De gouden herfst in hef Salzburgerland Een draagbare projector voor daglichtprojectie Met rijst gaan avonturen in de Oosterse keuken n m i m se „v. - Rijst soorten Technische gegevens !®a«Ka ...UB 1 Het dal van de Lammerv Net zo min als onze bloedeigen aardappelen maar in één soort en op één manier worden ver bouwd wordt rijst het bloed eigen volksvoedsel voor tiental len miljoenen in tropische en subtropische gebieden maar in één soort en op één manier verbouwd. Daarom is het voor ons, als rechtgeaarde aardappel eters interessant eens wat meer te weten over dat aan verre landen herinnerende produkt, dat door vorige generaties werd verguisd maar nu ook in Neder land een plaats in de provisie kast heeft veroverd. En die plaats heeft, rijst niet alleen omdat wij ons soms te buiten gaan aan rijstebrij, maar wrdat wij de laatste jaren nogal eens in de ooster- se keuken avonturen. Veelal aan de hand van het receptenboek van rijst tafelspecialist Conimex. Dit zal voor sommige ouderen onder ons te dan ken zijn aan een zeker heimwee naar een „tropisch verleden". Voor ande ren behoren die keukenavonturen tot een geheel nieuwe kook-filcsofie, waarin het gebruik van onnederland- se ingrediënten als knoflook, artis jokken en inktvis net zozeer past als het zelf verbouwen van kruiderij - al is het maar op de vensterbank - en het fervent verzamelen van Kook boeken. Rijst eten we tegenwoordig. Maar wat voor rijst? Afgezien van bet feit dat rijst koken een kunst op zichzelf is, moet je je bij het kopen van rijst afvragen waar je die rijst voer wilt gebruiken. Er zijn - net als bij de aardappel - verschillende soorten, die je in principe in drie groepen kunt 'onderverdelen: harde, droogkokende rijst, zachte rijst en rijst die wat je noemt halfhard is. De korrels van de harde soorten Niet iedereen heeft tijd óf zin om in het hoogseizoen op vakan tie te gaan om zich samen met ontelbare andere vakantiegan gers in de bergen, aan de meren en in de bossen te ontspannen. Voor diegenen die in de late zo mer of in de herfst een plaatsje zoeken om hun vakantie door te brengen heeft de Oostenrijkse provincie Salzburg in vele op zichten een rijke keuzemogelijk heid. Van het heuvelige en met meren doorspekte „Alpenvorland" van het Salzkammergut en c'e gezonde bosrij ke streek van de Tauernpas tot het dal van de Salzach, van de Grossglockner tot de Hochkönig en langs het dal van de Pinzgauer Saa- lach tot het wildromantische Gastei- nerdal en de trotse bergwereld van de Oberpinzgau, zijn er niet minder dan 120 plaatsen, om een heerlijke vakantie door te brengen. Elegante vakantieoorden, beroemde kuur- piaatsen, gemoedelijke en dromerige dorpjes, alle klaar voor de gast, be reid om hem gedurende de tijd van zijn verblijf veel afwisseling en ont spanning te bieden. Eerste klas hotels, prettige Gasthöfe, comfortabele pensions en particulie re kamers, maar ook gemoedelijke boerderijen, waaruit u een keuze kunt maken, omdat in de herfst de grote toeristenstroom is afgenomen en in de plaatsen en de huizen de rust weer is teruggekeerd. Maar ondanks die rust zijn er niet minder mogelijkheden om een vakan tie geheel naar eigen smaak met activiteiten en afwisseling te vullen. Juist de gouden dagen van de late zo mer en de herfst (september is in deze streek een regenarme maand!) zijn ideaal voor alle soorten tochten en uitstapjes. De lucht is verlokkend helder, de bossen vol kleurenpracht en daarom laat elke wandeling een blijvende indruk achter en wordt el ke bergtocht een onvergetelijke bele venis. Zelfs de ongeoefende heeft voor de vele liften en kabelbanen gelegen heid om in hogere regionen van de schoonheid van de herfstige berg wereld te genieten. Dit zijn de redenen dat steeds meer mensen hun vakanti eg,eluk in de stil le tijd zoeken en ook vinden. Bo vendien hebben vele plaatsen gedu rende deze periode speciale arrange menten en is het zeer zeker de moei te waard hiervan gebruik te maken. Door Kindermann is zojuist een geheel automatische diaprojector voor daglichtprojectie, in de handel gebracht. Het is het type AV 100 (au tomaat), die zowel voor vertoning van dia's bij daglicht (aan tafel bijv. 5 personen) als voor normale projec tie op een scherm geschikt is. Door het afnemen van het kofferdeksel, waarvan de spiegel en het daglicht scherm bevestigd zijn, is de projector geschikt voor zaalprojectie op een scherm. Voor instruktie en verkoop is dit handige apparaat bijzonder geschikt. Men kan, bijv. bij verkoop van land bouwwerktuigen, sta-caravans, kra nen, etc. met een koffertje met dia's op stap gaan en zo het uiterlijk als het gebruik tonen. Waarom wachten met het vertonen van uw dia's? U kunt ze overdag, op elk moment zien met dit handige daglichtapparaat. Het beeld op het scherm is 18 x 18 cm, vele malen groter dan de meeste dia-viewers. Samengeklapt blijft een handig kof fertje over. dat u overal mee naaï toe kunt nemen. De Kindermann AV 100 worden aan gesloten op een bandrecorder, maar hij bezit ook een afstandsbedienings kabel. De projector kan zowel voor als achteruit projecteren met specia le drukknoppen. Er wordt een uni verseel magazijn voor 36 dia's bijge leverd. De projector is voorzien van een krachtige koelventilator. Projec tieobjectief f 1:12, 8/60 mm, lamp 13 V 100 Watt halogeen. Er is ook een halfautomatische dag. lichtprojector verkrijgbaar van Kin dermann. Importeur is Transconti- nenta BV. Wibautstraat 212-Amster dam. zijn lang, dun en doorzichtig, de zachte soorten hebben een korte, bij na x-onde en ondoorzichtige korrel. Wie een Spaanse paella wil maken of een Italiaanse riscotto, kan ge bruik maken van de in d>e landen verbouwde Japannjst (die in Egypte en Japan wordt verbouwd) die korte en dikke, bijna ronde korrels hteft. of een zogenoemde Amerikaanse rijst, die grote korrels heeft, maar toch tot de zachlste soorten behoort en moeilijk drooggekookt kan worden. Voor een echte oosterse maaltijd - de Indonesische rijsttafel of een nasi go- reng - hebben we mooie droogltoken- de rijst nodig. Java. of Lombokrijst zijn daarvoor het beste, maar deze soorten zijn in ons land moeilijk te krijgen, omdat de rijstoogst in het productieland zelf vrijwel geheel wordt opgebruikt. Patnarijst, Siam- rijst en de hier nu in ruime mute verkrijgbare Surinaamse rijst zijn kwalitatief uitstekende vervangings soorten, met lange dunne korrels, die tijdens het koken uitdijen en mooi droog worden. Wie zijn tong op oosterse wijze wil strelen, doet dat niet met een kleffe bal maar met een mooie rulle rijst. Dit prachtige setje uit de zo mercollectie '74 van Schiesser is verkrijgbaar in de kleuren zwart en wit. Steinemes Meer bij Alm. Ritzensee bij Saalfelden (tol. IBi rWrafilimlfiit

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5