WEGWIJZER IN DIEPVRIESLAND Een diepvriezer, wat is dat eigenlijk? c DIEPVRIEZEN Zó uit de diepvries HET ABC VAN Bewaartijden Ontdooien en opwarmen Kisten en kasten Wiener Schnitzel met ganzelever Witlof Krab-cocktail Schotse Treie Reebout Hoeveelheden Blancheren Verpakking Nog een paar vuistregels r v I ;v- De voorlichting over diepvrie zen die wij op deze pagina ge ven is uiteraard lang niet vol ledig. Er is veel meer over te vertellen en te leren dan deze ruimte toelaat. Wie er meer over wil weten kan zich verdiepen in de min of meer uitvoerige folders van fabri kanten en importeurs van de diverse merken diepvriesappa- ratuur en voorts in een paar boekjes over dit onderwerp, waaruit ook wij een en ander geput hebben. Deze zeer lezenswaarige boek jes zijn het 26 pagina's (14-5 x 21 cm) tellende werkje „Zelf diepvriezen", uitgegeven door het Voorlichtingsbureau voor de voeding. Laan Copes van Cat- tenburch 44 in Den Haag, waar het voor één gulden te krijgen is en de 190 pagina's (11x17.5 cm) tellende pocket „Vrij zijn met vorst - Blij zijn met kou de", een uitgave van Van Swaay Amersfoort BV, Nijver- hejdsweg Noord 98 in Amers foort die voor f 2-75 daar ver krijgbaar is en voor dat beetje geld een bijzonder vlotte uit eenzetting geeft over alles wat met diepvriezen te maken heeft (110 pag.) en met bewaren (in de koelkast: 80 pag.), een en ander doorspekt met de nodige humor, vlot geschreven en vol met recepten. De bewaartijden voor diepgevroren produkten, zoals die elders op deze pagina aan het aantal sterren gebon den zijn, moeten als een hulpmiddel voor het gemakkelijk onthouden wor den gezien. Ze zijn aan de veilige kant gesteld en de produkten kunnen lan ger goed blijven dan daar is aangege ven. Wij laten hier enkele voorbeel den volgen waarbij bedacht mag wor den dat ze evenmin ultimatief zijn. Na de aangegeven tijd treedt nog bederf op, maar begint de kwaliteit sterk te verminderen.Dat zou jam mer zijn en daarom lijkt het toch maar het beste deze bewaartijden zo goed mogelijk aan te houden. Vlees: rundvlees 10-12 mnd.; kalfs vlees 6-8 mnd.; varkensvlees 4-6 mnd. spek. gehakt, worst en vleeswaren (hoofdkaas, pastei e.d.) 1-3 mnd. Wild en gevogelte: 4-8 mnd. Eieren: hele en eigeel 8-10 mnd.; eiwit 10-12 mnd. Vis: 2-6 mnd. (afhankelijk van vet gehalte; vette vis het kortst). Groente en fruit: 10-12 mnd. Gebak en deeg: 2 weken-6 mnd. Brood; 2 weken a 6 mnd. Toebereide gerechten 2 weken-6 mnd. Hoe gelijkmatiger het ontdooien van diepgevroren produkten ge schiedt, hoe smakelijker ze op tafel komen. Het ontdooien duurt daarom vaak vele uren. Groente (en sommige vleessoorten) kan men echter in bevrpren toestand of slechts ten halve ont'dooid gaan ko ken of braden. Fruit, met zijn fijne, gevoelige aroma vraagt om langzaam ontdooi en bij kamertemperatui^ (1 tot 8 u.). Vlees kan ontdooid worden in de koelkast (duur ca. 5 uur per cm hoog te), bij kamertemperatuur (ca. 2 uur per cm hoogte), in 'n afgesloten plas tic ^ak in warm water en in de oven (terhperatuur niet hoger dan 50 tot 75 graden Celsius, duur ca. drie kwartier per cm. hoogte). Na het ontdooien kan diepvriesvlees op dezelfde wijze worden gebraden gestoofd of gegrilleerd als vers vlees. Wil men het vlees koken, dan kan het in bevroren toestand met ko kend water overgoten en meteen op gezet worden. Met warm water, als men smakelijk, sappig vlees wenst en met koud water als een extra krach tige en geurige bouillon verlangd wordt. Platte stukken vlees (Schnit zel bijvoorbeeld) kan half ontdooid verwerkt worden; zodra het een beetje soepel is kan er gekruid, gepa neerd en toebereid worden. Gevogelte en wild moet geheel ont dooid worden voor men gaat bra den. Dat kan onder stromend leiding water, in een matig warme oven of in de koelkast. Dit ontdooien duurt kor ter als de ihhoud uit de buikholte eerst v/eggenomen wordt. Klein gevo gelte en organen als hart, maag, le ver kunnen half-ontdooid in de pan. De kip voor de soep kan in bevroren toestand met zout water opgezet worden. Vis mag niet te lang worden be waard, magere hooguit zes maanden, vette slechts vier tot zes weken. Het ontdooien moet langzaam geschie den in koelkast of matig verwarmd vertrek en niet te ver. Voor de vis ge heel en al ontdooid is moet ze de pan in. anders valt ze gauw uit elkaar. De bereiding vergt dan wat meer tijd en minder warmte dan men ge woon is. drie maanden en een minimale tem peratuur van -18 graden C. Vier sterren tenslotte geeft aan dat men met een diepvriezer te doen heeft die wat het bewaren betreft wel overeenkomt met de drie ster ren koelkast, maar waarin de tem peratuur tot een diepte" van -30 en zelfs -40 graden C gebracht kan wor den op 't ogenblik dat men wil gaan diepvriezen. Die laagste temperatuur zegt overigens nog niet alles, want diepvriezen moet razendsnel gebeu ren, dat wil zeggen het apparaat moet een hoge invriescapaciteit heb ben. Daar moet terdege op gelet wor den, omdat er bij te langzaam invrie zen ijskristallen ontstaan, die als scheermesjes door de cellen van groente, vlees en fruit snijden. Bij het ontdooien blijkt dan veel sap weg te lopen en daarmee verdwijnen de vitaminen, de malsheid, de versheid en de smaak die men juist door diepvriezen zo goed kan behouden. Diepvriezer^. :zijn 'er in verschillen de uitvoeringsvormen. De eenvoudig ste is de aparte koelkast met eron der of erboven een aparte vrieskast. Dan zijn er de diepvriesboxen, klei ne kastjes van geringe afmetingen en derhalve met bescheiden inhoud. Ze zijn bij uitstek geschikt voor echt paren zonder kinderen en alleen staanden. Gezinnen met kinderen zijn in fei te aangewezen op de diepvrieskisten en kasten, die een maximum aan nuttige ruimte bieden en verkrijg baar zijn met een netto inhoud tot plm. 580 liter toe. Als vuistregel geldt dat er per gezinslid ongeveer 75 liter diepvriesruimte nodig is; als men dikwijls gasten ontvangt kan men gerust met wat meer ruimte rekening houden. De vraag of men een kist of een kast moet prefereren wordt eigen lijk beantwoord door de plaatsruim te die er beschikbaar is. Een kist- model, waarvan het bovenblad kras- en hittebestendig is kan desnoods da keukentafel vervangen. Een kastmo- del neemt minder vloerruimte in be slag dan een kist, bovendien kan men nog wat boven op de kast plaat sen en is de inhoud ervan beter te overzien. De prijzen? Vanaf zo'n vijfhonderd guiden kan men al een moderne diepvriezer krijgen en naar gelang de grootte tot zo'n twaalfhonderd gulden toe, Een diepvriezer van Marynen één uit de ruime keuze die ge maakt kan worden. Kist- en kastmodellen met brutoinhour den van 50 liter voor kasten en 150 liter van kisten tot resp. 360 liter en 500 liter toe. in de maanden oktober, november en december kan men o.a. de volgende produkten voordelig (er) krijgen en met succes invriezen: varkens-, rund- en kalfsvlees, wild en gevogelte, soep en bouillon, aanvankelijk nog bloemkool en daarna rode kool en boerenkool, spruitjes, selderij, prei, witlof en schorseneren. Met deze en de erder ingevroren produkten, vers uit het bewaargedeelte van de diepvriezer (of het vriesvak van de koelkast, maar let dan wel op de kortere bewaartijd) is het goed kokkerellen. Bak de schnitzels (eerst \half ont dooien en zodra ze soepel worden, kruiden en paneren) aan beide kant bruin. Na plm. 5 minuten uit de pan nemen, laten afkoelen en in de koel kast zetten. Na ongeveer een uur be smeren met ganzeleverpastei (mag ook uit een blikje) waar eerst wat cognac door is geroerd. Op deze laag pastei een tweede schnitzel en gar neren met schijfje mandarijn en hal ve kers. Uit de diepvries is witlof al voor behandeld en behoeft als de meeste groente niet eerst ontdooid te worden. Wel als men niet voor het invrie zen de lof in smalle reepjes heeft ge sneden, want dan moet dat nu nog ge beuren. Vermengen met azijn, olijf olie, zout, suiker en peper, alles in bescheiden mate. Van rauw tot ge kookt (kooktijd de helft tot 2/3 van verse lof) een vitaminenrijk gerecht. Krab uit de diepvries (voorbewer king: levend in kokend water ko ken, vocht uit de schaal meevriezen) bij kamertemperatuur of in de koel kast ontdooien. Hoeveelheid als nor maal in een blik verkrijgbaar is (nu ook bruikbaar natuurlijk). Klop 1/8 liter slagroom en meng hierdoor 1/8 1 mayonaise, het sap van een citroen. 2 eetlepels tomatenketchup, 1 dl cog nac, wat peper en zout. Proef de saus en maak haar op smaak af. Neem glazen coctail coupes en leg wat blaadjes sla onderin. Leg hierop gra pefruit-partjes en daarop de krab. Strooi er een beetje zout en peper over en giet hieroverheen de saus. Voor hei leuke uiterlijk bovenop een beetje paprikapoeder en gameer de rand van het glas met een uitgetand schijfje citroen. Haai zes haringen uit de diepvries, laat ze ontdooien en snij ze in mootjes. Maak hierbij een saus van 1 geraspte uit, 1 theelepel mieriks wortel, het sap van een halve citroen. 1 theelepel mosterd en 2 rauw ei dooiers. Zet het een uur in de koel kast en garneer met peterselie en ra dijsroosjes. Of het nu gaat om reebout of ko nijn, een patrijs of een gewoon braad kippetje: het moet voor het braden geheel ontdooid worden. Nog in ver pakking onder stromend koud wa ter. in een matig verwarmde oven of in de koelkast. Neem voor het ont dooien de inhoud uit de buikholte dan duurt het korter. De kip voor de soep kan in bevroren toestand met zout water opgezet worden. Het produkt is gereed om op de ge wone manier -'erder toebereid te wor den. Een recept? Er zijn er zoveel dat men maar eens in het eigen recepten boek moet snuffelen. Smakelijk eten! Een diepvriezer in huis kan op twee mameren een belangrijke be sparing geven op het huishoudbudget. Ten eerste door de bewaar functie. Reeds ingevroren levensmiddelen kunnen bij de winkelier vaak tegen aantrekkelijke prijzen tijdelijke aanbiedingen en bij aankoop van grotere hoeveelheden aangeschaft worden. Schoonmaken, schillen, doppen, fileren (en invriezen) zijn dan niet meer nodig. Wil men die handelingen wel zelf doen en dus zelf gaan invriezen dan krijgt men een financieel voordeel door de pro dukten hiervoor in te kopen op het moment dat ze het voordeligst worden aangeboden. Slager, groentemanen poelier berekenen meestal nog eens extra voordelige prijzen bij afname van .wat gro-, tere hoeveelheden. Wat u voor het diepvriezen in huis baalt moet wel altijd vers en van goede kwaliteit zijn en in de kortst mogelijke termijn worden ingevroren, anders gaat er veel verloren. Be denk dat u met diepvriezen het pro dukt niet beter maakt u haalt uit de vriezer precies dat wat u er in ge legd hebt. Bijna alle produkten zijn geschikt om diep gevroren te worden, het ene wel gemakkelijker dan 't andere. Ma gere vis en mager vlees bijvoorbeeld laten zich beter invriezen en kunnen langer bewaard blijven dan de vette soorten. Sommige soorten fruit zoals perziken en meloenen laten zich moeilijk, appels en peren hele maal niet, invriezen, in tegenstelling tot bijvoorbeeld aardbeien. Hebben wij hiervoor al gewezen op het belang van kwaliteft en versheid, men dient bij de verwerking nog en kele zaken in acht te nemen, produkten tot in de kern bevriezen en- om dat te bereiken dient men de in te vriezen levensmiddelen te verde len in niet te grote parten (hoeveel heid voor één keer, bij grote gezin nen liever twee kleine pakjes dan één groot). Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te 's-Gravenhage wijst er zelfs op dat men ook in totale hoe veelheid niet teveel tegelijk mag in vriezen en geeft ais richtlijn nie! meer dan 7 a 10 kg per 100 liter ddep- vniesruimte, per etmaal. Bij groente en fruit mpeten de en zymen voor het diepvriezen onwerk zaam gemaakt worden. Bij groente geschiedt dit door het produkt korte tijd in ruim kokend water te verhit ten. Dit balanceren is voor alle groentesoorten nodig, met uitzonde ring van vruchtgroenten zoals kom kommers, augurken, tomaten en pa prika. Produkten die rauw gegeten worden moet men niet invriezen, ,ze gaan er alleen maar op achteruit (sla, tuinkers). Omdat fruit minder last hééft van de enzymwerking en er bij het blan cheren daarvan bovendien veel sap verloren gaat, kan het beter zonder voorbewerking diepgevroren wor den; 'eventueel j^ufiWfelf'^e vruchten voordien bestrooid worden met fijne" kristalsuiker. De ln te vriezen produkten moeten altijd vooral goed en luchtdicht in gepakt worden, zulks om uitdroging, verkleuring en smaakversmering met andere produkten te voorkomen. Hiervoor zijn diverse materialen be schikbaar, zoals cellofaan, polyethy leen en aluminiumfolie (in diepvries kwaliteit verkrijgbaar als zakjes, vel len en bakjes) en geparaffineerde kartonnen bekers. Goed etiketteren (wat zit er in het pakje, wanneer werd het ingevroren en tot wanneer kan 't bewaard woi- den zie elders op deze pagina maakt het overzicht in uw diepvrie zer gemakkelijk en waarschuwt wanneer de bewaartijden op hun eind lopen. Noteer de inhoud van uw vriezer, met. de bewaartijden, ook ip een speciaal boekje of schrift.! Velen denken dat een diepvriezer en een koelkast ongeveer dezelf de functie hebben. Niets is echter minder waar. Zelfs heeft de ene koelkast niet eens dezelfde functie als een andere. Voor een goed begrip volgt hier een overzicht van de vele typen koelkasten en diepvriezers, naar gegevens ons verstrekt door Esta (Van Swaay Amersfoort BV) en Marynen (huishoudelijke apparaten BV, Rijs wijk). Daaruit moge blijken dat de belangrijkste functies onder scheiden worden door het aantal sterren dat op de apparaten is aangebracht, vervolgens als het om diepvriezen gaat, en dat doet het hier op de tijd waarin een bepaalde hoeveelheid verse le vensmiddelen op de gewenste invriestemperatuur kan worden ge bracht en tenslotte op het model (inhoud en vorm, afhankelijk van wat men van plan is en welke ruimte er ter beschikking staat). De sterren zijn wel het belangrijkst want zij geven aan welke laagste temperatuur er in ieder geval in het vriesvak te bereiken is. Dat wil zeg gen dat als er géén ster op voor komt het apparaat (een heel eenvou dige koelkast, die men nog nauwe lijks aantreft) een vriesvak heeft dat alleen geschikt is voor het bevriezen van water. Eén ster geeft aan dat een vries vak geschikt is voor het bevriezen REEDS IN DE OERTIJD heeft de mens in de koude stre ken van onze aarde gebruik gemaakt van de klimatolo gische omstandigheden waarin hij leefde en koude benut voor het bewaren van aan bederf onderhevige voedings middelen. Sneeuw en ijs zijn sinds mensenheugenis onder kend als conserveringsmiddelen bij uitstek. Via de goede, oude inmaa'kpot, het wecken en het inblikken zijn wij in onze tijd gekomen tot de kunstmatig opgewekte koude, waarmee een nieuwe conserveringsmethode zijn intrede heeft gedaan: het diepvriezen. Was dit procédé aanvanke lijk voorbehouden aan grote ondernemingen in de levens middelensector, de produkten van koel- en vriesinstalla- ties hebben zorggedragen voor handzame apparatuur, zo dat het diepvriezen nu ook een huishoudelijke bezigheid is geworden. Het biedt de huisvrouw gelegenheid levens middelen in te slaan op die ogenblikken dat ze het voorde ligst te verkrijgen zijn. Dat is op dit ogenblik nog met sommige soorten groente en fruit het geval, en in de slachtmaand november in ieder geval met vlees. Het diep vriesprocédé waarborgt bij juiste behandeling een lange bewaarperiode en optimaal behoud van voedingswaarde, vitaminen en smaak. Het zelf-diepvriezen is niet zo moeilijk. Het vereist wel enig inzicht van wat er hiervoor aan apparatuur beschik baar is, wat zorgvuldigheid bij de voorbehandeling van de in te vriezen produkten en wat kennis van de bewaartijden. Een basis-informatie vindt men op deze pagina. van water en het bewaren van be vroren voedsel gedurende circa één week; de laagst bereikbare tempera tuur is dan -6 graden C. Twee sterren wil zeggen dat in het vriesvak water bevroren en bevro ren voedsel bewaard kan worden gedurende circa één maand; laagst bereikbare temperatuur minimaal -12 graden C. Drie sterren, idem als twee ster ren, maar een bewaartijd v$n circa Wil men toebereide spijzen in vriezen, kook of braad ze dan f0 mi nuten korter dan normaal. Later bij 't ontdooien en opwarmen komen die tien minuten er immers weer bij. 0 Vers vlees moet eerst opgehan gen worden om te besterven, daarna pas in (dagelijkse) porties van ten hoogste 2'/i kg (niet hoger dan 10 cm) Inpakken en invriezen. Zout en kruiden verminderen de houdbaarheid van diepvriesproduk- ten. Het is daarom beter deee pas later bij het opwarmen toe te voe gen. De bewaarperiode wordt dan wel driemaal langer! Deze Esta KV 3503 is een koel- van 164 l voor het koeldeel en 99 vrieskast met een netto-inhoud l i>oor de vriesruimte. De Esta-diepvriezer HF 42 van Van Swaay, Amersfoort. Het.is een kistmodel met een netto-in houd van 414 l. Behalve kisten zijn er ook kasten, boxen en ta- Jfilmodelle-a bij Esta.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 7