Rapport Pressiecommissie Landbouworganisaties Nieuwe ontwikkeling bij bemesting Aantal rijexamen-kandidaten daalde begin 1974 sterk Wat is,De Boetiek Algemene Basis Opleiding in dertien TY-lessen DORPSAVOND KLEDING TOONT VEELZIJDIGHEID VAN PUUR KATOEN Eigen organisatie kan intern veel beter werken Afscheid bibliothecaresse Plattelandsbibliotheek Experimentele uitzending ziekenomroepen WAAR GAAN WE HEEN? Pecunia Malum Necessarium Teleac-cursus Leiding bij sport 5SS3 Op eerste pinksterdag RONO: Ziekenfondsfolder in herdruk op vrijdag 21 juni a.s. op Kalfstermansweide te Holten. Aanvang 19.30 sur. Diverse vermakelijkheden op het terrein. Vrijdag 7 juni 1974 5 De drie provinciale landbouworga nisaties, OLM, ABTB en CBTB, heb ben uit hun leden een z.g. pressie- commissie benoemd, die onlangs een rapport heeft uitgebracht, waaraan het volgende kan worden ontleend: Er moet ook intern in de landbouw organisaties nog heel wat ten goede veranderen: betere kadervorming hogere onkostenvergoeding voor vakbekwame mensen meer publiciteit naar buiten betere coördinatie van verschil lende commissies en organisa ties. Het bovenstaande is de mening van de pressiecommi3sie, die in haar rapport een aantal pressiemiddelen trekkersacties, leverantiestakingen, enz.) opsomde. Deze machtsmidde len zouden volgens de commissie in laatste instantie moeten worden ge bruikt als het normale georganiseer de overleg een voor de landbouw on aanvaardbare uitslag oplevert. De commissie die op verzoek van de drie provinciale landbouworganisa ties uit de leden is samengesteld heeft het bij die pressiemiddelen niet willen laten. Ze ging verder dan haar opdracht en wilde ook de eigen or ganisatie aan een kritische beschou wing onderwerpen. De commissie is namelijk van oordeel, dat men alvo rens kritiek te hebben op anderen, eerst de hand in eigen boezem moet steken. Het OLM-hoofdbestuur toonde tij dens de behandeling van dit kriti sche" deel van het rapport begrip voor dat standpunt. Maar dat niet al leen, de hoofdbestuursleden waren het in grote lijnen eens met de gele verde kritiek. KUSSENS De pressiecommissie vindt het een levensgroot bezwaar, dat de bestuurs leden van landbouworganisaties vele bestuursfunkties in één persoon ver enigen. Met andere woorden: te wei nig mensen zitten op te veel kussens. Daarbij komt nog volgens de com missie, dat veel funkties niet in één persoon te verenigen zijn, bijvoor beeld het lidmaatschap van de Ka mer of de Staten èn het hoofdbestuur van een landbouworganisatie. Ook gaat de stelregel maar sporadisch op, dat wanneer men in de ene orga nisatie op een bestuurszetel zit, men daardoor als bestuurslid van een an dere organisatie vanzelfsprekend meer zicht op de problemen heeft, aldus de commissie. Er moeten meer mensen beschik baar komen voor bestuursfunkties, vooral jonge boeren. Daarvoor is be tere kadervorming nodig èn een ho gere onkostenvergoeding. De (jon ge) boer moet financieel in staat ge steld worden zich één of twee dagen van zijn bedrijf vrij te maken. We moeten af van het fooienstelsel, be doelt de commissie. Beter is een ver goeding op basis van de kosten van een bedrijfsverzorger. Met die betere kadervorming en die hogere onkostenvergoeding had het OLM-hoofdbestuur niet veel moei te. Het onderschreef de mening van de commissie. Te veel mensen zijn overbelast met funkties voor te wei nig geld. In dit verband werd ook nog de veel te lage vergoeding voor leden van ruilverkavelingscommis sies gewraakt. ervaring als WD-Statenlid voegde algemeen secretaris Ir. Y. van der Wal daar aan toe: „Het is juist erg waardevol, dat de landbouworganisa ties mensen in de Staten hebben. Dat kan op de meningsvorming en op stelling van anderen een zeer gun stige invloed hebben. Ten aanzien van Kamerleden ligt het wat moeilij ker, geloof ik, maar naar mijn we ten heeft dat nog nooit tot conflict situaties geleid". Hoofdbestuurslid H. J. Roerink Statenlid voor de PvdA merkt o.m. op: „Als het om praktische po litieke vraagstukken gaat voel ik me niet partijgebonden. Ik ervaar tel kens weer, dat ik juist op dat prak tische vlak in mijn eigen fraktie men sen voor het landbouwstandpunt xyeet te winnen". Wat de opeenhoping (cu mulatie met een mooi woord) van funkties aangaat, wilde vice-voorzit- ter G. ten Kate wel even kwijt, er juist veel gemak van te hebben van meerdere organisaties bestuurslid te zijn bij de beoordeling van velerlei problematiek. Geen fusie De pressiecommissie is verder van oordeel, dat de tijd voorlopig nog niet rijp is voor een totale fusie van de drie landbouworganisaties. Er moet wel een coördinatie komen van spe ciaal het praktische werk, zegt de commissie. Hoe dat moet gebeuren zegt de commissie niet. Ook zullen onze organisaties en onze leden zich in de naaste toekomst kritisch moe ten opstellen ten opzichte van onze coöperaties. Kritisch in positieve zin. De coöperaties worden steeds groter door fusies en het contact en in spraak van het individuele lid dreigt verloren te raken. Anderzijds vraagt de commissie zich af of de leden we] voldoende gebruik maken van de in spraakmogelijkheden. Wel één organisatie Naar de mening van het OLM- hoofdbestuur moet er wel degelijk met kracht (en de nodige voorzich tigheid) naar één landbouworganisa tie in Overijssel gestreefd worden. In de opmerkingen van de commis sie over de inspraak in de coöperatie kan het hoofdbestuur zich wel gro tendeels terugvinden. Publiciteit naar buiten Een goede voorlichting aan ande re bevolkingsgroepen, met name overheidsinstellingen en politieke partijen moet ook plaatsvinden als er minder economische spanningen zijn. Verder kunnen goede kontakten tus sen hoodbestuur en afdelingen en le den veel ergernis voorkomen Er moet dus meer publiciteit gegeven worden aan wat er gedaan wordt door onze hoofdbesturen, aldus de commissie. Ook dringt de commissie aan op sa mengaan van de drie landbouwbla den (Landbode, Boer en Tuinder en Ons Platteland), zonodig met een in legvel van elke organisatie. Openhartig met de pers Openhartige kontakten met de pers acht de commissie ook erg belang rijk. Een duidelijk uiteenzetting van de vraagstukken aan de journalist is vaak beter dan te proberen hem te heropvoeden, aldus de commissie. De fusie van de drie landbouwbladen ziet het OLM-hoofdbestuur op korte termijn niet verwezenlijkt, temeer- omdat een half jaar terug een fusie- poging is mislukt door de houding van de KNBTB, die zich met Boer en Tuinder op de advertentiemarkt nog sterk genoeg achtte. Over de publiciteit naar buiten mag de landbouw momenteel redelijk te vreden zijn, vindt het hoofdbestuur. Er wordt vrij veel objectief over de landbouw gepubliceerd. Dat is mede te danken aan de noeste en ideeën rijke activiteiten van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw, aldus vice-voorzitter Ten Kate. We mogen niet mopperen, concludeerde hij over de publiciteit. Al met al was het hoofdbestuur van mening, dat er nog veel aan de pu bliciteit naar buiten verbeterd moet worden, maar ook dat er al heel wat ten goede bereikt is. Niet permanent Tenslotte meende het hoofdbestuur niet te kunnen voldoen aan de wens van de commissieleden om de com missie een permanent karakter te geven. Hiermee handelt men over eenkomstig de opvatting van de da gelijkse besturen van drie provincia le landbouworganisaties. De com missie had ook de benoeming van een manager of ombudsman in over weging gegeven. Met deze figuren zou een landbouw organisatie zich als democratisch werkend belangenbehartiger van de leden een brevet van onvermogen op spelden. Daarvan kan het OLM-hoofd bestuur de noodzaak momenteel niet inzien. JjS*" Katoen, de zaadpluis van de katoen- plant (een 1-jarige heester), wordt verbouwd in meer dan 70 landen, voor het meendeel gelegen in de ontwik kelingsgebieden van Azie, Afrika en Zuid-Amerika. Katoen is in die gebie den de belangrijkste grondstof voor textiel en kleding en neemt in de ge hele wereld ongeveer de helft van het totale verbruik aan textielvezels voor zijn rekening. Dat het rijk gevarieerd pakket van woningtextiel en kleding dat ons om ringt in belangrijke mate uit katoen wordt opgebouwd is te danken aan de veelzijdigheid van dit natuurprodukt. Want katoen is veelzijdig in zijn ver werkingsmogelijkheden als vezel, maar vooral in de vele variaties die het eindprodukt kent. Ook deze zomer weer toont het kle- dingbeeld de veelzijdigheid van ka toen. Want al zijn de bekende katoe nen denims en de vele variaties daar op uitbundig aanwezig, daarnaast is er een rijk aanbod aan katoenen weefsels zoals popeline, gabardine, corduroy, kant en batist. De stoffen en de belijning grijpen terug op modebeelden uit vroeger ja ren, hoewei geen sprake is van een sterke voorkeur voor één periode. De broek, die niet meer is weg te denken, wordt nu aangevuld met rok, blou se, japon en overhemdjurk. De mode geeft veel vrijheid om zelf kombina- ties te maken, die dan ook in vele Variaties op straat te zien zijn. Maar in die variaties blijkt deze zomer ka toen de grootste gemene deler te zijn en dat is bij warm weer een welkom pluspunt. De jurk en rok zijn weer terug. Links: een fijne katoenen overhemd jurk, geheel bedrukt met een grote ketter F (t 89.Inl. Paul Jones. Midden: Een mooi écru-kleurig costuum in 100 procent katoen. De broek heeft omslagen en rechte pijpen (Gebr. Van Gils) f 179. Rechts: Rok en blouse van Deha uit Zweden (Vert, Sal de Vries. Apart of samen te dragen). Rok f 69.Blou se f 59.—. Vrijdagwas mevrouw Olk-van Gange- len voor het laatst op haar post in de bibliotheek aan de Schoolstraat. Zo tegen drieën kwam 32 zesde klas van de Holter Dorpsschool de weg even oversteken om de scheidende bibliotthecaresse namens de scholen voor lager- en voortgezet onderwijs te Dijkerhoek en Holten een ge schenk aan te bieden. De kinderen stelden zich op en Johanna de Koff hield een toespraakje, waarin zij na mens de scholen bedankte voor alles, wat mevrouw Olk hier voor de scho lieren gedaan heeft. Voorts wenste Johanna haar het beste voor de toe komst en bood haar, alweer namens de scholen, een fraai uitgevoerd' foto album aan, waarop met zwarte let ters in goud gevat was aangebracht: „Mooi is mien Hoolterlaand". Onder leiding van hun onderwijzer, de heer Brouwer, zong de klas het titellied en nog enige Holterliederen, met tot slot Partijpolitiek Veel meer moeite had het hoofdbe stuur met de stelling, dat hoofdbe stuursleden zich niet provinciaal of landelijk in de partijpolitiek moeten storten. Het kan wel eens bezwaren opleveren, maar er staan toch veel grotere voordelen tegenover, meen* de het hoofdbestuur. Vanuit eigen Reeds enkele jaren verzorgt het Voorlichtingscentum Sociale Verze kering een folder over de zieken fondswetgeving. Deze uitgave, die de naam ,,Een omvangrijk pakket" draagt, is inmiddels een bestseller geworden. Jaarlijks worden er enke le honderduizenden exemplaren van verspreid. Zij geeft dan ook heldere informatie die voor elke ziekenfonds verzekerde van belang is. Men vindt er niet alleen de voornaamste gege vens over de verplichte, vrijwillige en over de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten in. Gezien het feit dat er dit jaar een en ander veranderd is, was een herdruk nodig. Deze is thans verschenen. Wie de folder wenst te ontvangen kan daarvoor terecht bij vele ziekenfond sen en in elk geval bij het V.S.V., Rhijnspoorplein 1, Amsterdam, tel. 020-92 74 74. Slechts bij wat grotere aantallen wordt de kostprijs in rekening ge bracht. De Regionale Omroep Noord -en Oost, de RONO, is op de eerste pink sterdag tussen zes en acht uur 's avonds weer in de lucht met een rechtstreeks uitzending. Aan de uit zending wordt meegewerkt door drie ziekenhuisomroepen uit Assen, Alme- lo-Nljverdal en Deventer en door een RONO-reportageteam, dat zich zal in stalleren op Lauwersoog. Op eerste kerstdag 1973 zond de RONO een schakelprogramma uit, waaraan werd meegewerkt door vier ziekenhuisomroepen en dat veel enthousiaste reakties opriep. Van daar dat de RONO besloot wederom een aantal ziekenhuisomroepen uit te nodigen om aan een dergelijk scha- kelprogramma mee te doen. Deze keer staat centraal het thema „Door de muren heen De medewerkers van de ziekenhuis omroepen en de RONO willen pro beren de luisteraar een beeld te ge ven van datgene, wat in hun omge ving binnen of buiten het ziekenhuis gebeurt. Verder willen de medewer kers van de ziekenhuisomroepen hun patiënten een idee geven van wat al les er in de direkte omgeving van hun ziekenhuis gebeurt. Zo wordt in Deventer aandacht be steed aan de kermis, die tijdens de pinksterdagen plaatsvindt, aan het folkloristische gebruik van de pinkster kroon aan de verschuiving van de ge meentegrenzen en de problemen van langdurig verpleegden tijdens de pink sterdagen. In Assen wil men kontak ten tot stand brengen tussen patiën ten en hun familieleden thuis en Almelo wil men een rechtstreekse verbinding tot stand brengen met het openluchttheater in Nijverdal. On der het. motto „Van Lauwersoog geen nieuws" zullen de RONO-reporter Pe ter Meywes en Joris Stam in de uit zending regelmatig aandacht beste den aan de ogenschijnlijk weinig schokkende maar toch interessante ge beurtenissen op Lauwersoog. Tijdens de uitzending bestaat voor luiste raars voortdurend de mogelijkheid op het geheel te reageren, eventueel kan dat zelfs rechtstreeks in de uitzending gebeuren. Het telefoonnummer van de Groninger RONO-studio is 050- 133441. De RONO-schakeluitzending op eerste pinksterdag is te beluisteren via de FM-kanalen 5, 31 en 35 en op de middengolf 188,2 meter. Door het toenemende eebruik van Door het toenemende gebruik van kunstmeststoffen is de produktie in de land- en tuinbouw sterk gestegen. Naast enkelvoudige meststoffen zijn er ook samengestelde meststoffen met verschillende Npk verhoudin gen. Behalve de normale voedingselemen ten stikstof, fosfor, kali en magnesi um, zijn ook sporenelementen zoals borium en mangaan voor de ontwik keling van vele gewassen van be lang. Bij een tekort ervan in de plant kan de opbrengst en kwaliteit in sterke mate negatief worden geïnvloed. Bij een lichte overdosering echter kan de schade aan het gewas groot zijn. De nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de bemesting zijn spuit- poeders voor toepassing over het ge was. De opname geschiedt via het blad. Tot deze kategorie behoren uit sluitend de Maneltrameststoffen, wel ke dit jaar op de Nederlandse markt Een landelijke enquête van de Commissie van Overleg Autorijscho len (COA), ingesteld in de maand maart van dit jaar, gaf een duidelij ke deuk te zien in het aantal aange melde leerlingen, onder meer als gevolg van het psychologische effect van de energiecrisis, in de periode november 1973 tot en met februari 1974. Van de circa 6000 aangeschreven rij schoolhouders reageerden er ruim 1200. Uit de bewerkte gegevens bleek een vermindering ten opzichte Donderdag 13 juni wordt in de Oranjestraat 20 te Holten „de Boetiek" ge opend, dit is een zaak waar men allerlei „hebbedingen" verkoopt.. En wat zijn nu „hebbedingen?" Dit zijn gewoon leuke dingen om de kamer, de keuken of de kamer van de kinderen wat op te vrolijken. Uiteraard zijn al deze artikelen ook heel leuk om kado te geven. Het grootste gedeelte van het assortiment bestaat uit kunstnijverheid artikelen daarnaast wordt een grote sortering sieraden aangeboden. Het is de bedoeling het assortiment zoveel mogelijk aan te passen aan de wensen van de klanten. „De Boetiek" is voor Holten iets nieuws maar naast de uitbreidingen en vestigingen van andere zaken alweer een reden om eerst eens in Holten zelf te kijken voordat men naar elders gaat. Ook verkoopt men in „de Boetiek" de Manou meubelen. Dit zijn de zo populaire meubelen vervaardigd uit een dikke bamboe stok die verkrijgbaar zijn als draai- en schommelfauteuils, banken, tafels en tuinmeubelen. U vindt „de Boetiek" in het pand waar voorheen drogisterij „De Vijzel" was gevestigd. Voor verdere bijzonderheden en attracties t.g.v. de opening verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer.. van de gelijke periode een jaar ge leden met ongeveer 30 a 40 en in sommige gevallen zelfs van 60 pet. van het aantal leerlingen. In de eerste maanden van 1974 werd dit uiteraard merkbaar in het aantal examenaanvragen, dat bij het CBR werd ingediend. In april en mei was echter weer een zeker „inhaal-effect" te signaleren. In welke mate dit zich zal voortzetten en of hierdoor dus het toaal aantal af gelegde rijexamens in 1974 belangrijk zal worden beïnvloed, is nog niet te voorspellen. Het CBR volgt de ont wikkeling op de voet. WIJZIGINGEN Doordat bij Koninklijk Besluit van 31 januari jl. nieuwe snelheidsbepalingen voor motorvoertuigen werden vast gesteld, moesten de hoofdstukken 10 (Snelheid en maximumsnelheid) en 11 (Autowegen) van het leerboekje „het rijexamen" gewijzigd worden, voor de in periode lopende 5e druk was dat uiteraard niet mogelijk. Het CBR liet echter met spoed in grote oplage een inlegvel maken, dat deze wijzigingen bevatte. Bij de koop van een boekje uit de 5e druk werd dit in legvel gratis bijgeleverd. Bovendien werden enkele examenformulieren i.v.m de wijzigingen uit de roulatie genomen. Het was evenmin mogelijk de wijzi gingen op normale wijze in de 6e druk te verwerken, omdat deze 6e druk praktisch reeds geheel was afgedrukt. De hoofdstukken 10 en 11 werden ech ter in deze druk ongeldig gemaakt, terwijl met een verwijzing de nieu we hoofdstukken 10 en. 11 achter in 't boekje werden opgenomen. DEVENTER DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof 1 tel. 11500. E.D.B. THEATER, Smedenstraat 10 tel. 13615 donderdag 6 t.m. woensdag 12 juni Billy the kid Pat Garrett 14 jr. za. 8, zondag 9 juni matinee goed geschoten met helm a.l. vr. 7 za. 8 juni nvst. Apenplaneet 18 jr- Aanvangstijden: werkd. 20 u. vrij. 20- 23.30 u. za. 14-20 zo. 14-20 u. CINEMA, Lange Bisschopstraat te' 11100. donderdag 6 t.m. woensdag 12 juni, Jesus Christ Superstar 6e week za. 8, zo. 9 wo. 12 juni matinee zie je ze vliegen (3 stooges) vr. 7 za- 8 juni nvst. Drijfjacht 18 jr Aanvangstijden werkd. 20 u. za. 18.45-21 u. zo. 14-18.30-21 u. wo U 20 u. LUXOR Theater, Brink 20 tel. 18662. donderdag 6 t.m. woensdag 12 juni. j Zij noemden hem Platvoet 14 jr. zo. 9 juni matinee Winnetöu en het goud van A Panatschi a.l. Aanvangstijden: werkd. 20 u. zo. 14- 20 u. OPENBARE LEESZAAL, Brink 70 tel. 13506. Geopend: di. t.m. vr. 10-17.30. 19-21 za. 10-17 u. zo. ma. gesl. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, Wegens vakantie gesloten- GALERIJ LENTEN, Kletterstraat 25- 27, Epse tel. 21815. Geopend wo. t.m. za. 13-17 u. vr. d.e. b. 19-21 u. tot 30 juni Voorjaarsexposi tie: grafiek van Michel van Over- beeke en Edlef Romeny: nieuwe aan winsten. GALERIE SIDONIE, Kleine Overstr. 58 tel. 14169. Geopend: di. t.m. za. 14-18 u. vr. 19-21 u. zo. ma. gesl. Olieverfschilde rijen van mevr Tielemans. GALERIJ DE TOVERBAL, wegens verbouwing gesloten. TROG ART. Hofstraat 2 tel. 16733. Geopend: di. t.m. vr. 14-17.30 u. vr. 19-21 u. zo. ma. gesl tot 14 juni Aqua rellen van Bert de Jong. ALBERT SCHWEITZER CENTRUM (Archief en B'bliotheek). Pennincks- hoek Brink 89 tel. 19675. Geopend: wo. 19-21 za. 12-16 u. Per manente expositie over ven en werk v. A. Schweitzer. ATHENAEUMBTBLÏOTHEEK, 't Klooster 3 tel. .16512. Geopend: ma. t.m. vr. 10-12, 13-17.30 u. za. en zo. gesl. Eksoositie Genees kunst in boekvorm. MUSEUM DF, WAAG. Brink tel. 14556 Antieke fietsen, zilver, aardewerk'en antieke keukens. Oeonend: d; t.m. za. 10-12.30 en 14-17 ii. zo. 14-1.7 u. ma. gesl. MUSEUM DF DBTF. HAPTNGEN. Brink tel. 14556. Tentoonstelling van aanklpprinnrmen uit 1860-1910 Geopend als rio Waag, mttsfttwt VOOR MECHANISCH SPFft corh, Noordenbergstraat 9 tel. 19739. Opn-nend als De Waag. KEFMTS m 9 ïuni on Brink Grote TC^rkliof en Tfip„we Markt nFVFVTFF FFTVT- Pn TOFFTSTFN- VFR. DF 7.WATTTWFH :m w. Bek- king. Amstellaan 20 tel. 21247. ma. 10 vr. 14 ïuni Avondvierdaagse. Boven^ian elke zaterdag -fiptstoertnebt start 8 30 ii vanaf Clubhuis DKC Beilac, umrtfnirn'py Rïoloi-pnlr. TTSTTTr OTV.T ATTONA A TTlFTTMR AMn F01VOOTTFS van drumband Actief Qtorinn Adelaarshorst (GA Fagiesl 7a i=i zo.16 ii.ini aarfv. 16 u. défilé ra. 13 it. Tnl pn kaartverk. vanaf za s inn!- wv Deventer nTTnv ot.amtrofN. ingang Singel FFV9T za. 8 juni aanv. 14 u. toegang Gratis. Muziek, dans SDelleties. eterii han denarbeid, poppenkast en informatie. Weekenddienst tandartsen: 8 en 9 ju ni H. M. Reyers, Lindenstraat 13 tel. 12972. ARCHEOLOGISCHE - WERKGROEP NEDERLAND. De route v.a. de weg Deventer-Hoïten is aangegeven d.m.v. A. W: N. pijlen 8-9 juni OVERDEKT ZWEMBAD, Smyma- dwafsstraat 2 tel. 21864. AFZWEMFEEST op zaterdag 8 juni 17 u. ALMELO VAROSSIEAU do. vr. ma. di. wo. 2.30 u. Romeo en Julia 18 jr. do. vr. za. ma. di- wo. 20 u. zo 4.45 en 8 u. De kanonnen van Navarone, 14 jr. za. 23.15 u. Het pornohuis 18 jr. zo. 2.30 u. Okinawa 14 jr. CINEMA PALACE. Werkdagen 14.30. 18.45 en 21 u. zo. 14.15, 16.30. 18.45 en 21 u. Een burcht vol ontucht 18 jr. werden geïntroduceerd. Aan deze produkten is een speciale uitvloeier toegevoegd, hetgeen de verdeling over en hechting aan het gewas ten goede komt. Hierdoor wordt enerzijds het afrege- nen beperkt en anderzijds de periode van opname verlengd. Door bladbespuiting met Maneltra- produkten wordt overdosering op het gewas en uitspoeling in de grond voorkomen, hetgeen betekent veiliger voor het gewas en beter voor het mi lieu. een variatie op .,'t Zonnetje gaat van ons scheiden". De liedjes hadden be trekking op enkele foto's, waarvan de laatste h t avondrood liet zien bo ven net Holterbroek. hangend over de silhouetten van boerderijen en boomwallen. Het album toonde duide lijk het agrarische karakter van onze gemeenschap. Het accent lag op koren en koeien op vogel? en bloe men. Over opa Rietberg (Broeklam- mert - 93 jaar) hij fietst nog richting- aangjvend door het album heen. De oertijd doemt nog even op in een paar stenen bijlen en een grafheuvel. De historie van Holten komt naar voren in de 000-jaar-oude Boterbeek, in de put van Juleke, enz. Op de eerste bladzijde prijkt de Zuur- berg met rijpende rogge en op de laatste ziet men een panorama van het Bejaardencentrum af. een pano rama op 't dorp in zachte avondkleu- ren... Mevrouw Olk was erg blij met dit unieke boek en ze zei dit overduide lijk aangenaam verrast, gelijk prak tisch ieder, die zijn werk gewaar deerd ziet. De scholen hadden boven dien nog een album met handtekenin gen aan te bieden. Bezoekers van de leesbibliotheek hadden gedurende 3 dagen adhesie kunnen betuigen met de dankwoorden neergeschreven op de eerste bladzijde Mevrouw van der Knoop wees ied'er, die binnenkwam, op die gelegenheid en ze had weinig moeite te doen. Het werd een complete verzameling van oud en jong. letters en handteke ningen in soorten, de laatsten lees baar en onleesbaar. Mevrouw van der Knoop bleef trouw op haar post en ze genoot meteen! Foto's, tekst en samenstelling van „Mooi is mien Hoolterlaand" waren van B. PI. Brouwer. Zoals ieder jaar zoeken studenten en scholieren direct bij het aanbre ken van de vakanties Jn juni massaal een plekje op de arbeidsmarkt. Zij hopen daarmee het geld te kunneiT verdienen voor hun vakantiereis. Daar er uiteraard niet onmiddellijk voor alle studenten voldoende aanbod van werk is, ontstaat de indruk, dat die situatie de gehele zomer zo zal blijven, Zij wijzigen dan teleurgesteld hun vakantieplannen. Dat is absoluut niet nodig!!! want... vooral in de maanden juli en augustus gaat het grootste deel van de beroepsbevolking op vakantie en ontstaat juist dan een chronisch te kort aan vakantiewerkers. Dit verschijnsel' manifesteert zich in vrijwel alle bedrijfstakken. Het sterkst bij de oogstverwerkende in dustrie, waar men niet alleen vervan ging nodig heeft van het vaste perso neel, maar tevens een dringende be hoefte heeft aan duizenden vakantie werkers. - Daar waar de werving, begeleiding, '.-èn planning van deze vakantiewer kers uit handen is gegeven, wordt dit voor een groot deel toevertrouwd aan de algemene studenten arbeidsverle- ning of kortweg ASA. ASA is een landelijke werkorgani satie voor studenten en scholieren vanaf 18 jaar. met kantoren te Rot terdam, Delft, Leiden. Utrecht. Den Haag. Amsterdam. Amstelveen, Eind hoven, Nijmegen Tilburg en Gronin gen. De studenten en scholieren kunnen met vakantiewerk goed geld verdie nen: f 165,tot f 350,netto per week. Niemand van hen hoeft op een houtje te bijten. Er is geld genoeg te verdienen om op vakantie te kunnen gaan. Het is ondenkbaar dat de sport in Nederland met twee en half miljoen geor ganiseerde sportbeoefenaars, waarvan ruim 1 miljoen onder de leeftijd van 18 jaar, verenigd in 18.000 verenigingen en bestuurd door 78 sportbonden, zou kunnen functioneren zonder de steun van vele tienduizenden vrijwillige ka derleden. Tel daarbij de grote groep Nederlanders die op een of andere manier recre atiesport beoefenen en hierbij deskundig begeleid willen worden, dan heeft men ongeveer een beeld tot welk een krachtsinspanning de sportwereld zich jaar in jaar uit moet getroosten om voor voldoende kader te zorgen. Het tekort aan leiding berekend over de komende tien jaar omvat 30.000 vrijwilligers. Televisie Aangezien de behoefte aan sport- technisch kader, jeugdsportleiders aanzienlijk groter is dan met de 3500 ABO-cursisten die jaarlijks worden afgeleverd, kan worden gedekt biedt het medium televisie thans een unie ke mogelijkheid om gelijktijdig een veel groter aantal deelnemers ook op afgelegen plaatsen het door het ministerie van CRM erkende en door bijna alle sportbonden verplicht ge stelde ABO-bewijs te bemachtigen. Kijken Al diegenen die interesse hebben om de jeugd in hun club of sportbond van dienst te zijn met een deskundi ge begeleiding, kunnen vanaf 6 okto ber 1974, zondags om tien voor zes of op maandagavond na het laatste nieuws via Teleac kijken naar een cursus die de aanzet is voor de oplei ding naar de sporttechnische kant in de verschillende takken van sport. Doel Het doel en inhoud van de Teleac- cursus „Leiding bij sport" is de cur sist een algemene theoretische ach tergrond te verschaffen voor een op leiding tot trainer, jeugdtrainer, jeugdsportleider en recreatiesport leider. Twee hoofdthema's „leiding geven" en „sportgezondheidsleer" vormen de kern van de ABO-cursus. Bij het leiding geven wordt, steeds uitgaande van de praktijk, uitvoerig ingegaan op onderwerpen als: lei- derschapsvormen leiding geven aan jeugdigen, werken met groepen, de sportleider in de sportvereniging, be tekenis van sportbeoefening voor de beoefenaren en in -de maatschappij De sportgezondheidsleer behandelt de onderwerpen: Aanpassing van het lichaam aan inspanning, hulpverle ning bij letsels en verder de beteke nis van sporthygiëne. Examen Wat is een cursus zonder examen? Teleac en de Nederlandse Sport Fe deratie hebben met behulp van do centen van vele andere organisaties het volgende bereikt: De ABO-cursus bestaat uit 13 tv- lessen van dertig minuten, Vier discussie bijeenkomsten in 400 plaatsen in Nederland, Een apart cursusboek, Een schriftelijk examen dat na goed gevolg het ABO-bewijs op levert. Noteer Houdt nu reeds rekening met de vol gende tijden en data: oktober: les 1, 2 en 3 op 6 en 7, 13 en 14 en 20 en 21 november: les 4, 5 en 6 op 3 en 4, 10 en 11 en 17 en 18 december: les 7, 8 en 9 op 1 en 2, 8 en 9 en 15 en 16 januari: les 10, 11, 12 en 13 op 5 en 5, 12 en 12, 19 en 20 en 26 en 27 De vier discussiebijeenkomsten zijn gepland op: 1. in de week van 28 oktober tot en met 2 november 2. in de week van 25 tot en met 30 november 3. in de week van 17 tot en met 23 de cember 4. in de week van 28 januari tot en met 3 februari 1975. Het examen volgt in de week van 4 tot en met 10 februari 1975 Enthousiast Deze ABO-cursus, die speels en in structief op 't scherm wordt gebracht is tot stand gekomen dankzij de des kundigheid van Teleac en de enthou siaste inzet van 't produktieteam be staande uit S. Polak (regie), drs. T. Sevenheck (didactiek) en G. H. van Baarlen (eindredacteur). Onontbeerlijk waren de adviezen en de steun van de hieronder volgende organisaties: de Nederlandse Culture le Sportbond, de Nederlandse Christelijke Sport Unie, de Nederland se Katholieke Sportfederatie, het Ko ninklijk Nederlands. Gymnastiek Ver bond. de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond en het Ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappe lijk werk. De cursus zal worden gepresenteerd door Gerard van Baarlen en Thea Balledux. Reageer Gezien de grootse opzet van de ABO-cursus en de organisatie hiervan is het van het grootste belang dat sportbonden en verenigingen bij tijds haar leden inlichten, die zich door overmaking van f 45.op giro nummer 544232 Teleac-Utrecht kun nen aanmelden. Positief Sport is in onze maatschappij een niet weg te denken verschijnsel. Sport is bovendien een van de belang rijkste vormen van actieve en passie ve recreatie. Sport heeft een groot kadercorps nodig om te blijven func tioneren. Gezien tegen deze achter gronden is deze unieke ABO-televi- siecursus uitermate belangrijk voor grote groep geïnteresseerden, de sportjeugd, de clubs en de sportbon den.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5