Forum-avond gezamenlijke vakcentrales Onrust over de werkgelegenheid in Overijssel De Eimnabloein-collecte Uitbreiding grondbankproef over gehele land het armslag bij ouderlijk overname bedrijf Werkloosheid in Rayon Deventer lichtelijk gedaald Vakbeweging in een roerige tijd Het Rode Kruis deed in stilte weer goed werk Samen uit - Samen thuis Gezinsverzorging en Bejaardenzorg RONO-PROGRAMMA'S De nieuwste VW-SCIROCCO item De nazorg van hartpatiënten door de Kruisverenigingen Boottochten en Welfare Gevonden - Verloren Aanvragen vanaf 15 maart a.s. RASHONDENSHOW GROTE TE RUSSEN stem WD Ren tesubsidieregeling landbouw Film in Schure en in ,Klup '53 Gunstige verwachtingen Plaatselijk lichte stijging Duimstok bij de vis MIEKE KREKEL EXCELLEERDE BIJ FINALE IN ALMELO Lerares-coupeuse Vrydag 15 maart 1974 3 Vrijdagavond 8 maart werd door de gezamenlijke vakcentrales CNV, NVV en NKV, een zeer interessante forumavond gehouden in de bovenzaal van hotel Vosman, onder voorzitterschap van de heer Tijhof (voorzitter NVV, afdeling Holten). In zijn openingswoord tot de vele aanwezigen gaf de heer Tijhof een toelichting omtrent het doel en de opzet van de avond, waarbij hij onder meer zei: „Er is de laatste tijd nogal wat aan de hnad in ons land, waarbij de vakbeweging direct of indirect is betrokken. Er gaat bijna geen dag voorbij of de vakbeweging is wel in het nieuws, hetzij via de radio en TV, hetzij voa de pers. Steeds betreft het zaken die voor ieder van ons van bijzonder groot belang zijn. Actuele zak^n, terzake waarvan de materie vaak dermate ingewik keld is, dat „de gewone man" het geheel niet meer kan overzien. Teneinde de georganiseerde werknemers in Holten hieromtrent nader te informeren meenden wij er goed aan te doen deze forum avond te beleggen onder het motto: De taken van de vakbeweging nu en in de toekomst", aldus voorzitter Tijhof. Ais inleiding tot de discussie sprak, namens de drie vakcentrales, de heer Barkhuis, districtsbestuurder van het CNV. Taken „Vanaf de aanvang, zo zei de heer Barkhuis, heeft de vakbewebing zich ingezet op het gebied van dé lonen, arbeidsvoorwaarden, sociale voorzie ningen en de pensioenen. Allemaal zaken waarover hier veel te zeggen zou zijn. Ten aanzien van de lonen, zou b.v. de vraag kunnen worden ge steld of langere arbeidstijden, inspan nende-, gevaarlijke- of ongezonde ar beid niet een hogere beloning recht vaardigen dan thans het geval is. Zo zouden nog vele terreinen van het loonpolitieke front te noemen zijn, veel te doen valt. Echter, het terrein waarop de vak beweging zich de laatste jaren meel is geen bewegen is van veel ingrij pender en complexere aard dan al leen de loonvorming. Thans zien wij ons gesteld voor vragen als: Hoe zit het in Nederland en in de wereld met de verdeling van macht en kennis? Macht Handel komt tot stand middels sa menwerking tussen kapitaal en ar beid. Het kapitaal kan niet zonder de arbeid en omgekeerd. De één kan niet gedijen zonder de medewerking van de ander. Het vreemde is echter dat degene die het kapitaal bezit, de dienst in feite alleen uitmaakt. Want, wie bepaalt de investeringen? Wie maakt uit welk produkt gemaakt moet worden en hoe het' gemaakt moet worden? Het hele produktie- apparaat wordt uitgemaakt door dé- gene die het 'kapitaal in de onderne ming inbrengt. De kriteria liggen in de normen van omzet, winst etc. Het feit dat de fac tor winst welhaast de enige norm is die hier alles bepalend is, maakt het geheel tot een bedenkelijke aan gelegenheid! Zou het produktie-appa- raat niet veel meer moeten wordenr afgestemd op de factoren befioef&T. arbeidsvoorwaarden en het leefmi lieu? Nivellering Ook ten aanzien van de inkomens nivellering va'lt nog veel te doen. Na tuurlijk is het streven van dé bakbe- weging er niet op gericht om alle in komens gelijk te schakelen. Dit zou ook niet redelijk zijn. Wel vinden wij de afstand tussen de hoogste en de laagste inkomens thans onredelijk ver uit elkaar liggen. Ten aanzien van de C.A.O.'s kan de regering ingrijpen terwijl dit bij de inkomens van de werkgevers niet het geval is. Hier aan dient iets te gebeuren. De tijd' is gekomen dat de hoogste salarissen dienen te worden afgestopt ten gunste van de laagstbetaalden ten einde tot redelijke inkomensverschillen te ko men. De vruchten van de maatschap pij dienen naar meer redelijkheid te worden verdeeld. Kennis Met de vraag ..Hoe zit het met de verdeling van kennis in Nederland?" ligt eigiinlijk het hele onderwijs probleem ter tafel. Het onderwijs zou zodanig moeten zijn dat ieder kind, kies op 27 maart voor samenwerking Onnodige tegenstellingen brengen ons niet verder. De VVD wil daarom in provincie en gemeente samenwerken met ALLE partijen. dat de capaciteiten daartoe heeft, de mogelijkheid tot verdere studie zou moeten hebben, ongeacht het inkomen van de ouders. Gegeven het feit dat slechts 10 pet. van de huidige studen ten in Nederland afkomstig zijn uit arbeidersmilieu, terwijl deze bevol- kinsgroep het leeuwendeel van de be volking uitmaakt, is daarbij een te ken aan de wand. Financiële proble men zijn nog te vaak een onoverko melijke hindernis voor verdere stu die. De vakbeweging heeft haar taak ook op dit terrein aangevat door haar opvattingen terzake aan de rege ring te presenteren. Thans is het zo dat het hele onderwijs nog teveel is afgestemd op 't economisch systeem (De competitie). De vakbeweging wil naar een geheel ander onderwijstype. Middenschool Daarom werkt Minister Van Keme- nade (onderwijs) thans aan de in stelling van een zgn. „Middenschool", waarop alle kinderen, ongeacht hun herkomst, een plaats kunnen vinden. Dit heeft als voordeel dat bepaalde kinderen verder kunnen komen dan tot nu toe het geval was. Verder wor den de kinderen op minder jeugdige leeftijd ingeschakeld in het produktie- proces. Bij deze nieuwe onderwijsge- dachte moet centraal staan, het zo nuttig mogelijk functioneren voor de totale gemeenschap en bepaald niet het bereiken van een top salaris. Tegenwerking De heer Beijers (voorzitter ABVA, af Holten), wilde weten hoe het werk van Min. van Kemenade ligt in de tweede kamer (middenschool). De heer Moolekamp (NVV) ,,Wij zijn geen politici maar de vakbeweging staat hier in zijn geheel achter. Ver der is mij bekend dat deze vorm van onderwijs door VVD en enige recht se kamerleden niet wordt gewenst on der het motto: ,,U maakt er een worst van en haalt zodoende het ge- -hele ondei-wijspeil»naar beneden".-dn feite willen die ménsen tegengaan dat ook gewone jongens kunnen studei'en. Daarom is de politieke keuze zo uiter mate belangrijk". Woningbeleid Enige aanwezigen merkten op dat 't studeren van arbeidskinderen vaak niet mogelijk is, omdat de ouders vaak een veel te groot deel van het inkomen voor woninghuur moeten af staan, terwijl hoger betaalden in de goedkope woningen zitten. De heer Engels (NKV) onderschreef dit probleem. ,,De vakbeweging is van mening dat het huurbeleid ge heel dient te worden omgebogen. Wij zouden graag zien, dat de hoogte van de huishuur zou worden gekoppeld aan het inkomen". De heer Mondeel wierp hier echter weer tegenin dat dit onmogelijk is, omdat er verschillende woningtypen bestaan (kleine en grotere, met en zonder centrale verwarming). Wan neer de huur wordt gekoppeld aan het inkomen wil iedereen grote wo ning. compleet met tuin en centrale verwarming! Wie oh wie moet dan in de kleine woning^ zonder tuin en c.v.? Naar zijn mening is dat al leen maar mogelijk wanneer het hele woningbestand gelijk zou zijn. (Woonkazernes, flats, etc.) en dat is zo tegen is. Vraagt u dat maar aan nou juist iets waar men in Nederland b.v. flatbewoners. Hij zag als enig goed middel een huurbelasting, die voor sommigen zo zwaar zou moe ten zijn, dat ze vanzelf wel gaan doorstromen. De heer Engels (NKV) zag dit pro bleem ook wel zitten, maar vond dat. hoe dan ook, er iets dient te gebeu ren. „Minister Gruyters is hier thans Het Overlegorgaan 'Overijssel' der drie vakcentrales NVV, NKV en CNV heeft zyn ongerustheid uitgesproken bij 't landelijk overlegorgaan van de ze eentrales in Utrecht, over de werkgelegenheidssituatie in Overyssel en daarbij met name gewezen op de economische situatie in Twente. Het vraagt deze situatie bij de betrokken instanties kenbaar te maken, opdat aan Overyssel meer aandacht wordt besteed. De Overijsselse centrales schrijven o.m. ,,Er is de laatste tijd een ontwikke ling aan de gang, die wederom ver ontrustend genoemd mag worden. De oriënteringsnota Ruimtelijke Or dening zwijgt over de belangen van het Oosten en het lijkt zo langzamer hand alsof er geen problemen in dat. gedeelte van ons land zouden zijn als het gaat om de werkgelegenheid en de daarbij behorende factoren, zoals infrastructuur, voorzienin genniveau e.d. Dat Overijssel i.v.m. de spreiding Rijksdiensten bepaald niet op de eer ste rij staat, bewijst de keuze, die de regering heeft gedaan. Zwolle krijgt enige aanzet, maar Twente komt ook deze keer niet in aanmerking. Wij vinden dit een bijzonder betreu renswaardige situatie en wij_ betui gen dan ook van harte adhesie aan de kriel, die de Stuurgroep Economie Twente, waarvan ook de vakbeweging deel uitmaakt, aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft gezonden. Bijgaand zenden wij u 3 kopieën van genoemde brief van de Stuurgroep. Van deze gelegenheid' maken wij ge bruik u nog eens op 't rapport Twen te van de drie vakcentrales te wij zen, waarin 'n grote hoeveelheid ma teriaal is opgenomen. De werkgelegenheidssituatie in Over ijssel wordt de laatste tijd op ver schillende punten aangetast. We noe men u: a. Bij Schokbeton in Kampen zullen zeker 100 arbeidsplaatsen verloren gaan. b. De moeilijkheden bij Vredestein betekenen, dat in Goor 100 arbeids plaatsen verloren kunnen gaan. Wat er met- de fabriek in Enschede gaat gebeuren is nog een onduidelijke zaak. We zijn er echter niet gerust op. c. De confectie-industrie komt overal in ons land in moeilijkheden en daar deze bedrijfstak in Overijssel een stuk werkgelegenheid biedt zijn grote moeilijkheden te verwachten. Ook hi zit vooral Twente in de verkeerde hoek. cl. Bij Dikkers B.V. in Hengelo zijn moeilijkheden, die 100 arbeidsplaat sen kunnen gaan kosten". Aldus 't Overlegorgaan „Overijssel". mee bezig en we zijn benieuwd wat er uit de bus zal komen, zo zei hij. Toestanden Tenslotte werden door- diverse aan wezigen enige vragen gesteld waar uit bleek, dat, wat de arbeids voorwaarden en arbeidstijden betreft, in deze regio nog vele wantoestan den zijn op te ruimen. Met name in de bouwsector en het transportbe drijf bleken ten hemelschereienae toestanden te bestaan. Zo blijken bij diverse bouwobjecten geen toiletten of een menswaardig schaftlokaal aanwe zig. Wanneer de werknemers hierover iets durven vragen, worden ze met ontslag bedreigd, zo werd gezegd. De mening van alle drie de forumle den was dat de kracht van de werk nemers hier alleen maar gevon den kan worden in de gezamenlijk heid. „Alléén doet u niets, samen kunt u veel, zo niet alles!" Zorgt dat u allen georganiseerd bent en brengt uw problemen bij uw bondsbestuur. Stel macht tegenover macht". Na nog enige wensen te hebben aange hoord welke lagen op het terrein van diverse bedrijfsbonöen (waarnaar werd verwezen) werd de avond rond half elf besloten. In alle geïndustrialiseerde lia.nden, ook in Nederland, is het hartinfarct onder volwassenen de belangrijkste doodsoorzaak. Het is welhaast vanzelfsprekend dat de verpleegkundigen en diëtisten Van de kruisverenigingen ook ingeschakeld worden bij de bestrijding van coronaire hartziekten en de hulpverle ning van hartpatiënten. Ter ondersteuning van de in de peri ode van 18 t.m. 23 maart te houden nationale Emmabloemcol- lecte wordt woensdagavond 20 maart om 19.50 uur op Neder land 1 in het programma van Socutera aandacht geschonken aan deze onderdelen van het kruiswerk. Cineast Hans Koe koek laat in een korte film zien hoe de diëtiste en de wijkver pleegkundige van de kruisverenigingen worden ingeschakeld bij de nazorg van hartpatiënten. De afdeling Holten van het Neder landse Rode Kruis timmert niet aan de weg, maar heeft toch weer een jaar met tal van activiteiten achter de rug. Dat bleek in de in hotel Hol- terman gehouden ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer A. H. van Pypen, waarin o.a. de secre taresse mevr. J. H. Nekkers-Wolte- rink het jaarverslag uitbracht. In 1973 gingen twee patiënten met de nieuwe Henri Dunant" een vakan tieboottocht maken, terwijl twee an dere patiënten een vakantieweek doorbrachten in huize „IJsselvIiet", één van de vakantiehuizen van het Rode Kruis. Talrijke zieke en oudere inwoners werden, onder leiding van mevr. G. H. A. Weijl-Goldstein, regelmatig be zocht door de dames-vrijwilligster6 van het Welfarewerk. Er is daardoor Gevonden: Militaire grote soep lepel. Heren-jongens horloge merk Com modore. Zwarte portemannaie inh. f 20,Autoped, rood tamelijk nieuw. Koekers spaniel. Schakel-arm band, zilver kleine schakels. Verloren: Gouden ring met een blau we steen. Rijbewijs, kentekenbewijs, bloedgroepkaart in een leren porte feuille. Electronische belichtings meter, merk Weimalux in een zwart tasje. 1 glacé, kleur bruin. 1 paar handschoenen (want) suéde, kleur licht bruin. Herenhorloge, model rond, rekbandje, merk Prisma. Vanaf 15 maart a.s. kunnen gegadig den, die een beroep willen doen op de Grondbank hun aanvragen indie nen by de hoofd-ingenieurs-directeu- ren voor de landinrichting in de pro vincie waarin hun bedrijf is gelegen. Zoals hij reeds bij de begrotings behandeling van zijn departement in de Tweede Kamer meedeelde, heeft minister mr. A. van der Stee (land bouw en visserij) het bestuur van de Stichting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.) gemachtigd de grondbank- proef over het gehele land uit te brei den. Het principe van de Grondbank is, dat de S.B.L. -in de in aanmer king komende gevallen gronden aan koopt en deze na het sluiten van een erfpachtscontract met de betrokken ondernemers overdraagt aan Domei nen. De bedoeling van de proef is na te gaan of de Grondbank hulp kan bie den aan ondernemers die moeilijkhe den hebben met de financiering van grond bij overname of vergroting van hun bedrijf. De financieringsprobleme "kunnen" zich" voorafVföjTcïóèn wanneer grond van ouders of van eèn verpach ter overgenomen moet worden, maar ook als vergroting van de oppervlak te gewenst is. In deze gevallen kan de ondernemer overwegen of hij ei genaar van de over te nemen grond wil worden, of dat hij in verband met financieringsproblemen er beter aan doet alleen het recht van erfpacht op de grond te verwerven. De pi-ijs wordt bij overnamegevallen (verpach ter-pachter of ouder-kind) gebaseerd op de verkeerswaarde van verpachte grond en bij gevallen van bedrijfsv groting op de prijs van gebruiksvrije grond. Het recht van erfpacht is een zake lijk recht, dat in beginsel overdraag baar is, al dient de eigenaar van de grond daar toestemming voor te geven. Bij de grondbankproef wordt het recht van erfpacht voor een pe riode van 2'6 jr. gevestigd. Na deze periode is verlenging mogelijk, als De Kynologenclub „Rijssen en Om streken" houdt zaterdag 16 maart a.s. in ,,de Reggehal" te Rijssen een grote rashondenshow. Er zijn meer dan 250 i-ashonden ingeschreven over meer dan vijftig verschillende rassen, waaronder ook verschillende rashhon- den uit Holten. Burgemeester G. J. Smit, zal de of ficiële opening verrichten om 10.30 uur, waarna de keuring zal beginnen en de tentoonstelling ongeveer zal du ren tot plm. 16.30 uur. M. W. K. van Ommen Kloeke en me vrouw van Ommen Kloeke-Evers uit Den Haag, de hreen H. J. van As- selt, Apeldoorn. G. Kamphuis. Rijs sen, J. H. van Schuppen, Venendaal, en de dames Peereboom-Voller, Den mevr. Ooms. Zaandam. op 27 maart kunt u zich uitspreken Over de ongelukkige maatregelen en de veel te grote macht van het "Kabinet - Den Uyl. En over het ge vecht dat de VVD daartegen voert. ondernemer en bedrijf aan de dan geldende voorwaarden voldoen. In dit verband is met name van belang dat in de loop der jaren de bedrijfsgroot- tenormen kunnen worden verhoogd. In dat geval krijgt de erfpachter ech ter geruime tijd om het bedrijf aan deze verhoogde normen aan te pas sen. Als gebruiksrecht betaalt de erf pachter een canon, die per jaar 31/: pet. van de grondprijs bij uitgifte vermeerderd met aankoopkosten be draagt. De canon kan aan de hand van wijzigingen in de prijs van land bouwgrond om de 13 jaar worden her zien. Daarnaast betaalt de erfpachter alle lasten die op de grond drukken. Gebouwen worden in geen geval over genomen en blijven dus buiten deze uitgifte in erfpacht. Ondernemers, die van deze mogelijk heid gebruik willen maken, zullen na inschakeling van de Grondbank een bedrijf van tenminste 30 ha. moeten gaan exploiteren als ze een gemengd bedrijf of een weidebedrijf hebben. Voor akkerbouwbedrijven, die dooy_ 'n ondernëfirier 'worden gèëx'ploïtëérd, bedraagt deze oppervlakte tenminste 50 ha. voor samenwerkingsvormen be dragen deze oppervlakten tenminste 50 ha, resp. 80 ha. Belangstellenden voor deze mogelijk heid, kunnen zich voor verdere inlich tingen wenden tot de hoofdingenieur directeur voor de landinrichting in hun provincie. Een integrale rentesubsidieregeling voor de gehele lland- en tuinbouw zal in de plaats komen van de thans nog geldende regeling. Dit blijkt uit het antwoord van de mi nister van landbouw en visserij, mr. A. van der Stee op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid, de h"r. De Bekker. Het Kamerlid had daar bij gewezen op het bezwaar van de huidige regeling, waarbij jonge boe ren die 't ouderlijk bedrijf overnemen of tot een vader-zoon maatschap wil len toetreden niet in aanmerking ko men, als zij nog geen definitjeve aan slag in de inkomstenbelasting heb ben ontvangen. In het ontwerp wordt nu voor zien, dat in die gevallen het bestuur van het Ontwikkelings- en Sa neringsfonds voor de Landbouw kan toestaan, op andere wijze aan te to nen dat aan de voorwaarde ten aan zien van het inkomen wordt voldaan. Verwacht wordt dat het advies, dat de Europese Commissie binnenkort over dit ontwerp-bestuursbesluit zal uitbrengen, zeker op dit onderdeel niet negatief zal zijn. Dit is een film van Gerard Oury, met in de hoofdrollen Louis de Fu- nès, Boavuil en Terry Thomas. De film speelt zich af tijdens de bezetting van Frankrijk tijdens de Tweede We reldoorlog. Boven Parijs wordt een vliegtuig neergeschoten. Via parachu tes komt de bemanning verspreid in Parijs terecht. Een simpele huis schilder Boavuil en een driftige diri gent de Funès komen toevallig met hen in aanraking. Door tal van om standigheden kunnen ze de Engelsen niet in de steek laten, en begint hun poging om piloot Terry Thomas en de zijnen naar het reeds bevrijde deel van Frankrijk te loodsen. Een tocht waar alles gebeurt wat men niet voor mogelijk houdt, een avontuur dat overloopt van spannende en overrom pelende situaties waarin de humor scentraal staat. - - ---■. Vrijdagavond 22 maart- in de „Schu re" (boven de 16) aanvang 20.30. Zon dagmiddag 24 maart in „Klup 53" aanvang 14.00 u. (a.l.). Zondagavond 24 maart in de „Schure" aanvang 19.00 (a.l.). Na de film is de „Schu re" normaal geopend. Vrijdagavond 15 maart is de kreatie- ve ruimte wederom geopend, o.l.v. Gedurende de maand februari i s de geregistreerde arbeidsreserve in het rayon Deventer blijkens het Gewes telijk Arbeidsbureau gedaald van 799 naar 786. Een kleine vermindering van de werkloosheid in de gemeenten Bathmen, Diepenveen en Olst. Daar entegen is zij met een fractie toege nomen in Deventer, Holten en Raal- te. Met uitzondering van de bomvnyver- heid, waarin de werkloosheid nog is toegenomen, valt in alle andere be- dryfsklassen een afneming van de geregistreerde arbeidsreserve te con stateren. De vraag naar arbeidskrach ten is enigszins toegenomen (296-310). Ook in de bouw wordt een toene mende vraag verwacht. Een voorzich tige prognose wijst in de richting van een opleving van de werkgelegenheid. De geregistreerde arbeidsreserve aan vrouwen is licht gestegen (156-160). Ook de vraag naar vrouwen geeft een verruiming te zien. Een daling van werkloosheid onder de vrouwen mag verwacht worden. De verruiming van de plaatsings mogelijkheden zijn geheel ten goede gekomen aan jeugdigen. De partiële leerplicht belemmerd vaak de plaat sing van 15- en 16-jarigen. De ingeschrevenen van vijftig jaar en Het is de laatste tijd nogal eens voorgekomen, dat mensen, die hulp vroegen voor gezins- of bejaardenver zorging niet direct geholpen konden worden. Gelukkig is dat in ónze ge meente een ongewoon verschijnsel. Het vond echter niet zijn oorzaak, in het feit, dat wij nu in een groter ver band zijn opgenomen, zoals „ondeu gende" tongen blijkbaar wel vertel den, maar had verschilenóe oorza ken, waarop wij U gaarne even wil len wijzen: a) in januari en februari komen ver houdingsgewijs meer aanvragen om hulp binnen, omdat er in die maan den meer zieken zijn; b) in diezelfde maanden is er óók een groter ziekteverzuim onder gezins- en bejaardenverzorgster^, zodat- met minder krachten méér werk verricht moet worden; c) bovendien zijn dit jaar meer ge zinshelpsters naar de opleiding voor gezinsverzorgster gegaan dan in ande. re jaren, zodat ook daardoor het aan- tal helpsters soms kleiner werd. Tot slot, dank zij de leidsters, de ver zorgsters, helpsters en bejaarden helpsters en ook verschillende gezin nen, was het mogelijk om „ergens" de hulp weg te „halen" en in nood situaties in te zetten. Ook konden de leidsters verschillende gezinnen hel pen aan een partikulier adres en dik wijls werd de fin. zijde van de zaak plezierig opgelost. WEL betekende dit een verzwaring van de taak en werkzaamheden van een ieder. Ondanks alle beperkingen en onvoorziene problemen blijven we zoeken en onderzoeken om alles trach ten zo goed mogelijk te doen, maar.,., voorlopig zal het in vele gevallen niet mogelijk zijn dat u binnen de week hulp hebt. En graag hebben we hier een beetje begrip voor. ouder komen vooral voor in de han dels- en kantoorsector. De toegenomen vraag naar vrouwen richt zich zowel op jongere als op wat oudere arbeidskrachten. Door stijging van de seizoenwerkloos heid in de bouw is de geregistreerde arbeidsreserve, ondanks ruime afvoe ring toch nog weer met 22 gestegen. Door het uitblijven van een normale vorstperiode, zijn meerdere werkjes met opdrachten gereed gekomen, ter wijl de nieuwe objecten pas in maart en april weer beginnen. De stijgende vraag wijst nu al op een normale ont wikkeling in de bouw, zodat met gro te zekerheid kan worden gesteld, dat de arbeidsreserve binnen afzienbare tijd weer snel zal dalen. Wat de metaal betreft is een lichte opleving tot en met het niveau van L.T.S. geconstateerd. De verdeling van de werkloosheid over de gemeenten in het gewest De venter is als volgt: (tussen haakjes de cijfers over januari) Bathmen 13 is 2,4 pet. (19 is 3,5 pet.), Deventer 528 is 3,3 pet. (525 is 3,4 pet.), Diepen veen 36 is 1.8 pet. (41 is 2.1 pet.), Holten 51 is 4.6 pet. (46 is 4,2 pet.) Olst 36 is 1.9 pet. (38 is 2.0 pet.) en Raalte 122 is 3.8 pet. (103 is -3.2 pet.). de heer Portier kan er weer naar har te lust geknutseld worden. Zondag avond 17 maart is er een DISCO- SPECIAL met onder andere: Cabaret en Muziek, uit de eerste Schure dat wil zeggen muziek uit de jaren '69 en '70 (aanvang 20.30 u.). RHENEN Lambertus Radema, de grote vis- on aquariumkenner in Ouwehands Dierenpark, die vóór de tweede wereldoorlog zelfs hofleveran cier was van de Japanse Keizer wan neer deze om- sluiterstaarten verlegen zat, staat voorlopig voor een raadsel. En dan moet er toch wel iets héél bij zonders aan de hand zijn, want hij niet zo gauw uit het „vgld geslagen, wanhëèr het om zeebewoners gaat. „Vfat ik nou aan m'p -pet heb weel ik echt nog niet", vertelde hij giste ren. „Ik heb van een particulier vier visjes gekocht, die in twee maanden tijds nota bene zijn uitgegroeid van 10 tot 35 cm. lengte. Als dat zo door gaat vliegen ze me eersdaags de pan uit!'* Radema weet al wel dat het slan- gekopvisser zijn. Maar die bestaan in enorm veel soorten. Ze komen voor in Afrika en in Azië. „Worden ze nu nóg groter, dan zijn het Aziaten, want die kunnen een lengte bereiken van anderhalve me ter", legt Radema uit. „Het zijn ove rigens prachtige showvissen, want ze zijn bijzonder kleurrijk". Radema hoopt diep in zijn hart, dat de groei gauw tot stilstand komt, an ders weet hij zich geen raad. Hij heeft voor zijn enorme sidderalen destijds al een compleet nieuw tehuis moeten maken. En hij moet tóch al zo woe keren met de ruimte. Daarom han teert hij nu iedere dag z'n duimstok om de groei van de slangekopvissen nauwlettend te volgen! een flink aantal handwerken gereed gekomen, dat op 10 april a.s. tijdens een verkoopmiddag in het bejaarden centrum „Diessenplas" verkocht zal worden. Veel donors De bloedplasma-actie werd, dank zij dc medewerking van de plaatselij ke EHBO-afdeling een groot succes. 641 inwoners van Holten gaven een halve liter bloed, waaronder 153 do nors, die vijf maal of vaker hun bloed voor het leven van anderen beschik baar stelden en waarvoor zij de Land- steinermedaille ontvingen. De bloed- plasma-avond voor 1974 is al weer vastgesteld n.l. op 28 oktober a.s. Op 5 december jj. werd aan plm. zes tig zieken, thuis of in ziekenhuizen verpleegd, een fruitbakje aangeboden en ontvingen ruim honderd bejaarden in Holten een attentie van het Rode Kruis. De lectuurhuisjes bij het gemeente huize op de Kol en in de Haar helpen de afdeling goede lectuur te ver schaffen aan ziekenhuizen, bejaarden centra en langdurige zieken. Lectuur De secretaresse deed in haar jaar verslag een beroep op de ingezetenen om geïllustreerde bladen en andere lectuur, die men zelf niet meer ge bruikt, in deze lectuurhuisjes te depo neren. Zij bracht tevens dank aan al len die het de afdeling mogelijk heb ben gemaakt haar werk voort te zet ten. De financiën van de afdeling waren bij de penningmeèster, de heer Kui per, blijkens het rapport van de kas- commissie bestaande uit mevr. J. L. van de Beag-Mulder en de heer H. H. Bleijenberg, in goede handen. Men vond het erg jammer, dat som mige leden de in 1973 toegezonden ac ceptgirokaarten voor de contributie betaling. wat gemakkelijk naast zich neer hebben gelegd, zodat men met kwitanties op pad moest om de jaar lijkse bijdragen, zonder welke men geen hulp kan verlenen, binnen te krijgen. Dit bracht extra kosten met zich mee. Welkom Nieuwe leden, zo werd nog gezegd, zijn zeer welkom. Zij kunnen zich aan melden bij mevr. G. Schooien. Kerk- hofsweg 12 of bij het secretariaat, Vrijheidslaan 2, telefoon 1329 of 2095. De afdeling kan dan weer meer hulp en verstrooiing bieden aan ziekén en hul pbehoefti gen. Bij de finale wedstrijden voor paar den in magene „de Bosrand" te Al melo, op a-aterdagavond 9 maart, wist onze plaatsgenote Mieke Krekel met „Penney" door te dringen in de fi- naTê"fffet haar <:l:b Cnnrifr* Brummer, Teun Beldman en Henk Bakker, 3 ereprijzen te bemachtigen. Door haar goede rijden plaatste ze zich in de finaleprijs op de 2e plaats. Uitslagen: L springen (2 manches) 1. Connie Kuiphuis- en Ellen Timmer man, Almelo, 3. Mieke Krekel, 7e Henk Bakker. Gelukspringen: Gonnie Kuiphuis, Henk Bakker, 3. Mieke Krekel. 2. Finaleprijs 1. Connie Kuiphuis 3' punt, 2. Mie ke Krekel 6 punt, 3. Henk Bakker 8 punt. Te Utrecht slaagde voor het diplo ma „Lerares-Coupeuse" Joke ter Maat. Deventerweg. Zij ontving haar opleiding aan modevakschool „Wes- sels-Nijland" te Rijssen. Achterhoekse romans In „De Boekenbus" van de RONO op zondag. 24 maart (19.00-19.10 uur) wordt aandachht besteed aan 2 his torische romans, die in de Achter hoek spelen en beide zijn versche nen bij Strengholt in Naavden. De roman „Hendrikje Stoffels" van Henk Krosenbrink heeft als hoofdper soon de vrouw, ^,-ier opofferingsge zindheid Rembrandt het schilderen mogelijk heeft gemaakt. Haar vader sergeant Stoffels, woon de (in ieder ieder geval in 1635) in 't Gelderse Bredevoort. Krosenbrink heeft een geromantiseerde geschie denis geschreven tegen achtergrond van wat de geschiedenis meldt over het stadje Bredevoort. De roman „De Tenkins van het Wa llen" is van Ben Bekker. Het Walien was een Havezathe en kele kilometers buiten Winterswijk, die in het begin van deze eeuw af brandde- De familie Tenkins kwam m 1805 op het Walien te wonen; ook hier speelt de geschiedenis, zoals die in de vorige eeuw door de Achterhoek ging. een grote rol in het verhaal. Discussie over „Evangelie, een po litieke opdracht". Geeft de bijbel een blauwdruk voor ons politieke handelen? Deze voor velen nog steeds actuele vraag kwam onlangs op een discussie avond in Groningen rond het thema: „Evangelie, een politieke opdracht" weer eens in de belangstelling te staan. Door het ontstaan van d.e ESP, de Evangelische Solidariteitspartij, naast de huidige confessionele par tijen, de PPR en dePvdA, is de vraag wat je als christen moet stem men er voor velen bepaald niet dui delijker op geworden. Aan de Groninger discussie namen deel het PvdA-tweede kamerlid drs. H. M. Franssen uit Assen, drs. Wim in het Veld namens de PPR uit Apel doorn en dr. J. P. Feddema, vice- voorzitter van de ESP uit Amster dam. De RONO maakte van de discussie een opname die maandagavond 18 maart van 19.30-20.00 uur in het veer tiendaagse programma „Kerk en 'sa menleving" wordt uitgezonden. Uit de discussie blijkt, dat politieke scheidslijnen niet meer door confessie bepaald kunnen worden. Bovendien bij de gratie van haar geestelijke lei ders. Nu nieuwe lichtingen predikanten en priesters veelal politiek anders zijn gaan denken, betekent dit het einde voor de confessionele politiek, aldus drs. Franssen in de RONO-uitzending. Ook twijfelt hij eraan of Christen zijn en een liberale houding wel sa men kunnen gaan en veroordeelt hij het feit, dat binnen de confessionele partijen een liberale stroming op treedt. De Scirocco, de nieuwe VW combi-coupé heeft een lage, zelfdra gende karrosserie met een strakke, wigvormige styling die hem een dui delijk eigen inzicht geeft. De com bi-coupé is ontworpen door de be kende Italiaanse aiiloslylisl Giugia- ro. De Scirocco kent zeven verschil lende versies door diverse kombina- tres van uitvoering (standaard, luxe en sport) motorinhoud (1,1 liter en 1,5 liter) en vermogen (50, 70, 85 DIN pk). De scirocco combi-coupé kost in nor male uitvoering met 50 pk motor f 11.867,- incl. BTW. Het topmodel de Scirocco TS met 85 pk motor kost f 13.922,52 inkl. BTW. In deze versie met 1.5 ltr. 85 DIN pk motor is hij goed voor in zijn klasse onovertroffen sportieve prestaties. Hij akselereert bijvoorbeeld van 0 tot 80 en van 0 tot 100 km per uur in respec tievelijk 7 en 11 sekonden. En hij heeft een topkruissnelheid van 175 km per uur. De Scirocco heeft voorwielaandrij ving. Gekombineerd met een dwars- geplaatste motor voorin heeft dat de nodige ruimtewinst opgeleverd. Een winst die ten goede is gekomen aan de komfortabele zitruimte en de voor een coupé opvallend grote, door de derde (achter)deur makkelijk toegan kelijke bagageruimte. Een ruimte van 347 liter, die door het neerklappen van de achterbank zelfs nog kan worden vergroot tot 533 liter. Opvallend is voorts het zuinige ben zineverbruik van deze nieuwe coupé. De 1,5 lt, 85 DIN pk motor heeft vol gens DlN-norm een benzineverbruik van 1 op 11.8; de 1,1 ltr-50 pk motor van 1 op 12,5.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3