WD EEN TOEKOMST Hartstichting bestrijdt plotselinge hart dood „Hebben provinciale staten zin: Sterrenhemel in maart Bouwfonds verstrekt. Stuk eigen ervaring in 2 voorlichtingsboekjes voor ons verleden OPEN DEUR BIJEENKOMST DIJKERHOEK 9?? Ouwehand in reclame-museum RON O-project t! K' h f M? u 5.. f Donderdag 21 maart 1974 7 Ton Visser viet zijn jonge vietvoeter voor zijn Bouwfonds- woning. „Insiders denken zo gauw, dat de mensen onmiddellijk begrijpen waar je het over hebt. Ze zijn als het ware „blind" geworden. Om iets be grijpelijk te kunnen uitleggen, moet je dicht bij de klant en zijn proble men staan en bovendien zijn taal spreken. Gelukkig heb ik vijftien jaar van m'n leven in de winkel door gebracht, zodat je dan enigszins weet wat de klant wi]". Aan het woord Ton Visser (41 jaar) tekstschrijver bij het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. Hij heeft twee boekjes geschreven voor diegenen die willen weten waar ze op moeten lettejvsate ze-een huis- gaan..kopen (of daar over gaan nadenken), en voor diegenen die willen wsten hoe ze dat huis dan 'zouden financieren. Het Bouwfonds heeft Ton Visser gevraagd de beide boekjes te schrij ven op basis van zijn eigen ervarin gen bij de aankoop van een eigen huis. Sinds augustus vorig jaar woont hij namelijk in een eigen huis (voor hei eerst) in Hoevelaken. Visser m z'n vrouw hebben daar lang naar uit gekeken. „We hebben altijd graag een wo ning buiten willen hebben. Een tuintje, mogelijkheid om een beesl te houden. We hebben het op de flat, in Amsterdam-Osdorp waar we zo'n dertien jaar overigens heel fijn hebben gewoond geprobeerd met een konijn, maar dat; was niet zo'n succes..." De Vissers konden het verlangen naar een eigen huis gestalte gaan ge ven, toen hij bij hot Bouwfonds in Hoevelaken ging werken. „Toch heb ik nog veertien maanden heen en weer gereisd. Dat is wel een belas ting". Een eigen huis dus. Hoe ging dat' Vissers: „Ik moet wel zeggen, dat we op een erg dillettantistische ma nier een huis zijn gaan kopen. Je weet helemaal niet waar je op moet letten. We hadden nauwelijks benul van een huis kopen en van 'hypothe ken. We wisten niet eens, dat er schillende typen leningen zijn. om nog maar te zwijgen van iets als dé rentestand." Visser en zijn vrouw hebben het allemaal ondergaan, tot dat onverge telijke moment in augustus 1973. Toen kon het Amsterdamse echtpaar met een busje naar Hoevelaken om daar aan het schoonmaken te slaan. „We hadden eerst alleen maar een becl een ijskast en wat kratten pils bij ons, maar na een paar weken was de boel aan de kant." Nu zijn er dus twee boekjes die het Bouwfonds gratis verstrekt aan be langstellenden over het kopen van een huis in het algemeen en over het financieren van een eigen huis Ton Visser is de auteur. Hoe is hij te werk gegaan? Zondag 24 maart a s. belegt de Open Deur-groep te Holten een z.g. Open Deur-samenkomsit in de gro te zaal van café-restaurant ..Het Bonte Paard" te Dijkerhoek- Als spre ker is gevraagd de Gereformeerde predikant uit Rijssen. ds. H. J. Bouw huis. Deze trad al eerder als spre ker in Open Deur-samenkomsten op. tot aller tevredenheid. Medewerking zal worden verleend door de Holten- se Muziek Vereniging „H.M.V." o.l.v de heer H. J. Franssen De samen zang zal worden begeleid door me vrouw J. Manenschijn-Brinkman. Omdat de Open Deurgroep beoogt, kon tacten de leggen en te onderhouden met rand- en buitenkerkelijken wordt; alles wat zal gebeuren netjes uitge werkt in een volledig programma, dat aan elke bezoeker bij het binnen komen wordt aangeboden. Alles is dus gemakkelijk te vo-lgen. Niemand zal persoonlijk worden lastig geval len of om meningen worden gevraagd. Ieder kan geheel vrijblijvend aanwe zig zijn. Er zijn geen kosten aan ver bonden. Wel wordt ann de uitgang een collecte voor het Open Deur-werk gehouden. De bijeenkomst begint of ficieel om 19.15 uur. Indien er vol doende aanwezigen voor dat tijdstip zijn zal de gelgenheid worden gebo den tot gemeenschappelijk zingen. „We hadden wel wat folders, maar een echt voorlichtingsboekje dat voor iedereen geschikt zou moeten zijn, kwam maar niet van de grond. Ik geloof, dal een van de oor/aken was dat er aan gewerkt werd door insi ders. mensen die het allemaal pre cies weten en daardoor voor de leek een soort geheimtaal spreken. Je denkt zo gauw, dat de mensen iets weten, maar dat is niet zo." Daarom is Visser begonnen met het verzamelen van alle informatie bij de deskundigen uit hel bedrijf en heeft die gegevens toen op zijn m. nier „doorverteld". „Je komt dan op dingen die voor de insfders heel normaal zijn,' maar'vöór iémand die daar voor het eerst van zjjn leven- mee - te maken krijgt; iets bijzonders. Zo had ik me bijvoor beeld nooit gerealiseerd, dat je bij de notaris voor twee dingen moet zijn, het passeren (..ook alweer zo'n woord,..") van de koopakte, en het afsluiten van de hypotheek." Ton Visser: „Aan het eind van de rit ben ik echt wel gelukkig met wat er nu op tafel ligt. Ik heb geprobeerd dat was trouwens ook de opdracht om objectieve informatie te ge ven, niet alleen een voorlichtingsfol der over het Bouwfonds. Ik geloof wel 'dat 't is gelukt." Belangstellenden kunnen een van de boekjes (of desgewenst beide) gratis krijgen bij het dichtsbijzijnde Bouw fonds Informatiecentrum. op 27 maart kunt u zich uitspreken Over de ongelukkige maatregelen en de veel te grote jnacht van het Kabinet - Den Uyl. En over het gevecht dat. de VVD daartegen voert. stem lijst 5 Koninginnegracht 57. Den Haag, 070 - 614121 Van de mensen die plotseling aan een hartinfarct overlijden, sterft 69 procent buiten het ziekenhuis. Zestig procent overlijdt in het eerste kwar tier na het hartinfarct. Slechts negen procent van de mensen zou theo retisch bezien kunnen worden ge red omdat het kritieke moment zich afspeelt tussen het eerste kwartier na het hartinfarct en opname in het ziekenhuis. „De vroege behandeling van men sen, die buiten het ziekenhuis plot seling een hartinfarct krijgen, is een gigantisch groot probleem", zegt dr. E. Dekker, medisch directeur van de Nederlandse Hartstichting. De sterfte aan het hartinfarct kan met vijf procent worden teruggedron gen als de mensen die nu buiten het ziekenhuis overlijden vroeger kun nen worden behandeld. Volgens dr. Dekker is dit een kwestie van verbe tering van het communicatiesysteèm: „Als je de bevolking de gelegenheid geeft om zelf de ambulance te bel len en naar het ziekenhuis te gapn, loop je natuurlijk de kans dat men sen met een echt hartinfarct niet wor den opgenomen omdat anderen het apparaat overbelasten". In Utrecht is men bezig met een proef, waarbij alle gezinnen een brief krijgen waarin wordt beschreven hoe zij moeten handelen bij een hartin farct. Er wordt gewezen op de symp tomen, waaraan men een hart aanval kan herkennen: hevig sa mentrekkende pijn middenvoor in de borst; de pijn houdt langer den vijf minuten aan, ook als men rustig zit of ligt; het kan voorkomen dat de patiënt transpireert, onrustig is, mis selijk wordt en braakt; de pijn kan uitstralen naar de hals rug of armen. Korte, scherpe steken op één plaats op de borst wijzen vrijwel nooit op een hartaanval; De Hartstichting vindt dat bij een komend hartinfarct beter eerst de huisarts kan worden gewaarschuwd. Is die niet onmiddellijk bereikbaar, dan kan men nu in Utrecht direct de GGD bellen. Dr- Dekker: „Als ik zelf een hart infarct zou krijgen, weet ik nog niet zeker of ik zelf wel direct zou bellen. Vanuit je gezonde lichamelijke toe stand kun je je namelijk niet voor stellen hoe je in zo'n situatie rea geert. Als arts denk je dan boven dien: misschien lachen ze me uit. Als iemand een hartinfarct krijgt, is het belangrijk dat de omgeving rea geert. Want. als je het slachtoffer wordt van een hartaanval kun je zelf geen beslissingen meer nemen. Dat valt je dan te zwaar. Daarom is het de taak van onder andere de familie leden om in te grijpen". Het terugdringen van de sterfte door vroegtijdig te behandelen bij een hart infarct. kan niet alleen maar worden opgelost binnen het ziekenhuis met de hartbewakingsapparatuur. Buiten dat ziekenhuis is een andere organi satie nodig- Volgens dr. Dekker gaat het voornamelijk om een financieel en organisatorisch probleem. „Iemand met een stilstand van de bloedsomloop door een hartinfarct heeft een grotere overlevingskans als hartmassage wordt gegeven en als er een defibrillator kan worden ge bruikt; een apparaat dat de dodelijke gevolgen van een hartinfarct be strijdt Het is gebleken dat mensen met een hartstilstand tijdens de eer ste uren in het ziekenhuis meer over levingskans boven de negentig procent hebben als zo'n apparaat, wordt gebruikt. Maar dat ding staat dan ook naast het bed. Buiten het ziekenhuis zou je dat ook mogelijk willen maken. Helemaal on denkbaar -is- zo iets niet, want van aile mensen, die een. vers hartinfarctt bepaalde aandoeningen aan het hart. Je zou dus kunnen overwegen om een aantal van die mensen te selecte ren, die veel risico lopen en dan zou je je kunnen óverwegen om daar eer. defibrillator neer te zeggen. Maar dat geeft wel problemen. Ten eerste is daar de psychische belasting van de mensen, die zo'n ding in huis heb ben. Nu valt dat denk ik wel weer mee. Meestal wennen we wel lang zaam aan voorzorgsmaatregel. Men sen hebben toch ook een brandblus- apparaat in hun caravan? Maar het gaat ook om het deskundig gebruik en om de betaalbaarheid. Daar zou iets op gevonden moeten worden. Je zou een goedkoop massa- produkt moeten hebben, dat een au tomatische schakeling heeft dat het electrocardiogram beoordeelt en dat alleen in werking komt bij bepaal de dodelijke stoornissen van de hart- werking. Maar dat zijn toekomstdro men. Zover zijn we niet. Wat nu al wèl mogelijk is, is dat men bij een hartstilstand door mid del van uitwendige hartmassage met de handen de bloedsomloop op gang houdt totdat er iemand met een de fibrillator komt. Het is dan wel een vereiste dat de hartmassage goed ge beurt. En verder: het heeft geen zin om een hartmassage en beademing te gaan beginnen als er niemand met 'n defibrillator te hulp kan komen. Om gekeerd heeft het ook weinig zin met hartambulances rond te rijden als er niemand aan hartmassage doet. Met de combinatie hartmassage en gebruik van een defibrillator kan één op de vijf mensen in leven worden gehouden. De American Heart Associaion heeft aangegeven welke msen in aanmer king kunnen komen om hartmassage toe te dienen. Dat zijn: alle artsen hartmassage en beademing beho ren nog steeds niet tot de opleidings eisen van de arts verpleegkundi gen; politie; brandweer en familiele den van mensen die al eens een hart infarct hebben gehad en scholieren. Dr. Dekker: „Het is een uitstekend idee om ook leerlingen van middel bare scholen hartmassage te leren. Zij zijn nog in staat om behoorlijk te leren en ze zijn lichamelijk sterk genoeg, iets wat hartmassage zeker vraagt. Bovendien heb je die mensen in groepsverband op school en zo moet je het leren. De biologielessen en of de gymnas tieklessen zouden geschikt zijn voor het onderricht in hartmassage". „Dit onderricht moet goed gebeuren met behulp van praktische oefenin gen op speciale oefenpoppen. Men moet voor de kwaliteit van de geboden hulp zorgdragen. In dat op zicht heb ik wel wat begrip voor de zorgen, die men zich bijvoorbeeld in de kringen van de EHBO maakt. Men maakt zich bezorgd over het eventueel toebrengen van letsel bij mensen, die geen werkelijke hartstil stand hebben. Wij moeten voor ogen houden, dat we door hartmassage en beademing .en het gebruik van defibrillatorne niet het hele probleem van de plot selinge hartdood kunnen oplossen. De percentages mensen, die men ermee kan redden zijn klein. Maar het zijn percentages van zeer grote aantallen mensen en daarom vind ik toch dat het hoog tijd wordt dat we er iets aan gaan doen. Want nog eens: de acute hartdood buiten het zieken huis is het grootste medische pro bleem van deze tijd als je praat over mensen die in principe te red den zijn". WAT DEED DE HARTSTICHTING Schoolonderzoek Westland. Gedurende de zomer van 1973 vond in het Westland bij ongeveer 2800 kinderen in de leeftijd van 10 en 11 jaar 'n longfunctie-onderzoek plaats, waaraan door de steun van de N.H.S. een onderzoek naar het risico-patroon van hart- en vaatziekten kon worden gekoppeld. Naast de registratie van familiaire ziekten, ziekten van het kind en klachten, werd tevens ge vraagd naar voedingsgewoonten op het gebied van volle melk en eieren en rookgewoonten. De bloeddruk werd gemeten en na 't innemen van een dosis glucose werd enig bloed afgenomen. In een laboratorium werd later het cholesterolgehalte van het bloedserum bepaald. Naar aanleiding van bevolkingsonder zoeken in o.a. USA, Gr. Brittannië, Australië en Finland mag aangeno men worden dat het risicopatroon van Nederlandse kinderen met betrek king tot het ontstaan van hart- en vaatziekten eveneens ongunstig is. Van dit patroon is thans in ons land nog niets bekend. Aangezien het ont wikkelingsproces van hart- en vaat ziekten reeds op zeer jonge leeftijd aanvangt en het opsporen van het risico-patroon op jeugdige leeftijd der halve van groot belang is, wacht men het resultaat van het onderzoek met spanning af.. UitL onderzoekingen bleek dat in de hoge risicogroep een verlaging van 't cholesterolgehalte' v. het bloed met 25 pet. met betrekke lijk eenvoudige voorschriften te be werkstelligen is. De Nederlande Hartstichting stelde in totaal f 89.000,- ter beschikking ter uitvoering van het onderzoek. Onderzoek naar de verschijnselen en behandeling van het hartinfarct te Rotterdam Imir-project. Binnen het. kader van een samen werkende groep huisartsen te Rotter dam en met medewerking van het Rhoraxcentrum van de Erasmus- universiteit is met steun van de Ne derlandse Hartstichting een groot scheeps project gestart, waarbij infor matie wordt vergaard over patiënten, waprvan de huisarts vermoedt dat de patiënt dreigende symptomen heeft van een hartinfarct. Hierbij geldt de overweging dat een meer direct in grijpen mogelijkerwijs het ontstaan of het verloop van een hartinfarct kan verhinderen. Naast een aantal medi sche factoren is men geinteresseerd in 't verloop van de gang van zaken voorafgaand aan de opname en de mogelijke vertragingsfactoren. Deze vertragingsfactoren liggen onder mee meer bij de patiënt (o.a. weerstand tegen het roepen v.d. arts?) bij 't ver voer. en bij de opnamepolitiek van de verschillende ziekenhuizen. Men inte resseert zich in het bijzonder voor de complicaties die mogelijk als een gevolg van de vertragingsfactoren tussen de eerste oproep en het be ginnen van de effectieve behandeling optreden. Het IMIR-project hoopt inzicht te ge ven in de vraag in hoeverre thuis- behandeling van het dreigende of reeds ontstane hart-infarct verant woord is. 'n Antwoord op die vraag kan 'n werkelijke bijdrage zijn bij de vraagstelling welke behandeling me disch verantwoord en toch econo misch optimaal is. Voorts wordt de relatie tussen 'n tijdig herkennen van 't hartinfarct en de vermindering van het aantal sterfgevallen onder zocht. Bij het project worden een aantal doktersassistente» ingeschakeld, waardoor 't tevens mogelijk is om te onderzoeken in hoeverre para-me disch personeel (doktersassistenten) kan worden ingeschakeld voor steun aan het bestaande medisch apparaat (de huisarts, de G.G. en G.D.). De Nederlandse Hartstichting telde een bedrag ad f 500.000,- ter beschik king in de hoop dat de uitkomsten van het onderzoek 'n daadwerkelijke bijdrage zullen leveren bij de vermin dering van 't aantal sterfgevallen na het optreden van een hartinfarct. Het hartbullctin voor artsen. De Nederlandse Hartstichting geeft met medewerking van een aantal zeer bekwame medici 't periodiek ..het Hartbulletin" uit, waarbij aan alle artsen in Nederland (èn aanko mend-artsen) informatie op cardiolo gisch gebied wordt gegeven. De door nationaal en internationaal on derzoek vergaarde kennis bij de be strijding van hart- en vaatziekten in al hun verschijningsvormen wordt op deskundige en overzichtelijke wijze bijeengebracht in „het Hartbulletin" Voor artsen is het een informatie-me dium dat hun op de hoogte houdt van de jongste ontwikkelingen in de car diologie. Naast de gebruikelijke advertentie inkomsten maakt een bijdrage van f 150.000,- van de Nederlandse Hart stichting de uitgave van dit bijzonde re, wetenschappelijke periodiek mo gelijk. Het is een bijzonder verant woorde bijdrage aan de nascholing van alle dokters, tót heil van de be volking. Bloeddrukonderzoek bq inspannings- proeven te Utrecht. Bij de tot nu toe gebruikelijke metho den ter meting van de hartfunctie in rust en tijdens inspanning werd de hartcatherisatie toegepast. Via een bloedvat werd daartoe verfijnde meet apparatuur in 't hart gebracht, waar na de beschikbare gegevens, nodig voor een goede diagnose, konden wor den geregistreerd. Een werkgroep v. het Medisch Fysisch Instituut TNO te Utrecht tracht in samenwerking met een aantal cardiologen uit ver schillende cardiologische centra in ons land 'n methode te ontwikkelen, waarbij het mogelijk wordt de bloed druk in het hart te meten zonder dat daarvoor apparatuur in het bloedvat moet worden ingebracht. Deze „onbloedige" techniek zou kun nen worden toegepast door gelijktijdi ge registratie van o.a. electrocar diogram en fono-cardiogram waarbij de meetgegevens via een compu ter verwerkt worden tot bruikbare gegevens bij de diagnose. Deze nieu we meettechniek zou poliklinisch kun nen worden toegepast, zodat opname voor hart-catheterisatie in sommige gevallen tot het verleden zou- kunnen gaan behoren. Tot de essentie van de methode behoort, dat de hartfunc tie gemeten wordt bij 'n persoon die lichamelijk belast wordt, bijv. bij 'n fietsergometerproef. De Nederlandese Hartstichting steunt, naast vele andere researchprojecten. ook dit onderzoek ten bedrage van f 110.000,-. Vervolg-Onderzoek Vlagtwedde. Nadat in 1970 door een team van de Groningse Universiteit, olv prof. dr. J. Nieveen in samenwerking met tal van andere cardiologische centra een bevolkingsonderzoek bij een groep mannen van 20-50 jaar werd gehou den, bleek het noodzakelijk om ter verkrijging van een juist beeld over de ontwikkeling van hart- en vaatziek ten op geregelde tijd een vervolg onderzoek bij de zelfde groep mannen te doen. De Ned. Hartstichting die ook het eerste onderzoek finan cieel aanzienlijk steunde, voteerde een bedrag van f 152.000 om het vervolg-onderzoek mogelijk te maken. De ervaringen opgedaan in Vlagt wedde zijn van groot belang bij 't toekomstig epidemiologisch onder zoek onder de Nederlandse bevolking. Vroegtijdige herkenning van de risico factoren kan een latere storing in de En aangezien de Nederlandse Hart- hartfunctie mogelijk voorkomen, stichting er van uit gaat dat voorkó men nog altijd beter is dan genezen, steunt ze gaarne het onderzoek te Vlagtwedde. Ze zal dat ook blijven doen, want Vlagtwedde is nu voor een periode van 12 jaar a.h.w. geadop teerd. Aanschaf Dcfibrillatoren. Op tal van plaatsen in Nederland, waar snelle medische hulp bij een ritme-stoornis van het hart door ver schillende oorzaken bemoeilijkt wordt (of waar grote mensenmassa's bij een zijn) heeft de Nederlandse Hart stichting zgn. ..dcfibrillatoren" ter beschikking gesteld. Deze apparaten kunnen door deskundigen gebruikt worden om het hart door middel van 'n krachtige electrische prikkel weer in een regelmatig ritme terug te bren gen. Via de kranten en andere media heeft u het afgelopen jaar kunnen vernemen dat reeds in een aantal sportstadions en elders met behulp van een defibrillatr mensenlevens werden gered. De Nederlandse Hart stichting voteerde in 1973 voor de aanschaf van de dcfibrillatoren een bedrag van f 70.000,- en hielp daar o.a. Ameland, Voorburg, Den Haag, Sportcentrum Papendal, Amersfoort. Roosendaal en het vliegveld Schiphol De Raad van Europa heeft de Eu ropese landen verzocht alles in hel werk te stellen om verder verval en sloop van onvervangbaar architecto nisch erfgoed te voorkomen en 1975 uitgeroepen tot Europees Monumen tenjaar. (European Architectural He ritage Year; vergelijk Natuurbe schermingsjaar 1970). De Raad heeft in al die landen enige projecten uitgekozen die, ieder in zijn .eigen soort, bijzondere vormen van /.mo numentenzorg" zijn. In Nederland zullen de internationale schijnwer pers worden gericht op Amsterdam, Middelburg en Orvelte (gemeente Westerbork). Afgevaardigden uit 20 landen zijn in juli te Zürich overeengekomen een campagne te voeren voor betere wet gevingen ten behoeve van de gebou wen uit vroeger eeuwen, voor ver betering van restauratie-technieken or vooral voor hel wekken van grotere belangstelling van de gehe le Europese bevolking voor dit as- pert van onze cultuur. In regelmatig óverleg met; een internationaal orga nisatie-comité zijn nationale instan ties in de betrokken janden aan het werk om die campagne op touw te zetten onder het motto een toekomst voor ons verleden. Dat doet in Nederland de Stichting Nationaal Oomitc Monumentenjaar 1975 (M-75), waarvan Z.K.H. Prins Claus het erevoorzitterschap heeft aanvaard. In het Algemeen Bestuur van M-75 (onder voorzitterschap van dr. F. H. M. Grapperhaus) heeft een veertigtal vertegenwoordigers van velerlei instanties zitting; zij vor men werkgroepen (of de kernen daarvan), die in nauw contact met het Dagelijks Bestuur in diverse sec toren aan de slag zijn gegaan. Hun activiteiten zijn onder meer gericht op contact mét. de provincies en ge meenten. die in het geheel van de monumentenzorg nu een maal een belangrijke taak heb ben; de herdenking van het feit dat. hier te lande reeds een eeuw ge leden (in 1875) een begin werd ge maakt met overheidszorg voor óns culturele erfgoed; coördinatie van het Monumen tenjaar en de herdenking van het 700-jarig bestaan van Am sterdam, Europa's hoofdstad met het grootste aantal geregistreer de monumenten; - de jeugd meer begrip en waar dering voor ons monumentenbe- zit bijbrengen door kennisma king daarmee via het onderwijs proces, alsook door excursies, bouwplaten, prijsvragen en wed strijden; kennis en liefde voor ons bouw kundig erfgoed ook bij andere leeftijdsgroepen bevorderen door informatie, lectuur en cursus sen; nuttig gebruik van oude resp. ge restaureerde panden in de heden daagse samenleving; verhoging van hun „aanzien" door verbe tering van hun omgeving; toerisme en recreatie met on ze monumenten in het middel punt; stimuleren van de belangstelling van allen, wier functie verband houdt met ruimtelijke ordening, bouwvakken, dorps- en stadsge zichten en landschappelijk schoon; publiciteit met alle daartoe ge schikte middelen, contact met de (vele tientallen) en restaurerende instellingen, die hier te lande op zo talrijke en uiteenlopende gebieden werkzaam Evaluatie voedingsvoorlichting te Wa peningen. De vakgroep Voorlichtskunde van de Landbouwhogeschool te Wageningen onderzoekt met steun van de Neder landse Hartstichting in hoeverre de voedingsvoorlichting, gericht op de preventie van hart- en vaatziekten, haar doel bereikt en hoe de effectivi teit mogelijk verder is te verbeteren. De Nederlandse Hartstichting maakt er geen geheim van dat de preven tieve bestrijding van hart- en vaat ziekten een belangrijke verandering van onze voedingsgewoonten met zich mee zal moeten brengen. In ons voe dingspatroon, en daarbij verder in ons gehele leefpatroon, hebben we de risicofactoren bij het verkrijgen van o.a. een hartinfarct ingebouwd. Ver andering van de voedingsgewoonten kan een vermindering van een risi co voor een hartinfarct met zich mee brengen. Een goede voedingsvoorlich ting is daarom uiterst belangrijk. In velerlei vorm (Hartslag-publicaties, informatie-brochures, kooklessen, öi- eetlijsten, gezonde recepten) wordt de aandacht op een verantwoorde voe-; ding gevestigd. Voor een bedrag van f 42.500,- steunt de Hartstichting het Wageningse onderzoek. Bedrijfsgeneeskundig onderzoek te Den Haag. Sinds 1967 worden PTT-personeelsle- den van 40 jaar en ouder ja'arlijks in diverse centra onderzocht door een team van artsen, verpleegkundigen, analisten en assistenten. Bij het on derzoek, dat alle facetten van de li chaamsfuncties omvat, wordt tevens het cholesterolgehalte van het bloed serum bepaald. Een hoog cholesterol gehalte wordt als een der belangrijke risico-factoren bij het ontstaan van een hartinfarct genoemd. Bij het bedrijfsgeneeskundig onder zoek was het tot voor kort onmoge lijk om alle gegevens van de choles- terol-bepalingen centraal te registre ren en te analyseren. Een subsidie van de Nederlandse Hartstichting van f 7500,- maakte het mogelijk om met medewerking van het Centraal Laboratorium van het TNO te Delft de gewenste totaal overzichten over een breder vlak en gedurende een langere tijd vast te wïëg"j*en.""-'' 'a Naast de steunverlening aan research projecten op cardiologisch en ander gebied, verstrekte de Ned. Hart» stichting ook een groot aantal subsi» dies op verwante terreinen. Het to taal aantal beloopt over de honderdj projecten per jaar. Soms wordt steur* verleend bij de totstandkoming vanj een proefschrift (wanneer de inhout» van belang is voor de verdere be-' strijding der hart- en vaatziekten), dan wordt materiaal aangeschaft voor de opleiding van para-medisch personeel in hartbewakmgsafdelingen. Medici worden in staat gesteld be langrijke internationale wetenschap pelijke congressen bij te wonen ofc belangrijke buitenlandse medici wor den voor besprekingen naar Neder land uitgenodigd. Revalidatieprojec ten worden in belangrijke mate ge steund en binnen het kader van de. Hartstichting vindt veelvuldig over-; leg plaats over te nemen maatrege-i len. Naast de uitbreiding van het* aantal hartbewakingseenheden, een streven van de Hartstichting dat da laatste jaren ruim beloond is. heeft de Hartstichting onlangs een 200-<al PIP- cassettescopes aangeboden aan da hartbewakingsafdelingen ter uitbrei ding van de voorlichting aan infarct patiënten over hun ziekte onder het motto „het hartinfarct:... begin van een ander leven". Met de aanschaf van deze apparatuur (met inbegrip van de grote bedon gen korting) was alleen al een bedrag van f 400.000,- gemoeid. Voor de di recte dienstverlening aan de hartpa tiënten een goed besteed bedrag. De verlening van de subsidies aan d# verschillende aanvragers wordt be oordeeld doorde Wetenschappelijke Adviesraad v.d. Nederlandse Hart- staande medici: cardiologen, och ook biochemici, internisten, voeings- deskundigen, natuurkundigen en epi demiologen, zitting hebben. Na uitvoerige bestudering v.d. sub sidieaanvraag wordt al dan niet tot honorering v.d. aanvraag overge gaan. Het medisch en administratief apparaat v.d. Hartstichting contro leert de voortgang van het onderzoek project, dat gefinancieerd wordt. Het door het Nederlandse volk bij eengebrachte bedrag ten gunste van de Nederlandse Hartstichting wordt dan ook op zo efficiënt mogelijke wij- j ze besteed. Met weinige maar hard werkende en ge-engageerde mede werk (st)ers RHENEN De directie van Ouwe hands Dierenpark heeft besloten me de te werken aan de totstandkoming van een reclame-museum. Dit plan is voor Nederland gelanceerd door het Genootschap voor Reclame, waarvan Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden beschermheer is. De inzending- van Ouwehand zal bestaan uit materiaal, dat de geschiedenis vertolkt van hst ontstaan van de die rentuin. De oprichter van het park is in Rhenen begonnen met een siga renfabriek. Daarna stichtte hij een fa briek voor veevoeder, waarvan het meest bekend werd het legendarisch geworden ..Ouwehands Opfokvoer". Langzaam maar zeker kwam er een hoenderpark achter die laatste fabriek en in 1932 werden de poorten van het dierenpark geopend, waarmee een ein de kwam 'aan de veevoederproductie. Ook aan de jongste geschiedenis van het rscreatiepark op de Grebbeberg zal de nodige aandacht worden be steed, zoals de opening van 't prach tige natuurbad in 1957, de inmiddels al weer geheel bezette camping en ui teraard de bouw van de dolfijnenhal in het centrum van het park. Met name de inzending van Ouwe hand zal straks in het reclame-muse um een toonbeeld zijn van de-manier waarop een talentvol zakenman, door alle zeilen bij te zetten, een stormach tige ontwikkeling kan doormaken. Terwyl een kleine groep partijleden zich het vuur uit de sloffen loopt voor de komende Statenverkiezingen, inte- esseert het gros van de kiezers zich nauwelijks voor dit gebeuren. Waar om zou je ook als je in de meeste ge vallen niet eens weet wat een provin cie doet, dat er Statenleden zijn cip wat die mensen doen voor je. In 1970, het jaar waarin voor 't laatst Staten verkiezingen zijn gehouden, bleef 31 procent van de kiezers thuis toen er zijn (kerken, molens, vestigin gen, torens, buitenplaatsen, hof jes, boerderijen, kastelen, gevel stenen, bruggen, tuinen, klokke- stoelen enz. enz.). De voor dit doei ingestelde werk groep is identiek aan de Nationale contact commissie monumenten be scherming die ook na 1975 zal bevor deren dat monumentenzorg zal worden ervaren als een onmisba re bijdrage aan ons leefmilieu en die de bijeenkomst in de Pieterskerk te Utrecht op 19 januari 1974 heeft belegd. Aan de oprichting van provinciale comité's wordt gewerkt. Publieke be langstelling en invloed van de open bare mening zijn onontbeerlijk om in volksvertegenwoordigingen op lan delijk-, provinciaal- en plaatselijk ni veau gewicht ten behoeve van mo numentenzorg in de schaal te kun nen leggen. Een reeks boeken met afbeeldingen, beschrijvingen en ge schiedenissen van Nederlandse bouwwerken zal in verband met M-75 het licht zien. Het Europese Monumentenjaar zal in oktober 1975 uitmonden in een in ternationaal congres te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling daar een Eu ropees Handvest vast te stellen ter bescherming van het monument. gestemd ging worden. Zal het op 27 maart anders gaan? De Regionale Omroep Noord en Oost (RONO) stelde zich die vraag ook. De RONO besloot er een aantal programma's tegen aan te gooien. Daarmee hoopt ze antwoord te krij gen op een aantal vragen, zoals: is die belangstelling voor de provincie werkelijk zo klein? En zo ja. waarom dan. Kan het anders en hoe dan? Wat doen die provincies eigenlijk? Zijn ze verkiezingen waard? Kortom: de RONO probeert aan de hand van vraaggesprekken met aller lei betrokkenen (dus ook de kiezers) te achterhalen waarom dit en waar om dat te beleven valt. Daarvoor heeft de RONO zich de medewerking verzekerd van twee deskundigen. Mensen van de universiteit in Nijme gen. die een vak gemaakt hebben van het bestuderen van allerlei politieke verschijnselen. Van de Tweede Kamer weten we meer. Je weet dat daar over de in houd van je beurs beslist werdt, en wat je er mee kunt doen niet te ver geten. Je weet dat van die lui de hoogte van je AOW-uitkering afhangt, je weet dat die mensen 'n vinger in de pap hebben als 't om maatregelen gaat die de werk 'degenheid moeten verbeteren. Daar wil je wel voor naar de stembus. Maar voor de provincia le staten? Afwachten maar. De kiezer weet over 't algemeen niet wat de provincie doet, wat de statenleden doen en wat de bestuur ders als gedeputeerden doen. Waar voor ze zich zo inspannen. Waarv ze 's morgens in alle vroegte opstaan S, i 1/ ,V .- A-, I U. L Tt 4 d" hrk TA ft 5 De hiernaast afgebeelde figuur toont ons de sterrenhemel zoals wij die in de maand maart 's avonds zien kunnen. Van de planeten komt Venus begin maart twee uren voor de zon op en om de eerste trein naar Den Haag te halen. Naast de „klompentrein" de meest bekende: de „ambtenaren- trein"... Nou, en als je dat niet weet dan zie je dat stemmen op kandidaat zus en kandidaat zo ook niet zo zitten. De RONO wil voor U een aantal ach tergronden blootleggen. Zoals gezegd, met vraaggesprekken. Aan de hand daarvan kunnen de deskundigen politicologen heten die mensen maar conclusies trekken. Wilt U luisteren. Okee. dan staat hier onder een lijstje met tijdstippen waar op de RONO de verkiezingsprogram ma's uitzendt. We zijn trouwens dage lijks tussen zes en acht uur 's avonds in de lucht met genoeg andere inter essante programma's. Kijk maar in de krant of in de radio-gids. De RONO zendt uit op de middengolf 188,2 meter en op FM-kanaal 5. 31 en 35 of 88,60 mHz, 97,45 MHz en 96,20 MHz. Het nog volgende programma voor het Statenprojekt: „Hebben Provin ciale Staten zin?" luidt: 12 maart 19.30 u. Algemeen program ma. 14 maart 18.30 u. Groninger pro gramma, 19 maart 19.30 u. Algemeen programma. 21 maart 18.30 u. Fries programma. 26 maart 18.30 u. Discus sieprogramma tussen de drie RONO- studio's (Groningen. Leeuwarden en Enschede), 2 april 19.30 u. Algemeen programma, 9 april 19.30 u. Algemeen programma. schittert 's morgens in het Zuid-Zuid oosten. Op 14 maart is haar afstand tot de aarde iets meer dan 77Ils mil joen km. De planeet Mars, te kennen aan haar rosse kleur, bevindt rich in het ster renbeeld Stier ten noorden van de hel dere ster Aldebaran. Op 24 maart staat Mars 245 miljoen km. van de aarde. Jupiter bevindt zich deze maand nog (schijnbaar) te dicht bij de zon om waargenomen te kunnen worden. Saturnus kan men deze maand vinden ten noorden van het sterrenbeeld Ori on. Op 4 maart is haar afstand tot ons 1300 miljoen km. Met een prismakij ker van b.v. 10 x 50, liefst op een sta tief, zult U beslist de Ring om de pla neet kunnen zien. Op 21 maart om 1 h 07 min. passeert het middelpunt van de zon het vlak van de hemelequator van zuid naar noord, m.a.w. de lente gaat nu begin nen. Op de bekening ziet U in het sterren beeld Andromeda een nevelvlekje. Dit vlekje is met het blote oog te zien als een wazige vlek en verschijnt in 'n prismakijker reeds veel duidelijker. D;' nietig lijkende object is in werke lijkheid een melkwegstelsel, ongeveer even groot ais het onze en bestaat uit zo'n 100 miljard sterren. Dit enorme sterrenstelsel bevindt zich op een af stand van 2,2 miljoen lichtjaren, dat wil zeggen het lie! doet er. met een snelheid van bijna 300.000 km. per se conde. 2,2 miljoen jaren over om ons te beriiken. Als men dan ook nog be denkt dat dit stelsel een van de naas te buren van ons eigen melkwegstel sel is, kan men misschien een (zeer kleine) indruk krijgen van de groots heid en de oneindigheid van het uni versum. Om het stère--' aartje te vergelij ken met de s" ^hemel moet men het boven het ho ..d houden, en wel zo dat de punten Noord. Oost. West en Zuid met de echte windstreken sa menvallen. H. ten Bosch.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 7