erleden bestuderen in het oude Israël WATTENSTAAFJES Een visie ontwikkelen voor effectieve fotografie 24! 9« 7P 8 Bezienswaardigheden in Hongaars Szigetvar Met soep eet je er goed van Hoort ©en ©i er dagelijks bij? Fietsen in Zwitserland Ontdekking Tehuis Opgravingen Cultuur Overblijfselen Vrijwilligers jan Buigen van hard board Binnenhuis Let op details iraël heeft er een nieuwe toe- te attractie bij: archeolo- opgravingen. Die opgra* worden al jarenlang ver- .cht, want om 't heden te kun- ,n begrijpen moet naar het erleden worden gegraven. Het een romantische belevenis, al veel archeologen naar Is- tël „lokte". Het blijkt, dat er ok heel wat amateurs zijn die hun vakantie graag het verre «•leden bestuderen. Vandaar [at het Israëlische Nationaal f-erkeersbureau in Amsterdam elangstellenden graag behulp- 'aam is bij het zoeken naar een antrekkelijke vakantiebestem- I Het speuren naar het verleden heeft Israël voor de westerse mens een peciale betekenis en attractie. In Is- *aël stond de wieg van het monothe- sme, het is de geboorteplek van jo- lendom en christendom. Hier kunnen vij c'e voetstappen drukken van ko- tóngen, profeten en wijzen. Hier jkunnen wij de werktuigen vinden tóe zij gebruikten, de huizen die zij je woonden, de straten waar zij wan- _Jelden, de tempels en synagoges, van een prehistorische koe, een half miljoen jaren oud, lagen ingebed in de overblijfselen van wat eens de oe ver van een prehistorisch meertje was. vlak bij het huidige Deganja, de eerste kibboets, die in het moderne Israël werd opgericht. vaarin zij hun erediensten opdroegen.- Israël is het land waar de bijbel .werd geschreven maar het was ook het tehuis van de vroegste mens, iens afkomst in de nevels van de id verloren ging. In dit land' zijn zijn minst tien archeologische ex- ities bezig met het navox-sen van .de prehistorische tijdperken. Vrij willigers uit vele landen zwoegen in de hitte van de zomer onder een ge nadeloze zon om een schakel te ont- ikken tussen Centraal Afrika en Meer van Tiberia. De beenderen Slaan we nu enige duizenden jaren over, dan ontdekken we de overblijf selen van een volk, dat in een leven ma de dood moet hebben geloofd, want zij boetseerden het gezicht van de overledene in pleisterkalk op de sche dels van hun doden. Deze nieuwe ont dekking van een lang vergeten tijd perk is slechts één illustratie van de rijke oogst van het archeologisch onderzoek, dat zich via historische tijdperken uitstrekte tot de Islami tische en Turkse tijd. In feite hebben de 25 jaar van het bestaan van de staat Isreal er in hoge mate toe bij gedragen, dat mogelijkheden, waar door zich nieuwe perspectieven voor ó'e archeologie konden openen, wer den vergroot. Archeologisch onderzoek en opgra vingen blijken niet beperkt tot sy stematisch opgezette opgravingeb op grote schaal. Veel van de meest opwindende vondsten zijn het resul taat van toevallige ontdekkingen of van acties ter berging en bescher ming, die door bouw- en uitbreidings plannen noodzakelijk werden. Jasons gi-af, een prachtige joodse graftombe uit de 2e eeuw v. Chr-, werd in Jeru zalem ontdekt toen er in de funda menten van een particulier huis werd gegravnn. Honderden ossuaria (been- derkistjes) werden op dezelfde wijze ontdekt en uitgegraven bij de aanleg van wegen, de bouw van huizen, de aanleg van leidingen en rioolbuizen. Zo kregen wij ook het archeol'ogsch bewijs geleverd, dat mensen door kruisiging ter dood werden gebracht door een ossarium. waarop de naam Jehochanan was ingegrift. Toevallige ontdekkingen elders in Israel onthul den onbekende hoofdstukken uit de historie van het land. Op de hoogvlak te van Golan kwam het bewijs van een rijke chalcolitische (koper-stenen) beschaving aan het licht uit de tijd van 3000 v. Chr. Inscripties resten van architectuur en nog bijna complete gebouwen getuigen van een dichte joodse bevolking op de hoogvlakte van Golan tijdens de 3e-5e eeuw n. Chr. Andere ontdekkingen bewezen dat er uitgebreide relaties bestonden tus sen de Israëlische en andere culturen van het Midden-Oosten, die ver boven de gewone handelsbetrekkingen uit gingen. Een hele reeks van voorwer pen, die in graven uit het laat-bron- zen tijdperk van de 14e t. d. 13e eeuw werden gevonden, wijzen op nauwe banden met Egypte. Deze vind plaatsen strekken zich uit van het Gaza-gebied in het zuiden tot Ak- ko en zelfs tot Dan in het noorden. Met de Egeïsche wereld werden con tacten onderhouden en sinds kort kwam men veel omtrent de Fili- stijnse beschaving aan de weet. De Pho.eniciërs in het westen en de Nabateeërs in 't oosten hebben even eens hun stempel op het land ge drukt. De invloed van de Griekse en Romeinse cultuur heeft 't leven in dit land zowel materiaal als geeste lijk sterk beroerd. Het joodse volk heeft zich door dit contact en deze confi-ontatie met andere volkeren toch een geheel eigen cultuur weten te scheppen. Meer dan enige andei-e plek in het land was Jeruzalem in dé afgelopen jaren het centrum van de archeolo gische activiteit. De opgravingen bij de westelijke en zuidelijke muren van de Tempelberg brachten fraaie over blijfselen uit de tijd van Herodes aan het licht. Monumentale trappen leid den naar de hoofdingang van de Tem pel. Vaatwerk van steen, aarde werk, en glas, een dodenstad uit de tijd van dé Eerste Tempel, Romeinse en Byzantijnse gebouwen en een enorm grote karavanserai (karavaan- herberg) of een paleis uit de tijd der Omajjaden werden blootgelegd. In de Joodse wijk van de oude stad bevestigen archeologische vondsten de theorie, dat de stad zich in de dagen van d'e koningen van Juda ten westen van h,et Tyropoion-dal uitstrekte. Huizen uit de Herodiaan- se tijd met goed geconserveerde mu ren overdekt met stucwerk werden er eveneens uitgegraven. Veel huis houdelijk vaatwerk en fraaie moza- iekvloeren getuigen van de betekenis en de schoonheid van Jeruzalem voor het door de Romeinen in het jaar 70 werd verwoest. De veronderstelling, dat de verwoes ting van d'e Tempel door de Ro meinen tot de vernietiging van de joodse gemeenschap in Israël heeft geleid, is onjuist gebleken. Niet al leen werden er in Galilea op grote schaal archeologische resten ge vonden. maar do synagogen in Ein Gedi op de oever van de Dode Zee, in Soeseia en Esjtamtja in 't geberg te van Hebron getuigen ook in zuid- Judea van een bloeiende en rijke ge- meenschaD tot ver in de 7e en 8e eeuw n. Chr. Hoewel geleerden verantwoordelijk zijn voor al deze ontdekkingen wordt veel van het meer lichamelijke wqrk van het graven door vrijwilli gers verricht, jongeren uit Israël en uit landen over de gehele wereld, die een handje helpen met de op gravingen. Het is zwaar werk, maar zij worden beloond met een le ven in de open lucht en doordat zij de opwinding van het ontdekken de len met vrienden van heinde en ver. De romantiek van de archeologie gaat uit van een realiteit, wanneer je hand het stof van eeuwen uitzeeft en zo de voorwerpen, die onze voorou ders eeuwen en duizenden jaren ge leden gebruikten, voor de dag haalt. Tussen Pécs en de Hongaars- Joegoslavisohe grens, niet ver de hoofdweg nr. 6, ligt Sziget var. Het is een klein stadje, dat echter tijdens de Turkse bezet ting van Hongarije een belang rijke rol heeft gespeeld. Het kasteel van Szigetvar zorgde voor de verdediging van het gebied, dat zich uitstrekte vanaf de rivier de Drava tot aan het Balaton-meer. Voor sultan Soeleiman, de toenmali ge Turkse veroveraar, was het kasteel zo belangrijk, dat hij zich zelf met de belegering bemoeide. Na een maand van strijd waren nog slechts 200 van de 2500 belegerden in leven. Toen alle hoop verloren was, braken de solda- ren aanvoering van Milós Zrinyi uit het kasteel en stierven een helden dood. Szigetvar bleef tot 1689 in handen van de Turken en de meeste histori sche gebouwen in het stadje zijn dan ook van Turkse oorsprong. Op het marktplein staat de School voor de Koran, een gebouw uit de 16e eeuw, met twee bijzonder mooie getralie de ramen. De parochiekerk, verbouwd in barok stijl, was oorspronkelijk de Ali Pasha moskee. De achttien meter hoge to ren vertoont duidelijk het moorse ka- i-akter. In de koepel een fresco, in 1788 geschilderd. De wijwatexbakken in de kerk werden vroeger door de mohammedanen als wasbakken voor de voeten gebruikt. Ook de bestaande kasteelmuren da teren uit de Turkse periode. Van de door de bezetters binnen de muren gebouwde moskee, zulks ter herin nering aan de dood van sultan Soelei man, is alleen de voet van de mina ret bewaard gebleven. Overblijfselen van het binnenkasteel, de laatste schuilplaats van de verdedigers, zijn opgegraven. Een permanente ten toonstelling geeft een idee van de his torische strijd. In de noordelijke kazematten van ht kasteel is thans een toeristenho tel ondergebracht. Wattenstaafjes zijn langzamerhand overal te vinden waar iets delikaats moet worden verricht. Vanzelfsprekend in de babykamer, waar ze een veilig middel vormen om oortjes'en neusjes schoon te ma- ken, maar verder ook tussen de cos- metika-uitrusting van menige vrouw. Zij gebruikt de staafjes bijvoorbeeld om ogenschaduw aan te brengen (zie bijgaande foto). Dat is allemaal nog vrij normaal. Vreemder wordt het als de wattenstaafjes worden aangetrof fen in een technische werkplaats tus sen allerlei ingewikkelde apparatuur. Zij worden daar gebruikt om piepklei ne 'onderdeeltjes van hi-fiappara tuur van dé juiste hoeveelheid olie te voorzien. Heel wat vaders „lenen" uit baby's voorraad om hun pijp schoon te maken, scharnieren te smeren, lijm op te brengen, de opna- mekop van de bandrecorder schoon te maken etc. Zelfs medische toepas sing is niet ongewoon, bijvoorbeeld bij het aanbrengen wond. jodium op een Ééndelige pyama Absorba 1974. viet voetjes uit de zomercollectie van Hoort een ei er dagelijks bij? Nee, want een ei bevat weliswaar eiwit, vi taminen en mineralen, maar dat zijn stoffen die ook heel goed door andere voedingsmiddelen geleverd kunnen worden. Een ei bevat echter ook cholesterol en wat vet (1 ei (plm. 50 gr) bevat: 6,5 g vet, 1,2 g meervou dig onverzadigde vetzuren en 200 mg cholesterol)Dit vet bestaai. slechts voor een klein deel uit meer voudig onverzadigde vetzuren. Eier dooier bevat veel cholesterol. Is dat beetje vet en dat cholesterol nu zó belangrijk? Ja, in Nederland eet vrijwel ieder een namelijk té veel vet, vooral te veel verzadigd vet en té veel cho lesterol. Verzadigd vet. vindt u onder andere in: vette vleeswaren, vet rundvlees, volvette kaas, volle melk, room, roomboter, gewone mar garine. Hierdoor komt er te veel choleste rol in het bloed en dat betekent een groter risico voor het verkrijgen van hart- en vaatziekten. Een voe ding die weinig cholesterol be vat, rijk is aan meervoudig onver zadigde vetzuren en bovendien niet te calorierijk is, helpt om deze ziek te te voorkomen. Voedingsdeskundigen bevelen daarom aan: eet minder verzadigd vet, maar ook minder cholesterol. Omdat een ei, behalve cholesterol ook veel goede stoffen bevat, hoeft het niet helemaal uit de voeding te verdwijnen. Dagelijks een ei is beslist te veel, 2 a 3 per week mag voor gezon de mensen. In veel voedingsmiddelen worden eieren vex-werkt, die ziet u niet, dus valt dat niet zo op. Die eieren tellen wél mee! Wie veel kant en klaar pro- dukten koopt, denkt daar niet altijd aan. „Onzichtbare", eieren vindt u onder andere in mayonaise, cake, gebak, pannekoeken, flensjes, aard appelpuree en gehakt. Andere grote leveranciex-s van cholesterol zijn le ver, nier, hom en kuit; voedingsmid delen dus, die u liever niet meer dan één maal per week moet gebruiken. Wie de naam Zwitsexdand hoort, combineert dit meestal met eeuwige sneeuw, bergen en pijnlijke spieren, doen we dat per tx-ein, bergbaan, ei gen auto, boot, of we gaan wandelen, maar aan de fiets wordt nooit ge dacht. Helemaal verkeerd, in Zwit serland zijn veel gebieden die bij uit stek voor een ontdekkingstocht per fiets lenen, In het noorden van het lanc. kan bijvoorbeeld een tocht langs middeleeuwse burchten en kastel.en, als Wildegg, Lenzburg en Habsburg - worden gemaakt. Vex-der lenen de volgende streken zich goed voor een fietstocht: rond de Murtensee, het Wijngebied in de omgeving van het meer van Genève, de afgelegen sch_ derachtige dorpjes in het achterlam van Lugano, of het gebied van hei Vierwoudstedenmeer. Wie zijn vakantie goed wil voorberei den, kan via de boekhandel de gids „Radwandem durch die Schweiz" be stellen. waarin 45 mooie tochten be handeld worden. De gids is uitgege ven door Hallwag Verslag in Bern en geschreven door Hans-P®ter Büt- zer. Op de meeste stations van de Zwitsex-se Spoorwegen kunnen fiet sen worden gehuurd, die aan het einde van een tocht op ieder willekeu rig station weer afgegeven mogen worden. Vele huisvrouwen in Nederland ma ken het zich op zaterdag gemakkelijk in de keuken... en gelijk hebben ze. Wat dan voor zo'n dag nog het meest in trek is, is een goede kop soep met broodjes er bij of panne koeken na. Om zelf soep te maken komen 'n groot aantal vleessoorten in aanmerking. Niet alleen de obligate runderpoulet, maar ook schenkel, die de kwaliteiten van vlees- en been- derbouillon in zich verenigt. Verder lever, ossestaart, mergpijp, ge hakt en nog zo wat meer. Voor mi nestrone bijvoorbeeld hoeft niet persé boullon getrokken te worden; tijdens het koken doet u er stukjes ham in die de soep een heerlijk pittige smaak geven. Hamschijf en andere vettere vlees soorten zoals krapjes, varkenspoot en spek zijn minder geschikt als ba sis voor een soep in de zomer, maar des te meer voor onze onvolpre zen wintersoepen als bruine bonen en erwtensoep. Voor een fijne bouillon denken we natuurlijk direct aan kalfspoulet. Ge combineerd met een kalfspoot geeft dit een bouillon.die bij afkoeling ge- leert en als consommé gegeten kan worden, Klapstuk, dat wij meestal bij huts pot consumeren kan ook in talloze zomerse gerechten worden verwerkt, van vleessalade tot ragout toe. Ook de bouillon hiex-van is een prima basis voor soep. Als u wel eens zelf tong kook (een delicatesse), kunt u ook daarvan de bouillon gebx-uiken voor soep. Het trekken van bouillon kost veel Wanneer hax-dboard om of door een bocht moet worden aangebracht, ver dient het aanbeveling het hardboax'd plaatselijk week te maken door 't te bevochtigen met water. Dit is een be kende methode. Het probleem was echter steeds, dat het verlijmde of geoliede boai'doppervlak het water slecht opnam, zodat het geruime :ijd duurde voordat het hardboard ;eheel verzadigd was. Een oplossing lijkt ,de toepassing an Alabastine Kwastenreiniger te ;even. Deze lost de waterafstoten- le bovenlaag op en kan onmiddellijk diep in het hardboard doordringen Zodoende maakt het de weg vrij voor het water dat hierna wordt opge bracht. Deze werkwijze geeft 'n tijds besparing van minimaal 50 pet. op de inweektijd. tijd, maar het voordeel is dat je daar niet bij hoeft te blijven. Hoe veel tijd 't afmaken van de soep kost hangt af van wat voor soep het moet woi-den en of u er al dan niet pakjes of bliksjes in verwerkt. Speciaal voor office-coffee- service maar ook zeer bruik baar op hotelkamers, recreatie en vakantie e.'d., lanceert De Vos Catering te Schoonhoven een kop koffie-verpakkingen. Iedere sachet bevat juist vol doende vriesdroogkoffie voor - kop of beker koffie. Men behoeft alleen maar heet water toe te voegen. Toch is een wattenstaafje niet meer of minder dan een buigzaam, praktisch onbreekbaar staafje, dat aan beide uiteinden met zuivere katoenen watten is omwonden. Meer dan tweeëneenhalf miljoen exemplaren van dit eenvoudige ge- bruiksvoorwerpje vonden vorig jaar dan ook van Johnson en Johnson de weg naar de consument. Er zijn camera's verkrijgbaar in een enorme reeks van moge lijkheden, de één met een nog mooier systeem van accessoires dan de ander. Maar elk van hen, van de meest eenvoudige tot de meest ingewikkelde één oogreflex, mist iets, dat essen tieel is voor een goede fotogra fie. Deze accessoire moeten we zelf leveren. Het is ons eigen, creatieve voorstellingsvermo gen. De camera zelf ziet geen verschil tussen een klein meisje dat zomaar ergens staat, en een kleine meid die ondeugend tussen een hekwerk door kijkt. De camera maakt gewoon een foto van hetgene dat hij ziet, zonder selectief zijn en zonder onderscheid. Waar, en hoe en vanuit welke hoek de opname gemaakt moet worden, dat zijn allemaal keuzes die wij zelf moeten maken. Een automatische ca mera zal zich uitsluitend instellen op geldende lichtcondities, maar hij kan geen composities veranderen of ook maar iets toe- of afdoen aan het op te nemen onderwerp. loop langs de hemel. We vragen ons af wanneer de schaduwen het meest belangwekkend zijn. Wanneer 't licht enkele details tot een scherp reliëf worden? We moeten leren kijken naar de he le scène inclusief de achtergrond. De camera zal het fotograferen zoals hij het ziet. Het doet er niet toe of we het zelf wel of niet tot in details hebben ge zien. Wanneer de achtergrond té on rustig is, moeten we ons opname standpunt veranderen totdat we een achtergrond vinden die meer bevredi gend is. Het is daarom niet genoeg te lerer wat de camera kan doen, hoe nood zakelijk dit ook is. We moeten ont zelf opvoeden om onderwerpen waar te nemen, zodat we de camera ef fectief kunnen gebruiken. We zouder kunnen beginnen met eens scherp om ons heen te kijken. Te kijken naai onze alledaagse omgeving, alsoi we een bezoeker zijn, en we hem de eerste keer zien. Let vooral op details. We moeten eens kijken welke veranderingen de zon veroorzaakt tijdens zijn dagelijk- Niet alleen de zonnige dagen zijn onze aandacht waard. Mist en regen bijvoorbeeld kunnen gebruikt worden om een zekere stemming en schoon heid in de foto's te creeëren. Wan neer de contouren hun scherpte heb ben verloren en de kleuren zachter zijn geworden kan een foto verande ren in een low-key" kunstwerk. Het is ook niet nodig om buitenshui1 te blijven. Plaats een boeket chrysan ten in een zonnig raam en we kunner de briljante kleuren vastleggen. C' wanneer we verder kijken, zal ons d' diepe rust opvallen waarmee de fa milie kat in slaap gevallen is en d wijze waarop hij zichzelf artistir' over een stoel gedrapeerd heeft, M- bijvoorbeeld de Kodak Pocket Insta matic camera's de modellen 400 '00, 50 en 60 die elk een elektronisch sluiter hebben, zal het meten van d belichtingstijd geen enkele moeilij' beid opleveren. De camera past zie' automatisch aan bij d'e omstandigh' den. Mocht er niet voldoende lie1" -iin, dan brengt een flitslampje a1 'id nog uitkomst. Maar het belangrijkste van de fotc 'rafie is ons scherp waarnemer x>g dat ons in staat stelt veel moo °n onverwachte opnamen te ma ken.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 7