Dagelijks bestuur Landbouwschap niet tevreden over landbouwdebat Tweede Kamer Ruw voer Vakbeurs voor veredelings- landbouw 9-12 okt.-Utrecht Maatregel op korte termijn in het vooruitzicht gesteld 20 procent kopers bouwfonds onder sociale loongrens I I O.L.M. wil harder beleid gaan voeren Het midden- en kleinbedrijf Zondag 8 september nationale ziekendag Verre landen voeden Nederlands vee CJ.V. „De Vriendenschaar gaat werken aan bazaar Eisen niet helemaal ingewilligd LANDBOUW het goedkoop site veevoer BOEREN STUURDEN TELEGRAM Jaarverslag bouwfonds Ned. Gemeenten Nationale keuring Appaloosa C.J.V. „DE VRIENDENSCHAAR' START SEIZOEN '74-'75 Vrijdag 30 augustus 1974 S Het dageljjks bestuur van het Landbouwschap heeft kennis geno men van het debat in de Tweede Ka mer inzake de nota „Inkomensposi tie in de land- en tuinbouw" en de toezeggingen hierover van de minis ter van Landbouw. Het dagelijks bestuur is van mening dat, hoewel de overheid weliswaar op een aantal punten tegemoet gekomen Is, de minimumeisen op het terrein van het binnenlands beleid niet hele- maal ingewilligd zijn. Het is daarom van des te meer belang dat zowel in Brussel als ook op Prinsjesdag sluiten genomen worden. De overheid is bereid het bedrag voor een directe inkomensverbetering te verhogen overeenkomstig de wen sen van het georganiseerd bedrijfsle ven, namelijk van 13-4 tot 2 procent btw. Het dagelijks bestuur betreurt echter dat in dit bedrag niet begre- ipen is 2 pet. voor de sierteeltproduk- ten. Ten aanzien van de uitkering van het bedrag blijkt de meerderheid van de Tweede Kamer en de minis ter van Landbouw af te wijken van het voorstel van het Landbouwschap, waarin uitkering via de btw aanbe volen werd. Het dagelijks bestuur vreest dat 'n billijk systeem van uit kering in de vorm van toeslagen op korte termijn niet te verwezenlijken is. De verhoging van de consumptie melkprijs acht het dagelijks bestuur een goede zaak. Het vraagt zich af in welke mate deze prijsverhoging op korte termijn leidt tot een inko mensverbetering voor de producent. Er bestaat een relatie tussen con- sumptiemelk en industriemelk. Daarom past bij een prijsverhoging voor consumptiemelk volgens het da gelijks bestuur ook een prijsverho ging voor industriemelk, waartoe in Brussel besloten dient te worden. Het dagelijks bestuur beoordeelt de overheidsbeslissing inzake suiker evenzeer als gunstig. Het meent ech ter dat een directe inkomensverbete- Het is voldoende bekend, dat kracht voer een stuk duurder is dan op het bedrijf gewonnen ruwvoer. Vooral geldt dit de laatste tijd, omdat de prijzen van het krachtvoer maar steeds blijven stijgen., Vóór de vee houder is het daarom nu meer dan ooit van het allerhoogste belang zijn veevoeder (gras, hooi, kuil) zelf te verbouwen. P'g vopy het vee zo onmisb.gre be standdelen (eiwitten, zetmeel, miné-' ralen) behoeven beslist niet alleen in de vorm van duur krachtvoer te wor den verstrekt. Om dit te kunnen bereiken kan men nu nieuw grasland inzaaien; alsmede oud en versleten grasland kan men na behandeling met de overtopfrees direkt weer inzaaien. Er mag eigenlijk in deze tijd geen vierkante meter grasland verloren gaan. Het is zaak dat hierop wordt gelet er kan met goede graszaad- selekties veel worden bereikt. Bij graslandvernieuwing en herinzaai maakt men gebruik-van jarenlang be proefde selekties die verwerkt zijn in MSG BG 5 en BG 11 weidemeng- sels. Met bovendien het predikaat „Oranjeband" een extra garantie voor kwaliteit. ring voor de telers van suikerbieten volgens minister Van der Stee f 10,per ton suikerbieten niet al leen afhangt van de huidige markt situatie, maar ook van de marktont wikkelingen in het komende jaar. Met betrekking tot het aardgasbe leid constateert het dagelijks bestuur, dat de overheid de inkomensontwik keling in de komende jaren betrekt bij de vaststelling van de aardgasprij- zen voor de tuinbouw. Het betreurt echter, dat de Tweede Kamer zich niet tegen toepassing van de 95 pro cent clausule in het aardgasverbruik heeft uitgesproken. Het dagelijks bestuur constateert dat na de toezegging van de minister om het voorschot voor de lichte olie van 3 op 5 cent per liter te brengen, nog een zeer duidelijk verschil blijft met de eisvan het georganiseerde bedrijfsleven. De Overijsselsche Landbouw Maatschappij zal een harder be leid voeren bij. het realiseren van gerechtvaardigde boerenverlan- gens. Dit kan ondermeer opzeg ging van het bestaande overleg met de Overheid tot gevolg heb ben. De OLM-afdelingen zullen plaat selijk initiatieven moeten ontplooi en om in Overijssel te komen tot één landbouworganisatie. De ver zuiling in de landbouworganisatie zal aan de voet moeten worden doorbroken. Dit waren de twee voornaam ste konklusies van de OLM-afde- lingsbesturen tijdens een beraads- vergadering in Dalfsen met het OLM-hoofdbestuur. „We moeten niet meer tot elke prijs blijven praten. Ik heb het ge voel, dat de regering ons in het verleden een beetje teveel aan het lijntje heeft gehouden", aldus OLM-voorzitter D. J. Jonkhans in zijn inleidend woord, waarin hij nog eens uitvoerig in ging op de gebeurtenissen van de afgelopen weken aan het landbouwfront Jonkhans' idee om de boerinnen op te wekken een mars door Den Haag te maken, kreeg van de vergadering geen geestdriftig ont haal. Daarentegen oogstte de opmer king vanuit de zaal: „daar zijn we zelf mans genoeg voor" een warm applaus van de 300 aanwe zige boeren. De centrale middenstandsorganisa ties hebben onder de titel „Program ma Korte Termijn Maatregelen" him wensen kenbaar gemaakt aan de re gering en in het bijzonder aan pre mier Den Uyl en staatssecretaris Ha- zekamp van het Ministerie van Eco nomische Zaken die belast is met be leid ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf. Reeds meermalen hebben de onder nemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf er dit jaar bij de re gering op aangedrongen maatrege len te nemen in verband met de slechte vooruitzichten voor het mid den- en kleinbedrijf voor de rest van het lopende jaar. De huidige erg slechte gang van zaken komt tot ui ting in een te verwachten ongunsti ge ontwikkeling van de inkomens van vele ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Sommige ondernemers zullen niet of nauwelijks een verbete ring van het besteedbaar inkomen kennen, anderen moeten genoegen nemen met een bescheiden inkomens verbetering, weer anderen worden geconfronteerd met een forse daling van het inkomen. Het midden- en kleinbedrijf verwachtte dat de rege ring maatregelen zou treffen. Deze zijn niet gekomen en daarom hebben de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf hun wensen kenbaar ge maakt. De gewenste maatregelen hebben be trekking op het loon- en inkomensbe leid, het prijsbeleid, de belastingen, het sociaal beleid en het structuurbe leid. Op enkele punten van het pro gram zal nader worden ingegaan. Loon- en inkomensmaatregelen. De middenstandsorganisaties stem men in met de voorgenomen verla ging van de belastingdruk. Daardoor wordt de consument in staat gesteld meer uit te geven waardoor de om zetten en daarmee de inkomens van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf kunnen stijgen. Loononderhandelingen worden ieder jaar tussen werkgevers en werkne mers gevoerd. Daarbij wordt het re- ele stijgingspercentage van de lonen mede bepaald ü'oor de produktivi- teitsstijging. Met het laatste wordt bedoeld de produktie of omzet per werknemer. Nu is in het algemeen de produktiviteitsstij ging in de indu- Door de besturen van de plaatselijke afdelingen van de Overijsselse Landbouw Maatschappij (O.L.M.) en de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond (C.B.T.B.) werd dinsdag aan de voorzitter van de Tweede 'Kamer der Staten Generaal het volgende telegram gezonden: „De afdeling van de O.L.M. en de C.B.T.B. te Holten dringen er bij de Tweede Kamer ten sterkste op aan om gezien de abnormale slechte situatie in de landbouw de minimum eisen van de drie C.L.O.'s onver kort in te, willigen". Ongeveer twintig procent van «1e ko pers van een woning via de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in 1973, had een inkomen beneden de sociale loongrens (voor 1973 was dat f 20.300.—) en ruim dertig een inkomen daar weinig boven. Dit stelt de Raad van Bestuur van het Bouwfonds vast in het jaarver slag over 1973 en verbindt daar de mening aan: „Het blijven in onze ogen te lage percentages". „Dit is ook de reden", zo wordt voorts ge steld, „dat het Bouwfonds in 1973 heelt besloten, zich juist voor deze inkomensgroepen (en vooral voor de groepen beneden de sociale loom grens) in 1974 on volgende jaren ex tra inspanning te getroosten". „Het bouwfonds kan het niet alleen". De architecten moeten zorgen voor uitgekiende goede en goedkoop te bouwen plannen, de aannem.ers moe ten in overleg met de architecten en het Bouwfonds hun inbreng leveren voor de 'bereiken van een lage bouw som. Aan de gemeenten wordt gevraagd voor deze „speciale woningbouw' bouwterrein beschikbaar te stellen, tegen bij d,e woningen en de bestem- mingsgroep passende kavelprijs, dat wil zeggen op het niveau van de ka- velpxijs voor woningwetbouw. Het bouwfonds van zijn kant is be- jwid in deze gevallen zijn dienstver lening tegen kostprijs, dus zonde: opslag, ter beschikking fe stellen. De eorste' resultaten van deze speciale „goedkope woningbouw" zijn er al. maar we staan nog maar aan het begin. Ook in samenwerking met wo ningbouwverenigingen hebben wij ai een aanmerkelijk aantal goedkope woningen aan kopers ter beschikkin kunnen stellen". In 1973 had het Bouwfonds een neti bedrijfsresultaat van f 2.564.000,- 1972: f .3.400.00,-) en was betrok'n bij de aankoop van 3072 wonin". Via het hypotheekbedrijf werden^ nieuwe leningen gesloten tot ee taai-bedrag van ruim 325 miljodfc den. Het totaal aan uitstaandeyP.°° theken bedroeg eind 1973 rüL.® en-een-kwart miljard gulden U001" ook bij de kredietverlening20^001 mogelijk de persoonlijke oira" heden van de kredietvragejfgP p01 te laten spelen, probeert uw" fonds de gesteld.e taak paaaar heid voor lagere inkomen waar te maken. Daarnaast, is er een uitgewerkt waarbij d' ook in de beginjaren percentage van he te boven gaan. Tevens zal bij het rechtlijnige aflossing den. Het vanouds r 77. fonds-annuiteitensystm 11 rt slaan. strie groter dan in het midden- en kleinbedrijf. In het bijzonder de de tailhandel biedt, gezien de grote ar beidsintensiviteit, weinig mogelijkhe den tot verbetering van de produkti- viteit. Bij loononderhandelingen wordt in belangrijke mate uitgegaan van de produktiviteitsverbetering in de in dustrie. Deze ligt -echter hoger dan de produktiviteitsverbetering in de meer arbeidsintensieve bedrijven. Wanneer een grotere loonsverhoging wordt toegestaan dan die welke de produktiviteitsstijging toelaat, gaat dat ten koste van de winst en 't be ekent in veel gevallen in het midden- en kleinbedrijf ten koste van het in komen van de ondernemer. Dit laat ste is nu reeds werkelijkheid gewor den. Aan de regering wordt verzocht rekening te houden met het verschil in de produktiviteitsstijging tussen in dustrie en kleine en middelgrote be drijven in detailhandel, ambacht, ho reca en vervoer. Daarbij wensen de als richtlijn voor de loononderhande- middenstandsorganisaties het lage re produktiviteitscijfer aan te houden lingen. Indien toch het hogere- pro- duktiviteitspercentage als basis wordt gebruikt dan wordt gepleit voor aan passing van de brutowinstmarges. Ondernemers die jongeren in dienst hebben, komen voor hogere kosten te staan. Deze jongeren zijn partieel leerplichtig en volgen op grond daar van twee dagen in de week onderwijs Ondernemers zullen vöor dle'^dé^eh5 andere vervangende arbeid'skracn- ten moeten aantrekken. Deze beidskrachten zijn meestal duurder. Daardoor is het voor ondernemers onaantrekkelijk om jongeren in dienst te nemen. Om d,e jeugdwerkeloosheid tegen te gaan, is van regeringszijde een vergoeding toegekend aan onder nemers die partieel leerplichtigen in dienst hebben. Deze vergoeding cVraagt f 20,per leei-plichtige per week. Aangezien dit bedrag niet vol doende is om de hogere kostm te dekken, verzoeken de middensand! organisaties om -een hogere vergoe ding. Fiscale maatregelen Door de sn.el stijgende prjzen ko men vele ondernemers in moeilijkhe den. Bij vervanging van d-' voorra den zijn de prijzen hoger d';n toen de voorraden gekocht werden Wanneer de ondernemer dezelfde voorraden wil aanhouden zal hij ovr een gro ter werkkapitaal moeten beschikken en ontstaat een finaicieringspro- bleem. Maatregelen (iivesteringsaf- trekregeling) worden ^n de i-ege- ring verlangd om dit probleem op te lossen. Ondernemers in he midden- kleinbedrijf' zijn ingeChakelö' aU on bezoldigde beiastingaarders. Ze be steden een gedeeltevan hun kostba re tijd daaraan. Me name het innen, verwerken, admin>treren en afdra gen van omzetbefsting (BTW), so ciale premies en andere belastingen wordt hun toever-'ouwd. Het zou dan ook rechtvaardig zijn om hiervoor ccn vergoeding 1 de vorm van geld te geven. Om werklooshed' in het ambacht en de bouwnijverEid tegen te gaan, is het gewenst 'nderhoudskosten van eigen woning" weer fiscaal aftrek baar te mak'1- Beunhazerij en zwar te arbeid orden teruggedrongen, doordat huie'genai-en een betalings bewijs nodi hebben voor de belas tingdienst. deze wijze wordt het voor de fritter van een eigen huis aantrekkeO'Eer gemaakt om het on derhoud óor een bonafide oriderne- mer te *ten uitvoeren. De officieel gevestif6 ondernemers krijgen daardo-' meer werk te verrichten. Vert8' worden in het programma korte ^rmijn maatregelen nog voor- stelle gedaan ten aanzien van; Wanneer niets voor het midden- en kleinbedrijf wordt gedaan, komt het midden- en kleinbedrijf er dit jaar zeker slecht van af. Dat moet voor de regering een reden te meer zijn om de voorgestelde maatregelen ook daadwerkelijk uit te voeren. Enkele van deze maatregelen zijn in middels door de regex-ing in het vooruitzicht gesteld, zo werd woens dag j.l. medegedeld. Het aangename leefmilieu dat in de volksmond van oudsher werd omschreven als „goed voer en een wiarme stal" is in de Nederlandse veehouderij over de hele linie bereikt. Wat het goede voer betreft verkeert ons land zelfs in een unieke situatie: met uitzondering van het rundvee wordt de Nederlandse veestapel thans uitsluitend ge voed met in de fabriek volgens wetenschappelijke methoden samen gesteld mengvoer. Elders in de werled kent men dat niet. In andere landen voedert een groot aantal boeren zijn varkens en kippen met gewassen die hij zelf verbouwt en vult dat aan met het fabrieksprodukt. De Nederlandse ontwikkeling is mede te dan ken aan de goedkope transportmogelijkheden te water naar en van de voederfabrieken. Met vismeel uit Peru, Chili en Noorwegen, sojaschroot uit Brazilië en de Verenigde Staten van Amerika, tar- we-afvallen uit Argentinië, voedererwten uit Roemenië en Marok ko, maniok uit Thailand en Indonesië, kokos van de Filippijnen, mais uit Frankrijk en batatenschilfers uit de volksrepubliek China, alsmede granen uit de Verenigde Staten en Canada \yorden in Ne derland jaarlijks tien miljoen varkens en zestig miljoen slachtkip. pen grootgebracht en bovendien vier-en-een-half miljard eieren geproduceerd. Grondstoffen De grondstoffen uit deze verre landen worden in ongeveer 1000 Neder landse bedrijven sommige nog zeer dichtbij het oude molenaarsvak staand,, andere grootscheeps indus trieel opgezet verwerkt tot voeder, dat aan veel eisen van voedzaam heid, gezondheid en smaak moet vol doen. Mede dankzij hun arbeid kon een moderne varkens- en pluimvee houderij ontstaan, die in de schaal vergroting van na de tweede wereld oorlog menige boer kans op ontwikke ling bood, los van de beperkte opper vlakte grond die hij tot zijn beschik king had. De mengvoederindustrie is tot een gewaardeerd en onverbreke lijk met het patroon van de veehou derij verweven element geworden. Bedrog Dat het weieens anders was blijkt ondubbelzinnig uit de memorie van toelichting op de „Wet, houdende be palingen tot bestrijding van het be drog in ondermeer veevoeder" van 1920. Daarin staat: „Afgezien van en kele uitzonderingen, verdient overi gens de verkoop van gemengde hulp stoffen bestreden te worden, omdat zij niet ligt in de lijn van de moderne, wetenschappelijk gedreven landbouw. De mengsels zijn toch als regel slechts een middel,- om minderwaar dige en op zichzelf vaak onverkoop bare stoffen aan de man,te brengen". Pas in i|e jaren dertig verdween de argwaan jegens gemengde voeders en toen ook begon de fabricage op industriële schaal. Mengvoeders De oorlogsjaren met hun distributie droegen ertoe bij om de boeren ver trouwd te maken met de mengvoeder industrie. De mengvoederbedrijven vormden namelijk een belangrijke schakel in het distributiestelsel van veevoeders. Toen na de oorlog de distributie werd opgeheven, waren de voordelen van het industrieel bereide voer zo duidelijk in de praktijk geble ken, dat de boer er niet aan dacht de situatie van vroeger te herstellen. Er begon een tijd van grote bloei er verbetering van de inkomens an gehuwde vrouwen die in het /edrijf meewerken, de bedrijfsbeëindigingsregeling van de Volksverzekering Arbeids Ongeschiktheid. Deze verzekering Is met name voor ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf van groot be lang. Gevraagd wordt om een versnelling van de voorbereiding. systeem andlasten redelijk (tonnen niet juwfonds de Bouw- be- Op zaterdag 7 september a.s. zal 't ongetwijfeld weer druk worden op 't terrein in Lage Vuursche waar het Ned. Appaloosa Stamboek dan z'n nationale keuring hoopt te houden. Het ras, te onderscheiden in paarden en ponies, heeft de aantrekkelijk heid van het exclusieve dat in z'n op vallende vlektekening te vinden is. De Appaloosa is een uitgesproken blik vanger, zeer populair in kringen van een nog steeds groeiend aantal liefhebbers en hun optreden op „de Dag van het Paard" op Duindigt en de U.T.V. in Utrecht was steeds een groot succes. Een Appaloosa zal nooit verdwijnen in de massa, daarvoor is het rus te apart. In Lage Vuursche zal men de elite zien, gepresenteerd in tal van rubrieken aan de hand en onder het zadel; volwassen heng sten en merries, één en tweejax-igen en tientallen veulens van dit jaar. Dat het aantal Appaloosa-fans na Lage Vuursche '74 weer zal zijn toegeno men staat wel vast. Nedierland krijgt voort/aan eenmaal per jaar een Nationale Zieken dag, namelijk de tweede zondag in de maand september. Dit initia tief is genomen door de landelijke vereniging „De Zonnebloem", die dit jaar haar 25-jarig bestaan viert en daarom met extra veel na druk aanducht vraagt voor de zieke, gehandicapte en bejaarde medemens in onze samenleving. „De Zonnebloem" in 1949 opgericht door de toenmalige bekende radiopresentator Alex van Wayenburg, telt op het ogenblik meer dan 120.000 leden-donateurs, die de ac tieve ziekenzorg met ca. 800 plaatselijke en regionale afdelingen met vrijwillige medewerkers mogelijk maken. Wélke intentie zit er achter deze Nationale Ziekendag, die op zondag 8 september voor de eerste maal wordt gehouden? „Zonnebloem"-di- recteur A. J. A. Snellen zegt ervan: „Eenmaal per jaar zetten wij onze vaders en moeders in het zonnetje. Iedereen vindt dit al jarenlang van zelfsprekend. Wat onze verenignig wil bereiken is, dat Nederland een soortgelijke belangstelling gaat op brengen voor een categorie medemen sen, die vanwege hun ziek-zijn waak grotendeels buiten de maatschappij staan. Wie langdurig ziek is, hetzij in een verzorgingstehuis of binnen de vier muren van zijn woning, wordt door zijn omgeving snel vergeten. Hij raakt zijn oude relaties kwijt en dreigt te vereenzamen. Welnu, die ver- eenzaming willen wij doorbreken. Bo vendien lijkt het ons erg zinvol, wan neer op zo'n dag ook eens wordt stil gestaan "bij het voorrecht van de ei gen gezondheid!" Ondersteuning gevraagd „De Zonnebloem" heeft gevraagd om ondersteuning van dit initiatief bij alle religieuze groepei'ingen in ons land. De Nederlandse Bisschop penconferentie heeft op dit verzoek gereageerd door alle parochies te ad viseren hun diensten op zondag 8 september aan het thema „ziekte en gezondheid" te wijden. In de „Bra- banthallen" in Den Bosch zal deze eerste Nationale Ziekendag met een oecumenische eucharistiedienst worden begeleid, waarin Mgr. Drs. J. Bluyssen en Ds, v.d. Akker geza menlijk voorgaan. De bijeenkomst, die rechtstreeks via de televisie in kleur wordt uitgezonden (KRO-RKK, aanvang 11 uur) wordt bijgewoond door circa 1500 chronisch bedlege rige zieken, gehandicapten en hulp behoevende bejaarden uit het gehele land en uit België, Hiermee hoopt „De Zonnebloem" te bereiken, dat het overgrote deel van het Nederlandse volk op deze dag gehoor geeft aan de oproep om onze houding als maatschappij teri opzichte van de zieke medemens te overdenken. „De zieke en gehandicapte leeft noodgedwongen, voortdurend in een uitzonderingssituatie", aldus direc teur Snellen. „Hem wordt vaak met een het etiket van onvermogen opge plakt, alsof hij in een apart wereldje leeft. De zieke heeft er recht op, als gelijke te worden behandeld. Dat betekent, dat de gezonde maatschap pij de zieke daartoe de kansen moet geven. Daartoe is een stuk mentali teitsverandering nodig, die slechts zeer geleidelijk tot stand te brengen is. Uiteindelijk moet de door ons ge vraagde bezinning ertoe leiden, dat de zieke normaal in de samenleving kan functioneren". Relatiesfeer Op de Nationale Ziekendag wordt niet van ons verwacht, dat wij plotse ling aan een wildvreemd ziekbed gaan zitten. Wanneer wij op deze dag actieve belangstelling vragen voor de zieke medemens, moet dit gebeu- ren in de relatiesfeer. Wie even denkt, zal heel gauw tot de ontdek king komen, dat er in zyn onmiddel lijke omgeving contacten met fami lieleden, vroegere vrienden, colle ga's van het werk, buurtgenoten, of sportvrienden verbroken zijn sinds hun ziekte. Het herstel van zulke re laties is de enige basis, waarop de houding van de maatschappij ten opzichte van de zieke, gehandicap te en hulpbehoevende medemens ge zand gemaakt kan worden!" Nationale ziekendag Nationale „feestdagen" als vader dag en moederdag zijn gelegenheden, waarop commercie en middenstand gcede zaken doen. „De Zonnebloem" heeft bewust afgezien van inschake ling van het zakenleven, althans in dit stadium. „Op de eerste plaats", aldus de heer Snellen, „zouden wij niet graag zien, dat de gevraagde actieve belangstelling voor de zieke in de samenleving wordt afgekocht met; een bloemetje, een fruitmand of een doos bonbons. Wij hebben er to taal geen bezwaar tegen, wanneer de middenstand straks op dit initia tief inhaakt. Het moet echter oen aanvulling blijven op de diepere in tenties van zo'n ziekendag. Wij wa ren er bang voor, dat die intenties meteen verstikt zouden zijn, wanneer deze Nationale Ziekendag onmiddel lijk in de sfeer van commercie en re- klame zou zijn getrokken!" Wij leven in een haastige tijd, waarin de kerngezonde mens zich nauwelijks de rust gunt om over dt vanzelfsprekendheid van zijn gezond heid na te denken. Daardoor komt hij er ook niet toe, stil te staan bij de vraag, hoe diegenen in zijn omge ving zich voelen, die het voorrecht van de gezondheid niet meer hebben. Ook beseft men vaak onvoldoende, dat men morgen onverhoed in dezelfde schappelijk leven veroordeeld wordt geplaatst en in de marge van 't maat schappelijk leven veroordeeld wordt tot -een passieve rol. Ziekte en gezondheid Vandaar, dat de vereniging „De Zonnebloem" op zondag 8 septem ber a.s. in gelijke mate aandacht vraagt voor ziekte en gezondheid, die in maatschappelijke zin, he laas nog altijd te ver uit elkaar lig gen. In 25 verzorgingstehuizen zullen de inwoners op deze dag een bloeme tje namens „De Zonnebloem" ont vangen, by wijze van symbolische attentie. Deze eerste Nationale Ziekendag kan echter alleen slagen, wanneer de Nederlandse samenleving zich laat overhalen tot een moment van werkelijke bezinning. Dat is een zijds maar ook van schaalvergroting, dus verdwijnen van kleinere bedrij ven, anderzijds. Toen het Produkt- schap voor Veevoer in de periode 1964-1965 een enquete hield bleken er 1750 mengvoederbereiders te zijn die gezamenlijk ruim 5,5 miljoen ton per jaar produceerden. De jongste enquete van dit produktschap werd in 1972-1973 gehouden onder ongeveer duizend bedrijven. Een groot aantal is dus in de tussenliggende jaren ver dwenen. Dit duizendtal produceerde echter 9,6 miljoen ton mengvoeder met een waarde van meer dan vier miljard gulden. Er zijn 21 bedrijven die ieder meer dan 50.000 ton produceren en tien meer dan 100.000 ton noteren. Maar de tijd nog 250 die minder dan duizend ton voeder mengen. Zo handhaaft zich ook thans nog de dorpsmolenaar. Verandering ^samenstelling In de samenstelling van de meng voeders is in de loop der jaren een verschuiving opgetreden, maar ook in de vorm waarin zij worden afge zet. Om met het laatste te beginnen: varkens- en pluimveevoer orden tege woordig grotendeels in de vorm van geperste brokjes geleverd. Daardoor kan het voer beter worden getrans porteerd, er treedt minder verlies op door stuiven en morsen en het blijkt in het lichaam van het dier beter tot zijn recht te komen. Voor al varkens blijken van geperst voe der beter Je groeien. De belangrijke verschuiving in d'e samenstelling is de vervanging van een deel van de granen door andere produkten geweest. Tien jaar geleden besToftcï iTeï kraentvoeder voor ruim zestig procent uit mais, tarwe, rogge. Thans is dit minder dan dertig pro cent. Deze ommezwaai was het gevolg van de EEG-regelingen, die het indertijd op de wereldmarkt goedkope graan door middel van een heffing aan de buitengrens van de gemeenschap pelijke markt aanzienlijk in prijs ver hoogden. De industrie stapte over op grondstoffen waarvoor geen of een lage invoerheffing geldt. De belang rijkste grondstof die als graanvervan- ger dienst doet, is maniok. Dat is een zetmeelrijk produkt, afkomstig van de cassaveplant. Jaarlijks wordt hier van al ongeveer 700.000 ton verwerkt. Ook graanafvallen mogen niet over het hoofd worden gezien, De laat ste jaren gaan hiervan 850.000 ton in het voer. Deze afvallen ontstaan bij het bereiden van bloem uit tarwe. Maar ook maisvoermeel, rijstevoer- meel en dergelijke vallen onder de noemer „graanafvallen". Vanouds vormen veekoeken, enigs zins misleidende naam voor afvallen van de olie-molens, een belangrijk in grediënt van het veevoeder. Dat is nóg zo, maar tot de 2,75 miljoen ion veekoeken die jaarlijks verwerkt wor den, behoren ook zulke eiwitleveran ciers als sojaschroot, kokosschilfers en maisgluten. Aldus worden afvallen tot waardevol le bijprodukten, die als grondstof voor een voornaam hoofdprodukt van de mengvoerindustrie dienen. Kunstmelk Naast de mengvoederfabrieken zijn er ongeveer zestig kunstmelk-fabrie- ken in Nederland die ongeveer een hall miljoen ton per jaar produceren waarvan xniim honderdduizend ton naar Duitsland en Italië wordt ge ëxporteerd. Kunstmelk, of kalvermelk, dient als goedkope vervanging van de koemelk die vroeger werd gebruikt by 't mes ten van kalveren. Dit voedsel is sa mengesteld uit mager melkpoeder en weipoeder, waaraan plantaardige vet ten worden toegevoegd, zoals palm olie, kokosvet of palmpitvet. Dankzij de toepassing van de kunstmelk kon na 1955 de kalvermesterij in Neder land een spectaculaire vlucht nemen. Het aantal mestkalveren steeg van 333.000 in 1960 naar bijna 1 miljoen in 180973. Bijna de helft van alle kal veren wordt in Gelderland gemest, waar de boeren op de Veluwe ermee begonnen. Ongeveer twintig procent wordt in Brabant gemest en de rest in de overige provincies. Dit zijn slechts enkele facetten van de activiteiten van een industrie, die nauw verbonden is met de moderne preduktiemethoden die in de Neder landse Veehouderij worden toegepast. De jongste ontwikkelingen van deze methoden worden getoond op de vak beurs voor de veredelingslandbouw Omithophilia-Varuva, die van 9 tot en met 12 oktober 1974 te Utrecht wordt gehouden. hoogstpersoonlijke zaak van elke burger afzonderlijk. Tot de plaatsen waar een bloeme tje zal worden aangeboden behoren ondermeer Deventer en Enschede. Door het in voorbereiding nomen van een omstreeks januari te houden oazar en het jaarlijks traditioneel te houden -jaarfeest, start CJV „De Vriendenschaar het winterwerk met een zwaar beladen programma voor de te houden clubavonden. BAZAR Er zijn plannen in vooroereiding om omstreeks januari een bazar te houden met als doel de clubkas van dit belangrijke stuk kerkelijk jeugd werk wat op pijl te brengen. Een tweede, niet minder belangrijk doel is de jeugd tijdens de clubavonden daarvoor dingen te laten maken of opknappen, om zo nuttig doel en zin te geven aan de clubavonden. INZAMELING Om zo'n bazar te kunnen organise- ren zijn uiteraard allerhande prijzen en te verkopen artikelen nodig. Hier voor wil het bestuur een beroep doen op de Holtense bevolking door het inzamelen van allerlei gebruiksvoor* werpen. ^Gedacht wordt aan gebruikt speelgoed, oude radio en TV ontvan gers, boeken kolenkitten, petroleum lampen, kraaltjes, fietswielen en der gelijke artikelen welke zich op de rommelzolder bevinden en waarvan nog iets leuks te maken valt. Op zaterdag 7 september a.s. zal een inzameling in Holten worden gehou den. Bewoners buiten de bebouwde kom die iets voor dit doel willen af staan worden verzocht contact te wil len opnemen met: Henny Baltes, Beuseberg II, tel. 2224 De heer Wolven, Canadastraat 78, tel. 2626. Het bestuur van het CJV hoopt op de welwillende medewerking van de ge hele Holtense bevolking. Nu de zomer weer ten einde loopt en de vakanties voorbij zijn starten de clubs van C.J.V. „De Vriendenschaar" weer met het nieuwe seizoen. In de eerste week van september worden de eerste clubavonden weer gehouden en wel als volgt: Maandag: van 18.3020.00 uur jongens van 11 t.m. 13 jaar; dinsdag: van 18.3020.00 uur meisjes van 11 t.m. 13 jaar: woensdag: van 18.3020.00 uur jongens van 8 t.m. 10 jaar; donderdag: van 18.3020.30 uur jongens en meisjes van 14 en 15 jaar* vrijdag: van 18.30-20.00 uur meisjes van 8 ,t.m. 10 jaar van 20.0021.30 uur jongens en meisjes van 16 jaar en ouder. Nieuwe leden zijn uiteraard van harte welkoml

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3