Gemeente draagt haar bezit woningwet-woningen over aan „Onze Woning" Werkloosheid in juli aanzienlijk gestegen gedeelte E-8 door Min. Westerterp Officiële ingebruikstelling nieuw Werkloosheid onder jeugd baart steeds groter zorg "V eilig Verkeersrit in en om Holten Boekwairde ruim zes miljoen Bruidspaar van de dag Pluk nu uw voordelen 55 GESLAAGD LANDBOUW Gras-groen- bemesting EXTRA UITVOERING REVUE Gedichten van JeannyRuyg en Schierbeek voor RONO Sport voor Sport IN RAYON DEVENTER Feest in Rijs sen Feestmiddagen -avond Rijssense bejaarden NEUSJE VRIJEN YYN informeert over nieuwe Alcoholwet Markt Rijssen I frijdag 23 augustus 1974 3 van woningwetwoningen van de ge meente zal overnemen zal immers een nieuwe situatie ontstaan. Wij kunnen ons met de zienswijze van de commissie ad hoe verenigen en zullen u in de nieuwe zittingsperi ode van de raad voorstellen daartoe doen toekomen. De taak van deze in te stellen commissie zou o.i. kunnen bestaan uit het adviseren van ons college met betrekking tot de ontwik keling en voorbereiding van woning bouwplannen. Garageboxen Een zaak die al velen ma'en in de gemeenteraad aan de orde is geweest zal in de openbare vergadering van vrijdag, 30 augustus, haar beslag krijgen. B. en W'. stellen de raad namenlijk voor het be zit van de gemeente aan woningwetwoningen te rekenen met in gang van 1 januari 1973 over te dragen aan de woningbouwvereni ging „Onze Woning" te Deventer tegen een boekwaarde van ruim zes miljoen gulden. Het betreft 342 woningwetwoningen, waarvan 3 duplexwoningen, welke door de gemeente zijn gebouwd met steun uit 's Rijks kas. De overdracht geschiedt met alle lusten en lasten. In een uitvoerige toelichting zeggen B. en. W. het volgende: ,,A1 geruime tijd is het in ons land gebruikelijk, dat de bouw en exploi tatie van woningwetwoningen wordt verzorgd door woningbouwverenigin gen of woningstichtingen. Dit zijn particuliere instellingen, die zich uit sluitend bezig houden met de belan gen van de volkshuisvesting. gelden, die nodig zijn voor 't uitvoe ren van deze taak worden door 't rijk beschikbaar gesteld. In de na-oorlog- se jaren heeft de gemeente deze taak op zich genomen en zijn tot voor kort al de woningbouwcomplexen door de gemeente gebouwd. Toen de gemeente enkele jaren ge leden geen toewijzing meer ontving voor de bouw van woningwetwonin gen en er dus niet meer gebouwd kon worden hoewel de behoefte aan de ze woningen nog groot was m< ten andere mogelijkheden worden gezocht om toch tot de bouw van ningen te geraken. Na overleg met het bestuur van de woningbouwvereniging „Onze Wo ning" te Deventer heeft deze zich bereid verklaard om in Holten wonin gen te gaan bouwen. Bedoelde wo ningbouwvereniging is spoedig daar na in het plan „de Haar" begon nen met de bouw van 53 premie-wo ningen, 12 bejaardenwonigen en 10 woningwetwoningen. Vervolgens heeft de bouw van 301 woningwetwo ningen plaats gehad. Zo is de situatie ontstaan, dat in Holten zowel de gemeente als noemde woningbouwvereniging ieder ruim 350 woningen bezit. De gemeen te en de woningbouwvereniging moe ten beide voor het beheer, onderhoud en administratie het nodige personeel beschikbaar hebben. Een aantal van ongeveer 350 woningen is echter te klein om daarvoor een technische administratieve dienst in stand te houden. Een dergelijk apparaat met voldoende personeel kan niet worden bekostigd uit de normvergoeding, die het rijk jaarlijks voor dit doel vast stelt. De woningbouwvereniging „Onze Woning" te Deventer heeft ons bij vorenbedoeld overleg dan ook ver zocht de gemeentelijke woningwet woningen aan haar over te dragen, waardoor al de activiteiten met be trekking tot de woningbouw door één instantie kunnen worden behartigd. In verband met de eerder genoem de ontwikkelingen heeft uw raad destijds besloten in beginsel akkoord te gaan met overdracht van de wo ningen van het woningbedrijf, zij het dan, dat aan de overdracht de nodige voorwaarden moesten worden vei'bonden om de belangen van de huurders te waarborgen. Op vooi-stel van ons college heeft uw raad uit zijn midden een commissie ad hoe ingesteld, welke ons van ad vies zou dienen inzake de overdracht van de woningwetwoningen. Deze commissie heeft zich met ons colle ge beraden over de voorwaarden waaronder de overdracht zal kunnen plaats vinden. De notulen van de ge houden vergaderingen zijn reeds in uw bezit. Kortheidshalve mogen wij u daarnaar verwijzen. Over de door de commissie ad hoe en ons college aan de overdracht te stellen voorwaarden, is na overleg met het bestuur van de woningbouw vereniging „Onze Woning" te Deven- De heer J. Jansen, leraar aan de Scholengemeenschap te Holten is aan de Rijksuniversiteit te Groningen ge slaagd voor het doctoraal examen „Fysische chemie". Wanneer in de eerstkomende weken de granen gedorst worden, krijgen de ingezaaide groenbemesters kans oin te ontwikkelen. Naast de bekende maatregelen als zo weinig mogelijk sporen rijden, het stro zo vlug moge lijk opruimen, of goed gelijkmatig over het perceel verdelen, zodat geen gevaar voor verstikking bestaat, :s voor de gras-groenbemesters de be mesting zeer belangrijk. Een flinke stikstofgift van 6080 kg. N. per ha. is beslist noodzakelijk. Deze bemesting dient men zo vlug mogelijk te geven om een goede ont wikkeling van het gras te krijgen. Wanneer KeE gras er maar staat, zal men verbaast zijn over de ge weldige groeikracht van Terli Tetra- ploid Italiaans Raaigras en Terhoy Tetraploid Engels Raaigras, twee nieuwe rassen, die sterk in ie be langstelling staan. Het slagen van de gras-groenbemes- ting hangt af van een snelle toedie ning van een voldoende hoeveelheid stiktof. Wil men nog een snede groenvoeder oogsten, dan dient men de graan- stoppels kort af te maaien, zodat deze niot in het voeder komen ter overeenstemming bereikt, ge noemde commissie heeft ons colle ge dan ookgeadviseerd uw raad voor te stellen de woningen van het ge meentelijk woningbedrijf over te dra gen aan de woningbouwvereniging „Onze Woning" te Deventer, overeen komstig de voorwaarden en bepalin gen neergelegd in 't bijgevoegde ont- werp-raadsbesluit. Buiten overdracht Met betrekking tot de voor-oorlogse woningen wordt opgemerkt, dat deze buiten de overdracht zijn gelaten. Dit houdt verband met de aan die woningen gegeven bestemming in het bestemmingsplan Holterberg. Bij woningen zou de gemeente, indien tot realisering van dit onderdeel van het bestemmingsplan Holterberg zou worden overgegaan, genoodzaakt zijn, die woningen weer terug te kopen van de woningbouwvereniging. Een dergelijke gang van zaken achten wij niet gewenst. Evenmin is de woningbij het post kantoor in de overdracht betrok ken, omdat het aangebouwde post kantoor buiten de overdracht dient te blijven. Een eigendomssplitsing van dit onroerend goed en een split sing van de exploitatie zou in dit ge val moeilijkheden kunnen geven. De overdracht van de woningen van het woningbedrijf heeft voor de thans in dienst van de gemeente zijn de huurophaler geen nadelige gevol gen. Overeengekomen is, dat het salaris van de huurophaler in zijn ge heel door de woningbouwvereniging wordt vergoed. Veranderingen Voor de huurders van de over te dragen woningen heeft de overgang wel enkele veranderingen tot gevolg. Na genoemde overdracht worden de huurders lid van een vereniging. In die hoedanigheid zyn zy ook een be paald bedrag aan contributie ver schuldigd. Deze bedraagt momenteel 45 cent per maand. Daar staat tegen over dat de huurders, als lid van een vereniging, de mogelykheid heb ben invloed uit te oefenen op het be leid van het bestuur van de woning bouwvereniging. Over andere aange legenheden, zoals onderhoud en der gelijke, zal de woningbouwvereni ging rechtstreeks contact opnemen met de huurders van de over te dra gen woningen. Onzerzijds zyn de huurders ingelicht over het voorne men deze woningen over te dragen. Met betrekking tot de voorwaar den van overdracht vermeld onder III van het ontwerp-raadsbesluit zij het volgende opgemerkt. a. de woningbouwvereniging is bereid 2 zetels in het bestuur ter beschik king të stellen van huurders van woningen in Holten; b. de toewijzing van de woningen aan adspirant-huurders zal geschieden door burgemeester en wethouders; c. voor het onderhoud van de overge- d'-ptren woningen zal de bouwvereni ging gebruik maken van de diensten van de gemeente, voorzover de ge meente schilders en timmerlieden be schikbaar heeft, een en ander op kostprijsbasis. De overige voorwaarden hebben be trekking op de financiële regeling. Voorts zijn schriftelijke afspraken gemaakt omtrent de reeds gebouw de en nog te bouwen woningen door meergenoemde bouwvereniging. De ze afspraken liggen bij de stukken ter inzage. In deze afspraken is o.a. op genomen het verbod de woningen te verkopen zonder voorafgaande toe stemming van ons college. Ook over deze schriftelijke afspra ken is met de commissie ad hoe en het Bestuur van de woningbouwver eniging overeenstemming bereikt. Meergenoemde commissie ad hoe heeft ons tevens geadviseerd om in verband met de overdracht van het woningbezit over te gaan tot het in stellen van een commissie van advies en bijstand voor woningbouwzaken. Doordat de woningbouwvereniging de woningbouwactiviteiten ten aanzien In het overleg met het bestuur van de woningbouwvereniging is tevens de verkoop van de garageboxen bij de woningbouwcomplexen op „De Kol" betrokken. De ligging en situering van deze ga rageboxen is zodanig dat het o.i. ge wenst is deze tevens aan de woning bouwvereniging over te dragen. Het bestuur heeft zich bereid ver klaard de garages tegen boekwaar de over te nemen. In overeenstemming met het ad vies van de commissie ad hoe zou den wij deze garageboxen dan ook te gen deze voorwaarde willen verko pen. Omdat de administratieve voor bereiding nog niet geheel is voltooid zullen wij u binnenkort een voorstel dienaangaande aanbieden. Met het oog op vorenstaande mo tieven, alsook het advies van de com missie ad hoe, stellen wij u voor meergenoemde woningwetwoningen over te dragen aan de woningbouw vereniging „Onze Woning" te Deven ter naar de toestand per 31 decem ber 1972, overeenkomstig de voor waarden en bepalingen opgenomen in bijgevoegd ontwerp-raadsbesluit". Financiële aspecten Overgedragen worden behalve het onroerend goed, onder meer het nog niet afgeloste gedeelte van de ten behoeve van de bouw der woningen verstrekte rijks- en gemeentelijke voorschotten ad f 6.317.727,46 (boek waarde), de risico-reserve groot f 379.713,61, reserve ombouw duplex woningen ad f 3.925,25, het onder- houdsfonds ad f 137.471,06, idem van het centraal antennesysteem ad f 2.912,39 en van de centrale verwar ming groot f 3.865,11, de waarborg sommen ad f 17.189,de crediteuren ad f 41.972,41, alsmede de debiteuren, liquide middelen en de nog te ontvan gen rijksbijdragen ad f 46.080,90. Aan het besluit tot overdracht zijn bcgrypelykerwys een groot aantal voorwaarden verbonden, die o.a. de rechten van de huurders moeten waarborgen. Er bestaat voor de revue ,,'t Kump wa good" van de Dijkerhoekse Ama teur Toneelvereniging „D.A.T." een zo grote belangstellingstelling dat be sloten tot een extra opvoering op vrijdag 23 augustus in zaal „Het Bon te Paard" te Dijkerhoek. Voor de opvoering op zaterdag 24 augustus zijn geen kaarten meer be schikbaar. In „De Boekenbus" van de RONO op zondag 25 augustus (19.00 tot 19.10 u.) bespreekt Jan F. de Zanger twee g?dichtenbundels. Met de bundel „Dood-gelukkig" debuteert de in Gro ningen wonende dichteres Jeanny Ruyg van den Assem. Ze is op latere leeftijd begonnen met het schrijven van poezie. Een selectie uit haar zeer persoonlijke en spontane gedichten is in deze bundel gepubliceerd door uit geverij Stabo-Allround, Delden-Gro- n in gen. De bundel „In- en uitgang" bevat deels eerder gepubliceerd werk van Bert schierbeek. Het is een uitgave van de Bezige Bij, Amsterdam. In het RONO-sportprogramma „Sport voor Sport" wordt zater dag van 19.45 uur tot 20.00 uur aan dacht besteed aan de Europese zwem- kampioensehappen in Wenen, de ster van Zwolle, het CHIO in Rotterdam, zeilen, atletiek en de Nederlandse kampioenschappen polsstok versprin gen in Lopik. Zondag van 18.00 tot 19.00 uur staan reportages van de eerste divisie be taald voetbal op het programma uit Zwolle, Volendam en Leeuwarden. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de amateur hoofdklasse, de Eu ropese zwem kampioenschappen in Wenen, de motocross in St. Isidorus- hoeve en Boenen, de grasbaanraces in Beerta, het CHIO in Rotterdam, wielrennen, zeilen, atletiek en kaat sen in Beetgum. Dinsdagmiddag stapte Herna Klein Nulent in het huwelijksbootje met de uit Raalte afkomstige Alfons Koopman. Daar Alfons lid is van de ruitervereniging in Raalte, gaf deze gebeurtenis de leden van die vereniging voldoende aanleiding om zich in de allerbeste tuniek te steken en zo een tocht naar Holten te ondernemen teneinde het bruidspaar per open landauwer naar gemeentehuis en kerk te rijden en te escorteren. Herna Klein Nulent heeft zich enige jaren zeer verdienstelijk gemaakt als me dewerkster in de ,,Open Deur" groep, door als hoofdverspreidster van het ge lijknamige blad te fungeren. Het jonge echtpaar heeft een woonstede te Al melo gevonden. De geregistreerde arbeidsreserve en daarmede de werkloosheid zyn in de maand juli, evenals elders in het land, in het rayon Deventer, wel zeer sterk toegenomen, nl. met 0.6 pet. tot 827 mannen. Hierdoor ligt de werk loosheid niet alleen ver boven het ni veau van juli 1973, doch zij is zelfs nog groter dan in het ongunstige jaar 1972 (763 mannen). De stijging is enerzijds het gevolg van het op de markt komen van jonge mensen, die de school verlaten hebben en van vakanties, anderzijds van de toch nog slechter worden werkgelegenheidssi tuatie in de bouw en in de sector han del en kantoor. De toename van de vraag (tot 465 mannen) is nog vrijwel geheel het ge volg van de werkgelegenheidsenquê- tes. Ook bij de vrouwen nam de gere gistreerde arbeidsreserve sterk toe, doch hier is de toename voor een veel goter deel dan bij de mannen veroor zaakt door de jongelui, die van de scholen kwamen. Evenals de vorige maand blijkt de stijgnig van de werk loosheid gelukkig nog weinig effect te hebben op het aantal 50-jarigen en ouderen. Onder invloed van de bouwvakvakan ties is het geregistreerde aanbod in de BOUW de afgelopen verslagmaand aanzienlijk gestegen (189). Zeer rede lijk kan voor de komende maan den toch nog weer een vrij sterke da ling worden verwacht. De aanvraagcijfers daalden om de zelfde redenen, maar dit cijfer (36) zal voorlopig niet veel stijgen, aange zien verwacht kan worden, dat de binnenkomende aanvragen omgaand vervuld kunnen worden. De stijging in de sector METAAL be staat voornamelijk uit jeugdigen, af komstig van M.T.S. en H.T.S. en aan de bouw verwante beroepen, zoals electromonteurs en c.v.-monteurs (108). De verwachting is, dat 't aan bod de thans ingetreden maand1 nog meer zal toenemen in verband met de afloop van verschillende projec ten. De styging van de vraag (tot 141) is voornamelijk te wijten aan de bin nengekomen vacatures door middel van de gehouden enquête. De stijging van de vraag (tot 141) is tor HANDELS- EN KANTOORPER SONEEL (plm. 35 pet. tot 83) ten op zichte van de vorige verslagperiode dient voor een belangrijk deel te wor den toegeschreven aan de inschrij ving van afgestudeerden der scho len. De stijging van de vraag (tot 71) is eveneens een gevolg van de on langs gehouden enquêtes. De inschrijving van werkloze mannen verdeeld over de gemeenten in het rayon Deventer bedroeg, absoluut en Vele boeren kopen de enkelvoudi ge fosfaat- en kalimeststoffen reeds vroegtijdig aan. Dit lijkt ons zéér ver standig!! Want deze meststoffen zijn in de zomermaanden het goedkoopst. Bovendien zijn door vroege aan koop dc benodigde meststoffen tijdig op het bedrijf aanwezig. Dit heeft air voordeel dat ej kan uits rooien wan neer dit 't beste .past. Voor deze vroe ge aankoop komt vooral het Tho- masmeel in aanmerking. De prijs van het fosforzuur is in Tho masmeel veel lager dan in de andere meststoffen. Bovendien profiteert men nog van de hierin aanwezige (40 pet) werkzame kalk, die men er gratis bijkrijgt. Bij aankoop in de zomer is het prijsvoordeel nog groter. Het gelijktijdig onderbrengen van Thomasmeel en de stoppelresten komt de werking van het fosfor zuur ten goede. De kalkar in de mest stof bevordert bovendien de vertering van de stoppelresten. De verdeling van de meststof door de grond is nu zo gunstig mogelijk. Ook met het oog op de werkverde- 'ing op het bedrijf is er veel voor de- ye werkwijze te zeggen. Nu is er veelal meer tijd om de basisbemes ting te geven dat in 't drukke voor jaar. Een goede grondgebruiker streeft er steeds naar zo economisch en zo doel matig mogelijk te boeren. Door nu reeds zijn meststoffen aan te kopen slaat hij twee vliegen in één klap: „goedkoop bemesten en op tijd be mesten! 1" in procenten, als volgt: Tussen haak jes de cijfers over juni jl.Bathmen 14 is 2.5 pet. (11 is 2.0 pet.), Deven ter 611 is 3.8 pet. (490 is. 3.0 piet.), Diepenveen 40 is 2.0 pet. (49 is 2.5 pet)., Holten 29 is 2.6 pet. (28 is 2.5 pet.), Olst 25 is 1.3 pet. (19 is 1.0 pet.) en Raalte 108 is 3.3 pet. (85 is 2.6 pet.). regel wet 2 y2 meter hem af gaan staan Pas op: filmkamera's en zand zijn vijanden. Zand is slecht voor lens en •mechaniek! T Donkere kamer 'in en vergroten: een boeiende bezigheid, waarmee u bovendien alles uit uw foto's kunt halen. De minister van Verkeer en Water staat, drs. T. E. Westerterp, zal op dinsdag, 27 augustus, in tegenwoor digheid van de Commissaris der Ko ningin in Overijssel, mr. J. L. M. Niers, en tal van genodigden, het nieuwe Provinciale weg Itijssen-Goor (S 15), alsmede het wegvak Rijssen- Goor van deze provinciale weg, offi cieel in gebruik stellen. Het programma voor deze plech tigheid ziet er als volgt uit: 9.30-10.00 u.: Samenkomst van de ge nodigden in het kerkelijk centrum „Sion" aan de Wijnand Zeeuwstraat te Rijssen. 10.00 u.: Welkom door de burgemees ter van Rijssen, de heer G. J. Smit, mede namens de buurtgemeenten. Korte inleiding door de Commissaris der Koningin in de provincie Over ijssel mr. J. L. M. Niers. Toespraak door de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. T. E. Wes- tertei-p. (Van een sociaal-economische medewerker) DEN HAAG Geen Nederlandse burger hoopt dat de sombere verwachting van minister Boersma van Sociale Zaken, dat er eind 1974 zo'n 200.000 werklozen zullen zijn, bewaarheid zullen worden. Het geregistreerde getal van 150.000 eind juli is al verontrustend genoeg en het ziet er vooralsnog niet naar uit, dat dit aantal be hoorlijk kan worden verminderd. Ook voor de Rijks- en provinciale overheid is bestrijding van een der kwalen van deze tijd een pro bleem. Zijne excellentie Boersma denkt nu aan omscholingspro jecten, waardoor het aantal werklozen ten dele kan worden ver minderd. Maar wie de gedachten over de pro jecten nog eens kritisch bekijkt kan, met alle waardering voor de idee, zich toch wel afvragen of de invloed groot zal zijn. Enkele cijfers mogen hier nog eens ter zake dienen. Ze zijn voor een be langrijk deel reeds door de landelij ke pers vermeld. In Overijssel in '73 2000 arbeidsplaat sen minder, blijkens het Economisch Technologisch Instituut Overijsel. Twee en veertig procent van de groei van de werkloosheid zijn jongei'en on der de 19 jaar; 15.000 staan ingeschre ven. 't Aantal werkloze bouwvakkers bedraagt 21000; 13000 metaalwerkers zijn werkloos. Plus minus 115000 15-jarige jongens en 110.000 meisjes van dezelfde leef tijd moeten aan werk zien te ko men, maar óók onderwijs volgen op onderwijs- of andere instituten. Onder het kantoorpersoneel is een structurele werkloosheid (17000) te b-e speuren, ook veroorzaakt door toe nemende meefcanisering", bedrij In sluitingen en bedrijfsinkrimpingen. Er zitten aan dat hele werkloosheids probleem enkele ingewikkelde kanten. De Rijnmond vraagt metaalmensen maar gekwalificeerde, zodat óf ge schoolde metaalarbeiders die werk loos zijn kunnen worden bijgeschoold, of arbeiders uit andere sectoren. Voor die omscholing in Rotterdam bijv. is helaas weinig animo geweest. Of het mogelijk is bouwvakkers, die werkloos zijn om te scholen voor een beroep waar veel vraag naar is moet de praktijk leren. Leerplicht De uitbreiding van de zogenoemde partiële leerplicht wordt niet door ie dere ouder of werkgever begroet.. Vanaf 1 augustus moeten de 15-jari- gen twee dagen per week onderwijs volgen en de 16-jarigen een dag. op dat de leerplichtige leeftijd tot 18 jaar ten uitvoer kan worden gebracht. Een regeling waarbij een werkgever voor zo'n 15-jarige die twee dagen school gaat f 20,- per week zal ont vangen moet nog worden gesanctio neerd. Grote bedrijven zullen met de rege ling minder moeite hebben dan de kleinere en kleine, temeer omdat 't minimumlooon sinds december 1973 bijna 21 pet. is gestegen. Voor bouwvakkex-s die willen om scholen is er weliswaar de 30 pet. sub sidieregeling voor loonkosten en de regeling voor aanvullend loon, maar er zijn in de bouwvakkerswereld tal van gevallen bekend van mensen die moeilijk om te scholen zijn. Loonstijging Het Nederlands Christelijk Werkge- versbond heeft berekend dat de loon stijging zeker meer dan 14.5 pet. zal bedragen tegen een prijsstijging van ten hoogste 10 pet. Het ziet de situa tie in Nederland minder somber in (lan minister Boersma. Of 't N.C.W. gelyk krygt zullen de komende maan den leren. Nuchtere cijfers hebben uitgewezen dat Nederland, vergeleken met Bel gië, Frankrijk, West-Duitsland. Ita lië en Engeland, In 1958 de loonkos ten het sterkst zijn gestegen. De loonkostenfactor speelt toch al een belangrijke rol in 't bedrijfsleven. Over het algemeen blijken de werk gevers niet zo ingenomen te zijn met de aangekondigde maatregelen van minister Boersma. In NVV-krjngen hoort men de wens verkondigen, dat zowel de overheid als de vakbewe ging de onderneming moeten dwingen daar te investeren waar het grootste aanbod van arbeidskrachten is. Tegen die gedachten verzetten zich de ondernemingen met de motive ring dat „gescheiden" investeringen (op twee plaatsen van één onderne ming) veel te duur zouden worden. Hoewel de mobiliteit, d.w.z. de mo gelijkheid van verplaatsing van de mens, toeneemt voelen veel arbeiders die werkloos zijn er niet voor te ver huizen naar gebieden elders. De plaats- en streekgebondenheid speelt een grote rol. Het ieugdprobleem bij de werkloos heidsbestrijding is bijzonder moeilijk op te lossen. De duizenden schoolver laters, die dit jaar hun diploma heb ben gehaald, doen alle moeite aan de slag te komen. Er zijn mogelijkheden in de bankwereld, blijkens de adver tenties, maar de opname-capaciteit is tenslotte beperkt. Veel mavo- en ha vo-gediplomeerden beseffen wel dat het misschien beter is door te stude ren om zo stevig mogelijk in de schoenen te staan. De eisen die overheid en bedrijfsle ven stellen worden hoger, nu de maatschappij steeds ingewikkelder is geworden en het opbouwen van 'n re delijke functie een hechtere onder grond vraagt. Overbodig Voor de duizenden jongelui die in de partiële leerplicht zitten zyn de per spectieven evenmin rooskleurig; zelfs minder. Velen (volgens jeugdleiders) vinden de een of twee dagen volgen v. vormingsonderwijs volkomen over bodig en zijn met hun jeugdloon te vreden. Men treft onder hen knapen aan met een behoorlijke intelligentie die niet verder willen leren, maar een groot deel dat meer leren een voudig niet aan kan. En op een be paalde leeftijd moeten ze „gesettled" zijn, een positie hebben waarop ze verder kunnen bouwen. Jeugdleiders verwachten dat ze dan terecht ko men in de lagere baantjes. Gelet op de groei van het aantal be drijfssluitingen of inkrimpingen zal de keuze van 'n baantje beperkter wor den. Dat geldt uiteraard ook voor meisjes, die ander de partiële leer plicht vallen, die veelal niet verder denken, geen vast toekomstbeeld voor ogen hebben en de hoop koesteren dat het huwelijk wel een einde zal maken aan een werkkring die ze als tijdelijk zien. Zeer moeilijk is de situatie in de sec tor van de intellectuele werklozen, de academici die na hun doctoraal inge nieursexamen of welk examen geen emplooi kunnen vinden. Het zijn er ongeveer 2500. Dag bladen en tijd schriften vragen weliswaar hoger be- roepspersoneel, maar de vraag is vooralsnog niet zo groot dat het aan bod kan worden opgeheven. Integen deel. Bovendien wordt veel specialisa tie gevraagd. Een moeilijke zaak voor een pas afgestudeerde doctorandus. Enkele cijfers en feiten zijn maar ge noemd. Of de werkloosheid als ze groeit, op den duur geen gevaar zal opleveren voor het besteedbaar inko men zal de toekomst leren. Helaas zal Nederland eraan gewend moeten ra ken te leven met een bepaald aan tal werklozen op een bevolking van meer dan 13 miljoen zielen. Uit de te nemen voorstellen van de regering kan men de conclusie trekken, dat ze ook niet meer kan dan bijsturen en ten dele verlichting brengen. Zowel het kleinere als het grote bedrijfsle ven is afhankelijk van de internatio nale conjunctuur. 10.25 u.: Instappen van alle genodig den in autobussen. 10.30 u.: Rondrit langs bestaande nieuw aangelegde Rijks- en Provin ciale weggedeelten. Symbolische openstelling door de m nister van Verkeer en Waterstaat. 11.30 u.: Aankomst bij het stadhuis van Rijssen. Apperatief. 12.15 u.: Einde van de bijeenkomst. In verband met de ingebruikstel ling van het nieuwe weggedeelte van de E 8 en de S 15 die voor Rijssen van grote betekenis zijn. organiseert de Kring Werkgevers Rijssen voor de bejaarden van Rjjssen een feeste lijke middag en avond. Men heeft iedere bejaarde van Rijs sen een uitnodiging gestuurd en heeft hierop bijna 900 aanmeldingen ont vangen. Alhoewel aanvankelijk slechts 600 aanmeldingen was gere kend, heeft men gemeend toch nie mand te moeten teleurstellen. Op zaterdagmiddag, 24 augustus, zullen 20 bussen van de Havi en OAD vertrekken via de oude E 8 route naar Apeldoorn, waar de deelnemers een kopje koffie en een drankje wordt aangeboden. Daarna zal men via de nieuwe E 8 vanaf Apeldoorn terugrijden naar Rijssen. Rijkswaterstaat heeft toestemming verleend om ook over het nieuwe ge deelte te rijden, dat pas op 27 augus tus zal worden geopend. In het Volkspark te Rijssen is een grote tent geplaatst om de 900 gasten onderdak te bieden. De gasten zul len worden verwelkomd door de mu ziekvereniging Wilhelmina. De maal tijd zal worden verzorgd door restau rant Meinders en de consumpties door het parkgebouw. Burgemeester Smit zal het gezel schap tijdens de maaltijd toespreken. Rode Kruis-colonne. politie en brand weer hebben hun medewerking toe gezegd. RHENEN De nieuwst aan winst in Ouwehands Dierenpark, een prachtige zeehond, heeft buren gekre- gn. Het zijn een paar kanjars van karpers. De zeehond mag er echter alleen naar kijken „en aankomen niet". Dat kan trouwens ook niet, want tussen de zeehond en de karpers is een glazen wand aangebracht. De waterbewoners kunnen elkaar wel zien. Soms zijn ze aan 't „neusje-vrij en", maar dan nog altijd met glas er tussen. Trouwens de zeehond zou geen kar per lusten en mocht hij er een hap naar wagen, dan zou hij er zich waarschijnlijk wel in verslikken. Het is wel een leuk gezicht om de die ren bezig te zien onder water. Voor al d'e zeehond is nog steeds de lieve ling van het publiek. Waarschijnlijk vanwege z'n grote trouwe hondenogen! De nieuwe alcoholwet die op 1 no vember in werking treedt, maakt korte metten met iedereen die onder invloed aan het verkeer deelneemt of van plan is dat te gaan doen. De kans om bij politiecontroles door de mazen van het net te glippen, wordt vrywel uitgesloten. De wet bepaalt, dat een verkeersdeelnemer met een bloedalcoholgehalte van 0,5 promille of meer onherroepelijk strafbaar is. Maar ook degene die beneden die grens blijft, gaat niet altijd vrijuit. Ook dan blijven er mogelijkheden voor de politie om op te treden. Vrij uit gaat men pas bij nul komma nul! Het wordt dus nog meer dan voor heen oppassen geblazen. De wet stelt de politie namelijk in staat om met daarvoor ontwikkelde apparatuur te bepalen of een automobilist gedron ken heeft en hoeveel. Het is de ver plichte blaastest, die bij controles zal bepalen of men meer heeft gedron ken dan voor verkeersdeelnemers goed is. Voor zo'n blaastest wordt een glazen buisje gebruikt waarin de ..verdachte" moet blazen. Verandert het buisje in bepaalde mate van kleur (van geel in groen), dan is dat voor de politieman een aanwij zing dat er alcohol in het spel, of lie ver gezegd in het bloed is. De (ver plichte) bloedproef word^ afgenomen door een arts. Wijst die proef naderhand' in een la boratorium uit, dat het bloedalco holgehalte te hoog was, dan is het laatste woord aan de rechter. Hij zal dan bepalen welke strafmaatregel wordt toegepast. Zo'n veroordeling kan inhouden een gevangenisstraf van maximaal 3 maanden, alsmede ontzegging van de rijbevoegdheid voor maximaal vijf jaar. °p noyeber a.s. wordt een strenge en ingrijpende nieuwe alcohohvetge- ving van kracht. De voorlichtingscampagne die Veilig Verkeer Nederland op verzoek van de minister van Verkeer en Water staat voert ter introduktie van deze „1 november-wet", heeft primair ten doel alle weggebruikers informatie en inzicht te verstrekken over de bete kenis van de wettelijke maatregelen, die er op neerkomen, dat men bij een bloedalcoholgehalte van 0,5 promille zonder meer strafbaar is en dat men beneden deze grens pas vrijuit gaat bij 0,0 promille. De aktie onder het motto „Weet je wetje, laat je rijden" beoogt een drooglegging van iedereen, die nog achter het stuur moet plaats nemen. De campagne, die is opgezet in over leg met een overheidsstuurgroep, waarin vertegenwoordigd zijn de mi nisteries van Verkeer en Waterstaat Binnenlandse Zaken, Justitie, Sociale Zaken en Volksgezondheid en de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV), zal tot het einde van dit jaar duren. Aangevoerd: varkens 236. Totaal 236. Prijzen: 236 biggen van f 68,- tot f 76.-. Overzicht handel: Handel rustig, prij zen iets hoger. De afd. Holten van Veilig Verkeer organiseert op woensdag avond 28 aug. een verkeersrit. De heren D. J. Schooien en J. Bluemink hebben deze eenvoudige puzzelrit uitgezet in en om ons dorp. Omdat het de eerste keer is dat de vereniging een dergelijke rit organiseert, hebben beide heren het niet al te moeilijk gemaakt. Belangrijk is dat men goed oplet en zich rekenschap geeft van de verkeersregels en borden. Er hoeft niet gejakkerd te worden. De rit is expres vroeg in de avond zodat men niet in het donker hoeft te rijden en bovendien het gezin mee kan puzzelen. Per auto be taalt men als lid 1,50 en als niet lid 2.o0. Voor meer informatie kan men terecht bij de heer Schooien (tel. 2528) of de heer Blue mink (tel. 1693).

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3