Uit het plaatselijk parlement Feestelijke ouderavond van O.L. Dorpsschool Ledenvergadering VVD Uniek zijspanduel in Markelo Dr Av H. van den Heuvel komt Plattelandsvrouwen maakten „hartige hapjes' Raad zet licht op groen voor uitbreiding gemeentehuis Aanbrengen huisvuil op verzamelplaatsen in buitengebied stringenter gereld. Honden moeten voortaan aan de lijn Vrij kamperen blijft taboe in Holten Bouwvoorschriften gewijzigd Spoedige nistelling woningcommissie bepleit. Leven, wonen, werken in Z. W.-Overijssel Vrijdag 5 aprff ffIf Onder aanwezigheid van o.a. een deputatie van de Plattelandsvrouwen «it Dijkerhoek boog de gemeenteraad »ch maandagavond in 'n geanimeer de vergadering over een aantal zeer belangrijke zaken, waarvan de nood- nitbreiding gemeentehuis met de daaromheen hangende problematiek m.b.t. de realisering van het zgn. „Komplan", de hoofdschakel vorm den. Nooduitbreiding gemeentehuis Zoals bekend vraagt de accommoda tie voor het gemeentelijk administra tief personeel al jarenlang om uit breiding. De bedoeling was (en blijft) om in het kader van het „Komplan" een geheel nieuw en ruimer opgezet gemeentehuis te bouwen aan d,e smidsbelt. Dit nieuw te bouwen ge meentehuis zal in dat „Komplan" een essentieel middelpunt gaan vormen. Daar, door allerlei omstandigheden, de realisering van dat „Komplan" is vertraagd, en ook thans niet is te voorzien 'dat op korte termijn een nieuw gemeentehuis kan worden ge bouwd werd het'gemeentebestuur ge plaatst voor een noodoplossing of de bouw van een nieuw gemeentehuis in „De Haar". Daar het doel blijft een Kieuw ge meentehuis te stichten in de kern van het „Komplan" (Smidsbelt) resteer de enkel nog de oprichting van een semi permanent gebouw, waarvoor de keus bestond uit drie bouwplaat sen: Bouw aan de Keizersweg in „De Haar", welke mogelijkheid afviel omdat dit als bezwaar heeft dat het gemeentelijk apparaat niet bijeen wordt gehouden, b. De bouw achter het bestaande ge meentehuis, hetwelk veel te kost baar zou worden omdat vooraf de daar aanwezige transformator ruimten dienen te worden ver plaatst (verplaatsingskosten ge schat op een half miljoen). Resteerde de mogelijkheid van nooduitbreiding op het ten oosten van het gemeentehuis liggende terrein, eigendom van de C. V. Gebr. Wansink. Voor aanvang van het debat hier over bood de heer Wansink (Gem. bel.) en mede eigenaar van genoemd terrein, zeer sportief aan, de raads zaal, tijdens de duur van het debat, te verlaten, zodat de raadsleden zich vrijelijk konden uitspreken. De raad bleek hieraan echter geen behoefte te hebben. Mr. Enklaar verklaarde ter nadere toelichting hierover: „Bespre kingen met de firrhantèri van de fa. Gebr. Wansink hebben ertoe geleid dat op dit terrein bén opstalrecht van 15 jaren kan worden verkregen met dien verstande dat de firma bereid is het recht van opstal.to verlenen voor een termijn van 10 jaren met een mo gelijkheid van verlenging met maxi maal 5 jaren en desgewenst, recht van eerste koop door de gemeente. Hierdoor komt het plan om aldaar te bouwen in een alleszins aanvaardbaar daglicht te staan. Het te stichten ge bouw kan daardoor in 15 jaren wor den afgeschreven waardoor de jaar lijkse last wordt verlaagd van f 72.000,tot rond f 59.000,Het is aannemelijk dat binnen die tijd de bouw 'van 'n nieuw gemeentehuis aan het Smidsplein kan worden gereali seerd". De heer Westerik, sprekend namens de CH en AR. sprak zijn vol doening uit over deze mogelijkheid tot bouwen naast het gemeentehuis, maar wilde voor aanvang van de bouw wel graag weten wat er gaat komen en hoe het er van binnen uit gaat zien. Mr. Enklaar antwoordde hem dat de raad hierover uiteraard later nog zal moeten beslissen. ..Het gaat vanavond alleen om een princi pebesluit tot bouwen". Naar aanlei ding van de opmerking van de bur gemeester dat ,.'t komplan voor Hol ten er op de lange duur wel zal ko men", vroeg de heer Kaan (PvdA) nadere inlichtingen over dit plan. Hij vond het allemaal maar erg vaag. De burgemeester antwoordde dat over dit plan inderdaad nog weinig met ze kerheid te zeggen is. Het regerings beleid voor de sanering van dorpsker nen is met de komst van de nieuwe regering namelijk nogal gewijzigd. Voorrang wordt nu gegeven aan re novatie van oude wijken in de steden. De sanering van dorpskommen op het platteland is een beetje afgeremd. „Maar ik heb in de loop der jaren geleerd te leven met de verrassingen uit. Den Haag. Daar kun je geen peil op trekken. Zoals de situatie nu ligt zit de bouw van een nieuw gemeente huis er de komende 10 jaar echter niet in", aldus mr. Enklaar. Hij voegde hier nog aan toe dat de rijksoverheid vroeger vrij vlot was met het toeken nen van saneringsbij dragen voor de dorpskernen. „Het is nu echter niet te verwachten dat net als voorheen tachtig procent in de sanering wordt bijgedragen. Voor de uitvoering van het toekomstige komplan zullen we daarom meer aan het bedrijfsleven en het particulier initiatief moeten over laten". De heer Westerik merkte in dit. verband op dat het komplan inder tijd in eerste instantie niet bedoeld was om de bouw van een gemeente huis mogelijk te maken, maar om de middenstand meer gelegenheid te ge ven zich te ontplooien. De heer Wan sink (Gem. bel.) vroeg of het niet mo gelijk was de bouw op te dragen aan een Holtens bouwbedrijf welk vei-zoek werd ondersteund door de heer Wes terik (CH). Mr. Enklaar antwoordde dat het hier ging om systeembouw waarvoor in het algemeen daarop gespecialiseer de bedrijven moeten worden aange sproken, welke Holten binnen haar ge meentegrenzen niet kent. „Uiteraard zijn we bereid ook Holtense aanne mers hiervoor te laten inschrijvi Wie de blankste billen heeft valt dan in de prijzen". Zonder hoofdelijke stemming ver klaarde de raad zich akkoord met het voorstel van B. en W. Huisvuil in buitengebieden In artikel 93,van de Alg. Politiever ordening, is geregeld wanneer waar het huisvuil ter ophaling moet worden aangeboden. Daarbij is echter geen onderscheid gemaakt tussen de be bouwde kom en het buitengebied. Hoe wel bij de verzamelplaatsen in het buitengebied borden zijn geplaatst waarop staat aangegeven dat aldaar het huisvuil uitsluitend op de laatste maandag van de maand mag worden gedeponeerd, kon tegen het aanbren gen van huisvuil od andere da daarom moeilijk worden opgetreden door de politie. Het gevolg daarvan was, dat op die plaatsen, kort na het ophalen weer andere huisvuil werd gedeponeerd' hetwelk daar dan een maand lang bleef liggen, met alle na re gevolgen van verspreiding, stank overlast, etc. Daarom gaf de raad zonder hoofdelijke stemming, haar goedkeuring om betreffend artikel zo danig aan te passen dat dit bezwaar wordt weggenomen. Honden aan de lijn Daar het gemeentebestuur de laatste tijd vele klachten hebben bereikt be treffende gevaar en overlast van los lopende honden stelde het college van B. en W. de raad voor een bepa ling in de alg. Politieverordening hier omtrent op te nemen, luidende: eigenaar, houder of toezichthouder van een hond is verplicht ervoor zorg te dragen, dat: Op 28 maart vond er in hotel „Hol- terman" een algemene ledenvergade ring van de VVD, afdeling Holten, plaats. De opkomst was groot, de voorzitter kon weer een aantal nieu we leden begroeten. De definitieve kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen werd vastgesteld en ziet er als volgt uit 1. F. M. ter Doest-Bos (tevens lijst trekker) 2. H. J. Robers, 3. D. J. Müller, 4. M. F. Spijker. 5. Th. A. Oostenbrug, 6. G. P. M. Bodewes, 7. G. J. Kraay, 8. J. W. Nagelhout-Klijzing, 9. A. C. Ber-gsma. Tevens werd het voorlopige Ge meente Programma 1974-1978 bekend gemaakt. De inhoud luidt: De VVD is: 1. Voor openheid van het bestuur, d.w.z. openhartige en tijdige voor lichting door het gemeentebestuur aan de inwoners van Holten. 2. Voor bevordering van het particu lier initiatief op elk gebied. S. Voor uitbreiding, die is afgestemd op de natuurlijke groei van Hol ten, waarbij in de eerste plaats rekening wordt gehouden met de inwoners. Hiermede wordt beoogd de doorstroming te bevorderen, waardoor goedkopere woningen vrij komen. Om aan te geven wat bedoeld wordt: Het nieuwe plari Beusc- berg b.v. uitstrijken over 7 jaren. Er komen ca. 350 woningen, dat wil dus zeggen de bouw van ca. 50 woningen per jaar en dit aan tal verdeeld in bungalows, vrije woningen, woningwetwoningen en premiewoningen. Hierdoor hoopt en denkt de VV Dte bereiken dat: a. de Holtense middenstand (aanne mers, loodgieters, electriciêns enz.) werk heeft en houdt, b. de inwoners van Holten zich een eigen huis kunnen veroorloven, waardoor goedkopere woningen vrij komen, zodat doorstroming een reëële mogelijkheid wordt. e. er een geleidelijke uitbreiding plaats vindt. De VVD streeft met name naar ka vels grond van 350-375 m2, waarop vrijstaande huizen gebouwd kunnen woiden voor een redelijke prijs, uit gaande van de indruk, dat er juist aan dit soort huizen bij de inwoners van Holten behoefte bestaat. Wij willen graag, dat gedurende een bepaald tijdsbestek, b.v. één jaar, al leen een inwoner van Holten gelegen heid tot bouwen krijgt, daarna even tueel belangstellenden, die buiten de gemeente wonen. 4. Voor bevordering van sport en cultuur, met name de uitbreiding van verdere accommodaties, zo als sporthal, zwembad en ca. 8 ha. sportterrein. 5. Het betrekken van het midden- en kleinbedrijf bij het. ruimtelijk be leid van de gemeente, vóórdat een bestemmingsplan wordt vast gesteld, voor zover van belang voor deze groep. 6. Voor steun aan jeugd- en maat schappelijk werk en animeert ini tiatieven uit de gemeenschap voortkomend. 7. Voor een goad functionerende ge zondheidszorg. 8. Voor recreatie in niet. te grote ker nen, met. behoud van het. bestaan de natuurschoon, zonder dat scha de wordt toegebracht aan perso nen en bedrijven. 9.Voor het welwillend beoordelen van de hindcrwetaanvragen. 10 Voor onderwijs, aangepast, aan de behoefte van de bevolking. 11 Voor uitbreiding van het aardgas- net over de gehele gemeente, ook over de onrendabele gebieden. 12 Van mening, dat de bejaarden zo veel mogelijk betrokken moeten worden bij het dagelijkse leven. 13 In het kader van de milieu-hygiè- ne voor ongecultiveerde speelter reinen, waarop kinderen naar ei gen fantasie kunnen spelen, hut ten bouwen enz. Het plaatselijk bestuur van de VVD verzoekt hen. die belangstelling voor dit voorlopige gemeenteprogramma hebben, voorstellen, op- of aanmerkin gen in te dienen opdat het voorlopige programma eventueel overeenkom stig deze wensen gewijzigd kan wor den. Het bestuur stelt zich tevens voor in de toekomst regelmatig be langstellenden de gelegenheid te ge ven gedachten uit te wisselen over wat er in de WD leeft. Aankondiging van deze bijeenkomsten zal telkens vroegtijdig plaats vinden. Dit contact zal door h»' bestuur zeer op prijs wor den gesteld. a. de hond niet losloopt op het ter rein van een andere rechthebben de, althans zonder diens toestem ming; b. de hond binnen de bebouwde kom niet op de weg losloopt; c. de hond buiten de bebouwde kom niet op de weg losloopt, zonder dat deze voldoende in diens macht is en deze bij voortduring onder voldoende toezicht staat". De heer v.d. Harst (PvdA) zag bin nen de bebouwde kom graag plaatsen aangewezen waar honden, onaange- lijnd, even kunnen uitrennen. Het doel van deze bepaling was volgens hem: „Geen hondepoep op straat. Met de ze bepaling zie ik niets opgelost". Mr. Enklaar verklaarde te verwachten dat straat en plantsoenen minder zul len worden bevuild door deze bepa ling. Voor het aanwijzen van „uitlaat- plaatsen" zag hij binnen de bebouw de kom geen mogelijkheid aanwezig „Deze verordening is een voorzichti ge poging iets aan het hondenvraag- stuk te doen". Zonder hoofdelijke stemming ging de raad met het voor stel tenslotte akkoord. Vrij kamperen blijft taboe „Doordat provinciale staten bij be sluit van 28 november 1973 de „Ver ordening kamperen buiten kampeer terreinen" hebben ingetrokken, zijn alle bestaande verordeningen op de tocht komen te staan. We leven, wat kamperen betreft nu in een stuk wet teloosheid. Iedereen kan doen wat hem goeddunkt. Daarom stellen wij, als college van B. en W. voor de voor malige gemeentelijke kampeerveror- dening haar rèchtskracht te doen her geven, met dien verstande, dat het daarin voorgeschreven bezit van een kampkaart en een kampeerpaspoort, voor verblijf op kampeerterreinen wordt opgeheven. De eis van het be zit van een kampeerpaspoort voor kamperen buiten de kampeerterrei nen dient echter te worden gehand haafd", aldus presenteerde mr. En klaar de raad het voorstel betreffen de herleving van de oude Holtense karppeerverordening. Niet geheel on verwachts maakte de heer van Schoo- ten (BP) van de gelegenheid gebruik om nogmaals te pleiten voor het kam peren bij de boer onder bepaalde voorwaarden. Op de vraag van mr. Enklaar welke voorwaarden de héér" van Schooten dan zou willen stellgn, verklaarde hij deze niet direct voor handen te hebben, maar ze in de vol gende raadsvergadering gaarne te willen presenteren. Daarom verzocht hij het college hun voorstel te willen aanhouden tot die vergadering, het geen hem werd geweigerd. De he,er Kaan (PvdA) verklaarde zich tegen vrij kamperen omdat de cam pinghouders, welke zich hoge investe ringen hebben moeten getroosten om de recreant op verantwoorde wijze te ontvangen, hierdoor ernstig nadeel zouden ondervinden. Bovendien acht te hij de belangen van de recreant voldoende beschermd omdat de huur van staanplaatsen voor caravans en zomerhuisjes in de prijsmaatregelen van deze regering zijn opgenomen. Ook uit een oogpunt van milieubeheer en landschapsschoon was hij tegen het kamperen bij de boer. De heer van Schooten vroeg echter stemming over het voorstel met als resultaat dat, alleen hij als tegenstemmer, het voorstel werd aangenomen. Wijziging bouwverordening Een voorstel tot wijzigingen van de bouwvoorschriften haalde vervolgens zonder hoofdelijke stemming de eind streep. Met verreweg de meeste wij zigingen wordt verduidelijking van de bestaande voorschriften beoogd, ter wijl verder enige wijzigingen trachten te voorzien in de gebleken behoefte aan voorschriften waardoor milieu aantastende hinder door rook en brandingsgassen van verwarrrtingsin- stallaties zoveel mogelijk kan worden voorkomen. Eén vermeldenswaardige wijziging betreft de begrenzing vanaf de straat tot aan de woning voor de postbestel ling. Is de afstand vanaf de straat tot aan de brievengleuf in- of nabij de wo ning meer dan 10 meter, dan moet binnen deze tienmetergrens een zgn. buitenbus worden geplaatst. Woningcommi.ssie Tijdens de rondvraag vroegen na mens CH en AR de heren Westerik en Nijkamp om spoedige instelling van een woningcommissie. „Op dit ogen blik is het mogelijk woningwetwonin gen te bouwen waarvan de huurprijs rond f 170,per maand zal liggen. Wanneer, hopelijk eind '74, met het bouwrijp maken van de gronden in het nieuwe uitbreidingsplan „Beuse- berg" kan worden begonnen is het wenselijk om, voor 't voeren van een slagvaardig beleid, met de instelling van die commissie niet zo lang te wachten". Deze pleitbezorging vond warme ondersteuning bij de overige raadsfrakties en bij wethouder Riet berg (CH)„ Mr. Enklaar verklaarde spoedige bouw niet te verwachten maar bleek bereid om hierover in de volgende vergadering de degens op nieuw te kruisen. De heer Wiggers (AR) achtte 't onverantwoord dat de openbare straatverlichting aan de Kolweg (de hoofdstraat van de Kol) reeds om 10 uur 's avonds op nacht verlichting werd overgeschakeld, waarna slechts enkele lampen blijven branden. Hem werd toegezegd dat overschakeling in 't vervolg om elf uur 's avonds zal plaats hebben. Verder gaf de raad haar goedkeuring aan de volgende voorstellen 1. Aankoop door de gemeente van 25 m2 grond aan de Schapedijk van de heer J. Rensen Dijkerhoek 57, t.b.v. de bouw van een trans formatorhuisje. Koopprijs f 50, 2. Verkoop van bouwterreinen in de Haar aan de heer J. A. Timmer, Diessenplasstraat 36 (820 m2 voor f 29.000.en de heer G. E. M. Kroon. Kenemanstraat 47 (1170 m2 voor f 40.500,—). Beide perce len excl. 16 procent BTW. 3. Eigendomsoverdracht aan de Ver. tot stichting en instandhouding van een School met de Bijbel te Holten van een perceel bouwgrond aan de Hoffesstraat. voor de bouw van een vier-klassige school. Naar aanleiding van deze grond- overdracht. vroeg de heer Wiggers (AR) hoever de plannen gevorderd zijn m.b.t. de verkeerssituatie op de Kol. De heer Wiggers zou het nuttig vinden wanneer de Hoffesstraat voor het verkeer zou worden afgesloten in verband met de veiligheid van de schoolkinderen. De heer Westerik vroeg zich af of, verkeerstechnisch gezien de bouw van een nieuwe school niet moet worden ingepast in de hele herziening van de verkeerssituatie in de Kol. Mr. En klaar zag dat niet zo zitten. „De he le verkeerssituatie op de Kol is vrij chaotisch. Het bestemmingsplan De Kol draagt sporen van de haast waar mee het indertijd gemaakt is. Aan het stedebouwkundig bureau Hajema hebben we opgedragen nog wat aan het plan te sleutelen, zodat de ver keerssituatie daar verbeterd kan wor den. We moeten de plannen van Ha jema daarom even afwachten en niet vooraf hier en daar wat veranderin gen gaan aanbrengen". De leerlingen van klas 1 van de o.l. Dorpsschool oogstten op de feestelijke ouderavond gul applaus met het toneelstukje „Spoken". De jaarlijkse feestelijke ouder avond van de Dorpsschool werd dit jaar gehouden op vrijdag 29 maart. Precies half acht opende de voor zitter van de oudercommissie, de heer Arfman, de vergadering. Hij heette allen welkom, in het bijzonder de genodigden. Natuurlijk ook alle ouders van leerlingen die in zo gro te getale waren opgekomen. Ook de ouders van de kinderen van de 5e en 6e klas uit de Haar. die pas ingeko men waren. Irene was geheel bezet. De heer Arfman stelde voor om maar gauw te beginnen om de kin deren niet te lang te laten wachten. Hierna ging het gordijn open. De leerlingen van de zesde klas werden aangekondigd door Bettie Vincent, Jan Aanstoot en Karin Jalving. als Ridderkoor. Onder leiding van hun dirigent „Niek van de Wagen", zon gen ze Het Sallandleed (is l:ed). De Vuren Vlammen en Krentebloe- sem tweestemmig, begeleid met de viool van de heer Brouwer. De koorleden droegen kleurige baret ten en sjerpen. In de loop van de avond zongen ze nog enige keren, ook samen met de aanwezigen, algemeen bekende schoolliederen, die de ouders in hun jeugd hadden geleerd. Eerste klas Willeke Jansen kondigde het stuk je „Tuut-tuut en de mensen" aan: Spookje Tuut-tuut wilde na het eten, toen het al licht begon te worden, nit naar bed. Hij bleef aan de tafel zitten en ontmoette toen Jantje, die als eerste 's morgens wakker werd. (Plaatsing op verzoek) Op donderdagavond 11 april om 8 uur krijgt de gemeente de kans om dr. A. H. van den Heuvel, scriba van de Generale Synode, te ontmoeten. Dat is een kans die de gemeente niet moet laten voorbijgaan. Im mers, de funktie van scriba der Ge nerale Synode van de Hervormde kerk is zo druk bezet dat het beslist niet vanzelf spreekt alle gemeenten op het rijtje af te visiteren. Nu, dat gebeurt ook niet. Alleen, hij komt wel in Holten! En daarom: komt u vooral. .Op het moment waarop wij dit schrijven, verblijft hij nog wel Kame roen, Afrika. En misschien kunnen we daarom nog wel van hem horen hoe het de door onze classis uitge zonden predikant het maakt in Ka meroen, dr. Roldanus., Maar dat is niet de reden ^an zijn komst. Hij komt hier op een gemeen teavond als ik citeer beleidsad- viseur van de Synode, coördinator, uitvoerder van synodebesluiten, en vertegenwoordiger van de Synode. Toen bekend werd dat hij hier zou komen heeft er een stuk gedachten- vorming plaatsgehad in de verschil lende colleges van onze kerkeraad met het oog op deze gemeenteavond. Uiteindelijk kozen wij voor het vol gende onderwerp Holten een gevende gemeen te in de wereld. En we bedoelen daarmee aan dr. Van den Heuvel te vragen: een le vende gemeente in de wereld, waar aan kun je dat zien, hoe stelt u zich Markelo opent ook dit jaar weer met een weergaloos motocross-duel, waarmee een roemruchte traditie wordt voortgezet. Op zondag 7 april zullen de beste zijspanspecialisten ter wereld op de Herikerberg met hun zorgvuldig tijdens de „overwintering" geprepareerde machines aantreden. Iedere prognose is daarom avontuur lijk, omdat men in het duister tast over eikaars krachten en er allerlei verrassingen uit de bus kunnen ko men. In elk geval werden kosten noch moeiten gespaard om de onbetwiste topcracks van het ogenblik aan de startlijn te brengen. Markelo mag overigens terecht van een traditie spreken, omdat hier in de loop der jaren grote vaderlandse mo tor-historie geschreven werd. waar 't komende evenement op voor treffelijke wijze bij aansluit. Men den ke eens aan het feit dat er reeds in geheel 6 Grand Prix verreden wér den (de eerste in 1954; 500 cc), ter wijl voorts een Trophée des Nations en een Motocross des Nations .on vergetelijke evenementen werden. Markelo organiseerde in de loop der jaren het grootste aantal motocross- wedstrijden in den lande, waarbij de kwaliteit van de gecontracteerde ren ners steeds ver boven het gemiddel de niveau lag. De komende wedstrijd wordt echter onbetwist en uitschieter, omdat in totaal 16 zorgvuldig geselecteerde buitenlandse equipes en 10 natio nale combinaties acte de présence zullen geven. Het unieke karakter van dit duel wordt bepaald door het geheel open zijn van de strijd n de factor, dat men eikaars krachten gaat afmeten en „verkennen". Hierbij speelt de eerste tijd om de felbegeerde FIM- cup een rol, die 14 dagen later (op Toen vader beneden kwam, verstop te Tuut-tuut (die bij alles zijn eigen naam zei) zich onder de tafel en la ter 'n de brandkast. Er kwamen twee dieven, die de brandkast mee wilde nemen, maar Tuut-tuut riep weer hard zijn naam, met het gevolg dat de dieven dachten dat de politie in aantocht was en op-de vlucht sloe gen. Tuut-tuut had de brandkast ge red en hij en Jantje werden dikke vrienden! Toneelspelers waren: Wim Bouw huis. Erik Bouwhuis, Erna Wille- mink, Iepie Bijma, Enno van der Graaf, Egbert Willems, Simond Bruggeman. Harriët Wansink, Arend ten Velde, Marco van Diek en Erik Honcoop. Tweede klas De tweede klas vervolgde het pro gramma met een zangspelletje, geti teld: ..Die nare Sommen", dat aan gekondigd werd door Thea Paalman. Liesje (Selma van Geerestein) ken de de sommen niet en kon dus niet gaan spelen met Marietje (Gertie Tulier). Er kwam hulp opdagen van Kabouterkoning 10 (Johan Koopman) die zijn onderdanen meebracht. Die zongen en dansten voor Liesje maakten* sommen, zodat Liesje leer de hoe ze die moest maken. Ze be dankte de kabouters en tot slot dansten ze allen nog even rond. Als kabouters traden op: Herman Aan stoot, Arjan Beumer. Berdien Paal man, Gerdien Slotman, Ype Sytse- ma, Herman Veenstra, Marietje Brinks, Egbert Slijkhuis, Freddie Sluiter en Geert Brands. Derde klas Nadat Alle OosterVèld had' aange kondigd. dat de derde klas het *to- .„tekst},§Qms gnigszins gewijzigd was. 21 april in Portugal) zal worden ge houden. Deze trophée wordt nu gedekt door de naam „Europees kampioen schap", maar mag in feite offi cieus gerust met „wereldkampioen- schap" aangesproken worden. In to taal komen er 11 wedstrijden in Euro pa, waarbij de meest begenadigde stuurlieden ter wereld naar voren zullen komen. In dit. licht bezien dus Markelo de „ouverture" van het grote vuurwerk en daarom bijzon der spectaculair en interessant. De winnaars van de FIM-cup '72 en "73, Robert Grogg en Lorenz Hal- ler. zullen 48 opgeladen en „tot de tanden gewapende" tegenstanders aantreffen (Het buitenlandse contin gent bestaat liefst uit 8 nationalitei ten). Van Nederlandse zijde kunnen we boeiende prestaties verwachten v.d. in bijzondere vorm verkerende full- professionals Broer Dirkx en René Godschalk. Ook t.a.v. Ton van Heug- len Cor den Biggelaar met Dick Steenbergen en Cor v.d. Bijl als bak kenisten) zijn de verwachtingen te recht zeer hoog gespannen. Van Jan en Theo ten Thije is, wat hun mogelijke kunnen betreft, iets minder bekend, maar stellig zullen ze (gezien de vergaarde lauweren in vroeger jaren) weer hoog mikken. Het programma brengt voorts een •vloot van A-junioren in de 500 cc aan de start, die twee series en een fi nale zullen rijden. Dit wordt aangevuld met twee man ches van 125 cc-senioren. De door dachte samenstelling van het tour- nooiveld zal ook u weer duizenden motorfans en sport-liefhebbers uit het hete land naar Markelo brengen. De training op 7 april begint om 10 vm. en duurt 2 uur. Het voorpro gramma start om 13 uur (A-junioren) dat voor, hoever gaat dat de wereld in. Daarbij heeft de kerkeraad beslo ten om dr. Van den Heuvel zoveel mogelijk te laten spreken naar deze gemeente toe, om aan hem per brief duidelijk te maken, in welke gemeen te hij komt, hoe de mensen zijn, of ze in de kerk komen, en wat ze daar doen en hoe, of en wat er van het diakonaal bezig zijn van de gemeen te terecht komt. of er catechisanten zijn, of het vlot met de kerkelijke bij drage. U begrijpt: een brief waarin staat hoe we er voor staan. Dan kan dr. Van den Heuvel doel gerichter spreken. En naar we ho pen zal hij dat ook doen. Al moeten we daar een kleine slag om de arm houden, omdat we van hem nog geen mondelinge toezegging konden krijgen waar hij op het openblik bui tenslands verblijft. Maar vanuit de persoonlijke erva ring van een aantal onzer kerke- raadsleden kunnen we rustig zeg gen: het zal ongetwijfeld een avond worden, waar wij allen een impuls van zullen ontvangen. De kerkeraad van de her vormde gemeente. Het Overlegorgaan van de drie vakcentrales in Overijssel organiseert op maandag 22 april a.s. in hotel „De Keizer", Keizerstraat 1 te De venter, een zeer belangrijke forum avond voor de regio „Zuid-West- Overijssel". Daarvoor zijn uitgeno digd de besturén van de plaatselijke vakcentrales en van de bondsafde- lingen in Bathmen, Deventer, Hol ten, Olst, Raalte en Wijhe. Reeds enige tijd is in deze regio een Sociaal-Economische Adviesraad (SEAR) werkzaam. Daarin hebben zitting vertegenwoordigers van de werknemers, werkgevers en de over heid. Het secretariaat wordt gevoerd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Deventer. Deze Raad houdt zich bezig met de ontwikke ling van de streek, kortom het gaat om „Leven, wonen, werken in Zuid- West-Overijssel" Het forum zal bestaan uit de heren J. Groenen (NKV) en J. W. van Marie van het Economisch-Techno- logisch Instituut Overijssel (ETIO). De heer Van Marle zal een inleiding houden, waarna er ruimschoots de tijd is voor discussie. De bijeenkomts begint om 20 uur. Na een half uurtje werd het toneel spel hervat. Vierde klas A Klas 5A voerde het toneelstukje „De Rovers" op. De plaats van han deling was een open piek in het bos. Vijf woest uitziende individuen gaven luidkeels te kennen dat zij de ro vers waren. Na het opzeggen van een roverslied verstopten zij zich haastig, want er kwam een vermoei de bakker aan. Het nietsvermoeden de slachtoffer ging op een boom stronk zitten. Het publiek hoorde de bakker luidkeels klagen over de warmte. Verder bleek dat de beste man op weg was naar de spaarbank om 400 gulden weg te brengen. De ro vers waren daarop graag bereid hulp te verlenen aan de bakker. De man van de broodjes en de gebakjes was daar minder gelukkig mee. Het bleek al gauw dat de man zeer slim was. Hij speelde de rovers tegen el kaar uit. zodat deze met elkaar gin gen loten. Wie het kortste strootje trok kreeg niets. Een en ander ging gepaard met luidkeels protesteren en vastbindpartijen. Uiteindelijk bleef er één rover over. Toen pas bleek hoe slim de bakker wel was, want precies op het mo ment toen de laatste rover er met de buit vandoor wilde gaan. kwam de veldwachter tevoorschijn. Alle ro vers werden aan elkaar vastgebon den en weggevoerd door veldwachter en bakker. Mee speelden: Hannie Kolk als souffleuse en aankondigster. Marie ke Rijkeboer als Siem. de bakker: René Schoemaker als Boei. de veldwachter. Voor rover speelden: Kees-Jan Ho nig als Rik. Michiel Oostvogel als Rof. Helga Klunk als Rum. Linda Verhoeve als Rap, Jeröme Wolters als Roel. Vijfde klas B Klas 5B bracht de alternatieve STER! Reclamespots, waarvan de neelst'ukjé „De Droom" zou gaan spelen, gingen de gordijnen open en kon het spel beginnen. Op de tuinbank lag Kitty (Kitty Bos) een zeer spannend boek te le zen. Haar vriendjes (Martin Nijland en André Broekmaat) en vriendinne tjes (Tiny Baltus en Dorine Dijk graaf) kwamen haar halen om fram bozen te zoeken in het bos. Daar had Kitty geen zin in; het boek was zo spannend! De vier vriendjes gingen toen maar alleen. Na korte tijd had Kitty het boek uit ne droomde over dit verhaal. Als kapitein was zij op zoek naar een schat, die begraven lag op een eiland. Samen met haar knechtje Apitulie (Corinne Bouw huis (Diny ter Harmsel, Ida Hogen- kamp, Hermien Vruwink, ALiena Mossink en Hendriëtte Vorkink). De koning der wilden (Hans Nijland) in gezelschap van twee schilddragers (Disderick ter Harmsel en Wilco Klein Ovink) kwam zichzelf overtui gen van deze buit. Onder het geluid van de tam-tam werden wilde dan sen uitgevoerd. Kitty en Apitulie stonden te trillen van angst. Een gro te pan werd het toneel opgesleept. De koning tvas echter niet tevreden: in de pan moest heilig water uit de heilige brond. Ze verlieten het to neel. Kitty Anpitulie waren nu al leen. Apitulie beet zijn touwen door en redde Kitty. Zij kon niet meer lopen en Apitulie legde haar op de bank en ging weg om hulp te halen. Kitty viel in slaap en werd wakker door het gezang van haar vriendjes en vriendinnetjes. Toen merkte ze dat ze het hele verhaal had ge droomd. Vierde klas Nadat Ria Broekmaat het gedeelte, dat door de vierde klas verzorgd zou worden, had aangekondigd, versche nen er twee wandelaars op het to neel. Deze mensen (Jetty ten Dam en André Dollekamp) door de kabou ters bosvarkens genoemd, maakten een reusachtige rommel in het bos. De kabouterkoning (Herman ter Harmsel) die zeer ontstemd was over het gedrag van de mensen, stelde de kabouters (Tini Vorkink, Gerrie Traanman, Adrians Bouwhuis, Geert Nijland. Jan Ophof) voor deze var kens van die kwaal te genezen. Hij bedacht een plan. Wanneer de twee een dutje zouden doen. moesten de kabouters een varkenskop op hun hoofd plaatsen. Hierdoor zouden zij in hun droom in varkens verande ren. Toen de bosvarkens ontwaakten, ontdekten zij tot hun grote vreugde, dat hun beangstigende droom geen werkelijkheid bleek te zijn. Voortaan behoorden zij niet meer tot de bos varkens. Hierna volgde de koffiepauze. Et werden loten verkocht door de heren van de oudercommissie, terwijl de da mes zorgden voor koffie met koek. Dinsdagavond 2 april hielden de Plattelandsvrouwen afd. Dijkerhoek de laatste bijeenkomst van het sei zoen. Na de opening door de presi dente, mevrouw M. Reijlink-Kers, die allen hartelijk welkom heette, werd direkt het woord gegeven aan mej. J. Breevelt, lerares aan de Huis houdschool in Holten. Mejuffrouw Breevelt vertelde eerst iets over de verschillende hapjes, die niet alleen uit vlees en visge rechten moeten bestaan, maar ook, speciaal iets voor vegetariërs bij voorbeeld, groente. Hierna werden de dames in groep jes verdeeld en door elk groepje werden diverse hapjes gemaakt, on der andere eigerechten, speciaal iets voor het komende Paasfeest, en vis, vlees, kaas en groentehapjes. Het geheel zag er na de bereiding erg smakelijk uit. Al deze recepten waren door mevrouw Pinkert-Kolk- man gestencild, zodat het erg ge makkelijk was te maken en men dit thuis allemaal nog eens kon herha len. Na de pauze werd er dan ook druk geproefd van allerlei lekkere hapjes. De presidente dankte mejuffrouw Breevelt voor haar goede leiding en bood haar een attentie aan. Tot slot deelde ze nog mee dat er ook dit jaar weer een puzzeltocht wordt houden. Dat leverde nogal eens komische si tuaties op. zoals bij de jongen (Jo han Schooien), die zijn moeder (Jo hanna ter Beest) toezong: „Laat me eens glunderen, geef me Lolly". Of bij dc mevrouw (Annemieke Gabriel), die een erg pijnlijk ge zicht trok. toen ze in een „knisper- vers" zwart-bruin saucijzebroodje uit de bekende fijnbakkerij beet. Enkele andere spots: Een sportieve jongeman (Henk Aaf- tink) kondigde aan dat er nieuw meisje (Ellen Klaassen) was, waar je niet af kon blijven. Dat was het borrelmeisje van C Jofel meisje! Een jongedame (Manda Broek huis) vond het zo geweldig, dat de dag- en nachtcrème van H ook in een potje zat en toonde daanülfr een kleurig beschilderd pötje dat meestal óp het toilet staat. Coen van Hoevelaak had zijn maag (een geknoopt hemd) in de knoop zitten en vond dat wonderolie snel voor de ontknoping zorgde. „Een man is zo oud als hij zich voelt", was de spot die Agnes Pop- pe bracht. Jan Beumer kondigde met veel elan de tandverharder aan. die tanden hard maakt. Cementkeet fluori de MFP-ABC was het merk. „Voor een actief kind zoals het uwe", aldus Arnold Groteboer, „moet moeder een boterham klaar maken. die rijk is aan proteïne, vita mine. asperine, cocaïne, heroïne en tante Mine". Ronnie de Geus gaf als Belgische kok de raad om skarinevrij en na tuurzuiver bakvet te gebruiken. Voorlopig liet hij van de prijs 2 centen af. Shell mengsmering beval Erica Falk aan als de specialité tegen de eerste droogterimpeltjes, omdat die een structuur bezat die gelijk was aan de huidvloeistoffen. Gerrit Paalman bracht de spot van de champignon als de grote ver sierder. Mien (Manda Broekhuis) was nog al overstuur omdat de was van buur vrouw witter was dan die van haar. Haar man (Frits Redeker) die eerst dacht dat. het de oliebollen wa ren, troostte haar en vertelde dat buurvrouw met bleekwater waste. Aan nog andere spots werkten mee: Louis Luesink („Dringen uw helden ook al karnemelk? Van Soer- tje!"). Henriëtte Brands (,.M met gratis bon voor kunstgebit op twaalf jarige leeftijd). Ingrid v.d. Meer („En altijd maar weer dezelfde kof fie. Hoewel, wat lees ik? Ouder avond - Dorosschool - Irene? Da's an dere koffie!"). Zesde klas De zesde "klas kwam nu nog met 'n vrolijk stukje „Zeven keer is steel- rechtAdjudant Pakken speelde de hoofdrol. Op zijn bureau kwamen ach tereenvolgens: de meester, een oude vrouw, de burgemeester, een boe rin, een professor, en een zekere juf frouw Gerritse, die zich allen be klaagden over diefstal. De hond van de adjudant bracht de ontknoping tenslotte en de dief werd gepakt. De rollen werden respectievelijk ver tolkt door: Ronald Schmsts, Jolan- da Kap. Wim van Oijen, Ronnie Leu- rink, Johanna de Koff. Jan-Kees Ger- meraad. Ingrid Wille en Rob Boode. Als dief fungeerde Erik Schippers. Om ruim tien uur was het pro gramma afgewerkt. Daarna vroeg de heer Arfman het onderwijzend perso neel naar voren te komen. Nadat de dames en heren door de hr. Brou wer waren voorgesteld, werd hen door de oudercommissie een doos bonbons aangeboden. De heer Arfman bedank te het personeel voor het verzorgen en instuderen van de stukjes. Het is altijd een heel karwei en vergt veel tijd. aldus spreker. Verder deel de hij nog mee dat de verloting f 542 had opgebracht. waarvoor hij woorden van dank uitsprak. Tevens werd de heer E. Kers bedankt, die het geluid verzorgde.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3