Afdeling PvdA niet accoord met voorstellen bestuur Kapsalon Drent in modern jasje Leren boerendochters door? jf VARIA v Tè-r- vi Jonge Haarbewoners genoten op kinderspeeldag FRAAIE SUCCESSEN BIJ STIERENKEURING Talenten worden verspild ereldwinkel in Holten geen haalbare kaart Van het erf der kerk Verantwoordingsplicht en z.g. Terugroeping WAAR GAAN WE HEEN? Jaarlijkse informatieavond van de Stichting Sociaal-Cultureel werk Markt Rijssen EÉN Zitten de schrijvers in Nederland op rozen? Problemen bij vorming werkende jongeren voor RONO EEN NIEUWE HYGIËNISCHE DEURMAT LANDBOUW Tillen met de trekker FOTO/FILM .Vrijdag 19 april 1974 3 De lafdeling Holten van de Partij van de Arbeid heeft in haar dinsdagavond in hotel Vosman gehouden ledenvergadering beslo ten de Partijraad, welke op 15 juni a.s. bijeenkomt o.m. om te be slissen over wijzigingen van het huishoudelijk reglement van de Partij, te verzoeken de voorstellen, welke betreking hebben op de verantwoordingsplicht van haar vertegenwoordigers in de open bare lichamen voorlopig niet in behandeling te nemen. De verga dering was nl. unaniem van mening dat de Partij daarmee op de verkeerde weg is en dat zij zich eerst nog eens dient te bezinnen over de z.g. „terugroeping" van raadsleden, wethouders, statenle den en gedeputeerden. Tijdens het verkiezingscongres op 26 januari jl. in het Turfschip in Bre da is hierover een, naar veler mening, wat onberaden resolutie aangeno men. Er zitten, naar het oordeel van de ledenvergadering, een aantal prin cipiële en praktische, politieke en moi'ele kanten aan deze kwestie, wel ke eerst nog wel eens terdege moe ten worden qverwogen. Het is de af deling duidelijk geworden, dat met de ze voorstellen niet de meest democra tische weg wordt gekozen jegens de vertegenwoordigers in verschillende colleges. Zij vraagt de Partijraad dan ook om een interne bezinning over deze materie. Beroep op progres.sieven In deze eerste vergadering na de Statenverkiezingen sprak voorzitter Pronk zijn vreugde( uit over de goe de verkiezingsuitslag van de PvdA. al betreurde hij 't dat D'66 bij deze ver kiezing een gevoelige nederlaag heeft geleden. Hij complimenteerde de heer Kaan, fractievoorzitter in de gemeen teraad, met zijn benoeming tot lid van de provinciale staten en deed' een beroep op de kiezers, welke PPR, D'66 en PSP hebben gestemd, omdat deze partijen niet uitkomen bij de ge meenteraadsverkiezing, op 29 mei a.s. op lijst 3 van de PvdA te stem men. De heer Pronk deelde mede, dat al le partijen in Holten door de Stich- Aanvoer: runderen 44; varkens 224; totaal 268. Prijzen per stuk; 28 pinken van f 950,- tot f 1300,-; 16 melk- en kalfkoeien van f 1400,- tot f 1675,-; 224 biggen van f 85,- tot f 95,-. Algemeen overzicht: Handel: biggen handel redelijk met dalende prijzen; koeien en pinken handel rustig met stabiele prijzen. ting voor Sociaal en Cultureel Werk zijn uitgenodigd voor een bespreking op 9 mei a.s. over haar werkzaamhe den. Als afgevaardigden naar de gewes telijke vergadering op 27 april in En schede werden aangewezen me vrouw Kaan en de heren L. Kaan, A. Moeliker, E. K. Pronk en W. Beijers. Gemeenteprogram Uitvoerig werd gesproken over punten voor 't gemeenteprogram van de afdeling. Een commissie, bestaan de uit mevrouw Driessen en de heren E. K. Pronk, W. Beijers, G. W. Kna pen, J. Groeneveld en L. Kaan zal op korte termijn een ontwero-pro- gramma opstellen voor de ledenver gadering van maandag 6 mei a.s. Het bestuur zal het initiatief ne men om evenals voor de Statenver kiezingen, weer een gezamenlijke ver gadering van alle partijen in Holten te beleggen met een forum van de fractievoorzitters in de raad enkele dagen vóór de dag van de stemming, 29 mei a.s. Op deze dag zal weer een verkie zingsbijeenkomst worden gehouden in hotel Vosman, waarin ieder welkom is. Tenslote werden nog tal van vra gen beantwoord door leden van de raadsfractie. 1 'VY 'Ai I'M Twee van de kinderen start klaar voor 't zaklopen. In ,,De Boekenbus" van de RONO op zondag 21 april (19-19.20 uur) heeft Tiny Mulder een gesprek met de hr. Algra, hoofdredacteur van het Friesch Dagblad en voormalig lid van de Eer ste Kamer over de financiële steun die de overheid (het ministerie van CRM) geeft aan auteurs. In hoofdartikelen in zijn krant heeft de heer Algra meermalen elke subsi die aan schrijvers afgewezen. Hij deed dat opnieuw, eind maart naar aanleiding van een artikel in Propria Cures, waarin gesuggereerd werd, dat Nederlandse schrijvers door CRM in de watten worden gelegd. Het artikel uit Propria Cures heeft gecirculeerd in de hele Nederlandse pers. Zitten Nederlandse schrijvers werkelijk op rozen, of zijn de sug gesties van Propria Cures en het Friesch Dagblad in strijd met de wer- kelijkheid, is de vraag die in het pro gramma aan de orde komt. De Regionale Omroep Noord en Oost besteedt maandag '22 april a.s. van 19.30-20.00 uur in het Programma .^Schoolplein" uitgebreid aandacht aan de ontwikkelingen binnen het vor mingswerk voor werkende jongeren. Hoe staat het met de voorbereiding van de tweede verplichte vörmings- dag? Zijn de centra hier voldoende op voorbereid, waarom bestaat er juist onder de werkende jongeren zoveel tegenzin tegen deze verplichte vor ming? Al op dit moment zijn er binnen de meeste vormingscentra voor werken de jongeren de nodige spanningen over die ene vormingsdag in de week. Voor deze aflevering van „School plein" voerde David Mol gesprekken met vormingswerkers en erkende jon geren in diverse plaatsen in noord en oost-Nederland. „Schoolplein" is te ontvangen via de FM kanalen 5,31 en 35 en de middengolf. De Coöp. K.I. Vereniging „Zuid- West Overijssel" behaalde met enke le van haar stieren fraaie successen tijdens de woensdag gehouden jaar lijkse centrale Gelders-Overijsselse stierenkeuring van het M.R.IJ.-vee- slag te Zutphen. Deze centrale keu ring heeft een goede indruk gegeven van de kwaliteit van het puikje van de rood-bonten uit de beide provin cies. Ondanks de afwezigheid van de stie ren van de K.I. Veren. „Gelderland" gewoonlijk een twintig tot dertig dieren waren er zo'n honderdder tig stieren ingezonden. Dé kwaliteit van de jaarlingen was goed. Hoewel de tweejarige stie ren niet tot de besten konden worden gerekend, werden ze toch als goed gekwalificeerd. Van de oudere dieren was de kwaliteit beter. Het einde van de oude deurmat is in zicht: weliswaar nam hij het straat- vuil redelijk goed af, .aar het schoonhouden van de mat zélf was al tijd een probleem. Het vuil werd ste vig vastgehouden tussen de geplette haren, waardoor een verzamelplaats van allerlei bacteriën en andere on gerechtigheden ontstond. Nu is er een nieuwe mat op de markt, gebracht, die bestaat uit duizenden rechtopstaande polyethyleen-tandjes, op een onderlaag van slip vrij, duur zaam schuimplastic. Die tandjes ne men het vuil perfect af en met de tuinslang kunt u het er zó weer uit wegspuiten. Bovendien plet de mat ook na jaren niet! De „astroturf" wordt in 2 kleuren ge leverd (natuurlijk grasgroen en goud geel) op een formaat van 40x70 cm., en op rollen van 90 cm. breed. Met die laatste uitvoering kunt u bijvoor beeld uw balkon of terras omtoveren in een prettig beloopbaar gazon. Het materiaal, dat on'twikkeld is door Monsanto, wordt zowel in Amerika als Europa ook gebruikt voor altijd bespeelbare voetbalvelden. En dat zegt wel iets over de slijtvastheid en de solidariteit. Er bestond voor deze jaarlijkse keu ring een grote belangstelling. Daar onder waren veel kopers en buiten landers, t.w. enkele Duitsers en meer Belgen. Ook bezoekers uit Bra bant en Limburg toonden belangstel ling en natuurlijk niet te vergeten de Gelderlanders en Overijsselaren. De kwalificatie van de stieren uit Holten was als volgt: Rubriek 4: Stieren geb. van 12 nov. t.e.m. 17 dec. 1972: Castro lb Rubriek 11: Stieren geboren van 2 sept. 1970 t.e.m. 18 febr. '71: Dolf la. Rubriek 13: Stieren geboren van 12 dec. '69 t.e.m. 2 nov. '69; Arthur le. Rubriek 9: Stierep geb. van 4 aug. t.e.m. 15 nov. '71: Marco lc. Onder zeer gewaardeerde mede werking van Holtens enige, echte, onvervalste muziekvereniging HMV was het jongstleden zaterdag letter lijk verzamelen geblazen voor alle Herenkapsalon fa. W. Drent en Zn. in de Oranjestraat gaat van 22 t.e.m. 27 april de salon sluiten in verband met modernisering. Dit betekent dat men voor één week gaat verhuizen naar de schuur ach ter het huis in de Oranjestraat, een noodoplossing met minder accommo datie maar waar men het de klanten toch naar de zin zal maken en de service zal bieden waarop ze recht hebben. Maandag 22 april is de zaak de ge hele dag gesloten. kinderen, behorend tot de nieuwe buurtvereniging „In de Haar", waar voor het bestuur een kinderspeeldag organiseerde. Nadat „HMV" door de betreffende straten was getrokken om, al mar sen blazend, de kinderen te verzame len, ging de optocht naar het nog braak liggend terrein aan de Kon. Wilhelminastraat, waar de kinderen de rest van de dag een programma werd aangeboden, waarvan het Paas eieren zoeken met name een hoog tepunt vormde. Aangezien de presta ties van alle kinderen bijzonder goed waren, werden geen prijswinnaars aangewezen, maar ontvingen alle kinderen een presentje. Leiding en kinderen kunnen terug zien op een goed voorbereid en uit stekend georganiseerd kinderevene ment. Een grote wens van de buurtvereni ging is de aanwezigheid van een overdekte ruimte in „De Haar" waarin de kinderen, ook 's winters, kunnen worden bezig gehouden. DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof, tel. 11500. Maandag 22 april aanvang 20 u. schouwburgzaal Overijssels Philhar- monisch Orkest. dinsdag 23 april aanv. 20 u. schouw burgzaal Toneelstuk „Een bruid in de morgen". E.D.B. THEATER. Smedenstraat, te- lef. 13615. <MAXl-LORRIES> \j KOOP GEEN koelkast, fornuis (afwasmachine of ander zwaar apparaat ZONDER 'aten alles op rolletjes lopen Verkrijgbaar bij Uw koelkast/fornuizen leverancier en in de ijzerwaren-, doe-het-zelf- en huishoudelijke artikelenzaken. In de NATIONALE ACTIE RODE-KRUISWOORDPUZZEL kunt U éèn der 100 complete s< voorslechts 11.—winnen, beschikbaargesteld door de importeur HIRONDEL INTERNATIONAL-SON (NB) Op dinsdagavond 23 april zal het bestuur van de Stichting voor Sociaal en Cultureel werk voor Holten haar jaarlijkse hearing in „Hotel Vosman" houden. Iedere inwoner van Holten is op deze avond welkom om met het bestuur van gedachten te wisselen over het werk van de Stichting. Te vens wordt er allerlei informatie ge geven over de verschillende aktivi teiten in „Het Paalhuus" en in het „Kolnös". De verbazend snelle ontwikkeling van het werk heeft er toe bijgedra gen dat verschillende mensen het zicht op de aktiviteiten der Stichting hebben verloren en daarom stelt men hen in de gelegenheid nadere inlichtingen te verkrijgen op deze hearing. Van 7 tot 8 uur is een ieder in de ge legenheid in de grote zaal van hotel „Vosman" te praten met de leiding en een globaal inzicht te verkrijgen in het werk. Allerlei stands en infor matiemateriaal zullen hierbij aanwe zig zijn om één en ander zo duidelijk mogelijk toe te lichten. Om 8 uur be gint de eigenlijke hearing en het pro gramma daarvoor is als volgt: opening door de voorzitter, informatie rondom het werk van het afgelopen jaar. vertoning van dia's over de hui dige aktiviteiten, pauze, vervulling van de bestuursfaka- ture van mej. Rensen (namen van kandidaten kunnen schrifte lijk yóór de aanvang van de ver gadering worden ingediend, mogelijkheid tot vraagstelling betreffende werkuitbreiding en toekomst, sluiting. Het is in het belang van de gehele Holtense gemeenschap dat zoveel mogelijk wensen en suggesties ter tafel worden gebracht om een goed beleid van het Stichtingsbestuur tot gevolg te hebben, daarom is het van groo' belang dat u deze hearing be zoekt. 1 In vergelijking met andere bevol kingsgroepen leren in ons land maar weinig dochters van boeren en tuin ders door. Dit blijkt uit wetenschap pelijke gegevens. Geldt dit ook voor Overijssel? Deze vraag heeft de sociologiestu- dente mej. René Hendriksen trach ten te beantwoorden in een verken ning, die zij als stagiaire bij de Overijsselsche Landbouw Maatschap pij en de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afd. Overijssel heeft verricht. Hieronder volgt een samenvatting van een rapport, dat mej. Hendriksen over deze materie heeft samenge steld. Er leren maar weinig boerendoch ters dóór. Zeker in vergelijking met andere bevolkingsgroepen. Naarma te het boeren bevolkingsdeel in de Overijsselse gemeenten groter gaan er minder meisjes in de leeftijd van 15 tot 24 jaar naar school. Een preciese verklaring daarvoor is moei lijk te geven. Waarschijnlijk speelt de mentaliteit van vele agrarische ouders doorstuderen van onze dochter hoeft niet zo nodig een gro te rol. Aanleiding voor dat rapport was een vorig jaar vei-schenen artikel in de Sociologische Gids. Daarin stond, dat in ons land dochters van boeren en tuinders die behoorden lot het beste kwart leerlingen van de basis scholen in verhouding maar weinig naar het zogenaamde voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs (vhmo) gingen. Ter vergelijking: naar het vhmo gingen de „beste" dochters van d'e geschoolde arbeiders voor 23,3 procent, van de lagere em ployees voor 50 procent, van de zelf standige middenstanders voor 62,9 procent, van boeren en tuinders voor 25 procent, van de middelbare em ployees voor 66,7 procent en van ho gere beroepen voor 77,5 procent. Voor de beste" boerenzoons ligt dat per centage veel gunstiger (75 procent). Situatie Overijssel René Hendriksen heeft geprobeerd uit te zoeken hoe de situatie in Over ijssel ligf. Ze heeft de meest recente gegevens (volkstelling 1971) verza meld van alle 52 Overijsselse ge meenten. Daaruit blijkt ondermeer, dat 76 procent van de jongens van 20- 24 jaar die nog geen beroep hebben volledig dagonderwijs volgt tegen maar 7 procent van de meisjes. Van de schoolgaande meisjes is het per centage van 15 jaar en ouder ook aan zienlijk lager dan dat van de jongens (respectievelijk 45.6 en 57,5 procent). Helaas waren er geen gegevens voorhanden waarin het beroep van de vader in verband wordt gebracht met de schoolkeuze van de kinderen. Wel was een indeling naar de mate van verstedelijking beschikbaar. Daaruit blijkt duidelijk, dat in Over ijssel het aantal schoolgaande meis jes ten opzichte van de jongens toe neemt naarmate er minder agrariërs in een gemeente voorkomen. Minder belangrijk Het rapport geeft geen verklarin gen voor dit verschijnsel. De oorzaak kan liggen in een mentaliteitsverschil tussen de agrarische en andere be volkingsgroepen. Kennelijk vindt men in boerenkringen een opleiding voor meisjes minder belangrijk dan voor jongens. Oorzaken kunnen volgens het rapport ook zijn, dat men meisjes eerder dan jongens toestaat de school te ver laten; dat de afstand voor meisjes een grotere hinderpaal is dan voor jongens; dat men op het platteland groter gebrek heeft aan adviezen met betrekking tot de school dan in de stad of dat er minder mogelijkheden zijn op het platteland. In gesprekken met een dertigtal plattelandse gezinnen (waarvan l< agrarisch) heeft mej. Hendriksen ge probeerd wat dieper naar de oorza ken van die achterstand te graven. Hieruit trekt zij de (voorzichtige) conclusie dat men voor meisjes an dere maatstaven hanteert dan voor jongens. Jongens moeten nu eenmaal de kost verdienen en meisjes trouwen in de meeste gevallen. Van een meisje wordt al eerder gezegd dat ze een aardig inkomen heeft dan van een jongen. Vooral het plezier in het werk. is in de gesprekken voor een meisje vaker benadrukt dan voor 'n jongen. Daaruit blijkt dan, dat men niet van een meisje verwacht, dat zij al haar talent en werklust gebruikt. Uit de gesprekken werd mej. Hen- Een zeer arbeidsbesparend en niet duur werktuig in de moderne land en tuinbouw blijkt de Driepunts hef- mast achter de trekker te zijn. Een werkkracht kan hiermee zijn capaciteit meer dan lOx verdubbelen. Bovendien wordt zwaar zwoegen tot een prettige en weinig vermoeiende arbeid, die men urenlang kan volhou den. In tegenstelling tot wat men zou ver onderstellen werkt een hefmast ruim te-besparend omdat tot 3.50 m. kan worden gestapeld. De punten waarbij met de aanschaf van een Driepunts hefmast op gelet moet worden zijn de volgende: 't hef vermogen, de kwaliteit, de prijs en de mogelijkheid om hem snel aan e de trekker te kunnen koppelen. De in het agrarisch bedrijf veel toe gepaste masten zijn die van het Kooi Driepunts systeem. De landbouw gebruikt meestal een hefvermogen van 1500 kg. De tuinbouw en bloembollenteelt kan over het algemeen volstaan met 1000 kg. tilkracht. Foto- en filmtips voor u getekend door CORK driksen duidelijk, dat de kinderen in bepaalde Overijsselse streken veel meer doorleren dan in andere. In Noordwest Overijssel, rond De venter en in de buurt van De Krim werd met nadruk gesteld, dat daar de meeste kinderen wel tot een jaar of 18 naar school gaan en een beroeps opleiding volgen. Rond Heino, Raal- te, Wijhe, bij Gramsbergen en in Twente kwam het vaker naar voren, dat men in eigen omgeving met min der opleiding voor de kinderen genoe gen neemt. Noodzaak Toch is algemene vorming en ontwik keling aldus het rapport steeds meer noodzaak gewoiden. In een maatschappij die iedereen als steeds ingewikkelder en moeilijker ervaart, waarin je steeds meer hoort over al lerlei onderwerpen en waarin van ieder persoonlijk meer geëist wordt, lijkt het geen overbodige luxe, dat ook een meisje zoveel mogelijk leert. De taak van de ouders hierin ligt vooral in het stimuleren, in het ge ven van de gelegenheid en in het overwinnen van eigen terughoudend heid. Het O.L.M.-hoofdbestuur heeft on langs de mening van secretaris W. Keulen overgenomen, dat met al le mogelijke middelen gestimuleerd zal moeten worden dat de dochters van boeren en tuinders even vanzelf sprekend als de zoons verder leren. Daartoe zal een mentaliteitsverande ring onder de agrarische bevolking nodig zijn. Om te beginnen zal het rapport als diskussiestuk in de afde lingen van O.L.M. en Bond van Platte landsvrouwen worden ingebracht. ALMELO VAROSSIEAU: do. vr. 14.30 en 20 u. za. 18.45 en 21 u. zo. 16.45, 18.45 en 21 u. In de klauwen van Dracula 18 jr. Zaterdag 23.15 u. ma. di. wo. 14.30 en 20 u. Stewardessen rapport 18 jr. Zo. 14.30 u. De grote Tankslag, 14 jr. CINEMA PALACE: do. vr. za. ma. di. wo. 14.30, 18.45 en 21 u. zo. 14.15, 16.30. 18.45 en 21 u. Jesus Christ Su perstar a.l. Donderdag 18 april t.m. wo. 24 april Sex Shop 18 jr. Matinee za. 20 en zo. 21 april 14.00 u. Doofstomme Smith en Johnny met de oren a.l. Nachtvoorstelling vrij. 19 en za. 20 en 23.30 u. Vrijerijen 18 jr. Aanvangsurenwerkdagen 20 u„ vrij. 20-23.30: za. 14-18 30-21-23.30; zo. 14- 16-18.30-21 u. CINEMA, L. Bisschopstraat, telefoon 11100. Donderdag 18 april t.m. woensdag 24 april Help! De dokter verzuipt a.l. Matinee za. 20. zo. 21 en wo. 24 april 14 u. Lucky Luck a.l. Nachtvoorstelling vrij. 19 en za. 20 april 24 u. Dagen van geweld 18 jr. Aanvangsui-en: werkdagen 20, vrij. 20-24, za. 14-18.45-21.15-24.00; zo. 14- 16-18.45-21.15 u. Luxor Theater, Brink, tel. 18662 Do. 18 april t.m. wo. 24 april aan vang 20.00 u. Karate Kotos-Lee Kung 18 jr. Zo. 21 april Matinee aanvang 14.00 u. Gargo a.l. Openbare leeszaal. Brink, tel. 13506. Geopend: di. t.m. vr. 10-17.30 en 19- 21, za. 10-17 tot 3 juni Luis Fileer aquarellen, etsen, tekeningen. Goetiek de Rozijnenkorf, Assenstraat 4, tel. 11848, b.g.g. 15016. Geopend: ma. t.m. za. 14-18, zo. ge sloten t.n>. 8 mei Hanneke Binnendijk zeefdruk. Galerij Lenten, Kletterstraat 25-27 Epse, tel. 21815. Geopend: di. t.m. za. 10-18, zo. en de off. feestdag. 14-17 u. Tentoonstelling van werken van 1800 tot heden. Galerie Sidonie, Kleine Overstraat 58, tel. 14169. Geopend: di. t.m. za. 11-18 u. vr. 19- 21 u. Werken van Michels. Galerij de Toverbal, Kleine Over straat 85. Geopend: di. t.m. za. 13-17 u. t.m. 4 mei Bill Bogaerts olieverfschilde rijen, etsen. Athenaeumbibliotheek, 't Klooster 3, tel. 16512 Geopend: ma. t.m. vr. 10-12, 13-17.30 za. en zo. gesloten, Expositie genees kunst in boekvorm. Museum De Waag, Brink, tel. 14556. Geopend: di. t.m. za. 10-12, 13-17.30, zo. 14-17, ma. gesloten. Antiekfietsen zilver aardewerk en antieke keukens. Museum voor mechanisch speelgoed Noordenbergstr. 9, tel. 19739. Openingstijden als De Waag. Stedelijk museum Zutphen, Rozen gracht 3, tel. 05750-6878. 30 april-12 mei Koningin Juliana: 65 jaar. Open atelier. Mens'r. 2 19 april 20-24 u. o.l.v. Arno Kramer. Literair Café. Menstr. 2 25 april 20-22 u. o.l.v. Arno Kramer. Paas Kermis op de Platvoet. Nog 2 dagen n.l. za. 20 april en zo. 21 april. Donderdag 18 april en vr. 19 april optreden van het Bewegings theater „Bewth" in de Grote Kerk. Kaax-tverkoop a.d. kassa v.d. schouw burg dag. van 10-14 u„ za. 10-12.30 u. en op de avonden v.d. voorstel. Weekenddienst voor tandartsen. A. F. Lintner, Zandpoort 10a, tel. 13005. Zaterdag 20 april van 17.30-18.00 u. Zondag 21 april van 11.30-12.00 u. en 17.30-18.00 u. 't Klikt in Deventer, inlichtingen bij de VVV Deventer. Gaat u ook naar Bewth? Kar nog op 18 en 19 april!!! 'Jw foto wint aan zeggingskracht afs waar-het-om-gaat beeidvullend is Laat Kv» Si f'us °P e PyITo JB Si I°t0 weg Jg/ wat niet elangrijk Kijk voor u begint te filmen eerst even of er niet Iemand vlakbij u door het beeld kan gaan lopen. Dat kan mooie beelden verknoeien Een direkt-klaar-foto kan u vaak van pa komen. Heel handig en u kunt er ook een ander een plezier mee doen. Onlangs werd, via een artikeltje in dit blad, opgeroepen tot medewer king om ook in Holten te komen tot vestiging van een zgn. „Wereldwin kel". De resultaten van deze oproep bleven tot nu toe echter ver bene den de verwachtingen. Waaruit bestaan de aktiviteiten van een Wereldwinkel? Zij heeft geens zins als oogmerk om de plaatselijke middenstand zo snel mogelijk om zeep te helpen. VeiTe van dat zelfs! Een Wereldwinkel vecht op vreedza me wijze voor de rechten van de mens in landen met een totalitair re gime. Een Wereldwinkel neemt het op voor mensen in de derde wereld die ver beneden het bestaansmini mum hun uitzichtloze dagen slijten in honger, armoede, ziekte en alles wat meer aan menselijke ellende te bedenken valt! Een Wereldwinkel kiest partij voor de oneerlijke kon- kurrentiepositie waarin de derde we reld verkeert vanwege de hoge wes terse tariefmuren van het invoer recht, de landbouwheffingen, etc. Kortom: een Wereldwinkel kiest par tij voor noodlijdende volkeren en per sonen! Aan dit partijkiezen geeft men gestalte door middel van deze win kel, waarin iedereen informatie kan bekomen over de meest uiteenlopen de wereldproblemen. Waar een sca la van informatie en dokumentatie op dit gebied voorhanden is. Maar... voor dit machtig ideële werk zijn mensen nodig die, ongerust over de ze problematiek, bereid zijn iets van hun vrije tijd te offeren ten dienste van de medemens in nood!! Wie o wie? Maandagavond a.s. zal de thans nog te kleine groep in gebouw „Irene" bezien welke mogelijkheden hiervoor in Holten aanwezig zijn. Het welsla gen is mogelijk als ook u, door uw aanwezigheid, dit werk mede helpt dragen. U, lezer, bent degene die het uiteindelijke antwoord zult moe ten geven, ongeacht Uw kerkelijke herkomst. Verdere inlichtingen bij de heer J. ten Dam, Espelo 21, tel. 05725-373. Werelddiakonaten vragen om protestants contactorgaan voor Europese zaken. Drie samenwerkende werelddiako naten in ons land, het gereformeerd algemeen diakonaal bureau, de her vormde sectie internationale hulpver lening en de stichting Oecumenische hulp, hebben gezamenlijk de protes tantse kerken in Nederland benaderd met het verzoek een contactorgaan voor Europese zaken in het leven te roepen. De drie organen voor diakonaat in binnen- en buitenland zijn van me ning dat er sterker dan tot nu toe tus sen de europese kerken contact en overleg moet zijn over alle zaken die hen alle aangaan. Vragen als: hoe wordt in onderling overleg gezorgd voor de hulp aan de protestantse kerken in Spanje; hoe zorgen wij met elkaar voor de dui zenden Portugese vluchtelingen in Frankrijk; hoe kan een nederlandse gemeente in Berlijn of in Wenen een goede schakel zijn tussen oost en west, kunnen in een dergelijk con tactorgaan worden bezien, aldus de initiatiefnemers. Verwacht wordt dat langs de weg van geordend nauwer overleg de kerken niet alleen veel meer voor el kaar kunnen betekenen, maar dat zij ook de hulp die op een aantal plaat sen geboden moet worden, op een meer efficiënte wijze zullen kunnen bieden. (Hervormd Persbureau). „Reflecties op de toekomst" Juist ook Bijbelse opdracht. Van vrijdagavond 15 maart tot zon dagmiddag 17 maart ïs op „Kerk en Wereld" in Driebergen een beraad gehouden, .georganiseerd door de sec tie sociale vragen van de Raad van kerken, met als titel „Reflecties op de Toekomst". Aan het beraad, dat past in de voorbereidingen van de kerkeneonferentie dit najaar en van de wereldassemblee van de Wereld raad van kerken, die in 1975 in Dja karta wordt gehouden, namen naar schatting tachtig mensen uit ver schillende vakgebieden deel. Vooral wetenschapsmensen bleken geïnteresseei-d. De voorzitter van het beraad, dr. H. M. de Lange, con stateerde met spijt, dat met name mensen uit de vakbeweging, de poli tiek en de leiding van de bedrijven, verstek hadden laten gaan. Prof. dr. S. L. Palmar uit India, die de Wereldraad van kerken ver tegenwoordigde, behoedde het be raad voor een te eenzijdig wester se benadering van de problemen waarvoor wij in verband met de toekomst staan. Prof. dr. B. Goudzwaard leidde het beraad in met een voordracht over de verzelfstandiging van de economi sche en technologische groei en de kritiek op de samenleving. Die groei, zo zei hij, zit ingebakken in de samenleving en wordt niet getoetst, wordt geacht zichzelf te rechtvaardi gen. Het bijbels idee van het rent meesterschap verdraagt zich hier niet mee. Men zal allereerst de mens en het milieu, hier en in ontwikke lingslanden, moeten respecteren en binnen dat kader moeten bezien welke economische groei mogelijk is. Hij zei dat de samenleving aan haar eigen verantwoordelijkheden moet toekomen. Dat betekent bijvoorbeeld, dat de overheid aan een onderneming eisen moet stellen betreffende milieu en democratie en daaraan een ter mijn moet verbinden. Hiermee gaf prof. Goudzwaard aan, dat centrali satie niet altijd nodig is om tot een menswaardiger maatschappij te ko men. Hij zei dat wij niet moeten wachten tot we een volledige blauwdruk van de toekomst hebben, omdat dat ons de moed ontneemt op weg te gaan. Hij pleitte ervoor de eerste en noodzakelijke stappen te doen die men meent te moeten zetten en daarbij de wetenschap riïet te overschatten. Zaterdag gingen de deelnemers van het beraad in een aantal „work shops" uiteen, te weten- 1) over de verhouding sociale wetenschappen en theologie, 2) over concrete utopie, 3) naar aanleiding van de conferen tie te Kuala Lumpur in 1973, 4) over een wereldomvattende economische orde en 5) over publieke opinie en overheid. De resultaten van de workshops zullen worden vastgelegd in een boek, samen met werkstukken die al eer der gereed kwamen in het kader van 3 Nederlandse besloten studiedagen in 1973 inzake reflecties op de toe komst van kerk en samenleving. Kleinere groepen hebben dit beraad namelijk uitvoerig voorbereid en zul len ook dit jaar verder gaan. Daarbij zal zoveel mogelijk worden gestreefd naar het bijeenbrengen van men sen uit verschalende vakgebieden om dat nu ook in de workshops bleek, dat men voor vragen kwam te staan, die door te weinig variatie in vakgebied van de deelnemers niet konden wor den opgelost. Het is de bedoeling van de sectie sociale vragen van de Raad van kerken volgend jaar maart nogmaals een dergelijk beraad op touw te zetten. Prof. dr. II. Berkhof besloot zondag middag het beraad. Hij zei dat er gelukkig niets specifiek christelijks aan reflecties op toekomst is. maar dat het een algemene menselijke plicht is. Maar christenen moeten et plicht is. Maar christenen moeten het moment, dat het tot in allerlei orga nen algemeen wordt, te reflecteren op de toekomst. Dan zullen chris tenen weer moeten samenscholen, om op andere thema's te reflecteren. Jïij zei dat we aan het ontdekken zijn, dat het gebod van Jezus je naaste lief te hebben als jezelf, waar is. We ontdekken dit te laat en het zal lang duren voor we er de consequen ties uit trekken, want het gaat in tegen de menselijk: natuur. We heb ben voortrekkers nodig, aldus prof. Berkhof, die aan het werk gaan om dat zij het grote gebod kennen. Daarbij moeten we weten, dat een aarde waarop gerechtigheid woont statistisch gezien niet zal worden be reikt. Om gewoon door te werken is een hoge graad van immumiteit voor teleurstellingen nodig. We moeten werken, zei prof. Berkhof, in een ac tief pessimisme en een passief opti misme. Ook is een hoog gehalte aan geduld nodig, om stand te houden in de „oplosbaarheden" van het be staande. een houding die hij van dr. Dippel geleerd heeft. De sectie sociale vragen heeft de vurige wens, dat het reflecteren op de toekomst zal overslaan naar de plaatselijke gemeenten en oecu menische groepen. De sectie wil hierbij op alle mogelijke manieren be hulpzaam zijn. Er is voldoende mate riaal aanwezig om aan de slag te gaan. Wie niet trouw is in het klei ne, is ook niet trouw in het grote, zo had prof Goudzwaard vrijdagavond het bijbelwoord geciteerd, waarbij hij opmerkte dat het „kleine" in de tekst „welvaart" betekent. (Hervormd Persbureau).

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3