UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT Belemmering in dorpskern opgeheven Vragenuurtje Bijzondere broedplaats Werkgroep bracht rapport uit over onderwij s-begeleidingsdienst Jaarfeest „De Treffers" ,De Lenteklokjes" en School Espelo vierde Koninginnedag Raad sprak zich in meerderheid uit voor benoeming van drs. P. Bakker, tot rector van de openbare scholengemeenschap Ontslag van de heer R. Mud Candidaten Stemverklaringen fracties Stemming GEMEENTELIJK VERKOOPBELEID t. a. v. bouwterreinen villaterrein „Look" ontmoet kritiek bij „Gemeentebelangen" Reis Bej aardensociëteit De heer E. K. Pronk Gewestelijk bestuurder P. v. d. A. CANADESE BEVRIJDERS BEZOEKEN DEVENTER EN HOLTEN BEWEGWIJZERING IN OVERIJSSEL WERD VERDER VOLTOOID Verloreix - Gevondexx Vrijdag 3 mei 1974 3 Onder grote publieke belangstelling, met name van de zij de van het lerarenkorps, had de gemeenteraad, tijdens de vergadering van maandagavond, blijkbaar een nogal zware kluif aan de voordracht door B. en W. tot benoeming van een nieuwe rector aan de Openbare Scholengemeenschap alhier, getuige het feit, dat de raadsleden ruim 2% uur no dig hadden om, achter gesloten deuren, met elkaar van ge dachten te wisselen over de daartoe voorgedragen perso nages. Zoals in ons blad van vorige week werd bericht zal de huidige rector, de heer R. Mud, per 1 augustus a.s. vertrekken naar Hengelo (O). Onder dankzegging voor de vele en goede bewezen diensten ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. om aan de heer Mud, per die da tum, eervol ontslag te verlenen. In overeenstemming met de inspec teur voor het Voortgezet Onderwijs werden door het college van B. en W. de volgende drie personen, gese lecteerd uit 35 kandidaten, ter ver vulling van deze vacature voorgedra' gen: 1. Drs. P. Bakker, thans rector aan de Louise de Coligny Scho lengemeenschap te Leiden. 2. C. W. J. van Geel, thans adjunct directeur aan de Openbare Scho lengemeenschap alhier. 8. Drs. J. W. Fiechter, thans con rector aan de Gem. Lorentz-scho- lengemeenschap te Arnhem. Nadat de raad ruim 21/: uur in be sloten vergadering van gedachten had gewisseld over de door B. en W. voorgedragen personen, vond in open bare vergadering, schriftelijke stem ming plaats. Hieraan voorafgaand werden de volgende stemverklarin gen afgelegd: Sprekend namens de fraktie van de Partij van de Arbeid zei de heer L. Kaan: „Kandidaat, de heer van Geel. heeft in Holten zeer snel carrière ge maakt. Reeds na één jaar werd hij door het bevoegd gezag gevraagd ad- junct-direkteur te willen worden en 2 jaar later werd dit gevolgd door een aanstelling tot eerste adj. direk- teur. In deze laatste functie heeft hij regelmatig, bij afwezigheid van de heer Mud,, de algemene leiding van de school gevoerd. Naast de leiding van de gróótste af deling van de scholengemeenschap (de HAVO) werd hij tévens belast met het financieel-economisch be leid. Als initiatiefnemer, en voorzitter van de studiecommissie „Onderbouw", heeft hij vela vemieuwingsimpulsen aan het onderwijs op de scholenge meenschap gegeven. Dat zijn capaciteiten óók het bevoegd gezag -niet ontgingen, blijkt uit het feit, dat hij door de burgemeester speciaal werd belast met de werk zaamheden verband houdende met het verkrijgen van een Atheneumaf deling in Holten. Aanleiding hiertoe was de wijze waarop de heer Van Geel het was gelukt de in het slop geraakte pogingen hiertoe weer op gang te brengen. Hij trad op als ge tuige deskundige namens de gemeen te bij de zitting van de Raad van State. Door het verzamelen van zeer veel gegevens wist de heer Van Geel in eerste instantie het bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten, en daar na ook het Ministerie van Onderwijs te overtuigen van de levensvatbaar heid van een Atheneum in Holten. Het vertrouwen van het bevoegd ge zag in hem bleek nog eens overdui delijk, toen de vraag beantwoord moest worden, wie de Atheneumaf deling zou voorbereiden. Normaal zou de functionaris zonder lessentaak (rector) deze taak op zich hebben genomen, maar óók dit werd door het bevoegd gezag aan de heer Van Geel opgedragen. Hij heeft deze taak aanvaard en het resultaat is, dat de school in de komende cursusjaar start met meer dan 200 leerlingen in de brugklas en dat veel leerlingen uit Holten, Markelo, Rijssen en Bath- men, die nu de brugklas in Almelo, Deventer of Lochem bezoeken, de tweede klas van het Atheneum in Hol ten zullen bezoeken. Dit alles is het resultaat van zeer veel werk, contacten met hoofden van scholen en ouders. De toelatingsprocedure is geregeld, alsmede de voorbereiding van de herstructurering van de „Onder bouw", noodzakelijk geworden dooi de komst van het Atheneum. Op 1 januari werd er weer een beroep ge daan op de heer Van Geel, door hem tijdelijk met de algemene leiding van de school te belasten. Dit alles naast zijn normale lessentaak. Een zeer zware belasting, pmdat naast deze veel omvattende directorate taak óók het Atheneum per 1 augus tus a.s. kwalitatief en kwantitatief op poten moet staan. Door zijn gewel dige inzet en capaciteiten wist de heer Van Geel het volledige vertrouwen van zijn collega te winnen, zódanig, dat alle leraren unaniem hebben verklaard, hem als de meest geschik te man van het rectoraat te beschou wen, vooral in het belang van de scholengemeenschap. De brief, die alle raadsleden hebben ontvangen, en die ondertekend is door het gehe le onderwijzend- en niet onderwijzend personeèl, waarin men op de benoe ming van de heer Van Geel aan dringt, is hiervan het overtuigend bewijs. Dat ook de oudercommissie dezelfde mening is toegedaan, en dit schrifte lijk aan alle raadsleden heeft mede gedeeld, moet o.i. ook van grote in vloed zijn op de door de raad te ne men beslissing. Mede gezien de adviezen van de le raren en de adj.-direkteuren (en wij zijn B. en W. erkentelijk voor het feit dat zij deze naast-betrokkenen en, qua onderwijs zeer deskundigen, in de benoemingsprocedure hebben be trokken) is het niet alleen een daad van rechtvaardigheid t.o.v. de heer Van Geel om hém te benoemen, maar ook de enig juiste beslissing, vanwege zijn inzet en capaciteiten om een grote scholengemeenschap te kunnen leiden. Het is een daad van wijs bestuur, omdat door deze benoeming de meeste garanties aan wezig zijn. dat de goede gang van za ken in onze scholengemeenschap ge continueerd zal worden. Een andere keuze dient niet het belang van de leerlingen en leraren, maar brengt de met zoveel moeite verworven on derwijsvoorziening in gevaar. Een Gemeenteraad die hiermede geen rekening houdt, laadt een grote ver antwoordelijkheid op zich". Namens de frakties van de ARP en CHU verklaarde de heer H. J. Wes- terik: „Op grond van kennis en er varing van de heer Bakker, voor de ze te zullen stemmen", hoewel hij de verklaring van de heer Kaan, t.a.v. de prestaties van de heer Van Geel mede wilde onderschrijven. Zijn mening werd gedeeld door de heer D. J. Wansink (Gem. Bel.) die verklaarde zich ,,Oók mede gezien de inlichtingen welke uit Leiden wa ren verkregen, achter de benoeming van drs. P. Bakker, te moeten op stellen". Oók de heer Van Schooten (B.P.) verklaarde zich voor benoeming van drs. Bakker. Bij de daaropvolgende schriftelijke stemming werden drie stemmen op de heer Van Geel-, geen op drs. Fiechter- en tien stemmen op drs. Bakker uitgebracht, waardoor laatst genoemde met grote meerderheid was benoemd. merel schijnt ge durende de laatste ja ren minder schuw te worden. Als je in je tuintje spit, kruipt hij soms bijna onder je schop, om e zien of er iets van zijn gading te voorschijn komt. Het prachtige mannetje, statig zwart met gele snavel en het meer bruine wijfje zijn in on ze tuinen veel voorko mende vogels. Ze nes telen in bomen en strui ken, maar een minder aan de levensgewoonte van de voorgeslachten gehecht merelpaar ging een nest op de grond „bouwen" tussen een muurtje en een aard- beiplant in de tuin van de familie Reterink aan de Kolweg. Toch is het een vergissing geweest, want het nest, waarin een viertal eieren, is op Koninginnedag „ver laten". Zijn er katten in de tuin geweest? Of was het om andere re denen? Op de venster bank van het w.c— raampje van het ge bouw waarin de Plat telandsbibliotheek is ondergebracht, broedde kortgeleden ook een merel. Van haar hoge zitplaats af begluurde zij elke bezoeker, die het „kleine kamertje" betrad. Het nest is he laas verstoord en verla ten. Op het gebied van het onderwijs wordt meer en meer behoefte ge voeld aan advisering en begeleiding van deskundigen. Met het oog hier op worden steeds meer onderwijsbe geleidingsdiensten opgericht. Aange zien de behoefte daaraan ook in de ze regio wordt gevoeld hebben de ge meentebesturen van Bathmen, De venter, Diepenveen, Gorssel. Holten, Lochem, Olst, Kaalte Voorst en Zut- phen op 25 oktober 1972 een werk groep ingesteld om advies uit te bren gen over een onderwijsbegeleidings dienst. Rapport De werkgroep heeft dezer dagen haar rapport uitgebracht, waar in ZÜ o.m. zegt, dat een dergelijke dienst zich als doel stelt het optimaal func tioneren van het onderwijs en het ge ven van voorlichting, advies, hulp en begeleiding op didactisch, pedago gisch, psychologisch en sociaal-maat schappelijk terrein ten behoeve van een zo gunstig mogelijke geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van de leerli.ngen der scholen. In dit kaÜer kunnen een aantal activiteiten wor den ontwikkeld, welke in het rapport met name worden genoemd en waar uit prioriteiten zullen moeten worden gehaald. Zij hebben betrekking op een algemeen aspect en op de talrijke fa cetten van het onderwijs en de vele onderwijsvormen. Het zou ons te ver voeren deze allemaal op te sommen. Zij vormen de inventarisatie van de mogelijke activiteiten en relaties. Eerste aanzet Het betekent geenszins, zeggen de samenstellers van het ranport, dat met een groot deel van de activitei ten kan worden gestart. Gelet op de geringe financiële mogelijkheden zal slechts een eerste aanzet tot het ad vies- en begelieidingswerk kunnen worden gegeven. Een zeer stringen te keuze is daarom, te zijner tijd nood zakelijk. Het rapport is de neerslag van een aantal discussies die gevoerd zijn tussen vertegenwoordigers van ge- vakorganisaties van docenten, oudex'- schoolraden en de landelijke pedago gische centra. Tijdens die discussies is onder meex'. „Nu het, ondanks intensieve arbeid niet mogelijk is, voor 12 november a.s. het ontwerp „komplan" ter visie te leggen, is het gevolg daarvan dat ingediende bouwplannen binnen de dorpskern, over ongeveer een half jaar toch kunnen worden gereali seerd, omdat het voorbereidingsbe- sluit van 12 november 1973, een wet telijke werkingsduur heeft van één jaar. Daarom hebben wij ons afge vraagd of het onder deze omstandig heden nog wel aanvaardbaar is ad- spirant bouwers nog langer in hun bouwplannen te belemmeren. Daar om stellen wij u voor het voorberei- dingsbesluit dorpskern van 12 novem ber 1973 in te trekken", aldus het pré-advies van het college van B. en W. aan de raadsleden, tijdens de j.l. maandagavond gehouden raadsver gadering. Zoals bekend zijn reeds enige jaren plannen in vooi'bereiding die moeten leiden tot. herstructuering van onze dorpskern. Dit plan beoogt centrali satie van de Holtense middenstand rondom het nieuw te bouwen ge meentehuis dat, als essentieël mid delpunt van die nieuwe dorpskern moet gaan fungeren. Daar het niet gewenst is dat kort vóór de realise ring van een dergelijk plan binnen die kern nieuwe bouwwerken verrij- Tijdens de j.l. maandagavond ge houden raadsvergadering oefende de heer D. Wansink (Gein. Bel.) fel kri tiek op het kollege van B. en W. uit ten aanzien van het verkoopbeleid van bouwgronden in het villaterrein „Look", omdat naar zyn oordeel de plaatselijke bouwondernemers hier bij worden gepasseerd. Aanleiding tot deze kritiek vond de heer Wansink in het pré-advies van B. en W., betreffende het voorstel tot verkoop van diverse kavels aan particuliere gegadigden In dit pré advies stelde het college van B. en W. ondermeer: „Voor aankoop van bouwterreinen hebben zich diverse particuliere ge gadigden, alsmede een aantal bouw ondernemers aangemeld. Wij stellen u voor om aan onderstaande particu liere aanvragers de achter hun na men vermelde kavels te verkopen en, in afwijking van het advies van de commissie Gemeentewerken, de aanvragen van voormelde bouwon dernemers aan te houden, omdat on- zes inziens thans geen termen aan wezig zijn om tot verkoop aan bouw ondernemers over te gaan. Te zijner tijd zal nader worden bezien of ver koop van bouwterreinen in het villa- tex-rein „Look" aan bouwonderne mers als dan gewenst is". De betreffende aannemers zijn de la H. Koopman en Zn., de fa. B. ,T. Vuk- kink en Zn. Bouwontwikkelingsmij Vincent BV, allen te Holten en Bouw bedrijf Ter Hai-msel BV te Rijssen. De heer Wansink vroeg, óók aan de Holtense aannemei*s een perceel toe te wijzen zodat deze ondernemers WH& ingedekt voor werkgelegenheid. „Bovendien heeft u steeds beweerd dat, Wie het eerst komt, het eei-st maalt. De aannemers waren met hun aanvi'aag eerdier dan diverse van de particuliere aanvragers die u wel grond wenst toe te wijzen", riep hij het college toe. Burgemeester mr. W H. Enklaar verklaarde dat, wanneer dit voor de werkelegenheid nodig zou zijn, het college best bereid zou zijn geweest, ook aan Holtense aannemers een perceel bouwterrein te verkopen, maar die aanleiding zag het college op dit moment niet aanwezig. „Als in de toekomst mocht blijken dat het ten aanzien van de plaatselijke werk gelegenheid in de bouw nodig mocht blijken stimulerend op te ti-eden, zul len we één en ander nader in over weging nemen. We zitten erg krap in beschikbare bouwterreinen. Wan neer we alle percelen op dit moment zouden verkopen is het gebeurd met de koopman en hebben we straks niets meer aan te bieden aan hen die op enige wijze ekonomisch aan Holler, gebonden zijn. Daarom past het ons hierin een zuinig en voorzich tig beleid te voeren". Voor de heer Wansink bleken deze argumenten niet voldoende. Daarom, maakte hij er een voosretl van óók aan de betreffende bouwondernemers een perceel bouwterrein te verkopen, welk voorstel bij stemming, enkel mede wei-d gesteund door de heer E. M. van Schooten (BP). Het voorstel van B. en W. om aan de vijftien particuliere aanvragex-s een perceel bouwterrein te verkopen, haalde zonder hoofdelijke stemming de eindstreep. zen of ingrijpende verbouwingen plaats vinden besloot de raad op 12 nov. 1973, alle bouwaktiviteiten bin- ntn dit gebied te bevriezen door het nemen van een zgn. voorbei-eidings- besluit. Echter zo'n voorbereidingsbesluit heeft een wettelijke werkingsduur van één jaar. Welnu, aangezien het college van B. en W. het niet moge lijk acht dat vóór 12 nov. a.s. het ont werp „Komplan" ter visie kan wor den gelegd, kunnen binnengekomen bouwaanvragen daarna toch worden gerealiseerd, wegens het vervallen van dit voorbereidingsbesluit. Daar om vindt het kollege van B. en W. dat de redelijkheid gebiedt dat dit voorbereidingsbesluit thans wordt in getrokken, zodat de bouwaanvragers niet langer in hun plannen woren belemmerd. B. en W. wensen eerst dan over te gaan tot het nemen van een nieuw voorbereidingsbesluit, wanneer met zekerheid mag worden verwacht dat het ontwerp „Komplan", vóór afloop van dat besluit ter visie kan worden gelegd. Tijdens de behandeling van dit voor stel werd op de publieke tribune de opmex-king gemaakt: „Inplaats van het in fasen uitvoeren van het kom plan, wordt het in jaren afgevoerd", een vrees die blijkbaar ook door di verse raadsleden werd gedeeld. Bur gemeester mr. W. H. Enklaar merk te echter op: „De intrekking van dit besluit betekent allerminst dat het komplan achteruit' wordt geschoven. We werken er ü'riftig aan door. Het regeringsbeleid is echter omgebogen naar renovatie van stadskernen. Te denken valt hierbij aan b.v. Amstei-- dam. De subsidie voor die renovatie gaat ten koste van de plattelands- dorpen zodat de spoeling voor ons op uit moment wat dun is geworden en zonder die subsidie zijn onze plannen niet te realiseren". Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met intrekking van genoemd voorbereidingsbesluit. Verder ging de raad akkoord met voorstellen om: 1 Over te gaan tot aankoop van een stukje grond, hetwelk in eigendom toebehoort aan de heren H. Stege- man, Ligtenbergerweg 9 en J. El- bersen, Ligtenbergerweg II, ter grootte van 20,25 m2, tot plaatsing van een transformatorhuisje voor electrische spanningsverbetering in de buurtschap Ligtenberg. 2 Op grond van het Heffingsbesluit brandstoffen luchtverontreiniging een toeslag op het gebruik van aardgas van de verbruikers van die brandstof te heffen van 30 cent per 1000 m3. Op advies van de Vereniging van Gasbedrijven zal deze heffing enkel aan kleinver bruikers in rekening worden ge bracht. 3 De weggedeelten nabij de E8, ge legen tussen km—108.900 en 115.600, over een lengte van 3400 meter van het Rijk, in eigendom en beheer, over te nemen voor een door het Rijk te betalen af koopsom van f 40.500, 4 De Larenseweg, vanaf de be bouwde kom tot de Gelderse grens van de Provincie in eigendom en beheer over te nemen voor een door de Provincie, per saldo te betalen afkoopsom van f 203.716. Tenslotte werd het model aangifte formulier voor de heffing van toeris tenbelasting vastgesteld. gesproken over levensbeschouwing, rechtsvorm, activiteiten en financie ring. Steeds hebben de vertegenwoor digers een keuze gemaakt om op de ze wijze te trachten te voorkomen, dat het rapport tot gevolg heeft, dat de discussie opnieuw aanvangt. Als naam heeft de werkgroep geko zen „Onderwijsbegeleidingsdienst IJselstreek". Concept-regeling De werkgroep heeft een concept- gemeenschappelijke regeling opge steld, welke bij accoordbevinding door de raden der deelnemende ge meenten definitief moet worden vast gesteld. Er wordt dan een rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam ge vormd als genoemd in de Wet op de gemeenschappelijke regelingen. Het zal als alle deelnemers er mede ac- coord gaan zijn zetel' hebben in De venter. Aan het hoofd staat een Algemeen Bestuur samengesteld uit 5 vertegen woordigers der deelnemende ge meenten (Gi*oep A: gemeenten bene den 15.000 inwoners 2 leden, groep B:. 13,000-50.000 .inwoners 2 leden .en groep C, de gemeente Deventer, die 1 lid aanwijst), 5 vertegenwoordigers uit de kring van het prot. christelijk onderwijs. 5 uit de ki'ing van het prot. christelijk onderwijs. 5 uit de kring van het RK-onderwijs en 5 uit de kx-ingen van het openbaar en neu traal onderwijs. De kosten De werkgroep heeft, naar de peil datum 1 aug. 1973. een jaarbegro ting opgesteld, waaruit blijkt, dat de kosten geraamd worden op plm. f 530.000.hetgeen meebrengt, dat de gemsenten plm. f 24.15 per leer ling van het gewoon lager onderwijs zullen moeten bijdragen, aangenomen natuurlijk dat alle gemeenten mee doen. Dit aantal leerlingen is gesteld op 22.096 t.w. 47 procent openbaar, 33 proeent r.k., 19 procent p.c. en 1 pro cent bijz. neutraal. Voor Holten bedraagt het aantal leer lingen 1.066 of 5 procent van het to taal. Streefdatum De werkgroep meent, dat vóór juli a.s. zou kunnen worden bezien of accoord kan worden gegaan met de concept-gemeensehann°lüke regeling en de mogelijke activiteiten. Zij heeft daarom zowel de tien meenten als de overkoepelende derwijsorganen gevraagd daarvoor een vergadering met hun achterban te beleggen. Ambtelük secretaris van de werk groep is drs H. M. HeïkoOD. chef van de afdeling onderwiis der meente Deventer, die desgevraagd gaarne bereid is om nadere toelich ting te geven. In gebouw „Trefpunt" hielden de jeugdclubs van de CJV te Espelo hun jaarlijkse uitvoering. Feestleider Jan Struik sprak een welkomstwoord na 't gezamenlijk zingen van het bekende lied „Grijp toch de kansen". Het pro gramma dat zeer gevarieerd was werd vlot gepresenteerd en de mede werkenden oogstten vele malen een verdiend applaus. Tussen de verschillende schetsjes werden de jaarverslagen uitgebracht en werd een Amerikaanse verkoop gehouden. Al met al een geslaagde avond' die besloten werd met het zin gen van ,,'k Heb geloofd en daarom zing ik". Op dinsdag 14 mei gaat de bejaar densociëteit op reis. Het reisplan is als volgt: koffie in Staphorst, waar een boerderij bezichtigd kan worden. De maaltijd wordt genuttigd in Slo ten, het kleinste Friese stadje. In Hindelopen wordt het „Hidde Nij- land-museum" bezocht. De terugreis leidt door de polder. Vertrek via Diessenplas en gebouw Irene om 8 uur v.m. De kosten bedragen f 29.- per persoon. Opgeven bij de heer Kers, WV-kantoor (tel. 1533) tot 7 mei. Tijdens een op zaterdag 27 april jl. te Enschede gehouden vergadering is de heer E. K. Pronk te Holten be noemd als lid van het gewestelijk be stuur van de Partij van de Arbeid in de provincie Overijssel. De heer Pronk is, als voorzitter van de Partij van de Arbeid afdeling Holten, reeds enige jaren politiek ac tief werkzam. Aan het slot van de j.l. gehouden raadsvergadering werden (zoals ge bruikelijk) de vragen van de raads leden door het kollege van B. en W. beantwoord. Zowel qua aantal, inhoud en aktualiteit werd dit vragenuurtje mede gemarkeerd door het levendi ge en humoristische debat, dat zich rond deze vragen afspeelde. De heer L. Kaan, fraktievoorzitter van de PvdA stelde niet miner dan 7 vra gen, hoofdzakelijk betrekking hebben de op die verkeersveiligheid. Om wil le van de beschikbare ruimte geven wij vragen en antwoorden hierna be knopt weer: Vraag 1: ,.Is het kollege bekend, dat de spoorlijn vanaf Bathmen tot aan de Rijssenseweg het volgend jaar zal worden vernieuwd en biedt dit misschien mogelijkheden om de ge vaarlijke overweg nabij het sportkom- plex „Meermanskamp" beter te be veiligen?" Antwoord B. en W.: „Tijdens infor matie bij de N S. bleek dit inderdaad het geval te zijn, doch alleen de Zuide Iijke lijn, welke ongeveer 10 cm. ho ger zal komen te liggen. De aanleg van een tunnel zal, wegens de ho ge kosten ook niet mogelijk zijn. Wel rijst de vraag of de overweg bij die gelegenheid meteen wat verbreed zou kunnen worden, zodat ze weliswaar weinig veiliger-, maar wel verbeterd wordt". Vraag 2: „Tijdens de kontaktavond met de „Haarbewoners" is door hen gewezen op de gevaarlijke oversteek over de Kon. Wilhelminastraat, voor kinderen van de „Haarschool". Bij die gelegenheid heeft u toegezegd hierover kontakt op te zullen nemen met genoemde school om zo nodig te komen tot een klaar-over-systeem Welk resultaat heeft dit gesprek op geleverd?" Antwoord B. en W...Ouders vonden de oversteek niet zodanig gevaarlijk, dat zij het op dit moment nodig acht ten een klaar-over-systeem in te stellen". Vraag 3: „Is het mogelijk het parke ren van auto's in de Ab Jansenstraat tegen te gaan, aangezien dit de i keersveiligheid in die straat in gevaar brengt?" Antwoord B. en W.: „Het invoeren van 'n parkeerverbod is in die straat eigenlijk wel noodzakelijk maar niet goed uitvoerbaar. We zullen de bewo ners schriftelijk verzoeken hun auto op eigen erf te willen plaatsen. Af hankelijk van de resultaten zullen we in een later stadium bezien wat ons te doen staat". Vraag 4: „Ook op de Kol zijn parkeer problemen. Met name in de Hoffes- straat. Wat kan hieraan worden ge daan?" Antwoord B. en W.: „Architektenbu- Naar aanleiding van de verjaardag van onze Koningin, heeft de school jeugd van Espelo een prettige mor gen beleefd. De Oudercommissie en het schoolpersoneel wilden dit jaar eens wat anders doen dan de tradi tionele spelletjes en er werd nu een speurtocht door de bossen gehouden. Weinig scholen immers hebben zo'n unieke ligging als de „Bosschool", al zijn de bossen door recente stor men wel zwaar gehavend. Er was een route van ongeveer een uur uitgezet en onderweg moesten de kinderen bij diverse controlepos ten enige eenvoudige opdrachten uit voeren en kregen ook nog een ver snapering. Het had 's nachts iets ge regend en het rook heerlijk in het bos. Tenslotte kwamen zij allemaal uit bij het buurtschapshuis „Het Trefpunt" waar de uitslag werd bekend ge maakt en cadeautjes en prijzen wer den uitgedeeld. Na nog wat tractatie ging iedereen voldaan huiswaarts. „Ter gelegenheid van het feit dat het 7 juni 30 jaar geleden is dat D-day plaats had (bestorming van de Nor- mandische kust die de inleiding was van de bevrijding van Europa door de Duitse bezetter) bezoekt een groep Canadese Oorlogsveteranen Europa. Deze groep ter grootte van ca. 80 per sonen bezoekt op 25 mei ook Deventer, dat in de annalen van het Regi ment „The Queens Own Rifles" van het „Royal Canadian Legion" voor komt als een van de „Battle Ho nours". Deze oorlogsveteranen hebben in 1945 hun aandeel gehad in de be- De afdeling Overijssel (VIII) van de ANWB hield vrijdagavond in Zwol le haar jaarvergadering. De bij eenkomst werd gepresideerd door Mr. J. K. Scheilenbach, lid van het Dagelijks Bestuur van de Bond. In zy'n openingswoord heeft deze er on der andere op gewezen, dat met in gang van 1 juli a.s. bij de ANWB de nieuwe statuten en het nieuwe huis houdelijk reglement in werking zul len treden, wat ook zal leiden tot af delingsvergaderingen nieuwe stijl. Herinnerend aan de met succes be kroonde actie „Redt een molen", ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereniging „De Hollandsche Molen", bracht de heer Schellen- bach hulde aan de door plaatselijke comité's ontwikkelde initiatieven, met name dat te Goor. tot behoud van de eigen molen voor stad of dorp. Dank werd gebracht aan de niet ter vergadering aanwezige Mr. J. W. W. Y. de Jong te Almelo, die al daar reeds 25 jaar als bondsconsul heeft gefungeerd. Bijzonder hartelijk is het afscheid geweest van de heer J. H. Molkenboer te Oldenzaal, die de ANWB tal van goede diensten heeft bewezen en thans de tijd gekomen achtte om zich tei-ug te tx-ekken als plaatsvervan gend Afdelingsconsul. Besloten werd. de heer H. F. Zwartz voor benoeming als zodanig voor de dragen, terwijl mr. W. H. Enklaar te Holten, afdp- lingsconsul van Overijssel andermaal in deze functie werd benoemd. Aan het door de heer Enklaar uit gebrachte jaarverslag ontlenen wij de volgende bijzonderheden. In 1973 heeft de bewegwijzering op het grondgebied van deze provincie een belangrijke modernisering onder gaan. Terwijl het aantal hoge, klassie ke wegwijzers daalde van 184 tot 148, steeg het aanta] lichtwegwijzers van 257 tot 849. Tegenover een daling van het aantal richtingsbox-den van 1651 tot 141§, stond een stijging van 't aantal voorrichtingsborden van 706 tot 955 en van transparante borden van 107 tot 132. In het verslagjaar werden voorts de eerste 6 transpa rante, zogenaamde portaalbakken bo ven de routes aangebracht. Ter mar kering van de provinciegrenzen wer den 13 provincienaamborden ge plaatst. De wegenwacht in het district Die- penheim, ter sterkte van 38 man ver leende in '73 in totaal 23.414 maal as sistentie, waaronder in 466 gevallen eerste hulp bij ongelukken. Het wegenwachtdistrict Hooge- veen, dat ook Noord-Overijssel be dient. telt een staf van 31 man, die in 20.769 gevallen hulp heeft geboden, waaronder 1.034 maal bij ongevallen. Dit laatste cijfer is zo hoog, omdat het wegenwachtstation Hoogeveen als coördinatiepunt optreedt voor zie kenhuizen, artsen en ambulancedien sten. Verloren: zwarte kater met een geels hals-bandje; sleutel van een achterdeur (loper model); uitschuif- portemonnaie, zacht bruin met paar- dehoofd plus fotootjes; verzekerings bewijs bromfiets LNS-062; passer; twee gouden armbanden: .ketting van een kinderfiets; blauwe jongens-fiets met witte banden; gouden dames horloge, ovaal, merk Indus, zwart le ren bandje; bankbiljet van 10 gul den; ijzeren spanzaag; oorbel, rode steen met gouden rand. Gevonden: portefeuille met foto's; stapeltje foto's van kinderen; huis sleutel no. 23; rood bxomfiets-kabel- slot; bromfietsplaatje NMR-063; lin ker x-ood jongensschoentje maat 24; zilveren manchetknoop, muts, kleur rood-gx-oen; boodschappentas; doos je met tennisballen; zwarte knip-por- temonnaiebromfiets-verzekerings plaatje HLF-548; kabeltje van een electronische flits; rood kabel-slot. vrijding van Deventer. Het college van burgemeester en wethouders zal de groep een officiële ontvangst aanbieden, nadat zij een bezoek hebben gebracht aan de Ca- nadeze oorlogsbegraafplaats te Hol ten. Het comité viering bevrijding Deven ter heeft zich belast met het samen stellen van een ontvangstprogramma voor de vertegenwoordigers van hen, die vrijwillig hun leven waagden om ons te bevrijden van de bezetter. Het moest om 2 redenen een sober pro gramma zijn Eendeels omdat de door Deventer beschikbare tijd tot een zaterdagmiddag moest worden be perkt, anderzijds omdat de financiële middelen van het comité thans zeer gering zijn door de drastische bezuini gingen die het gemeentebestuur oplegde in verband met de financiële nood van de gemeente. Om deze mensen te doen gevoelen hoe de bevolking nog hun inzet waardeert, vraagt het comité viering bevrijding zonder schroom uw bijdrage voor deze ontvangst op gironr. 1749810 ten name van de voorzitter van het comité, fie heer D. Zendijk, Parkweg 1 te Deventer, onder vermelding „Ontvangst Canadezen" of in gesloten enveloppe op het sekretariaatsadres Laan van Borgele 1." ro Hajema is doende het hele ver- keerstracé in het Kolkomplex te her zien Op korte termijn verwachten we voorstellen van dit buro tot oplossing van alle verkeersproblemen in de Kol". Vraag 5: „Is het mogelijk de gevaar lijke oversteek nabij het zwembad „Twenhaarsveld" beter te beveiligen en de oversteek voor wielrijders al daar (richting Rijssen) beter aan te geven?" Antwoord B. en W.: „Ten aanzien van deze vraag delen wij u mede dat wij op 2 mei a.s. hierover een bespre king met vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat zullen hebben, omdat ook wij de gevaren aldaar met de heer Kaan onderkennen". Vraag 6: „De huisnummering op de Borkeld is-bij de zijpaden slecht lees baar, waardoor verwarring ontstaat. Is dit te verbeteren?" Antwoord B. en W.: „Huisnumme ring is ter plaatse inderdaad slecht leesbaar. Dit is werk voor de schil- der§, dat de komende winter zal wor den uitgevoerd". Vraag 7: „Blijkens een advertentie in het Holtens Nieuwsblad worden in de Haar acht terrasbungalows te koop aangeboden. Deze bungalows zullen worden gebouwd op een ter rein waarop oorspronkelijk vijf scha kelbungalows gerealiseerd zouden worden. Is dit niet in strijd met het bestemmingsplan?" Antwoord B. en W.: „Voor de in be doelde bouwklasse te bouwen wonin gen zijn voorschriften gegeven om trent perceeloppervlakte, afstand tus sen de huizen, etc. De architect is hier zodanig vernuftig te werk gegaan dat aan de voorschriften, ten aanzien van het bestemmingsplan, geheel wordt voldaan" Een terzake gelezen artikel in de land bouwpers bracht de heer Vlogtman (Gem. belangen, c.q. V.V.D.) tot het stellen van een vraag omtrent de toegelaten hoogte van voedersilo's bij boerderijen in het buitengebied. Voor zover hem bekend bedraagt de maximum toelaatbare hoogte voor deze silo's thans 15 meter. Hij vroeg het college een wijziging van het be stemmingsplan te willen voorbereiden waardoor het mogelijk wordt si lo's te bouwen, hoger dan 15 meter. Namens het college van B. en W. antwoordde burgemeester Enklaar: „Incidenteel kan goedkeuring door ons worden verleend tot het bouwen van silo's tot maximaal 20 meter hoogte, zonder dat vooraf goedkeuring van G.S. behoeft te worden gevraagd. Overigens vind ik de aanwezigheid van silo's bij landbowbedrijven, uit landschappelijk oogpunt bezien, een afgrijselijk gezicht. We zullen dan ook in zéér bijzondere gevallen afwijkin gen hoger dan 15 meter toestaan." De heer Kaan (PvdA) merkte aan vullend op dat naarstig technische oplossingen worden gezocht om, met behoud van het landschapsschoon, de bevoorrading op landbouwbedrij ven toch optimaal te laten functione ren. Tenslotte wenste de heer Vlogtman (GB) te weten in hoeverre het kolle ge van B. en W bereid is te on derzoeken of de nooduitbreiding van het gemeentehuis ook door plaatselij ke aannemers kan worden uitgevoerd Hij dacht daarbij aan het bouwen van een stalen raamwerk door een me- taalkonstruktiebedrijf en verdere af bouw daarna door Holtense aanne mers te laten verrichten. Burgemeester mr W H. Enklaar ant woordde: ..Wij streven ernaar da bouw op 1 oktober a.s. gereed te heb ben. Van de aanvang af heeft ons hierbij fabrieksmatige bouw voor ogen ge staan, omdat deze drie a 4 maanden na de opdracht wordt opgeleverd. Bij het inschakelen van plaatselijke aannemers is het noodzakelijk dat Gemeentewerken vooraf bestek en tekeningen maakt. Afgezien van de mogelijke bouwtijd vragen deze voor bereidende werkzaamheden de nodi ge tijd, zodat de opleveringsdatum Daarom alleen al op een later tijdstip zou komen liggen. De behoefte aan ruimte is groot. Het krediet en de bouwgrond zijn beschikbaar. Laten we daarom snel tot bouw overgaan. De Holtense aannemers hebben daar in het verleden altijd begrip voor gehad. Wij zijn gaarne bereid, in een mon deling onderhoud, ons standpunt na der te verduidelijken aan de Holten se Bouwvakpatroonsbond." De heer D. Wansink (GB) onder schreef de pleitbezorgng van de heer Vlogtman en merkte aanvullend op dat de Holtense aanneemers op zijn minst zou kunnen worden gevraagd of zij, in systeembouw, de bouw snel zouden kunnen realiseren De heer Wiggers (AR), die in een ge sprek met een van de Holtense aan nemers deze bouw „aankaarte" kreeg te horen dat wil men inschrijven er eerst een bestek op tafel zal moe ten komen. De heer Westerik (CH)„Wanneer je met Holtense aannemers hierover in gesprek gaat zul je bestek en teke ningen moeten kunnen voorleggen, omdat zonder deze bescheiden geen zinnig mens antwoord kan geven. En dat kost weer tijd!" Wethouder Rietberg voegde de heer Wansink, tot ieders plezier toe: „La ten we snel afkaarten. Dat is op dit mornet „Gemeentebelang nr 1". Dick Miiller, 44 jaar, molenaar „Als rasechte Holtenaar weet hij welke proble men in ons dorp nog om een oplossing vragen. Ze venentwintig jaar heeft hij als zijspanrijder inter nationale successen ge boekt (3x goud bij een motorzesdaagse)Op 29 mei mag u als .bakkenist' meerijden in zijn zijspan dat over het moeilijke pad van de gemeente politiek moet gaan." Fransje ter Doest- Bos, 41 jaar, huisyrouw „De WD (en dus ik) staat pal voor de Holten se sportbelangen." Stapt u in? Stem dan de beste partij van Holten WD lijst 5

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3