L Uw bloed voor E een leven s? kenner hondebrok om voordelig in te hijten COöP. „TRIO" J. JE BOETIEK" 3 Het oog wil ook wal! Van het erf der kerk nner kinder- ledikantje verhuizingen transporten mooie driekleurige bok vlot neurende M.R.Y. vaarzen „0, kom er eens kijken..." Bakkerij Pluygers bestaat 10 jaar slechtsƒ2,40 F. M. PLUYGERS Oranjestraat 6 HOLTEN het gehele jaar door winterswijksche klei en ultra dolomiet snel en vakkundig op het land gestrooid tegen aanvaardbare prijs Netspanning omgeving Espelodijk wordt verbeterd Fa. H. Müller en Zoon Te koop G. J. Jansen MENQUNIE HOLTEN B.V. BLOEMBOLLEN TUINARTIKELEN Het Koop-Krediet-Plan is er voorU! Auto-Motor-Bromfiets aanschaf Huis en Haard I; Woningverbetering Recreatie k Mooie opbrengst Vrijdag 11 oktober 1974 6 hondebrok 51sg Kenner hondebrok, het komplete kwaliteitsmenu voor Uw trouwe viervoeter, haalt U tijdelijk brokken voordeliger bij Weikoop. Pak Uw voordeelpak Kennerkwaliteits- voet; voordat Uw hond ermee weg loopt I 15, Stationsstraat 15, Holten GEVRAAGD: Holterenkstraet 26 Telefoon 2294 voor vakkundige en Kerkplein 1 - Holten Telefoon 05483-1300 Agentschap: Van Gend en Loos Staat ter dekking: 58 cm. hoog. E. Jansen Manenschijn Dijkerhoek 25 Beuseberg 122 Holten Onze Sint Nicolaas collecties zijn binnen komt u eens even bij ons binnenwippen. Nu grote keuze uit: Leren tassen Leren riemen Waskaarsen Zweedse houten kandelaars Houten speelgoed Sieraden enz. enz. Oktober-aanbieding: Onze lekkere, comfortabele, luie, Manou T.V. FAUTEUIL normaal 500.NU Oranjestraat 20, Holten Het adres voor al uw kado's Zwartepad - Holten - Tel. 1627 (2 lijnen) TULPEN KROKUSSEN NARCISSEN HYACINTEN BLAUWE DRUIFJES SNEEUWKLOKJES TUINPAKKET met 104 bloembollen 8.60 KROKUSSEN compleet met pot en aarde 2.60 Hyacint op glas 1.75 SIERTUINCOMPOST GEDROOGDE KOEMEST BLOEMENAARDE TURFSTROOISEL rru Het leek ons fijn om i.v.m. dit 10-jarig bestaan, onze aanbieding van 10 jaar geleden voor één keer nog es te doen 4 slagroomsoezen en 6 zonnebolletjes, samen voor E BAKKER DE AMBACHTELIJKE BAKKER maar erg giftig herfstattribuut. Kom even binnen - één van onze kantoren is zeker dicht in de buurt. 9 VOOR MIDDEN EN DOST NEDERLAND de bank voor deze generatie' Bebouwing liggende in de ruilverka veling Holten-Markelo kan in ruilver- kavelingsverband gratis worden voor zien van een erfbeplanting. Voorwaarde is, dat 't geringe onder houd1 aan de beplanting gedurende de eerste jaren door de aanvrager zelf wordt gedaan. Inlichtingen omtrent erfbeplantin- gen kunt u inwinnen bij J. G. Snaak, telef. 05476-2217; H. B. Lankhorst, telef. 05476-2056. De kollekte die in Holten en de buurtschappen werd gehouden voor het prinses Beatrix fonds (bestrijding van polio) heeft f 3067,— opgebracht (v.j. f 1801,05). Het plaatselijk comité dankt allen die gaven en de velen die enthousi ast meewerkten aan het bereiken van dit prachtige resultaat. Maandagavond 28 oktober zal in de Scholengemeenschap (weer) een bloedafname-avond worden georgani seerd door het Rode Kruis, als er- tenminsle voldoende enthousiasme onder de bevolking bestaat, om zich als donor op te geven. Het gaat nu eens niet om geld, maar alleen om nog geen halve liter bloed. Iedereen tussen 18 en 65 jaar die gezond is, kan dit makkelijk mis sen, daar binnen korte tjjd de hoe veelheid afgestaan bloed in uw li chaam weer wordt bijgemaakt. Zo als u weet is de normale hoeveelheid bloed van een volwassene ongeveer 5 liter. Jaarlijks zijn vele tienduizenden liters bloed nodig om daaruit voor de be handeling van patiënten onontbeerlij ke geneesmiddelen te bereiden. Het ic, het werk van de Rode Kruis afde lingen hun menslievende taak te ver vullen, door het organiseren van bloedafname-a vonden. Indien u zich hiervoor opgeeft, bent u beslist niet de enige; velen deden het voor u en het is misschien aardig te weten dat in 1970 plm. 220.000 men" sen bloed hebben afgestaan als Rode Kruis donors. Dit is een respectabel aantal, maar in de praktijk blijkt, dat het eigenlijk toch niet genoeg is. In de loop der tijden is men steeds meer tot de ontdekking gekomen hoe belangrijk de functie van het bloed is en hoe levensreddend het kan zijn, indien men bloed of het daaruit ge maakte plasma, of andere prepara ten toedient aan een patiënt met groot bloedverlies, of met een bloedziekte. Reeds in de grijze oudheid kende men aan het bloed grote kracht toe en probeerde men zelfs op de een of an dere manier bloec.' aan patiënten te geven. Soms liet men 'n zieke bloed drin ken en ook wex*d geprobeerd, scha- penbloed aan een patiënt toe te die nen, zij het op gebrekkige en primi tieve wijze. De meeste patiënten heb ben deze „bloedtransfusie" niet over leefd Thans worden jaarlijks duizenden bloedtransfusies aan patiënten in de ziekenhuizen gegeven en wél met goed succes. En niet alleen bloedtransfusies. Ook worden uit bloed plasma en plas mafracties bereid. Er is plasma in 2 vormen: gedroogd plasma voor langdurige opslag voor gebruik bij rampen etc. en gepasteuriseerde op lossingen voor direct gebruik in de ziekenhuizen. Bepaalde patiënten bij voorbeeld met ernstige verbrandin gen, grote verwondingen, bepaalde nierziekten etc. dienen juist met dit plasma te worden behandeld. Het feit dat in dit geval geen rode bloedli chaampjes worden toegediend maakt bloedgroepbepaling overbodig, zodat directe toediening mogelijk is, het geen levensreddend kan zijn. Ook wordt het zogenaamde immu- no- of gamma globuline bereid dat bij de voorkoming en behandeling van bepaalde infectie ziektes wordt toegepast (onder andere bij rode hond en geelzucht). Met een ander uit bloed vervaardigd preparaat kunnen patiënten met een bloederziekte (hae- mophilie) worden behandeld. Hierdoor is het mogelijk deze pa tiënten. indien nnodig te opereren on der toediening van dit preparaat. Dit was enkele jaren geleden niet moge lijk. Zo is het menselijk bloed steeds meer geworden tot een onmisbaar geneesmiddel zonder hetwelk de mo derne geneeskunde nooit de enorme vlucht had kunnen nemen. Immers, wij allen kunnen vroeger of later één van deze geneesmiddelen nodig heb ben. Men behoeft in dit verband slechts te denken aan hart- en long operaties, aan transplantaties van nieren en andere organen. Alles staat en valt echter met de be reidheid van de mens iets van zich zelf, namelijk een kleine hoeveelheid van zyn bloed, vrijwillig af te staan voor zijn medemens. Velen zullen u dankbaar zijn De grote kerkvader Augustinus. werd door de woorden: Tolle, lege, neem en lees, een ander mens. Die woorden kwamen uit de mond van een kind. De beroemde theoloog had ongetwij feld al ontzettend veel gelezen. Op het horen van deze woorden uit een kindermond, gaat hij opnieuw lezen. En wel: de Bijbel. Maar dat het niet alleen de Bijbel hoeft te zijn, bewijst het feit dat de bekende predikant en latere staatsman Dr. Abraham Kuy- per sterk beïnvloed werd door het le zen van De Erfgenaam van Redclyf- fe. En om nog een stap verder te gaan: Wie zal zeggen hoeveel (onbe kende) mensen door het lezen van boeken (welke dan ook) veranderd werden. Trouwens, wie denkt in dit verband niet aan de man uit Ethiopië, die de rol van Jesaja las, toen hij terugkeer de uit Israël. Van Philippus lezen we dat de Geest tot hem sprak: voeg u bij deze wagen. Met andere woorden die lezende man had begeleiding no dig. Die Ethiopiër vervolgde zijn De gi zich r groei' vensti zorg, bestei maak en ba duide en m Wie ziet mode delijk voora grote 'tuin - verlo: jgebri; Het t de za lene: talogi lingei voor Op d< eigen sel t( beker en d plant D sta; WUi vee K klir afri weg met blijdschap. Natuurlijk vanwege het zojuist ver-Et is worven geloof in Jezus Christus. Dat .®en->1 staat voor mij als een paal bovendrem water. Dat neemt echter niet weg een s dat hier ook sprake is van de midde- erna; len. Er was een schrijver, Jesaja. jAfgie Zijn geschrift werd vermenigvuldigden en verkocht. Trek nu de lijn maarier 1< door. Nog altijd worden er boekenman geschreven. Sommigen kopen die Nosté boeken. Anderen lenen ze. Over het de h lenen van die boeken wil ik ietsstellï: meer zegen. Gelukkig zijn er heel hond' wat leesbibliotheken. Alhoewel inplant ons goede vaderland nog veel te bepla weinig. Het zal u bekend zijn dat de porte overheid momenteel bezig is om daar^raai verandering in te brengen. Dat werd °P e hoogtijd. hebb' Laten we nu maar aannemen dat er aand binnen afzienbare tijd genoeg geld voor het bibliotheekwezen loskomt., Wat doen we met dat geld? Boeken kopen, zegt u. Natuurlijk, dat ook. Maar er moet nog veel meer ge beuren. Philippus begeleidde de Met Ethiopiër. Hem stond daarbij o.a. de juiste li-Wl€7l teratuur ter beschikking. Het is nodig dat onze bibliotheek over de juiste li-toeri teratuur beschikt. Vanzelfsprekend is het fijn als men beschikt over een rijke sorte ring. Maar de hoeveelheid boeken is 1™-,,.; beslist niet doorslaggevend. Een goede bibliotheek ontstaat door een bewuste en zorgvuldige keuze. Be- tu*,n paald geen eenvoudige zaak. Ga d'r maar aan staan. Wie kiest seer de boeken uit? Met een variant op het gezegde: Of Tienc je nu van de hond of van de kat ge beten wordt, zou je kunnen zeggen: V3G.G. of de boeken nu door Jan of Piet worden uitgezocht, het doet er niet bijv, toe. Maar dat is een waardeloze bena- qere dering van de zaak. Er moet wel de- gelijk sprake zijn van een bewuste keuze. Ter verbetering van de netspanning in de omgeving van de Espelosedijk de buurtschap Espelo, is het noodza kelijk over te gaan tot het plaatsen van een 10 kV-transformatorhuis. De gemeente dient daarom de be schikking te krijgen over een strook je grond ter grootte van ongeveer 20 m2, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend, gemeente Holten, sectie E nr. 3359, welk perceel in ei gendom toebehoort aan de heer G. J. Boode, Deventerweg 57a te Holten. De heer Boode is bereid de grond aan de gemeente te verkopen voor de prijs van f 2,50 per m2, totaal der halve f 50.in welk bedrag alle schaden zijn begrepen. B. en W. zijn van mening dat de prijs van f 2,50 per m2, inclusief alle scha-(Tig devergoedingen, redelijk is. De afrastering rondom voormelde strook grond zal op kosten van het electriciteitsbedrijf worden ver- F" r- plaatst dan wel opnieuw worden aan- j-gj^ gebracht. Het college stelt voor bedoelde strook 0€ O grond van de heer Boode aan te ko- mgg. pen voor de prijs van f 50. inclusief schadevergoedingen en te besluiten conform het ontwerp raadsbesluit. In i tijd t< kleim hele Dat betekent dat we het maar niet j zonder meer kunnen overlaten aan het bibliotheekpersoneel. Ook zij hebben begeleiding nodig. Opdat aan Ten. de behoefte van de lezers op verant-i woorde wijze kan worden voldaan. Ik weet uit ervaring hoe dikwijls mijn kerkeraadsleden, mijn kateche- santen en leerlingen mistasten als ik ze adviseer om een bepaald boek uit de bibliotheek te halen. Ik weet ook dat nog altijd velen verzuimen gebruik te maken van wat er wel is.. Tevens ben ik me ervan bewust dat ik nog veel te weinig verwijs naar de mogelijkheid van het gebruik ma ken van onze bibliotheken. Daarom is het broodnodig dat de kontakten tussen de kerk en de bi bliotheek nauwer worden aange-i haald. Niet door een dominee in het, bestuur te laten kiezen. Nee, door de bibliotheek te konfron- teren met de bestaande behoeften. En dan denk ik aan het verhaal uit Lukas 5 over die man die zijn buur man lastig viel om drie broden. Leen mij drie broden, zei hij. Een lastige doordrammer, maar hiji kreeg z'n broden. Ik zou het nog an ders willen zeggen. De kerk moet ge woon lastig zijn. (Dat is in feite ook dikwijls de taak van de kerk!). Leen ons het geestelijk voedsel dat wij nodig hebben. Dat wil zeggen voedsel, waar we ons werkelijk mee kunnen voeden. Anders gezegd,! zorg voor de boeken waar we niet! buiten kunnen. Goede boeken. Boe ken waar een Christen niet buiten! kan. Die zijn er vele. Of dat alleen boeken van Christelijke auteurs moeten zijn? Ach, kom. Nogmaals, wat we zo nodig hebbenl is: begeleiding. Een goede auteur begeleidt zijn lezers. Een goede bi bliotheek is als zodanig het verleng stuk van een goede auteur. Met andere woorden samen vervul len ze 'n waarlijk dienende taak. De schrijver en de bibliotheek, die hun taak naar behoren vervullen hebben! recht om te zeggen: Tolle. lege;' neem en lees. A. Oliemans. LOONWERKER J. Dijklnk-Holten HANDELSADRESSEN G. Buursink-Markelo J. Weggeman en Zn.-Wierden H. Hartgerink-Markelo J .H. Hofhuis-Diepenheim J. W. Oldemengar-Diepenhejrn H. J. Altena-Enter H. J. Freriksen-Enter H. H. J. Braakhuis-Bornebroel; G. H. van 't Spijker-Wierden C. A. Muller en Zn. B.V.-Holten Mengunie N.V.-Holten J. Rozendom-Holten Gebr Rosman-Rijssen H. Slagfiekke-Rfjssen H. Maassen v. d. Brink-Wierden D. J. ter Morsche-Wierden Koudijs N.V-Wierden J. H. J. Vree-Eg berts- Nw. Heeten

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 6