Plan „Beuseberg' aangenomen Verdeeldheid in VVD-fractie Stijging werkloosheid in rayon Deventer zorgelijk UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT W andelen als men zin en tijd heeft Donderdagavond Schure-avond' HIER IS DE SAA Mevrouw Ter Doest onder heftige kritiek Raad verheugd met ontwerp Bestemmingsplan „Beuseberg" Steun aan Mozambique Eerste zege van BATOI Situatie bouw verslechtert snel BAZAAR bridgewedstrijd Bridgeclub „Holten" HANZEWEG Met „H.M.V." naar t concours OUWE LIEFDE ROEST NIET Vrijdag 18 oktober 1974 »-» Tijdens de behandeling van het ontwerp bestemmingsplan Beuse berg bleek maandagavond een Opvallende verdeeldheid in de VVD- fractie. Terwijl haar fractiegenoot de heer H. J. Robers met nadruk verklaarde vóór het ontwerp-plan te zullen stemmen, gaf mevrouw F. M. ter Doest-Bos de volgende persoonlijke stemverklaring: ,,Het zal wellicht niemand verbazen, dat ik een stemverklaring afleg, naar aanleiding van het aan de orde zijn de ontwerp-bestemmingsplan Beuse berg. Mijnheer de voorzitter, meerde re malen heb ik horen verkondigen, dat gezien de uitslag in het bestem mingsplanforum, niemand, behalve het „Comité Beuseberg" tegen ge noemd plan is. Dit geeft de situatie beslist niet juist weer. Door het WD-bestuur is er vóór de verkiezingen een enquête ge houden onder de leden van de VVD en de uitslag daarvan gaf een geheel ander beeld te zien. Een meerderheid van ce geënquêteerden bleek n.l. te gen het plan Beuseberg te zijn. Bo vendien hebben mij naar aanleiding van de verkiezingsuitslag veel men sen gelukgewenst, die mij daarbij meteen zeiden bezwaren te hebben tegen bebouwing van de Beuseberg. De redenen der bezwaren hoef ik niet meer te noemen. Ze zijn gelijkluidend aan de bezwaren, die u terugvindt in de bezwaarschriften. Ik doel hier zo wel op het landschappelijk aspect, als ook op de aantasting van de rust en de vrijheid der bewoners. Ik stel er prijs op namens die mensen, die tegen het plan Beuseberg zijn, wier mening ik deel, tegen te stemmen. Als hierdoor mensen gedupeerd wor den, dan betreur ik dat, maar het verandert niets aan mijn overtuiging, dat het ontwerp-bestemmingsplan Beuseberg 't welzijn van de gemeen- t te Holten niet dient, ïn het belang van diegenen, die een spoedige uitbreiding van Holten wen sen, geef ik u in ernstige overweging het ontwerp-bestemmingsplan Beuse berg zo snel mogelijk naar een ander deel van Holten te verleggen, b.v. Look of De Haar 2, omdat ik voorzie dat u dan eerder kunt gaan bouwen, dan indien u vasthoudt aan het plan Beuseberg. Aan het eind van deze persoonlijke stemverklaring wil ik nog opmerken, dat de WD-fractie in dit geval, in de beste verstandhouding, verdeeld stemt." Vreemd en onbehoorlijk De kritiek, welke na het afleg gen van haar stemverklaring van al le kanten als een stortregen neerdaal de op het hoofd van mevrouw ter Doest, is unaniem samen te vatten in hoogst vreemd" en „onbehoorlijk" De heer Meerman (PvdA) sprak zijn bevreemding uit over de houding van mevrouw ter Doest. „Voor de verkiezingen heeft u verklaard ge temporiseerde bouw in de Beuseberg niet in de weg te zullen staan, ook al omdat ook volgens u iets gedaan De toename van de geregistreerde arbeidsreserve werkloze mannen met 64 is het gevolg van een stijging in de bouw (plm. 53) en in de landbouw (plm. 16). De inschrijving van jongens en meisjes die de school verlaten hebben,, is inmiddels verontrustend geworden. Alleen al in de bouW is de werkloosheid meer dan verviervoudigd, doch ook in de metaal trad een verdubbeling op. Ook de werkloosheid onder de vrouwen nam toe (handel en kantoor). De vraag, zowel by mannen als by de vrouwen, zakte verder omlaag. Een da ling welke geheel voor rekening komt van de sector handel en kantoor, aldus het maandelijks overzicht van het gewestelyk arbeidsbureau in het rayon De venter. Van de 931 ingeschreven waren er 16 werkzaam bij aanvullen de werken en 23 bij de sociale werk voorziening. 138 waren jonger dan 19 jaar (september 1973 waren deze cijfers resp. 603-16-32 en 62. Procents- gewijze steeg de werkloosheid van 2.5 procent in sept. 1973 naar 3.7 pro cent in sept. 1974). Ook de afgelopen maand was er nog geen toename van de werkloosheid onder de 50-jarigen en ouder te con stateren. Bouw In de bouw bedroeg het aantal werklozen 225 (176), terwijl de vraag 32 (26) bedroeg. De situatie verslech tert vrij snel. Zelfs midden in het zomerseizoen is de geregistreerde ar beidsreserve weer vrij aanzienlijk ge stegen, ondanks het feit, dat er 50 bouwvakkers werden afgevoerd. De vraag bleef vrijwel ongewijzigd en is slechts weinig lager dan in septem ber 1973. De verwachting is dat de komende maanden nog een aanzien lijke stijging van dP arbeidsreserve (werkloosheid) zal optreden, terwijl de vraag verder zal dalen. Metaal Het aanbod in de metaal (116) be staat voornamelijk uit aan de bouw vez-wante beroepen. De verwachting is, dat vooral in deze sectoren het aanbod, mede onder seizoensinvloe den, verder zal gaan stijgen. Ver wacht wordt, dat de vraag ongeveer gelijk zal blijven. In het aanbod in de landbouw (55) bevindt zich een grote categorie tro pische landbouwkundigen. Van sei- zoenwerkloosheid is nog nauwelijks sprake, al is de verwachting, dat het aanbod de komende maand wel zal gaan stijgen. Verdeeld over de gemeenten in het rayon Deventer ziet de werkloosheid onder de mannen er als volgt uit. Tussen haakjes de cijfers over de maand augustus. Bathmen 22 is 4.0 procent (17 is 3.1 procent), Deventer 656 is' 4.1 procent (628 is 3.9 procent), Diepenveen 41 is 2.1 procent (39 is 2.0 procent), Holten 30 is 2 procent (29 ic 2.6 pi'ocent), Olst 43 is 2.3 pro cent (36 is 1.9 .procent) en Raalte 139 is 4.3 procent (118 is 3.6. pro cent). moest worden voor de werkgele genheid in de bouwvak. Hoe denkt u getemporiseerd te bouwen als u genstemt?", was zijn vraag. De heer A. J. Nijkamp (ARP) ont hulde dat mevrouw ter Doest in de commissie Ruimtelijke Ordening ver klaard zou hebben tè zullen vóór- stemmen. Daarom vond hij de stem verklaring onbegrijpelijk. Twijfelachtig mondaal C.H.-woordvoerder Westerik trok het mandaat, waaronder mevrouw ter Doest opereerde, ernstig in twijfel. Hem was bekend dat mevrouw ter Doest voor de verkiezingen, gespro ken heeft met het bestuur van de aan- nemersbond. Tijdens dit gesprek zou mevrouw ter Doest de aannemers hebben toegezegd dat de VVD tegen uitvoering van het verkleinde Beu- sebergplan geen bezwaar zou maken. „Ev eneens voor de verkiezingen leg de u, tijdens een politieke forum avond in hotel Vosman, een soortge lijke verklaring af. In de commissie R.O. stemde u ook voor. Vanwaar nu die plotselinge wending?" wilde hij weten. Waar vandaan? De heer j. Wïggers (ARP) viel op c'at mevrouw ter Doest in haar stem verklaring suggereerde dat bouwen de Look sneller zou gaan dan in Beuseberg. Hij wilde graag van haar weten vanwaar die gedachte komt. „Die suggestie zult u toch wel ergens vandaan hebben", voegde hij haar toe. Onbehoorlijk Zeer verontwaardigd nam ook bur gemeester Enklaar kennis van de 'stemverklaring. „Wanneer we ons gezicht thans zou den wenden naar de Look, dan kost dat minstens 5 jaar. Wanneer u in de commissie voor het plan stemt en in de raad vervolgens weer tegen, dan acht ik dat een daad van onbehoor lijk bestuur, Bovendien kunnen we dan de com missies wel opdoeken, want dan zijn ze als vooroverlegorgaan, geen knip voor de neus waard Wanneer u tegen stemt, dan is de verantwoordelijkheid volledig voor u en niet* voor ons: Mr. Enklaar vond dat mevrouw ter Doest door haar houding uit de boot viel. Geen ervaring Mevrouw ter Doest, vóór haar raadslidmaatschap zeer aiktief lid - het Beusebergcomité, had tegen de ze stortvloed van kritiek in feite wei nig verweer. Ter. verontschuldiging voerde zij aan: „Ik had tijdens de commissievergadering nog geen be stuurlijke ervaring. Het heeft me ge weldig veel moeite gekost met het voorstel mee te gaan. Ik was in fei- In het gebouw „Rehoboth" aan de Stationsstraat wordt op vrijdag 25 en zaterdag 26 oktober door de GJV een grote bazaar gehouden voor het in richten van het nieuwe gedeelte (re creatiezaal) dat momenteel wordt gebouwd aan de achterkant van het gebouw „Rehoboth". Het is al weer enkele jaren geleden dat in Holten een bazaar werd gehouden en onge twijfeld zal er voor dit evenement flinke belangstelling bestaan. Het ba zaarcomité is sinds enkele weken druk in de weer geweest met de voorbereidingen en men heeft hierbij onder andere van de plaatselijke win keliers en bedrijven veel medewer king ondervonden. Voor deze mede werking, die bestond in het beschik baar stellen van diverse artikelen, zegt het comité hartehjk dank. De bazaar is beide avonden geopend vanaf 7.00 uur. Er zijn een aantal prachtige prijzen te winnen met sjoelen, schieten, rad van avontuur etc. etc. Beide dagen is er 's middags van 3- 5 uur bazaar voor de kinderen met o.a. de grabbelton. Zoals te verwachten viel was de publieke tribune maandagavond tot de laatste plaats bezet met belangstellenden voor de hoofdscho tel van de raadsvergadering, bestaande uit de behandeling van het ontwerp bestemmingsplan Beuseberg. Instemming Met uitzondering van de VVD-frac- tieleidster mevrouw F. M. ter Doest- Bos verklaarden alle overige in de raad aanwezige politieke partijen zich verheugd met het ontwerp bestem mingsplan. Namens het CDA verklaarde de heer H. J. Westerik: „We hebben een lan ge weg moeten afleggen voor we zo ver waren, maar gelukkig kunnen we ons eindelijk daadwerkelijk gaan bezig houden met dit bestemmings plan. Wij vinden het een goed plan en zijn erg blij dat de bestaande boer derijen een woonfunctie gaan krijgen, temeer omdat de bewoners daarvan al jaren in de Beuseberg wonen en zeer aan hun omgeving zijn ver knocht. Hierdoor blijft het ongerief voor hen zo klein mogelijk. Velen van hen haalden hun hoofdinkomen toch al lang niet meer uit de land bouw". Dit laatste was ook voor de heer H. Meerman (PvdA) een over wegend argument. Hij was van me ning dat het goedkoopste en sociaal ste in de Beuseberg kan worden ge bouwd. Ook hij vond 't hoog tijd wor den dat er in Holten weer wordt ge bouwd. „We hebben nog een hele wachtlijst woningzoekenden", ver zuchtte hij. Ook de heren J. Wiggers (AR) verklaarde zeer ingenomen te zijn dat de bewoners in hun eigen boerderij en omgeving kunnen blijven Tegen het ontwerp bestemmingsplan bleken in totaal tien bezwaarschrif ten te zijn ingediend waarvan er acht afkomstig waren van de betreffende bewoners één van de Stichting „Na tuur en Milieu Federatie Overijsse'l' en één van het „Comité Beuseberg". Hoofdbezwaar van de bewoners be lt of het kwijtraken van hun grond, bijgebouwen en de rust in hun omge ving, terwijl de laatste twee gericht waren tegen de aantasting van een uniek stuk natuurgebied. Landschappelijk belangrijk Namens Gemeentebelangen verklaar de de heer J. Warrink dat „Het alge meen belang niet toestaat dat het uit breidingsplan nog 3 of 4 jaar wordt tegengehouden. Mij is nog steeds niet duidelijk waar de grens ligt tussen landschappelijk belangrijke en niet belangrijke gebieden. Mijn inziens zijn hiervoor geen objectieve normen te geven. We weten allemaal wel dat als we waar dan ook in Holten gaan bouwen, er een stuk natuur moet worden opgeofferd. Bouwen in Holten betekent daarom altijd het zorgvuldig tegen elkaar afwegen van belangen. Elk plan betekent: hier een compromis. Het voor ons lig gende compromisplan heeft als voor deel dat hier kleinschalige landbouw bedrijven worden opgeofferd, voor wie 't, gezien de economische ontwik kelingen op den duur onhoudbaar wordt. Bovendien achten wij de Beu seberg bij uitstek geschikt voor ge temporiseerde bouw", aldus de heer Warrink. Zich richtend tot het „.Co mité Beuseberg" sprak hij de hoop uit dat de sociale bewogenheid van deze commissie zo groot is, dat ze zich achter dit compromisplan zullen opstellen. De heer A. J. Nijkamp (ARP) on derschreef de woorden van de heer H. J. Westerik (CHU) veegde alle bezwaarschriften van de bewoners even op één hoop omdat, naar zijn oordeel, „Daarin ongeveer hetzelf de doorklinkt. Hoewel wij alle begrip hebben voor de gevoelens van de be zwaarden, menen wij toch de ziens wijze van het college te moeten vol gen". De bezwaarschriften van het „Co mité Beuseberg" en „Milieu Fede ratie" achtte hij inconsequent. „We weten maar al te goed dat de Beuse berg een kwetsbaar gebied is. Maar waar in Holten is dat niet het ge val? Is de „Look" soms minder kwetsbaar? Er is in dit plan op alle mogelijke manieren rekening gehou den met het landschappelijk waarde volle. Dit in acht nemende, hebben we onze zorg allereerst voor de wo ningzoekenden en de werkgelegen heid in Holten. Daarom hopen we dat het plan spoedig van de grond zal komen", zo besloot hij. Projectielen nabij Aaltingsweg? Tijdens de behandeling van de in gekomen stukken deelde mr. En klaar maandagavond in de raadsver gadering mee dat de reconstructie en gedeeltelijke verlegging van de Aal- ünksweg een korte vertraging heeft ondergaan. „Reden hiervan is dat wij er op zijn geattendeerd dat. zich in de directe omgeving wel eens projectielen uit de tweede wereldoorlog in de grond zouden kunnen bevinden. De mijnop- ruimingsdienst is reeds gewaar schuwd. Het streven blijft erop gericht de re constructie voor het invallen van de winter te klax-en", aldus mr. Enklaar die overigens wel van mening was, dat de tijd begint te dringen. te heel eerlijk tegen het plan Beuse berg. Het zou overigens niet eerlijk zijn wanneer wordt gesteld dat alleen het Comité Beuseberg tegen bebou wing is. De VVD heeft in de verkie zingstijd onder ongeveer de helft van haar aanhang een enquête gehouden en daaruit bleek dat ongeveer de helft tegen bebouwing van de Beuse berg was. Daarom stel ik er prijs op om, namens allen die tegen het plan zijn, tegen te stemmen". Met alleen mevrouw ter Doest te gen keurde de raad het plan tenslot te zonder hoofdelijke stemming goed. Beroep Na het vallen van de hamer deelde mr. Enklaar desgevraagd mee dat al léén zij die een bezwaarschrift hebben ingediend in beroep kunnen gaan bij Gedeputeerde Staten, hetgeen 1 jaar vertraging zou opleveren. Daarna is echter nog beroep op de Kroon mo gelijk en dat kost 4 a 5 jaar. De raad was voor deze aanvulling dankbaar en van diverse zijden werd opgemerkt dat op degenen die in be roep zullen gaan een zware verant woordelijkheid zal komen te rusten. 1 heren Meijer en Dekkers 64.58 pet. 2 dames Witzenburg en Van Veen 54.17 pet. 3 heren Van Iddekin- ge en Geerestein 53.47 pet. 4 heren Dijkstra en Bontje 52.08 pet. 5 heren Spijker en Disbergen 50 pet. 6 heren Van Zoest en Grobben 48.61 pet. 7 heien Goorman en Groot Obbink 47.22 pet. 8 heren Hanenburg en Bo gaard 42.36 pet. 9 heer en mevrouw Sawade 37.50 pet. Op 20 oktober starten de NOCIB en de Mondlane Stichting de actie week ten bate van Mozambique. Met de politieke onafhankelijkheid zijn de problemen voor Mozambique nog lang nit opgelost. Hoe moeilyk de economie er by- voorbeeld voorstaat blijkt wel uit het feit dat Mozambique voor 40 pro cent van zijn inkomen afhankelijk i: van de buurlanden Zuid-Afrika er WW"70 heeft, in overleg met enkele plaatselijke VVV's, een wandelrou te uitgezet van Oldenzaal "naar De venter, langs rustige wegen en pa den, over een afstand van 96 km, de zogenaamde Hanzeweg. Aan allen die deze route hebben afgelegd, wordt een artistiek insigne, waarop een Hanzeschip is afgebeeld en een oorkonde toegezonden. Voorwaard" Vrijdagavond, 11 oktober, moest het le damesteam van Bato het op nemen tegen het Enschedese Haram- bee II. De dames kwamen rustig het veld in en in het begin van de le set werd er al goed aangevallen. De stand was al gauw 7-1 in het voordeel van Bato, totdat het team een terugslag te verwerken kreeg. Het achterveld ging erg paniekerig spelen en er werd te dicht op het net gespeeld. Nadat er een time-out door Bato werd aangevraagd verliep het spel weer rustiger en ging de eerste set naar Bato met 15-11. In de 2e set werd er erg slecht ge speeld door de Holtense dames. On rust in het achterveld, er werd niet meer v aangevallen, servicefouten. wat bij een „ervaren team" zoals dat van Bato eigenlijk niet meer voor mag komen. Maar de dames waren helemaal uit hun spel. De 3e en 4e set gaven hetzelfde beeld als de eerste set, eerst een ruime voorsprong, daarna een inzinking. Uiteindelijk kwamen de Holtenaren toch weer terug zodat het op een overwinning van Bato uitliep. Over het algemeen wa9 het een ge- lijkopgaande wedstrijd waarin door beide partijen goed werd gespeeld. De eerste 2 punten hebben de Holtense dames in ieder geval binnen. De volgende wedstrijd wordt zater dagmiddag om 15.00 uur in Holten gespeeld tegen het Almelose „RAC". Dit wordt voor Bato I de eerste thuiswedstrijd en men verwacht daar bij de steun van Holtense supporters. Setstanden: Harambee IIHolten I: 11-15, 15-8, 9-15, 11-15. Uit een gezamenlijk initiatief van een aantal Holtenaren is het volgen de plan geboren. Gezien de uitbreiding met een nieuw bouwwijk en de komst van vele be woners van buiten Holten groeide de vraag naar een (gMats waar men el kaar zou kunnen ontmoeten. Voor ve- -1q jongere en oüdëre echtparen blijkt het niet eenvoudig te zijn een avondje uit te gaan en andere men sen te ontmoeten, zodat er weinig mo gelijkheden zijn om kontakten te leg gen. Uiteraard geldt dit ook voor al leenstaanden. Het feit dat vele „nieuwkomers" buiten .Holten werken is hierop ook van invloed. Het lag derhalve voor de hand een ontmoetingsplaats te kreëren die dichtbij de nieuwbouw ligt en zich voornamelijk richt op de nieuw inge- komenen, zonder uiteraard de toe gang voor andere Holtenaren geslo ten te houden. Integendeel, ieder is van harte welkom. De sociëteit „de Schure" werd bereid gevonden haar ruimte op één avond in de week be schikbaar te stellen en wel de donder dagavond. Op die avond willen we de gelegen heid geven tot een gezellig uitje. Er zullen plaatjes worden gedraaid, er kan een drankje worden gedronken en een dansje worden gemaakt. De muziek zal worden afgestemd op de groep die we ongeveer denken te be reiken, de wat jongere echtparen en alleenstaanden. Nogmaals met na druk, ook anderen zijn van harte wel kom. Vanuit de 'bezoekers kunnen allerlei aktiviteiten opgezet worden, indien hieraan een behoefte zou ontstaan. Dit kan nader overlegd worden met bezoekers, de Schure en de leden van het voorlopig organisatiekomité. Wij realiseren ons dat een aantal mensen die deze avonden zouden wil len bezoeken moeilijk een oppas kun nen krijgen. We zoeken daarom mo menteel iemand die de organisatie van 'n oppas-centrale op zich wil ne men. Indien u hier iets voor voelt kunt u kontakt opnemen met de hr. Kraaijeveld, Verzetstraat 91. telef. 1436-2298. De openingsavond zal zijn op donder dag 24 oktober a.s. De openingstijden zijn van 8-11 uur. Zoals gezegd, ieder is van harte welkom, we hopen op 'n volle zaal. het voorlopig organisatiekomité. leden van beide buurtverenigingen in de Haar.. is, dat de afstand te voet wordt afgelegd, naar wens aan één stuk of in enkele achtereenvolgende dagen. Het is echter ook geoorloofd, de rou te in gedeelten af te leggen, bijvoor beeld in enkele weekends, als dit maar binnen 3 maanden geschiedt. Men kan dit doen wanneer men wil, zomer of winter. De wandeling begint in Oldenzaal bij het station en gaat over rustige wegen via Saasveld naar Zenderen. Vandaar door de prachtige bossen v. Twickel, ten noorden van Delden, naar Enter. Door Hollands Schwarz- wald. ten zuiden van Rijssen, naar de Friezenberg, vanwaar men bij hel der weer 'n fraai uitzicht heeft. Ver der door het Elzenerveld naar Bor- keld, de Holterberg en het Numen- dal,. waar men genieten kan van een mooi vergezicht op Zwolle en De venter. Verder door afwisselend land schap van bos en weilanden naar Bathmen, over het Landgoed „De Bannink" naar Colmschate, Schalk haar en uiteindelijk naar de oude Hanzestad Deventer; eindpunt we derom bij 't station (Een verdere be zichtiging van de stad is echter ook de moeite waard!). De markering (een oranje hoofdlet ter H) is gereed, maar veiligheids halve hebben we ook nog een uitvoe rige routebeschrijving gemaakt. Ver dwalen is niet mogelijk! Het ligt in de bedoeling de route ook in de richting Deventer-Oldenzaal te markeren, zo dat de route dan ook in omgekeer de richting gelopen kan worden. In Oldenzaal sluit de route aan op een andere wandelweg, de Tödden- weg, naar Osnabrück en in Osnabrück op verschillende andere wandelwe gen. (Nadere bijzonderheden hierover zijn verkrijgbaar bij Wiehengebirgs- Verband, Markt 22 te Osnabrück). Hoe kan men inschrijven. Tegen storting van een bedrag van f 5. per persoon op gironummer 3263636 ten name van penningmeester WW '7 te Apeldoorn, of op onze rekening 92.10.36.930 bij de Bondsspaarbank te -Apeldoorn, óf tegen contante beta ling, ontvangt men de uitgebreide routebeschrijving alsmede een stem pelkaart. Deze stempelkaart dient op de 5 daarop vermelde plaatsen tei controle afgestempeld te worden. Hebt u alle vijf stempels verzameld, dan kunt u de kaart frankeren en in» zenden en u ontvangt dan per keren de post 1. het Hazeweg-insigne in brons 2. de bijbehorende oorkonde en 3. ook ontvangt u de stempelkaart terug. Een leuke herinnering ombij- voorbeeid in uw wandelboekje te be waren. Na een vijfde wandeling van de Han zeweg wordt het insigne in zilver en na de tiende in goud ter beschik king gesteld, steeds met bijbehoren de oorkonde. Voor de overige wande lingen (2e, 3e, 4e, 6e enz.) worden alleen oorkonden gegeven. Een levendige deelname aan de Hanzeweg zou ons zeer verheugen. Corr. adres: W.W. '70. Debussy- laan 13,Apeldoorn, telef. 05760- 32296 Ithodcsië. De van Mozambique heeft jarenlai de vreemde ov< land. Moet zij nu bevrijdingsbeweging hei I- KELIM O ig gevochten tegen rheersers van het gaan samenwerken met vreemde overheersers van de buurlanden? Er zijn nog meer problemen. De be volking van Mozambique moet het bestuur van het land gaan over nemen en dus in recordtijd een be stuursapparaat op poten zetten. In de tijd van de Portugese over heersing is bovendien weinig of niets gedaan aan ce ontwikkeling van het land. Er zijn geen wegen, er is nau welijks onderwijs, er bestaat hoege naamd geen medische verzorging. Bovendien is de landbouw zeer on derontwikkeld. Het belangrijkste ex portproduct van Mozambique, de zo genaamde cashew-noot wordt in het wild gevonden. Van enige georgani seerde verbouw ervan is geen spra ke. Het FRELIMO en de bevolking van Mozambique staan voor 'n enor me uitdaging. Midden in deze moeilij ke omstandigheden moeten zij probe ren de idealen te verwezenlijken: een maatschappij waarin geen discri minatie voorkomt (blanken zijn ook welkom in Mozambique), de eman cipatie van de vrouw, eerlijke verde ling van de rijkdommen van het land. Deze bevolking en deze idealen moeten een kans krijgen. De Neder- landse bevolking kan daarbij gewel dig veel morele en daadwerkelijke steun geven. Zij kan dat laten blijken op giro 555, Aktie Mozambique, Den Haag. Zoals reeds eerder vermeld gaat ,.HMV" op zaterdag 26 oktober naar Hattem waar zal worden deelgeno men aan een zaal concours dat on der auspiciën van de Kon. Ned. Fe deratie wordt georganiseerd door de Hattemse Muziekvereniging „Ons Genoegen". Voor Holtenaren die mee willen naar Hattem zijn er nog een aantal plaat sen vrij in de bussen. Kosten f 2,50 per persoon. Vertrek 's middags om 2.00 uur vanaf het repetitielokaal achter de Spar. Opgave bij de heer A. Westerik, Vrijheidslaan 14, tel. 2557. RHENEN. Twee jaar geleden werd in Ouwehands Dierenpark „Cees" de giraffe geboren. Het hengstje werd toen genoemd naar Cees Derksen,* zijn trouwe oppasser, die vóór de geboorte nachten lang bij de aastaande moeder had' gewaakt en „Cees" bij het ter wereld komen heeft geholpen. „Cees" had toen nog 'n enkel verstuikt en de heer Derksen slaagde erin, door het aan brengen van een strak enkelverband ,Cees' van de pijn te verlossen, waar na al gauw het verband eraf kon en de kleine „Cees" er lustig op los liep te huppelen. Intussen 'verhuisde de kleine giraf naar de dierentuin van Lyon in Frankrijk, waar hij z'n vrouwtje vond. Hij groeide op tot een gigantische hengst. Verzorger Cees Derksen kon zijn kleine „Ceesje" maar niet vergeten. Hij stapte ten slotte op de trein naar Frankrijk om daar zijn „petekind" te gaan opzoe ken. In Lyon aangekomen maakte de heer Derksen het hek van het giraf- fenverblijf open en stapte zonder enige schroom binnen. Iets wat tot nog toe niemand had aangedurfd, omdat hengst „Cees" niemand op z'n territoir duldde. Toen de hengst zijn oude vriend en verzorger terug zag was hij plotseling volkomen mak en het werd een vertederende ont moeting tussen die twee. Directeur en personeel van de Lyonse dieren tuin stonden van verbazing en verras sing met open monden toe te kijken, hoe de anders zo vervaarlijke hengst zo maar ineens kopjes stond uit te delen aan zijn „peetvader". Dieren vergeten niet, dat bleek ook hier weer! Wij zijn zelf in de winkels gaan»kij ken welke pakken we wilden hebben en we hebben allemaal een draion trainingspak gekozen, omdat die er in zulke jofele kleuren zijn. De win keljuffrouw noemde nog méér goede dingen van de draion pakken op: sterk en makkelfjk te wassen. Nou is het natuurlijk best leuk als je van je vader en moeder zomaar een nieuwe fiets en een nieuw trainings pak cadeau krijgt, maar we willen er ook echt wel iets voor doen, om het geld bij elkaar te sparen. Vanmiddag zijn bijvoorbeeld vier leden van onze klup niet aanwezig, omdat ze op za terdagmiddag de auto van hun vader moeten wassen. Daar krijgen ze dan twee gulden voor en die sparen ze op. Ook doen we vaak boodschappen, we harken de tuin, we poetsen schoenen, allemaal voor de klup. Natuurlijk mogen de leden die nog geen echte fiets en geen echt pak hebben wel alvast met. ons meefiet sen dat spreekt vanzelf. Maar wij viertjes, Peter, Maaike, Vincent en Otto, die u op de foto ziet, zijn erg blij dat we wel onze uitrus ting compleet hebben. Trouwens, onze trainingspakken dra gen we ook naar gymnastiek en straks op het ijs! O ja, nu moeten we na tuurlijk nog vèrtellen waarom we de SAAIKEL-KLUP heten. Wij viertjesPeter, Maaike Vincent en Ottó zijn erg blij dat wij onze fietsenuitrusting com pleet hebben. Trouwens, onze draion trainingspakken dragen we ook naar gymnastiek en straks op het ijs! *Foto: D. Medik. Nou, dat is omdat twee van ons op de brugklas al Engels hebben en daar hebben ze geleerd dat „fietsen" in het Engels „saaikel" heet. Vandaai-, snapt u? Met z'n achten hebben wij een leu ke klup: de SAAIKEL-KLUP. Wij hebben allemaal dezelfde fiets en een hip trainingspak. Elke woensdag- en zaterdagmiddag komen we bij elkaar op de speelwei in ons dorp en dan gaan we fietsen. Soms doen we wedstrijden en soms fietsen we ergens heen, als er wat te zien is. Zo blijven wij in topconditie, net als onze vaders. Die fietsen tegenwoordig ook weer om slank te worden en om fit- te blij ven. Vandaar dat wij maar vroeg met con ditietraining beginnen. Wij vinden alleen wel dat bij trainen ook een echt trainingspak hoort.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3