Modebeeld van tuinen en balkons •JSostaigie bepaalt nieuwe tuinmode Intenser èn plezier van langer tuinen Bomen en heesters Hoogpolig grastapijt TUIN EN PARK T uinaf scheidingen Kasjes Openheid Gazons Houtaanplant Vijvers Balkonbeplanting T uingereedscliap :ha" ||\e reactie op staal, beton en computers komt in de westerse wereld niet alleen van actie- ïide groepen, maar uit zich ook in de nog steedis toenemende belangstelling voor bloemen ver-F1 platen- Huizen, omlijst door grind en geteerde schuttingen, worden schaars en kanto tan- ren die alleen door het instrumentarium verschillen van laboratoria, zijn uit de gratie. Bij •ook de opening van nieuwe gebouwen krijgt het groen, dat er een plaats in heeft gevonden, al k°-L In dit licht bezien is het van belang, dat vakman en liJefhebber van -tijd tot tijd de gelegenheid krijgen zich een overzicht te verschaffen van je ontwikkelingen rondom het tegenwoordig als broodnodig beschouwde groen. Een ideale bundeling van het aanbod zal men van dinsdag 22 tot en met zaterdag 26 oktober a.s. aantreffen in de Jaarbeurshallen te Utrecht, waar de vakbeurs „Tuin en Park" tegemoet komt aan grote en kleine groene wensen. De eerste drie dagen zijn gereserveerd voor vak mensen, maar op vrijdag 25 oktober van 9 tot 22 uur en op zaterdag 26 oktober van 9 tot 17 uur is ook voor het liefhebberspubliek volop gele genheid inzicht te krijgen in het vele, waaruit men tegenwoordig een keuze kan maken. i De groep van plantenvrienden breidt zich nog steeds uit, wat blijkt uit het groeiende aantal bloembakken aan vensterbanken en balkons en uit de zorg, die aan tuinen en tuintjes wordt besteed. De toegenomen vrije tijd maakt dat de mensen meer van tuin en balkon kunnen genieten en het is duidelijk dat men daarvoor geld en moeite over heeft. Wie in een nieuwe wijk rondkijkt, ziet dat er sprake is van een zeker modebeeld. De bewoners kijken dui delijk van elkaar af. Daarbij valt vooral op dat grind jarenlang de grote gelijkmaker in de particuliere tuin veel van zijn populariteit heeft iverloren; het wordt vrijwel niet meer jgebruikt. Het blijkt dat de nieuwe tuinbezitters de zaak grondig aanpakken. Ze kopen 'lenen en lezen tuinboeken, laten ca talogi komen en bezoeken tentoonstel lingen als zij menen, daar een basis voor hun tuinaanleg te zullen vinden. Op de in 1972 gehouden Floriade was eigenlijk voor het eerst een verschijn sel te zien, dat in Engeland al lang bekend is: bezoekers, die de namen en de eigenschappen noteren van planten, die hun aandacht trekken. Daar is ook de huidige tuintrend aangewakkerd, die in het teken staat van nostalgie en milieube wustzijn. De wensen gaan uit naar veel ouderwetse zaaibloemen uit grootmoeders tijd, naar een eigen kruidenhoekje omringd door gele klinkerpaadjes, naar balsemienen, afrikaantjes en kattesnorren. irer- Er is verder een grote vraag naar ro- Dat ten., Ijefst .ouderwetse, die, .heerlijk -.geu- vcniten- Klimrozen blijven voor velen ook iveg een symbool van romantiek, de. vraag 1de- ernaar is dan ook bijzonder groot. a Afgietsels van tuinbeelden vormen ook ligdieen gewild artikel en uiteraard zijn laarjer leveranciers genoeg, die graag iken.san de vraag voldoen, die Nostalgie is ook de wegwijzer naar het de heidetuin, waarvoor veel belang- iets stelling bestaat. De leveranciers, die heel honderden soorten en variëteiten van inplanten, geschikt voor een dergelijke te beplanting, in voorraad hebben, rap- t de porteren een ware hausse in de laarvraag. Het spreekt de mensen aan, rerd op eigen terrein een tegenwicht te hebben tegen een steeds kunstmatiger t er®andoende omgeving; het vierkante geld >mt.. dat Met het juiste gereedschap heeft men in de tuin slechts het halve werk. Of 't nu een spade-harkje, kleine krabberwiedhand of on kruidsteker is. Want wie bij tuingereedschappen improvi seert, werkt niet alleen inspan nender, maar „betaalt" ook viet waardevolle vrije tijd. En Wolf bijv. biedt wel rond 20 kleine gereedschappen aan, die alle maal voor weinig geld een heleboel moeite en werk bespa ren. grasveldje met een bloemenrandje is minder in trek dan een brokje Velu- wè. Velen blijken behoefte te hebben het hoogpolige kamerbrede tapijt dat het interieur stoffeert, buiten voort te zet ten. Daarom vat men 't huis in gras. Soms wordt het kant en klaar als zo den gekocht, maar dikwijls ook geeft men de voorkeur aan zelf zaaien. De kwekers van nieuwe grasrassen heb ben de trend al vroeg zien aankomen en zijn dus nu op de markt met aller lei typen met ingebouwde wensdro men. Voor de mensen, die binnen en buiten ,,hoge polen" willen, is er mol lig ,,kijkgras"; voor hen, die van een buitenspelletje houden en de kinderen hun gang willen laten gaan is er speelgras, dat een stootje velen kan. Zo kan men de trend naar „out door living", naar eigen inzicht en omstandigheden volgen. De weekend- geur van smeulend houtskool en bra dende worstjes kan men nu ook in Nederland opsnuiven. Men kan nau welijks voldoen aan de vraag naar barbecues, tuinverlichting en alles wat er verder aan „buitenspelen voor grote mensen" te pas komt. Groter is ook de vraag naar g- droogde natuurmest en compost. Wie gras heeft kan niet zonder maaima1 chine en zo'n stuk tuingereedschap is heden ten dage dan ook geperfectio neerd. In het kader van het milieu bewustzijn blijkt de vraag naar hand- [(,maaiers wjtërito.é, te nemen. Van dinsdag 22 tot en met za terdag 26 oktober a.s. vindt in de Jaarbeurshallen te Utrecht de tweejaarlijkse vakbeurs Tuin en Park plaats, waarin ditmaal ook de NTZ-beurs van de Ned. Ver. van tuinmarkton- dememers is opgenomen. De beurs is van dinsdag tot en met donderdag uitsluitend toegankelijk voor branchegeno ten, maar op vrijdag 25 oktober van 9 tot 22 uur en op zaterdag 26 oktober van 9 tot 17 uur, heeft ook het publiek toegang. Deze vakbeurs, die voor de zesde maal wordt gehouden, is met zijn 11-000 m2 tentoonstel lingsruimte driemaal zo groot als de eerste, die in 1964 werd gehouden. In dit cijfer weer spiegelt zich al bijzonder dui delijk de groei van de belang stelling voor een groene omge ving. Uit de voorbereidingen voor deze beurs blijkt welke kant de „tuinmode" uitgaat. Beschou wingen hierover vindt men op deze pagina. Uiteraard heeft de tuinmarktonder- nemer zijn voorraden ingesteld op de vraag. Uit ervaring wijs geworden weet hij ook, dat nieuwe tuinbezitters vooral belangstelling hebben voor open tuinen. Zij vormen als het ware een gemeenschappelijke beplanting, waarin de lage heggen alleen 'n symbo lische betekenis hebben. Als de kinde ren groter worden, blijken afscheidin gen als schuttingen en rietmatten toch dikwijls de voorkeur te krijgen:, de menselijke natuur blijkt onder invloed van groen niet te veranderen. Ook dan staan de leveranciers klaar met allerlei materialen, maar dikwijls moet men bij de toepassing rekening houden met gemeentelijke bouwvoor schriften. Een hoofdstuk apart is „het tuin tje bij het tweede huis of stacara van". Vooral in kaal polderland wil men daar wel beplanting, die als wind scherm kan dienen. Het milieube wustzijn leidt ertoe, dat men dan dik wijls de voorkeur geeft aan land schapseigen gewassen, zoals wilgen en elzen. Tuinliefhebbers zullen opnieuw verrast worden door de mogelijk heden, de glorie van hun lapje grond te verlengen door het begin te vervroegen en het einde te vertragen. Niet alleen met behulp van vroegbloeiende bolgewassen, maar ook dankzij bepaalde vaste plan ten die zich als hét ware door de sneeuw heen wringen, kan de tuin eerder tot leven worden gewekt.. moeite zo'n partij creëren. De indus trie heeft voorgevormde vijvers van kunststof op de markt gebracht, die weinig meer dan één dag graaf- en stelwerk vragen, waarbij geen vak man te pas hoeft te komen en door de gelukkige bezitter zelf kunnen wor den beplant. Winterjasmijn, hamamélis en erica's hebben de wonderlijk'^* ëigèftschap* hun zeer vroege bloei even op te schorten als er sneeuw valt en zich daarna snel weer te herstellen. Zij kunnen al vóór de jaarwisseling de lente aankondigen. Het hele seizoen is het mogelijk de tuin op te frissen met planten, die in die containers kunnen zij op elk ge wenst tijdstip worden verplant en zij daarvan geen nadeel ondervinden. Het biedt mogelijkheden, die tot he den eigenlijk nog te weinig worden benut. Het idee „open tuinieren", waar bij zowel de voor- als de achtertui nen van een huizenrij een aaneenge sloten groenstrook vormen, heeft al veel aanhangers gevonden; verbin dende muren en schuttingen zijn prak tisch verdwenen. Toch wordt door ve len een kleine, desnoods symbolische afpaling van de eigen groene ruimte nog wel op prijs gesteld. Er is een keur van tuinafscheidingen, die wel iswaar grenzen stellen, maar het uit zicht niet belemmeren. Vorm en ma teriaal zijn aangepast aan de huidige trend, waardoor ze een zekere ver wantschap met de natuur vertonen. Het zelf van zaad of stek opkweken van planten is een liefhebberij, die steeds meer aanhangers vindt. Tuin en Park biedt de ideale gelegenheid tot vergelijking van de verschillende formaten en mogelijkheden, die daar door binnen het bereik van de doe- het-zelver komen. Wie een kastje een te grote aanpak vindt of misschi enniet over de nodige ruimte beschikt, kan een bescheiden begin maken met behulp van een kleine, thermostatisch verwarmde kweekba kmet verwisselbare binnen- bakken, waarmee toch prestaties van vakmensen kunnen worden geëven aard. De Nederlandse kweker heeft een bijzonder goede naam in het bui tenland en beschikt over een goede ondersteuning van het Bedrijfs- schap Export Boomkwekerijprodukten. Daarnaast is het Bedrijfs- sohap voor de Sierteelt bijzonder actief. Dit bedrijfsschap, dat zon der overheidssteun door de branche zelf in stand wordt gehouden, stimuleert het op de praktijk gericht wetenschappelijk onderzoek, waardoor de kwaliteit steeds wordt verhoogd en nieuwe produkten kunnen worden getest en gepousseerd. Ook de Nederlandse Alge mene Keuringsdienst voor de Boomkwekerij (NAKB) mag hier met ere genoemd worden. Deze dienst verricht speciaal in de sector bomen het assortimentsonderzoek en coördineert deze activiteiten op voortreffelijke wijze. Het Nederlandse volk is in de afge lopen jaren op nogal schokkende wij ze geconfronteerd met deze sector. Wij roepen in herinnering de novem berstorm van 1972 en de voorjaars- storm van 1973, die miljoenen bomen hebben doen sneuvelen en onnoeme lijke schade hebben aangebracht aan het'landschap. Men is niet bij de pak ken neer gaan zitten. De aanplant is in volle gang. Véelal met nieuwe boomsoorten. Het Bosbouwkundig Proefstation in Wageningen houdt Altijd al hebben tuinbezitters ver langend uitgezien naar de mogelijk heid om een waterpartij in de tuin te hebben. Vroeg dat in het verleden zeer veel ruimte en kostbare voor zieningen, nu kan men ook op klein bestek en met betrekkelijk weinig zich intensief bezig met het ontwik kelen van nieuwe boomsoorten voor bos- en landschapsbeplantingen. Als men door de nieuwe Zuiderzeepol ders rijdt ziet men frappante voor beelden van deze nieuwe boomsoorten die vooral zijn gekweekt op windvast heid en een versneld groeiproces. Daarenboven is het een zoutbestendig produkt. Bomen en struiken hebben niet al leen landschappelijke waarde, maar zijn bijv. uit milieu-overwegingen en uit recreatief oogpunt een noodzaak. De huidige houtaanplant concentreert zich thans meer op de milieu-recrea tie-aspecten dan op de houtproduktie. De komst van de tuincentra voor verkoop van boomkwekerij-produkten aan particulieren is in het algemeen door de boomkwekers goed ontvan gen. In het verleden was het sche ring en inslag dat particulieren zich voor 1 of 2 bomen of struiken recht streeks tot de kweker wendden. Zij namen daar alle tijd voor, ook die van de kweker. Dat dit een school voorbeeld van onrendabele orders is, spreekt voor zichzelf. Gelukkig is de ze taak overgenomen door de tuincen tra en grootwinkelbedrijven, die be ter zijn ingericht om deze toch ge waardeerde liefhebbers te helpen. In opkomst is thans ook de balkon beplanting. Op vele balkons treft men thans gemetselde plantenbakjes waar in bijvoorbeeld klimrozen worden ge plant. De kweker houdt hier rekening mee door gebruik te maken van plas tic verpakking, waardoor de struiken wekenlang in goede staat worden ge houden. Een nieuwe ontwikkeling is het kwe ken van rozen, heesters, bomen enz. in plastic potten. Hierdoor wordt het plantseizoen uitgebreid tot de gehele zomer. Dit is vooral 'n uitkomst voor flatbewoners. Het gras of liever gezegd, het gazon, maakt onder invloed van de terug- naar-de natuur-trend ook een echte evolutie door. Niet langer is het groene tapijt alleen als decoratie be doeld en de vele bordjes „verboden op het gras te lopen" ontsieren niet meer het zorgvuldig behoede kijk- groen. Kijken mag en zelfs aankomen ook, als er maar gebruik gemaakt is van de juiste mengsels en selecties, die door verschillende firma's wor den aangeboden. Deze firma's tonen bijv. ook hoe de sterkte van speel gras kan worden opgevoerd, zodanig dat dit een barbecuefeestje zonder schade overleeft. Het maaien van grote gazon* wordt een plezierritje. De Der- by-zitmaaier van Wolf heeft 2 versnellingen vooruit en 1 ach teruit en kan met aangepaste extra apparaten ook voor het opvegen van het gras en het ver slepen van lasten gebruikt wor den. De maaïhoogte kan vanaf de zitplaats tussen 3 en 7 cm ver steld worden. Een grasveld moet, als het tenmin ste niet is ingezaaid met een pluk- mengsel,. .vgn „tijd tot tijd een ma ai- beurt hébben. Weliswaar vergroot het milieubewustzijn de vraag naar hand maaiers, maar intussen gaat de ont wikkeling van de mechanisch aange- zijn indrukwekkende apparaten. Er zijn indrukwekkende apparaten. Er zijn machientjes, nauwelijks groter dan een stofzuiger, die grasrandjes trim men, maar anderzijds zijn er ook in drukwekkende apparaten. De hovenier, die nog maar enkele jaren geleden kenbaar was aan kruiwagen, nark en schoffel, is in middels geëvolueerd tot een vakman, die een beroep kan doen op een uit gebreid machinepark, tot verplant- machines voor grote bomen toe. Controle van de in gelijke af standen verdeelde schaaltjes toont de Wolf-technici of de con structie van een sproeier nog verder verbeterd moet worden om een gelijkwaardige besproei ing te verkrijgen. Zo heeft de tuinbezitter de garantie, dat hij met zijn kunstmatige berege ning „Weer naar eigen smaak maakt en zijn gazon beter be sproeien kan dan de natuur. Eenmaal in de week een bodem- diepe besproeiing bevordert de optimale dichtheid en de vor ming. van de wortels van het gras. Een grote, langdurige, re gen is net zo min goed voor het gazon als een langdurige droog te.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 7