Verstandig boeren Dolokal door hoge zuur bindende waarde voordelig Voorlichting groenten en over fruit De sterrenhemel in september AGRARISCH NIEUWS Diploma-zwemmen mm Nieuwe voor de perspectieven melkhandel lil - 7 Nieuwe radio-uitzendingen en „Openbaar Kunstbezit JEUGD S.V. „HOLTEN" IN BLOEMBOLLEN Verloting i.v.m. 25-jarig bestaan „De Bergvliegers" WEDVLUCHT Showroom en Bureau voor Arbeidsrecht NVV Karin Brouwers naar Nationale Kampioenschappen Maak het u gemakkelijk, alle geldzaken aan één adres ook voor SPAREN OP TERMIJN BONDSSPAARBANK A. ten Dam (2) had snelste duif OPBRENGST VER BOVEN VERWACHTING UITSTEL HEFFING AANSLAGEN Vrijdag 6 september 1974 7 Woensdag 4 september startte Openbaar Kunstbezit via Hilversum II (alleen FM) een nieuwe reeks van twaalf wekclykse radio-uitzendingen over het volkenkundig museum „Ge- rardus van der Leeuw" in Gro ningen. Met ingang van woensdag 29 september zullen de radio-uitzendin gen van Openbaar Kunstbezit niet al leen via FM, maar ook via de mid dengolf te beluisteren zijn en wel op een nieuw tijdstip: van 19.40 tot 19.50 uur via Hilversum II. Het museum „Gerardus van der Leeuw" van de Rijksuniversiteit in Groningen is vooralsnog in oprichting vandaar dat de radio-uitzending on der meer gaan over het totstandko men van zo"n kollektie, over de ethiek van het verzamelen en over het beleid van diverse volkenkundige mu sea in Nederland. Er zullen inter views te horen zijn met Prof. Dr. Th. van Baaren. direkteur van hot mu seum, met drs. H. Honnef, conserva tor (die ook de wetenschappelijke adviezen voor de radio-serie verzorg de) en vele anderen. De samenstel ling en regie zijn in handen van An toinette van Brink. Zondagavond 20 oktober zendt de NOS-televisie een 50 minuten duren de dokumentaire uit over hetzelfde onderwerp onder regie van Ria Doh- Aan deze serie uitzendingen van Openbaar Kunstbezit is boven dien een tentoonstelling gekoppeld in Holten 12- DES fl 1-2 Doordat 7 jongens afgelopen zater dag zonder afzeggen wegbleven kon den de leiders van Holten F2 gepn maatregelen treffen om een com pleet elftal in het veld te brengen. De 8 jongens die de strijd moesten aanbinden tegen een compleet DES Fl hebben zich prima geweerd en ze kregen zelfs de beste kansen die of door de uitstekende keeper van DES of door het houtwerk onschadelijk werden gemaakt. Door twee ongelukkige verdedigings- fouten kreeg Holten even zoveel goals tegen, voordat ze zelf tot scoren kwa men. Was F2 volledig geweest dan had DES met een nederlaag naar huis kunnen gaan. Hopelijk is zater dag iedereen aanwezig zodat van SOS Fl kan worden gewonnen. Ben je verhinderd dan afmelden. De wed strijd begint om 11.00 uur. het Groninger Museum, die een deel van de volkenkundige kollektie toont. De tentoonstelling is in Groningen te zien van 14 september tot 27 okto ber. Daarna is zij van 16 november tot 29 december in het Belgische 'turnhout. Het idee van een combina tie van album, radio- en televisie-uit zendingen en tentoonstelling zal door Openbaar Kunstbezit ook volgend jaar worden gevolgd. De duiven (194) van de P.D.V. .Snelle Wieken" (Holten-Markelo) werden gelost in Hasselt. Uitslag: 1. en 6. R. Schaap, 2. G. J. Schuiterd, 3. comb. Haan-ten Thije, 4., 8. en 10. J. Scholte in 't Hof, 5. en 9. G. J. Bekkemens, 7. Joh. Paalman. De afdeling Holten van het NVV ver zoekt oijs haar leden en andere be langhebbenden bekend te maken, dat de artikelenafdeling van het NVV ,,De band met U" op dinsdag 10 sep tember a.s. een showroom opent in het gebouw ,,De Schipbeek", Schip beekstraat 26 te Almelo. De show room is vanaf die datum geopend el ke maandag tot en met vrijdag van 13.00-16.00 uur. De avondspreekuren van het Bu reau voor Arbeidsrecht te Almelo op de 2e en 4e dinsdag en te Almelo op de le en 3e woensdag v. d. maand zullen na 1 oktober 1974 uitsluitend gehouden worden voor NVV-leden die telefonisch of schriftelijk een af spraak hebben gemaakt via het dis trictskantoor, Schipbeekstraat 26 te Almelo, telef. 05490-18468. Het spreekuur te Deventer is per 1 september jl. verplaatst naar de A. J. Duymaer van Twiststraat 14, aldaar. Het wordt gehouden op de le en 3e vrijdag van 16.00-17.00 uur en op de 2e en 3e woensdag van elke maand van 18.00-19.00 uur. .In het natuurbad „Twenhaars- veld" werd voor de vijfde keer in dit seizoen diploma-zwemmen gehouden. Het examen werd afgenomen door de badmeesters G. van Lemel en A. J. Eiling. Namens de kring Twente- IJsselstreek van de KNZB was aan wezig de heer H. Bongers uit En schede. Voor het diploma A slaagden <je da mes-meisjes: W. H. Mekenkamp. T. Harting, D. Grootherder. D. J. Megelink, W. Jan sen, Z. van Langen, G. J. Stegink, J. Aanstoot, N. Leonhart. H. Bosschers, W. J. M. Bessembinder, A. Nijland, B. T. Heusinkveld. J. v.d. Mespel, J. G. Markvoort, W. M. Bakker, G. Karin Brouwers, die onlangs kam pioen van Overijssel werd in de ru briek ,,Rijponys" zal met haar ponj ..Mr. Browny" op 20 en 21 sept. deel nemen aan de landskampioenschap pen te Utrecht. 'VÜDR MIDDEN EN DOST NEDERLAND 'detmkvoordezegeneratië In verband met de arbeidsverdeling is het verstandig om nu reeds de no dige aandacht te besteden aan de ba sisbemesting voor het volgende sei zoen. Er is nu veelal meer tyd be schikbaar dan in 't drukke voorjaar wanneer al het werk tegelijkertijd moet worden gedaan. Meststoffen die bij uitstek geschikt zijn voor toediening in de herfst zijn slakkenmeel en de chloorhoudende kalizouten. Fosforzuur, spoelt niet uit de meststof, kan bij een vroege toediening intensief door de grond worden gemengd. Een groot voordeel van de herfstbe- mesting is wel de gunstige invloed op de bodemstruktuur. Immers des te minder er in het voorjaar over het land wordt gereden des te beter is dit voor de struktuur. Het gelijktijdig onderbrengen van slakkenmeel en de stoppelresten komt de werking van het fosforzuur zeer ten goede. De kalk in deze mest stof bevordert bovendien de vertering van de stoppelresten. Met een basisbemesting in de herfst voorkomt men tevens de zout- schade die kan ontstaan indien men in het voorjaar alle meststoffen in ééns moet toedienen. d Ook is het economisch aantrekke lijk om reeds de meststoffen die nu kunnen worden toegediend uit te strooien, want zij zijn in de herfst goedkoper dan in het voorjaar. Daarom nu het Thomasmeel en de kali en straks in het voorjaar de stik stof. ORIËNTERINGSRIT De Holtense Motor- en Automobiel club „De Holterberg" organiseert op zondag 8 september de laatste oriën- terirugsrit in dit seizoen voor auto's, motoren en brommers. De rit, met een lengte van plm. 40 kilometer, be gint bij clubhuis café ,,De Biester" in de Stationsstraat. Er kan in de A en B klasse worden deelgenomen. Det start is om 2.00 uur. BRIDGEN De bridgeclub „Holten" startte don derdagavond in hotel „Vosman" de nieuwe competitie. Er werd. deze avond door 8 paren gespeeld. Uitslag: 1. Heren Iddekinge en Geerestein 72 p. 57.14 pet., 2. Heren Hanenburg en Bogaard 68 p. 53.91 pet., 3. Heren Sp ker en van Disbergen 67 p. 53.17 pet., 4. en 5. Echtpaar Rustebiel 64 p. 50.79 pet., Heren Groot Obbink-Goor- man 64 p. 50.79 pet., 6. en 7. Heren - - n rviketra 61 p. 48.41 pet., Echtpaar Witzenburg 61 p. 48.41 pet., -ii Grobben en van Soest 47 p. 37.30 pet. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij de secretaris de heer Groot Ob- bink, Kozakkenstraat 2, tel. 1526. Tweehonderd vier en dertig duiven van de Holtense Postduivenhouders- vereniging „De Bergvliegers" wer den om 8.30 uur voor een wedvlucht over bijna 140 kilometer gelost Breda. Eerste duif „geklokt" 10.23.23 uur. 1. 8, 10, 12, 15, 16, 19, 40 en 44 A. ten Dam (2), 2, 7, 24, 32 en 41 A. ten Dam (1). 3. 18. 46 W. Aaftink, 4 9 G. J, Egberts, 5, 6, 11, 14, 20, 21, 35, 39 42 J. W. Willems, 13 G. Steunenberg 17, 28, 29. 30, 33. 37 en 47 Jan Aaftink, 22, 23, 45 J. Kruimelaar, 25 Jongm, Meester, 26, 34 H. J. ten Velde, 27 en 43 H. van Beek, 31, 36, 38 J9I1. Veldhuis. Onder het motto ..Door en voor de jeugd" gaan de jeugdige voetbal lers van de S.V. "Holten" zaterdag 7 september huis-aan-huis aan bellen om bloembollen van zeer goede kwaliteit te verkopen. De winst die men hoopt te maken komt geheel ten goede van de jeugdafdeling. Een goede zaak! Hartelijk aanbevolen. Koop nu en ge- ^iiet dit voorjaar van de rijk bloeiende tulpen jiw^tuinj^^ ZATERDAG 7 SEPTEMBER DOOR EN VOOR JEUGD S.V. HOLTEN EXPORTKWALiTEiT BLOEMBOLLEN Post, H. W. Nijmeijer, J. J. A. Paal man, G. Aanstoot, G. Aanstoot, Drogt, M. Kolkman, S. Dijkink, Langendoen en W. J. Bessembinder- Nijkamp. JONGENS (Diploma A) J. W. Hofman. P. M. v.d. Torre, H. Nijland, M. Nijland, M. J. Bosman. H. Schooien, H. Kevelam, P. A. J. Akkermans, J. Nijenhuis, H. L. Ban- nink. J. D. Vincent, G. J. Broekmaat, G. Nijland. B. Harting, A. Nijmeijer, IVT. Kolkman, M. Kok. M. ten Zijthof, G. Paalman. J. Beldman. R. Meije- rink, G. Meijerink. S. Hoekjen, Stam. W. Aalpol. H. Scholman. Kruithof. H. Meilink, A. Dollekamo, R. Drenth, H. Tempelman, A. A. de Vries. DIPLOMA B (Meisjes): H. van Langen. M. A. v.d. Mark. M. v.d. Voet. J. J. Beldman. P. H. Jan sen. E. G. v. Bussel. G. H. Baan. H. Aanstoot. H. H. Wevers. H. R. Vos. W. H. Tibben. J. Leeftink en W. G. A. Bessembinder. DIPLOMA B (Jongens): D. Nijland. H. Westerik. M. N. Aan stoot. D. Stam. J. W. Stam, H. J. Mekenkamp, E. W. J. Bakker, J. Post, A. van Iperen. J. Aaltink, R. Boele. DIPLOMA IC (Meisjes): G. Zandberg, F. J. van Zon. J. G. Broekmaat, A. D. Rensen. M. Dang- remond, H. C. Lammertink, T. M. J. Rietman. P. Bessembinder, F. Lin deboom. R.. Westerik, J. Potman, A. Grote wal. DIPLOMA IC (Jongens) M. v.d. Berg. E. Klooster. J. A. Tui- tert, F. Heijda en W. R. Wieringa. In het Holtens Nieuwsblad van vo rige week werd gewezen op het grote belang van het handhaven van een goede kalktoestand van de bodem. Beslist geen overbodige wenk, want 't is met kalktoestand van de gron den in Holten en omgeving in 't alge meen niet zo gunstig gesteld. Vooral het bouwland is sterk kalkbehoeftig. In twee plaatselijke bijeenkomsten van huisvrouwen, die in samenwer king met de plaatselijke detailhan del in groenten en fruit maandag middag en -avond in zaal „Vos man" te Holten door het Proaukt- schap voor Groenten en Fruit werden georganiseerd, heeft een voedingsdes kundige van het Produktschap, me vrouw A. H. van Doesburg-Cossee in een levendige causerie met behulp van illustratieve figuren een duide lijke uiteenzetting gegeven over het belang van een goede voeding, waar bij in het bijzonder aandacht werd besteed aan de waarde die groenten en fruit heeft voor een goe de gezondheid. Jammer, aldus spreekster, dat in ons land, dat weieens „de tuin van Europa" wordt genoemd, jaarlijks slechts ca. 80 kg groenten en fruit exclusief citrusfruit en banen per hoofd der bevolking wordt gebruikt terwijl in verschillende ons omringen- g<mde landen veel meer van deze ge zonde produkten worden gegeten. Dit is mede hierdoor te verklaren, dat men in het buitenland veelal meer dere malen per dag warme maaltij den gebruikt. Terwille van onze ge zondheid is gebruik van groenten en fruit bij elke maaltijd, ook hier, zeer aan te bevelen. Uitvoerig werd er bij stilgestaan dat speciaal groènten en fruit stoffen bevatten (vitaminen en voedingszou- ten) die zorgen voor een goed func tioneren van onze lichaamsfuncties en daardoor beschermen tegen al lerlei kwade invloeden (ziekten en infecties) We kunnen eigenlijk nooit buiten de ze beschermende stoffen vandaar dat gepropageerd wordt het gebruik van groenten en fruit bij alle maaltijden en niet alleen bij'de warme maaltijd. Smakelijke, .maar niet kostbare idee- en worden hiervoor aan de hand ge daan. Door het gebruik van bepaalde groenten bij het brood krijgt broodmaaltijd een geheel nieuw en aantrekkelijk aanzien en wat nog be langrijker is deze maaltijd wordt hierdoor evenwichtiger van samen stelling, hetgeen de gezondheid ten goede komt. Op heel eenvoudige wij ze is het mogelijk om bijvoorbeeld voor de koffietafel een groenten-s. lade of leuke groenten-sandwiches te bereiden. In een korte pauze kregen alle aan wezigen hiervan een voorbeeld uitge reikt om te proeven in de vorm van gevulde tomaten, terwijl de dames intussen gelegenheid hadden om na dere vragen te stellen aan de voe dingsdeskundige. Nadat nog een aantal zakjes fruit onder de bezoeksters was verloot, werden vervolgens enkele toepasse lijke kleurengeluidsfilms vertoond De eerste: „Groente en Fruit" wat doen we ermee" brengt op aan schouwelijke wijze het bereiden van verschillende smakelijke groenten- en mr'tgerechten in beeld. In de tweede: „Het zorgen voor het maal van morgen" werd aan dacht besteed aan het telen, verhan delen en verwerken van groenten en fruit. Riek Schagen (Saartje) Bernard Droog spelen in beide films de hoofdrol. De middagbijeenkomst werd door plm. 80 dames bezocht en voor de avondbijeenkomst toonden plm. 160 dames en heren belangstelling, prijzen voor de verloting een flink aantal leuke fruitbakjes waren door Holtense winkeliers beschikbaar gesteld. De mèlkhandel maakt de laatste jaren een moeilijke ontwikkeling door. De opkomst van de Supermarkt en de veranderende koopgewoonte van de huisvrouw zyn daar debet aan. Dit neemt niet weg dat er dui delijk plaats is voor de service van de huis-aan-huis-bezorging, mits die voldoet aan de eisen van de moder ne tijd. Onderzoekingen maken duidelijk dat de melkman die zich opstelt als on dernemer. die niet alleen distribueert, maar werkelijk service verleent, goede perspektieven heeft. Tegenover het onpersoonlijke karakter van de supermarkt beschikt de melkman over belangrijke wapens: hy bezoekt zyn klanten dagelijks, hij kent ze met hun voorkeur en kan met hun wen sen rekening houden. Met z'n brede assortiment, waarin de laatste jaren meer en meer le vensmiddelen zyn opgenomen, is zijn allerbelangrijkste argument: meer vrije tijd voor koning klant, die thuis kan blijven en niet hoeft te sjouwen met zware boodschappen. Maar natuurlijk heeft zo'n moder ne ondernemer meer nodig om zich op eigentijdse wijze te presenteren. ,-VERZA" het nieuwe merk van de melkman Verza is 't woord- en beeldmerk van de Zuivelindustrie Coberco. Het merk Verza omvat een breed assortiment melk en melkprodukten van topkwa liteit. De verkoop geschiedt uitslui tend via de melkhandel. Verza is in het leven geroepen om de verkoop van melk en melk produkten via de melkman een eigen gezicht te geven. Hiermee opent zich de mogelijkheid om een melkar- tikelen-beleid voor melk en melkpro dukten te voeren. Daarmee kan een antwoord worden gegeven op de steeds verdergaande verschuiving naar de grootwinkelbedrijven. VERZA" presenteert breed assortiment Een groot aantal dagverse melk en melkDrodukten zullen in een nieuw VERZA-jasje gestoken worden. Van melk, karnemelk en melk- eiwitdrank tot en met hopjesvla, yoghurt met kersen en bitterkoekjes vla, in flessen maar óók in eenmali ge verpakking. VERZA" ook prijsbewust VERZA geeft ook wekelijks ant woord op de felle konkurrentie van uit het winkelkanaal. Wekelijks pre senteert de VERZA-melkman „Voor deeltjes voor de huisvrouw": geënt op dagelijkse konsumptie-artikelen. Fleurige reclamecampagne VERZA wordt geïntroduceerd via een indrukwekkende reklamecampag- ne. Er wordt gestart met een hele pa gina vierkleurendruk in de dag- en weekbladen; met vliegtuigreldame, stickers voor de jeugd enz. Belang rijk: voordeelaanbiedingen wor den wekelijks in de krant bekendge maakt. Tenslotte: de totale vernieuwing die VERZA brengt op het gebied van merkartikelenbeleid, assortiment service, akties vindt overkoepelend Dit blijkt uit de cijfers van een in 19/1-19(2 en 1972-19/3 door het Be- urijtsiaooratonum voor Grond- en Ge- wasonderzoek Oosierbeek uitgevoer de bodembemonstering. Slechts 8 pro cent van de akkers heeft een juiste kalktoestand. Franco wortel bekalkmgssysteem Overigens is net mei ae eerste keer, dat op deze ongewenste situa tie wordt gewezen. Tijdens een begin dit jaar uoor de Coöperatie Trio te Rijssen georganiseerde voorlichtings dag wera aan een en ander reeds uit- georeia aandacht geschonken* Te vens werd gewezen op het door de landbouwcoöperaties in samenwer king met Cebeco-Handelsraaü en de fabrikant van Dolokal ontwikkelde „franco wortel" - bekalkingssysteem - De leverantie van Dolokal „Franco wortel" wil zeggen, dat het produkt op hét land gestrooid wordt afgele verd. Dit geoeurt voor nauwelijks meer dan de prijs van'gezakt produkt.' Dolokal een zeer hoogwaardig proaukt Dolokal nee.li in verhouamg tot an dere kalkmeststoffen een hogere zuur- bindende waarde (54 procent z.b.w.). Het magnesiumgehalte bedraagt 5 procent ïviüü. Dolokal Extra heeft 'n z.b.w. van 55 procent en bevat 10 procent MgO. Dit betexent, dat voor het berei ken van eenzelfde bekalkingsresultaat door toepassing van Doiokal belang rijk minder kilo's produkt behoeven te worden gestrooid dan bij gebruik van kalkmeststoffen met een lagere zuur bindende waarde. Men kan het ook anders zeggen. Een 5-tons strooi er vol met een kalkprodukt van een lager gehalte moet goedkoper zijn dan dezelfde strooier vol Dolokal. Door een ieder aan de hand van offi ciële gehaltecijfers uit te voeren vergelijking leert, dat een 5-tons strooier vol Dolokal een voordeel op bekalkingskosten levert van ongeveer f 80.—. Nog veel kalkbehoefte Keren we nu nog even terug naar de resultaten van het door eerderge noemd Bedrijfslaboratorium uitge voerd grondonderzoek. Zoals reeds gezegd heeft in deze omgeving slechts 8 procent van het bouwland een juis te kalktoestand. Deze gronden heb ben geen kalkbehandeling nodig. On geveer 44 procent van het bouwland in Holten en omgeving heeft behoefte aan een kalkgift van gemiddeld 4 ton per ha. Bijna evènveel akkerland, namelijk 42 procent komt in aann king voor een bekalking met onge veer 2 tot 3 ton per ha. Ongeveer 6 procent bouwland vraagt 1 ton per ha. De loonwerker strooit Vele boeren hebben zich er tot nu toe van laten weerhouden op tijd te bekalken. Ergens wel wat begrijpe lijk. want het is geen prettig karwei. Nu echter heeft ook in deze streek vrijwel overal de loonwerker (in Hol ten J. Dijkink) het strooiwerk over genomen. De bekalking vindt tegen woordig ook meer gespreid plaats. Een belangrijk deel wordt in het na jaar gestrooid. De voorjaarsperiode wordt daarmee ontlast en het dure buiktransportmateriaal kan meer rendabel worden gemaakt. Ook voor de loonwerker voorkomt sprei ding van de bekalking het doen van onrendabele investeringen voor een korte werkperiode. Vraag om Dolokal Tol besluit het advies om in het komende najaar zonodig de kalktoe stand van uw grond op peil te bren gen. Doe daarbij uw voordeel: vraag uw loonwerker naar Dolokal. Bij afname van Dolokal betaalt u voor de grondbemonstering bij de Coöperatie Trio te Holten - Rijssen - Wierden slechts f 6.De pH-snel- dienst van Trio geeft u in zeer korte tijd uitsluitsel over de kalktoestand van uw grond. 4 september 1974. Het strooien van Dolokal wordt door de loonwerker snel en voordelig uitgevoerd. Dankzij de vrijgevigheid van de Holtense gemeenschap 'It dankzij de welwillende medewerking van ruim 60 collectanten is de zomeraktie van het „Holtens Fonds voor Internatio nale Hulpverlening" een enorm suc ces geworden. Bij een maandagavond gehouden telling bleek de opbrengst tot dan toe de f 5990.- te hebben over schreden zodat het thans vrijwel ze ker is dat het uiteindelijk bedrag de f 6000,zeker zal passeren. Zoals bekend zal de opbrengst worden bestemd voor het werk van diaken zuster Koppert, over wiens arbeid via dit blad meermalen werd geschre ven. Zij die om vakantie of andere rede nen nog niet in de gelegenheid wa ren hun steentje bij te dragen, kun nen dit alsnog doen door storting of overmaking op gironr. 875587. Rabo bank te Holten, onder vermelding van „bijdrage Holtens Fonds voor Inter nationale Hulpverlening". De werkgroep is alle milde gevers zeer dankbaar voor hun bijdrage. Ds. C. C. Addink (Voorzitter) mr. G. E. A. Neppelenbroek (penningmr.) le prijs op lotnr. 1175: draagbare televisie; 2e prijs op lotnr. 1276: draag bare radio: 3e prijs op lotnr. 776: rollade: 4e prijs op lofnr. 478: rollade; 5e prijs op lotnr. 464: kop en .schotel; 6e prijs op lotnr. 425: rollade; 7e prijs op lotnr. 1456: bloemstuk: 8e prijs op lotnr. 1006: bloemstuk; 9e prijs op lotnr. 671: lectuurmand; 10e prijs op lot'nr. 917: sporttas. De trekking heeft plaatsgevonden op maandag 3 september door adjudant H. Meijer. Naar het voorbeeld van de regerings maatregelen inzake het uitstel van belastingbetaling (inkomstenbelas ting) heeft het dagelijks bestuur van het Landbouwschap besloten de ver zending van de heffingsaanslagen over 1974 (die normaal in de zomer en herfstmaanden verzonden wor den) enige maanden uit te stellen. De uiterste data van betaling worden dienovereenkomstig opgeschoven. gestalte in uiterlijk totaal vernieuwde melkwagens die zeer modern zijn. be schilderd. VERZA: aanzet voor landelijk gebeuren? Initiatiefnemer Coberco pousseert VERZA in het grootste deel van Gel derland en Overijssel, terwijl de Zui velindustrie VECOLAC te Zwolle van- al de start inhaakt voor de regio Zwolle en omstreken. Coberco heeft er vertrouwen in dat dit initiatief door andere Zuivelindustrieën zal worden over genomen, opdat. VERZA spoedig een landelijk verkrijgbaar merkarti kel zal zijn. De fundamenten voor een herboren melkhandel zijn gelegd! 1 4 Bijgaand kaartje geeft dè sterren hemel weer zoals deze er uit zal zien om 12 uur 's nachts begin september, terwijl èind deze maand dezelfde ster renbeelden reeds om 10 uur 's avonds te zien zullen zijn. De planeet VENUS zal ook deze maand nog steeds morgenster zijn maar nadert geleidelijk de zon. Eird september komt de heldere planeet één uur voor de zon op. De heldere planeet JUPITER is in de tweede helft van de avond en de gehele nacht zichtbaar in het sterre- fceeld de Waterman. Op 5 september om 21 uur is Jupiter in oppositie. Dit betekent dat de Zon, de aarde cn Ju piter op één rechte lijn staan U hebt nu de komende maanden gelegen heid om door middel van een kijker de vier heldere maantjes van Jupi ter op te zoeken. Dit lukt reeds met een prismakijker. Saturnus kan men vinden in het ster renbeeld Tweelingen, op het kaartje kan men alleen de heldere ster Cas tor vinden. Castor en Pollux vormen de twee helderste sterren van de Tweelingen. In de tweede helft van de maand komt dit sterrebeeld, dus ook Saturnus. reeds voor midder nacht op. De planeet zal helderder zijn dan de genoemde sterren Castor en Pollux. Op 23 september om 10 uur 59 gaat da zon de zuidelijke helft van de he melbol binnen en begint de astrono mische herfst. Probeert u ook eens, als de maan niet stoort, de Andromedanevel te vinden. Dit is een melkwegstelsel op een afstand van 2.000.000 lichtjaren en bestaat uit zo'n 100 miljard ster ren. Er bevinden zich miljoenen van zulke stelsels in het heelal maar de ze zijn geen van alle te zien zonder kijker. Alleen genoemd melkwegstel sel in het sterrenbeeld Andromeda is met het ongewapende oog te zien als een wazige vlek. Op het sterrekaartje is het aangege ven met 3. streepjes. Eveneens is aangegeven in het ster renbeeld Hercules de plaats van een bolvormige sterrenhoop. Deze ster renhoop kan in een kijker gezien wor- den, eveneens als een vlekje. Deze sterrenhoop bestaat uit ongeveer 100.000 sterren en bevindt zich op een afstand van 1000 lichtjaar. Het is dus veel kleiner dan de Andromeda-ne- vel en bevindt zich in ons eigen melkwegstelsel. De streepjeslijn over het kaartje geeft het midden van de melkweg aan.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 7