Arie Groenevelt spreekt over „inkomens- en vermogenspolitiek" Folkloristische of Boerendagen op Flevohof Ouderavond o.l. Haarschooi Overijssels winter- programma van de RONO Kegelen met de buurtvereniging Nu ook Nederlandse Werkgroep voor aanvullende steun oorlogs weduwen en wezen in Israël er Leefklimaat Ivoorkust fc'l; kiezen mooiste boek van 74 WAAR GAAN WE HEEN? Voor stedeling en plattelander LAAT U ZIEN IN 'T DONKER ■V- 1 YohoAe$enerif2£0 z?ol{edzgeJtpikèe6£esizsoor 10.w&zrbi/ znzi ierzizree Zol Fle.vo2iof ko/ye* koffie bi/ &znko2ns£ lunch volledige programma Gekooide dieren tuindirecteur WEGWEZEN IN EIGEN LAND Kleren via Ds. Sclxoneveld Medewerker Mondeel lid van synode Provinciale voorlichtingsdag NVV Na inleiding forumdiscussie „Hé, neem een stripboek mee" Welk boek zal het zijn West-Overijsselse kinderen Fietstocht door Midden-Overijssel RONO Kerken samenleving over bisschoppelijke adventsbrief RONO over vereniging van christen-auteurs Vrijdag 25 oktober 1974 3 Flevohof toont door middel van agrarische Jxedrijven en tentoonstel lingen aan stedeling en plattelander, hoe het tegenwoordig op de moder ne agrarische bedrijven toegaat en probeert daardoor de misvattingen, flie vaak ten aanzien van de uitvoe ring van deze bedrijfstak bestaan, uit de weg te ruimen. Dit alles wordt otageven door recreatieve mogelijk heden. zodat een fijn' dagje uit ge waarborgd is. Gezien de huidige hang naar het ver leden gaat Flevohof op 31 oktober, 1. 2 en '3 november een scala van activiteiten aan het Flevohof-gege- ven toevoegen, die aan dit sentiment tegemoet komen en die samenge vat worden als folkloristische of boe rendagen voor stedeling en plattelan der. LANDBOUWMUSEUM In tegenstelling tot de moderne apparatuur, die tegenwoordig in de landbouw gebruikt wordt, is Flevo hof bezig met de inrichting van een tentoonstelling van oude landbouw werktuigen en gebruiksvoorwerpen. Deeluitmakend van deze tentoonstel ling zijn onder andere een Ford-trek ker uit 1904, 'n heel oude dorsmachi ne, de inrichting van 'n zuivelfabriek en een oude bakkerij, oude wagens, dorsvlegels en allerlei andere grote en kleine voorwerpen. DORSEN Iedere dag zal de werking van een oude dorsmachine op gezette tijden gedemonstreerd worden, terwijl vrij dag- en zaterdagmiddag door de drie gebroeders Brinkhuis uit Raalte, die allen de 75-jarige leeftijd gepasseerd zijn, gewerkt worden met dorsvlegels. Daarnaast zullen ook de bezoekers j van Flevohof in de gelegenheid ge steld worden om met 'n dorsvlegel te werken. BOERENDANSGROEPEN EN BOE- RENBLAASKAPELLEN Op donderdag- en vrijdagmiddag en zaterdag en zondag gedurende de ge hele dag, zal de boerendansgroep ,,De Stedeker Dansers" bestaande uit 8 paren in klederdracht, op Flevohof optreden, terwijl op donderdag- en vrijdagmiddag en zaterdag tevens de boerenkapel ,,De Toestebollen" het feestelijke karakter van deze dag zal onderstrepen. 4 DAGEN LANG ANTIEKBEURS Ook de tegenwoordige vraag naar antiek toont de duidelijke nostalgie aan: een antiekbeurs met grote sor tering an Perzische tapijten, oude meubelen, klokken, zilverwerk, tin, koper, porselein, etc., past dan ook zeker in het programma van deze dagen. FILMS Continue zullen in het hoofdpaviljoen films, vertoond worden waaronder een film over de droogmakingswerk zaamheden, een film over oude oogst- gebruiken en een film over het leven op de bodem van de Zuiderzee. SHOW VAN FOKVEE In samenwerking met de Vereni ging Veeverbetering Oostelijk Fle voland heeft Flevohof een showele ment aan het veehouderijbedrijf kun nen toevoegen: 'n groot aantal koei en en paarden, geselecteerd uit het beste fokvee uit de regio zal tij dens dit folkloristische evenement te bezichtigen zijn. ZUIVELDEMONSTRATIES Het Produktschap voor Zuivel ver zorgt dagelijks een aantal demonstra ties waarbij gratis advies wordt ge geven over de diverse mogelijkheden met zuivelprodukten en bovendien kunnen de bezoekers genieten van de klaargemaakte hapjes. OUDE AMBACHTEN In de overdekte en verwarmde wan delgangen, die de expositiepaviljoens, met elkaar verbinden, zullen dage lijks vele oude ambachten aan het publiek getoond worden, waaronder klompenmaken, sigar^nmaken, hout- draaien, het maken van stoelmatten, staphorster stipwerk, Makkummer aardewerk, netten boeten en breien, kaarsen maken, wolspinnen, kleden knopen etc. BOELDAG OF ERFHUIS Op zaterdag 2 november organi seert Flevohof een boeldag of erf- Donderdag 17 oktober hebben ruim honderd ouders en genodigden- de zakelijke ouderavond van de o.l. Haarschooi bezocht. Na het openingswoord van de voorzitster mevrouw Driessen-Hazebrcek. bracht de secretaresse verslag uit van de werkzaamheden door de oudercommissie verricht sinds de vorige zakelijke, ouderavond van 14 februari jl. De belangrijkste aktiviteit is geweest- het betrekken van de ouders bij de school. De, Haarschooi is een nieuwe school en veel zaken moeten nog op poten worden gezet. Gedacht wordt aan inventarisatie van boeken en leermiddelen, plastificeren van boe ken. opzetten van het documentatiecentrum, inrichten van de hob bykelder. Tm overleg met de leerkrachten is de kommissie tot het plan gekomen de ouders te vragen zien in te zetten voor bovengenoemde werkzaamhe den. De reakties van de ouders op de ze vorm van ouderparticipatie zijn bijzonder positief. De commissie hoopt alle aktiviteiten betreffende het hiervoor uiteengezette plan in goede banen te leiden, ter bevordering van het onderwijs aan de leerlingen van de Haarschooi. Hierna was het woord aan de pen ningmeester voor het financieel ver slag. Alle aanwezigen kregen bij bin nenkomst een financieel overzicht. Er waren geen vragen naar aanlei ding van dit overzicht. De kascontro lecommissie deelde mee de boeken in orde te hebben bevonden. Afscheid De voorzitster nam hierna afscheid van mevrouw Dieben. Door verhui zing naar de Kol is zij niet langer betrokken bij de Haarschooi en wil haar plaats in de ouderkommissie be schikbaar stellen. Zij dankte mevrouw Dieben voor haar goede inzet en prettige samenwerking. Als afscheids- kado kreeg zij een foto in lijst aange boden van de leerkrachten en ouder- kommissieleden voor de ingang van de school. Mevrouw Dieben dankt de ouders uit haar wijk voor het vertrouwen in haar gesteld. Zij wenst de oudei-kom- missie veel suk^fes met alle aktivitei ten in de toekomst. Aftredend waren de dames Driessen (voorzitster) en Dieben. Mevrouw Driessen stelt zich herkiesbaar. Voor de vakature ontstaan door het ver trek van mevrouw Dieben, stelt de wens te kennen gegeven zich kandi daat. Voorts heeft de heer Hess de wens te kennen gegeven zich kandida daat te stellen voor de oudercommis sie. Mevrouw Driessen wordt herkozen en mevrouw Boode wordt gekozen in Op landbouwtrekkers en -machines mogen nu knipperende waarschu- wingslichten worden gebruikt. Ver plicht is het voeren van een geel zwaailicht op zelfrijdende land bouwmachines, die breder zijn dan 2.60 m, als ze op de openbare weg rij den. De donkere maanden zijn aangebro ken en daarme is het gevaar toegeno men dat langzaam xdjdend verkeer niet tijdig door achteropkomend snel- vex'keer wordt gezien. Goed licht zorgt ex-voor dat u wox-dt gezien. De twee koplampen (waar binnen de be bouwde kom geen straatverlich ting brandt, moet; dimlicht worden gevoerd)twee helder rode achtex-- lichten, liefst reflecterend en twee aparte reflectoren. Dit geldt ook voor aanhangwagens, die evenwel ook voorzien moeten zijn van' lengte driehoeken en zijlichten. Bij dichte mist of zware sneeuwval is inschakeling van een sterk rood mistachterlicht - aan de linkerkant van de trekker of wagen gemnteerd - toegestaan en voor de langzaam rij dende landbouwvoertuigen zeker aan te bevelen. Hoewel stoplichten voor trekkers aanhangwagens in het algemeen niet zijn voorgeschreven, verdient het aanbeveling deze te monteren. Want Roe kan men vooral in het donker Set vex-plichte stopsignaal geven aan Ret achteropkomende verkeer an-1 fcrs dan door stoplichten? de plaats van mevrouw Dieben. Hierna was het woord aan het hoofd vaix dë school. Deze begon met de vijfde leerkracht voor te stellen, de heer Jonker, die in augustus geko men is. Daarna maakte de heer Van 't Holt de ouders duidelijk, hoe moei lijk de verdeling van de leerlingen over de verschillende leerjaren voor de kursus '74-'65 tót stand gekomen is. De toeloop voor de eerste klas was zo groot, dat er geen andere mo gelijkheid overbleef, dan kombinatie- klassen te vormen. De heer Van 't Holt maakte de ou ders tevens attent op de mogelijkheid een scholieren ongevallenverzekering af te sluiten. Voor een luttel bedrag kan een leerling tijdens de school- ux-en, schoolreisjes, excursies en een uur voor en na schooltijd verzekerd zijn. Tevens is er de mogelijkheid een 24-uurs verzekering af te sluiten. Vooral de uitkering bij blijvende in validiteit is van belang en voor pax-- tikulierverzekerden de uitkering bij beschadiging aan het gebit. Een groot aantal ouders toonde zich geïnteres- seex-d in deze verzekering. Verder kon het hoofd van de school bekend ma ken, dat er in november een openba re les in het rekenonderwijs gegeven zal worden. Bezorgdheid T'i '1 -• ï-o^vrsap snrak een van de ouders zijn bezorgdheid uit over de mogelijkheid van het ve ren gaan van do wijkindeling. Dit naar aanleiding van de wijze waax-op de verkiezingen hebben plaats gevon den. Iedere ouder was nu in de gele genheid zich kandidaat te stellen. Met meerderheid van stemmen wordt aangenomen de wijkindeling te hand haven. Bij volgende verkiezingen zal in de wijk van het aftredende lid, ongeacht of hij wel of niet herkies baar is. geïnfox-meerd worden of er ouders zijn. die bereid zijn zitting te nemen in de oudercommissie. In de pauze wex-d een kop koffie aan geboden. Na de pauze gaf de heer G. S. E. Vegter op gedegen wijze enige infor matie over de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Zijn boeiend verslag heeft een groot aantal ouders meer bewust gemaakt van hun keu ze voor het openbaar onderwijs. De avond wordt besloten met het vertonen van een aantal dia's van de officiële opening, het schoolreisje, de onderlinge zwemwedstrijden en de nieuwe eerste-klassers. Hond half elf sloot de voorzitster de vergade- rring en wenste allen wel thuis. Aanéa/k/na/eren huis. Naast een vaste inbreng van goederen wordt een groot aantal spontaan ingebrachte spullen ver- wacht. (belangstellenden hebben gra tis toegang). BOERENBRUILOFT Als feestelijke afluiting van de Boe ren- of folkloristische dagen is er op zondag 3 november een boerenbrui loft. De vaste gasten van het bxoiids- paar uit Twente, komen uit ^lle stre- per oude boerenwagen over Flevo- ken van het land. Hoewel het brui- hof, een glaasje brandewijn bij aan- loftsgezelschap vanzelfsprekend in komst aangeboden. Bovendien dingen de originele klederdracht van de be- zij mee naar een hoofdprijs, die aan treffende streek zal verschijnen, kun- de origineelst geklede bezoeker wordt nen alle bezoekers van Flevohof ook aangeboden: een buitenlandse reis aan de feestelijke boerenmaaltijd voor 2 personen. deelnemen. Deze maaltijd zal muzi kaal opgeluisterd worden door een boex'enkapel en de dansgroep ,,De Stedeker Dansers". KLEDERDRACHT Tijdens deze feestelijke dagen heeft Flevohof nog iets speciaals in petto voor bezoekers, die in kledex'dracht komen. Zij krijgen naast een rondx-it Eén van de belangrijkste nieuwe punten in het Overijssels winterpx-o- gramma is het 'plan op vx-ijdag een rechtstreekse uitzending te maken vanuit Zwolle. De plaats van uit zending is het poppentheater in de Papenstraat, dat deel uitmaakt van het Cebe-centrum, een edukatief en kreatief centrum in de binnenstad van Zwolle. De bedoeling van deze uitzendingen is het westen van Over ijssel beter in de uitzendingen van het Overijssels programma te be trekken. Verdere nieuwe program- ma-onderdelen zijn: A. Campus: een maandelijks pro gramma over de Technische Hoge school Twenthe, waarin onder meer aandacht wordt besteed aan nieuwe onderzoekingen op de TH en aan de funktie van de TH in de regio. B. De kleine kernen. Hierin wordt de problematiek van wonen en blijven wonen in kleine plattelandsgemeen ten belicht. C. Vrouw 75. In het kader van 1975, jaar van de vrouw, wordt in samen werking met vormingscentra en Man- Vrouw-Maatschappij een aantal pro- gx-amma's gemaakt. D.. Onder de naam: ,.Er is altijd wel iets ja. wordt enkele keren in RHENEN De heer B. den Ambt man, onderwijzer aan een basisschool heeft op verzoek van de kinderen van zijn Idas een gedicht geschreven over Ouwehands Dierenpark in Rhe- nen. De kinderen vonden het een leuk vers. en vroegen hxin meester" het op te sturen naar de directie van het park. Die' vond het óók leuk en zond het op haar beurt aan de krant om het op die manier wex-eldkund'ig maken. Onder de titel ,,Wat is er aan de hand in Ouwehand" volgt hier dan de tekst: ,,Er is iets loos in Ouwehand! Niemand kan er bij met z'n ver stand. De leeuw piept als een bange muis De slak verkocht z'n draagbaar huis, De krokodil kreeg plotseling water vrees, De marmot lust alleen nog maar tïjgervlees. De olifant doet niets liever dan ezeltje rijden En het nijlpaax'd wil alsmaar var de glijhaan glijden. Ook ö.e direkteur is niet in orde: Die denkt dat hij een kameel ii geworden. Hij zit nu zelf in een kooi En herkauwt z'n dagelijkse portie hooi. 't Is erg gek, heel ongewoon. Als ik 't snap, ben ik een boon' Op maandagavond had de buurtver eniging Canada-, Verzetstraat. Nagel houtstraat, etc. weer een van haar gezellige avonden. Ditmaal was het een rasechte ke gelavond, gehouden bij .Kamphuis' in Rijssen. Tijdens de trainingsronden werden er verwoede pogingen gedaan om de bal in de richting van de wachtende kegels te stuwen. Na een scheiding tussen de mannelijke en vrouwelijke deelnemers, die ieder één baan voor hun rekening namen, brandde de strijd los. Menigmaal gingen alle kegels om, maar ook vaak moest de bal-, halverwege de baan, met een extra duw op de plaats van bestemming worden gebracht. Na de prijsuitreiking kon op eigen gelegenheid gekegeld worden, het geen dan ook spontaan gebeurde. De inzet was nu een i'ondje voor de deel nemers. De gezellige bar en de spon tane opkomst stonden garant v een geslaagde avond. Ongetwijfeld zal een herhaling in de toekomst niet uit blijven. het winterseizoen een satirisch pro gramma gebracht, waarin toestan den en gebeurtenissen in Overijssel in de vorm van liedjes en teksten op de hak worden genomen.. Verder zal aandacht worden besteed aan: E. „Monumenten in Overijssel". Le ren leven met monumenten. Het Overijssels programma wordt uit gezonden op maandag van 18.30 tot 19.00 uur, woensdag !van 19.00 tot 19.30 uur en vrijdag van 18.30 tot 19.00 uur. Het Nationaal Bureau voor Toeris me heeft een brochure samengesteld „Er op uit in eigen land", waarin 79 tips voor fijn wegzijn in herst, winter en voorjaar '74-'75 zijn opge nomen. De brochux-e zal via de VW-kanto- ren in Nederland worden verspreid. Dit jaar is voor het eerst tevens 'n aangepaste Duitse en Franse ver sie van deze brochure verschenen. Het Nat. Bureau voor Toerisme heeft hiertoe besloten in verband met de groeiende belangstelling in zo wel Duitsland als België voor een korte vakantie in Nederland buiten de zomermaanden. De bx'ochure bevat over het gehele land verspx-eide arrangementen, ge schikt voor iedereen. Opgericht is de interkerkelijke werkgroep „Steun oorlogsweduwen en -wezen in Israël", die achterge blevenen in Israël na de Jom Kip poer-oorlog van oktober 1973 aanvul lende steun wil gaan verlenen. Een breed samengesteld comité, waarin hervormde, gereformeerde en rooms-katholieke theologen, beveelt de activiteiten van de werkgroep (Postrek. 3245400 t.n.v. penningmees ter „Steun oorlogsweduwen en -we zen in Israël", Wijk bij Duurstede) Voorzitter van de werkgroep is de Amsterdamse ds. A. A. Spijkerboer, penningmeester de geref. predikant drs. H. R. Stroes te Wijk bij Duur stede (v.h. Nes Ammim) en het se cretariaat wordt gevoerd door mevr. H. G. de Goederen-Vrolijk te Vlaar- dingen (Kam. Onnesstraat 4; tel. 010- 341971). Aanhakend bij een eerder initiatief in Zwitserland wil de werkgroep via het ministerie van sociale zaken in Israël weduwen en oudere echtparen van welke de gesneuvelde zoon kost winner was. aanvullende ondersteu ning geven en voor oorlogswezen bijv. de middelbare schoolopleiding bekos tigen. Daar de werkgroep niet kan beschik ken over een uitgebreid administra tief apparaat is de lezers van een rondzendbrief gevraagd bij de eigen parochie- of kerkeraad te bemidde len voor het houden van een collec- te. In Israël zijn de prijzen vooral van textiel sinds vorig jaar okto ber enorm gestegen. De Jom Kippoer oorlog kostte 3000 doden, één pro mille van de bevolking, onder wie 900 kostwinners. Bedrijven kwamen in financiële moeilijkheden. De win ter wordt met zorg tegemoet gezien. Dit is voor een aantal hervormden aanleiding te vragen om „kleren voor Israël", goede, gedragen kle- Maandagavond 28 oktober a.s. zal de werkgroep Wereldwinkel een ver gadering houden ten huize van de fam. Schipper, Looikolkstraat 4. Annemieke van de Wijngaard en Ek- ko Prins zullen tijdens deze vergade ring een inleiding houden over het woon- en leefklimaat in Ivoorkust. In het kader van het Nederlands vrijwilligerscorps voor ontwikkelings samenwerking zijn beiden enige ja ren werkzaam geweest in Ivoorkust en als zodanig direkt betrokken bij de schrijnende nood in de derde we reld. Op hun bescheiden wijze hebben zij enige jaren van hun leven willen geven om iets van die nood mede te dragen en te helpen oplossen. Een interessante en leerzame avond waar alle belangstellenden van har te welkom zijn. Onze redaktionele medewerker de heer D. J. Mondeel is benoemd tot secundus-afgevaardigde voor de ge nerale synode der Hex'vormde kerk. Het hoogste college van de Her vormde kerk bestaat uit 57 leden van wie er 27 theoloog zijn, 13 ouder ling, 7 ouderling-kerkvoogd en 7 dia ken. Momenteel is ds. C. C. Addink pri mus afgevaardigde van de classis Deventer. De heer Mondeel die plm. 2 jaar geleden als belastingambtenaar werd overgeplaatst van Haarlem naar Holten werd dit voorjaar gekozen tot ouderling der Hervormde kerk en tot afgevaardigde naar de vergade ringen van de classis Deventer. Met de eervolle benoeming, die in gaat per 1 januari a.s., is ouderling Mondeel blij. Niet alleen in Holten, maar ook elders heeft de heer Mon deel zich veel op hervormd kerke lijk terrein bewogen. In Nijverdal waar hij is geboren, was hij aktief in de oude CJMV en later bij het kerkelijk jeugdkoor. In Hilvarenbeek waar hij van 1959 tot 1970 werkzaam was bij de douane, was hij enkele jaren diaken in de Hervormde kerk. Het disti-ict Overijssel van het NVV houdt op zaterdag, 26 oktober, in het zalencentrum „De Leerne Lampc" te Raalte een provinciale voorlichtingsdag. Arie Groenevelt, voorzitter van de Industrieboixd NVV zal direct na de opening van de bij eenkomst een inleiding houden over het onderwerp „Inkomens en vermo- genspolitick", dat tijdens een foi-um- discussie bespi'okcn zal worden. Naast de heer Groenevelt hebben in het forum zitting, mr. J. J. C. Al- bertingk Thijm, president-directeur van Nijverdal ten Cate te Almelo, en J. Varkevisscr, medewerker van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Vakcentrales te Utrecht. Het forum wordt geleid door de heer J. C. Moo- lekamp, districtsbestuurder van het NVV te Almelo. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en zal duren tot plm. 15.30 uur. De deelnemers zal een lunchbon en koffiebonnen worden aangeboden. Stellingen In zijn acht stellingen zegt Arie Groenevelt onder meer: „De mens is meer dan een op prestatie gericht werkdier. Daarom is de prediking van de pi'estatie-moraal te vergelij ken met de aanbidding van het gou den kalf. Onze maatschappij wordt eerst leefbaar als het individuele welbevinden niet langer uitgangspxxnt van ons handelen blijft. Het „één voor allen, allen één" is nog steeds de basis voor een menswaardiger samenleving. In die samenleving het verrichten van arbeid een plicht voor iedereen, die daartoe lichame lijk, geestelijk en sociaal in staat is. Tegenhanger van die plicht tot ar beid is het recht op arbeid om een bijdrage aan de samenleving te kun nen leveren. Dit recht geldt volgens Groenevelt ook in de huidige orde ning en daarom zal de ovex-heid ar beidsplaatsen moeten scheppeji, dien de huidige machthebbers dit laten tc doen in die gebieden 'waar een onaanvaardbaar werkeloosheids- percentage de tekortkomingen van het kapitalisme bloot legt. Functio neel niet te beredeneren inkomens verschillen zijn volgens hem onaan vaardbaar. De inkomenspolitiek van de vakbeweging zal derhalve een po litiek van de verdelende rechtvaar digheid moeten zijn, waarbij niet het recht van de sterkste maar mededo gen met de zwaksten centraal dient te staan. Alle middelen, welke in een parlementaire democratie ten dienste staan om dat doel te bereiken zullen daai'bij moeten worden gebruikt. Groenevelt ziet iedere onderhande ling nxet ondernemers als een con flict, dat met een soort wapenstil. stand wordt onderbroken zodra een tussendoel (b.v. een CAO) is be reikt. Daarom zal z.i. een betere ver deling van inkomen, kennis en iracht slechts via het winnen van d;^ con flicten kunnen worden bereikt. ding, mee te nemen door wie bin nenkort op reis gaat naar Israël. Ds. J. Schoneveld, POB 17012, Ein Kerem-Jeruzalem, tel. 66308 (over dag), theologisch adviseur vanwege de Ned. Hervormde kerk voor het contact met Israël, wil de zorg voor dragen, dat de kleding na een bericht aan hem van de Israëlgangers van uit hun hotel ginds wordt opgehaald. Hierna zorgt de Israëlische sociale dienst voor verdeling onder wie de kleding het rneest nodig hebben. Ook is het mogelijk de kleding af te ge ven bij Nes Ammim, de chr. neder zetting in Galilea. Deze slagzin zou als een etiket op de „Stripboekenbibliotheek'' geplakt kunnen worden, die door leerlingen uit de hoogste klassen van de o.l.s. te Dijkerhoek is opgezet. Leerlingen uit deze klassen brachten stripboeken mee en de penningmeester van de Oudercommissie stelde een leuk be drag beschikbaar om een aantal nieu we aan te schaffen. Zo ontstond een zeer gevarieerde kollektie. De kin deren kunnen nu kiezen uit vele titels. De bibliotheek van stripboeken de zgn. „Strip - o - theek" is opgezet omdat veel leerlingen tussen de ge wone leesboeken en naslagwerken graag even een stripboek lezen. Strip boeken zijn bovendien duur en daar om is dit een manier om verhalen te kunnen lezen als Donald Duck, Ollie B Bommel. Asterix, Fred Flinstone en dergelijke. Evenals vorig jaar werd door een elftal bibliotheken van de Provincia le Bibliotheekcentrale voor West- Overijssel, te weten Bathmen, Dalf- sen, Genemuiden, Hardenberg. .Has selt, Holten, Lutten, Nieuwleusen, Nijverdal, Steenwijk en Wierden, w»er meegedaan aan de Kinderjury 1974. In bovengenoemde plaatsen werden door een aantal kinderen met groot enthousiasme de volgende boeken ge lezen en besproken: Th. Beckmann Kruistocht in spij kerbroek. P. Biegel De vloek van woeste wolf. J. ter Haar Het wereldje van Beer Ligtfhart. H. v. Kerkwijk Meindert Swarte- ziel. G. Evenhuis Stefan en Stefan. L. Kooiker De dochter van de schilder op de berg. A. Schouten De stedenredders. J. Terlouw Briefgeheim. In de door de stichting: fiets! in Am sterdam uitgegeven serie fietsroute- beschrijvingen Ontdek Nederland op de fiets! verscheen zojuist als num mer 4 onder de titel Nijverdal-Mid den Overijssel een geheel bijgewerk te beschrijving van 'n fietstocht van uit Nijverdal door Midden Overijssel. Het vouwblad bevat naast een uit voerige routebeschrijving ook een duidelijk routekaartje en toeristische informatie. Deze fietsroutebeschrij ving is met zeven andere routes op genomen in het plastic verzamel- mapje Fietstochten in de Gelderse en Overijsselse Achterhoek dat door overmaking van f 4,50 (inklusief ver zend- en administratiekosten) op post girorekening nummer 234567 met vermelding van bestelcode GOA kan worden aangevraagd bij de stichting: fiets! te Amsterdam. In de week rondom de Wereld- spaardag (30 oktober) komen de Bondsspaarbanken met een wandka- lender. Behouden^ een enkele uitzondering is dit de gemeenschappelijke spaar bankkalender, dit jaar gewijd aan de zee. Op het eerste blad prijkt een schitte rende opname die Cees van der Meu- len maakte van de „Javazee". Dit is niet toevallig. Het houdt ver band met het jubileum dat het red dingwezen dit jaar viert. Cor Docter vertelt daarover belangwekkende bij zonderheden op de keerzijde. Hij ver zorgt ook de toelichting op de vijf an dere bladen, die alle een bepaald as pect van de zee laten zien. De kalender is beschikbaar voor hen die in de bewuste week de Bonds spaarbank bezoeken. Slotbijeenkomst: Zaterdag 26 oktober zal in ons cen trale gebouw in Berkum de eind stemming plaatsvinden. Alle kinde ren die meegedaan hebben met de plaatselijke jury's worden hiervoor uitgenodigd. De middag begint om 2 uur. De kinderen kunnen allereerst uit maken welk van de gelezen 8 boe ken zij het mooiste vonden. Hierna zal de schrijver Jan Terlouw iets vertellen over zijn werk en mo gen de kinderen hem vragen stellen. Tot slot zal er een puzzelspeurtocht door het gebouw worden gehouden. Indien u aanwezig wilt zijn bent u van harte welkom. Het veertiendaagse RONO-program- ma „Kerk en samenleving" is op maandag 28 oktober a.s. tussen 19.30 en 20.00 uur voor een belangrijk ge deelte gewijd aan het thema gebed, dat in de afgelopen week verschenen bisschoppelijke vastenbrief wordt be handeld. U kunt luisteren naar ge sprekken over zin en funktie van het gebed met een aantal mensen uit ver schillende kerken, waaronder met de Groninger Herman Verbeek en met de heer Bronswijk uit Deventer die nauw betrokken i sbij de gebedsgeno- zingsdiensten. Verder in deze aflevering van „Kerk en samenleving" aandacht voor een voornamelijk gerefox-meerde aktie om via advertentiecampagnes in de plaatselijke dagbladen mensen bij el kaar te brengen om te praten over alledaagse levensvragen. „De Boekenbus" van de RONO op zondag 27 oktober - (19.00 tot 19.10 uur) heeft Tiny Mulder een gesprek met dr. Auke Jelsma uit Kamper veen, voorzitter van „Schrijverskon- takt", de vereniging van christen-au teurs. Deze vrij jonge vereniging heeft nu twee bundels met gedichten en verha len van haar leden uitgegeven. Na een onderbreking van 35 jaar be staat er in Nederland weer een apar te vereniging van christen-auteurs. De vooroorlogse kring van christen- auteui-£. werd destijds opgeheven, om dat de belangstelling voor een apar te vereniging afnam. Waarom hebben enkele tientallen schrijvers en schrijfsters nu toch weer een eigen vereniging van chris- ten-auters opgericht? DEVENTER DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof 1, tel. 11500. Do. 24 okt. aanvang 14.30 u.: Beer tje Colargol in Televisieland. Vr. 25 okt. aanvang 20 u.: opera Fo rum met Der Zarewitsch. Za. 26 okt. aanvang 20 u.: Concert door de Deventer PTT-fanfare. Di. 29 en wo. 30 okt. aanvang 20 u.: Móunties Maximaal. EDB-THEATER, Smedenstraat 10, tel. 13615. Weekfilm do. 24 t.m. wo. 30 okt.: The Exorcist 3e week 18 jr. Nachtvoorstelling vr. 25 okt. za. 26 okt. 23.30 u.: De groene baretten 18 jr. Matinee za. 26, zo. 27 okt. aanvang 14 u.: Ali Baba en de veertig rovers a.l. Aanvangstijden weekfilm: do., ma., di., wo. 20 u.-vr. 21 u.-za. 18.30 en 21 u.-zo. 16, 18.30 en 21 u. CINEMA. Lange Bisschopstraat 69, tel. 11100. Weekfilm do. 24 t.m. wo. 30 okt.: Once Upon a time in the west 2e week 14 jr. Nachtvoorstelling vr. 25, za. 26 okt. 24 u.: Hell in the pacific 18 jr. Matinee do. 24 t.m. zo. 27 en wo. 30 okt. 14 u.: Flipper de dolfijn a.l. Aanvangstijden weekfilm: dagelijks 20 u.-zo. ook 16 u. LUXOR THEATER, Brink 20. tel. 18662. Weekfilm do. 24 t.m. wo. 30 okt.: Alicia 3e week 18 jr. Nachtvoorstelling vr. 25 okt. 23 u.: Zomerzonde zonder grenzen 18 jr. Matinee zo. 27 okt. 14 u.: Het zwaard van Zorro a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u.-za. 18.30 en 21 xx.-zo. 16, 18.30 en 21 u. KUNSTPOOT-ROZIJNENKORF, Gro te Poot 19, tel. 11848. „Kunst op wielen". Geopend: ma. t.m. za. 14-18-vr. ook 19-21: tot 20 nov. Frans Pieck schilderijen. OPENBARE LEESZAAL. Brink 70, tel. 13506. Geopend: di. t.m. vr. 10-17.30 en 19- 21-za. 10-17: tot 11 nov. mevr. v. Looi schilderijen. WADDENEXPOSITIESCHIP „AR- CO", Mr. De Boerlaan by Mr. An- kersmitgemaal. Geopend: dagelijks 10-18: tot 10 nov. expositie over de Waddenzee en haar bedreigingen. GALERIJ LENTEN, Kletterstraat 25-27. Epse. tel. 21815. Tot 26 okt. S. Le Poole, J. Bieruma Oosting. Geopend: di. t.m. za. 10-18 zo. 14-17 u.: A. Voorzanger schetsen, teke ningen, aquarellen. Daarna tot 9 nov. Grafiek, schilderijen, aquarellen 1850- heden. TROG ART. Hofstraat 2. tel. 16733. Geopend: di. t.m. za. 14-17.30 vr. ook 19-21tot 1 nov. pentekeningen van Johan Huv. GALERIE" SIDONIE, Kleine Over- straat 58, tel. 14169. Geopend: di. t.m. za. 14-18, vr. ook 19-21 u.; B. Bevex-s Pentekeningen en olieverfschilderijen. ALBERT SCHWEITZER CENTRUM Brink 89, tel. 19675. Geopend: wo. 19-21, za. 12-16 u.: Per manente expositie over leven werk van A. Schweitzer. ATHENAEUM BIBLIOTHEEK. Kloos ter 3, tel. 16512. Geopend: ma. t.m. vr. 10-12 en 14- 17, wo. ook 18-20.45 u. expositie 500 jr. BOTANISCHE BOEKILLUSTRA TIES. MUSEUM DE WAAG. Brink 56. tel. 14556. Geopend: di. t.m. za. 10-12.30 en 14- 17 zo. 14-17 u.: tot 10 nov. Over zichtstentoonstelling RIE CRAMER. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink 55. tel. 14556. Geopend als de Waag: Aankleedpop- pen uit 1860-1910. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED. Noordenbergstraat 9. tel. 19739. GeoDend als De Waag. JAZZ CAFE. Menstraat 2. Vr. 25 okt. 20.30-24 u. o.l.v, Davina Rovers. POPCAFE, Menstraat 2. Di. 29 okt. aanvang 20 u.: sche trip door de wereld Pop. Gebouw „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN", Molenbelt hoek Schou- tenweg. Elke di. 19-22 u. volksdansen met Chaverim we Chaverot. OVERDEKT ZWEMBAD, Smyrna- straat 2, tel. 21864. Za. 26 okt. 19-22 u.: Polo Kring Overijssel. CAFE-RESTAURANT ..De SPAN JAARD". Spanjaardsdijk 106, Schalk haar, tel. 05705-364. Za. 26 okt. 9-16 u.: ANTIEKMARKT met aanverwante artikelen. Weekenddienst tandartsen: Tandheel kundig Centrum, Achter de Muren (Zandpoort) 9, tel. 19133. ALMELO Do., vr. 14.30 en 20.00 u.: The Exor cist 18 jr. Za. 18.30 en 21.00 u.: The Exorcist 18 jr. Za. 23.15 u.: Meisjes om lief hebben 18 jr. Zo. 14.30 u.Het recht van de sterk ste vuisten 18 jx-. Zo. 18.30 en 21.00 u.: The Exorcist 18 ji Ma„ di.. wo. 14.30 en 20.00 u.: The Exorcist 18 jr. PALACE Weekdagen (ook zo.) 14.30. 18.45 en 21.00 u.: Thunderball James Bond 007. Histori- van de

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3