^Werkloosheid in Rayon Deventer niet onaanzienlijk gedaald m WANDELEN MET STAATSBOSBEHEER Toekomst bouwsector nog onberekenbaar Brussel beslist, de boer ploegt voort en.... de consument snapt er weinig van De sterrenhemel in mei i/! Vraag naar jeugdigen stokt door jeugdlonen Vergadering Varkensfokkers Verkieznigsprogram Partij van de Arbeid vastgesteld GESLAAGD Een vijfenzeventig jang£ Zwerfkaart voor Ov. busdiensten Intervissport '74 in het RAI-gebouw Spoorboekje 74/75 Balletuitvoering GRATIS VERVOER VOOR NLM-PASSAGIERS OP KLM-AUTOBUSSEN Zondag is het iveer zo ver. Dan zullen vele kinderen hun moeder verwennen op die ene, speciale dag in het jaar... Moederdag f v nv - ?-•* y/'O h V ^r^dag 10 mei 1974 De geregistreerde arbeidsreserve san mannen is in de maand april in het rayon Deventer met 94 tot 642 gedaald (2.6 procent). Deze niet on aanzienlijke vermindering van de werkloosheid is vooral te danken aan verruiming van de werkgelegen heid in de bouwnijverheid en in de landbouwsector. Zij heeft vooral plaats gehad in de leeftijdscategorie van 19-50 jaar. Er is een afnemende vraag naar jeugdige arbeidskrach ten. Het gewestelyk arbeidsbureau in Deventer schrijft dit toe aan de wettelijk vastgestelde minimum jeugdlonen, die een negatieve in vloed hebben op de vraag naar ar beidskrachten jonger dan 19 jaar. De vraag hiernaar is de afgelopen maand dan ook gedaald van 128 naar 106. Vergelijking met de cijfers van ulti mo april 1973 laat zien dat de gere gistreerde arbeidsreserve thans la ger ligt. Maar voorol uit de vraag- cijfers blijkt, dat het aantal open staande arbeidsplaatsen belangrijk is toegenomen. In de geregistreerde arbeidsreser ve aan vrouwen is ondanks de muta ties weinig verandering in het stand- cijfer gekomen. Uit de vraagcijfer mag worden afgeleid dat ook de werk gelegenheid voor vrouwen toegeno men is. Na aftrek van de werklozen werk zaam op a.w. en s.w.-objecten en de minder geschikten blijft het reëel be schikbaar aanbod van volwassen mannen in het rayon Deventer ulti mo april 367 en van jeugdigen bene den 19 jaar 31. Ondanks een groot aantal nieuwe in schrijvingen in de bouwsector, was er de afgelopen verslagmaand toch een lichte daling in het aanbod, vraag steeg iets en is vrijwel gelijk aan de situatie in april 1973. Door de onberekenbare grote doorstroming 19 er momenteel geen redelijke voor spelling te doen over de ontwikkeling in de naaste toekomst. De daling van het aanbod van han dels- en kantoorpersoneel met bijna 20 procent ten opzichte van de vori ge vei-slagmaand heeft vooral plaats* gevonden in de kantoorsector. „Zodra het weer wat beter gaat, is dat vooral in de dienstensector te merken" verklaarde de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, Te Utrecht slaagde voor het diplo ma ..Couneuse-leidster" mevrouw G. H. Reijlink-Hidders, voor coupeuse mej. G. Boode, voor tailleuse mej. A. Meuleman en voor costumière mej. B. Klein Teeselink, mej. I. Verveda en de dames E. 'Bosschers-Hulsman en D. C. Bosschers-Welink. Allen werden opgeleid door modevak school „Wessels-Nijland" te Rijssen. de heer J. A. Leenhouts. Hier heeft men dan ook de afgelopen maand een vermindering van de arbeidsre serve en een toeneming van de vraag kunnen constateren. De werkloosheid verdeeld over de gemeenten in het rayon Deventer bedroeg als volgt. Tussen haakjes de cijfers over de vorige maand: Bathmen 10 is 1.8 procent (11 is 2.0 procent), Deventer 459 is 2.8 procent (509 is 3.1 procent), Diepenveen 35 is 1.8 procent (34 is 1.7 procent), Hol ten 28 is 2.5 procent (38 is 3.5 pro cent), Olst 23 is 1.2 procent (30 is 1.6 procent) en Raalte 87 is 2.7 procent (114 is 3.5 procent). In de onder vooi'zitterschap van de heer J. Nijland gehouden leden vergadering van de Varkensfokvereni ging „Holten en Omstreken" werd in de bestuursvacature H. Markvoot ge kozen de heer A. H. J. Groteboer- De secretai-is de heer Bosman memo reerde in een vrij uitvoerig jaarver slag de verschillende activiteiten van de vereniging. Uit het financieel ver slag van de penningmeester bleek dat er over 1973 een batig saldo is van f 77.65. De inkomsten en'uitgaven be droegen resp. f 280,- en f 202.35. De kascontrolecommissie, die bestond uit de h.h. A. H. J. Groteboer en E. Krikkink had boeken en bescheiden in orde bevonden. Na afhandeling van de agenda gaf de heer G. J. Bargeman een kort overzicht van de „Varkens kern". Het aantal worpen per zeug per jaar ligt in Holten beneden het gemiddelde in Overijssel en dit geldt ook voor het aantal biggen per worp en het aantal groot gebrachte biggen Door de heer J. H. ter Keurs, leraar van de praktijkschool voor varkens en kippen te Almelo wei'd e.en lezing gehouden over het onderwerp „Mo derne huisvesting in de varkensfok kerij". Staatsbosbeheer bestaat dit jaar driekwart eeuw. Dat jubileum zal worden gegierd met een uitgebreid programma dat over een half jaar is uitgesmeerd. Het aanstaande hoogtepunt in het feestprogramma zyn de zogenaamde jubileumwandelingen. Het ziet er naar uit dat daarvoor op 24, 25 en 26 mei heel wat benen in beweging zul len komen. Elke natuurliefhebber die van •wandelen houdt kan die dagen overal in ons land terecht, want de wande lingen zijn verdeeld over alle provin cies. Een 15-tal boswachterijen is uit verkoren om drie dagen lang het do mein van wandelaars te worden. In de meeste boswachterijen kunt u zelfs meer dan één route lopen, variërend van 4 tot 12 kilometer. Fietsen kunt u in de boswachterij Haarle bij Nij- verdal. Op de Overijsselse Heuvelrug zijn de volgende wandelingen uitgezet: El: Op 'n korte wandeling van ruim een uur kan men van een rijk geva rieerde natuur genieten. Men wan delt onder andere door bos, maar ook door een zeer fraai jenerverbessen- bosterrein. Als startpunt fungeert het bezoekerscentrum „Noetselerberg" aan de Toeristenweg. E2: Op de middellange route in de boswachterij Haarle (ongeveer 2 uur) komt men oog in oog te staan met mooie heidevelden, op vele plaatsen 'begroeid met jeneverbessen en eike- strubben en passeert men het in de geologische oudheid uitgeslepen stroomdal „Het Ravijn". E3: deze langste wandeling van cir ca 2lh uur biedt door haar lengte de grootste gevarieerdheid met diverse bost.ypen, uitgestrekte heidevelden met schitterende vergezichten en een bijzondere rijkdom aan planten en dieren. De wandeling van 2'/s uur ei een korter gedeelte van die rou- Verhuiskaart? Kerst- of Nieuwjaars kaart? Huwelijksaan kondiging? Stuur een echte fotokaart van huis of familie. Een film-opname van dichtbij kan ko.rt zijn (2 3 sekonden), een totaalbeeld of een handeling vraagt een langere instel ling Hoe meer er in het beeld is. des te lar.ger een shot of instelling moet blij- Gewoon eens doen morgenavond: zonsondergang op foto zetten. Slaagt altijd. Ingaande 26 mei a.s. zal in alle inter lokale bussen van de vervoerbedrij ven NWH, O AD, ONOG, Salland, TAD en TET de „Zwerfkaart Overijssel" verkrijgbaar zijn. De prijs bedraagt voor volwassenen f 5,- en voor kinderen t.m. 9 jaar f 2,50. De busdiensten bestrijken het over grote deel van de provincie, zodat men met de Zwerfkaart naar belie ven dagtochten en uitstapjes kan maken. De Zwerfkaart geeft geduren de een etmaal recht op een onbeperkt aantal ritten op al deze lijnen. Van 3 tot en met 6 mei wordt in het RAI-gebouw te Amsterdam de Internationale Hengelsport Tentoon stelling Intervissport '74 gehouden. Een tentoonstelling, die vooral be doeld is om de consument in dit geval de sportvisser in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van hetgeen zich op het brede en zich nog steeds verbredende terrein van zijn hobby afspeelt. Intervissport is dagelijks geopend van 10 tot 22 uur, op zondag van 10 tot 19 uur. De toegangsprijs bedraagt f 3.50 per persoon; op vertoon van het landelijk vispaspoort f 3.-. Het spoorboekje 1974-1975 voor de dienstregeling die op 26 mei ingaat is voor de prijs van f 2,45 weer op de stations en bij boekhandels en kios ken verkrijgbaar. Het heeft qua inhoud enige uitbreiding ondergaan. Nieuw is een apart hoofdstuk, waar in een aantal busdiensten tussen NS- stations en niet aan het spoor gele gen, grotere bevolkingscentra is opge nomen. Het rode gedeelte van de rou testrippen boven de tabellen, dat in formatie bevatte over overstapsta tions en verwees naar tabellen van aansluitende lijnen, is komen te ver vallen. De overstap in Amersfoort op de treinen naar het Noorden en Oosten (v.v.) wordt korter. Doordat de intercitytreinen uit het noorden en Oosten met enige minu ten konden worden versneld, onts-taat te Amsterdam een door velen gewens te aansluiting op de treinen naar Hoom-Enkhuizen. te is op 25 mei ook goed bereik baar voor invalidenwagentjes. Ter plaatse staan medewerkers van het Rode Kruis, ter beschikking. Dc fietstocht E4 ziet er als volgt uit: zij brengt de deelnemers langs en over de Overijsselse Heu velrug. Een gedeelte van het tracé gaat over het nieuwe fietspad Nij- verdal-Holten. Alleen op vertoon van uw treinkaartje kunt u bij het NS station Nijverdal voor f 2.een fiets kaart kopen (hele dag geldig), waar na u uw fiets kunt afhalen bij de sta tionsrijwielhandel. Komt u per auto en wilt u toch gaan fietsen dan be staat er, zolang de vooi-raad strekt ook de gelegenheid een fiets te huren bij het N.S. station voor f 3,50 per dag. Dat wandelen en fietsen kost niets en er valt nog wat te winnen ook. In verband met de vyf-cn-ze. ventingste verjaardag van ons aller „Staatsbos" kan elke deelnemer na. melijk gratis meedoen aan een spannende wedstrijd. Hy of zij krygt bij het vertrekpunt een puzzelformu lier mee dat aan het einde van de tocht kan worden ingeleverd. De re sultaten van deze jubileumquiz wor den beoordeeld door een nationale ju ry met onder andere Harriët Free- ser. Diverse instellingen en bedrijven stelden een groot aantal prachtige na- tuurgebonden prijzen beschikbaar, van eenvoudige wandel- en fietsgids- jes, tot komplete kampeer- en wan deluitrustingen. Alle wandelingen staan met een fas cinerende kort-tekst beschreven in de inschrijfformulieren, die worden verstrekt op alle ANWB en VVV-kan- •orcn, bij de filialen van Perry van der Kar en de Algemene Bank Neder land. Per briefkaart kunt u zich rechtstreeks wenden tot de jarige zelf: Postbus 550 in Zeist. U kunt zich opgeven tot 15 mei a.s. Tjjdens een j.l. maandagavond in ho tel „Vosman" gehouden ledenverga dering van de Party van de Arbeid, werd het program van aktie voor de komende gemeenteraadsverkiezingen vastgesteld. Hieruit biykt dat deze Party de volgende punten centraal gesteld wil zien in het gemeenteiyk beleid. INSPRAAK BEVOLKING Het is hard nodig dat, zowel het voorbereiden als 't nemen van be slissingen in openheid geschiedt. Daartoe wordt de bevolking zo vroeg tijdig bij voorbereiding van plannen betrokken. REGIONALE SAMENWERKING Samenwerking tussen gemeenten vindt plaats voor taken welke beter in regionaal verband kunnen worden verricht, zoals, ziekenvervoer, school- artsendienst, brandweer, etc. RUIMTELIJK BELEID Bij voorbereiding bestemmingsplan nen dient de bevolking vroegtijdig in spraak te krijgen. Als adviesraad fun geert het bestaande (evnt. uit te brei den) bestemmingsplan forum. VOLKSHUISVESTING Woningbouw geschiedt in fasen op basis van het plaatsgevonden woning behoefteonderzoek, tegen zo laag mo gelijke huurprijzen. Aan maatregelen tot doorstroming zal medewerking worden verleend. Vernieuwbouw van oude dorpskern verdient de aan dacht. VERKEER, VERVOER EN OPEN BARE WERKEN Zeer hoge prioriteit dient te worden verleend aan beveiliging van school gaande jeugd' in het verkeer. Betere beveiliging spoorwegovergang na bij .Meermanskamp'. Dooi-gaand ver keer dient zoveel mogelijk buiten dorpskern te worden geleid. ONDERWIJS Via een meei-j aren planning dienen de prioriteiten in volgorde van be langrijkheid te worden gerealiseerd, bij totstandkoming waarvan de school- De balletgroepen van de Stichting voor Sociaal en Cultureel werk in Holten geven op zaterdagavond 11 'mei a.s. in gebouw „Irene" een uit voering van enkele ingestudeerde oe feningen en dansen. De groepen, wel ke wekelijks onder leiding van bal letpedagoge mevr. Rama Bökkerink uit Hengelo oefenen in het „Kolnus", hebben een programma gemaakt dat. voor de pauze bestaat uit het demon streren van een aantal oefeningen en na de pauze uit dansen welke onder andere zijn gemaakt door kinderen van de klubs. Iedere belangstellende is op deze avond van harte welkom en de toe gang is geheel gratis. De aanvang is gesteld om half acht. terwiT het pro gramma ca. twee uur zal duren. raad wordt ingeschakeld. Samenwerking tussen openbaar- bijzonder onderwijs dient te worden bevorderd door het k'-'moot; daartoe rijp te maken. WELZIJN Grote aandacht dient blijvend worden gegeven aan plaatselijk wel- zijnswei-k. Voor optimale sportbeoe- ning zijn nodig: a) bouw van een sporthal en over dekt zwembad op een centraal punt. b) uitbreiding, c.q. aanleg tweede sportkompleks. c) uitbreiding zwembad „Twenhaars- veld" met 50 m. bad. Voor recreatie is uitbreiding en onder houd van wandel- en rijwielpaden no dig. Verenigingen, werkzaam op ge bied van kunst en kuituur, dienen fi nanciële armslag te ontvangen, wan neer zij, na voldoende eigen inbreng, hun arbeid niet of niet voldoende kun nen ontplooien. MILIEU Het'milieubeleid dient met de provin cie gelijk gericht te zijn op de zuiver heid van water, lucht en bodem en op bescherming van natuur en land schap, waarvoor een verordening, strekkende tot toezicht op plaatsing van caravans en campings, noodza kelijk wordt geacht. EKONOMIE Holten zal, als natuurgebied, met druk vreemdelingenverkeer, aantrek king van lichter en schone industrie, niet bij voorbaat uit te sluiten. De tailhandel en ambacht zullen grote aandacht, dienen te ontvangen. FIN ANCIEN Het gemeentebestuur zal grote aan dacht dienen te besteden en van de regering vragen voor voldoen de armslag voor gemeenten. Met gro te zorgvuldigheid zal gewerkt moeten worden voor invoering en verhoging van de belastingwetten, welke draag kracht moeten hebben. Er moet ge tracht worden, via financiële verhou ding Rijk en Gemeente verfijning- te verkrijgen. Invoering/verhoging v n belastingen zal zeer zorgvuldig dienen te geschieden, rekening houdend met de draagkracht der bewoners. Vooraf deelde de heer Moeliker mede dat de heer E. K. Pronk, met 118-59 stemmen, is gekozen tot gewes telijk bestuurder van de Partij. De heer Pronk is reeds voorzitter Par tij van de Arbeid, afd. Holten. De tevoren vastgestelde wijze van verkiezingspi'opaganda, werd con form de voorstellen aangenomen. Voorzitter Pronk deelde de aanwez: gen mede dat waarschijnlijk op 20 mei of 24 mei een verkiezingsbijeen komst zal worden gehouden in hotel „Vosman". Tevens riep hij alle sympathisanten op hun bijdrage in het Verkiezingsfonds te storten door overschrijving op postrek. 800021. tnv. P. B. W. Deventer, onder vermelding „Verkiezingsprogramma PvdA, af deling Holten". Passagiers, die met de Nederland se Luchtvaart Maatschappij vanuit Groningen, Twente, Maastricht of Eindhoven naar Schiphol vliegen, kunnen vanaf 1 mei a.s. voortaan zonder bijbetaling ""et een lijndienst van het KLM- 4 busbedrijf naar Amsterdam (Museumplein of Cen traal Station), Rotterdam, Den Haag of Utrecht doorreizen. Ook in omgekeerde richting gaat de NLM deze extra en kosteloze ser vice aan binnenlandse passagiers bieden. Voorwaarde is wel, dat de passagier in het bezit is van een gecombineerd Tieg-bus ticket. Dat betekent, da' •nen vooraf gelijk met het plaats bespreken voor de NLM-vlucht op geeft van welke route van het KLM- Autobusbedrijf men gebruik wil ma ken. In het vliegticket wordt dan een coupon voor de betreffende buslijn ge reserveerd. Het KLM-Autobusbedrijf onder houdt frequente diensten tussen Schiphol en de vier grote steden het Westen: in de zomermaanden wordt tussen Schiphol en Rotterdam of Den Haag een halfuurdienst onder houden, tussen Schiphol en Amster dam (Centraal Station) een kwartiei-- dienst. tussen Schiphol en Amster- lam (Museumplein) elke twintig mi nuten, terwijl de dienst Schiphol- Utrecht (Centraal Station) om de veertig minuten wordt gereden. Bui- fen het zomerseizoen is de frequentie iets lager. De NLM vliegt tussen Schiphol en 'e 4 regio's 4 a 5 maal per dag maandag tot en met vrijdag, aange vuld met enkele vluchten op het weekeinde tussen Groningen-Schiphol en Maastricht-Schiphol. Elk jaar opnieuw dient zich voor on ze boeren en tuinders een spannende aan waarop netorakel van Brussel 'n uitspraak doet over de landbomv- pryzen voor het komende jaar. Het is alweer enkele weken geleden dat de top van de Europese Gemeenschap een beslissing nam over de nieuwe en consument. Het merkwaardige is echter dat de teleurstelling by de boer op geheel andere gronden rust dan de bezwa ren bij de consument. Het verhaal van Brussel heeft vlug de ronde gedaan: de boerenprijzen in de Gemeenschap zullen gemiddeld met 9 pet. omhooggaan. De argeloze toeschouwer schrikt van dit cijfer en kan nauwelijks meer slapen. Te midden van de voorthollende en al door stijgende prijzen geeft Brussel zo maar 9 pet. weg aan onze boeren. Er is in ons land een bekende poli tieke freule die de juiste reactie zou kunnen verwoorden, want haar uitroep ,,'t is gekkenwerk" lijkt ook hier toepasbaar. De Minister van Landbouw in ons land haast zich om de 9 pet. van Brussel tot de ware j proporties te.rug te brengen. Naar zijn I mening zullen de kosten van levens- j onderhoud door de Brusselse manoeu- j vre nauwelijks met 1 pet. toenemen, i De onduidelijkheid woi'dt met deze - stelling alleen maar onduidelijker, j Hoe valt dit allemaal te rijmen of pleegt men boerenbedrog? Brusselse donderslag of j storm in glas water? j Brussel heeft de landbouwprijzen met i gemiddeld 9 pet. omhoog geschroefd. Dat zijn echter zgn. richt- of streef- zen en intei*ventieprijzen. Het komt èrop neer dat Brussel mikt op ho gere boerenprijzen omdat de boeren 1 in Europa tot een redelijke produktie moeten kunnen' komen. Als men er naar streeft om de producenten-prijs (de prijs die de boer voor zijn pro- dukten ontvangt) te verhogen po- beert men alle instrumenten van het prijsbeleid daarop af te stemmen. Zo trekt men dan ook de interventieprij zen omhoog, dat zijn de prijzen waar tegen de producent zijn produkten kan inleveren. Men zou kunnen zeggen dat de in terventieprijzen een opvangnet of een bodem zijn. Alles wat in Brussel nu besloten is, heeft betrekking op de herinrichting van een prijsveld waarop de boer zelf het spel moet maken. De werkelijke, echte boerenprijzen komen op de markt, de plaats waar vraag en aanbod bij elkaar komen, tot stand. De werkelijkheid is nu dat de marktprijzen van verschillende produkten (o.a. vlees), hoger zijn dan de Brusselse prijzen. De consument merkt dan ook weinig van E.G.-prijs beslissingen. Zelfs de consumptiemelk zou toch in prijs gestegen zijn zonder de Brusselse besluiten. Het is name lijk een styging ten gevolge, van toe genomen grondstof- en vei'werkings- kosten. Het Brusselse percentage (9) pakt dus voor de consument niet zo hard uit en tast de beurs van de huisvrouw slechts even aan, nameliik ongeveer met 1 pet. De bekende Brusselse donderslag bij heldere E.G.-hemel is dan ook niet meer dan een storm in een glas water.. De boer schiet er bij m, ondanks Brusselse grebaren De boeren zijn ook teleurgesteld, maar dan om andere redenen dan bij de consument. De produktiekosten op de boerderij zün de laatste jaren flink gestegen. Wat dat betreft on derscheidt het landbrv'V-Wereldje zich niet van het overige bedrijfsleven. Wil de boer tot een verantwoorde produktie komen, dan zal hij aller eerst de gemaakte kosten moeten te rug verdienen. Pas daarna kan hij een inkomen gaan vormen. Nu is het een bekend feit, dat de boeren in Europa de laatste jaren met slechte prijzen en inko mens hebben gewerkt. Een uitzon dering hierop was het jaar 1972-1973 maar het is niet redelijk deze uit zonderlijk gunstige periode als alleen zaligmakend excuus en dan steeds weer opnieuw, aan te voeren. Op ba sis van nauwkeui-ige en goed bear gumenteerde gegevensk wamen de boeren (via hun organisaties) tot de conclusie dat zij dit jaar zeker 12 pet. hogere prijzen moesten ontvangen om de sterk gestegen produktiekosten te kunnen bijbenen. Er is nu 9 pet. de Brusselse koker gerold, dus aller- wege teleurstelling bij de boer. In simpele woorden: dc- boer schiet er bij in en kijgt zelfs zijn kosten niet terug. Menige lezer denkt nu direct: hoe kan dat? Eenvoudig gezegd: de boer maakt niet zelf zijn prijs, maar leeft bij de gratie van de afnemer. Hij wordt bij de prijsvorming wel enigs zins gesteund door het ingewikkelde Brusselse" prijzenmechanisme. Men vergete ook niet dat de boer en tuin der onze voedingsmiddelen produ ceert. Zodra men aande prns van het „dagelijks prakkie" sleutelt, raakt men de huisvrouw en de maatschap pij in haar beurs. Je zou kunnen zeg gen dat melk niet alleen goed voor elk is. maar ook een zeer gevoelig en politiek produkt is. Een centje meer voor de melk komt vaak har der aan dan 2 cent voor de benzine. Is het daarom niet begrijpelijk dat de overdreven aandacht voor de olie- sheiks bost eens verlegd mag wor den naar ,,de melksheiks" in ons ei gen landje. We willen alleen maar zeggen dat de boer het goed voor heeft met de consument,. Mag hij dan wel zijn redelijke verlangens op tafel leagen als het over prijzen gaat? Het orakel van Brussel heeft gespro ken. noch de consument noch de pro ducent is er veel wijze- van gewor den. B. Schouwing. O .1 v -s v, Z-tr-' - Z ff $4 ös\ - fy "L.% V— Ongeveer halverwege de maand me zal de planeet Mercurius 's avonds zichtbaar worden. Op 18 mei is de helderheid 't grootst. De zon gaat dan onder om 20 uur 31 terwijl Mercuri us ondergaat om 22 uur 08. De planeet Venus is nog steeds aan de morgenheme! te zien en komt iets meer dan een uur voor de zon op. Eveneens 's morgens kunnen we Ju- oiter zien in het zuidoosten. Satumus verdwijnt geleidelijk aan 's avonds in de zonnegloed. Deze pla neet bevindt zich in het sterrenbeeld dc Tweelingen. Doordat de planeet steeds korter na de zon onder gaat zal ze weldra van de avondhemel verdwenen zijn. In augustus zal men Saturnus weer terug kunnen zien aan de morgenhemel. Mars is 's avonds nog te zien als een ster van de 2-de grootte in de Twee lingen. De planeet- Uranus bevinU zich ir. het sterrenbeeld Maagd. Wie met een Drismaknker op zoek gaat naar de olaneet. zal hem in de buurt van de heldere ster Soica in de Mangd kun nen vinden. De groenachtig olaneet bevindt zich tenoosten ven 9oica. Bezitters van een telescoop kunnen ook op zoek gaan naar de verre pla neet Neptunus. Op n afstand van - 4382 miljoen km bevindt de planeet zich in het sterrenbeeld Slangendra ger. Met een goede prismakijker kan men Neptunus ook wel vinden, maar dan blijft de planeet een puntvormig object evenals een ster. In een telescoop echter kan men da delijk zien dat hst een planeet is, want nu is het een schijfje gewor den. Neptunus is bijna zo helder als een ster van de 8ste grootte, dus voor het blote oog volkomen onzichtbaar. De meeste kans om hem te vinden heeft men op de avond van 23 mei. Dan bevindt Neptunus zich 6 graden pal ten noorden van de heldere ster Antares in de Schorpioen. Als men eerst de heldere ster opzoekt en men beweegt de kijker dan langzaam noordwaarts moet men de planeet in het veld van de kijker krijgen. Heeft u een telescoop m?t enkele oc- culairen. dan moet u de zwakste ver groting kiezen daar dan het gezichts veld groter :s. Bijgaand kaartje toont - ons de ster renhemel -n de maand mei omstreeks middernacht. Dc stippelh'in geeft aan de hartlijn van de me'Vweg. de streeplijn stelt de eclip' r' oor. H. ten Bosch.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5