In 1973 nog grote activiteit in Waterschap Salland Opening K-markt grandioze Holten Kerkdiensten Zondagsdiensten Herdenking van gevallenen Zoiidagsschool- nieuws in Zelf meewerken aan natuurbeheer Gemeentebelang presenteert zich in Dijkerhoek Verbeteringswerken waterhuishouding Waterwinning in Espelose Broek? Geef mild voor de A V O-collecte Kerkelijke verkiezing LUISTERTIP Kinderclubwerk Officiële publikatie VerbotI rijwielen en bromfietsen op liet Marktterrein Benoemd aan Scholengemeenschap Gevonden - Verloren Burgerlijke Stand ONZE AGENDA HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentiepr. 16 ct p. mm. (bij contract lager). Abonnementspr. f3.75 p. kwart., f 7.50 p. half jaar, f 15.- per jaar Losse nummers 35 ct. Betaling op g iro 875587, Rabo bank, Hol e g Vrijdag 10 mei 1974 26ste jaargang No. 19 Uitgave van dê Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Holterberg 13, tel. 05483 - 1234 Adm. Gaardenstraat 17. tel. 05483- 1533 Hoofdredacteur J- Wiggers, Kol weg 14, tel. 05483 - 1356 Red. medewerker D J M ondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483 - 2699 Het dezer dagen uitgekomen jaar verslag van het Waterschap „Sal land" (150 pag.) bevat, evenals vori ge jaren, weer een enorme bron van informatie. Het is verlucht met enkele foto's en telt een groot aantal bijlagen met een overzicht van de verbeteringswerken, financiering, grafieken, kaartjes van het stroom gebied, herclassificaties, draaiuren gemalen, grondwerken gedurende de verslagperiode, verwerkte bouw sommen, hydrologische waarnemin gen, belastbare opbrengsten, enz. 'Over de overname van de gemeen telijke Watergangen in beheer en on derhoud, zegt het verslag, dat deze reeds jaren slepende aangelegenheid in het verslagjaar niet kon wórden afgesloten. Doordat het reglement op de waterleidingen in Overijssel niet meer van toepassing is op de water leidingen. voorkomende op de ge meentelijke liggers, zijn deze water gangen onder werking van Sallands keur gebracht en zijn de gemeenten van het onderhoud der verbeterde gemeentelijke watergangen onthe ven. Uitkoopsom Met Salland waren Gedeputeeide Staten van Overijssel van. oordeel, dat de gemeenten wegens bevrijding van de onderhoudslast een dertig jaar durende uitkering van f 1000. per km watergang of een uitkoop som ineens van f 15.375.— per km watergang dienden te betalen. Daar enige gemeenten tegen het desbetreffende Statenbesluit beroep aantekenden, werd de eindbeslissing uitgesteld. Op 20 oktober 1972 verkreeg het des betreffende Statenbesluit van 15 april 1970 de Koninklijke goedkeuring. Heist op 13 december jl. beschikte de Minister van Verkeer en Water staat op de ingediende bezwaren van Ned. Herv. kerk: 8.3U en 10.15 u. ds, A. Schellevis (2e dienst Gezinsdienst) Extra collecte: Inwendige zending. Oppasdienst: mevr. Wiersma, Janny Loman en Willy Steunenberg. Geref. kerk: 9.30 en 3.00 uur ds. W. Dragt. In beide diensten zijn de collecten be stemd voor de kerk en kerkverbouw. R.K. Kerk- (Gebouw Irene") zater dag 17 u. en zondag 9.30 u. Heilige Missen. Dijkerhoek. 9.3( Extra collecte: u. ds. C. C. Addink. Inwendige zending. Okkenbroek: 9.30 u. mevr. G. I. de heer-Berkhof Nieuw Heeten (R.K. kerk): Zaterdag 19 u. zonda^ 9 en 11 u. Artsen Van vrijdagmiddags 17.00 t.m. maan dagmorgen 8 u. (uitsluitend voor spoedgevallen) J. F. Sijtsema, Pasto riestraat 50 tel. 1870. Voor bood- schapp-^ bellen 's morgens om 11 u. 's '->gs om 4 u. Zust' Holter "?k verpleging T. ter Borg, Neerdorp 1. 05483-2356. Ambulancevervoer Garage A. Müller. tel. 1320 b.g.g. J. Aanstoot tel. 2980-1338. Gezinsverzorging Alle werkdagen, behalve zaterdags van 9-10 u. bij mevr. C. Knijff-Dekker tel. 1438 b.g.g. mevr. J. Beldman-Aan- stoot tel. 1799. Tandartsen J. Webbink de Ruyterstraat 19. Rijs- sen tel. 05480-4140, b.g.g. 4138. Spreek uur voor spoedgevallen: 6-7 u. nam. Fysiotherapie Alle werkdagen, behalve dinsdagmid dag en donderdagochtend in het Groe ne Kruisgebouw, G. J. Kraay teLef. Maatschappelijk Werk Spreekuur alle werkdagen van 9-1.0.30 uur in 't Groene Kruisgebouw. Gaar denstraat. Maandagavond van 7-8 u. F. W. Kraayenveld tel. 1436-2298 Dierenartsen A. Th. Oostenburg, Diessenplasstraat 5 tel. 1515. Wachtdienst Vleesken^'T^rU^nst Tot en met zondee 12 mei A. Groen. Kozakkenstraat 15 tel. 1230 Maandag 13 t.m. zondag 19 mei C. Meindertsma, Bergmanstraat 12 tel. 2190. Aangifte gestorven dieren op zaterdag van 9-11 u. aan het slachthuis telef. 1318. StoV'r|cr«ftio»ict Zat. 11 tm. vrijaf 17 Eloc- tra: H. Dam Wiechers Industrie- straat io tel. 1217: Gas: H. J. Kolk man, Diessenplasstraat 32 tel. 2012. RvfliiflwoU-nff Ovevdae: tel. 135? P^miohurpau) 's Nachts: lei. 1224 (G. W Knapen) b.g.g tel. 1325 (G. W. ter Harmsel). de gemeenten Diepenveen, Holten en Raalte. Gedeputeerden dienen, aldus het verslag, thans de afkoopbedra gen aan de daarvoor in aanmerking komende inliggende gemeenten op te geven, zodat de eindafsluiting van deze zaak in zicht is. (Deze kwestie speelt al meer dan 10 jaar. De genoemde drie gemeen ten voerden als hoofdmotief voor hun bezwaren aan, dat zij al bijna honderd jaar onderhoud en schouw over deze leidingen, welke niet tot hun eigen als heffingsgrondtoeslag, W. B.). Ar tikel 273 van de Gemeentewet geeft de gemeentebesturen de mogelijkheid (vóór 31 december 1976) voor de hef fing van de onroerendgoedbelasting te kiezen uit een tweetal methodie ken, namelijk die met als heffings grondslag de oppervlakte van het on roerend goed en die van de waarde in het economisch verkeer. De twee systemen zijn niet vergelijkbaar. Er is, aldus het jaarverslag, een duide lijk verschil in techniek en benadé- lijke taak behoorde, hebben ver richt en dat derhalve het waterschap, als vertegenwoordiger der ingelan den, 'n vergoeding aan de gemeenten zou moeten betalen. De minister heeft blijkbaar anders beslist, hetgeen de gemeenten een bom duiten zal kos ten. W. B.). Commissies In het verslagjaar zijn een onder- houdscommissie en een commissie van overleg met de georganiseer de landbouw ingesteld. Wat deze laat ste commissie betreft: de in aangena me sfeer verlopen ontmoeting resul teerde in een beter begrip voor el- kaars moeilijkheden en voor wat Sal land betx-eft de mogelijkheden. Ook werd opdracht gegeven aan het Centraal Adviesbureau voor or ganisatie, enz. van de 'Vereniging van Nederlandse Gemeenten tot het uit voeren van een oriënterend onder zoek naar de organisatie bij het wa terschap Salland. Het onderzoek is voltooid, de eindrappprtering zal evenwel in 1974 geschieden. Ziekte secretaris Een ernstige tegenslag ondervond het waterschap, doordat zijn secre taris enkele malen in een zieken huis moest worden opgenomen. De toestand van mr. H. P. Nieuwenhui- zen, liet zich de laatste maal ernsti ger aanzien. Op 31 december ver bleef hij nog in het ziekenhuis. Onroerend-goedbelasting In het jaarvei-slag wordt ook ge sproken over de gemeentelijke onroe rend goedbelasting, een actueel ge- oied, waarbij het waterschap ten nauwste is betrokken (wegens het vervallen van de grondbelasting nngswijze. Bij de vi'ijheid -tot keuze van de gemeentebesturen heeft Sal land, zo zegt men, tot taak om door middel van overleg voor zoveel mo gelijk te bevorderen, dat voor alle in het waterschapsgebied gelegen ge meenten een gelijkluidende verorde ning tot stand komt. Eigen systeem' Mocht Salland hierin niet slagen dan kan moeilijk gebruik gemaakt wor den van de gemeentelijke grondsla gen om tot één systeem van water schapsbelastingheffing te geraken en zal een eigen systeem overwogen moeten worden. Contacten zijn reeds gelegd, zo blijkt uit het verslag, met de afdelin gen financiën, de colleges van burge meester en wethouders van de be trokken gemeenten en het bestuur van de Vereniging van Nederlandse taten zijn gunstig. Het overleg zal in 1974 vrorden afgesloten, aldus het verslag. Financiële aspecten Aan voorbereidingskosten, directie- kosten en kosten van uitvoering van werken in het verslagjaar (verant woord tot. het tijdstip van het schrij ven van het verslag) over 14 objec ten f 1.844.000.uitgegeven en aan subsidie circa f 1.218.300.ontvan gen. In het jaar 1973 wei-den, nog steeds geleid door een strak planningpro gramma, die objecten naar een eind punt gevoerd en voor vijf objecten aanvullende grondaankopen verricht. Er werden ontwateringswerken vooi-bereid (Overijssels kanaal), als mede verbeteringswerken aan water- keringen, watei-kering Schipbeek, IJsseldijk Deventer enz.). Ruilverkaveling Holten Markelo De herprofilering van de in het vori ge verslag genoemde 1,3 km water gang werd in 1973 niet gerealiseerd. Het onderzoek naar de. mogelijkhe den van een diepe ohtwatéring van het Espeloërbroek werd voortgezet, waar bij tevens de mogelijkheid van verti cale drainage door middel van grond wateronttrekking ten behoeve van de waterwinning werd betrokken. Proefgebied Espelose Broek Het Espelose Broek is proefgebied geworden van integraal waterbeheer. Genoemd gebied, gelegen ten noor den van Dijkerhoek. omvat circa 300 ha relatief laag gelegen gebied. In het kader van de grondverbetering was het noodzakelijk gelijktijdig tot grondwaterstandverlaging te komen. Diverse beproefde methoden leken hiervoor 'geschikt, maar ofwel om praktische redenen, ofwel financiële redenen bleken deze niet haalbaar, 'n Voorstel van de Dienst Landinrich ting om de Waterleiding Maatschap pij „Overijssel" in te schakelen voor de winning - van drinkwater en daar mede tegelijkertijd de grondwatex-- standverlaging te creëren, kreeg als px-oefproject tenslotte de instem ming van alle partijen, zij het on der bepaalde voorwaarden. Op tech nisch niveau wei-d in augustus met het onderzoek gestart, omvattende in eerste instantie de plaatsing van een honderdtal peilbuizen, het opzetten van de waterbalans, geo-electrisch en -hydrologisch onderzoek (proefbo ringen) De bestuurlijke aspecten zijn van fundamentele aard en vereisen diep gaand overleg. In het verslagjaar werd hiermede nog geen begin ge maakt. Tot zover het jaarverslag, waaraan wij uiteraard slechts enkele aspecten hebben kunnen ontlenen. Pompproef beë'ndigd De afgelopen weken zijn door de WMO een 7-tal proefboringen naar de grondwaterstand en de kwaliteit van het water in het betrokken gebied aan de Schapendijk gedaan. Als de proef slaagt zal het water worden ge wonnen en wellicht in het gebied zelf of bijvoorbeeld in het Meilinksbos. worden gezuiverd tot drinkwater, waardoor de bouw van 'n zuiverings installatie noodzakelyk wordt. De „pompproef' is afgerond. Voor het onderzoek zal nog enige tijd no dig zijn, vertelde ir. H. Uneken, hoofd van de afdeling planning- geo- hydrologie en onderzoek van de WMO, die het onderzoek geleid heeft. Het water is zeker goed te maken voor drinkwater, maar de vraag is of ook de grondwaterstand tof een voor tie landbouw geschikte diepte kan worden verlaagd. Het bouwen vai een zuiveringsinstallatie in het vlak- ke weidegebied lijkt niet zo aantrek kelijk, maar met «éh beplanting zou dit eventueel te maskeren zijn. Daar over en over tal van andere zaken zal men nog tot klaarheid moeten ko men met de ruilverkavelingscom missie Holten-Markelo, in welks ka der deze werken worden uitgevoerd. Na een stille tocht vanaf het plein bij de Ned. Herv. kerk van de oud strijders, de oud-Indiëstrijders en le den van dê Binnenlandse Strijdkrach ten (B.S.), waarbij het voltallige ge meentebestuur, de plaatselijke pre dikanten en een klein aantal burgers zich hadden aangesloten, had bij het monument der gevallenen aan de Molenbelterweg de herdenking plaats van de gevallenen in de Twee de Wereldoorlog. Bij het monu ment had zich een vrij groot aantal ingezetenen, waai-onder familieleden van de gevallenen, verzameld. Burgemeester mr. W. H. Enklaar sprak, nadat een minuut stilte in acht werd' genomen, de volgende woor- len: „Bedenk dat hetgeen gisteren be dreigd werd, heden en morgen op nieuw in gevaar kan verkeren. Bescherm het en wees waakzaam. Tot zolang moge het pad, dat tot de ze plek voei-t, begaanbaar blijven voor le voeten van allen, die zich bezinnen op de waarde van vrij heid en gerechtigheid. Daartoe helpe ons God". Met begeleiding van de Holtense Muziekvereniging werd hierna ge zongen gezang 397 uit het „Liedboek der kerken" („O, God, die droeg ons voorgeslacht"), waarna ds. L. de Vrijer, legerpredikant te Holten, een toespraak hield na het lezen van een gedeelte uit Psalm 90. Wij weten, zo zei hij, ons in deze ogenblikken verbonden met vele dui- Voor de verkiezing van drie ouder lingen zijn door de kerkeraad der ge ref. kerk kandidaat gesteld de heren G. W. Jansen, Bergmanstraat 10; J. W. ter Muil, Noordenbergstraat 4; G. J. Paalman, Beuseberg 127;- E. D. Stam, Schoolstraat 2; Joh. Stam, Neerdorp 89 en J. Schokkin, Hol ter broek 84. De stemming zal zondag a.s. plaats hebben na d'e beide diensten. Op zondag 12 mei a.s. zal er in Ned. Herv. Kerk een gezinsdienst worden gehouden. Voorgangeris ds. A. Schellevis. Zondagschoólkinderen zullen d.m.v. spel, zang, bijbellezen enz. medewerking verlenen. Ouders en kinderen worden om 10.15 uur in de kerk verwacht. Dinsdag 14 mei a.s. om 19.00 uur vindt de officiële opening plaats van de K-markt van de firma Gebr. Wan- sink, aan de Dorpsstraat te Holten. Na maandenlange voorbex-eidingen is Holten een prachtige supermarkt ry- ker. Het bedrijf heeft een totale bedrijfs- vloer-oppei'vlakte van 455 vierkante meter, waax-van ca. 360 vierkante me ter ingex'icht voor de verkoop en ca. 95 vierkante m. voor magazijn, ver werkingsruimten, dagverblijf voor per soneel en machinekamer. Letterlijk alles is er te vinden van kruide nierswaren tot speelgoed. Er is een moderne ambachtelijke slagerij van de firma Hommes in on dergebracht. Hier kan de consument dagelyks, voor haar vlees en vlees waren vers van het mes terecht. Het is reeds de tweeëndertigste vestiging van de vleesspecialist de firma Hom ines, welke vooral in het noorden van Overijssel een bijzondere naam heeft voor de goede kwaliteit van het vlees en de lage pryzen. Opvallend is de prachtige groente- In de week van maandag 13 mei tot en met zondag 19 mei a.s. houdt de AVO-Nederland, Vereeni- ging voor arbeids- en welzijnszorg- voor minder validen, haar jaarlijk se collecte. De naam „AVO" is af geleid van de Latijnse spreuk „Ac tio Vincit. Omnia" (Arbeid over wint alles). Die naam zegt op zich zelf al duidelijk waar de vereni ging zich voor inspant, namelijk voor gehandicapte mensen, men sen zoals u en wij, maar dan vaak met grote belemmei'ingen. Men kent ze uit eigen omgeving, dat moet wel, want er zijn er tiendui zenden in ons land en er komen er steeds meer bij. alleen al tenge volge van verkeersongevallen. De AVO, die al bijna vijftig jaar bestaat, probeert iets voor deze mensen te doen, ondermeer door 't bevorderen van passende wex-k- gelegenheid, onderwijs en vorming, arbeidsbemiddeling, met inscha keling van hel „AVO-Arbeidszorg- bureau, deskundige begeleiding, het bevorderen van recreatie, het geven van hulp op vrijwel elk ge bied en nog op tal van andex-e ma nieren om het welzijn van deze mensen te bevorderen. Alleen al de activiteiten van het Ax-beidszorgbureau van AVO-Ne- dex-land vormen een lange waslijst. Dat bureau wordt geheel gefinan cierd door de Rijksoverheid. Alle andere activiteiten en financiële hulp moeten bekostigd worden uit de opbrengsten van contributies van AVO-leden en donaties van be gunstigers. Het grootste deel komt echter uit de jaarlijkse AVO-col- lecte, vandaar dat het welslagen van deze collecte ook in onze ge- meent van het grootste belang is. Die collecte zal de volgende week verzorgd worden door een aantal ingezetenen onder leiding vaix de heer H. Ch. Vogely, Chur- chillstraat 67, telef. 2334, die cor respondent is van de AVO-Neder land. Dat zal op de gebruikelijke wijze geschieden door aanbieding van een collectezakje waarin u uw naar wij hopen ruime gave kunt deponeren. Mocht u niet be zocht worden, dan kunt u uw bij drage storten op girorekening 625000 ten name van AVO-Neder land te Amsterdam. De radio- en t.v.-rubrieken van de diverse omx-oepverenigingen schenken aan het werk van de AVO in de collecteweek extra aan dacht en „Socutera" zal op woens dag 15 mei om 19.50 uur een film hierover uitzenden. en fruit afdeling, waar je begint te watertanden, als je er langs loopt. Alles kers-vers, iedere dag zo van de veilingen uit het gehele land. De bi-ood- en banket afdeling is het parade-paardje voor het bedrijf. Iede re dag vers brood zo van de warme bakker en met de mogelijkheid om het brood ter plaatse te snijden. Ook de non-food is ruim gepx-esen- teerd, o.a. zijn verkrijgbaar: grammo foon-platen, wens-kaax-ten. huishou delijke artikelen, glas- en aarde werk, speelgoed en Gero-zxlver. De opzet is ruim en het geheel ademt een bijzonder prettige sfeer. De af delingschefs en hun medewerkers (sters) staan klaar om de consu menten van deskundige adviezen te voorzien. In deze K-markt zullen in totaal 10 personen werken. De architekt de firma Klein Dou- wel uit Raalte kan met voldoening terugzien op zijn werk. Ook de aanne mer de firma Koopman uit Holten ei onder-aannemers hebben hier in een korte tijd, een byzonder stukje werk geleverd. Reeds eerder zijn K-max-kten geves tigd in o.a. Raalte, Nijverdal, Alme lo, Nunspeet en vele andere plaatsen, terwijl op 30 mei ook een K-markt zal worden geopend in Vroomshoop. Ook is men bezig met de voorbereidin gen voor een K-markt in de gemeen te Lochem. De marketing conceptie van de K- max-ktei) slaat duidelijk aan: „Met behoud van kwaliteit, service en keu ze mogelijkheid, dé kosten van het levensonderhoud zo laag mogelijk te houden." Dat lukt, dank zij een hechte inkoop- samenwei-king van 985 zelfstandige on dememers met een gezamenlijke om zet in 1973, van boven de 500 miljoen Vorige week vrijdag en zaterdag werd in het vormingscentrum „De Horst" te Driebergen een conferen tie gehouden voor ambtsdragers uit Hervormde gemeenten in Nederland. Hervox-md Holten was op deze con- ferentie zeer goed vertegenwoordigd met een team van vier personen. Als gespreksthema stond de vraag centraal; „Wat heeft de kex-k met politiek te maken? Moet de kerk zich wel of niet met politiek bemoei en? Zo ja, wanneer moet zij daar mee beginnen en tot hoever moet ze gaan?" Over al deze vragen werd stevig van gedachten gewisseld met staats secretaris van Huiten (PPR). Zondagmorgen a.s. om 11.30 uur zal het IKOR aan deze conferentie een speciale uitzending wijden. gulden, door de K-markten die zeg. gen: „Artikelen horen niet lang in de winkels". Wel moet het assortiment breed zijn, de voorraad voldoende, opdat de klant verse artikelen koopt en keuze heeft. Iedere dag opnieuw. Aan de kwaliteit van de produkten worden de hoogste eisen gesteld dat moet ook, want elk artikel, dat een K-markt verlaat krijgt 'n onvoor waardelijke kwaliteitsgarantie mee. Voor de consumenten heeft de fir ma Gebr. Wansink ,een open huis" geox-ganiseerd op dinsdag 14 mei avonds vanaf 19.00 uur. De verkoop start woensdag 15 mei a.s. om 9.0' Het is zeer zeker de moeite waard om een kijkje te nemen in deze r te aanwinst voor het winkelbestand van Holten. zenden die op dit moment hetzelfde doen, namelijk gedenken. Gedenken de vele jonge mensen, die nog zo veel van het leven verwachtten n die hun leven gaven omdat wij in vrijheid kunnen leven. Herdenken in dank baarheid is zinvol. Helaas zien veel jonge mensen dit niet meer zo. Zij zien er het gevaar in van aanwak keren van de haat en vinden dan ook dat men er maar mee moet stoppen. We worden op een avond als deze met de neus gedrukt op de vrijheid die wij genieten, vrijheid waaraan we zo gauw gewend raken en ver geten dat onze vrijheid miljoenen mensen het leven heeft gekost. Onder het spelen van koraalmuziek werden door burgemeester mr. En klaar namens het gemeentebestuur en door de heren C. Knijff en J. Wig gers namens alle oud-strijders en de B.S. kransen gelegd. Oud-sergeant G. v.d. Bos, die de leiding had bij de plechtigheid, noemde de namen van de gevallen kameraden. De sobere, maar indrukwekkende plechtigheid werd besloten met het zingen van de twee bekende couplet ten van het Wilhelmus. Ruim zestig kinderen maakten woensdagmiddag in het „Paalhuus" de afsluiting van het kinderseizoen mee. De leiding had gezorgd voor een humoristische puzzel-wandeltocht door de Zuurberg, waarbij flink wat opdrachten uitgevoerd moesten wor den. Ook de diverse traktaties wa ren niet vergeten en na afloop van de wandeltocht werd er een drietal kin derfilms vertoond. Inmiddels begint men in het „Paalhuus" met de voorbereidingen van de Kinder Va kantie Week welke zal plaatsvinden in de week vóór de bouwvak-va kantie. Het ligt in de bedoeling dat de kinderen een week lang met ver schillende aktiviteiten worden bezig gehouden en daarbij is de hulp van vrijwillige leiding onontbeerlijk. Ge- interesseerden voor deze vakantie week kunnen hierover inlichtingen krijgen bij het „Paalhuus", tel, 2755. Burgemeester en Wethouders van Holten vestigen er de aandacht op, dat het gedurende de wekelijkse wa renmarkt verboden is zich met een rijwiel of bromfiets op het marktter rein te bevinden. Overtreding van dit verbod is strafbaar. Holten, 10 mei 1974. Burg. en weth. voornoemd, W. H. Enklaar. burg., G. J- Langenbarg, secr. 9 Aan de Holtense Scholengemeen schap werd als leraar Economie be noemd de heer W. C. J. Claudemans te Blaricum, drs. B. A. Wouda te Pur- merend werd benoemd als leraar Ne derlands. De heer B. van Harmeien leraar Biologie, in tijdelijke dienst, werd in vaste dienst benoemd, terwijl als le raar Scheikunde in tijdelijke diens* werd benoemd de heer J. Jansen te Groningen. Gevonden: Witte muts, 2 huissleutel# aan een ringetje. Verloren: Fiets (dames), kleur zwart, merk Union. Autosleutels no. 13 M 107, VW. Linker voetbal-schoen. Horloge met zwart bandje, merk Ti- mex. Trainingspak, kleur oranje met bruin boordje. Wit fietspompje. Getrouwd: D. W. Geels. 27 jr. De venter en A. Tiekink, 23 jr." Deventer. BEVOLKING. Ingekomen: T. G. Volkers en gez. van Vlaardingen. II. J. Haverslag van Raalte. Mej.' M. J. Wiggers van Diepenveen. J. A. Borghuis en gez. van Enschede. J. Teeselink van Eindhoven. Vertrokken: B. M. Nobel en gez. naar Bathmen. W. J. Heuvink en echt- gen. naar Gieten. C. H. Lammer# en gez. naar Hasselt. W. M. J. Falk naar Deventer. D. J. Nijen- dijk naar Deventer. Vijf dagen lang daadwerkelijk be zig zijn met natuurbesehermings- werk. Met het kappen van bomen d'e een heideveld dreigen te overwoeke ren. Met het maaien van ruigte op dat zeldzame planten weer een kans krijgen. Kortom met werk dat moet worden gedaan om een natuurreser vaat in stand te houden en waarvoor maaimachines en bulldozers veel te grove instrumenten zijn. Dit werk moet ook deze zomer worden verricht in reservaten van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten, van het Staatsbosbe heer, van de stichting Het Overijs sels Landschap en het Zuid-Hollands Landschap en van de vereniging It Fryske Gea. Het Instituut voor Natuurbescher ming (IVN) doet een beroep op jon ge mensen van 15-25 jaar om, tussen 1 juli en 17 augustus, telkens van maandag tot zaterdag, hun werk kracht beschikbaar te stellen. Huis vesting en voeding zijn gratis, maar de reis moet men zelf betalen. Overigens er woi-dt niet uitslui tend gewerkt. Vooral in de avonduren wordt er gepraat over de achtergron den van natuurbescherming en milieu beheer, toegelicht met dia's en films. Er worden in totaal twintig van de ze werkkampen gehouden en wel twee in De Wieden (bij Vollenhove). vier in de Weerribben (bij Ossenzijl), één op het Wierdense Veld (bij Wierden), twee in het Eerder Achterbroek (bij Ommen), twee in de Oude Venen (bij Eernewoude), twee op de Biezen (bij Aarle-Rixtel)twee op de Car- De kiesvereniging Gemeentebelang heeft donderdag 2 mei jl. een gesprek gehad met een groot aantal ingeze tenen uit Dijkerhoek. De vooi-zitter J. Warrink deelde de belangstellenden bij de opening mede,, dat Gemeente belang in de Holtense gemeenschap een zeer bijzondere functie inneemt juist doordat hierbij afstand kan wor den genomen van de landelijke poli tieke partijen die onmogelijk de plaat selijke omstandigheden oprecht kun nen beoordelen. Hij bestrijdt de stel ling dat enkelen vinden, dat Gemeen- belang geen kleur wil bekennen, doch zegt juist ten dienste van de plaatse lijke belangen de polarisatiegedachte niet vex'der te willen bevorderen en vindt dat de Holtense Raadsleden die eind mei a.s worden 'gekozen om objectief te kunnen zijn niet on. der voogdij van anderen dienen te worden gesteld. Lijsttrekker Warrink vervolgde dat naast Espelo thans Dij kerhoek wox-dt bezocht, juist omdat in deze buurtschappen woonkernen aanwezig zijn. Gemeentebelang wil graag horen wat er leeft en gaande is onder de gemeenschap teneinde deze zaken in de Gemeenteraad aan de orde te kunnen stellen. Na deze inleiding stond het alle aanwezigen vrij vragen te stellen Hiervan werd druk gebruik gemaakt zoals b.v.: 1. verzoek om de woonkern van Dij. kerhoek met een aantal woningen uil te breiden ten dienste van de in standhouding der school. Wethoude» Ten Berge wenst het bijzondere ka- akter van Dijkex-hoek te stimuleren en een gematigde uitbreiding van wo ningen voor eigen ingezetenen hier te bevorderen. 2 Verzoek tot oprich ting van een volwaardige kleuter school in combinatie met Espelo. De huidige gekozen midden-oplos sing is onbevredigend. 3 Verzoek tot bescherming der agrarische beroeps bevolking inzake de hinderwet, met betrekking tot bezwaren door bewo ners van tweede woningen in te die nen. 4 De huidige oplossing van het hoek wordt onvoldoende geacht. Het aanbrengen van een oranje knipper licht is in ieder geval noodzakelijk. 5 Vei-zoek tot verbetering Schoolstr. 6 Verbetering rioolafvoer van diverse woningen. 7 Inzake het waterwinge bied te Espelo wordt gewaarschuwd, dat de grondwaterstand tot een zor gelijk laag niveau is gezakt. Kun nen bij de Waterleiding Mij te Zwolle geen stappen worden ondernomeg? Aan het einde der vruchtbare discus sie gaf voorzitter Wax-rink toelichting op enkele programma punten van Ge meentebelang. Met betrekking tot be scherming der landbouwbelangen be vestigde hij dat in het programma van Gemeentebelang hieraan ruime aandacht is geschonken. Gemeente belang vindt nl. dat de agrarische sector moet blijven gehandhaafd en de gelegenheid dient te krijgen om met zijn tijd mee te groeien en wil bevorderen dat onze agrarische inge zetenen onbelemmerd hun bedrijfs voering kunnen uitoefenen zonder daardoor te worden gehinderd door diegenen die een buitenwoning ir» on ze gemeente hebben aangekocht. De voorzitter bedankte alle aanwe zigen voor de positieve inbreng en verzocht iedereen op 29 mei a.s. Ge meentebelang zo sterk mogelijk to maken. tierheide bij Eersel), twee op de Le- melerberg (bij Ommen), twee in de Vlietlandên (bij Maasland) en één op de Haeck (bij Nieuwkoop). Wie een briefkaart stuurt naar I.V.N.-kampenwerk, Warmoesstraat 39 te Amsterdam, ontvangt uitvoeri ger inlichtingen. Zaterdag 11 mei: 26 uur: Inname vakantiebonnen Bouw- en Nevenbedrijf bij P. F. van Doom, Rietmolenstraat 4 en bij Harmelink, Gaardenstraat 39. H.M.V. en Tamboerkorps naar Almen voor deelname aan mars wedstrijden. Zondag 12 mei: 14.00 uur: Disco-bal in café „De Wip- pert" (zie adv.). 19.30 uur: Dansen in Bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.). Maandag 13 mei: 20.00 uur: Ruilavond Holtense Post zegelclub „H.P.C." in hotel Vos man. Dinsdag 14 mei: 19.00 uur: Officiële opening „K_ Markt" door de heer D. J. Wan sink. 20.00 uur: Ledenvergadering Hol tense Handelsvererxiging in hotel „Vosman". 20.00 uur: Voorlichtingsavond „Ge meentebelang" in café „Kalfster- man" (zie adv.). Woensdag 15 mei: 8.30 uur: Opening K-Markt (Gebr. Wansirxk) in notel „Vosman" (zie adv.). Donderdag 16 mei: Uitstapje afd. Holten v.d. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen naar Gro ningen. Vertrek om 8 uur vanaf de O.A.D. 20.00 uur: Voorlichting Gemeente belang. Zaterdag 18 mei: Inzamelen van lompen, oud ijzer en papier ten bate van gebouw „Tref punt", Espelo, in de buurtschappen Neerdorp en Espelo. Drumband H.M.V. naar Topcon- cours in Gemert (Nrd.-Brab.). Maandag 20 mei: 20.00 uur: Ledenvergadering Hengel sportvereniging „De Rietvoorn" in hotel „Holterman". Woensdag 22 mei: 20,00 uur: Vergadex-ing „Wereldwin kel" in gebouw Irene. Donderdag 23 mei (Hemelvaartsdag) Pony concours in weide „Erve Zand- voort", Pastoriestraat (zie adv.). Vrijdag 24 mei 19.45 uur. Ned. Bond van Plattelands vrouwen afd. Holten. Kegelen bij Oom in Goor, Achterstraat 19. 20.00 uur: Openbare politieke forum avond C.H.U., Gemeentebelang, PvdA, ARP en WD in zaal „Vos man". Zaterdag 25 mei: Concourshippique Land. Rijvereniging „Bergruiiers" in de weide bij „Er ve Zandvoort" (Pastoriestraat). 9.00 uur: Aanvang Sportdag ZW „Blauw Wit" op Meermanskamp. 20.00 uur: Postzegelruilbeurs in auia Scholengemeenschap. Woensdag 29 mei: 8-19 uur: Gemeenteraadsverkiezing. Donderdag 30 mei: 19.30 uur: Jaarvergadering ZW „Blauw Wit" in bovenzaal hotel „Vosman". Dinsdag 4 t.e.m. zaterdag 8 juni Dameskapsalon „Elegant" gesloten. Woensdag 12 juni: Jaarlijks reisje afd. Holten O LM, (convocatie volgt).

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 1