De sterrenhemel in augustus Neem nou mihoen Romantiek in vroeger jaren mm Ruiling en aankoop grond bestemmingsplan DE HAAR Wereldwinkel-nieuws n Lachertje Activiteiten van V.S.V. belangrijk toegenomen :M 111 v.- «ÜH Wereldcongres in Lausanne veroordeelt verdrukking en discriminatie WAAR GAAN WE HEEN? v Voor verbetering Aaltinksweg Rij-onderricht wettelijk geregeld IVO 0 ft, D v 7 V Expositie van 300 merklappen - Vrydag 2 augustus 1974 S 55-. Ten behoeve van de realisering- van het bestemmingsplan „De Haar" en de reconstructie van de Aaltinksweg dient de ge meente onder andere de beschik king te krijgen over een perceel grond ter grootte van ongeveer 0.40.00 ha, dat toebehoort aan de Diaconie der Herv. Gemeente te Holten en 0.09.60 ha percelen grond die eigendom zijn van de nv Ned. Spoorwegen te Utrecht. In hun voorstellen aan de raad zeggen b. en w. onder meer: De Diaconie der Hervormde Ge meente heeft zich bereid verklaard de benodigde grond aan de gemeen te Holten over te dragen tegen de haar geboden som van f 20.800,00, inclusief alle schadevergoedingen onder de voorwaarde, dat de Diaco nie, voornoemd, om niet van de ge meente Holten in eigendom verkrijgt een gedeelte van de percelen, kada straal bekend, gemeente Holten, sec tie F nrs. 2581 en 2579, ter gx-ootte van ongeveer 110 m2, welk gedeelte door de gemeente Holten in cultuur moet worden gebracht door het per ceelsgedeelte te voorzien van de be nodigde teelaarde en aanpassing van erf en tuin van de woning Hol- Het Staatsblad' van 27 juni 1974 is voor het autorijschoolwezen van historische betekenins. In die officië le uitgave van1 het Koninkrijk der Ne derlanden is gepubliceerd de Wet van 22 mei 1974, houdénde regelen inzake de bevoegdheid tot het geven van on derricht in het besturen van motorrij tuigen". Zonder overdrijving kunnen wij vaststellen, dat van die datum af de sanering van het aütorijschoolwe- zen in ons land' is begonnen, omdat een ieder, die thans rij-instructie geeft dan wel voornemens is te gaan geven gediplomeerd moet zijn. Rekening houdende met de in de W.R.M. omschreven overgangsrege ling zullen van omstreeks novem ber 1976 af uitsluitend gekwalificeer de instructeurs onderricht mogen ge ven in het besturen van motorrijtui gen. Artikel 2 uit de W.R.M. is het belangrijkste artikel en als zodanig de basisvan de opbouw van 'n gezond autorijschoolbedrijf. Dit artikel luidt aldus: Het is verboden rij-onderricht te geven zonder in het bezit te zijn van een instructeursbewys voor de categorie of de categorieën motorrij tuigen, waarop bet rij-onderricht be trekking heeft. Dit verbod zal ingaan omstreeks mei 1975. Alleen zij, die de tijdelijke ontheffing ontvangen en dat zijn zij voor wie de overgangsregeling geldt, mogen het VAMOR -f Mi-examen ,,oude stijl" doen voor het verkrijgen van het instructëursbewijs. Zij, die het VAMOR Mi-diploma nu reeds bezitten dan we! behalen vóór omstreeks 1 november a.s. be- hoven niet opnieuw examen te doen en hebben recht op het in structëursbewijs. (55 terbroek 12. De Diaconie wenst der halve een overeenkomst van grond ruil aan te gaan. Voorts wenst de Diaconine van de gemeente Holten vanaf 1 juli 1974 tot aan de betaling van de toegift een rentevergoeding van 9 procent per jaar over de toegift ad' f 20.800,00 te ontvangen. De hierboven vermelde toegift is overeenkomstig het ter zake opge maakte taxatie-rapport van de heer G. S. van Hoogmoed te Nijverdal. De commissie gemeentewerken kan zich met het vorenstaande ver enigen. Wij (jelen u nog mede, dat het per ceel. sectie D nr. 1376 is verpacht aan de heer A. J. Willems, Waarden- borchstraat 30, alhier. Ten aanzien van de pachtersvergoeding, wegens ontbinding van de pachtovereen komst, voor zover betreft de pacht op het te verkrijgen gedeelte, doen wij u een afzonderlijk voorstel toeko men". Ten aanzien van de onderhande lingen met de Ned. Spoorwegen ver klaren b. en w.: „Aanvankelijk was de NV Neder landse Spoorwegen niet bereid deze stroken te verkopen doch wenste zij deze te ruilen met enkele andere strookjes grond welke in eigendom toebehoren aan deze gemeente. Wij hebben geen vrijheid kunnen vinden op d'e door de vennootschap voorge stelde grondruil in te gaan. Bij brief van 6 juni j.l. heeft de NV Nederlandse Spoorwegen ons bericht bereid te zijn meergenoemde strook jes grond aan de gemeente te ver kopen voor de haar geboden prijs van f 2.400,inclusief alle schade vergoedingen. Voormelde prijs is in overeenstemming met het terzake door een deskundige opgemaakt ta xatierapport". B. en W. stellen de raac.' voor de vorenstaande transacties aan te gaan onder de ter visie liggende voor waarden. r-\ -JrVt- -> y j* De planeet VENUS is nog steeds in het zuid-oosten te vinden aan de morgenhemel. De grootste planeet van ons zonne- stelse, JUPITER, is een gi-oot deel van de nacht te zien in het sterren beeld Waterman. De planeet SATURNUS moet vóór het aanbreken van de dag boven de noordoostelijke hox-izon gezocht wox> den. Tussen 4 en 20 augustus doorkxruist öe aarde de baan van een zwerm meteoroïden, de Perseïden genoemd. Dit zijn nietige lichaampjes met af metingen variërend tussen een tien de millimeter en enkele centimeters. De meteoroïden doorlopen een lang gerekte elliptische baan, die reikt van de aardbaan tot buiten de baan LAUSANNE, Zwitserland Hecht „met God en elkaar" verbonden, willen de deelnemers aan het don derdag in Lausanne geëindigde In- ternationale Congres voor Wereld Evangelisatie „bidden, plannen ma ken en werken" om in de kortst mo gelijke tijd de gehele wereld met het evangelie te bereiken. Dat is te le zen in een slotverklaring, die overi gens door iedere, deelnemer persoon- lijk wel of niet kan worden onderte kend. De congresleiding is niet met voor stellen gekomen voor d'e stichting van een soort wereldwijde organisa tie van de zgn. „evangelicals". Voox-- zitter, bisschop Jack Dain uit Austra lië zei op een conferentie dat de or- (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Waar deze Wereldwinkeliertjes al deze klinklare onzin over Zuid-Afri- ka vandaan halen, mag Joost weten (uiteraard buiten verantwoordelij ie- heid van de Redactie) Men heeft wel meer op Zui,dt-Afrika afgegeven, maar wat deze Wereld- winkeliertjes schrijven is toch we' het toppunt. Ik wil over dit schrijven niet in de tails treden; het is mij niet de moei te waard. Wèl kom ik op tegen onwaarheden die de Holtenaren voorgeschoteld krijgen. Onbekende Wex-eldwinkeliertjes, jul lie mogen je schamen voor zulke nonsens. Onthoud dit: Zuid-Afrika staat ver boven een handvol WW-ej- tjes, die hun informaties uit de SA- HEL-landen in Zuid-Afx-ikaanse schoenen schuiven. Tenslotte een v/a arde volle' tip: Pers geen Zuid-Afrikaan uit maar 'n Outspan hartstikke lekker. P.S. Dit is en blijft mijn enigste re actie. JERRY HALFWEEK Canadastraat 71 Holten. ganisatox-en niet een orgaan wensen dat als een soort concurrent van de Wereldraad van Kerken zou kunnen worden beschouwd. Wel komt er een comité dat als een vex-lengstuk van Lausanne kan woi-den beschouwd, een zgn. „continuing committee" (voortzettingscomité) De 25 leden van het comité zijn woensdag gekozen. De verklaring van Lausanne „The Lausanne Covenant" weerspiegelt de discussies van het tien daagse congres. Behalve de dagelijkse ple- nöii'e vergaderingen, waren er tal loze bijeenkomsten van studie- en ge specialiseerde strategiegroepen. Zo wel de theologie van de evangelisa tie als de praktische uitwerking en de te gebruiken methodieken werden bestudeerd. „We hebben hier samen gehuild, gedebateerd, gelachen, maar allemaal hebben we onze vi sie vernieuwd", zei erevoorzitter Billy Graham donderdagmox-gen in zijn slottoespraak. De Nederlander Jan van Capelle- veen presenteerde woensdagavond een programma, waarin de resulta ten van de studiegroepen werden sa mengevat. Van Capelleveen noemde vier grote zendingsgebieden van de ze tijd: Europa en Noord'-Amerika, de jeugd, de kinderen en de grote steden. Hij zei verder dat het meer dan ooit tevoren nodig is samen te werken en te evangeliseren, onge acht verschillen in cultuur en ras. „Als blanke en zwarte, gele en rode partners moeten wij het evangelie in woord en daad proclameren, op dat het visioen van Johannes waar heid word't: „een grote schax-e, uit alle volk en stammen en natiën en talen stond voor de troon van het Lam". SOCIAAL In de vex-klaring van Lausanne is de paragraaf over de sociale verant woordelijkheid van de christenen een voor de zgn. „evangelicals" vrij van onze verste planeet PLUTO. Als zo'n meteoroïde in aanraking komt met de aardse dampkring, ontstaat er door de wrijving een lichtflits die we meteoor of ook wel vallende ster noemen. De meteoroïden die tot bo vengenoemde zwerm behoren, schij nen alle uit het zelfde punt aan de hemel te komen. Dit wordt veroor zaakt door het perspektivisch effect. Dit punt. van waaruit de meteoro- iden oplichten, ligt in het sterren beeld Perseus, vandaar de naam Perseïden. Het grootste aantal kan men ongeveer waarnemen omstreeks 12 augustus, als de aarde op de hoofdmacht van de zwerm stuit. Dan is er meestal elke minuut wel een perseïde (soms veel meer) te zien. Het sterrenbeeld Perseus kan men gemakkelijk opzoeken aan de hand van het stex-renkaartje. Bijgaand sterrenkaartje toont ons de sterrenhemel zoals die er onge veer uitziet op 15 augustus om 23 uur Bij het gebruik ervan er goed op let ten dat u het kaartje goed gericht houdt. De streepjeslijn mid,den over het kaartje geeft de Melkweg aan. DEVENTER E.D.B.-Theater, Smedenstraat 10, tel. 13615. Weekfilm do. 1 t.e.m. wo. 7 aug. Ka nonnen van Navarone (14 jr.). Matinee za. 3, zo. 4 aug. 14 u. Tarzan en de jungleboy (a.l.). Nachtvst. vr. 2, za. 3 aug. 23.30 u. Ben ik dan abnormaal - 3e week (18 jr.). Aanvangstijden weekfilm: dag. 20 u., zo. tevens 16 u. Cinema, Lange Bisschopstraat 69, tel. 11100. Weekfilm do. 1 t.e.m. wo. 7 aug. Vliegende kratten (a.l.). Nachtvst. vr. 2, za. 3 aug. 14 u. Re- pulsion (18 jr.). Matinee dagelijks 14 u. Kuifje - 2e week (a.l.). Aanvangstijden weekfilmals E.D.B.. Luxor Theater. Brink 20, tel. 18662. Weekfilm do. 1 t.e.m. wo 7 aug. Samen uit, samen thuis (a.l.). Matinee zo. 4 aug. 14 u. Asterix en de helden (a.l.). Nachtvst. vrijdag 2 aug. 23 u. Blue movie (18 jr.). Aanvangstijden weekfilm: werkda gen 20 u. za. 18.30 en 21 u., zo. 16, 18.30 en 21 u. Openbare leeszaal. Brink 70 tel. 18506. Geopend: di. t.e.m. vr. 10-17.30 en 19-21 u. Za. 10-17 u. Zo. en ma. gesl. Tot 3 aug. Reinier v.c'. Voorde - etsen, 6-19 aug. Grazina Didelite - grafiek. Goetiek De Rozijnenkorf, Assenstraat 4, telef. 11848. Geopend: ma. t.e.m. za. 14-18 u., vr. 19-21 u. Zo. gesl. Tot 7 aug. Hans van Hoorn - grafiek. Galerij Den Toverbal is egens ver bouwing gesloten. Galerij Lenten, Kletterstraat 25-27, Epse, tel. 21815. Geopend: di. t.e.m. za. 10-18 u. Zo. 14-17 u. Grafiek, schilderijen, beeldhouw kunst, keramiek na 1850. Galerie Sidonie, Kleine Overstraal 58, telef. 14169. Geopend: di. t.e.m. za. 14-18 u. Vr. 19-21 u. Zo. gesl. Olieverfschilderijen van Margreet Ha- zewinkel. Trog Art, Hofstraat 2, telef. 16733. Geopend: di. t.e.m. za. 14-17.30 u. Vr. 19-21 u. Wegens vakantie gesloten. Albert Schweitzer Centrum (Archief en Bibliotheek), Pennickshock, Brink 89, telef. 19675. Geopend: di.. 10-12, wo. 19-21, do. 15-17 en za. 12-16 u. Permanente expositie over leven en werk van A. Schweitzer. Athenaeumbibliotheek, Klooster 3, te lef. 16512. Ma. t.e.m. vr. 10-12, 14-17 u. Wo. ook 18-20.45 u. Expositie 500 jaar botanische boekil* illustraties. Museum De Waag, Brink 56, telef. 14556. Geopend; di. t.e.m. za. 10-12.30 en 14-17 u. Zo. 14-17 u. Ma. gesl. Antieke fietsen, keukens, zilver, aar dwerk. Museum De drie haringen, Brink 55, telef. 14556. Geopend als De Waag. Tentoonstellingen van aankleedpop- pen uit 1860-1910. Museum voor Mechanisch speelgoed, N'oordenbergstraat 9, telef. 19739. Geopend als De Waag. Deventer Ren- en ging „De Zwaluwe eristenvereni- Inl. W. Bek king, Amstellaan 20, telef. 21247. Elke zaterdag fietstoertocht start 8,30 u. vanaf Clubhuis D.K.C. Hellas, sportcomplex Rielerenk; deelname ook voor niet-leden kosteloos mogelijk. Redery Scheers, w.s. „Eureka", Worp, Deventer, telef. 15914. Vijf dagen per week boottochten op de IJssel. Vraagt vaarschema bij VVV of bij Rederij Scheers. VVV Deventer, Stationsplein 2, tel. 16200. Elke woensdag 14.30 u. Wandeltocht door het gerestaureerde Bergkwartier onder deskundige leiding. Kosten f 1,25 per persoon; minimaal 10, ma ximaal 25 personen. Lebuinustoren, Grote Kerkhof. De Lebuinustoren is (behalve 's zorv- dags) van 9-12 en van 14-17 u. voor be zoekers toegankelijk. Jeugd vakantieaktiviteiten. Zie hiervoor Deventer Dagblad, De venter Post of bel VVV (05700) 16200. Weekenddienst tandartsen 3 en 4 aug. Tandheelkundig Centrum, Achter de Muren (Zandpoort) 9. telef. 19133. Doe een dagje Deventer: vraag lijstje met 19 mogelijkheden bij kan toor VVV. Vraagt u bij VVV Deventer ook naai de VVV-molentocht: Een unieke re creatieve speurtocht naar 19 molens (f 1,50). Ook andere fiets- en auto tochten verkrijgbaar. In het Waaggebouw te Almelo orga niseert de Kon. Textielfabrieken Nü- verdal-ten Cate NV een Merklappen- tentoonstelling, die op vrijdag 9 au gustus te 16.30 uur wordt geopend door de heer M. H. van der Noordaa. Daarna zal de voorzitter van de raad van bestuur van Nijverdal- ten Cate, mr. J. J. C. Alberdingk Thijm de prijzen uitreiken, die zijn gewonnen in de door het concern uit geschreven wedstrijd in het borduren van merklappen. Tenslotte zal mevrouw A. Meulenbelt- Nieuwburg, hoofd van de afdeling Textiel van het Rijksmuseum voor Volkskunde „Het Nederlands Open luchtmuseum" te Arnhem, een toe lichting geven op het ontstaan en de betekenis van de merklap. Uiteraard is daarna gelegenheid de tentoonstelling, die circa 300 exempla ren zal omvatten, te bezichtigen. Een vlammetje van een kaars is romantisch; vlammen in d« natuur is vernietiging. ALMELO Varossieau: do, en vr. 14.30 en 20 u.: >nder tiroler rokjes (18 jr.). Za. 18.45 en 21 u.: Gejodel onder ti- ï'o-er rokjes (18 jr.). Zaterdagavond 23.15 u.: Stewardes tussen jet en bed (18 jr.). Zondag 14.30 u.: De roep der wilder nis (14 jr.). Zondag 16.45, 18.45 en 21 u.: Gejodel onder tiroler rokjes (18 jr.). Ma., di. en wo, 14.30 en 20 u.: Gejodel onder Tiroler rokjes (18 jr.). Palace: weekdagen (ook zondag) 18.45 en 21 u.: Vrolijke ontucht in Ti- rol (18 jr.). By de Nederlandse hxxisvrouw be staat een groeiende belangstelling voor ryst en oosterse maaltijden. Me de omdat wij nu ook in Holten een Chinees- en Indisch restaurant ryk zyn leek het ons nuttig aan deze maaltyden in een viertal artikeltjes aandacht te besteden. Het eerste volgt hieronder. Een weekeindje wegwezen, of een weekje op vakantie, tien tegen één dat de meesten van ons het zich ge makkelijk maken ook wat eten be treft: nasi en bahmj goreng zijn dan wat je noemt „vasté prik". Gen uren lang aardappelenschillen en groente- snijden. maar gewoon x'ijst of mie ko ken, kant en klaar gedroogde krui den in water wellen en bakken in de olie, wat kippevlees of varkens- vlees in blokjes meebakken, een om- meletje maken, een biertje erbij, en wat is er nou lekkerder en gemakke- lijker. Mihoen. Mihoen is gemakkelijker. Wat is Mi element. „Wij belijden dat wij op dit punt tekort zijn geschoten en vaak evangelisatie en sociale bewo genheid van elkaar hebben geschei den", aldus het stuk. „De boodschap van redding impliceert ook ccn bood schap van verooi'deling van elke vorm van verdrukking en discrimi natie". De sociale implicaties hebben gedu rende het gehele congres trouwens een belangrijke rol gespeeld, ver moedelijk mede als gevolg van het grote aantal vertegenwoox-digers van de Derde Wer-eld. In totaal waren er ruim 4000 deelne mers, waarnemers, stafleden en journalisten in het omvangrijke Pa lais de Beaulieu, waar Billy Graham en bisschop Dain donderdagmorgen officieel de verklaring van Lausanne tekenden. In de komende weken kun nen ook christenen die niet aan het congres hebben deelgenomen adhe sie betuigen. hoen? Mihoen is een soort Chinese vermicelli: lange dunne witte draad jes, gemaakt van rijstebloem en niet zoals de bekende mie (wat dikkere, gelige draden, in nestjes opgerold) van tarwemeel. Je kunt er net zo'n lekkere schotel mee maken als met de mie, maar dan is het niet bahmi goreng, maar mioen goreng (ge bakken mihoen). Mihoen is echter lichter verteerbaar, het is lekkerder dan mie en het is sneller klaar. De kookaanwijzing op de verpakking komt er op neer, dat je de benodigde hoeveelheid mihoen in kokend wa ter doet, terwijl je het gas onmid dellijk uitdraait. Na twee a drie mi- nuten keer je de pan om boven een vergiet om dan de mihoen goed af te spelen met koud water. Mihoen wordt door oosterse keuken-specialist Co- nimex in pakjes van 250 gram (voor 2 a 3 personen) op de markt ge bracht. De rest van het recept is gelijk aan de bereidingswijze van bahmi goreng: gewelde groente (sajoeran kering) te- Het jaaroverzicht van het Voor lichtingscentrum Sociale Vei-zeke- ring laat zien, dat ook in 1973 weer vele activiteiten zyn ontplooid Vooral de oplagecijfers van de ver schillende uitgaven spreken daarbij duidelijke taal. In totaal werden 2.297.000 uitgaven verspreid (1972: 859.000). Koplopers waren de folder „Va kantie een speciale verzekering", die 'n oplage bereikte van 637 stuks en de tweemaal per jaar verschijnende fol der „Stand van Zaken bij de sociale verzekeringen en voorzieningen", waarvan er 300.000 werden verspreid. De ziekenfondsfolder „scoorde'" 41.000 stuks, teiwijl een speciale edi tie daarvan bestemd voor de Ne- landse Unie van Ziekenfondsen een oplage haalde van 957.000 exempla ren. De oplagen van de andere folders varieerden van 19.000 tot 47.000 stuks Ook de in begin 1973 geïntroduceer de diaserie, bestemd voor onderwijs en vormingswerk, bleek een groot suc ces. De eerste 1.000 series werden in de loop van het jaar afgezet, zodat tot aanmaak van eenzelfde aantal werd besloten. Voor het eerst in zijn bestaan breid de het V.S.V. zijn activiteiten tot over de grenzen uit. Op initiatief van de met blokjes vlees (kip, var kensvlees, ham), garnalen (oed'ang) fruiten in de olie, wat zout, peper en ketjap er bij, en tenslotte de mi hoen. Een in reepjes gesneden ommelet of een spiegelei er bij, kroepoek, atjar en mango chutney (uit een potje van Co- nimex) en klaar is de chinees. Wie er dan nog een indonescih tintje (de chinees eet niet zo heet) aan wil ge ven kan. het gerecht „pedis" maken met wat gebakken sambal, bijvoor beeld sambal badjak. Bundesversicherungsanstalt für An- gestellte werd in september 1973 deel genomen aan een internationale voor* lichtingsmanifestatie (Europ-Inform '73) in Aken. Belgische, Duitse en Ne* derlandse vertegenwoordigers van de diverse uitvoeringsorganen werk ten hier samen om voorlichting te geven over de verschillende pensioen- verzerkeringen (voor wat Nederland betreft de AOW, de AWW en de WAO). In nauwere samenwerking met het Bureau voor Duitse Zaken in Nijmegen kwam een speciale twee talige uitgave over „Pensioenen en Renten" tot stand, terwijl met het Ministerie van Sociale Zaken 'n Duit se editie van de folder „Stand van Zaken" werd uitgegeven. Beide uitga ven, die tijdens deze manifestatie en ook daarna in ruime mate werd ver spreid, werd in het voorlichtingspak ket opgenomen. De vele activiteiten van het V.S..V in 1973 vergden een bedrag van 270.000 gulden. ,,VAST EN ZEKER" handig boekje over sociale verzekeringen Zojuist is voor de vijfde maal een boekje verschenen als uitgave van Sociale Verzekering en het Ministe rie van Sociale Zaken waarin een aantal radioteksten op het terrein van de sociale verzekering zijn opgeno men. Op populaire wijze vertelt deze bundeling allerlei wetenswaardighe den waarmee ongetwijfeld velen hun voordeel kunnen doen. De prijs van dit handzame boekje bedraagt drie kwartjes en men kan er voor terecht bij het Voorlichtingscen- tr-um Sociale Verzekering, Rhijn- spoorplein 1, Amsterdam, telef. 020- 927474. Vraagt u mij of ons geliefd dox-p ooit een kapper heeft gekend die te vens wethouder was, dan zeg ik met nadruk: „Mij niet bekend". Jaques ontsproot zuiver uit de fantasie van mijn wat nostalgische gevoelens- in deze dagen waarop de romantiek hoogtij pleegt te vieren tijdens de kermisdagen. Maar ach, waarom zoveel gepraat over dingen die niet belangrijk zijn? Laat ons, in het nu volgend verhaal, even terugstappen in de tijd waarin de sfeer binnen ons dorp nog zo heer lijk gemoedelijk was, en daartoe on ze coiffeur even ten tonele voeren. Lezer, hier komt hij; Wij allen in ons dorp hebben hem ge kend, Jaques de kapper. Niet dat wij in die hoedanigheid dagelijks met hem te maken hadden. Verre van dat zelfs! Geld uitgeven voor opschik werd in die dagen nog als louter ver kwisting gezien. Schereji, deden xyij ons slechts twee tot drie maal per week, eigenhandig met de kwast, bij moeder in de keuken of buiten bij de pomp. Wij boex-enmensen hadden waax-achtig wel wat anders te doen dan onze tijd te verlummelen in de salon van Jacques!!! Pas wanneer onze voorraad scheermesjes was uit geput, de scheerzeep gpheej op.was, of de kwast in te verre staat van slij tage verkeerde achtten wij de tijd ge komen om, meest 's zaterdags na de arbeid', een bezoek aan onze kapper te brengen. Het haar werd dan ge knipt, de voorraad zojuist genoemde artikelen grondig aangevuld, terwijl voor de terugtocht naar huis. bij wij ze van een „vous permittcz", een „Bolknak" ol Uiltje" werd aange kocht. Wanneer men op zaterdag avond één van onze mannen met een sigaar in het hoofd door het dorp zag gaan was het dus vrijwel zeker dal zijn scheex-kwast versleten was of iets van dien aard. U ziet lezer, onze kapper speelde slechts een bescheiden rol in de eco nomie van het dorpsleven. Geheel anders was het gesteld met zijn culturele en politieke aspiraties. Geen wonder ook als men bedenkt dat zijn omzet zich in hoofdzaak op de zaterdagen concentreerde, zoals hiervoor reeds summier werd aan gegeven. Jaques had iedere week weer vijf da gen waarin hij zich volledig in zijn hobby's kon uitleven. Zo hebben wij allen hem gekend' als secretaris van onze Boys, lid van het schoolbestuur, tehöi1 iii hét kerkkoor, lid van het Oranjecomité en ga zo maar door. Wl kenden hem ook als Sinterklaas, die elk jaar, met een bewonderens- waai'dige trouw, óók ons dorp wist te vinden, voorafgegaan door onze hai-- monie, welke zich bij deze ene gele genheid duidelijk onderbezet wist, vrocrens de pijnliike afwezigheid van de man met d'e picolo, Jaques de kap per. En toch lezer, als ge hem zaagt zoudt ge zo'n actief leven zeker niet van zijn figuur hebben afgelezen. Nim- Geen wonder dat, toen onze wethou der van sport en cultuur kwam te overlijden de plaatselijke politieke partij „Gemeentebelangen" onze coiffeur, (welke bijnaam hij sedert mensen heugenis met zich mee droeg) voox-stelde als opvolger. He laas, hij werd benoemd! !1! Zo zagen wij met kermis onze coif: feur, in zijn hoedanigheid van wet houder voor sport- en cultuurzaken, voor deze gelegenheid speciaal uit gedost in kuitentikker en kachelpijp, op het kermisterrein arriveren, ten einde de feesten officieel te openen. De opening bestond uit 'n toespraak, tot het samengesti-oomde publiek in het algemeen en de per luchtballon vanaf het feestterrein vertrekkende nier tevoren en wellicht ook nimmer daarna zal ons doxp nog zo'n schriel, mager mannetje kennen. Wanneer hij zich dés avonds had uitgekleed lag alles wel zo ongeveer op de stoel. Regen kreeg op hem geen vat. De al tijd in een dox-p aanwezige boze ton gen beweerden van hem dat hij op zijn verjaardag eens een streepjes pyjama van zijn ontzettend volumineu ze vrouw had gekregen, bestaande uit slechts drie streepjes, maar d'at werd door anderen weer als lichte lijk overdreven tegengesproken. Hoe dan ook, Jaques kreeg door al zijn funkties steeds meer invloed in het dorpsleven. Het mag hier niet ge heel worden ontkend dat zelfs onze burgemeester een zekere afhankelijk heid voelde van onze kapper. Fam. Boeschman in het bijzonder. Het moet gezegc., de speech werd een succes! Daarna echter kwam de narigheid. Neerlands beste ballonvaarder no digde in zijn antwoord onze geachte wethouder uit, samen met hem de mand te bestijgen, teneinde het feest gewoel vanuit de hoogte goed te kun nen overzien. Ziehier het dilemma!! Jaques had bij zijn geboorte reeds een enorme hoogtevrees meegekre gen. Zo erg zelfs, dat hij er niet over zou praikkizeren eigenhandig het trapleertje te beklimmen, teneinde het plafond te witten. In zijn salon stond alles onder handbex-eik. want aar. klauteren had onze geëerde wet houder danig een broertje dood. Het zadel van zijn fiets stond in de aller- laixgstë stand. Dit alles vanwege zijn hardgrondige hoogtevrees. Daarom werd onze coiffeur op dit moment overspoeld' met gevoelens van spijt dat hij aan deze openbare functie was begonnen. „Hoe had hij toch zo stom kunnen zijn? Het was al lemaal ook zo voorspoedig gegaan in zijn culturele carrère. Hij had toch kunnen weten dat eens de terugslag moest volgen? Och, hij kon zich wel voor zijn uiterst, minime voorhoofdje slaan". Maar ja. wat kon hij andei-s doen dan zeggen „Dat hij zich hoogst vereerd voelde en graag op het aanbod in wil de gaan! Het was altijd al een grote wens van hem geweest zijn geliefde omgeving eens vanuit de lucht te kunnen bekijken!!!!" Wees eerlijk lezer, had hij anders ge kund, zo vlak voor de verkiezingen en uitgerekend op het moment dat heel het kiezersvolk stond aangetre den???? We zagen hem aan boord gaan, lijkbleek, terwijl het angst zweet met stx-aaltjes van onder zijn kachelpijp uitstx-oomde. Als in een oogwenk werd het gehele vennis daarna voltrokken! Een touw van ongeveer honderd meter werd vastgemaakt, sterke kerels traden aan om het te laten vieren en zo za gen wij hem van onze aardbodem vertrekken, onze geachte wethouder de coiffeur. Kortstondig echter, want, nadat..de ballon z.iclx zo'n dex-tig meter van de aardbodem had verheven zagen we reeds de al meer génoemde kachel pijp dwarrelend nederdalen, met zeer kort daarachter het zojuist genoten middagmenu. zorgzaam klaarge maakt door Stien. zijn vrouw. Wij al len zeiden tot elkaar: ..Waar haalt hij het vandaan die coiffeur!" We hebben hem weer zien landen ook. haastig de mand uitstappend, volkomen ontredderd wegbenend.' zijn toch al wijde broek zwaar han gend in zijn „Politie en Bx-andweer" bretels, kennelijk de andere helft van 's coiffeurs inhoud bevattend. Onze coiffeur is daarna nog jaren wethouder voor sport en cultuur ge bleven. d°ch nimmer zagen wij hem weer officieel ten tonele verschijnen. D. J. Mondeel. *SJF' -: \\\yV! - - .gff Symbool mn de zomervakantie 1974kleding drogen onder de kap van een hooiberg.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5