Grote bankscimld en ongunstige toekomst DAT. BRENGT WEER REVUE bii afscheid van District-bureauhouder Groenewold Directie van „De Halm besloot tot aanvragen van faillissement Oproep tot Paasgroet aan gevangen christenen in Z.-Afrika PRIJZEN VOOR PAASVUREN Ouderavond openbare kleuterschool Tuinstraat Waarderende woorden en cadeaus De Schure'5 weer actief in de Paasvakantie Verkoop Welfarewerk Rode Kruis WAAR GAAN WE HEEN? De TOTO onmisbaar stuk sportfinanciering Palmpaasoptocht Jaarvergadering OLM Film Cmvboydag Puzzelwandeltocht Bedankt Hockeyprogramma Verloren - Gevonden ij Vr^dag 5 april 1974 5 De coöperatieve vereniging de Ver enigde Bakkerijen De Halm te Hol ten zal binnen afzienbare tijd de pro- duktie staken. Het bedrijf heeft zo'n grote bankschuld en de vooruitzichten zijn dermate ongunstig dat de direc tie besloot zelf het faillissement aan te vragen. Wat er met de 23 werkne mers bij De Halm gebeurt is nog niet bekend. Dinsdagavond is er een bijeenkomst geweest van het personeel met de vakbonden. Daar werd onder meer gezegd dat de kansen op overname van De Halm klein zijn. Vorig jaar werden tijdens een reorganisatie zes werknemers ontslagen. Directeur J. H. Klumpers te Mar- kelo weigert informaties te geven. Hij heeft zijn personeel uitdrukkelijk ver zocht niet met derden over de pro blemen te praten. Naar verluidt zou de fabriek de laatste tijd gewerkt hebben met een verlies van 10.000 tot 15.000 gulden per maand. De heer A. Kruis, districtsbestuur der van Agrarische Voedingsbedrijfs- bond van het NVV, zei „nogal ver rast" te zijn door de recente ontwik- Het is bekend, zo schrijft het mode- ramen van de Generale Synode der Hervormde Kerk, dat de Paasgroet- actie van vorig jaar, die gericht was op de gevangen chistenen in de Sovet-Unie, onze broeders in de Sov jet-Unie zeer heeft gesterkt en ver troost. De Sowjet-Unie heeft inmiddels haar grenzen voor deze actie gesloten, en daarbij verklaard, dat deze eenvou dige Paasgroet door de Russische regering „economisch en poli tiek" schadelijk wordt geacht voor het land. Hoewel er vele andere lan den zijn, waar broeders en zusters in Christus, in nood verkeren (Zuid- Vietnam, Chili, Brazilië, Spanje, Por tugal, Uganda, Oost-Europese landen) heeft het moderamen besloten niet zelf een keus te doen, maar te ant woorden op een vraag om medele ven. In deze tijd, waarin zeer velen zich grote zorgen maken over het voort bestaan van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika, dat zich geweldloos verzet tegen de rassendiscriminatie aldaar, is er geen beter adres te kiezen voor de boodschap, dat de Heer leeft, dan dat van hen, die door hun geloof in Christus in conflict kwamen met de wetten van Zuid- Afrika en daarom in dit land door de ban zijn getroffen. De ban-straf de wij, in Nederland niet kennen, is een soort huisarrest of verbod om een vastgestelde plaats van vestiging te veria ten,"terwijl het ook een verbod inhoudt om vergaderingen te bezoe ken, verbod om in het openbaar te spreken of ook maar geciteerd te wor den. De ban wordt zonder gerechte lijke uitspraak opgelegd en man kan er niet tegen in beroep gaan. Zowel blanke, zwarte als kleurlingen werden het slachtoffer van deze wil lekeurige vrijheidsbeperking. Hier volgt een (onvolledige) lijst van Chistenen, die door deze banstraf ge troffen werdent Mr. John Aitchison, 12 Wendower- weg, Pietermaritzburg. Rev. David Edmond de Beer, 113, 15th Street, Parkhurst,, Johannesburg. Mr. Steve Biko, 698 Leigtonville, King Williamstown, Cape. Mr. Sipho Buthelezie, 1355 Madade- ni, Newcastle, Zuid-Afrika. Dr. Manas Buthelezi, 5 Sirol House, 257 Berg Street, Pietermartizburg. Father Cos Desmond, 17, 4th Ave nue, Parkhurst, Johannesburg. Rev. Stepeh Hayes, P.O. Box 4284, Durban. Mr. Bennie Khoapa, F713, Umlazi, P.O. Ntokozweni, Durban. Mr. Drake Koka, P.O. Box 11427, Johannesburg. Mr. Selbourne Maponya, 2438 Kaula- weg, Lamontville, Durban. Mr. Don Mattera. c.o. Christian In stitute, P.O. Box 31135, Braamfontein. Mr. Nathaniel Maxhuilili. c.o. Bishop Wood, P.O. Box 57, Windhoek, South West Africa. Mr. Julius Mkumbuzi, 1349 Mofoto- North, Johannesburg. ONZE AGENDA Vrydag 5 april 19.30 u. Uitvoering CJV „De Vrien denschaar" in gebouw „Irene". Zaterdag 6 april 15.00 u. Uitvoering CJV „De Vrien denschaar" speciaal voor Bejaarden in gebouw „Irene". 15.00 u. Palmpasenoptocht. Verzame len bij bakkerij „De Halm" in de In dustriestraat. Vertrek om 15.00 u. Me dewerking „HMV". 19.30 u. Uitvoering CJV „De Vrien denschaar" in gebouw „Irene". Zondag 7 april 14.00 u. Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv,). 19.30 u. Dansen in Bar-dancing „Boo- de" te Bathmen (zie adv.). Maandag 8 april 20.00 u. Ruilavond Holtense Postzegel club „HPC" in hotel „Vosman". 20.00 u. Jaarvergadering NVV afd. Holten in café „Kalfsterman". Woensdag 10 april 16.00-19.00 u. Verkoop en verloting Welfarewerk Rode Kruis in Bejaar dencentrum „Diessenplas". Donderdag 11 april 20.00 u. Hervormde Gemeenteavond in gebouw „Irene" Spr. dr. A. v.d. Heuvel secretaris Generale Synode Hervormde kerk. Vrijdag 12 april „De Bouwhal", Pannenbakkers straat (zie adv.). donderdag 18 april Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen afd. Holten in zaal Vosman, 20 u. dr. v.d. Velde uit Deventer spreekt over hart en vaatziekten. Vrijdag 19 april 20.00 u. Gezellige avond veren, voor Openbaar Onderwijs ,',VVO" voor le den en belangstellenden in zaal „Vos man" (zie adv.). Voorverkoop kaarten Motorcross te Holten bij café Vruggink, Stations straat 10. Zaterdag 20 april Voorverkoop kaarten Motocross bij café Vruggink, Stationsstraat. Maandag 22 april 19.45 u. Bijeenkomst Plattelandsvrou wen afd. Espelo. „Handenarbeid door mej. J. Roelofs te Holten. 20.00 u. Forumavond drie Vakcentra les in hotel „De Keizer" in Deventer (u her.). Mr. Jerry Modisane, 4440 Mongale- straat, Vergenoeg, Kimberley. Mr. Chris Mokoditoa, c.o. Christian Institute, P.O. Box 31135, Braamfon tein. Mr. Justice Molot, 11376 Orlando- Wes, Johannesburg. Mrs. Mary Moodley, 117 Second street, Actionville, Benoni. Mr. Douglas Mvemve, 55, 15de Laan Alexandra, Johannesburg. Mr. Sam Ndou, 7748 Zone 6, Meadow- lands, Johannesburg. Mr. en mrs. L. Ndzanga, 16 Senaoa- ne, Moroka, Johannesburg. Mr. Jackson Nkosiane, 1080 Zondi I, P.O. Kwa-Xuna, Johannesburg. Rev. Stan Ntwasa, 3166 Stranger Nko- sitraat, Galeshewe, Kimberley. Mr. Barney Pityana, 59 Stokwe Stree New Brighton, Port Elizabeth. Mr. Paul Pretorius, 21 Milldene Ave nue, Claremont, Cape. Mr. Hamilton Qambela, Federal Theo logical Seminary, Private Bag 308, Alice, Eastern Cape. Mr. Martin Ramogadi, 57, 11th str. Alexandra Township, Johannesburg. Mr. Robert Sobukwe, 6 Naledistraat, Galeshewe, Kimberley. R,ev. D. M. Wessels, Bergstreet, Ge- nadendal, Cape. Rev. V. W. W. Wessels, 26-3rd Ave- Cape. Gemeenteleden, Kerkeraden, Zon dagsscholen en Verenigingen worr den dringend opgeroepen dé zé" 'ver drukte broeders een Paaskaart te stu ren met de Paasgroet: „THE LORD IS RISEN INDEED!" (De Heer is waarlijk opgestaan!), opdat zy ervaren mogen, dat er aan hsn gedacht en voor hen gebeden wordt. Grotere aantallen Paaskaarten zyn verkrijgbaar bij: Boekencentrum BV, Postbus 5176 Den Haag f 6,60 per 25 kaarten (tel. 070-512111) en kleine re aantallen bij: Boekhandel Heusink- veld te Holten. Porto f 0,35 per luchtpost Laten wy de zekerheid, dat onze Heer leeft, en dat hem alle macht ge geven is in hemel en op de aarde, dèlen met hen, die om hun honger en dorst naar gerechtigheid worden vervolgd. De route van de Palmpaasoptocht welke zaterdagmiddag om drie uur vertrekt vanaf „De Halm" aan de Industriestraat is als volgt: Vertrek vanaf „De Halm",- Kolweg, Kerkstraat, (Laranseweg oversteken), Haarstraat, Diessenplassti'aat, Korte Diessenplasstr. Larenseweg, Dors- straat oversteken), Stationstraat, Kerkhofsweg en terug naar „De Halm". Dit jaar is het vertrekpunt op „De Kol" gekozen en vermoedelijk zal het volgend in „De Haar" worden gestart. De stoet zal worden vooraf gegaan door de Holtense Muziek Vereniging „HMV" met drumband. De af te leggen afstand is plm. 1700 meter. Evenals voorgaande jaren zullen ook dit voorjaar weer voor de drie grootste paasvuren die rond Holten „gebouwd" worden flinke geldprij zen beschikbaar worden gesteld. De jongelui die met het slepen reeds druk bezig zijn moeten beden ken dat „grootste" iets heel anders is .-dan de „hoogste". De prijzen zullen worden toegekend aan die groepen die het meeste hout bij el kaar hebben gebracht. Wel is er ooit deze keer weer een extra prijs be schikbaar voor de mooiste „boak'n". Wanneer men wil meedingen naar een der prijzen moet men dit opge ven voor zaterdag 13 april bij de se cretaris van de VV „Holtens Belang", de heer J. Wiggers, Kolweg 14, telef. 1356. De plaats waar de „boakens" staan, moet dan tevens worden opgegeven. kelingen bij De Halm. Vorig jaar, aldus de heer Kruis, is een reorgani satie doorgevoerd. Toen werd ge dacht dat friet beter zou gaan met het bedrijf en dat de continuïteit zou zijn gewaarborgd. Helaas zijn deze verwachtingen niet uitgekomen en zal naar alle waar schijnlijkheid het bedrijf worden ge sloten. De leden van de plaatselijke afd. van de Ov. Landbouw Mij. kwamen in jaarvergadering bijeen in café „Kalf sterman". Voorzitter A. Meijerman sprak een woord van welkom waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot de af gevaardigden van de afd. Holten CBTB en PJGO en de heer Lubber- sen van de Bedrijfsvoorlichting te Bathmen. In zijn openingswoord was voorzitter Meijerman wat pessimis tisch over verschillende zaken van de landbouw (daling prijzen van varkens en runderen) en de problemen rond de milieubeheersing. Men is wat dat laatste betreft nogal wat van plan maar de soep wordt nooit zo heet gegeten als ze wordt op gediend. De secretaris de heer A. G. Veltkamp las hierna de notulen en een uitvoe rig iaarverslag waarin hij de verschil lende activiteiten de revue liet passe ren. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester de heer G. Meijerman bleek dat 1973 kon worden afgesloten met een batig saldo. De commissie voor kascontrole had boeken en be- schefden in orde bevonden zo liet de heer A. Reilink weten. Inplaats van de aftredende bestuurs leden de heren Js. Jansen en B. Ve neklaas worden gekozen de h.h. B. Rensen en G. .1. Beldman. Voorzitter Meijerman sprak een woord van dank tot de scheidende be stuursleden die steeds hun beste krachten aan de afd. gaven. Het gebouw van de Verenigde bakkerijen „De Halm". Op de jaarlijkse ouderavond va de openbare kleuterschool aan de Tuin straat sprak mevrouw Stevens uit Déldïn over het onderwerp „Angst en agressie van net kind". Door middel van een film en toelichting werden be paalde angsten bij kinderen getoond en de reakties hierop van de ouders. Na de pauze werden de aanwezigen in groepen verdeeld en kon men over de getoonde film discussiëren en vragen stellen. De voorzitster mevrouw Sijtsema sprak een woord van dank tot me vrouw Stevens, die bloemen werden aangeboden. Het Dijkerhoeks Amateur Toneelge zelschap „D.A.T.", dat in het verle den meer dan eens enorm succes oogste met een revue, is sinds enke le weken druk bezig met het instude ren van een nieuwe revue die men in de nazomer (première ter gelege- heid van het School en Volksfeest eind augustus-begin september) over het voetlicht zal brengen. In zaal „Vosman" tc Holten heeft vrijdagmiddag in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden voor het merendeel afgevaardigden van organisaties en verenigingen, de heer J. W. Grioenewold, wegens het bereiken (op 28 maart) van de pensioengerechtigde leeftijd, af scheid genomen als bureauhouder van het district Holten van de Stich ting Uitvoering Landbouwmaatrege- len (Stulm). De heer Groenewold, die in de oor- .logsja^en Plaatselijk, :§ureauhou(Jer was' in ""Denêkamp, heeït het, zo zei ir. J. Jepma, gewestelijk direc teur van de „Stulm" en hoofd-ing. di recteur van de Bedrijfsvoorlichting in Overijssel, niet gemakkelijk ge had bij het vervullen van zijn taak in verschillende gebieden in Overijs sel. De functie stelde bijzonder hoge eisenwaaraan, dit mag bij dit af scheid worden gezegd, de heer Groe newold heeft voldaan. Hij volgde de ontwikkeling in de landbouw van dag tot dag met gro te interesse en onderhield goede con tacten met de boeren en had altijd een open oog voor hun problemen. Ir. Jepma dankte tenslotte namens de „Stulm" voor het vele en belang rijke werk dat een lange reeks van jaren op deskundige en voortreffe lijke wijze werd verricht. Woorden van waardering werden verder nog gesproken door ir. K. Kok. landelijk directeur Stulm", door de heer B. J. Klein Ovink na mens de gewestraad van het Land bouwschap Overijssel, door de heer Hm. Landeweerd, namens de dis trictsraden Bathmen, Holten en Die penveen,, Raalte en Olst, door de heer H. J. Lovink te Almelo, inspec teur Algemene Inspectie Dienst (AID), door de heer H. Roetman te Zwolle, namens personeel in binnen- en buitendienst in „Stulm" in Over ijssel en door de heer J. W. Mark voort te Bathmen. oud-bureauhou der. 55 Op 5 april en op 7 april ('s mid dags) is er weer film in de Schure. Dit maal een ouderwetse piraten- film: „De duivel hale je". De film gaat over Spaanse schepen die met goud en andere kostbaarheden ge roofd uit de koloniën op weg zijn naar Spanje en zo een geliefd doelwit vor men voor piraten. De autoriteiten proberen op allerlei manieren de boekaniers om de tuin te leiden. Een groep kaperkapiteins besluit geza menlijk een spaans galjoen aan t° vallen dat een grote hoeveelheid goud schijnt te vervoeren. Eén kapitein 'blijkt niet mee te willen doen. 't Gal joen wordt geënterd maar er is geen goud aan boord. Waar is het goud? Deze vraag leidt tot een film met veel listen en vragen, bulderende ka nonnen. enterpartijen en degenduels. Naast de aktie is de humor gelykkig niet vergeten, de hoofdrolspelers zijn Bud Spenser en Terence Hill onder andere bekend van „de vier vuisten van de duivel" en „met vier vuisten de lucht in". Natuurlijk is ook het ou dere publiek van harte welkom bij deze spectaculaire flim. De twaalfde april (goede vrijdag) is er een westemdag in en om de Schu re. De indeling van deze dag is als volgt: Door de Welfare van de afdeling Holten van het Ned. Rode Kruis wordt op woensdag 10 april a.s. van 16.00 tot 19.00 uur een verkoping van de gemaakte handwerken gehouden in de recreatiezaal van het bejaardencentrum „Diessenplas". Hieraan is tevens een verloting verbonden met fraaie prijzen. Het afdelingsbestuur doet gaarne een dringend beroep op alle ingezetenen, dit Welfarewerk te steunen door aan deze verkoping en verloting deel te nemen. 's Morgens wordt er door verschillen de mensen (iedereen kan meedoen) een verhaal in scène gezet, waar in natuurlijk een gevecht niet achter wege kan blijven. De vrede wordt, dan ook getekend en een (vredes)pijp ge rookt. Tot slot worden er een aantal typische spelen gespeeld waaronder hoefijzer gooien en boogschieten, 's Middags zal er een komische cow boyfilm worden gedraaid met de titel „Viva Maria". De hoofrollen zijn toe bedeeld aan Brigitte Bardot, Jeanne Moreau en George Hamilton. De twee vrouwen, die allebei Maria he ten houden zich rond de eeuwwisseling bezig met revolutionaire streken. Wie nu denkt dat Viva Maria een bloedig en somber relaas is, komt bedrogen uit. Het is een film vol ver rukkelijk vuurwerk, waar de humor en het plezier vanaf vliegen. De film is voor alle leeftijden toegankelijk. De avond zal een disco-avond zijn, waarbij de nadruk zal liggen op Coun try en Western muziek. We hopen dat we op deze dag veel mensen mo gen ontvangen en het liefst verkleed als cowboy of indiaan. Gezien het grote sukses van de vo rige wandeltocht zal er weer op 15 april (tweede paasdag) eenzelfde soort tocht worden gehouden. Na de tocht zal de erwtensoep warm zijn en de route zal leiden door de Beuseberg. Het inleggeld is 50 cent. Ook hier is iedereen welkom. Als afsluiting van de paasvakantie zal er op woensdagavond (17 april) een groep in de Schure optreden. De ze groep is genaamd Elysium en be staat uii een 'viermans formatie. De groep komt uit Schalkhaar en maakt muziek van o.a. Deep Purple met daartussendoor wat top 40 nummers. De toegangsprijs is voor de leden f 1,50 en voor niet leden f 2,De Schure zal natuurlijk de gehele paasvakantie geopend zijn en er is dan de mogelijkheid tot o.a. biljarten, ta feltennis, sjoelen enz. De Schure wil alle gulle gevers har telijk dank zeggen voor hun reaktie op ons verzoek om banken en vloer bedekking. Iedereen wordt hierbij uitgenodigd een kopje koffie of een glaasje bier in de Schure te komen drinken. Dus dank, en graag tot ziens. Namens de „Stulm" gewest Overijssel sprak ir. J. Jepma waarderende woorden tot de scheidende bureauhouder. De verschillende spekers lieten hun woord van afscheid vergezeld gaan van een cadeau (onder andere een gazonmaaier) of een bedrag in cou vert. Aan mevrouw B. G. Groene- wold-Visscher werden bloemen aan geboden. Voor de woorden van waardering en geschenken werd door de heer Groenwold mede namens zijn vrouw en kinderen hartelijk dank gezegd. Als districtsbureauhouder is in plaats van de heer Groenwold, die sinds kort weer in Denekamp woont, be noemd de heer H. J. van Leusen te Raalte. DEVENTER DEVENTER SCHOUWBURG, Gro te Kerk hof tel. 11500. vrijdag 5 april aanvang 20.00 uur schouwburgzaal Concert voor Stichting Kamermuziek Deventer; zaterdag 6 april aanvang 20.00 uur schouwburgzaal Seth Gaaikema „Elf verdwazingen" zondag 7 april aanv. 15.00 u. schouw burgzaal Kinderoperette „Het droom prinsesje"; woensdag 10 april aanv. 14.30 bovenfoyer Poppenspel „De Geest in de fles". E.D.B. THEATER, Smedenstraat tel. 13615. do. ma. di. en wo. aanv. 20 u. De 14 karate vrouwen 18 jr.; vrij. 21, za. 18.30 en 21, zo. 16, 18.30 en 21 u. za. 6 april en zo. 7 april ma tinee, aanvang 14 u. Tarzan's vlucht, a.l. vrij. 5 april en za. 6 april nacht voorstelling, aanvang 23.30 u. Zes en dertig uren in de hel 18 jr. CINEMA, L. Bisschopstraat telefoon 11100. do. 4 april t.m. wo. 10 april Help de dokter verzuipt 2e week a.l. za. 6 zo. 7 en wo. 10 april matinee aanvang 14 u. Uit Hollywoods lach fabriek a.l. vrij. 5 en za. 6 april nachtvoorstelling aanv. 24 u. Jimi Hendrix. LUXOR THEATER. Brink telef 18662 do. 4 april t.m. wo. 10 april vrolijke ontucht in Tirol 4e week 18 jr. zo. 7 april Matinee aanv. 14 u. Zorro kruist de degens a.l. Aanvangstijden: iedere avond 20 u. zo. 14, 16, 20 u. OPENBARE LEESZAAL, Brink tel. 13506. Geopend: di. t.m. vrij. 10-17.30 en 19-21 za. 10-17 u. Expositie D. Roeb- bers-v. Ekelen foto's. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, As senstraat 4 tel. 11848 b.g.g. 15016. Geopend: ma. t.m. za. 14-18 u. zo. gesloten Riny en Anneke Reulink tek. en textielplastieken. GALERIJ LENTEN, Kletterstr. 25-27 Epse tel. 21815. Geopend: wo. t.m. za. 13-17 u. vrij. d.e.b. 19-21 u. zo. gesloten Tentoon stelling van werken van 1800 tot he den. GALERIE SIDONIE, Klein.» Overstr. 58 tel. 14169. Geopend: di. t.m. za. 11-18 u. vrij. 19-21 u. Werken van Michels. Atheneum bibliotheek. Klooster 3 tel. 16512. Geopend: ma. t.m. vr. 10-12, 17.30 u. zo. en za. gesloten expositie geneeskunst in boekvorm. MUSEUM DE WAAG, Brink telef. 14556. Geopend: di. t.m. za. 10-12, 13-17.30 u. zo. 14-17 u. ma. gesloten Antiekfiet- sen zilver aardewerk en antieke keu kens. MUSEUM DE DRIE HARINGEN. Gesloten tot voorjaar. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenbergstr. 9 tel. 19739. Openingstijden als de Waag. JAZZ CAFE, Menstr. 25 april 20-24 uur De laatste avond van het Jazz sei zoen. OPEN ATELIER, Menstraat 25 april 20-22 u. o.l.v. Arno Kramer. LITERAIR CAFE, Menstr. 29 april 20-22 u. o.l.v. Arno Kramer. Maandag 1 april t.m. vrijdag 11 april Hal Deventer Schouwburg. 9-16 u. op werkdagen (zaterdags van 9-12.30 uur) en tijdens voorstellingen e.d. Tentoonstelling van werken van I. Peters. Reserveer u op 19 of 18 april voor 't optreden van 't Bewegingstheater. Be- with" in de Grote kerk. TOERNOOI Een geslaagd hockeyseizoen zal pas echt geslaagd zijn als ook de gezelli ge toernooien rond Pasen gespeeld zijn. En voor uw informatie geven we nogmaals de activiteiten door. Op 21 april a.s. spelen de heren sa men met SMHC in twee elftallen een toernooi in Zwolle. Ook de dames van Holten en Salland zullen in Zwolle van de partij zijn. In het clubhuis hangt het inschrijfformulier, iedereen is welkom Op 28 april a.s. spelen de heren mee voor de 2e keer in het SEMVET-toer- nooi te Deventer. Op 20 april a.s. sluit jongens A hun speelseizoen af met een toernooi in Kampen. Op 27 april a.s. zullen meisjes C en jongens C gezamenlijk de leuke pupil- lencompetitie met een toernooi in Al melo (en niet Enschede) afsluiten. En nu nieuwe plannen maken voor seizoen '74-'75 dis ontvouwd kunnen worden tijdens de Algemene Leden vergadering van 8 april a.s. Komt allen en werk er aan mee door ook uw ideeën bij de rondvraag naar voren te brengen. Met z'n allen zulLen we de plannen ten uitvoer moeten I. de laatste wedstrijd van de com petitie en een heel belangrijke voor Almelo, Avanti en Goor. Zij moeten winnen of hun directe concurrenten moeten verliezen willen zij nog een kans maken kampioen te worden in de 4e kl. H. Supporters ga mee om onze heren te gen het onder druk staande Almelo overend te houden. Zondag speelt verder: Salland-Die- ren; Goor-Avanti; Lochem-Harden- berg. Stand: Almelo: 13-21 Avanti: 13-20, Goor: 13-19 Holten: 13-13, Harden- berg: 13-12, Lochem: 13-12, Dieren: 13-7, Salland: 13-0. OPROEP! Zondag 7 april; 14.30 u. Almelo-Heren brengen en hopen dat iedereen mee werking zal verlenen bv door zich op te geven voor een of andere commis sie. Tot maandag 8 april. Verloren: gymnastiek-schoen, blauw met witte teenstukken, autosleutels no. 1737, papagaai, grijs met rood, rij bewijs, 2 autosleutels van een SAAB aan een leren riempje. Gevonden: zwarte vuist handschoen reiswekker merk Europa, rechter blauw gebreid baby-handschoentj« een gekleurd doosje, 2 autosleutels, etui Ford (ER-136), hondefluit in een groen etui. Holten, 3 april 1974. Een waardevolle fotokamera kunt u verzekeren tegen diefstal. Een overweging waard. Filmen is: het boeiende leven van vandaag vastleggen in bewegende beelden voor morgen. Kijk ook eens in water van kanaal of gracht Daar zit soms een mooi foto- of plas, ALMELO Varrossieau: Dond., vrijd., maand., dinsd., woensd. 14.30 u en 20.00 u: Een non en 3 bas taards 18 jaar. zaterd. 18.45 en 21.00 u.: Een non en 3 bastaards 18 jaar. zaterd. 23.15 u.: De op sex beluste zusters 18 jaar. zond. 14.30 u.: H-at bloed van de vam pier 18 jaar. Het was In 1960 dat de regering toe- stemrming gaf tot het organiseren van 'n sporttoto, een dringende nood zaak omdat er 'n stringente behoefte was aan geld om de sport te laten bestaan en te ontwikkelen. In de loop der jaren veranderde de hoofdprys van f 50.000,- tot een half miljoen en de toto werd een onmis baar instituut. De sportbonden profi teerden hiervan, er werden sport hallen gebouwd, clubhuizen neerge zet, sportmensen getraind en naar het buitenland gestuurd, de opleidin gen kregen meer relief, kortom de sport expansieerde. Een unieke zaak. waaraan door 25.000 mensen werd meegewerkt, mensen die door weer en wind de to to-formulieren haalden en brachten en de totale acquisitie verzorgden voor vijftien cent per formulier en een deel van de opbrengst waarvan de vereni gingen profijt hadden en de centjes bijeen spaarden voor een clubhuis, een trainingsverlichting. Maar zij niet alleen ook de sportbon den en organisaties steunen op de to to. Dat blijkt uit de jaarlijkse uit keringen waardoor het mogelijk bleef het trainings- en wedstrijdwe zen intact te houden. Voor 'n groot deel kwamen de gelden voor uitzending naar de Olympische Spelen. Europese of wereldkampioen schappen uit de toto en profiteerden de sportorganisaties van die bron bij het organiseren van grote evenemen ten in eigen land. Steeds was er toto-geld nodig of het nu voor de sportlieden, trainers, dok teren, masseux-s werd gebruikt, de bouw van sportaccommodaties moge lijk werd gemaakt, de bonden en ver enigingen hun sport op de verschil lende niveau's konden beleven. Zonder deze financiering zouden er nimmer honderden cursussen kunnen worden gehouden, zou een ABO-Te- leac-cursus niet van de grond komen, bestond er geen Papendal, geen wed strijd- en recreatiesport en zou de sport in Nederland nimmer die vlucht hebben kunnen nemen, zoals dat tot nu toe het geval is geweest. Om u een indruk te geven wat er met het geld gebeurde, dankzij de acquisitie van een stel „amateurs" raadplege men bijgaande lijst, waar bij het opvallende bedrag voor volks gezondheid en chritatieve instellingen de sociale functie van de toto nog eens benadrukt. Kentering Er kwam ook een kentering. Door diverse oorzaken o.a. de lotto in het buitenland met een aantrekkelijke vette prijzenpot, de toename van een groter aantal binnenlandse kansspe len en door enkele beknottende bepa lingen t.a.v. de registratieplicht zag men een teruggang bij de toto-omzet. Niet minder dan 350.000 Nederlan ders waagden in de achter ons lig gende periode een gokje in de Duitse lotto, daarmee zorgdragen voor een jaarlijkse pot van ongeveer 40 mil joen gulden, geld waarvan de Duit se sport profiteerde. Het was dan ook met een zucht van verlichting dat de regering de intrede van een lotto goedkeurde en het ziet er naar uit dat aan het einde van dit jaar de lotto in Nederland gemee goed zal worden, zodat aan de steeds groeiende tekorten, ontstaan door het teruglopen van de toto een halt kan worden toegeroepen. De roep om geld blijft bestaan ook in 1974 'n periode waarin het Neder land niet voor de wind gaat. Infla tie verminderde de koopkracht. Ook bezuinigingen waren de oor zaak dat de ontwikkeling van een na tionaal sportbeleid weinig relief kreeg. De aanvragen voor subsidies en sport hallen en zwembaden hoopten zich op bij het ministerie van CRM. De Nederlandse Sport Federatie kon in verband met het tekort aan fi nanciële middelen de aanvragen voor de bouw van een clubhuis of een trai ningsverlichting niet volledig honore ren, nadat zij zich in 1971 moest te rugtrekken uit de mede financiering van grote accommodaties. Wat 1974 betreft houdt de teruglopende op brengst van de toto het risico in, dat de toto-uitkeringen ten behoeve van clubaccommodaties moeten worden opgeschort. De toto in de jaren zestig was een serum tegen de armoede in de sport. Die functie moet ook in 1974 blijven bestaan, opdat geen vacuum ontstaat, alvorens de lotto in het najaar van 1974 haar intrede zal doen. Om dit doel te bereiken wordt thans een campagne gelanceerd om de toto In de periode van 7 april tot 7 juli een laatste injectie te geven. Ook als springplank naar de nieuwe toto lotto-situatie. De continuiteit moet gewaarborgd blyven. Ook al heeft men niets goed dan kan men toch fraaie pryzen winnen als vliegreizen, toyota Carina 1600. Suzuki-motor GT 250, kleurentelevisie, free-time roei boot en enkele fraaie Canon-fotoca mera's. Het spreekt vanzelf dat alleen een eendrachtige samenwerking van onze sportverenigingen met hun bonden, de „Stichting de Nationale Sporttota- lisator" en de Nederlandse Sport Fe deratie tot het beoogde doel kan lei den, Die samenwerking zal dan ook in de gehele campagne wezenlijk zyn. Overzicht van inleg, kosten en ver deling totogelden over jaren 1960 t.m. 1973. Inleg 612 miljoen. Uitgekeerd aan prijzen 239 miljoen. Kosten: Apparaat Stichting Nationa le Sporttotalisator 14.5 miljoen, ad ministratiekosten verenigingen 11.5 miljoen, programmarechten KNVB- betaald voetbal 31.5 miljoen, samen 57.5 miljoen. Sanering betaald voetbal 5 miljoen. Verdeling: Aandeel charitatieve en culturele instelling (C.O.F.) 78 mil joen: aandeel van de sport: Sportver enigingen (voorinhouding) 104 milj. Verdeeld volgens bijlage II 128.5 mil joen. Totaal 612 miljoen. Overzicht verdeling totogelden ten behoeve van de sport over de ja ren 1960 t.m. 1973: Te verdelen bedrag 139.5 miljoen. Toewijzing aan sportorganisaties: Landelijke sportorganisaties 49.5 mil joen, Nederlandse Sport Federatie 21 miljoen. Besteding voor sportaccommodaties Verenigingsaccommodaties (clubge bouwen. was- en kleedgelegenheden, terreinverlichting) 14,5 miljoen, ge meentebesturen en andere instellin gen (sporthallen, zwembaden etc.) 31 miljoen, opbouw Nationaal Sport Centrum „Papendal" 22.5 miljoen, re servering promotie sportaccommo daties 1 miljoen. Totaal 139.5 miljoen. Het verschil tussen inleg en het te verdelen bedrag (128.5 miljoen) en (139.5 milj.) wordt veroorzaakt door de gekweekte interest.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5