VRIJE TUD. BLIJE TIJD 1 1- 1 "L Bouwsystemen voor metalen constructies I Sierprofielen Plastisch werken met reliëffolie Een donkere kamer Ken uw hout Parana pine Beuken Draadinsteker voor naaimachines Zelf doen Toebehoren Ontwikkelen Vergroten Voor knutselaars die wel weer eens wat an- ffj ders willen en van metaal allerlei meubelen en speelwerktuigeri willen "maken is er uit komst door de verschillende bouwsystemen voor metalen constructies die er aan de mark gekomen zijm Men kan daarmee zonder spe eïaal vakgereedschap de leukste dingen con strueren zoals tafels, stoelen, schommels en selfs zonneschermen. Zo levert Reynolds Consumer, Industrielaan 2 ir Groot-Bijgaarder (België) allerlei profielen, platen en onderdelen van aluminium dat zich gemakkelijk bewerken laat. In alle zaken waar „Reynolds do it yourself aluminium" wordt verkocht, kan men een brochure krijgen, waarin alle knepen en trucjes staan <Me bij het knutselen nodig zijn. Bovendien zijn er een massa originele ideeën, montagevoorbeelden en crea ties in opgenomen, waaruit blijkt dat men met alu minium nog veel meer kan doen dan uit het voor gaande mag blijken. PARANA PINE (Araucaria angusti- folia) Kern en spint van deze uit Brazilië afkomstige naaldhoutsoort Parana pi ne (Aracaria angustifolia) verschillen duidelijk in kleur. Het zeer brede, bruikbare spint is bleekgeel. De kern is licht tot donker grijsbruin, dikwijls voorzien van min of meer helrode tot paarsachtige strepen. Het hout heeft een zijdeachtige glans en een gelijkmatige, homogene structuur; als de rode strepen ontbreken, heeft het geen uitgesproken tekening. De nerf is fijn en de draad gewoonlijk recht. Parana pine laat zich uitstekend ver werken en is goed te draaien, schroe ven en spijkeren. Het kan ook zonder moeilijkheden gelijmd, gepolijst, ge beitst ,en geverfd worden. Ten gevol ge van ,t voorkomen van donkei"geel gekleurd zogenaamd reactiehout (drukhout) treedt soms overmatige krimp op, in het bijzonder ook in de lengterichting van het hout. Delen die drukhout bevatten, hebben dikwijls een grote neiging tot krom- of sche- luwtrekken. Parana pine heeft een vo- lumege-wicht van 0,53. HET wordt toegepast voor binnenbetimmeringen, lijsten, bezemstelen, kerkmeubolen, Het is voor toepassingen die aan weer en wind zijn blootgesteld niet Voldoende duurzaam. Beukehout (Fagus sylvatica) is één der meest gebruikte en bekende loof houtsoorten van onze houtindustrie. De beuk groeit verspreid over geheel Europa doch komt ook elders voor (bijv. N.-Amerika en Japan). Het hoüt is vrij hard', sterk en fijn van nerf en heeft een regelmatige en dichte struc tuur. Het laat zich goed verwerken, spijkeren en schroeven; het is vooral goed te buigen. Beuken worden ge stoomd en ongestoomd aangevoerd. Het gestoomde hout is rosebruin van kleur, het ongestoomde varieert in kleur van bijna wit (Deens beuken) tot crèmekleurig en lichtbruin. Van liet gestoomde hout zegt men dat het beter bestand is tegen aantasting door schimmels, bovendien meent men. dat het minder werkt dan het onge stoomde hout. Doordat beuken zich zeer goed laat buigen is het een van Q'e meest geschikte houtsoorten voor gebogen onderdelen van meubelen en leuningen. Aangezien beuken tijdens het drogen zeer veel krimpt is het raadzaam, vooral in 't interieur, zeer droog hout toe te passen. Het Neder lands (inlands). Belgisch en Frans beuken verschillen onderling niet ve.el In kwaliteit. Joegoslavisch of Slavo nisch beuken behoort tot. de meest ge bruikte beukesoorten. Beuken worden voor huishoudelijke artikelen -en speelgoed, stofdorpels, gereedschap pen, dwarsliggers (verduurzaamd) Ook vervaardigt men triplex van beu kehout. 1 Een andere „grote" op dit gebied, maar dan speciaal in stalen buiscon structies, is Cruson, postbus 4 in Breskens, die een nieuwe serie buis bouwsels voor in en om de woning heeft samengesteld. De eenvoud van het Cruson-syseem en een duidelijke montage-aanwijzing stellen iedereen in staat foutloos en in een minimum van tijd deze constructies te monte ren. Alle buizen zijn roestvrij gegal vaniseerd en enkele bovendien nog bekleed met PVC krinjpbuis. Cruson noemt zijn systeem een Meccano voor volwassenen. Behalve meubels Er zijn Cruson bouwpakketten voor o.m. tuinbanken-tafels en schommels (zie foto's). Voor bank of tafel worden houten zitting en leuning resp. boven blad desgewenst bijgeleverd. lenen deze buizen zich voor het ma ken van volières, pergola's, wind schermen en zo meer, ook in combi natie met plastic plaatwerk. Alle mo- geijke bevestigingsstukken worden in de diverse bouwpakketten meege leverd. Het Internationaal Wol Secre tariaat en het Nederlands Ka toeninstituut verrichtten inder tijd een onderzoek naar de om vang èn de inhoud van de markt voor meterwaar om meer te we ten te komen over het wel en wee van de zelfmaakmode. Hit onderzoek bracht veel aan het licht dat niet bekend was maar ook weer niet verraste. Het bracht ook veel naar buiten wat niet bekend was en wèl verras te. Uit de veelheid van verkre gen gegevens kunnen er nier een aantal schetsmatig worden weergegeven. Er wordt per jaar zo'n 500 miljoen gulden aan stoffen-per-meter uitge geven. Met die hoeveelheid stoffen kunnen de provincies Groningen, Friesland en Drente worden bedekt en dan houdt men nog wat over. On geveer de helft van het aantal Neder landse huisvrouwen koopt per jaar die stoffen om er iets van te maken. Dat goede voornemen is overigens niet altijd voldoende want het ver bruik aan naaigaren (dat men voor het maken toch nodig heeft) blijft ie der jaar achter, wat de conclusie echtvaardigt, dat sommige huisvrou wen niet aan het maken toekomen of erin blijven steken. Met de bijna 3 miljoen naaimachi nes die er in Nederland' zijn, wordt jaarlijks door de huisvrouw een res pectabele produkfcie bereikt. De helft van de gekochte stoffen wordt ver werkt in huishoudelijke artikelen, zo als lakens, slopen, spreien en vele andere. De andere helft wordt kle ding: meer dan 2 miljoen rokken en broeken, 500.000 pyjama's en zo'n 10 miljoen japonnen, naast nog vele an dere kledingstukken. Zonneschermen zijn met het Crusonsysteem zelf te maken. Een standaardset bestaat uit twee zijplaten voor bevestiging aan muur of raamkozijn, waann de bijgesloten bovenrol met has pel in nylonlagers wordt opge hangen, een onderbuis, twee uit- zetarmen met bevestigingspla ten. Het doek moet u elders aan schaffen en op maat laten ma ken. Wie maakt zelf kleding? Een vraag die moeilijk te beantwoorden is, want marktonderzoek blijft een hulpmiddel met zijn gebreken. Zo produceert een onderzoek in veel gevallen slechts cijfers en dan zijn het nog gemiddel den. En zoiets als een „gemiddelde huisvrouw" bestaat er gelukkig Er is thans een handig appa raatje op de markt gebracht (door Handelsonderneming H. Raven BV, Beatrixlaan 40, Soest) om een draad wat ge makkelijker door het oog van de naaimachinenaald te steken. De afbeelding laat zien op wel ke wijze dit gebeurt niet. Omdat ze niet bestaat kunnen we het er over hebben, zonder iemand te kwetsen. We zullen ons daarom beperken tot een soort profiel van de vrouw die min of meer regelmatig zelf kle ren maakt. Ze is betrekkelijk jong en heeft ook jonge kinderen (beneden de 6 jaar). De helft van deze vrouwen is aktieï in het zelf maken en produ ceert meer dan 10 artikelen per jaar. Zij vertegenwoordigt ongeveer 2-3 van alle vrouwen, die zelf kleren maakt. Het zelf maken wordt door de vrouw gemotiveerd door de voldoe ning die het geeft en het financiële voordeel dat het heeft. Die voldoe ning heeft in sterke mate een crea tief aspect. „Zelf iets maken is fijn omdat je er je eigen ideeën in kunt leggen", is 'n veelgehoord commen taar. Het heeft weinig zin om na te gaan of het creatieve motief belang rijker is dan het economische. Wij weten slechts dat beide motieven in sterke mate aanwezig zijn en prikke len tot actief bezig zijn, tot zelf-doen! Sierprofielen zijn bijzonder welkom als aanvulling in het moderne interieur. Ze bieden een goede oplossing bij krimp en scheurnaden tussen wand en plafond, hetgeen inhoudt dat ze ook in gewone omstandigheden voor een leuke plafond-afwer king zorgen. In de handel zijn nmc-sierprofielen (van Bricolage, postbus 216 in Venlo) die eenvoudig aan te brengen zijn, ook door de handige leek. Deze uit geëx- trudeerd speciaal hardschuim van uit zonderlijke kwaliteit bestaande sier profielen hebben 'n volmaakt glad op pervlak; zijn vormvast, worden niet gespijkerd maar gewoon geplakt en kunnen geschilderd worden (zij het dat hiervoor geen cellulose- of olieverf gebruikt mag worden). Ze brengen het hoogste effect wanneer zij volko men naadloos afgevoegd zijn. Voor het aanbrengen heeft men al leen maar een fijngetande zaag of een scherp mes nodig en een of andere pasteuze voor polystyreen geschikte lijm. De ondergrond moet glad' en stofvrij zijn, kalk- of olieverf eerst' verwijderen door afwassen of schu ren. Daarna wordt de voeglijm op het pro fiel aangebracht, dat dan met stevig aandrukken op zijn plaats wordt aan gebracht. Met de overtollige lijm kun nen de naden en kopse kanten worden afgevoegd. Lijmresten zijn met 'n nat te doek te verwijderen. Het in kleur schilderen moet geschie den met latex of tex op waterbasis. Door het beschilderen met goudverf of door het aanbrengen van transfers kan men zeer decoratieve effecten berei ken. De profielen zijn in diverse vor men en lengten verkrijgbaar. Reliëffolie is een dun metaal (dus brandbaar) waarin men motieven kan aanbrengen en voorwerpen mee kan bekleden. Het is prettig verwerkbaar ma* j teriaal, waar ook kinderen uit stekend mee kunnen werken. De verwerking is heel eenvoudig. Men neemt een vel reliëffolie en legt het op een zachte ondergrond, bijv. enige lagen krantepapier of een schuimplastic plafondplaat. Met een spatel, een oude balpen of iets derge lijks, „drukt" men een motief in de folie, maar zó dat men niet door de folie heendrukt. Het relief zal nu niet meer verdwijnen. Om de holle ruimten op te vullen kan men het te bekleden voorwerp eerst voorzien van een paar laagjeskrante- papier om het vervolgens met de re liëffolie te bekleden. Men kan de hol le ruimten tevens opvullen met Pa- pydur (van de Tairnbacher Majolcka- fabriek uit Haarlem) of met boetseer- plast ARC en Ciel. Men wrijft met een dotje watten, dat in Oostindische inkt gedoopt is, over het in de folie ge drukte motief. De inkt blijft in de diep ste reliefs achter, waardoor het werk stuk de zg. Antik-Look verkrijgt. (Pebeo Oostindische inkt hecht uitste kend op metaal). Een ornament is ook te kleuren. Hiervoor is Pebeo Vi- trail-Email in 10 fraaie, transparante „gotische" kleuren in de handel, terwijl het Pebeo koudemail ook erg geschikt is. Men kan allerlei voorwerpen, zoals spanen doosjes, houten kistjes, schil derijlijstjes, armbanden, kettingen, manchetknopen, briefopeners, servet ringen, sierkurken enz. met reliëffolie bekleden. De reliëffolie dient vooral bij ronde voorwerpen aan de zijkanten iets in- geknipt te worden alvorens het om te vouwen. Zo kan men een schoonheid in eigen stijl aan alle werkstukjes geven. Na enige oefening zal men in staat zijn al lerlei fraaie werkstukjes te maken. Een hulpmilder hierbij is het boekje „Plastisch werken met dun metaal" van A. J. G. Strengholt's Uitgeversmij te Naarden. De spanningen die ons moder ne leven oproept, worden he laas niet voldoende afgevoerd door het zitten bij een TV. Vaak roept het nieuwe spanningen op die dan nog eens door een gang sterserie worden aangedikt. In de Verenigde Staten ad vise- sen veel artsen hun cliënten een kleine donkere kamer in te rich, ten, zelf te gaan fotograferen en zelf ook de negatieven af te werken. In de praktijk is geble ken dat dit een uitstekende vorm van trimmen is. Men drib belt heen en weer en vergeet alle agressie, alle spanning. Een donkere kamer vergt relatief weinig ruimte en... geld. Een badka mer bijv. is zonder meer geschikt. Door bij avond te gaan werken ver mijdt men het extra werk van ramen afplakken en verduisteren. Een simpel blad van meubelplaat, afgedekt met resopal, formica of ge lakt met enkele lagen zuur- en sodavaste lak, met een oppervlakte van 1.20 bij 70 cm. is als werktafel ruim voldoende. Dit blad kan door middel van haken tijdelijk in de bad kamer worden aangebracht bijv. over de, in veel huizen voorkomende la- vetbak Wie geen badkamer heeft, kan volstaan met de keuken. mits het stenen aanrecht met plastic wordt af gedekt, want ontwikkelaar vlekt! Als verlichting kan dienen een Ro- wi-wand of tafellampset met speciale (geel-groen) filters. In de set kan een normale gloeilamp worden ge schroefd terwijl het Rowi filter steeds voor de beste lichtkleur zorgt. De ontwikkelbakken, bijv. speciale pallas plasticschalen, moeten een af meting van tenminste 18x24 cm heb ben en, als men vergrotingen op dat formaat wil maken bij voorkeur nog groter! Er zijn ontwikkeltankjes in vele soor ten en maten te verkrijgen; de prijs schommelen rond de f 25,-. Een thermometertje, een pakje lak moespapier, filtreerpapier dat soort grut vergt prijzen van enkele dubbel tjes tot enkele guldens. Timmer zelf een kast of kist, waarin al deze zaken passen, als voor het geval keuken of badkamer maar af en toe als donkere kamer wordt ge bruikt. Een slot op uw kist voorkomt dat gretige kinderhanden aan de chemicaliën zitten. Kan men in schuur of zolder een permanente Do ka inrichten, ook dan is een kast met slot hèt middel om onbevoegden de toegang tot fixeer en ontwikkelaar te ontzeggen. Filmklemmetjes, filmafstrijkers, thermometers en andere handige spulltjes vindt u bij de fotohandel meestal op een verkoopstandaard met allerlei andere toebehoren. Wie voor het eerste een film gaat ontwikkelen, heeft wellicht een be paalde vrees. Dat is niet nodig, want het is een simpel karweitje. Een film moet echter wel in volledige duisternis in de ontwikkeltank gestopi worden. Oefen dat eerst met een oude film, die uw handelaar vast wel voor u heeft. Wie geen echte donkere ruimte heeft, doet het 's avonds. Sluit uzelf in badkamer of in een kast op en wacht vijf minuten tot uw ogen aan het donker gewend zijn. Controleer of er geen licht binnen dringt, dat uw film zou kunnen be derven. Stop eventuele kieren met ou de lappen dicht, of neem een stuk zelfklevend crepe-band. Als de film eenmaal in de tank is en u hebt die dichtgeschroefd, dan moet de ontwikkelaar er in. U kunt nu in het licht gaan! Ontwikkelaar kunt u in verschillende soorten kopen. Persoonlijk geven wij de voorkeur aan de Leicanol, een ietwat zacht- werkende, universele fijnlcorrelont- wikkelaar. Soms moet men wat ruim belichten, maar het werkt voor negen van de tien films heel plezierig. Wie liever wat kort wil belichten en in feite de film „gevoeliger" wil maken dan hij is. kiest liever Neo- fin, een buisje met eenmalige ont wikkelaar. De korrel wordt ragfijn! Voor films van 14-21 DIN gebruik' men Neofin Blauw, voor films hoger dan 21 DIN Neofin Rood. Verdun de ontwikkelaar volgens voor schrift met water en breng dat voor zichtig op 20 graden C. Giet het er met een trechtertje in en zet de tank met een tik op het keuken-aanrecht, zodat aan de film klevende luchtbel len loslaten en opstijgen. Die zouden nl. witte puntjes op de film maken. Draai nu eens per minuut de knop rond, zodat de film overal met de ontwikkelaar in aanraking komt. De ontwikkeltijd, variërend van 10-15 mi nuten, staat overigens op de verpak king van de ontwikkelaar, en wordt met een wekker gecontroleerd. Na die tijd, ontwikkelaar er uit en schoon water met een scheutje azijn er in om te spoelen. Daarna fixeren. Gebruik verse fixeer. Als men fi xeer maakt, schrijf dan de datum op het etiket van de fles. Als men haast heeft kan men gebruik maken van tetenal expresfixeer, maar ge woonlijk van gewone zuurfixeer, op gelost in water. Gebruik een fles van donker glas! Giet de fixeer in de tank en draai eens per drie minuten de knop rond. Na tien minuten kan de tarik geopend worden en is de film klaar Laat de film echter nog wel op de* spoel. Sluit 'n slang aan op de kraan en de tank en spoel, (kraan langzaam laten lopen) gedurende 45 minuten). Afstrijken met een rubberfilm af strij ker en de film dan op een stofvrije plaats laten drogen. Vergrotingsapparaten aijn er in prijzen en maten te kust en te keur. We doen een greep: Pallas Junior 35. met dubbele condensor, microtand- baan, glasloze negatiefhouder, film geleiders en roodfilter, circa f 130. De Krokus 44-35L met lens Mikar 4.5- 55 Kd M42 Heeft een schuifzuilver- stelling doorsnee 30 mm balginstelling met microtandbaan, negatiefhouder met glasplaat bovenzijde, onderzij de glasloos, enkele condensor, filmge leiders en roodfilter, prijs ca. f 178. Wie er meer geld voor over heeft, kan apparaten kopen als bijvoorbeeld de Krokus 66 SI Color, waarmee men zelf kleurenfoto's kan vergroten voor circa f 280.Vergrotingsramen hebt u al voor prijzen rond de f 25. Wie zijn vergrotingen een echte hoogglans wil geven doet er verstan dig aan, een zogenaamd glanspers je te kopen: een voordelig persje ig de amateurspers, model Al, circa f 39,50.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5