Rijke flora siert het landschap in Israël Op vakantie in een burcht of kasteel Slanke maaltijden voor uw „zomerlijn" Kleur geeft aanwijzing voor vitamine A Frankische gastvrijheid en romantiek Bloemenvelden Semi-woestijngebied Harig peperboompje Woestijn Temperatuur Sopa a Portuguesa Sarsy a la Orlow Pepparrotskött ovenschotel Eerlijke strijd MogeUjkheden Koffie voor en tegen Komkommer- Hedendaags com fort Noodzaak Behoefte aan vitamine Natuurliefhebbers kunnen hun hart ophalen in Israël, waar dank zij verschillende klimato logische omstandigheden vier verschillende flora's naast el kaar bestaan. De verspreiding van planten is in de hele wereld sterk onderhevig aan het kli maat, maar in Israël zijn meer wonderen gebeurd en zo kan iedereen vandaag op een betrek kelijk klein gebied nog kennis m&ken met maar liefst 2500 plantensoorten van vier ver schillende flora's. Haar? Nee, waar! Natuurliefhebbers kunnen het alle maal gaan controleren als ze uit het pakket van voordelige Israël-reizen een keuze maken. Israël is een boei end vakantieland en wie bovendien nog belangstelling heeft voor de flo ra van dit land, geniet dubbel op! In het noorden en westen van het land valt 400-1000 mm regen per jaar, maar gaande in zuidelijke of oostelij ke richting vanaf de Middellandse Zeekust wordt het klimaat, heel wat droger. De regenval vermindert ge leidelijk in de richting van de zuide lijke Negev. In de Arava, de Dode Zee en het Jordaandal heersen zeer speciale omstandigheden; de winden die van de bergachtige omgeving neerdalen worden warmer zodat men hier temperaturen kan aantreffen, die meer lijken op die in Oost- Afrika dan van een Middellandse Zee-gebied. Het Middellandse Zee-gebied van het land omvat de bergen van Judea. de Karmelketen, Samaria, Galilea met zijn heuvels en de vlakte van Sjaron. Daar waar nog natuurlij ke vegetatie bestaat, wordt deze ge kenmerkt door eikebossen (de kleine steeneik) en door de Aleppo-den of Jeruzalemse den in het hooggeberg te en door Johannesbroodbomen op de heuvels. Aangezien de natuurlijke vegetatie sinds bijbelse tijden zwaar Capparis Spinosa op de muren van de oude stad Jeruzalem. te lijden had onder houtkap en het grazen v. vee, bestaan er nog slechts weinig plaatsen met goed ontwikkel de bossen. Verschillende bomen die door de Arabieren heilig werden ver klaard, zoals de ,,eik" van Abra ham in Hebron, eigenlijk een tere bint of terpentijnboom en de bomen van ,,Aqua-Bela" bij Jeruzalem, ge tuigen nog steeds van de taaie groei kracht der bomen en de eens zo bos rijke berghellingen. De Jeruzalemse den, een inheemse boom en karakteristiek voor de kaik- rijke bodem van de Middellandse Zee heuvels, werd sinds de stichting van de Joodse staat op grote schaal op de rotsige heuvels aangeplant. In het voorjaar is het Middellandse Zee-ge bied van Isrèël rijk aan kleuren. Een bont tapijt van gele, gouden, paarse en rode bloemen overdekt de heuvels en de vlakten. Het bestaat uit rode, blauwpaarse en witte anemo nen, rode tulpen, orchideeën, witte trosnarcissen en vele andere bloe men. Dichte velden van de oranje gele ganzebloem verschijnen in het late voorjaar op plaatsen waar de bodem rijk is aan stikstoffen, zoals wegranden en ruïnes van eens be woonde plaatsen. In het gebied ten zuiden en oosten van Beersjewa en ten oosten van Je ruzalem heerst een semi-woestijnkli- maat. Bomen zijn hier zeldzaam ten zij er extra water wordt toegevoerd. De regenval verschilt hier van jaar tot jaar en, hoewel die gemiddeld van 80 tot 300 mm per jaar bedraagt, komen er ook zeer droge jaren voor waarin éénjarige planten in het ge heel niet tevoorschijn komen. Wan neer er echter voldoende regen valt dan wordt de geelbruine lössgrond frisgroen gekleurd door grote velden van wild koren en gerst. Veel bloeiende planten worden in de korte lente van dit half-woestijn- gebied aangetroffen. "Voor het meren deel zijn het leden van de grote fa milie der kruisbloemigen, zoals de violier, de raket en het koolzaad en dergelijke en van de samengesteld- bloemigen, zoals het kruiskruid en de leeuwetand, nauw verwant met onze paardebloem Overblijvende planten, die men meer in de berg achtige Negev kan vinden, zijn onder andere de kraanvogelbek, de rode bo terbloem, anemonen, rode en witte tulpen. Zij komen alle voor in de steppen van alsem, jujube- of hauw- kapperstruik. kalikruid of zoutdruif en het gewas van andere dwergstrui ken. In de zandige gebieden van de noord- en west-Negev groeit een greptbloemige irissoort, de enige plek ter wereld waar zij van nature voorkomt. Een interessante struik is de daphne of het harig peperboompje, waarvan de bast voor de fabricage van touw -wordt gebruikt. Aangeno men wordt, dat Delila touwen van de ze plant gebruikte toen zij Simsons kracht wilde beproeven. Nog altijd worden deze touwen gebruikt door woestijnreizigers om water uit bron nen te putten en ook voor andere doeleinden. Ten zuiden en oosten van de lijn Mitspé-Ramon-Sodom ligt de echte woestijn. De jaarlijkse regenval is hier minder dan 80 mm. en wordt neg minder naar het oosten en zui den toe, waar hij in Elat een gemid delde van 25 mm. bereikt. De vege- fen, maar blijven zelfs dan beperkt tot beekbeddingen en ravijnen. Een jarige planten worden hier in de zeldzame regen jaren wel aangetrof fen, maarblijven zelfs dan beperkt tot waterbeddingen. Ook hier weer vele kruisbloemigen, zoals de roos van Jericho. Deze grijsgroene plant met kleine, witachtige bloemen trekt zich in de winter na het rijpen van zijn vruchtjes samen, zodat er geen zaad wordt verspreid voordat de re gen valt. Als de regen komt, opent de plant zich dank zij een speciale structuur van zijn stengel. Als de re gen langer dan een half uur en met grote hevigheid valt, worden de zaadjes door de druppels verspreid. Als het droog wordt, trekt de plant zich opnieuw samen en het proces herhaalt zich bij nieuwe regenval. Op deze wijze bepaalt de plant zelf welke hoeveelheid water voldoende is om zijn zaaisel te doen wortel- schieten. Een ander merkwaardig dwerg struikje is de kameeldoorn of man- nastruik die in de zomer witte, zoete druppels afscheidt. Men veronder stelt dat dit een van de leveranciers van het manna" was dat de Kinde ren Israels na hun uittocht uit Egyp te in de Sina-woestijn aten. De temperaturen in de dalen van de Arava, de Dode Zee en de Jordaan zijn veel hoger dan ip de bergen. Winden die van de Scopusberg bij Jeruzalem afdalen, bereiken hier een temperatuur, die 12 graden C. hoger ligt dan in Jeruzalem. Wel valt er hier heel weinig regen, maar de da len worden door alle waterstromen ovenals door het grondwater bereikt. Als resultaat hiervan bezitten de oa ses van Jericho, Ein Gedi en ande re een rijke flora met veel tropische componenten, zowel wat de cultuur gewassen als de inheemse vegetatie betreft. Verschillende Soedanese bo men worden in deze dalen, hun noor delijkste groeiplaats, aangetroffen. Daaronder allerlei acaciasoorten, de doempalm. de Egyptische balsem boom of woestijndadel, papyrusriet en vele andere. Een der aantrekke lijkste planten in de Arava is de op de acacia parasiterende misteltoe- soort Loranthus acacieae, die zijn gastboom een helderrode kleur ver leent en daarom ook vlamboom wordt genoemd. De rode bloesem wordt be zocht en bestoven door Cinnyris oseae een tropisch vogeltje. Organisaties van natuurliefheb bers, die belangstelling hebben voor een groepsreis naar Israël, kunnen contact opnemen met het Israëlisch Nationaal Verkeersbureau, Heren gracht 422, Amsterdam, tel- 020- 249642. De vakantie komt weer in zicht en wie wil er niet reizen naar vreemde landen, de zon zoeken en lekkere ge rechten met vreemde namen ontdek ken? Is uw ..zomerlijn" nog niet wat hp wezen moet, probeer dan eens de volgende maaltijden van plm. 500 ca- loriën per persoon. 2 Eetlepels (olijf)olie, 300 g. schob filets, 100 g. gepelde garnalen, 1 1. ater, 3 hardgekookte eieren, 2 sne den oud brood, peterselie, */i theelepel basilicum, 1 ui, oi-egano, zout peper 2 teentjes knoflook, 1 blikje ananas. 2 afgestreken eetlepels aardappel meel. Verhit de olie en bak hierin de schol filets met de fijngemaakte knoflook aan beide kanten bruin. Schenk het water met de basilicum en de klein gesneden ui bij de vis. Kook het ge heel plm.- 10 minuten door. Doe dan het verkruimelde oude brood de fijn gehakte eierdooiers, oregano en zout bij de soep. Houd hem tegen de kook aan tot het brood als het ware oplost in de soep. Voeg de garnalen, ana nas met siroop bij de soep en bind hsm met de aangemengde aardappel meel. Strooi op het laatste moment het fijngehakte eiwit en wat kleinge sneden peterselie over het gerecht. Geef de soep met stokbrood dat is ingewreven met een doorgesneden teentje knoflook. Als voorafje geeft u gevulde to maat met suikermais en 1 eetlepel slasaus (25 pet. olie). 4 runderbaklappen a 100 g. 200 g. champignons, 2 eetlepels boter of margarine, 1 bekertje zure room (sour cream), 1 ui, peper, zout. Wrijf het.vlees.in met peper en zout en bak het snel bruin in de hete boter of margarine. Maak de ui schoon en snijd hem klein. Maak de champignons schoon, was ze en snijd ze eventueel in stuk ken. Fruit de ui in dezelfde boter of mar garine. waarin het vlees is gebakken, even mee. Haal de groente uit de pan en maak de overgebleven jus aan met weinig water. Roer de zure room erdoor. Leg het vlees in een ingevette scho tel en verdeel daarover de groente en schenk de saus erover. Schuif de schotel 30 minuten in een warme oven (175 graden C) om de saus goudbruin te laten kleuren Dien het vlees dan meteen op. Serveer er 1 gepofte aardappel en sa lade van geraspte rammenas met 1 eetlepel slasaus bij. Geef een klein schaaltje vanille vla na. 400 g. riblappen, 500 g. wortelen, 200 gr. uien. 2 preien, 1 kleine slderij- knol, 3 eetlepels boter of margarine, 3 eetlepels bloem. 3 dl bouillon (ge trokken van het vlees), 3 eetlepels mierikswortelpoeder, 3 eetlepels me ui, 1 theelepel suiker, citroensap. 1. water. zout. Breng het water met zout, het vlees en een halve kleingesneden ui aan de kook. Laat het plm. 2 uur zachtjes koken. 700 g. komkommer, 2 uien. zout. peper, 2 eetlepels boter of margarine. 2 eetlepels paneermeel, 50 g. gerasp- zittingen een schilüerachte ruïne ge maakt, terwijl in de loop der jaren de financiële belasting voor veel slot heren niet meer te dragen was. Kunst zinnige burcht-vrienden en mensen met een sterk historisch bewustzijn waren vaak de redders in nood. Zij investeerden een vermogen in de res taurering en het onderhoud van de eeuwenoude bouwwerken, in oude wapencollecties en in oude gebruiks voorwerpen. Zij maakten jacht- en banketzalen, oude dienstverblijven stalien weer bewoonbaar. Zo, dat de vorstelijke onbezorgde gast mo menteel hoe sterk het verlangen naar de verleden tijd ook mag zijn kan rekenen op een henden- daags comfort: bad en douche, toi let en telefoon, sauna en solarium. 13 Kastelen met meer dan 400 ka mers met hemelbedden, antieke inte- rieuren en kleine hoekjes, waar het geluk huist openen anno 1974 hun poorten. U vindt ze daar, waar Fran ken op zijn mooist is en waar da edellieden destijds hun ideaal-burcht bouwden met grachten, ophaalbrug, weergang en vestingmuren. 7 Van het 13 gebieden tellend land schap Noord-Beieren leveren een eer lijke wedstrijd: Fichtelgebergte (slothotel-jachtslot Fahrenbühl, kasteel Gattendorf en het slot Thiergarten bij Bayreuth), Fran kische Schweiz (slothotel burcht Ra- benstein). Frankenwald, (burchthotel Lauenstein), Hassberge (slothotel Bettenburg), Bovenloop van de Main (slothotel Banz en slot Neuhof). Ran- gau-Franken (burchthotel Abenberg, slothotel Colmberg en slot Mörlach) en Rhön (jachtslot Holzberg en slot Saaleck) Het is duidelijk, dat hier niet al leen dromen vervuld worden van hen, die op huwelijksreis zijn of een nos talgische instelling hebben. Nog meer plezier beleven de actieve vakan tiegangers: de jager wacht het slot-eigen terrein, de visser veel vis water, de paardevriend het parcours, de manége en de koetsen. Verwarmde overdekte zwembaden, boccia, tafeltennis, serieus pianospel of ontspannende wandeltochten. Aan ..Zijne Majesteit" blijft alleen nog de keuze over. Daar waar kas- teel-romantiek en Frankische gastvrij heid elkaar ontmoeten, ontstaat een goed vakantie-klimaat. Volgsns een algemer- geldende ver onderstelling is koffie een opwekkend middel. Inderdaad geeft de caffe ine die in de koffie zit wel een ,,kick", maar het is echt niet zo dat die opwekkende werking erg lang aan houdt. Het idee dat een kopje koffie na de avondmaaltijd uren later nog slapeloosheid tot gevolg zou hebben, is meer zelfsuggestie dan werkelijk heid. Onmiddellijk na het drinken van een kop koffie treedt er inderdaad een zekere verbetering op in het concentratie- en reactievermogen. Dit loopt echter snel weer terug en daalt zelfs tot een peil beneden dat van voor het bewuste kopje kof fie. Hoe de koffi sdrinkgewoonten ook mo gen zijn, het is van het grootste be lang om de koffie niet te combineren met kalmerende middelen. Zo'n com binatie kan, evenals kalmerende mid delen en alcohol, tot ongelukken lei den. Neem 3 dl. van de bouillon voor de saus. Smelt daarvoor de boter of mar garine en fruit hierin de kleingesne den '/- ui lichtbruin. Roer de bloem en het mierikswortelpoeder erdoor en schenk al roerend de bouillon erbij. Breng 't geheel aan de kook en maak de saus op smaak af met melk, suiker, zout en citroensap. Laat de groente en het vlees uitlekken en schik het vlees op een grote schotel. Snijd de gare groente in grove stuk ken en schik die om het vlees heen. Geef de saus bij het vlees. Eén gekookte aardappel en kropsla met 1 eetlepel slasaus completeert de dis. Ruim 400 hemelbedden zijn voor de gasten in de landstreek Franken opgemaakt. Kunt u zich voorsteilen om tijdens uw vakantie te slapen onder het baldakijn van een middeleeuws hemelbed? Of bij het open haardvuur van een gezellige kasteel-bar u te bezinnen over het leven? Of in de ridderzaal fantasierijke verhalen te horen en te paard over berg en dal te galopperen, waar eens de rid ders ten strijde trokken? Als u van deze romantiek houdt dan zou uw volgende reisdoel eigenlijk Franken moeten zijn. Franken, wier landschap, liefde en geaardheid al zo prachtig bezongen zijn door Walther von der Vogelweide en Wolframm von Eschenbach, de meesters van de muze. Wat hun eeuw en latere tijdperken aan ons heb ben nagelaten.' heeft een duide lijk stempel gedrukt op het landschapsbeeld van Noord- Beieren. Hier bevinden zich de meeste kastelen en burchten, en veel meer groot-grond bevitten dan men in Opper-Beieren aan treft. Vanuit de historie laat zich dat verklaren. De edellieden en ridders van Fran ken waren eigenzinnige mensen. Zij bouwden zelf hun burchten met ho ge tinnen torens, die hun vijanden schrik moesten aanjagen. Een steeds voortdurende boedelscheiding dreef dit dilemma naar een hoogtepunt. In ieder geval heeft Franken aan de ze ..kerktoren-politiek" talrijke archi tectonische kunstwerken te danken. En wij moderne romantici hebben hierdoor de mogelijkheid terug te blikken in een wereld, waar de klok duidelijk langzamer liep. En wie wil er nu niet in zijn vakantie even van de druk van onze op prestatie berus tende maatschappij af zijn. En echt mens zijn, afgezien van normen van de technocratische routine? In Franken kan dat misschien zelfs in tensiever dan elders. Dat is de bevrij dende belevenis voor de „gast op het kasteel" of de „tijdelijke burcht- graaf". Plunderingen en oorlogsgeweld hebben van veel trotse adellijke be- Er is geen detective of voedings deskundige voor nodig om vitamine A in fruit en groenten te ontdekken. Zelfs een klein kind kan leren voed sel te identificeren, dat rijk is aan chemische stoffen, die het lichaam omzet in vitamine A. D? Kellog Nu trition Council leert, dat drie van de ze chemische stoffen, carotine ge naamd. geel of geel-oranje van kleur zijn. Deze zijn gemakkelijk te zien in wortelen, meloenen, abrikozen, per zikken. manga's en zoete aardappe len. Soms is het carotinegehalte ge camoufleerd door andere pigmenten. Het rood van tomaten verbergt de ge le kleur. Evenals 't chlorophyl-groen van groenten, zoals spinazie brocco li of andere bladgroenten. Hoe die per en intenser de kleur, de? te hoger is het vitamine A-g2halte. De buitenbladeren van sla bevatten meer vitamine A dan de lichter ge- te oude kaas 1 dl. melk. Schil de komkommers en snijd ze in de lengte door. Haal 't zachte deel uit de helften en snijd de komkommers in plakken. Maak de uien schoon en .-mijd ze klein. Vermeng de groente met elkaar, strooi er zout en peper op en schep alles in een ingevette vuurvaste schotel. Bestrooi de schotel met een mengsel van het paneermeel en de gerapste kaas en schenk daarop de melk. Leg zo hier en daar een klontje boter of margarine op het gerecht en schuif de schotel in het midden van een warme oven (175 graden C). Laat de groente in plm. 35 minuten gaar worden en een bruin korstje krijgen. Een tartaartje in 10 gr. boter of mar garine gebakken en 1 aardappel ma ken het gerecht compleet. Vooraf dient u een kop heldere groentesoep op. kleurde binnenbladeren. Ook zit er meer vitamine A in de diep geel- oranje zoete aardappelen dan in de licht-gele exemplaren. Een gedeelte van de vitamine A in een doorsnee maaltijd is van voedsel van plantaardige oorsprong. De rest wordt verschaft door dierlijk voed sel. In deze voedingsmiddelen zit vitamine A in direct bruikbare vorm, die dus niet door het lichaam be hoeft te worden omgezet. Lever is een bijzonder rijke bron. Andere goe de bronnen zijn melk. boter, kaas. ijs en ei-geel. Ondanks het feit. dat vitamine A zo gemakkelijk door de kleur is te ont dekken. behoort het tot de meest dringende vitaminetekorten in de we reldvoeding. Een studie door de re gering heeft aangetoond, dat zelfs in Amerika de meest huiselijke maaltij den maar een beperkte hoeveelheid vitamine A bevatten. De reden wordt toegeschreven aan een onkudig voed sel? voedselselectie daar voldoende vitamine A-voedsri te koop is tegen betrekkelijk lage prijzen. Vitamine A is noodzakelijk voor groei en algehele gezondheid. De huid is bijzonder afhankelijk van vitamine A om zacht en glad te blijr ven. Ook is 't belangrijk voor de goe de conditie van slijmvliezen in de mond. spijsverteringsorganen en de ademhalingskanalen. Hoogst belang rijk is vitamine A voor het gezichts vermogen. In de retina van het oog wordt vita mine A gebruikt om kleuren te pro duceren en het oog aan te passen van licht naar donker. Bij een onvoldoen de aanvoer van vitamine A is het re sultaat nachtblindheid en gebrekkig gezichtsvermogen bij getemperd licht. Onder de minst vergankelijke vitami nen is vitamine A bestand tegen kook-temperaturen en daar het onop losbaar is in water, blijft het bewaard in 't kookvocht. Tegen andere invloe den is vitamine A echter niet be stand. Het is nl. gevoelig voor licht en kan door oxidatie worden vernietigd. Om deze redenen moet vitamine A- rijk voedsel worden beschermd tegen licht en lucht. Melk wordt daarom ook verpakt in ondoorschijnend kar ton. De beste bewaarplaats voor plant aardig en dierlijk voedsel is de koel kast. Verschillende voedingsmiddelen met vitamine A leveren verschillend2 hoe veelheden werkelijke vitamine A op. Zo wordt bijv. slechts 25 pet. van de beta-carotine werkelijk vitamine A. Om het vitamine A-gehalte van voedsel te bepalen, hebben geleerden een systeem bedacht, uitgedrukt in Internationale Eenheden. Andere vi taminen worden doorgaans gemeten naar gewicht in milligrammen of mi crogrammen. De behoefte aan vitamine A va rieert niet veel met de grootte van het individu, daar een voorschot in het lichaam wordt opgeslagen voor toekomstig verbruik. De aanbevolen dagelijkse hoeveelheid voor personen boven 12 jaar is 5000 Internationale Eenheden. Hoewel een gepaste hoe veelheid vitamine A noodzakelijk is voor "eën goede gézondheid, 'kan een teveel giftig zijn en aanleiding geven tot ernstige ziekten. De Kellogg Nu trition Council beveelt een dagelijks carotinerijk dieet aan, zoals: ontbijt van kant-en-klare graanprodukten (bv Com FJakes) met stukjes abrikozen, manga of perziken en met melk: lunch en diner met veel diep-gel - en donkergroene groenten. Vervang gebak door vitamine A-rijk fruit. Op deze manier krijgt u de gepaste hoe veelheid natuurlijke vitamine A, die u nodig heeft. Maak intussen alle groente schoon en doe in hun geheel bij het vlees en kook ze 30 minuten mee.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 7