mm „kwok De ondernemer in het midden- en kleinbedrijf en zijn soc. verzekering SMAKELIJK ETEN Slankelijnrecept adverteren duet verkopen een administratieve kracht GROTE OPRUIMING QPEN1& KW0K SUING HOLTEN UW KOOPCENTRUM SU UITSTEK GROTE OPRUIMING!!! Fa. J. W. Mekamp en Zn. I"ïJ 'T een afzuigkap van f 410.- gratis Hanlelsonderneming D. SchuHerd B.V. wegens vakantie gesloten „THE WHITE COMrs" „THE MD0BCHERS' grote ponyverkoep verhuizingen transporten ,EMK€0' tweedehands traetoren Salon Wander iifiaêii i HOTEL - RESTAURANT „MULLER" - BlSTRC-speoiaüteiten Gaat u nieuwbouwen of verbouwen? Kom dan een kijkje nemen in onze nieuwe showroom 1 WOLLEI VLOERKLEÊ) BAR-DAHCtHG J08BE" BATHMEl Tot ziens in Boode Dieren speciaalzaak Fons Tusveld B.V. VLEESWARENSEDRIJF te Holten WEGENS VAKANTIE GESLOTEN G. J. Aaftink Horlogerie - Optiek VAN SCNOENEN H. J. 00LBEKKBNK Tj BOUWHUIS Horlogerie, goud en zilver HALFJAARLIJKSE OPRUIMING t Vrijdag 12 juli 1974 5 Was vroeger inmaken een noodzaak tegenwoordig wordt het steeds meer een .vrijetijdsbesteding". Zoetzuur, chutney en relish van „ei gen bodem" zijn eenvoudig te ma- kijf. Ze smaken heerlijk bij de war me maaltijd en de broodmaaltijd, maar ook bij fondue en barbecuege rechten. U heeft er niet eens zoveel voor nodig om een aantal potjes vol te maken. Deze inmaak is het lekkerst, als hij binnen drie maanden wordt gebruikt. Rabarberchutney (3 a 4 jampotjes} 1 kg. rabarber, enkele sjalotten, 2 ui en. 4 teentjes knoflook, 100 g. rozij-. nen, 4 eetlepels bruine suiker, 1 dl. wijnazijn, 2 dl. azijn, 1 eetlepel ker rie, 1 eetlepel zout. Maak de rabarber, sjalotten en uien schoon en snij ze klein. Zet de groen te op met de kleingesneden knoflook, gewassen rozijnen, bruine suiker, azijn, kerrie en zout. Breng alle in grediënten aan de kook en laat de massa onder zo nu en dan roeren in dikken tot jamdikte (plm. 30 minu ten). Verdeel de massa over met heet sodawater gewassen en goed nagespoelde jampotjes. Sluit ze af met een schroefdeksel of met natge maakt cellofaanpapier en bewaar de chutney op een koele donkere plaats. Geef de chutney bij de barbecue, ge- braken varkensvlees of stamppot van koolsoorten. Een eetlepel door de ju geeft daaraan een apart smaakje. komkommerchutney (ca. 3 jampot» jes). j kg komkommer, 2 sinaasappels, 1 theelepel gemalen kruidnagel. 200 g suiker, 4 paprika's. 4 teentjes knof look, 1 spaanse peper, 1 eetlepel zout, 3 dl azijn. Schil de komkommers en snijd ze in blokjes. Schil de sinaasappels, snij ze ir. schijven en snij die in vieren. Snij een stukje sinaasappelschil in smal le reepjes. Snij de schoongemaakte paprika's in reepjes en hak de knnfi£»?c fijn. Snij de Spaanse peper, met pitjes klein. Breng alle ingrediënten aan de kook. Laat de chutney 3 a 4 'uur ko ken, onder zo nu en dan roeren, zo dat de massa enigszins dik is. Schenk de chutney in met heet sodawater ge wassen en goed nagespelde jampot jes. Sluit ze af met een schroefdeksel of natgemaakt cellofaan dat <an de potjes wordt gebonden. Geef de komkommerchutney bij ge braden varkensvlees, igegrJEleerde kip, bij de barbecu, bij fondue of op de boterham. kersenzoetzuur (ca 3 jampotjes) 500 g kersen, 1/4 1 azijn, 250 g suiker, 3 cm kaneelstokje, 5 kruidnagels, 1 stukje verse gember of 1 theelepel gemberpoeder. Was de kersen, trek de steeltjes er- cti' en ontpit ze eventueel. Breng de azijn met de suiker, kaneelstok, kruid nagels en fijngehakte gember of gem berpoeder aan de kook. Voeg de ker sen erbij zodra het stroopje kookt. Houdt het geheel ca. 10 minuten tegen de kook aan. Schenk de kersen met het vocht in met heet sodawater ge wassen en goed nagespoede jam potjes of een grote stolpfles (ca. 1 1). Sluit de jampotjes af met een schroefdeksel of natgemaakt cello faanpapier, dat om 'de potjes wordt gebonden en laat de kersen ca. 2 we ken staan voordat ze worden gebruikt. De kersen moeten niet te lang wor den bewaard want dan worden ze slap. Gebruik ze binnen 3 maanden na het inmaken. Geef de kersen bij: gevogelte zoals kip, kalkoen, groot vlees zoals var kensfricandeau. wild zoals wildzwijn, haas. Maak op dezelfde wijze zoetzuur van blokjes meloen, schijven sinaasap pel, meloen en sinaasappel, blokjes stevige- peer of stevige pruimen of kwetsen. mixed pickles (ca. 6 jampotjes) 200 g schoongemaakte kleine bloem koolroosjes, 100 g sperziebonen, 250 g schoongemaakte paprika (rood en groen), 200 g geschilde komkommer. 1 üi. 250 g wortelen, 1 Spaanse peper, 1 eetlepel venkelzaad. 2 eetlepels mosterdzaad, dragon, pimpernel of rozemarijn, 1 1 inmaakazijn. Was de kleingesneden groente en laat deze goed uitlekken. Zet de azijn op met venkel- en mosterdzaad, klein gesneden Spaanse peper zonder pit jes, dragon en pimpernel of rozema rijn. Breng het geheel aan de kook. Voeg de groente erbij. Kook het ge heel ca. 10 minuten. Schep de mixes pickles in met heet sodawater gewassen en goed nage spoelde potten. Sluit de jampotjes af met. een schroefdeksel of natge maakt cellofaanpapier, dat om de pot jes wordt gebonden. De mixed pickles kunnen worden ge geven bijsalades, barbecue of fon due, stamppotten en omeletten. Bewaar dë mixed pickles voor het gebruik zeker 2 weken op een koele donkere plaats. Ze zijn het lekker ste als ze binnen ca. 3 maanden wor den gebruikt. paprika-relish (ca. 4 jampotjes) 1 kg paprika's (rood en groen). 250 g uien. 3 dl wijnazijn, 300 g suiker, 1 eetlepel zout, 1 eetlepel worcester- shirëéaus, 1 eetlepel mosterdzaad. Maak de paprika's schoon en snij ze in smalle reepjes. Snij de schoonge maakte uien in ringen. Zet de groen te op met de azijn, suiker, zout en mosterdzaad. Breng het geheel aan de kook. Kook de relish in ca. 30 mi nuten zacht. Maak de relish af met worcestershiresaus. Schep de relish in met heet sodawa ter gewassen en goed nagespoelde potjes en sluit die af met een schroefdeksel of natgemaakt cello papier, dat om de potjes wordt ge bonden. Paprika-relish smaakt goed bij bief stuk tartaar, hamburger, of ander ge bakken vlees, omeletten en gebakken eieren, stamppot rauwe andijvie. Meer inmaakrecepten kunt u aanvra gen bij het Voorlichtingsbureciu voor de Voeding, postbus 1772, Den Haag. Plak f 2,extra op een briefkaart, met de vermelding ,,Wat in een goed vat zit, verzuurt niet". Een ondernemer in het midden- en kleinbedrijf is niet verzekerd, zoals een werknemer. De mensen voelen dat meer instinctief aan dan dat zij precies onder woorden kunnen bren gen waar het verschil zit. Zo hoorde ik laatst in een congreszaal bij een trapje een ondernemersvrouw zeggen: „Voorzichtig, een middenstander is niet verzekerd". Toch is ook de on dernemer op dit punt niet helemaal onverzorgd. Dat moest er overigens ook nog bijkomen! Iedereen heeft be hoefte aan sociale zekerheid. De uit spraak van de ondernemersvrouw wyst er echter wel op, dat erop dit punt grote verschillen zijn tussen on dernemers in het midden- en klein bedrijf en werknemers. Hoe kan dat?? Premies voor verzekeringen van werknemers worden als loonkosten, dat wil zeggen als bedrijfskosten be schouwd en behandeld. Deze kosten moeten door het bedrijf worden opge bracht en zijn aftrekbaar van. de winst. De kosten die de zelfstan digen voor sociale verzekeringen ma ken, worden, voordat de inkomsten belasting wordt vastgesteld, van het bruto-inkomen afgetrokken. Zij worden daardoor echter geen be drijfskosten. Zodra de ondernemer zijn zaak in een besloten vennootschap omzet, wordt hij als directeur ervan beschouwd. In dat geval zijn het wel kosten. Hij krijgt van de beslo ten vennootschap een vaste inko men; hij is werknemer van zijn eigen onderneming. Wat zijn nu de nadelen van het feit, dat kosten van sociale voorzieningen niet als bedrijfskosten mogen worden beschouwd? Kosten en winsten Het grootste nadeel voor de onder nemer en vooral voor zijn sociale ver zorging is het idee dat uitgaven van sociale voorzieningen geen kosten, zijn Als premies wel als bedrijfskosten worden gezien, zal de ondernemer de ze kosten in zijn kostprijscalculaties opnemen en daarmee rekening hou den bij de prijsbepaling van zijn goe deren. Nu deze kosten vaak nog bui ten 't hedrijfsgebeuren vallen en als privé uitgaven worden beschouwd, is de kans groot dat ze niet als kostprijs bepalende factoren gezien worden. De ondernemer gaat dikwijls pas kijken hoeveel geld beschikbaar is voor verzekeringen als hij weet hoe groot de winst is. Daarmee wordt de sociale zekerheid van de ondernemer een concurrentie middel. Een mogelijk prijsvoordeel voor de consument gaat ten nadele van de sociale verzorging van de on dernemer. Gelukkig dringt het besef door, dat deze gevolgen sociaal on gerechtvaardigd zijn. Reeo's is 'n be gin gemaakt met de erkenning van de lasten van de sociale zekerheid als kostenfactor voor de onderneming. De overheid heeft de kosten voor de oudedagsvoorziening van zelfstandi gen onder bepaalde voorwaarden als bedrijfskosten erkend. Hetzelfde zal moeten gebeuren met andere kosten van sociale voorzieningen van zelf standige ondernemers. Belastingvoordeel? Zo ver is het evenwel nog niet. niet iedereen is van die noodzaak over tuigd Het belangrijkste tegenargu ment is dat er belastingvoordelen zijn verbonden aan de reteling zoals die op het ogenblik geldt De winst van de besloten vannoot schap wordt belast met vennoot schapsbelasting. Deze bedraagt 45 pet. voor winsten tot f 40.000,- tussen 40.000,- en f 50.0000,- wordt de winst voor 45 a 48 pet. belast. Boven f 50.000 is het tarief van de vennootschapsbe lasting 48 pet. De zelfstandige on dernemer betaalt inkomstenbelasting. Deze heffing is sterk progressief, d. w.z. dat meer belasting betaald moet worden als het inkomen stijgt. Bij de véhnoötsfchapsbelasting is dat niet 't geval. Achteenveertig procent is de top. De premies van sociale verzekerin gen worden in geval van een beslo ten vennootschap gedeeltelijk door de onderneming betaald; de onderne ming betaalt immers altijd een deel van de premies van werknemers, dus ook van de directeur. De besloten vennootschap bespaart over het bedrag dat betaald is aan sociale verzekeringen van de direc teur zodoende het vennoootschapsbe- lasting ter grootte van 45-48 pet. van het betaalde bedrag. De zelfstandigedié voor zichzelf de zelfde risico's particulier verzekert, kan de betaalde premies die voor hem hoger zijn dan bij de verplichte verzekeringen, zonder rekening te houden met verschillen tussen werk gevers- en werknemersaandeel, v.d. winst aftrekken vóór de berekening van het belastbaar inkomen. Hoeveel belasting dat bespaart is afhankelijk van het belastingpercentage dat de zelfstandige zou moeten betalen wan neer geen aftrek van de winst moge lijk was; het zogenajamde marginale belasting-percentage.: Dit percentage isbij een winst van ruim f 25.000,- al 49 pet. en stijgt snel tot ongeveer 70 pet. De voordelen van de besloten vennootschap begin nen bij een winst van plm. f 50.000,- en nemen vrij snel toe tot omstreeks f 100.000 wist. De uitkomstén worden bij hogere Voor het behoud, van de bo men worden ook in Holten maatregelen genomen. Op dat de wortels meer en ge makkelijker lucht en water tot zich kunnen nemen, voor den tegels met een vijftal gaten rond de bomen gelegd Dit gebeurde o.a. rond de drie mooie beuken in de Dorpsstraat tegenover Gara ge Schuppert. winsten nog iets gunstiger voor de besloten vennootschap als het direc teurssalaris constant wordt gehouden op f 40,000,-. Ondernemers kunnen op grond van deze fiscale overwegingen hun onderneming zonder bezwaar in een besloten vennoetschap onder brengen. Daar komt bij dat een eventueel fis caal voordeel cjoor wets- of tariefs wijzigingen kan worden aangetast. Om deze reden is een duidelijk voor deel wenselijk alvorens over te gaan op een andere juridische of fiscale ondernemingsvorm. In het algemeen kan worden vastge steld dat de druk" van de inkomsten belasting in de periode 1960-1979 meer gestegen is dan de gecombineerde druk van vennootschapsbelsting en in komstenbelasting. Gelijke monniken Voor ondernemers voor wie dat voordeliger is, kan men bepleiten dat zij een gelijksoortige behandeling krij gen als de directeur van een beslo ten vennootschap. Dat wil dus zeg gen, dat de zelfstandige een eigen loon en d'e daarop afbestemde pre mies van sociale verzekeringen als Rijst, macaroni en spaghetti zijn vaak taboe in vermageringsme nu's. Dat dit niet altijd nodig is, blijkt uit het onderstaand, enigs zins exotisch getint recept, dat ca. 500 calorieën per persoon le vert. Benodigheden voor 4 personen: 300 g kipfilets, 'h 1 blik bamboescheuten (eventueel te vervangen door 200 g spitskool), 250 g champignons, 2 pa prika's, 1 bos selderij, 100 g taugf. 2 eetlepels ketjap manis, 2 eetlepels sherry, 2 eetlepels boter of marga rine, 1 eetlepel gembersiroop, vetsin, zout en peper. Bereidingswijze: Bak de kopfilets, bestrooid met peper en zout in een eetlepel boter of margarine lichtbruin gaar.Voeg de ketjap en de sherry toe en laat het geheel nog even goed doorwarmen. Bak in de rest van de boter of margine de gewassen en kleingesneden groente snel licht bruin. Voeg het kippevlees toe en de gembersiroop. Maak de tjap tjoy op smaak af met vetsin. Kook de rijst (50 gr. rauw of 6 volle eetlepels gekookt per persoon). kosten zou mogen opvoeren. In som mige gevallen is deze voorwaarde reeds bij een winst van f 20.00,- ver vuld. Een conclusie op dit punt moet echter niet te snel getrokken worden. De berekeningen die hiervoor zijn ge maakt, zijn slechts vanuit de sociale verzekeringen bekeken. Bedrijfsaco- nomische, fiscale en juridische aspec ten zijn daarbij onvoldoende beke ken. Ook daarom is de conclusie losge maakt van de omzetting in een be sloten vennootschap en wordt alleen een gelijke behandeling gevraagd. Iedere (beginnende) ondernemer moet zich bezinnen over de vraag welke rechtsvorm hij zal kiezen voor zijn onderneming. Daarbij spelen vele overwegingen een rol. De voor- en nadelen van elk van deze overwegin gen moeten met elkaar vergeleken en beoordeeld worden. Naast de reeds bestaande overwegingen zoals de be drijfseconomische. juridische en fis cale, zal bij de keuze van de rechts vorm de sociale verzekeringen een belangrijke rol gaan innemen, als het gesignaleerde verschil in behandeling blijft bestaan. Deventerweg 61 - Holten - telefoon 05433-1657. Vanaf zondag tot 1 augustus PIANIST (iedere vrijdag, zaterdag en zondag) Diners vanaf f 8.25. Daar vindt u o.a.: Blok- en aanbouwkeukens „Zeyko-kopp" Binnen en buiten sierpleister Tegels enz. enz. Ter introductie de maanden juli en augustus bij aankoop van eén keuken vanaf f 4000, Dt ales bij: DORPSSTRAAT 39, HOLTEN Openingtijden van maandag t.m. vrijdag van 8.30 tot 12.00 uuien van 13.30 tot 17.30 uur. Zaterdagmorgen van 9 tot 7 uur. Te koop aangebodï 3 bü 4 meter wandmeubel 2 fauteuils antieke spiegel antieke tafeltjes, pendule wolff graskantensnjjder t.v. toestel z.w. in kast gazonstrooiwagen parketuitwrijver, enz., enz. billijke prjjzen telefoon 05483-2040 STOMERIJ „MODERNA' Oranjestraat 73 van 15 t.m. 27 juli PRESENTEERT ZONDAG GROTE ZAAL 4 bars - o.a.,,Boerendèle" en ,,'t Keldy, Voorzaal: Aanvang 19.30 uur heeft alles voor uw liefhebberij: Vogelzaden Vogels Hondensport Hengelsport Tuinartikelen en aquarium-afdeling etc v.w. vij vergoud vissen een vijverplanten Stadhuisplein 1 - Rjjssen Tel. 05480-2474 MAANDAG 15 JULI Speciaal veulens en jaarlingen. Normale handelsprijzen. Maak er een gezellige dag van. Entree 3,50, incl. het gebruik van tientallen attrakties. Shetland Pony Park SLAGHAREN (Ov.) Voor vakkundige en Fa. H. Miiller en Zoon Kerkplein 1 - Holter. Telefoon 05483-1300 Agentschap: Van Gend Loos vraagt voor haar afdeling Boekhouding (manlijk, militaire dienstplicht vervuld) Minimale vereiste MEAO- of HAVO opleiding, praktijk diploma boekhouden strekt tot aan beveling. Schriftelijke sollicitaties te richten aan B.V. Vleeswaren- bedrijf „ENKCO", Kerkhofsweg 18, postbus 10, Holten. Een fijne dag voor heel het gezin in het Shetland Pony Park Met meer dan 500 pony's, zwembad, speeltuin enz. Entree 3.50 p.p. met gratis gebruik van tientallen spec taculaire attrakties. Shetland Pony Park Slagharen (O.) van maandag 22 juli t.e.m. maandag 5 augustus DONDERDAG 18 JULI begint de Op goederen buiten de opruiming VIJF PROCENT KORTING Oranjestraat 80 Het is met veel genoegen dat wij u berichten dat ons Chinees - Indisch Restaurant 33 Dorpsstraat 18 te Holten op vrijdag 12 juli om 19.30 uur in tegenwoordigheid van genodigden officieel zal worden geopend door de E.A. heer W. ten Berge, wethouder der gemeente Holten. Shu Po Poon, dir. U bent altijd welkom in het Chinees-Indisch Restaurant Prima keuken Dagelijks geopend van 11.00 23.00 uur VOOR MAALTIJDEN AFHALEN CHINEES - INDISCHE SPECIALITEITEN Ook voor partijen en groepen, bruiloften en 'amiliefeestjes. Gezellig en sfeervol. Snelle bediening - Gespecialiseerd in rijsttafel. TJ kunt ook bij ons tafels bespreken. DORPSSTRAAT 68 - HOLTEN - TELEF. 05483 - 2899 GROTE KEUS van 400 tot 8000 gulden KUYPERS B.V. (Slootsmid) LAREN (GLD.) telefoon 05738 - 227 ORANJESTRAAT 29 TELEFOON 1210 Ook voor afspraak. Oranjestraat 18 Telefoon 1615 Donderdag 18 juli begint onze grote van kwaliteitsgoederen tegen zeer lage prijzen Restanten in alle afdelingen voor jong en oud. Dus voor extra voordeel (ondanks sterk stijgende prijzen) donderdag naar: Oranjestraat 69 Holten In verband met de voorbereiding der opruiming zijn wij woensdag 17 juli de gehele dag gesloten

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5