo duur en toch neemt het toerisme naar Tito's land af. Een grote enquête onder de toeris ten zou kunnen uitwijzen hoe de trek van de vakantiegangers is .waarom ze zo'n wonderlijke lijn trekken en waarom bijv. in '74 Spanje minder in de gratie was dan Engeland. Het motief dat de toerist steeds meer voorkeur geeft aan doe-vakanties (zelf trekken, wat avontuur zoeken) is ten aanzien van de vermindering van het aantal vakantiegangers naar een bepaald land wel aangehaald, maar geldt al enige jaren. Zowel de Nederlanders als de Duit sers deinzen er niet voor terug steeds verder te trekken. In Portugal, poli tiek nog onrustig, hezint men zich op plannen om de vreemdeling meer te trekken: vooral naar het mooie zon nige zuidelijke gedeelte, de Algarve. „Wij zullen niet de fout van de Span jaarden maken en de kust volbou wen", zeggen Portugese autoriteiten en gelijk hebben ze. Griekenland blijft populair, maar Noord Afrika is nog een experiment. De voorzichtige conclusie na het afwegen van de feiten is, dat men geen enkele zekerheid heeft hoe de trek van de toerist naar het buiten land volgend jaar zal zijn. De Ne derlanders, dat blijkt nu wel. zijn ge wend aan de internationale prijsver hogingen en. nogmaals, schikken zich erin en betalen hogere prijzen. De toenemende geestelijke spannin gen in het onrustige leven maken va kantie tot een keiharde noodzaak. Dat blijkt factor nummer één te zijn. Eén jaar met ongunstige uitkom sten, zoals 1974, mag niet een graad meter zijn; zal het ook niet zijn Hoe het verloop in 1975 zal wezen zal de wereld van de reisorganisaties zeer interesseren. Vooral omdat ook het binnenlandse toeristenverkeer een stij ging te zien heeft gegeven en gunstig afsteekt bij de trek over de grenzen dan vorige jaren.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 7