VRIJE TIJD. BLIJE TIJD Zelfklevende mozaïek van echte keramiek sr Wandbekleding toont zich thans in volle glorie Sier- langs en stootrand de oyfollank /tw- Schilderkussens voor kliedervrij verven Sanitair-comfort zelf aanbrengen LIJMEN ./V' AEG Karweiset N Ken uw hout Hemlock Western Am. wit Eiken Ingebouwd vakmanschap Af strip baar behang Verfkleuren zien in geu Flexo-rlruk KREATIEVE MOGELIJKHEDEN VOOR JONGEREN Menige handige doe-het-zelver kent de problemen die verbonden Éjn aan het zelf tegelzetten. Problemen die zo groot zijn dat velen er niet eens aan durven beginnen. Maar nu wordt tegelzetten net jo gemakkelijk als het plakken van een postzegel op een brief. Want Alabastine Holland BV, vervaardiger van zoveel doe-het- zelf produkten, heeft nu een oplossing gevonden die alle probe- men van het tegelzetten heeft waargenomen. Van deze onderne ming zijn zelfklevende Poly en Panel tegelmatjes op de markt gebracht die behalve gemak ook nog heel wat andere voordelen brengen. Het wordt nu zelfs met twee linkerhanden mogelijk bad kamer en keuken, de hal, tafelbladen, kastplanken, vensterbanken en andere plekjes in huis die kleur en schoonheid te geven waar van men reeds zo lang droomde. De Poly e» Panel tegelmatjes van Alabastine hebben lijmstrippen aan de achterzijde, die op iedere degelijke ondergrond plakken. Die ondergrond (zoals van hardboard, geverfde mu ren, gips en zelfs van oude tegels) levert geen enkel probleem op. Men behoeft alleen maar het schutblad weg te trekken en het matje kan op idere gewenste plaats worden aan gebracht. Geen cement, geen vuil, geen problemen alleen gaat het veel vlugger dan 't conventionele tegelzet ten. Poly én Panel bestaat uit matjes van 27x27 cm. zodat het mogelijk is een vrij grote oppervlakte ineens te bedekken, een hele muur dus in Een badkamer geheel met mo zaïek beplakt. Het inwassen van de geplakte tegeltjes levert een -fraaier ge heel op betrekkelijk korte tijd. De matjes zijn van echte keramiek. Dat betekent dat ze heel gemakke lijk schoon te maken zijn en dat ze bestand zijn tegen vuil, vet, zuren alkaliën. Ieder matje bestaat uit 50 stukjes mozaiek die aan de achterkant ver bonden zijn door een linnen net. Nadat de matjes zijn aangebracht, verdient het aanbeveling de voegen met voegwit van Polyfilla in te wassen, waardoor een bijzonder af gewerkt geheel ontstaat. De tegels Ihcbben nauwkeurige geselecteerde motieven en men kan kiezen uit elf prachtige kleuren. De opkomst en steeds verde re penetratie van kunststoffen als PVC, polystyreen, polyes ter, etc. heeft de ontwikkeling van chemisch-technische pro dukten versneld. Klassieke ma terialen als hout en board zijn op een aantal gebieden ver drongen door kunststofmateria len. Dit bevorderde het aanbod in kunstharslij men als b.v. epoxylijmen, polyrethaanlijmen en andere kunststofprodukten. Milieuvervuiling, milieube scherming, woonklimaat, woon omgeving en soortgelijke onder werpen zullen in de nabije toe komst hun invloed doen gelden op de ontwikkeling van che misch technische produkten. De nadruk zal dus steed's meer komen te liggen op schonere produkten en dat was op de vorige maand in Utrecht gehouden Vakbeurs Karwei al duidelijk te merken. Vele nu vloeibare of pasteuze lijmen worden meer en meer uitge voerd in dikkere of zalfachtige produkten. Het streven van de fabrikanten zal er meer op gericht zijn probleemloze pro dukten te vervaardigen, resp. de toepassing zo te vereenvou digen, dat elkeen er probleem loos mee kan werken. Er zijn eenvoudige vervangers van schilderkwasten in de han del die wellicht een uitkomst kunnen betekenen voor de ve len die met de gebruikelijke verfkwasten maar moeilijk overweg kunnen en daardoor niet de moed opbrengen om in huis eens een nieuwe verflaag aan te brengen. Die vervangers zijn de zg schilderkussens, waar van een tweetal merken op de beurs voor doe-het-zelvers Kar wei '74, die begin februari in Utrecht werd gehouden, nogal wat belangstelling trokken. Men demonstreerde er met de Peter Paint (van Ropa Interna tional BV, Overschiestraat 138, Amsterdam) en met de Brush- master (van Technische Han- delmij Fred Pril BV, Energie weg 3, IJsselstein). A De NV Elektriciteitsmaatschappij AEG te Amsterdam (Aletta Jacobs- laan 7, telefoon 020-5116333) heeft een nieuwe brochure „AEG Karweiset het toekomstzekere systeem", uitge geven waarin alle elektrische gereed schappen en toebehoren van AEG voor de doe-het-zelver zijn opgenomen. In 36 pagina's worden alle gegevens van machines en hulpstukken opgesomd, terwijl het totale karweiset-systeem op 3 pagina's zo is gerubriceerd dat het geheel in een oogopslag is te overzien. De Peter Paint schilderkussens zijn in een set van vier verschillende modellen te krijgen. Een model daar van is bijvoorbeeld bijzonder geschikt om ook de muur achter de verwar mingsradiatoren een nieuw verfje te geven. De kussens zijn in een hou der gevat waaraan een gewone stok of bezemsteel bevestigd kan wor den, zodat men niet eens een ladder nodig heeft om bovenaan de muren of tegen het plafond te komen. De te bezigen verf wordt uit de ge bruikelijke bussen in een platte schaal of een blik uitgegoten en daarin wordt dan het kussen gedoopt en op de rang afgestreken. Daarna kan men de verf op de gewenste vlakken aanbrengen zonder dat men bevreesd hoeft te zijn voor spetten of afdrui pen en men heeft ook goen Jast van kwastharten. Er behoeft niet eens met uiterste zorg gestreken te wor den want de verf komt in zo gelijke hoeveelheden op het muurvlak dat er geen of nauwelijks (èn dan kan men eenmaal nastrijken) strepen of „uit zakkers" komen. Men bespaart daar door met de Peter Paint (volgens Ropa) dertig tot vijftig procent aan verf en veel aan tijd, terwijl (vol gens Pril) de Brushmaster de schil derellende omvormt tot schilderple- zier, ook als het om lakken, beit sen en vernissen gaat. Het is de moeite waard het eens te proberen. ï)e trend, die3aeh% al .reeds ëftige jaren aarzelend afte kende, manifesteerde zich op de vakbeurs Karwei '74 in volle glorie. De wand is herontdekt. Behang en an dere soorten wandbekleding zullen in de komende jaren de woonsfeer in belangrijke mate mede bepalen. Daar van getuigt het overweldi gende aanbod op de beurs, waarmee het nieuwe doe- hët-zelf-seizoen is ingeluid. Bij alle exposanten van behang en wandbekleding van oudsher één van de peilers van het doe-het-zelf-gebeu- ren staan de expressieve moge- Behalve Hemlock, Western (Tsuga heterophylla) bestaat er ook een eas tern hemloch, in het algemeen wordt eerstgenoemde naaldhoutsoort hoger aangeslagen dan de ander. In de Ne derlandse handel komt hoofdzakelijk western hemlock voor. De kleur va rieert van witachtig tot licht" geel bruin, soms met een wat rossige tint. Tussen kern en spint is geen dui delijk kleurverschil. De nerf is ma tig fijn, de draad recht, soms wat onregelmatig. Het volumegewicht is 0,45. Goed te bewerken, soms echter wat bros, zodat men voor verbrokke ling van het kopse vlak most oppas sen. Hemlock laat zich gemakkelijk schroeven en spijkeren. Verven, ver nissen en lijmen leveren geen moei lijkheden op. Het hout wordt hoofdza kelijk voor binnenwerk toegepast: pla fond- en wandbetimmeringen, lijs ten, kozijnen, carosserievloeren, meu belbinnenwerk, kisten, bezemstelen enz. Door het ontbreken van hars een goede houtsoort voor saunabaden. Eiken. Amerikaans wit (Quercus al- ba, Q. sp. div.) onderscheidt zich van rood eiken door de thyllen welke zich ln de vaten van dit loofhout bevinden en die het doorlaten van vloeistoffen tegengaan (bij rood eiken is dit niet het geval). Voor de vatenindustrie en scheepsbouw is het noodzakelijk dat men hieraan aandacht schenkt en dat men zich uitsluitend bepaalt tot het gebruik van wit eiken. Ingevoerd Amerikaans eiken bestaat meestal uit een vrij groot aantal botanisch ver schillende eikesoorten die in twee grote groepen worden ingedeeld naar gelang zij worden gerekend tot de wit te eiken of de rode eiken (commer cial white oak en commercial red oak). De duurzaamheid van wit ei ken is tamelijk groot. Het volume gewicht bedraagt 0,700,80. Het hout wordt toegepast voor vaten, scheeps huiden, sloepen, traptreden en verder voor alle normale toepassingen als bij Andere eikesoorten. lijkheden van de wand centraal. Er heeft zich zeer modebewust opge steld. Niet langer zijn het de onopvallende allemaal op elkaar gelijkende wit jes" die in de collecties dc dienst uitmaken. Het zijn de kleuuren en dessins die de boventoon voeren, opvallende, uitdrukkingsvolle motie- De benangindustrie heeft zich meer en meer op de behoeften en moge lijkheden van de doe-het-zelver inge steld. Het benodigde vakmanschap is als het ware in de produkten in gebouwd. De prijsstijging van behang valt in verstrekkende kwaliteitsver- verbeteringen terug te vinden. Praktisch alle behang is thans wa tervast. Dit heeft een belangrijk voor deel bij de verwerking. Vlekken of doorlopen v.d. kleuren, wat vroeger nog wel eens kon optreden, behoort definitief tot 't verleden en lijmvlek- jes kunnen gemakkelijk verwijderd worden. Een andere verworvenheid van de laatste jaren is het zg. afwasbare behang. De vraag naar dit type neemt toe, nu er zo'n duidelijke ten dens naar 't behangen van keukens, hallen en bad- en doucheruimten te constateren valt. Net als de winyl- achtige wandbekleding laat afwas- baar behang zich met een zachte bor stel en een normaal afwas- of reini gingsmiddel gemakkelijk schoonma ken. Ook het voorgelijmde behang is niet meer uit de doe-het-zelf-markt weg te denken. De lijmlaag aan de rugzijde hoeft alleen maar bevochtigd te wor den (er worden speciale plakbandjès bijgeleverd, waarin het behang in wa ter ondergedompeld kan worden) waarna het behang gereed is om te worden geplakt. Nieuw is het zgn. „stripable"-be- hang, waarmee een eind wordt ge maakt aan de moeilijkheden die kun nen ontstaan hij het verwijderen van oud behang. Dit afstripbare behang is waarschijnlijk de grootste vernieu wing op behang-gebïed. De papier basis van dit behang bestaat uit twee lagen. Deze zijn nadat het behang geplakt is op tamelijk eenvoudi ge wijze van elkaar te trekken. Wil men dus na verloop van tijd dit "be hang vernieuwen, dan peutert men voorzichtig een hoekje los en kan men in een keer de hele baan van de muur trekken, d.w.z. alleen de bovenste laag met het dessin. De tweede laag blijft op de muur achter en dient meteen als grondpapier voor het nieuw aan te brengen be hang. Hiermee is een eind gekomen aan het meest onplezierige deel van het behangen; heteerst moeten verwij deren van het oude behang. Misschien hebt u wel eens met enige afgunst gekeken naar die fraaie sierlijsten, die bepaalde dure automo bielen over de volle lengte op hun flanken hebben. Die zijn er overigens niet alleen voor de Bier. Ze hebben ook een nuttig effect, want ze voorkomen tal van beschadi gingen. Inter-Union BV (Keizersgracht 370) te Amsterdam brengt een handige ac cessoire in de handel, waardoor de automobilist zelf zo'n sier- en stoot- lijst op de autoflanken van zijn wagen kan aanbrengen. Deze sierlijst is al. op maat gemaakt voor een groot aantal autotypen en behoeft alleen, waar nodig, met de hand enigszins bijgebogen te worden om de lijst aan het profiel van de wagen aan té passen. Het merkwaardige en gemakke lijke is, dat de lijst zelfklevend is en voorzien van een oersterke moder ne kleeflaag, beschermd door een papieren strook. Voor het aanbrengen van de sierlijst moet de laklaag van de auto mot wasbenzine grondig worden schoon gemaakt. De papieren schutstrook wordt dan verwijderd, waarna de aluminium strook meteen kan wor den aangebracht. Als men de moei te even heeft genomen om de lijst eerst door voorzichtig buigen aan 't autoprofiel aan te passen, is 't 'n vrij simpel werkje De lijm houdt de sierlijst, ook na veelvuldig wassen, bij warmte en koude werklijk muur vast. In de aluminiumlijst is een spe ciale PVC-stootrand gebouwd. De stootrand wordt onder de naam 3S in de handel gebracht en is bij de meeste autodealers verkrijgbaar. Op de Vakbeurs Karwei is gebleken dat in de verfsector de hausse van nieuwe kleuren nog niet over is. Elk jaar ont staan steeds weer nieuwe kleurvarianten voor wanden, plafonds, deuren, hout- en staalwerk en worden er naast de klassieke tinten ook telkens nieuwe z.g. progressieve kleu ren gepresenteerd. Menige doe- het-zelf-zaak zal daarom ge bruik gaan maken van kleuren- dispensers die het hem moge lijk maken enerzijds zijn kleu- rengramma voor onmiddellijk? verkoop te beperken en an derzijds toch elke progressieve kleur direct voor zijn klanten beschikbaar te hebben. Ongetwijfeld behoort de groep sanitair tot de meest recente van de doe-het-zelf artikelen op de Nederlandse markt. Kijkt men naar het buiten land en met ftame naar de ont wikkelingen in de Verenigde Staten, dan wekt het verwonde ring, dat in Nederland de groep sanitair nu eerst belangstelling krijgt. Het is minder verbazing wekkend, indien men bedenkt, dat de doe-het-zelver zal zijn af geschrikt door de vaak ogen schijnlijk, daarvoor benodigde vakbekwaamheid en de uitge breide voorschriften van KIWA en de individuele waterleiding bedrijven. De hiervoor genoemde aspecten en de behoefte aan meer sanitair com fort hebben er toe geleid dat de groep sanitair tot de snelst groeien de deelmarkt in de doe-het-zelf bran che kan worden gerekend. Welis waar wordt in de nieuwbouw veel meer aandacht besteed aan de sani taire voorzieningen (de tijd dat een wc en de kraan in de keuken het sa nitaire gezicht van de woning be paalden is voorbij) maar vergelijkin gen met Zweden en West-Duitsland vallen nog steeds in ons nadeel uit. Het zowel absoluut als procentueel geringe aantal badkuipen in Neder land is daarvoor illustratief. Vooi: Vanzelfsprekend zal een groot deel van de achterstand worden wegge werkt via de installatiebedrijven. Vooral als het uitgebreide voorzienin gen betreft. Maar een handige doe- het-zelver is beslist in staat zijn wo ning te voorzien van vrijwel alle sa nitaire artikelen. Bovendien zijn er speciale artikelen welke uitermate geschikt zijn voor de renovatie, zo als douchecabines. Ook reparatie, vervanging c-n uitbreiding van de sa nitaire voorzieningen in de woning zal de doe-het-2elver kunnen uitvoe ren, waarbij de nadruk op reparatie en vervanging zal liggen. Bij de vervanging kan men meer kleur brengen in het sanitair. In het keramische sanitair brengen alle fa brikanten standaardkleuren, de zgn, Eurokleuren.Vele bijartikelen, met name de artikelen in kunststof, ken nen een nog grotere kleurvariatie Op de Utrechtse Karwei-beurs wordt duidelijk tot uitdrukking gebracht hoezeer de dhz-er ook op dit terrein een eigen activiteit kan ontplooien. May fair is er in geslaagd een gemetailleerd wandvinyl te ma ken dat een duidelijk zilveren of gouden sierlaag heeft en in een aantal moderne dessins ver krijgbaar is. Tenslotte willen wij nog wijzen op het nieuwe drukprocédé dat op gro te schaal in de behangindustrie in gevoerd wordt De zgn. flexodruk. De kleurresultaten die hiermee be reikt worden zijn zo briljant en sprankelend, de indruk die dit be hang geeft zo fris en modem, dat flexodruk wel eens de grote hit van het seizoen zou kunnen zijn. Samenvattend zou men kunnen stellen: de grote doorbraak op het gebied van wandbekleding is daar. Behang is definitief uit het slop van het onpersoonlijke, haast steriele wandafwerkingsmateriaal. De moge lijkheden om tot een persoonlijke woonsfeer te komen zijn oneindig vérgroot. In de serie „Werken en Spelen" van Uitgeverij Cantecleer bevindt zich een boekwerk dat opgedragen is ,,Aan jonge mensen waar ook ter wereld en aan alle mensen die zich jong voelen door creatief te zijn". Het is 't goed verzorgde boek „Crea tieve mogelijkheden voor jongeren" van mVs. Pearl Greenberg in de ver taling van Ella M. Aertsen-Huisjes en met foto's van mr. Murray Green berg en vele anderen. De schrijfster weet haar lezers ent housiast te maken, zodat haar opzet om door het zelf beoefenen van al lerlei technieken iemand dichter bij echte kunstbeleving en -waardering te brengen, zeker zal slagen. Zij zet de jongeren aan het zeif doen en ex perimenteren met allerlei materialen. De nadruk ligt op het actief deelne men aan een grote hoeveelheid zeer uiteenlopende technieken. Niet alleen de gebruikelijke zoals tekenen, schil deren, drukken, vormen met hout, papier, klei enzovoort, maar vooral nieuwe technieken als het wer ken met licht en kleur (glas-in-lood, dia's films, en fotograferen zonder ca mera). werken met textiel (applica tie weven zonder getouw en naald- kantwerk Creatieve mogelijkheden voor jonge ren. Pearl Greenberg, 152 blz. 23x22 cm. Uitg. Cantecleer De Bilt. Geb. f 24,50.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 7