In Baarn maakt men de Sambals voor de hele wereld Natte wegen en autobanden! e Beton staat op zijn spel Jantj liet Sdiooischaakkampioenschap van Deventer Een de voor S.O.S. ligboxstal Ballet Reeds nu Dime ter Harmsel en Herman Veenstra eerste in „Hulsbeekcross'' WONNINK Vergadering Werkgroep W ereld winkel' Jeans Jackets 1924-1974: vijftig jaar kinderpostzegels Verpakt nog aan toe RUNDVEEHOUDERIJ RECTIFICATIE RONO OVER ROMAN EN FILM Informatie- en Instructiecentrum Nationale jeugdcollecte modecentrum LANDBOUW Nieuws voor philatelisten leest Sinterklaas het HOLTENS NIEUWSBLAD en verzamelt de adressen waar praktisch en voordelig kan worden ingekocht. WANDKLEDEN IN DE BIBLIOTHEEK 82 miljoen in 47 acties Ontmande tijger Omvehand wacht zeldzame geboorte Driemaal is tijger (r)echt Nieuwe lesrooster voor Dolfijnen DORPEN- PROGRAMMA VOOR DE RONO BERGRUITERS WAREN- IN DALFSEN nieuwe met veiligheids cabine MODECENTRUM ook voor LEER en SUèDE Vrijdag 8 november 1974 3 Woensdagavond 13 nov. a.s. verga dert de werkgroep „Wereldwinkel" te Holten ten huize van de fam. Neppelenbroek, Voorsboersstraat 6. welke vergadering om half acht zal aanvangen. De tot nu toe gehouden vergaderin gen werden in hoofdzaak besteed aan het geven en uitwisselen van infor matie omtrent de problemen waar voor de zgn. derde wereld zich ge plaatst ziet. De moeilijkheid van ontwikkelings hulp is de overbrugging van de Ne derlandse - maatschappij naar de maatschappij en cultuur van het hulp behoevende land. In de Westerse cul tuur staat de mens centraal in de driehoek materie-macht-kennis, in tegenstelling tot b.v. de Afrikaanse cultuur waar (met. name in Afrika) niet de mens, maar de Staat centraal staat temidden van individuen. Wanner b.v. een Afrikaan een baan heeft, wordt hij vanuit de ethiek ge acht niet alleen zijn eigen gezin, doch zijn hele verdere familie mede te onderhouden. Kom daar bij ons eens or*i Ons gevoel van saamhorigheid heeft meer plaats gemaakt voor een hygië nisch technische werkmanier, waar bij we allen wel eens het gevoel heb ben dat deze wat mensonwaardig is. Opvallend is dat ons saamhorigheids gevoel met de derde wereld, vanuit de geschiedenis gezien, al vele jaren zeer groot is. Te denken valt aan het vele zendings- en missiewerk en de vrijwilligers in het ontwikkelingswerk en niet te vergeten de grote op- In ons verslag van de Herfstverga- dering van de Ö.L.M. afd. Holten van vorige week is helaas een onduide lijkheid geslopen, welke wij alsnog gaarne rectificeren. Wij schre-ven Na het lezen van de notulen door se cretaris Veltkamp werd medegedeeld dat de organisaties van Holten en Rijssen een bezwaarschrift hebben in gediend ten aanzien van de Parallel weg naar Rijssen" enz. Bedoeld werd hiermee: „Dat de beide organisaties van C.B.T.B. en O.L.M. van zowel Holten als Ryssen, gezamenlijk een bezwaar schrift hebben ingediend enz." brengsten van akties voor bepaalde noodgebieden. Maar met die akties wordt vaak een gat gedicht in het noodgebied, terwijl de oorzaak van alle ellende blijft be staan. Is het daarom niet menselijker om over die oorzaken te denken en t»; bezien wat daaraan gedaan kan wor den? Nadat in de vorige vergaderingen een stuk informatie en motivatie werd verzameld, zal de regionaal medewerker Ruud Posthumus woens dagavond met de leden komen pra ten over het te voeren beleid door de Holtense werkgroep. Belangstellenden zijn altijd van harte welkom In „De Boekenbus" van de RONO op zondag 10 november (19.00-19.10 uur) bespreekt"Ko Pop het boek „Ro man en film" van Prof. dr. J. M. Pe ters. Het is een uitgave van Tjeenk Willink in Groningen. Wat hebben een roman en een film die naar de roman gemaakt is, eigen lijk met elkaar gemeen? Veel films stemmen alleen maar in het verhaal overeen met hun literaire voorbeel den. Hoort de principiële overeen komst tussen beide echter ook niet te liggen in de wijze waarop het verhaal gebracht wordt? J. M. Peters stelt een onderzoek in naar de wijze waarop beide media een denkbeeldige wereld oproepen. Hij gebruikt als uitgangspunt de roman „Therese Desqueyvroux" van Mau rice en de gelijknamige film van Georges Franju. Prof. dr. Peters was de eerste di- rekteur van de filmakademie in Am sterdam. Thans is hij hoogleraar in de kommunikatiewetenschap in Leu ven en hij doceert filmkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Zoals velen van u bekend zal zijn, is bij het consulentschap in Hengelo een ruimte ingei-icht, waar verschil lende materialen, apparatuur enz. voor het veehouderijbedrijf zijn ten toongesteld. Behalve de toelichting bij deze stands, zal door het consu lentschap in de komende winterpe riode een aantal groepsbijeenkomsten worden georganiseerd, waar over ver schillende bedrijfsaspecten uitge breide informatie wordt gegeven. Wenst u aan één of meerdere van deze bijeenkomsten deel te nemen, dan kunt u hiervoor contact opnemen met uw bedrijfsvoorlichter. Gewoon lijk worden de bijeenkomsten op een dinsdag gehouden (10-15.30 uur; in de middagpauze van 12-12.30 uur ge legenheid om 't meegebrachte brood te nuttigen; voor koffie wordt ge zorgd). Er wordt naar gestreefd dat de grootte van de groepen plm. 15 personen zal zijn. Een keuze kan worden gemaakt uit de volgende programma's: Programma 1: Bedrijfsontwikke ling en financiering, (ingeleid door een bedrijfstakdeskundige)Mogelijk heden voor bedrijfsonwikkeling De oogst van verse rode spaanse pepers, die door de bekende fabri kant van rijsttafelartikelen Conimex- wordt verwerkt tot de door velen ge liefde sambal oelek, is weer binnen. De pepers, in weerwil van hun naam afkomstig uit Marokko, Frankrijk en Italië, zyn onmiddellijk na aan komst gewassen en fijngestampt, en de hierdoor verkregen pepermoes staat nu opgeslagen in grote contai ners, die. als je ze op elkaar zou zetten, bijna tot het topje-van de Dom in Utrecht zouden reiken. Omdat niet iedere peperoogst de zelfde smaak heeft (bepaald door de grond en door de hoeveelheid „scherpte" die er door het zonlicht is ingelegd) wordt er vóórdat de pot jes op de band worden gevuld in het laboratorium van Conimex door pe perproevers bepaald, hoeveel moes uit het ene gebied, moet worden ge mengd met hoeveel moes uit het an dere, om precies dezelfde smaak en kwaliteit te krijgen als andere jaren. Een gedeelte van de voorraad peper moes wordt apart gehouden om sa men met uien en allerlei kruiderij in grote ketels gebakken te worden. Want naast de bekende sambal oelek, die bestaat uit pure, verse pe permoes (gekonserveerd met wat zout en azijn) hoort er in de ooster se kuken ook een reeks gebakken samballen thuis, die minder scherp zijn dan de sambal oelek, en die ie der hun eigen smaak en „heetheid" hebben. Bijna 90 pet., van de hoeveelheid jaarlijks verkochte en gebruikte sambal in Nederland komt van Coni mex. Daarnaast exporteerde dit be drijf dit en andere rijsttafelproduk- ten naar ruim 40 landen in. de ge hele wereld. Waar wat de sambal be treft de oosterse landen zelf natuur lijk niet onder vallen, omdat iede re echte „kokki" haar samballen da gelijks vers bereidt. Maar zij heeft de ingrediënten dan ook iedere dag bin nen haar bereik. Conimex ki-ijgt ze maar één keer per jaar. Maar dan ook wel meteen voor een heel jaar tegelijk! In Nederland valt er in herfst en met voorwielaandrijving oppassen, winter gemiddeld zo'n 75 mm hemel water per maand naar beneden. Al leen al in september van dit jaar is er 175 mm regen gevallen en het slechte, regenachtige weer schijnt aan te houden. De Vereniging van Bandenspecia listen in Nederland (VACO) beklem toont dat het typische Nederlandse natte herfst- en winterweer speciale eisen stelt aan het „scheoisel" van de auto. Wanneer het wegdek namelijk nat is van dauw, regen en sneeuw, veelal in kombinatie met afgevallen blade ren, dan reageert dit wegdek als een vettige massa waarin de banden ge makkelijk wegglyden met alle gevol gen van dien. Een band met een ge lijkmatig profiel tenminste 2 mm over het gehele bandoppervak kan zich als het ware vastbijten op het wegdek. Natuurlijk moeten verder de rem men, ruitewissers, verlichting, uit laatsysteem en akku in perfekte kon: ditie zijn. Als de wegen glad zijn moeten bo vendien de bezitters van wagens dat de kofferruimte niet te zwaar wordt belast. Extra gewicht zoveel mogelijk vóór of op de achteras invloed op de stabiliteit van de au to en voorkomt onregelmatige slijta ge van de banden. Bij kontroles door de bandenspecia listen wordt helaas in een groot aan tal gevallen gekonstateerd dat auto mobilisten door het verlagen van de bandenspanning in herfst en winter een betere grip op de weg menen te verkrijgen. EEN GROOT MISVER STAND! Banden met te weinig spanning ver liezen juist een deel van hun houvast op het wegdek en daardoor veel hun anti-slipeigenschappen. De winter- band met zijn specifieke in het alge meen wat grovere profilering, is een verantwoorde remedie tegen de dik wijls natte wegomstandigheden. Gespecialiseerde bandenservicebe drijven kunnen u adviseren of dit ty pe band gezien uw rijomstandighe- den zinvol is. Regelmatige (gratis!) bandenkontro- les door bandenspecialisten garan deren 'n optimale veiligheid met na me in herfst en winter! In de week van 11 tot 17 november a.s. wordt in ruim 650 plaatsen van ons land de jaarlijkse nationale jeugd collecte gehouden. Gedurende deze week wordt huis- aan-huis gecollecteerd, voorname lijk door de jeugd zelf. Op zaterdag 16 november wordt bovendien een straatcollecte gehouden. De opbrengst van deze collecte van het Nationaal Jeugd Fonds (het fonds van Jantje Beton) is voor de helft bestemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroepen die mee doen. De andere helft wordt ge bruikt voor het verstrekken van bij lragen en renteloze leningen ten be hoeve van tientallen concrete pro-. Jecten op het terrein van de leef- en •peelruimte voor de jeugd in ons Spelen is ook voor het gewone en gezonde kind nodig om een mens te worden. Maar buiten is er nauwe lijks ruimte. En binnen evenmin: de huizen worden steeds kleiner en gehoriger. Het probleem van de leef- en speelruimte wordt dan ook een zeer urgent probleem. Het Natio naal Jeugd Fonds doet daar wat aan. Door oplossingen te zoeken voor fi nanciële noodsituaties, experimen ten mogelijk te maken en een nieu we aanpak te stimuleren. Daar is geld voor nodig. Geld dat met bussen en lijsten bij een moet komen via de nationale jeugdcollecte. Ook giften zijn welkom op giro 1247 t.n.v. Nationaal Jeugd Fonds, Utrecht. Een collecte die van harte wordt aanbevolen! (gespecialiseerde rundveebedrven en gemengde bedrijven). O. en S.-re gelingen (rentesubsidie, omschake lingsregeling enz.). Mogelijkheden die het borgstellingsfonds biedt. Ver- Verzekeringen en belastingzaken in geleid door een sociaal economisch voorlichter) Programma 2: De bouw en inrich ting van bedrijfsgebouwen voor de melkveehouderij, (ingeleid door ing. Wellenberg en ing. Ilerbers). Stallen- bouw, types stallen, materiaalkeuze, melkstallen en melkkamers, melk- winningsapparatuur. Programma 3: Gezondheidszoi'g v. het rundvee (ingeleid door medewer ker gezondheidsdienst). Verschillen de ziekten bij kalf en koe (infectie ziekten, been- en klauwgebreken, voedingsziekten) Melkwinning. (ing. Herbers en ing. Kruiskamp). Melktechnieken; goed melken. De arbeid in en om de melkstal. Programma 4: Veeverbetering en economie. De invloed van gerichte fok kerij op de bedrijfsresultaten (mede werker afdeling veeverbetering C.R. Zwolle). Melkwinning (als programma 3). Programma 5: Voedervoorziening. (Iing. Harmsen en ingenieur Kruis kamp). Graslandexploitatie (win ning, opslag en transport van ruw- v*»er). Beweidingstschema's, bewei dingssystemen, veevoederrantsoenen, eenzijdig voeren van hooi, gras, kuil en snijmais; de aanvulling met krachtvoer. De bedrijfsvoorlichter, J. W. Lubbersen, Noteboomstraat 21, Bathmen. telef. 05704-1438. In het kader van haar 125 (!)-jarig jubileum heeft het Deventer Schaak genootschap Pallas wedstrijden om het schoolschaakkampioenschap van Deventer georganiseerd. Op zaterdag 2 november kon de voorzitter van bovengenoemde schaakvereniging om tien uur 's morgens dan ook de schagkteams van een zestal scholen uit Deventer èn in het bijzonder het schaakteam van de scholengemeenschap Holten welkom heten. Daar in totaal door elf teams aan de wedstrijden werd deelgenomen, was het niet mogelijk alle teams te- tegen elkaar te laten spelen, zodat volgens „Zwitsers systeem" 5 ron den gespeeld werden. Nadat de laatste zenuwslopende schaakwedstrijden beëindigd waren, en de balans opgemaakt was, werd de wisselbeker tegen veler verwach ting in niet uitgereikt aan het eerste schaakteam van de Alex, Heigusscho- lenvemeenschaD. man*- aan het schaakteam van de M.T.S. We mogen stellen dat de schakers van de scholengemeenschap Holten (gezien het ontbreken van elke wed strijdervaring), een zeer verdienste lijk resultaat geboekt hebben door vlak achter de twee: teams van het Geert Groote College op de zesde plaats te eindigen! Eindstand: M.T.S.Alex. Heigüèscholengem. I. Laboratoriumschool. Geert Groote College I, Geert Groote College II. Scholengemeenschap 'Holten, Hogere Landbouwschool, Aj^x. Hegiusscho- By de doorsnee Nederlandse lig- boxenstal is uit kostenoverwegingen weinig of geen aandacht besteed aan de isolatie. Uit praktykonderzockingen blijkt nu, dat de gebruikers van dergelijke mo derne uitrustingen toch wel van ge luk mógen spreken, dat de afgelopen winters zo meld zyn geweest. Gebleken is nl. dat bij -10 graden De Stichting voor Sociaal en Cul tureel werk voor Holten begint op maandagmiddag 18 november a.s. in het „Kolnös" aan de Hoffestraat la weer met balletlessen voor kinderen vanaf 5 jaar. Nadat men enige tijd heeft gezocht naar een opvolger-ster voor balletlerarcs Rama Bökkerink uit Hengelo die onlangs afscheid nam is de Stichting erin geslaagd de heer Bert Holtman uit Almelo aan te trek ken. De heer Holtman geeft momenteel reeds lessen aan diverse instituten in Oldenzaal en Almelo en heeft de balletpedagogische opleiding in Arn hem en Enschede gevolgd. De in houd van de lessen zal bestaan uit het behandelen van techniek in bar- re-werk, adagio's en allegro's, en na tuurlijk wordt aan de houding van het kind veel aandacht geschonken. Ook het instuderen van verschillende dansen en enige dansgeschiedenis be horen tot de lessen, waarbij impro visatie en bewegingsekspressie niet zijn vergeten en een goede muzikale ontwikkeling van het kind vanzelf- spïekend plaatsvindt. De kosten voor de balletlessen bedra gen f 10.per maand en voor de eer- se les (45 minuten voor de kleintjes) f 7,50 per maand. De groepen zijn voorlopig als volgt ingedeeld: Van 3.45 tot 4.30 u.: kinderen van 5 en 6 jaar. Van 4.30 tot 5.30 u.: kinderen van 7 en 8 jaar. Van 5.30 tot 6.30 u.: kinderen van 9 jaar en ouder. De opgave kan gescieden in het Paalhuus (telefoon 2755) of op maan dagmiddag 11 november a.s. van 4- 5 uur i nhet. „Kolnös". Natuurlijk kunnen de ouders ook eerst een kijk je komen nemen naar dë lessen en mogen de kinderen gerust eens een vriend of vriendin meenemen. Voor alle verdere inlichtingen kunt u te recht bij het „Paalhuus". Beuseberg 63 te Holten. Zatei'dag 9 en zondag 10 november a.s. organiseert de personeelsvereni ging van Thomassen en Drijver-Ver- blifa. afd. filatelie, te Deventer in ternat. ruildagen voor amateurphila- telisten. Deze ruildagen zullen worden behou den in de bedrijfskantine, Zweedse- straat 61007 te Deventer, gelegen op het industrieterrein, achter het hoofd kantoor van genoemd bedrijf, van af het station te bereiken met de „G.T.W." bus richting Zutphen of Lochem (V: uurs dienst), tot halte hoofdkantoor van het bedrijf. In de kantine zijn alcoholvrije dran ken en snacks, tegen zeer lage prij zen verkrijgbaar, terwijl ook ruime parkeergelegenheid aanwezig is. Openingstijden: van 10-17 uur. zonder wind en bij -7 graden en wind kracht 6 in de meeste stallen stag natie kan ontstaan, bestaande uit: 1. bevriezen van de drinkleidingen. 2. vastlopen van deAiitmest installa tie. 3. verstoppen van de drijfmest roos ters. 4. bevriezen van het in de melklei- ding achtergebleven spoelwater. Berekeningen leren, dat de goed koopste oplossing niet bestaat uit iso leren, maar in dc aanschaf van een verplaatsbare luchtverhitter, met een kapaciteit die berekend wordt naar plm. 1000 kcal per koe. Dus 80 koei en is 80.000 kcal. De warme luchtstroom behoort steeds te worden gericht op de vorst- gevaarlijke plaatsen en altijd tegen de buiten de stal heersende windrich ting in. Terwille van een zuinig brandstof- gebruik, verdient een instelbare hea ter met een kooimodel de voorkeur. Staande typen hebben een groter be reik. dan liggende. De brandstofaan- voer moet „altijd" plaats vinden van uit een vat dat zich „buiten" de stal bevindt. lengem. IV, Alex. Hegiusscholengem. II, Alex. Heigusscholengem. III,- Rk L.T.S. Resultaten van het schaakteam van de scholengemeenschap Holten: le ronde: HoltenGeert Groote Col lege I 2-2. 2e ronde: HoltenAlex Hegiusscho lengem. IV 2-2 3e ronde: HoltenAlex. Heigusscho lengem. III 3-1 4e ronde: HoltenAlex. Hegiusscho lengem. I 0-4 5e ronde: HoltenGeert Groote Col lege II 2-2 Persoonlijke resultaten: Fred Akkerman 3 uit 5. Wim Disse- velt 2 uit 4. Taco Franssen 2 uit 4. Jook Spijker 1 uit 3. Gerrit Stevens 1 uit 4. Totaal: 9 uit 20. Schakers en begeleiders van het schaakteam van de scholengemeen schap Holten kunnen op een zeer ge slaagd schaaktoernooi terugzien en zijn .Pallas" zeer erkentelijk voor de uitnodiging om mee te spelen. Zaterdag 2 november werd onder goede weersomstandigheden de le Hulsbeekcross georganiseerd door H. A. C. Pim Muiier te Hengelo. Bij de meisjes pupillen B was Dinie ter Harmsel een klasse apart. Dinie liep een gecombineeerde wed strijd meisjes pupillen A en B waar in ze eerste werd voor het meisje A van ASV Eibergen. De tijd was resp. 5 min. 10 sec. en 5 min. 19.1 sec. het 2e meisjes B had een tijd van 5 min. 43.6 sec. over een afstand van 1000 meter. Bij de jongens pupillen B werd er lang een goede strijd geleverd wat voor Herman Veenstra een le plaats opleverde voor Harbers van A.V.A. Aalten in een tijd van resp. 4 min. Gedurende de maand november zal er in de bibliotheek aan de Rörik- straat een tentoonstelling zijn van wandkleden van Car Pieck. Caro Pieck, thans woonachtig te Hol ten, werd geboren in Leiden. Na de MMS te hebben doorlopen stu deerde zij aan de tekenacademie in Den Haag. Aanvankelijk tekende en en schilderde zij, maar later ging zij over op weven en het maken van wandkleden. Zij werkte in Denemarken, Israël en Libië en reisde o.a. naar Joegosla vië. Griekenland, Spanje en Amerika. Caro Pieck exposeerde o.a. te Leiden in de Boerhavezaal en in Tastevin. En in Deventer in Galerie Grote Poot, Kunst Rondom en de Rozijnen- korf. De tentoonstelling is te bezich tigen gedurende de openingsuren van de bibliotheek: 's maandags van 2.30«5.30 en van 6.30-8.00 u.; 's vrijdags idem; 's woensdags van 2.30-5.30 u. toegan kelijk, en is voor ieder vrij. Aan gouden jubilea wordt door gaans niet achteloos voorbijge gaan. Nu de kinderzegel in Neder land zijn halve eeuw heeft volge- maakt, is er alle reden voor feest. 'Dat feest zal dan zijn:nóg. meer zegels en kaarten kopen dan vori ge jaren. In 1924 verscheen de eerste se rie. Met 'n onderbreking van drie jaar in de bezettingstijd zijn er 47 akties gevoerd, die bij elkaar de lieve som van 82 miljoen gul den opbrachten. Geld dat in het begin werd besteed aan dringend noodzakelijke behoeften als brood beleg en onderkleding. Dat nu, met de sterk verbeterde sociale wetgeving en het optrekken van de subsidies, wordt uitgegeven aan het starten van nieuwe pro- jekten en aan kinderhuis- en jeugdwerk in de ontwikkelingslan den. In die 50 jaar veranderde er veel. Een gunst werd recht. Lief dadigheid werd maatschappelijke zorg waarin de overheid een groot aandeel heeft. Een uitkering van f 29,38','= in de begintijd kan thans een bijdrage opleveren van een ton of meer. De keurig bijgehouden halve cen ten zijn verdwenen uit de over zichten van de bestede gelden. Maar nodig zijn ze nog altijd, die kinderzegels en wenskaarten. Na de oorlog heeft de kinder postzegel Nederland pas goed ver overd. Niet in het minst door de huis-aan-huis campagnes van de schoolkinderen, ieder jaar in okto ber. En, laten we het niet verge ten, door de onvermoeibare inzet van honderden plaatselijke comi tés overal in het land en door het vele werk dat de P.T.T.-ers van hoog tot laag voor de aktie ver zetten. Vijftig jaar kinderpostzegels, dat wil zeggen: méér levensvreugde voor kinderen die het leven be ginnen met een achterstand. Doet u straks ook mee met bet feestgeschenk? De publikatie van het „Rapport van de Club van Rome" heeft o.a. heel wat los gemaakt op het gebied van het milieu. Met de milieu-bewo genheid is ook de verpakking of 't nu blik, glas, karton, papier of hout is in het brandpunt van de publie ke belangstelling komen te staan. Het is zelfs de oorzaak, dat de verpak- king(sgrondstof )-producerende en gebruikende bedrijfen zich hebben verenigd in de Stichting „Verpakking en milieu", welke gevestigd is in Den Haag. Uit de publikaties, welke van die milieu-bewogenheid o.m. het gevolg zijn, blijkt naar de mening van vele betrokkenen vaak meer emotionele betrokkenheid dan kennis van zaken. De Stichting „Verpakking en Milieu" heeft een poging gedaan meer klaar heid in de situatie te scheppen door 't doen vervaardigen van de brochu re „Verpakt nog aan toe", geschre ven door de vakbladredactrice me- RHENEN In Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg in Rhenen begon één van de vele tijgers te „verpieteren". Hij glom niet meer, at slecht en leed kennelijk aan één of andere kwalijke ziekte. De gedachten van de aan het park verbonden dierenarts Dr. Gouda Quint, tevens directeur van het on der de rook van het park gelegen dierenziekenhuis „De Wagénrenk" in Bennekom, dacht in eerste instantie aan nierstenen. Maar om er zeker van te zijn schoot hij de zieke tijger een verdovingspijltje in z'n achterste, waarna de gevaarlijke baas in ver sufte toestand naar het ziekenhuis kon worden overgebracht voor het maken van röntgenfoto's. Dié wezen aanvankelijk uit dat er wellicht iets met de blaas van het roofdier fout zat. Helemaal zeker was men er niet van. ook niet na een onderzoek»door een te hulp geroepen internist. En er volgde een tweede onderzoek. Dat bracht tenslotte de uitkomst en de zekerheid, dat de Bengaal geen nier stenen had, geen blaasontsteking, maar wél ontstoken testikels! Wilde men het. leven van de tijger redden, can zouden die testikels moeten wor- oen weggenomen. Dat is toen onmid dellijk gebeurd. De zeven jaar geleden door Ouwe hand in Oost-Berlijn gekochte Ben gaalse tijger loopt nu weer gezond en wel in de Rhenense dierentuin rond te stappen. Weliswaar total-loss voor de productie, maar nog altijd goed voor de show! vrouw Trudy Rensën. Dit 55 pagina's tellende boekje in handig zakformaat, verlucht met leu ke tekeningetjes, bevat naast tal van andere onderwerpen op het gebied van de verpakking, de relatie tus sen „verpakking en milieu". Onder het oud-vaderlandse motto „Een yder keere syn huys, soo wor den alle straten kuys", komt de schrijfster tot de samenvatting van enkele gedachten omtrent verant woord milieubeheer van nü en de eerste voor de hand liggende taken: „Verpakkingen zijn nodig en nuttig. Indien we ze gebruiken met overleg, bevorderen we daarmee een ratione le distributie tegen zo laag mogelijke arbeidskosten. We zijn met ontzettend velen en we moeten verspillingen voorkomen, zowel van producten als verpakkingen die daar veelal een onderdeel van zijn. Als een verpak king zin heeft op de weg van produ cent naar consument laten we er dan een goed gebruik van maken. Maar geen misbruik, dus zuinig zijn, bij vooi'beeld niet wat goed verpakt is nog eens laten verpakken, eens een boodschappentas of -net- tje meenemen, draagzakken en veelvoud-draag- kartons enige malen gebruiken, lege retouremballagc weer inle veren, de kringloop-gedachte bevorde ren, voor winkeliers én bedrijven: zor gen dat kartonnen dozen en der gelijke bij de oud-papierhandel terecht komen, en vooral: de lege verpakking daar wegwerpen maar hij wordt verwerkt tot grondstof, tot com post, tot energie of ter bestemde plaatse gestort, en nooit: zo maar in de natuur". Het boekje is (vermoedelijk) verkrijg baar bij genoemde stichting: Park straat 18, Den Haag, tel. 070-614991. 55.4 sec. en 5 min. 05.2 sec. over een afstand van 1000 meter. Enkele uitslagen: meisjes D 1000 meter: 3e Ria Broek- maat s.v. Holten 5 min. 55 sec. Meisjes pupillen A 1000 meter: Dinie ter Harmsel, sv Holten 5 min. 10 se conden Jongens D 1500 meter: 10 Jan Mas- selink 5-min. 49 sec., 11 E. Schippers 5,51 sec., 15 G. Willems 6.04.—. 18 D. Beyer 6.44. Jongens Pupillen A 100 meter: 9e D. Schippers 4 min. 46 sec., 16. E. Willemink 5.09.25. G. Paalman 6.31.—. Jongens pupillen B 1000 meter: 1. H. Veenstra 4 min. 55 sec.. 4. G. Masselink 5.10.2, 6. A. Beumer 5.33.6. 9. H. Markvoort 5.45.—., 10. F. Sluiter 6.13.,13. H Paalman 615. Allen van de sv „Holten". RHENEN Tot voor kort leek het nog een onmogelijkheid om in gevan genschap Maleise beren te fokken. In de Rhenense dierentuin van de familie Ouwehand, waar men al ruim veertig jaar ervaring heeft, is het al evenmin gelukt. Zolang als de tuin bestaat leefte daar een kolonie van ook wel genaamd „hoefijzerbe ren", vanwege de witte, halvemaan vormige kraag, die de Maleise beren rond hun hals hebben, het enige wit op de overigens zwarte pels Het bericht uit de dierentuin van Leipzig, dat het daar onlangs wél was gelukt, sloeg dan ook in als een bom. Men was verbaasd en tegelijk verrast. Een oud spreekwoord zegt: „als er één schaap over de dam is volgen er meer." En laat nu toch bij Ouwehand op de Grebbeberg ook een Maleise berin op alle dag lopen! Achteraf wordt dit Maleise foksuc- ces toegeschreven aan een „Engels man". Let wel een Maleis mannetje, dat werd aangekocht in de Londense Zoo. Hij kwam, zag en overwon. De berin zit intussen in de kraamka mer. Elke dag kan de ooievaar uit vliegen. Als het lukt betekent 't voor Ouwehand een zeldzaam fokfeit. RHENEN In Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg is de nieuwe behuizing van de tijgers nu helemaal klaar. Tóch is de dierenparkdirec tie niet tevreden. Er mist namelijk nog wat. Dat zit zo. We kennen drie soorten tijgers, de Bengaalse, de Siberische en de Suma- traanse. Bij Ouwehand wonen van die drie soorten de Bengalen en de Sumatranen. De Siberiërs ontbre ken. Alles wordt in het werk ge steld om ook van die laatste soort mintens een paartje op de berg te krijgen. Pas dan vindt men bij Ouwe hand die nieuwe tijgerbehuizing hele maal af. Om zo'n Siberisch paar aan te trek ken zijn inmiddels contacten gelegd met de directie van de grootste die rentuin ter wereld, namelijk die van Moskou. RHENEN Else Ottosen, de Deen se trainer van de dolfijnen in Ouwe hands Dierenpark, werksinds kort in 'n dolfinarium in Sparde. Ze heefte inmiddels al weer een opvolgster in de persoon van de Nieuw-Zeelandse Suzy Reeds. Suzy is getrouwd. Haar man, ook dolfijnentrainer, zal zijn jonge vrouw achternareizen om sa men met haar in Ouwehands Dieren park de dolfijnen Sunny" en „Sal ly" een nieuw repertoire bij te bren gen. Dolfijnen zijn erg leergierig en zullen het nieuwe lesrooster onge twijfeld dolfijn vinden! Op vrijdag 8 november wordt het eerste programma uitgezonden, dtt gewijd is aan de Gelderse dorpen en steden. In dit programma worden specifieke problemen rond een be paald dorp aangesneden, terwijl aan dit programma ook bekende mensen uit de naaste omgeving meewerken. Het programma wordt samengesteld door een team onder leiding van Wim Gerritsen. Het Gelders programma is te be luisteren via FM-kanaal 31 (96.2 MHZ). Maandag: 19.00-19.30 uur. Woensdag: 18.30-19.00 uur. Vrijdag: 19.00-19.30 uur. NOS-Persdienst. Op zaterdag 2 nov. werd door de L.R. „Bergruiters" in Dalfsen deel genomen aan een „Samengestelde wedstrijd" die door de plaatselijke vereniging „De Vechtruiters" en de L.R. „Voorst" werd georganiseerd op het landgoed van Rechteren. De „samengestelde" met o.a. een cross die in ruiterkringen bekend staat als een der zwaarste in Over ijssel. De meeste combinaties werden ge diskwalificeerd bij de vijver plus in sprong. Van de 120 deelnemers kwa men er slechts 9 foutloos door de fi nish. De Bergruiters Dirk Aaftink en Wim Aaltink wonnen resp. de 4e en 6e prijs. Grote keus tweedehands tractoren en 4000,onder ieder merk. KUYPERS BV (SLOOTSMID) Laren (Gld.) Telefoon 05738-227

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3