Uit het plaatselijk parlement Burgemeester antwoordt fractieleiders Aigcmene beschouwingen Deel 2 Loterij Koningin Wil helm in a Fonds Vrydag 8 maart 1974 Voordat in de donderdagmiddag en -avond (28 februari) gehouden „marathon"-zitting van de raad de begrotingen aan de orde kwamen, heeft burgemeester mr. W. H. Enk laar uitvoerig geantwoord op de „Algemene Beschouwin gen", die in de zitting van maandagavond 25 februari door de fractieleiders werden gehouden. Antwoord aan de raad Het college wil gaarne beginnen u allen te danken voor de constructie ve en opbouwende kritiek en opmer kingen, die namens de fracties zijn gemaakt. Wij sluiten ons gaarne aan bij de waarderende opmerkingen, die door alle fractievoorzitters zijn gemaakt ten aanzien van onze ambtenaren, die het begrotingswerk verrichtten. Wij delen de teleurstel ling van de raad, dat eerst thans de begroting kan worden behandeld. Wij mogen opmerken, dat het ge reedkomen van de begroting in sterke mate afhankelijk is van het beschikbaar komen van gegevens van de verschillende onderdelen van de gemeentehuishouding. Het is der halve onjuist te stellen, dat verster king van de afdeling financiën een tijdiger behandeling van de begro ting ten gevolge zal hebben. Allen, die werkzaam zijn op het erf van de gemeente zullen, daar zijn wij van overtuigd, zich in het komende jaar inspannen vroegtijdiger hun gegevens ter beschikking te stellen. Wij waar deren het, dat de fractieleider van de PvdA zich niet heeft beperkt tot het uiten van wensen, doch dat de ze begonnen is met het opsommen van een aantal punten, waarover in stemming bij zijn fractie bestaat. Gemeentehuis Ten aanzien van de opmerkin gen door de heren Kaan en Bos- schers gemaakt met betrekking tot de uitbreiding van de accommodatie van het gemeentehuis diene het na volgende: Wij zijn eveneens geschrokken, toen wij de wensen door de raad in de vo rige begrotingsver ga dering geuit ten aanzien van een tijdelijke voorziening in het ruimtegebrek ten gemeente huize vertaaiden in cijfers en over de uitkomst ervan. In verband daar mede zijn wij gaarne bereid, ander maal te overwegen of niet nog een andere oplossing kan worden gevon den, al zijn wij er ons van bewust., dat de mogelijkheden uiterst bepex-kt zijn. Wij zijn het met de dienaangaan de gemaakte opmerkingen in zo ver re eens dat ook wij de voor een noodoplossing te maken kosten niet aantrekkelijk vinden, omdat deze een zware last op het budget leggen. Wij vertrouwen u op korte termijn na der te informeren. De heer Kaan stelt terecht dat de bouw van een nieuw definitief gemeentehuis ten nauwste samenhangt met het tot stand komen van het komplan. Zo dra ten aanzien van het komplan meer duidelijkheid ontstaat kunnen wij onze plannen terzake ontwikke len. Uitbreiding personeel Afstoting van slachthuis en woning bedrijf geeft inderdaad op de afdeling (administratie gemeentebedrijven wat lucht. Dit neemt niet weg, dat ten gevolge van de groei van de gemeen te de administratieve werkzaamhe den ten behoeve van de energiebe drijven bijzonder zijn toegenomen. Voorts dient te worden opgemerkt dat het Verificatiebureau regelmatig bijspringt bij de administratie der bedrijven. Voorts zij opgemerkt dat bij deze afdeling ook nóg een uitzend kracht werkzaam is, die in de eer ste plaats voor afvloeiing in aanmer king zou komen. Van doorschuiving van personeel van de afdeling admi nistratie gemeentebedrijven naar die van financiën kan derhalve geen sprake zijn. Aan de efficiëncy wordt reeds voortdurend aandacht geschon ken. Wij dringen er derhalve op aan akkoord te gaan met de voorgestel de uitbreiding van personeel. Achterstand gemeenterekeningen Erkend wordt, dat vaststelling van de gemeenterekeningen niet in dat tempo geschiedt als wel wenselijk wa re. Opgemerkt zij echter dat in te genstelling tot het door de heer van Schooten gestelde, voortgang wordt gemaakt met de gemeenterekenin gen en dat bepaald van inhalen van de achterstand sprake is. In 1973 zijn met name de rekeningen 1968 en 1969 vastgesteld, terwijl in 1974 verwacht mag worden, dat wederom twee re keningen ter voox-lopige vaststelling aan de raad zullen worden aangebo den. Er zij nog op gewezen, dat het gereedkomen van de gemeentereke ningen afhankelijk is van de opstel ling van de bedrijfsrekeningen. Woonwagencentrum Inderdaad stijgen de kosten van dit centrum, doch de bijdragen welke de gemeente heeft te betalen blij ven redelijk (f 4.700,te meer waar het Rijk voor 95 pet. in de te korten participeert. Distributie De kosten van de kortstondige ben zinedistributie, zijn aldus geraamd verbouwkosten f 4.500, personeelskosten f 2.600, Op gi-ond van een ministeriële circu laire, zijn deze kosten declarabel, welk percentage is evenwel nog niet bekend. Huisnummering De suggestie van de heer van Schooten om zowel buurtschaps- als straatsgewijs te nummeren is onaan vaardbaar. Wij zullen ons overigens terzake bovendien hebben te confor meren aan de huisnummering, zoals door de P.T.T. wordt aanbevolen. Centraal alarmsysteem Binnen het gewest Deventer wordt hard gewerkt aan een gewestelijke ambulancedienst, welke zal worden ingebouwd in een gewestelijke ge neeskundige dienst. De alarmering zal hierbij, zoals de plannen thans zijn worden gecentraliseerd te Deventer. De zogenaamde intercom zal hier in worden opgenomen (mobilofoon in ziekenauto's). Verwacht mag wor den dat hiermede het snelle dirigeren van ambulances ten goede zal komen en daarmede de volksgezondheid zal worden gediend. Moeilijkheden met de centrale meldkamer van de rijks politie zijn ons niet bekend. In tegen deel, wij menen, dat het huidige sy steem de beveiliging van de streek be vordert. Lichtpunten Larenseweg/Markeloseweg Wij verzoeken de heer Bosschei's wat meer geduld te hebben. Een ®n ander is zoads hem in de vorige raadsvergadering reeds is medege deeld, om advies, in handen van de commissie gemeentewerken gesteld. Uitbreiding zwembad Omtrent de wenselijkheid van uit breiding van het zwembad bestaat met ons college geen verschil van mening. Wij menen overigens dat het punt van concurrentie met om liggende baden niet relevant is. Aan gezien er thans nog geen definitieve plannen zijn ontwikkeld komt de ze uitbreiding nog niet voor in het investeringsschema, hetgeen niet wil zeggen, dat uitvoering daarvan eerst na 1978 zal plaats vinden. In 1975 zal de raad zich opnieuw moeten bera den over de plaats der verschillende objecten op het schema. Wij mogen u voor zover nodig verwijzen naar onze aanbiedingsbrief. Instructiebad In onze aanbiedingsbrief hebben wij ook ten deze duidelijk doen blijken in welke richting wij ons beleid denken te voeren. Het is duidelijk, dat de eisen, welke de heer Wansink a«n een van deze sporthal op 6 september d.a.v. aangemeld bij de Provinciale commissie werkgelegenheid te Zwol le (D.A.C.W.). Vervolgens is de mi nister van Onderwijs en Wetenschap pen van één en ander in kennis ge steld met het verzoek aan diens ambtgenoten van CR..M. en Sociale Zaken zich in het desbetreffende overleg te voegen, omdat de sport hal onderdeel zal uitmaken van de scholengemeenschap. Het is ons voorts bekend, dat het onlangs voor Overijssel beschikbaar gekomen be drag ad f 15 miljoen ten behoeve van de werkgelegenheid nog ver deeld moet worden. Wij hebben an dermaal op de sporthal gewezen. Ten aanzien van de wensen van de heer Wansink zij opgemerkt, dat wij in Holten reeds bijzonder blij mogen zijn, wanneer een sporthal kan wor den gebouwd en dat het niet mo gelijk zal zijn alle wensen te bevre digen. De sporthal, waaraan de raad zijn fiat gaf, zal op het budget dezer gemeente een jaarlijkse last leggen van f 75.000, Ten aanzien van het bijzonder inves teringssubsidie, waarnaar de heer van Schooten heeft gevraagd, zij me degedeeld, dat daaromtrent nog niets naders bekend is. Bouw Scholengemeenschap Het is hoogst bedenkelijk, dat het departement van Onderwijs en We tenschappen zo langzamerhand een ondoordringbare veste wordt., van waar men nauwelijks enige informa tie kan verkrijgen. Wij blijven dili gent. Wij kunnen thans nog geen be slissingen krijgen. Gemeenschapsruimte Terecht wordt opgemefktT' dat "de-" ze eerlang gevonden moet worden in de aula van de te bouwen scholenge meenschap. Reden te meer om te wensen, dat het departement thans eindelijk de vereiste toestemming verleent. De vinger blijft aan de pols van de minister. Verfijningsregeling ten behoeve van Recreatie Wij zijn het het zij andermaal gezegd met de heer Bosschers eens, dat wij recht zouden moeten hebben op deze verfijningsregeling, maar de regering, geeft op dit punt nog steeds nul op het request. Belastingen Indien de vraag van de heer Kaan om de diverse tarieven nog eens te bezien, zou worden gehonoreerd, dan zou dit betekenen, dat het. ingedien de investeringsschema aangepast zou moeten worden. Daarom kan, omdat dit schema ons beleid voor 1974 aangeeft en daarin de door ons hoogst noodzakelijke voorzieningen zijn aangegeven, dat in onze ogen, niet dan met scha de voor dit voorzieningenpakket wor den gewijzigd. Zwembadtarieven Na informatie bij Economische Za ken zullen wij gedwongen zijn de voorgestelde tariefsverhoging ten aanzien van bepaalde onderdelen te beperken tot ongeveer 11 pet. Een herzien voorstel is u inmiddels uitge reikt. Reinigingsrechten Ten aanzien van de voorgestel de verhoging zij medegedeeld, dat de ze door Economische Zaken zijn aan vaard, voor zover deze tot hun com petentie behoren i.e. de prijs van de huisvuilzakken. Hondenbelasting Wij achten het standpunt van de heer van Schooten niet houdbaar, zulks te meer, wanneer men beseft, welk een overlast honden de gemeen schap aandoen. Bezwaren Boerenpartij tegen alle belastingverhogingen Het standpunt is negatief, omdat gelijkblijvende tarieven in feite een belastinlgverlagmg betekenen. De voorgestelde verhoging betekent in feite bij de huidige inflatie geen rela tieve verhoging van de belasting druk. De bezuinigingen, die de heer van Schooten voor ogen staan ze zijn ons uit vorige discussies vol ledig bekend zijn uit bestuurlijk oogpunt onaanvaardbaar. Zuiveringsinstallatie Verwacht wordt dat in 1975 met de nieuwe zuiveringsinstallatie een be gin zal worden gemaakt, omtrent de overdracht zullen vermoedelijk in dit jaar onderhandelingen plaatsvinden. Woningbouw, industrie, handel en nijverheid Gestreefd wordt naar een natuur lijke groei van de bevolking. Holten is geen industrieplaats en moet dit ook nimmer worden. haar wens in feite een dode wens zal zijn. Een zo volledig mogelijke in formatie aan de bevolking wordt door ons college gaarne nagestreefd. Com missievergaderingen zijn bijeenkom sten, waarop de leden al hardop denken, wikkende en wegende trach ten tot een standpuntbepaling te ko men. De raadsvergadering, welke daarop volgt, geeft volledige moge lijkheid tot een openbare gedachten- wisseling en een openbare besluitvor ming. Wij achten het met name ook voor de commissieleden hoogst on gewenst publiekelijk tot een formu lering van gedachten te moeten ko- Gasbedrijf Cultureel werk De stichting Sociaal en Cultureel Werk heeft het voornemen te streven naar een beter onderkomen voor haai* werk. In dit verband is een commis si ad hoc in het leven geroepen, waar in de gemeenten met 2 personen is vertegenwoordigd. Wij dienen de re sultaten van deze commissie af te wachten- In samenhang daarmede zullen wij bezien in hoeverre de sug gestie om voor het werk van de Stichting sociaal en cultureel werk bestaande boerderijtjes beschikbaar te stellen, mogelijk is. Scholen Espelo/Dijkerhoek Indien de school te Espelo moet slui ten, zullen wij tijdig overleg openen met de oudercommissie van deze school en de schoolraad. Misschien, dat dan de school te Dijkerhoek leerlingen uit Espelo kan opnemen. Gymnastiekonderwijs Het is de vraag of de suggestie van 'de fractie van de PvdA om onderwij zers met akte j vrijwel uitsluitend te belasten met gymnastiekonderwijs, praktisch mogelijk en gewenst is. In de Haarschool wordt deze gang van zaken in beperkte mate toegepast. Het is onzes inziens minder gewenst een te grote wisseling van klasseon- derwijzers te veroorzaken. Wisse ling komt immers ook voor bij ande re vakken. Niettemin zal dit punt in het hoofden convent aan de orde worden gesteld. H.M.V. Inderdaad blijft de subsidie voor H.M.V. achter bij die, welke door sommige andere gemeenten worden verstrekt. Dit wetende hebben wij u daarom voorgesteld uit de subsidie- pot 1973 een extra subsidie aan H.M.V. te verstrekken 1 ad f 1350, hetgeen in feite een verdubbeling be tekent van de huidige subsidie, waar om de heer Kaan heeft gevraagd. Wij delen de warme gevoelens, wel ke de heer Kaan H.M.V. toedraagt. Uitbreiding sportaccommodatie De wens tot uitbreiding van de sportaccommodatie tot een grootte van 8 ha. is ons bekend. Deze wens is onder ogen gezien in het zo juist door de V.N.G. uitgebrachte rapport. In hoeverre en zo ja, wanneer en waar deze wens dient te worden ge honoreerd, hebben wij nog geen standpunt kunnen innemen. Planolo gisch en financieel zal deze wens moeten worden verwerkt. De gestel de vraag is als zodanig wat te prae- matuur gesteld omdat de vorige week het V.N.G. raport eerst werd ontvangen. Het verzoek van de hr. Bosschers om ten koste van de ta luds enz. de kleedaccommodatie uit te breiden, is inmiddels achterhaald. Slechts de raad zal nog aldus moe ten besluiten, indien hij op het des betreffende voorstel onzerzijds wenst in te gaan. Vrije Recreatie Het van dat van de heer Schooten totaal afwijkende standpunt van ons college met betrekking tot het vrije kamperen bij de boer is deze volle dig bekend. Ons college blijft onver anderd op dit standpunt staan. Spoorwegovergang Hieromtrent is reeds bij herhaling gediscussieerd. Het ware vanzelfspre kend te prefereren, wanneer de spoorlijn zou worden ondertunneld; de hfeer-'. Wansink dient echter te on derkennen, dat de aanleg daarvan de financiële mogelijkheden 'van de méétifé Vêrrê "te" boven gaat. Wijk- en buurtschap bijeenkomsten Deze bijeenkomsten hebben ook het college veel voldoening gegeven. Wij zijn gaarne bereid deze te prolon geren. Commissie (Onderwijszaken Deze suggestie destijds reeds ge daan door de heer van der Harst is onderwerp geweest van overleg bin nen ons college en in de schoolraad. Wij zijn met de schoolraad van oox*- deel, dat een dergelijke commissie niet direct noodzakelijk en evenmin gewenst is. Wij wijzen er op, dat de zaken van het openbaar onderwijs voldoende tot hun recht komen met de bijstand van de schoolraad. De in stelling van. een commissie van ad vies voor onderwijszaken uit de raad, kan niet los worden gezien van de fungerende schoolraad. Dou blures, die een slagvaardig onder wijsbeleid kunnen fx-ustreren, zijn on zes inzien in dat geval niet te ver mijden. Bij een eventuele instelling van een commissie van onderwijsza ken zou het beleid worden gecon fronteerd met adviezen van de af deling onderwijs der secretarie, hoof den van scholen, inspecteur van onderwijs, schoolx*aad en raadscom missie. Het zal in dat geval een onontwarbare kluwen worden om daarin nog zijn weg te vinden en tij dig beslissingen te nemen. Reden waarom wij u instelling van de ge vraagde commissie ten zeerste ont raden, een advies, dat door de Schoolraad ten volle wordt ge deeld. Op het verzoek van de fractie van de PvdA om een commissie voor woningbouwzaken in te stellen kan positiever worden gereageerd. Er zal immers een geheel nieuwe situatie ontstaan, wanneer uw raad besluit ons bezit aan woningwetwoningen over te dragen aan de woningbouw corporatie „Onze Woning" te De venter. Ten einde de woningbouwac tiviteiten welke deze woningbouw corporatie van deze gemeente alsdan in de toekomst zal overnemen, zo goed mogelijk te kunnen begeleiden, achten wij het gewenst, dat daarbij de raad ten nauwste blijft be trokken. De suggestie in dit opzicht feedaan, ontmoet noch bij ons col lege noch bij de woningbouwcorpora tie bezwaren, integendeel wij zijn van oordeel, dat op deze wijze de gemeentelijke inbreng bij het ontwik kelen van woningbouwprojecten op een goede wijze tot. gelding kan ko men. Openbaarheid commissievergaderingen Er is in deze raad reeds eerder van gedachten gewisseld of met openbaarheid van commissievergade ringen het algemeen belang wel zou worden gediend. Het is reeds eerder betoogd, dat het mogelijk moet zijn, dat de leden van een commissie hardop moeten kunnen denken, dat het mogelijk moet zijn inside infor mations te geven. De fracties houden hun fractieberaad toch ook niet in het openbaar. Zij hebben toch ook behoefte aan een vertrouwelijk be raad. Het college meent, dat een goede voorbereiding van de raads vergaderingen en waartoe commis soriaal vertrouwelijk overleg bijzon der bijdraagt en onontbeex*lijk is. openbaarheid van commissiever gaderingen achten wij hoogst onge wenst voor de goede gang van za ken omdat wij er van overtuigd zijn, dat daarmede niemand is gebaat. Trouwens het voorstel van de frac tie van de PvdA is met zoveel voor behouden omgeven, dat wij ons af vragen in hoeverre deze fractie zelf al niet inziet, dat vervulling van De aandrang uitgeoefend door de fracties van CHU-AR, Gemeentebe lang en Boerenpartij, om voortgang te maken met de aansluiting van de diverse buurtschappen op het gas- leidingnet is voor ons college volko men begrijpelijk. De door deze fracties geuite wens wordt ook door ons college gedeeld. Wij hebben daar van reeds blijk gegeven in onze aan biedingsbrief, waarin wij u mede deelden ,dat het technisch bureau Vegin werkt aan een ontsluitingsplan voor de buitengebieden, dat op kor te termijn ter beschikking komt. Aan de hand van de financiële moge lijkheden hopen wij daarna voorstel len te kunnen doen omtrent de wij ze, waarop aansluiting van de thans nog onrendabele gebieden, zal kun nen plaats vinden. Er wordt naar ge streefd om deze gebieden in de eerstkomende 5 jaren aan te slui ten. Het gaat in dezen over 417 per celen verspreid in de buurtschappen en over 393 percelen op het zomer huisjesterrein Look-Borkeld- Verkoop energiebedrijven Een oordeel als waartoe de heer van Schooten neigt, ten aanzien van de eventuele verkoop van de ener giebedrijven kan slechts worden ge geven, wanneer het onderzoek naar de toekomstige levensvatbaarheid der bedrijven is beëindigd. Tot op dat ogenblik onthouden wij ons van iedere uitspraak, al hopen wij met de heer van Schooten, dat. de ge meentelijke energiebedrijven op grond van de gegevens van dit on derzoek in gemeentelijke hand kun nen blijven. Aardappelmoeheid Het komt ons vreemd voor, dat de bij de Wet voorgeschreven publi- katie niet heeft plaatsgevonden, om dat wij geabonneerd zijn op wettelij ke publikaties welke door ons moe ten geschieden. Door de Griffie van de rechtbank is ook overigens niet bij ons geïnformeerd naar de juistheid van hetgeen de heer van Schooten heeft gesteld, zo besloot mr. En klaar. dergelijk bad denkt te moeten stellen, de financiële mogelijkheden onzer gemeente wel eens verre te boven zouden kunnen gaan, nog daargelaten in hoeverre deze eisen reëel zijn. Bevolkingsonderzoek Het betreft in dezen een röntge- nologisch borstonderzoek, waarbij alle afwijkingen in de borst aan het licht komen, bijvoorbeeld hartafwij kingen, longafwijkingen en longtumo ren. (niet hart- en vaatziekten). In de kosten van het onderzoek wordt een bijdrage gevraagd, waardoor het onderzoek nagenoeg kostendek kend is. Wij menen dat een bijdrage van f 3,75 per persoon redelijk is en geen reden behoeft te zijn niet aan het onderzoek deel te nemen. Huisslachtingen Het verbaast het college, te horen, dat na de bespreking met de betref fende exploitant van het slachthuis ring in de huisslachtigen heeft plaats-, gevonden. Wij zullen andermaal met 1 déze in overleg treden. De bedragen voor slacht- en k-eurrechtén zijn in overleg met ons college vastgesteld tenzij na 1 januari 1.1. nieuwe tarie ven zijn ingevoerd, waarvan wij on kundig zijn. Ook in dezen zullen wij contact opnemen met deze exploitant. Komplan De teleurstelling over de trage gang van zaken met betrekking tot het komplan wordt door ons gedeeld. Hét ovei'leg omtrent de te verwachten sane ringsb ij dra gewelke voor het tot standkomen van dit plan essentieel i9, wordt voortgezet. De heer Van Schooten wenst dat bouwaanvra- gen van middenstandei-s zo spoedig mogelijk verleend worden. Deze wens kan worden gehonoreerd, met dien 'verstande, dat de regels van wet en verordening zullen worden ge- eerbiedigd. Plan Espelo Het is bekend, dat in de buurt schap Espelo bij dé heer Vincent het plan bestaat een verblijfsrecreatief project te stichten. Voorts is in het basisrecreatieplan Salland eveneens in Espelo voorzien in een dagrecrea tie! steunpunt. Wij hebben ons afge vraagd, mede in verband met de disuccise in het bestemmingsplanfo rum en na bespx-eking in de Raads commissie ruimtelijke ordening of een verblijfs- en dagrecreatiecentrum op een zo korte afstand van elkaar, wel gewenst zijn. In verband daar mede hebben wij Ir. Hajema opge dragen de recreatieve ontwikkeling in deze gemeente nader te beschou wen en ons ter zake te willen advi seren. Wij hopen ons ter gelegener tijd nader met u over dit advies en het door ons voorlopig ingenomen stand punt te verstaan. Bestemmingsplan Beuseberg Het aangepaste plan is in een zeer ver gevorderd stadium van voorbe reiding en zal in de eerstkomende maanden ter visie worden gelegd. In verband met de behoefte aan goed- kope woningen, zal met de woning bouwvereniging contact worden op genomen, opdat de bouw van deze woningen niet langer behoeft te wachten dan strikt noodzakelijk is. Reconstructie kruispunt Schuppert Hét doortrekken van de S 14 (Pro vinciale weg E8-Rijksweg 44) staat op het provinciaal wegenplan voor de jaren 1974-1978. Het is nog niet te zeggen, wanneer deze gewenste kort sluiting tot stand zal komen. Wij zijn het echter niet eens met de heer Kaan, wanneer deze zich afvraagt of de beoogde kruispuntsanering nog wel zo noodzakelijk is. Wij menen, dat dit kruispunt alleen reeds ter wil le van het lokale verkeer (zuivelfa briek en industrieterrein) dringend dient te worden gereconstrueerd. Nu alle mogelijkheden aanwezig zijn om het werk ter hand te nemen, dient niet langer te worden gewacht. Voorts dient te worden bedacht dat in ieder geval het politiebureau dient te wor den geamoveerd en het vrijkomende terrein dient te worden aangepast. Voorts verkeert het huis Derksen Paalman in een dergelijke staat van onderhoud, dat afbraak niet lang meer kan wachten, zodat de recon structie als het ware reeds is gedic teerd. Schoonheidscommissie Het beoordelen van bouwwerken op de Welstand is een wettelijke plicht. Wij onderschrijven de kritiek van de heer van Schooten op het met die taak belast lichaam ,,de Schoon heidscommissie", geenszins. De schoonheidscommissie werkt goed. Wanneer de bouwplannen te kort schieten kan zulks natuurlijk opont houd geven, hetgeen zo nu en dan voorkomt. Dijkerhoek De ten aanzien van Dijkerhoek ge stelde vraag om uitbreiding raakt de problematiek van dit ogenblik. De kernentheorie en het vraagstuk van suburbanisatie staat midden in de belangstelling. Wij zullen ten dezen ons oor te luisteren leggen en nagaan in hoeverre het verantwoord is aan de geuite wensen te voldoen. Het komt ons niet geheel juist voor daarbij alleen het voortbestaan van de school als maatstaf te nemen. Kweken van bomen en hee.stërs .'T&AHet is dg vraagzin hoeverre een kwekerij als bedoeld goedkoper is dan het aankopen van plantmateri- aal zoals thans geschiedt. Wij zul len onderzoeken in hoeverre de kos ten boven het gewin gaan. Wegen Gemeentewerken heeft opdracht ge kregen het onderhoud van zandwe gen volgens een vastgesteld schema te doen geschieden. De verharding van zandwegen ten oosten van de Landuwerweg zal vooralsnog finan cieel niet haalbaar zijn, nog afgezien van het feit, dat niet gestreefd moet worden naar verharding van alle zandwegen. Schoolweg De subsidietoezegging van de Cul tuur Technische Dienst is afgeko men, zodat de werkzaamheden spoe dig kunnen beginnen (f 49.800,—). Kruispunt Dijkerhoek Het verzoek om snelheidsbeperking, dat is ingediend is inmiddels achter haald door de algemene snelheidsbe perking. Ruilverkaveling De opmerkingen van de heer van Schooten regarderen de Ruilverkave lingscommissie. Sporthal Sedert de opstelling van de bege- leidigingsbrief zijn de omstandighe den niet gewijzigd. De bouwplannen voor de sporthal zijn ingediend. Ove rigens heeft de raad nog geen kre diet verleend, zoals de heer Kaan te kennen geeft. Slechts is er een principe besluit genomen, omtrent het type sporthal. Waarom de sport hal pro memorie is geraamd, is te rug te vinden in de aanbiedings brief. Ben aanzien van de voorbe reiding zij .er aan herinnerd, dat op 27 augustus 1973 bestek, tekeningen en een postenopzet is toegezonden aan de minister van C.R.M. en van Sociale Zaken. Tevens is de bouw De financiële positie van de kan kerbestrijding is heel wankel. Het geld voor het fundamentele onderzoek naar het kernvraagstuk waardoor ontstaat die onge- i*emde celdeling in ons lichaam en wat is de beste behandelingsme thode moet uit vrijwillige ga ven jaarlijks bijeen worden ge bracht en het K.W.F. zorgt daar nu al bijna 25 jaar voox*. Veel is er al gedaan maar veel moet ar nog gebeuren. Zo kon enkele maanden geleden het nieuwe An thony van Leeuwenhoekhuis in ge bruik worden genomen, mede dankzij de gaven van u allen te- samen. Het nieuwe laboratorium echter, nodig voor dat fundamen tele onderzoek, is nog niets an ders dan een groot gat in de grond. De bouw kan niet begin nen, want er is een tekort van 7'It miljoen en juist het speur werk dat daar moet gebeuren is zo geweldig noodzakelijk. Help daarom het K.W.F. met de ver koop van haar loten. Hoe meer loten er verkocht worden, hoe eer der de bouw kan starten. De loten, welke slechts f 1,25 per stuk kosten kunnen gekocht worden tot 15 maart a.s bij spe ciale door de plaatselijke K.W.F.- afdelingen ingerichte stands bij de meeste V. en D. vestigingen. Verder tot 15 maart bij alle Am- ro Banken en particuliere verkoop adressen herkenbaar aan onze affiches. Bovendien kan men lo ten kopen door storting op giro 12817 t.n.v. K.W.F. Amsterdam. Er wordt een goed doel mee ge steund en bovendien is er de kans op te winnen van 1001 prijzen: Een hoofdprijs van f 10.000, 40 prijzen van f 250, 160 prijzen van f 50,en 800 prijzen van f 25, Bij aankoop van 10 loten of meer wordt een gratis trekkings- lijst verstrekt. Voor deze loterij werd door de Staatssecretaris van Justitie bij besluit Nr. L.O. 670-149-143 op 20 juli 1973 vergun ning verleend. Totaal aantal loten 400.000 stuks. De raadsvergadering die donder dagmiddag van de vorige week om 2.00 uur begon met een uitvoerig ant woord van burgemeester mr. W. II. voor verschillende raadsleden aanlei ding tot een weerwoord-minibeschou- wing. Uitbreiding Gemeentehuis De heer H. Meerman (PvdA) deed 't college in tweede instantie de idee aan de hand om voor uitbreiding van 't Gemeentehuis (als noodoplossing) het bankgebouw naast de Sparsuper- markt (250 m2) hiervoor in gebruik te nemen. Ook zag hij wel iets in uit breiding van het bestaande Gemeen tehuis door op 't daarachter gelegen terrein (500 a eoo m2) een gebouw te doen verrijzen met een wat meer de finitief karakter, zodat via een lange re afschrijvingstermijn de exploitatie kosten kunnen worden gedrukt. Mr. Enklaar zag hierin echter geen deug delijk alternatief. In het bankgebouw achtte hij te weinig ruimte aanwezig, terwijl de bouw achter het raadhuis als bezwaar heeft dat de aldaar aan wezige transformatorhuisjes en de in die grond liggende electriciteitkabels vooraf dienen te worden verplaatst hetgeen minimaal een ton zou gaan kosten, zodat de bouwkosten uiteinde lijk veel te hoog zouden worden. De heer Westerik (CH) dacht aan het terrein nabij de Kerkhofsweg (Kalf- stermansweide) of in de omgeving van het nieuwe politieburo. „Hieron der ligt al reeds gemeentegrond en wordt door bebouwing alleen maar in waarde verhoogd", was zijn mening. Mr. Enklaar achtte deze suggestie het onderzoeken waard maar merkte wel op van oordeel te zijn dat het ge meentelijk apparaat bij elkaar moet blijven. Buurtschapsaanduiding In zijn algemene beschouwingen had de heer van Schooten gepleit voor huisnummering met buurtschapsaan duiding, hetgeen door het kollege van B. en W. als „onaanvaardbaar" werd afgewezen. De heer Westerik (CH) was weliswaar voor normale huisnum mering, maar pleitte met de heer van Schooten toch voor aanduiding van de buurtschap bij de insteekwegen om dat anders de aan de buurtschap ver bonden naam op den duur verloren zou gaan. „Holten is mede charmant door haar buurtschappenbetoogde hij. Deze suggestie werd door het kol lege in welwillende overweging ge nomen. Uitbreiding zwembad In tweede termijn vond de heer Kaan (PvdA) dat aan de uitbreiding van het zwembad de grootste priori teit moest worden vex*leend. „Wij ver zoeken u de uitbreiding nog dit jaar in de begroting op te nemen. U zegt wel dat uitbreiding niet behoeft te wachten tot na 1978, maar waar haalt U dan 't geld vandaan?" In zijn ant woord deelde mr. Enklaar mede, dat een bedrag niet is geraamd, omdat dit niet te ramen is vanwege het nog ontbreken van de plannen. „Dit jaar is nodig om plannen terzake te ma ken. Het is zeer wel mogelijk om dit mét de rekening van volgend jaar meer duidelijkheid te geven over 't zwem bad". De heer Westerik (CH) was ook voor spoedige uitbreiding doch wilde de verdere exploitatie ondergebracht zien bij de sportstichting, hetgeen door B. en W. ter overweging werd overgeno men. Scholen te Espelo en Dijkerhoek Door diverse, „raadsleden werd ge pleit voor. behoud van- dé scholen te Espelo en Dijkerhoek omdat men al gemeen van mening was dat deze scholen de kernen zijn van de betref fende buurtschappen. Ten aanzien van Dijkerhoek werd algemeen ge pleit voor uitbreiding van het woning bestand, teneinde daardoor aan de school nieuwe voeding te geven. In zijn uitvoerig antwoord zegt mr. En klaar: „De school te Espelo staat er niet rooskleurig voor. Het is te hopen dat door verlaging van de leerlingen- schaal de school te behouden is. Wij willen Espelo bepaald niet de nek om draaien. maar wanneer de leerlingen- schaal te laag wordt zullen we daar uit de consequenties moeten trekken en deze school, hoe ongaarne ook, meten afbouwen. Binnen het kader van gebundelde deconsentratiegedach. te denken we erin mee om ter voeding van de school te Dijkerhoek enige woninguitbreiding aldaar te geven, maar deze uitbreiding mag niet alleen zijn ter wille van de school. De pro vinciaal planologische dienst heeft de bevriezing van kernen nu eenmaal tot evangelie verheven, waardoor be bouwing een vaak moeilijk haalbare kaart is". Verbaasd De heer J. van der Harst (PvdA) stelde dat men alles moet doen om de school in Espelo in stand te houden, de school bepaalt 't aanzien van de ze buurtschap. Het verbaasde hem dat van de rech terzijde in de „Algemene Beschou wing" werd gesproken over de mo gelijkheid tot een afbouwregeling van deze school ten behoeve van de school in Dijkerhoek. De opmerking van de heer v.d. Harst had bij de heer J. Wiggers (AR) verbazing gewekt omdat inder tijd bij het voorstel om de school in Espelo te handhaven aan de kant van de PvdA bedenkingen kwamen omdat men op zo'n kleine school wat het ge ven van onderwijs betreft niet de mo gelijkheden heeft als op een grote school in Holten. De heer v.d. Harst herinnerde zich dit maar zo zei hij „Een mens kan van mening vei'anderen en z'n stand punt herzien". De heer Wansink (Gem. Bel.) ver klaarde te hebben vernomen dat som mige ouders meer klachten over het onderwijs in Espelo hadden dan was verondersteld. Sommigen zouden hun kinderen zelfs liever naar de school in Holten sturen omdat, de kinderen bij de overgang naar 't voortgezet onderwijs vaak te weinig ondergrond bezitten. „Er kun nen altijd klachten worden ingediend bij de onderwijsinspectie of bij 't kol lege van B. en W. Men kan wel zeg gen dat men de kinderen naar Holten wil zend'en maar de Wet trekt nu een maal 'n schoolgrens. tenzij men kiest voor bijzonder onderwijs', aldus mr. Enklaar. Openbare commissievergaderingen De heer Kaan (PvdA) bleek voor stander van openbaarheid van com missievergaderingen. Na het afwij zend standpunt van B. en W. gehoord te hebben maakte hij er een officieel voorstel van hetgeen door de raad werd verworpen met alleen de PvdA fraktie als voorstemmers. COMMISSIES De heer v.d. Harst (PvdA) hield een pleidooi voor instelling van een commissie voor het onderwijs, het geen door B. en W. werd ontraden we gens de reeds bestaande schoolraad. Een PvdA voorstel tot instelling van een commissie voor woningbouwza ken werd daarentegen positief ontvan gen. Motie Nijkamp De heer A. J. Nijkamp (AR) kwam met 'n motie over een verfijningsre geling voor een recreatiegemeente als Holten. Hij nodigde in de motie B en W uit er bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten op aan te dringen het recreatiebeleid grondig in studie te nemen en recreatiege meenten in aanmerking te laten ko men voor een uitkering uit het ge meentefonds. In 1965 is over deze kwestie al geschreven aan de raad voor de gemeentefinanciën. Dit is op niets uitgelopen. De zaak is opnieuw in studie, aldus mr. Enklaar. Op zijn advies werd de motie gewijzigd in die zin, dat de raad alle succes toewenst aan de raad voor de gemeentefinan ciën, en een spoedige behandeling vraagt. Subsidiebeleid sport- en ontspanningsverenigingen Sprekend over toekenning van sub sidies over het jaar 1973 aan diverse sport- en ontspanningsverenigingen stelde de heer Westerik (CH) voor om deze subsidiepot in den vervolge te verdelen volgens vaste normen, zodat de betreffende verenigingen we ten waar ze aan toe zijn. „Hoewel ik als lid van HMV blij bn met het ho ge subsidiebedrag dat ons is toebe dacht meen ik dat anderzijds de an dere verenigingen niet tekort mogen worden gedaan. Dit voorstel werd door het kollege in dank overgeno men. Mr. Enklaar stelde de raad voor de voorstellen over 1973 te volgen en het jaar 1974 te gebruiken voor het zoeken naar een bevredigende ver deelsleutel terzake, waarmee door de raad werd ingestemd. De verdeling over 1973 zal derhalve als volgt plaats hebben: 1 Speeltuinvereniging ,De Kol' f 500, 2 Speeltuinvereniging „De Gaarden" f 500,-, 3 Voetbalvereniging „Blauw- Wit'66" f 650.-, 4 Hockeyclub I 1000,- 5 Sportvereniging Bato" (t.b.v. een valmat) f 1000,6 Soc. Cultureel werk (t.b.v. peuterklassen) f 1500,-, 7 Muziekvereniging „HMV" f 1350,- 8 Zangvereniging ,Soli Deo Gloria' f 500,-, 9 Zangvereniging .Holtens Gemengd Koor" f 500,-, totaal f 7500, Belastingmaatregelen De raad heeft met grote meerder heid de belastingverhogingen aange nomen. De PvdA ging met bepaalde voorstellen niet akkoord en diende amandementen in, die geen haalbare kaart bleken te zijn toen het op stem men aankwam. Wegen- en rioolbelasting Het voorstel van B. en W. gebouw de en ongebouwde eigendommen resp 24 pet. en 12 pet., der kadastra le opbrengst te verhogen tot resp. 27 procent en 13,5 procent ontmoette bij hem bezwaar. Hij stelde halvering der percentages voor. De voorzitter ontried dit sterk, want dan gaat men in feite nu de belasting gelden verlagen i.v.m. inflatie. Voor het voorstel van B. en W. waren de heren H. Rietberg en H. J. Westerik beiden CHü, die hun stemmen moti veerden door erop te wijzen dat er geen alternatief is en dat men moet meegaan met de trend in de prijsstij gingen. Het voorstel-Kaan werd ver worpen: vóór de PvdA-fraktie. De heer van Schooten had per vergis sing gestemd, want hij wilde juist ga verhoging. Een alsnog door hem naar voren gebracht voorstel kreeg geen meerderheid. Opcenten Personele belasting Het voorstel de personele belasting te verhogen van 245-268 werd aange nomen met tegen de stemmen van de PvdA-fraktie en de heer van Schoo* ten. Een tussenvoorstel vón de heer Kaan om niet verder te gaan dan 6 procent haalde het niet. Hondenbelasting Bij het voorstel verhoging honden belasting kwam de heer J. H. v.d. Harst (PvdA) met 'n ander voorstel. Hij wilde voor de eerste hond f 20,— voor de tweede f 25,en elke hond meer f 30,alsmede f 40,voor kon- nels, met de konditie dat de ekstra opbrengst ten goede zou komen aan het asiel te Schalkhaar, waarvoor hij 'n warm pleidooi had gehouden. Het B. en W. voorstel om de tarieven als- volgt vast te stellen kreeg de meer derheid. B. en W. willen f 25,voor de eerste hond, f 35,voor de twee de, f 45,voor de volgende en voor kennels f 55,De heren van Schoo ten, Meerman v.d. Harst en Kaan steunden het voorstel Kaan. De heer van Schooten had al te kennen gege ven tegen de gehele hondenbelasting te zijn. Zwembadtarieven De zwembadtarieven lokten discus sies uit. De heer Kaan (PvdA) stelde voor geen 11 procent verhoging op de abonnementen voor volwassenen en kinderen, maar de helft daarvan. De heren Bosschers en Westerik (CHü) en de voorzitter mr. Enklaar waar schuwden daartegen. Jaren lang heb ben ze het over de badverwarming gehad. Geen verhoging betekent te groot tekort dan komt van de uitbrei ding niets terecht zei hij. Tenslotte legde de heer Kaan zich neer bij de tarieven die de minister heeft gead viseerd, nadat de voorzitter erop ge wezen had daï de verschillen in pi-ij zen toch wel gering blijven. Reinigingsrecht De heer Kaan was tegen verhoging van de reinigingsrechten van f 24 tot f 30. Hij ging akkoord met 'n hogere prijs voor e vuilniszakken maar wil de een tarief van f 27,60 en voor het buitengebied van 13,80. Alleen de he ren Kaan, Meerman, en van de Harst (PvdA) waren vóór, de rest stemde tegen. Marktgelden Met de wijziging van de marktgel- den-verordening ging de raad una niem akkoord. SAMENVATTING BELASTING MAATREGELEN Over de belastingvoorstellen van B. en W. werd niet apart gestemd; ze gingen z.h.s. onder de hamer door. De heer Vlogtman (Gem. Bel.) maak te bezwaar tegen het werk der wel standscommissie, die adviezen geeft die z.i. niet op haar terrein liggen. Hij kreeg de indruk dat er niet genoeg inspraak is. De heer van Schooten (Boerenpartij) was tegen de subsidie van f 25 aan 't O.Ph.O. en tegen de bijdrage van f 2784 aan 't recreatieschap Diepen- T oeristenbelasting De heer Kaan informeerde naar het bezwaarschrift, dat belanghebbenden hacd'en gestuurd naar Zwolle tegen de toeristenbelasting. Krijgen belangheb benden gelijk dan zitten we met een hap in de begroting. G.S.. aldus de voorzitter, hebben gezegd 'dat het be zwaarschrift hen niet aanspreekt. Zij hebben een gunstig advies naar de Kroon gezonden om de belasting in te voeren. Tegen de verordening toeris tenbelasting is geen beroep mogelijk. De heer Kaan wilde geacht worden tegen de toeristenbelasting te hebben gestemd. De begrotingen werden *2.h. vastgesteld.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5