V,akbondsacti viteiten Van het N.Y.Y. in Zuid-West Overijssel Open dag Tl IT. zaterdag, 14 sept. TTV ..OKI V WON BEKER optennis in Nederland iet AMRO proftennis Bloemententoonstelling Dijkerhoekse jeugd Bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen iantal industriële arbeidsplaatsen liep terug Hervormde Vrouwengroep Holten startte winterseizoen WAAR GAAN WE HEEN? Schaakclub SY „Holten' besprak nieuwe seizoen De Oosterse keuken bij de hand dicht 90 MHHHM ---- --- -taswr- - Schildpadeieren Wolfskind WIE IS WIE? DE EERSTE TANDJES Hoe nodig is Med. Zending? DAMESVOETBAL ftijdag 13 september 1974 T gin ;na ïnó v tij WO In het dezer dagen verschenen verslag van de regionale NVV- 'tiviteiten in het district Overijssel van deze vakcentrale over >73-1974 (87 bladzijden) wordt een uitvoerig overzicht gegeven an het vele, dat tot stand werd gebracht, in samenwerking met et overlegorgaan van de drie vakcentrales, het plaatselijk kader i vele anderen. Er werd veel aandacht besteed aan de verschil- 3 19.nde regio's iergMet het NVV Jongerencontact en met de NVV Vrouwenbond aidoerd een goed contact onderhouden, evenals met tal van andere 3e 2istanties. Het ledental in Overijssel steeg van 50.000 tot 51.500. eer'oor de afdeling Holten van het NVV bedroeg die stijging 30, ierèan 490 tot 520 leden. Landelijk bedroeg het ledental op 1 april et %4 plm. 671.000. Wzó„We zullen als vakbeweging de vinger aan de sociaal-economi- ire%e pols van Overijssel houden", aldus districtsbestuurder J. C. J°Ioolekamp. ,r li Ons beperkend tot de eigen regio Zuidwest-Overijssel (Salland) "netlenen wij aan het verslag, dat in deze regio sinds 24 november i ia)72 werkt de „Sociaal-Economische Adviesraad Zuidwest-Over- .ekisel". it hi irk Dit is een overlegorgaan voor het 'bied en het is tevens een sub-com- issie van de Regionale Raad van Arbeidsmarkt in Overijssel. De aad bestaat uit vertegenwoordi- irs vande gemeenten, de werkne- ers-, werkgevers- en landbouwor- inisaties, het distriktsbureau voor Arbeidsvoorziening, het ETIO en Kamer van Koophandel in De fter. 11 Deze Raad heeft in het begin wat 'öeite gehad op gang te komen, aar reeds geruime tijd is het "-Weg goed op gang. In april 1974 is een rapport uitgeko men getiteld „Sociaal-Ekonomische Iviesraad Zuid-West Overijssel 74". t de faktoren, die van invloed zijn emtf de ekonomische ontwikkeling van rinltr'fc gewest. Het zal als basis dienen •koc,or verdere beleidsadviezen. Uit eï. :ze inventarisatie citeren wij get Werkgelegenheid (alg.) >rlop a flDe arbeidsmarkt kan in de volgeh- ipril. sectoren worden verdeeld: el landbouw; nijverheid (industrie en am bacht) diensten (ekonomische en maat- ,|rtchappeiijke). Hinder beroepsbevolking dient blij- >ns de definitie van het Centraal schL.gau vóór de Statistiek te worden j* 3uïïstaan: dat ,,AUe personen, die op enigerlei *e2'ijze voor eigen rekening of tegen 'on, salaris of een andere vorm van -U(ïldelijke beloning werkzaamheden behoeve van anderen verrich- X m, indien bedoelde werkzaamheden '.l3 [thans 15 of meer uren per week 3 bes3ag nemen". Verwacht wordt, dat de beipepsbe w)lking geleidelijk aan zal terug lo rn door vex-hoging van de leer achtige leeftijd en vervroeging van (■r* pensioengerechtigde leeftijd. »»^ze ontwikkelingen zijn van invloed i de aanbodzijde van de arbeids^ n,arkt zowel in kwalitatieve als in vantitatieve zin. Een andere ontwik- ding valt waar te nemen in het 'Uf= mbod van de gehuwde vrouw op de Arbeidsmarkt. Dooi-dat de maatschap- "%lijke ontwikkelingen tenderen naar JB^einere gezinnen, de huisho-ude- jke wex-kzaamheden gemakkelijker order en het ondex-wijsniveau wordt H^prhoogd, verkrijgt de gehuwde ouw meer vrije tijd dan in het ver is ciden oo3'; §eva* was. he Landbouw re'n, In deze sector is een parallellisa- bet e met de landelijke ontwikkeling n maar te nemen. De sti-ukturele wijzi- gebngen in de landbouw tenderen ook dit gebied naar vermindering van flefeerkgeiegenheid in deze sektor. Ber,< e el Diensten en foniiede door uitbreiding van de werk- Raamheden van de banken, uitbreidin- ndflgn in winkelcentra, verpleegtehui- èn en ondex-wijs heeft de ontwikke- 845.ng van de werkgelegenheid in deze wan^ktor de laatste jaren een grote 1 eJlucht g.enomen. Ovei-igens wordt ,^el verwacht, dat de dienstensektor, ndoiet name in de ekonomische sfeer, r roians haar verzadigingspunt heeft ^eigreikt, waardoor de werkgelegen- eid in deze sektor niet meer in die late zal toenemen als de afgelo- 7ren jaren het geval is geweest. Exac- gegevens omtrent de dienstensek- 'w zijn nog niet voorhanden. Het Ikonomisch Technologisch Instituut Overijssel is onlangs gestart met een' onderzoek terzake. Nijverheid (ambacht) Ten aanzien van de bouwnijverheid en aanverwante bedrijven wordt op gemerkt, dat een kleine kommissie uit de adviesraad op dit moment onder zoekt op welke wijze de werkgele genheid zich in deze sector gaat ont wikkelen". Woningbouw Gekonstateerd kan worden dat: a. door het onbreken van bouwmo gelijkheden in de gemeente Deven ter gedurende de laatste jaren een onevenredig zware druk op de om liggende gemeenten is uitgeoefend; suburbanisatie heeft zich ook in de ze regio doorgezet; b. bjj de diverse instanties van Rijk en provincie ten sterkste dient te worden aangedrongen op de grootst mogelijke medewerking bij de totstandkoming c.q. afwikkeling van de procedures inzake het streek plan en de Deventer bestemmirigs- en bouwplannen teneinde op deze wyze in een zo vroeg mogelijk sta dium met de noodzakelijke woning- bouwproduktie van Deventer te kun nen stax-ten; c. het Gewest Deventer zich dient te bezinnen op een betere relatie tus sen planning, behoefte en realisatie inzake de woningbouw en daartoe een doelmatige organisatie dient op te stellen; deze organisatie zal ertoe moeten leiden dat in het vervolg geen sprake zal zyn van een wo ningbouwprogramma in het gewest dat beter dan in de afgelopen jaren gecoördineerd zal-moeten worden". Daling arbeidsplaatsen .Iix de periode medio 1972-medio 1973 aaalde het personeelsbestand in" de Overijsselse industrie van cir ca 94.550 tot ca. 92.500, d.w.z. met on geveer 2.050 personen (-2,2 procent^, Deze daling betrof plm. 3 500 man nen (-1,9 procent) en plm. 550 vrou wen' (-3,4 procent). Het aantal industx-iële ax'beidsplaat- sen in de regio Zuid-West Overijssel liep met 661 terug en bedroeg als volgt: 1972 1973 Aantal bedrijven 134 134 mannen 12.026 11.398 vrouwen 1.597 1.564 Totaal 13.623 12.962 Vier opgeheven, vier nieuwe toe gevoegd. Van de dienstensector staan on voldoende cijfers ter beschikking. Het ETIO is volgens het verslag met een totaalonderzoek bezig. Toekomstmuziek Wat de komende ontwikkeling be- tx-eft wordt in het verslag gezegd: „In de verslagperiode is door al lerlei instanties en gemeenten en ook door de vakbeweging getracht verbeteringen aan te brengen in de sociaal-ekonomische situatie van de verschillende regio's. Dit is gedaan aan de hand van de rapporten, die over elke regio aanwezig zijn. Het operationeel maken van rapporten is een belangryke zaak, daar we dan ook tot beleidsaanbeve lingen kunnen komen. N.W. Overijs sel en N.O. Overyssel vallen onder de werkingssfeer van de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappy (N.O.M.). De Provinciale Staten hebben voor de rest van Overyssel een besluit genomen om tot een Overijsselse Ont wikkelingsmaatschappy (O.O.M.) te komen. Dit is een instelling, die ana- J Van 1 tot en met G oktober zullen lom Okker, Cliff Dry^jdale, Tony Ro- hc en Nikki Pilie tijddns het AMRO ...proftennis circuit In ze? Nederlandse If teden een volledige tenniscompetitie ffijpclen met als inzet een voor Euro- |'o uniek prijzengeld: 100.000 gulden, jvaarvan de helft, voor de Be inxtiatiefnemers tot het Proften- ||®s circuit, de heren S. Roffel en jjjjfep. Steur, zijn op het idee van het cir- |puit gekomen tijdens een ontmoeting "net Tom Okker, bij welke gelegen- xo heid Tom Okker zich teleurgesteld loonde over het feit, dat profwed- 'exnvtrijdtennis tot nu toe tot Rotterdam ijv. ieperkt is gebleven. Nadat de moge- stcjijkheden wax-en onderzocht bleek *t dten Proftennis circuit haalbaar mede drixiloordat de AMRO bank zich als spon- idigfor beschikbaar stelde, sïne Het programma van het circuit, ge- i oörganiseerd met medewerking van de 8K.N.L.T..B, omvat de volgende ste- t iflflen dinsdag 1 oktober: Kerkrade, Ro- Ja hal; ;elnw woensdag 2 oktober: Haarlem, donderdag 3 oktober: Heerenveen da°hialf; vrijdag 4 oktober: Arnhem, Rijn hal; 5 oktober: Rotterdam, 6 oktober: Groningen, ~r V" »- -w - -- - - - n- loog aan de NOM hulp kan bieden in verband met de werkgelegenheid. Echter wel op veel kleinere schaal dan de NOM, daar hier geen gelden van de Rijksoverheid in zitten. We moeten nog op goedkeuring van Den Haag wachten. De OOM steunt op de Ontwikke- lingslmreau's, die regio's tot stand moeten brengen. Daarvoor is een hechte gemeentelijke samenwerking nodig. Een groot deel van onze provincie zal zichzelf moeten helpen, daar de Rijksoverheid nog steeds geen steun heeft toegezegd. De problemen in verband met de ontwikkeling verschillen per regio, maar ze zijn overal urgent. Wat er van de spreiding van Rijksdiensten terecht zal komen is een vraag. Dit xs dan ook een zaak waaraan zeer veel facetten zitten. De cijfers van de bevolkingsgroei geven aan, dat dé Nederlandse bevolking minder snel zal groeien dan oorspronkelijk ge dacht werd. Dit is een goede zaak. Het betekent echter wel, dat de plan nen afgestemd zullen moeten worden op de nieuwe situatie. Bevolkingsgroei, 1 ekonomische groei, werkgelegenheid en milieuge volgen dienen zeer kritisch tegen elr kaar afgewogen te worden. Er zal voldoende werkgelegenheid moeten zijn voor iedereen: gedifferentieerd en van goede kwaliteit. Prioriteiten Er zullen prioiiteiten .gesteld moeten worden en we zullen selectief te werk moeten gaan. Natura, milieu, werk gelegenheid, wonen, verkeer, recrea tie, enz. vragen allemaal de volledi ge aandacht en er zal zorgvulidg ge werkt moeten worden bij het opstel len van beleidsplannen. Bij het stel len van daden kan evenwel niet alles geheel tot zijn recht komen en kan niet elk wensenpakket volledig geho noreerd worden. Voor de vakbeweging blijft toch altyd, al moet het met alle zorg om kleed worden, de werkgelegenheid een zeer belangrijk punt in het beleid. De verdere ontwikkeling van de re gio's in Overijssel moeten gezien wor den in het licht van de afweging van de verschillende belangen, zoals hierboven is omschreven. Een be langrijke bijdrage tot deze ontwik keling -kan worden gegeven door het tot stand komen van gewesten met duidelyke taakstelling. zaterdag Ahoy' en zondag Martinihal, Alle wedstrijden beginnen om 19.30 uur met uitzondering van de laatste vonde in Groningen, waar de vier profs om 13.30 uur aantreden. In elke stad spelen Okker, Drysdale, Roche en Pilic twee enkelspelen en een dub belspel. De samenstelling van de dub bels zal rouleren. Er wordt gespeeld om twee gewonnen sets met tie break. Voor dit circuit beschikt d'e organisatie over een in toptoex^- nooien beproefde mat. I-Iet px-ijzengeld ligt voor Eux-opese en vooral voor Nederlandse begrippen uitzonderlijk hoog: 50.000 gulden voor de winnaar en 25.000 gulden voor nummer twee. Voor de derde en vier de plaats zijn geldprijzen van elk 12.500 gulden beschikbaar. De toegangsprijs voor het circuit bedraagt 15 gulden per wedstrijd per persoon. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Cliënten van de AMRO bank kunnen kaarten tegen geredu ceerde px-ijs (f 12,50) bestellen aan één van de 770 kantoren van de bank. De Technische Hogeschool Twente houdt zaterdag, 14 september, van 10.00-16.00 uur een OPEN DAG. Be stuur, medewerkers en studenten zul len u gaarne ontvangen, verheugen zich op uw komst en stellen uw be langstelling zeer op prijs. Een geschikte plaats om de rond gang te beginnen is het voorlichtings centrum (27). In de maquettezaal kan men rustig het programma bestude ren en een rondgang uitzoeken. In dit centrum worden voorts krantenknip sels rond de opening door H.M. de Koningin op 14 september 1964 dus zaterdag precies 10 jaar geleden geëxposeerd. De afdeling bedrijfs kunde manifesteert zich in dit cen trum. Op het programma staan voorts 'n bezoek aan het Hogedruk Laborato rium (29), het Hallencomplex (30-33), Chemische Technologie (34), de Bi bliotheek (22, Vrijhof), het Sportcen trum (20), het Carillon (23), het Re kencentrum (42), RC/Centrum voor Didactiek en onderzoek van onder wijs (42), 43 toegepaste wiskunde, electrotechniek en fysica (24), EF/ Audio Visueel Centrum; (24) en Wex-k- tuigbouwkunde (35-40). Deze px-ogrammapunten behelzen zowel de technisch-wetenschappelijke afdelingen en de bibliotheek als ver schillende facetten van het studen tenleven en sport. Ook is het mogelijk een college of een filmvoorstelling bij te wonen. Binnen de gebouwen is een duidelijke verwijzing naar de de monstraties aanwezig. De cijfers ach ter de programmapunten correspon deren met de nummers die op de plattegrond bij de gebouwen staan. Tijdens de open dag zijn enkele van de studenten-wooneenheden voor be zoekers opengesteld. Deze flats zijn Calslaan 1-2, Calslaan 13-3, alsmede Campuslaan 49 en 71. jj| De Horvermde Vrouwengroep Hol ten begon het winterseizoen met het organiseren van een fietstocht. Ze startten om ca. 1 uur vanaf gebouw „Irene" in groepjes van zo'n 8 da mes, richting Laren, nadat ze van de presidente een stencil hadden ont vangen, waarop een puzzeltocht was uitgezet. Langs allerlei prachtige we gen en plekjes kwamen ze bij de „Ex,else Molen" uit, waar een half uur werd gerust en een verfx-issing werd gekocht.Hierna pakten ze het stalen rosweer ter hand om ver der te gaan, in de richting Lochcm. Het einddoel was nl. het bezichtigen van het administratie- en verzend- kantoor van de „Elisabethbode" in Lochem. Daar aangekomen werd het gezelschap ontvangen m,et een kop RHENEN Mevrouw Toorenburg cheffin in één van de winkels op Ou wehands Dierenpark, verzorgt thuis een schildpad, die op het park een beetje was verpieterd. Ds schildpad is niet alleen goed opgeknapt, maar heeft als tegenprestatie in zijn drink- bakje maar .iefst vijf eiex-en gelegd! Mevrouw Toorenburg weet niet of de eitjes bevx-ucht zijn, hoewel ze het voor mogelijk houdt, oirxdat het wijfje uit een hele kolonie afkomstig is. Voor alle zekerheid heeft ze de ei eren in een pot aax-de gestopt, die nu op de vereiste temperatuur wordt gehouden, gecontx-oleerd door een in de grond gestoken thermometer. Schildpadeieren komen uit na on geveer drie maanden. Bij de familie Toorenburg wacht men nu met span ning op de dingen die gaan gebeuren. RHENEN Het jonge wolfje, dat in Ouwehands Dierenpark wi|rd ge boren, met de fles moest worden op gefokt en al heel gauw het huis ail moest omdat de ware wolfsaard a' na enkele weken te voorschijn kwam bij deze „pup", verkeert in blaïcencli welstand. Het prachtige dier zal echter niet bij de moeder en de rest van de troep kunnen worden „tex'uggezet". Wat er met hetwolfsjong gaat gebeu is nunog niet bekend. Vermoedelijk zal het dier straks verhuizen n een andere dierentuin, hetzij in eigen land, hetzij in het buitenland. kofife of thee naar believen. Intus sen waren ook de 2 auto's aange komen met de dames die de fiets tocht niet konden maken, maar toch wel graag van de partij wilden zijn. Na het nuttigen van het kostelijk nat, maakten ze een rondleiding door het gebouw en werden hierbij van allerlei zaken op de hoogte gesteld. Ook was er in de ontvangstruimte een stand met boekjes en geschriften die de da mes konden kopen. Hier werd ook druk gebx*uik van gemaakt. Om onge veer half 5 vertrokken ze weer uit Lochem voor dezelfde:; wóg weer te rug, maar hoefden nu geen „jaar tallen op boerderijen te onthouden of kalfjes te tellen in ;een wei". Te gen 6 uur arriveerden ze weer in Hol ten en konden terugzién op een zeer geslaagde rniddag. De eerstvolgende bijeenkomst wordt gehouden op donderdagavond 19 sep tember a.s. Dan zal er een ringavond worden gehouden. Deze begint om half 8 in gebouw „Irene". Ds. Knott- nerus, Herv. predikant uit Diepen- heim zal dan een lezing met dia's houden over Zuid-Afrika, waar hij werkzaam is geweest. Er wox-dt avonds ook een .verloting gehouden. Voor de aanvang kunnen eventueel nog lootjes in de hal van „Irene" wor den gekocht. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom Komt u gerust eens een avondje bij wonen! In de Vrijhof is voorts voor de laatste dag, zaterdag, op de eerste verdieping een omvangrijke tentoon stelling te zien, die de problematiek rond het Waddengebied in beeld brengt. „Wad nu" bestaat uit zeven tig panelen met foto's en teksten. Bij het zoeken naar een parkeer plaats, dient men de aanwijzingen van de politie en de eigen parkeer wachters op te volgen. In alle ge bouwen zijn studenten en medewer- kers aanwezig om de bezoekers rond te leiden. In de kantines van de opengestelde gebouwen is koffie en thee verkrijgbaar. Soep etc. in Bastille (21). In de Bastille is mensa van de hogeschool onderge bracht. De bezoekers worden ver zocht de niet opengestelde eenheden zonder uitnodiging niet te be treden. Als u een bezoek gaat bren gen aan de TH, wat wij u van harte kunnen aanbevelen, knip dan dit be richt uit met het oog op de nummers, welke u kunt bezoeken. Oudercommissie en personeel van de o.l.s. te Dijkerhoek organiseren op zaterdag 21 september de jaarlijkse „floraliatentoonstelling" in het schoolgebouw. De leerlingen uit de klassen 1, 2 en 3 schikken veld- of tuinbloemen op een vaas, schaal e.d. De kinderen uit de hogere klassen en de oud-leerlingen, stellen }xun plan ten die ze in de afgelopen zomer heb ben verzorgd ten toon. De show is ge opend op zaterdag 21 september van 14 tot 16 uur en van 19 tot 20.30 uur. Het geheel wordt verlevendigd met enkele attracties. Het belooft weer een heel leuke expositie te worden. Dinsdag 3 september hielden de Plattelands vrouwen afd. Dijkerhoek hun eerste bijeenkomst in het nieu we seizoen. In haar openingswoord heette de presidente mevr. M. Reylink-Kers RHENEN Aquariumverzorger Lambertus Radema in Ouwehands Dierenpark is er na tien jaar nog steeds niet achter van welk geslacht zijn beide enorme sidderalen zijn, U weet immers wel, die „palingen", die elektriciteit kunnen voortbrengen. ,,De geleerden weten het ook niet", vertelt de heer Radema. „Ook over de manier van voortplanting is men nog steeds aan het gissen". Toen de alen kwamen waren ze respectievelijk 25 en 28 cm. lang. De kleinste is wonderlijk genoeg nu de grootste. Hij of zij is uitgegroeid tot maar liefst 1.65 m. De grootste van destijds (28 cm.) is wat achterop ge raakt met 1.10 m. De heer Radema gelooft wel dat het een paartje is. Op gezette tijden jagen de sidderalen achter elkaar aan en graven ze grote kuilen in V:t zand, maar veel verder komt het niet. Blijft dus de vraag: „wie is wie?" DEVENTER DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof 1, tel. 11500. Woensdag 18 september aanvang 20 u. benedenfoyer Bijeenkomst Maat schappij tot Nut van het Algemeen. Dhr. J. Klein Bussink vertelt over het nieuwe orgel in de Lebuïnuskerk, met daax-na bezichtiging. E.D.B.-THEATER, Smedenstraat 10, tel. 13165. Weekfilm do. 12 t.m. wo. 18 sep. Geen hallleluja voor 3 duivels 14 jr. Nachtvoorstelling vr. 13, za. 14 sep, 23.30 u. Hap ki do 18 jr. Matinee za. 14, zo. 15 sep. 14 U- Ge- .«spuis in Arizona a.l. Aanvangstijden" weekfilm: do., ma., di., wo. 20 u.; vr. 21 u.; za. 18.30 en 21 u.; zo. 16, 18.30 en 21 u. CINEMA, Lange Bisschopstr. 69, tel. 11100. Weekfilm do. 12 t.e.m, wo, 18 -sept. Easy Rider 14 jr. Nachtvoorstelling vr. 13, za. 14 sept. 24 u. De laatste tien dagen van Hit- Ier 1-8 jr. Matinee za. 14, zo. 15, wo. 18 sept. 14 u. Robin en het robotcomplot a.l. Weekfilm do. 12 t.m. wo. .18 sept. Tirol hangen de slipjes'aan de Alpen 4e week 18 jr. Nachtvoorstelling vr. 13 sept. 23 u. Meisjes die graag naar bed willen 18 jr. Matinee zo. 15 sept. 14 u. Onder pira- tenvlag a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. u., za. 18.45, 21.15 u„ zo. 16, 18.45 21.15 uur. GOETIEK DE ROZI.JNENKORF is wegens verbouwing gesloten. GALERIJ DE TOVERBAL is we gens verbouwing gesloten. GALERIJ LENTEN, Kletterstraat 25-27, Epse, tel- 21815. S. Le Poole, J. Bieruma Oosting, A. Voorzanger: schilderijen, tekenin gen, aquarellen. Geopend: di. t.m. za. 10-18 u.; zo 14-17 u. OPENBARE LEESZAAL, Brink 70 tel. 13506. Tot 16 sept. Dré van de Bogaard Foto's. 17 sept.-14 okt. A. G. Gerritsen - aquarellen. Geopend; di. t.m. vr. 10-17.30 en 19- 21 u.; za. 10-17 u. GALERIE SIDONIE, Kleine Over- straat 58. tel. 14169. Olieverfschilderijen van Margreet Hazewinkel. Geopend: di. t.m. za. 14-18 u., vr. 19-21 u.; zo. gesl. ALBERT SCHWEITZER CENTRUM (Archief en Bibliotheek), Pennincks- hoek, Brink 89, tel. 19675. Permanente expositie over het leven en werk van A. Schweitzer. Geopend: wo. 19-21 u„ za. 12-16 u. ATHENAEUMBEBLIOTHEEK. Kloos ter 3, tel. 16512. Expositie 500 jaar botanische boek illustratie. Geopend: ma. t.m. vr. 10-12 en/ 14- 17 u.; wo. ook 18-20.45 u. MUSEUM DE WAAG, Brink 56, tel. 14556. Antieke fietsen, zilver,aardewerk, antieke keukens. Geopend: di. t.m. za. 10-12.30 en 14- 17 u.; zo. 14-17 u.; ma. gesl. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Tentoonstelling van Aankleedpoppen uit 1860-1910. Geopend als De Waag. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenbergstraat 9, tei. 19739. Geopend als De Waag. Brink 55, tel. 14556. DEVENTER REN- EN TOERIS TENVERENIGING „DE ZWALU WEN". Inl. W. Bekking, Amstellaan 20, tel. 21247. Elke zaterdag fietstoertocht start 8 30 uur vanaf Clubhuis D.K.C. Hel las. sportcomplex Rielerenk; deelna me ook voor niet-leden kosteloos mo gelijk. BORGELERBAD, Laan van Borgele, tel. 17235. Ma. 9 t.m. vr. 13 sep. 7-19 u. 5e zwem vierdaagse. LEBUINISKERK, Grote Kerkhof. Zo. 15 september aanvang 19 u. Cantate B.W.V. 8 v. J. S. Bach: Lieb- ster Gott, wann werd' ich sterben? door solisten, vocaal .en instrumen taal koor van het Deventer Kerkmu ziek Ensemble o.l.v. Jan Kleinbus- sink. JESUS PEOPLE RALLIES TENT, Go Ahead Sportterrein, Zutphense- weg. Tot en met zo. 14 september elke avond 19.30 u. Samenkomst m.m.v. Joyful Noise (Rock Band) o.l.v. Joe Grier. BASISKANAAL bij COBECO Condens fabriek. 15 september roeiwedstrijd, start 12 u. Weekenddienst tandartsen 14 en sept.: F. S. Reen, Noordenbergsingel 7, tel. 13513. We gaan, indien wij niet oppassen, met zijn allen naar de maan. 't Klikt in Deventer inlichtingen VVV. allen hartelijk welkom in het bijzon der de heer en mevr. van der Pol uit Raalte, die deze avond met ons gin gen volksdansen. Maar eerst werden er nog enkele mededelingen gedaan: In verband met het kruispunt bij Broekhuis konden er geen nadere mededelingen worden gedaan omdat het overleg nog gaande is. Voor nieuwe leden zijn er in Zwolle op 8 en 9 okt. kennismakingsbijeen komsten, Voor alleenstaanden zijn er bijeenkomsten op 5 november in Zwolle en 12 november in Almelo; hier worden alle problemen bepraat die je als alleenstaande ondervindt. In september of oktober zal er een fietstocht worden gemaakt. Hiervoor was meer belangstelling dan voor een dropping. Daarna was woord en daad aan de heer van der Pol die samen met zijn vrouw enkele dansen demon streerde, waarna de dames het zelf mochten proberen, wat soms lang niet mee viel en dit gaf erg veel vro lijkheid. Er werden o.a. Amerikaanse, Fran se en Roemeense dansen gedaan. 1-Iet werd een erg gezellige avond zodat het al laat was geworden toen de presidente haar slotwoord sprak» RHENEN. Terwijl er in Ouwe hands Dierenpark op de Grebbebeijg in Rhenen voor de derde keer in de ze zomer een zebra werd geboren, stelden de verzorgers van het Oran- jong „Nonnie" vreugdevol vast, dat bij het kleine ding de twee eerste voortandjes erdoor kwamen. Net als bjj een mensenkind is zoiets ook hier een hele gebeurtenis. „Nonnie" groeit zeer voorspoedig op en hoewel ze nog steeds van moe der de borst krijgt, gaat het erop ge lijken, dat het nu wel eens spoedig met die moedermelk gedaan zou kunnen zijn. Het wordt met die tand jes van de kleine „Nonnie" wat min der prettig voor moeder „Truus". Ze zal maar eens in zo'n gevoelige tepel bijten. Dan heb je de poppen aan het dansen daar in het mensapenhuis bij meneer Ouwehand, waar nog steeds duizenden bezoekers aandachtig en vol bewondering de kleine spring- ir.-het-veld elke dag weer langdurig gadeslaan. Kijk b.v. ééns naar Jakarta De gezondheidszorg naar dit tradio- tionele model steekt in Jakarta 5 miljoen inwoners gunstig af bij die in heel Indonesië ruwweg 100 mil joen inwoners. Jakarta verkeert in een verhoudings gewijs heel gunstige positie wat be treft de aanwezigheid en de kwaliteit van ziekenhuizen en andere medi sche dienstverlening. In Jakarta wer ken 2500 van de 6000 artsen die Indo nesië rijk is. In de andere grote ste den praktiseren nog eens 1000 van de overblijvende 3500 artsen. Dat bete kent dat 3500 artsen beschikbaar zijn voor nog geen 16 pet. van de bevol king. Wat Jakarta betreft één arts op de 2000 inwoners dat is geen gekke sco re. Ja, en toch... Een onderzoek wees uit dat in Jakai- ta slechts 20 pet. van de bevolking westerse geneeskundige zorg krijgt. Scherper, schrijnender: het bleek, dat in een centrum-wijk van Jakar ta, nog niet eens één van de armoe- wijken, van alle kinderen overleden voor hun vijfde levensjaar 10 pet. zelfs ook maar ooit door een dokter aangeraakt was of wat voor medische zorg dan ook ondergaan had. En dat is dan het verhaal uit Jakar ta, de gunstige uitzondering... Uw gift gaarne in de kerkcollecte op zondag a.s. of op giro 875587 van de Rabobank te Holten, tengunste van „Hervormde Zendingscommissie" met vermelding „Medische Zen ding". Zondag jl. nam een team van de Holtense touwtrekvereniging deel aan een bekertoernooi van de NTB. De TTV Noordijk organiseerde dit evenement op een terrein in Diepen- heim waar grote, belangstelling voor bestond, zowel door ploegen aange sloten bij de NTB als door de zoge naamde „wilde ploegen" terwijl er ook nog stevig door 4 dames teams aan de touwen werd getrokken, die lieten zien ook niet voor een kleintje vervaard te zijn. De Holtenaren, die in de 640 kg klasse trokken, waren goed op dre.ef en eindigden op een Dinsdagavond hield de schaakaf deling van de sv „Holten" 'n bespre king in vex-band met het nieuwe sei zoen. Voorzitter J. W. Middelink deelde mee dat de clubavond van maandag naar dinsdagavond is verschoven, mede ook omdat men nu over een prachtige zaal in hotel Vosman kan beschikken. Dit had echter ook tot gevolg dat enkele leden deze avond niet vrij konden maken, aan de an dere kant hebben zich alweer enkele nieuwe leden gemeld. Dinsdag 17 september zal de onderlinge compe titie starten. In oktober zal de Bondscompétitie aanvangen, waaraan ook Holten met één achttal zal deelnemen. Nieuwe leden zijn nog steeds van harte welkom en kunnen zich aan melden bij~J. W. Middelink, Looikolk- straat 13, tel. 05483-2393, A, J. C. Brands, Hoffestraat 31 of dinsdags avonds op de clubavond in hotel Vos man eervolle 3e plaats achter Vorden en Eibergen A en konden zodoende de beschikbaar gestelde beker voor de derde plaats in ontvangst nemen. 4. Bizons, Beltrum, 5. Eibergen B, 6. Bathmen,7. Houvast Nettelhox-st. Het Holtense team bestond uit: A. Wansink, H. Wansink, W. Lubbersen, H. Schx-ofhaar, W. Rietberg, A, Lug- genhox-st, G J. Stx-uik en E. Struik. Ploegleider was de heer E. Haver slag. Het tweede team van de S.V. Hol ten heeft, zaterdagmiddag Excelsior I prima partij gegeven. De Rijssense dames hadden xiiet op het goede spel en het doorzettingsvermogen van de rood-zwarte dames gerekend en ze waren tenslotte met de 1-0 zege heel gelukkig. De Holtense dames waren in de laatste minuten nog heel dicht bij de gelijkmaker en gezien het vertoonde spel zou dit verdiend zijn geweest. Maandagavond speelde Holten I tegen Twente. De Goorse dames kwa men er niet aan te pas wat ook dui delijk blijkt uit de 4-0 zege. Zondagmiddag spelen de dames van Holten I en II een „voorwed strijd". Aanvang: 13.00 uur. Ze reke nen er op dat er heel wat mensen, die de wedstrijd Holten-USV (Den Hulst) willen bezoeken, wat eerder van huis gaan om eens naar het damesvoet bal te kijken. Ook dames hebben de steun van het publiek nodig! Wie verre reizen doet kan veel verhalen, en van lekker eten weet hy dan óók veel af. Sinds de horizon voor velen van ons verder reikt dan Valkenburg of Vriezenveen, en wy onze vakanties doorbrengen in cul tuurgebieden die afwijken van het onze, huiveren wij niet meer voor een oprechte noordafrikaanse cou- cous, of voor een heerlyk Joegosla- vïsch hapje schapenvlees. Wij eten olyven en courgettes, de „vreemde" eethuisjes schieten uit de grond, en kookboekjes met de meest ingewik kelde recepten uit de meest verre landen vliegen over de toonbank. Jammer is alleen, dat sommige van die recepten ook al loopt het wa ter je by het lezen ervan al in de mond niet te realiseren zyn, om dat ondanks de internationale aan voer in ons land veel ingrediënten hier eenvoudig niet te krijgen zijn. Anders is het, als je je zinnen hebt gezet op de oosterse keuken, want hoever het oosten ook mag zijn. een typisch Indonesische maaltijd is hier gemakkelijk klaar te maken, omdat alle inheemse kruidenen in grediënten in ons land" te krijgen zijn. Allerlei soorten sambal, tafelzuren en gedroogde groenten worden zelfs in Nederland ter plaatse gemaakt en in potjes gestopt door Conimex, een fabriek die in de ruim veertig jaax van haar bestaan een wereldbekend' heid heeft verkregen als specialist voor chinees-indische rijsttafelpro' dukten. Wie een nasi goreng of een bahmi- schotel zelf wil klaarmaken, hoeft niet ver te lopen om alle ingrediën ten in huis te halen. De meeste krui deniers hebben wel een aantal van de, circ^ 100 verschillende, Conimex produkten in voorraad. Allerlei fles jes gemalen kruiden bijvoorbeeld, zo als gember, koriander en knoflook voor de speciale exotische „touch", flessen gekruide ketjap (sojasaus), potten met allerlei soorten tafelzuur (atjar), diverse soorten kroepoek en zakjes met gedroogde groenten. De laatste zijn er in twee soorten; sa- joeran kering voor bahmi en boem- boe nasi goreng voor (u raadt het al) de nasi goreng. Om saté-vlees te marineren zijn er flesjes boemboe sesaté en kant-en-klare satésaus is er ook van Conimex. Zelfs in twee smaken, namelijk de bekende pinda satésaus en de ketjap satésaus. Voor wie niet precies weet hoe met al die ingrediënten qm te springen, en voor wie nu ook wel eens iets an ders wil maken dan nasi goreng, heeft Conimex een kookboekje sa mengesteld (verkrijgbaar bij dezelf de winkelier die de genoemde ingre diënten verkoopt, of rechtstreeks bij Conimex in Baarn), waarin korte en duidelijke recepten de hollandse hu ;s vrouw in staat stellen zonder moeite een kleine rijsttafel klaar te maken. Een „kleine" rijsttafel, zoals die in Indonesië op een gewone dag wordt gegeten: rijst, een vleesgerecht en een groentersaus (sajoer), met daarbij atjar n kroepoek. Heel een voudige maaltijden die net zoveel berc'dingstijd kosten als de doorsnee hollandse hap, maar die door jong en oud zullen worden gewaardeerd.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 7