Sport, cultuur en woningbouw op verlanglijsten naast kritische kanttekeningen P.v.d.A. vraagt om twee commissies ItL Algemene beschouwingen in de gemeenteraad Geen polarisatie in Raad en Gemeente E. M. van Schooten (BP) hoofd koel houden bij bouw gemeentehuis VARIA Geen statussymbool Vrydag 1 maart 1974 2 De voorzitters" van de raadsfracties hebben maandagavond bij de algemene beschouwin gen over de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1974, evenals voorgaande jaren, weer tal van wensen en verlangens geuit ten aanzien van het gemeentelijk beleid in 1974 en volgende jaren. Spoedige bouw van een sporthal, een instructiebad, aardgas in het buitengebied, reali sering van het plan Beuseberg, de onderwijsvoorziening in Espelo en Dijkerhoek, verdere uitbreiding sportaccommodatie, vergroting zwembad, nooduitbreiding gemeentehuis, riool waterzuivering en vele andere zaken werden naar voren gebracht. Er werden ook kritische kanttekeningen geplaatst ten aanzien van de voorstellen tot belastingverhoging, het gebruik van 't slachthuis, het in te voeren centraal alarmsysteem, comité Beuseberg, bevolkingsgroei door niet aan Holten economisch-gebondenen. Teneinde onze lezers enig inzicht te verschaffen in de vele problemen, welke zich op het gemeentelijk erf voordoen, worden de redevoeringen van de fractievoorzitters in extenso afgedrukt. De heer L. Kaan,fractievoorzitter van de Party van de Arbeid, drong b.m. aan op de instelling van twee commissies, één voor het onderwijs en één voor woningbouwzaken. Voorts vroeg hij B. en W. zich nog eens te beraden over de kostbare nooduitbreiding van het gemeente huis, welke vier ton moet kosten. Hij gaf echter geen alternatief, zoals uit zijn hiervolgende beschouwingen moge blijken. L. KAAN Mijnheer de Voorzitter, De begroting voor 1974. die thans voor ons ligt, is de laatste in de zit tingsperiode van deze Raad. Daar om zou ik mijn algemene beschou wingen willen beginnen met een te rugblik over de afgelopen vier jaar. Ik ben eens nagegaan welke ver langens in deze periode ter tafel zijn gekomen en wat er tot nu toe is ge realiseerd. En dan zie ik dat vooral op het gebied van Sport en Cultuur onze Gemeente op de goede weg is gekomen. Het sportpark Meermans kamp is een waardige vervanger ge worden van het veel te kleine Sport- dal, en de Stichting Sociaal Cultureel Werk heeft door het Paal- huus" en hel ..Kolnus" de gelegen heid gekregen de jeugd op te van gen en velerlei activiteiten op cultu reel gebied te activeren. Onze Scholengemeenschap heeft •haar ..Kroon" het Atheneum gekregen en vele schoolkinderen zul len door hel te bouwen gymnastiek lokaal op de Kol nu eindelijk ook gymnastiekonderwijs kunnen genie ten. Het Bejaardencentrum, al is dan geen taak van de gmeeente weest, is gereed gekomen en voor ziet in een grote behoefte. Vele zandwegen zijn dank zij de ruilverkaveling verhard, en de Buurtschap Dijkerhoek heeft zijn rio lering. Op bestuurlijk gebied is de aanzet gegeven voor samenwerking in gro ter verband door de instelling van het Gewest Deventer", waardoor het in de toekomst mogelijk moet zijn gezamenlijk voorzieningen te treffen die voor een kleine gemeente apart niet zijn te realiseren. Ik donk hierbij aan Schoolbegeleidingsdienst, Ambulance diensten en Districtsgp- zondheidswerk Een uitbreiding van het bestaande gewest met de gemeenten Zutphen. Lochem en Voorst staat op het pro gramma. De consekwenties van een nog groter verband toetreding van Apeldoorn zijn nu nog niet te overzien 'en zullpn t.z.1. nauwkeurig moeten worden bekeken. Er blijven echter nog een aantal wensen over waaraan de Raad in de afgelopen vier jaar regelmatig aan dacht heeft besteed, maar waar tol nu toe niets van is gekomen. Zaken die nodig zijn om in de behoefte van deze groeiende gemeente te kun nen voorzien. Ik denk daarbij b.v. aan: Een nieuw gemeentehuis en in sa menhang daarmede de realise ring van het komplan. De teleurstel lende ontwikkeling van het Komplan zeer hoge kosten en weinig be langstelling van de middenstand dwingt uw college een noodoplossing te zoeken. U stelt daarom voor een semi-permanent gebouw neer te zet ten naast het bestaande gemeente huis. Een oplossing waaraan onze fractie ook heeft gedacht, gezien de suggestie in deze richting tijdens mijn algemene beschouwingen van vorig jaar. Nu wij echter de conse quenties van dit plan een inves tering van f 400.000,en dat voor een tijd van slechts 10 jaar onder ogen krijgen, vragen wij ons af of deze enorme belasting van het ge meentebudget wel verantwoord is. Immers de bouw van een nieuw ge meentehuis op de nu geplande plaats zal hoogstwaarschijnlijk binnen de 10 jaar niet gerealiseerd kunnen wor den en dan zijn wij weer even ver. Wij zouden u dan ook dringend in overweging willen geven de zaak nog eens te onderzoeken en naar een an der goedkoper en mere verant woord alternatief te zoeken. Een andere zeer grote behoefte Een sporthal. Vorig jaar heeft de raad een kre diet voor dit doei beschikbaar steld en de keuze gemaakt het te bouwen type. De verwachtin gen waren dat spoedig met de bouw zou kunnen worden begonnen. Subs: dies zouden afkomen in verband met de werkgelegenheid. En nu blijkt uit uw aanbiedingsbrief dat alles er niet zo rooskleurig uitziet. In de begro ting voor 1974 zijn voor de exploita tie geen geleden uitgetrokken en in het investeringsschema is het plan zelfs pro-memorie opgenomen. Kunt u ons mededeling doen hoe de zaak er nu voorstaat? Biedt de be schikbaarstelling van extra gelden ten behoeve van extra werkgelegen heid voor de bouwnijverheid door het Ministerie van Soc. Zaken mis schien nadere perspectieven. Ik heb vernomen dat de provincie Overijssel ca. 53 miljoen krijgt. En daar de sporthal in feite een derdeel vormt van de scholenge meenschap. rijst een volgende vraag: Hoe staat het nu met de definitieve uitbreiding "van de scholengemeen schap? De grond is gereserveerd. De bouwplannen zijn klaar. De behoefte is groot. Waar is het wachten op? Om bij het onderwijs te blijven: Mijn fractie is bijzonder ingenomen met het feit dat de o.l. Haarschool nu reeds met 2 lokalen kon worden uitgebreid zodat met ingang van het cursusjaar '74- 75 de kinderen niet weer in noodgebouwen behoeven te worden ondergebracht. Voor de noodzakelijke uitbreiding van de Kolschooi gaan uw gedachten uit naar een plaatsing van een con- tainerschool, en met deze gedachte kan mijn fractie zich volledig vereni gen. Wij zijn namelijk van mening dat men over 'n verplaatsbare school moet beschikken om deze te kunnen gebruiken voor verantwoordelijke tij delijke voorzieningen wanneer perma nente bouw niet. of nog niet moge lijk is. Ik vermeldde al dat met de bouw van het gymnastieklokaal op de Kol een grote wens van onze fractie in vervulling is gegaan. Ten aanzien van- het gymnastiekonderwijs in het al gemeen zou ik nog het volgende willen opmerken: Aangezien een vakleraar gymnastiek voor de basisscholen voorlopig nog wel niet aangesteld kan worden, wil len wij u nog eens attenderen op het feit dat aan de Ped. Academie naast de onderwijsacte, de acte J. gehaald kan worden. Deze acte geeft volledige bevoegdheid tot het geven van gymnastiekonderwijs op de ba sisscholen en brugklassen voor voort gezet onderwijs. Bij het aanstellen van een nieuw: leerkracht zou men daarmede in de toekomst rekening kunnen houden. Mynheer de voorzitter. Gezien de ontwikkelingen in deze gemeente speciaal wat het onder wijs betreft is mijn fractie van me ning dat de tijd gekomen is tot het instellen van een door de raad te be noemen commissie voor onderwijsza ken. Een wens die hier in de raad meer malen is geuit, is de bouw van eeh Dorpshuis. Deze wens kwam voort uit de behoefte aan ruimten die er vooral bij vele verenigingen be staat om hun activiteiten te kunnen ontplooien. H.M.V., de zangkoren, de toneelver enigingen o.a. zijn in hun repetitie- en uitvoeringsmogelijkheden beperkt door gemis aan goede accommodatie. Financieel lijkt, het ons echter in de eerstkomende jaren niet mogelijk tot de bouw van een dergelijke ruimte te komen. De definitieve bouw van de scholengemeenschap met haar aula en de sporthal zou hiervoor een goed alternatief kunnen zijn. Van daar ons aandringen op spoed! Ook de steeds actiever wordende buurtverenigingen vragen om ruim te. Misschien zijn de bestaande boerderijtjes in de Haar hier een op lossing voor. De stichting Sociaal en Cultureel Werk groeit uit zijn behuizing. Ik zou uw college willen verzoeken hieraan de grootste aandacht te willen schen ken opdat het enthousiasme waar mee nu gewerkt wordt niet behoeft te worden afgeremd. Het zwembad is in menige raads vergadering een punt van bespre king geweest. Een uitbreiding is drin gend gewenst, willen we onze concur rentiepositie met de omliggende ge meenten met hun grotere accommo datie kunnen handhaven. En ofschoon de toeristenbelasting toch speciaal voor dit soort verbe teringen is ingevoerd verschuift u volgens de investeringsnota de ver wezenlijking op tot na 1978. Ook voor de bouw van een instructiebad ziet u in de eerstkomende jaren geen mogelijkheden. Dit alles ziet er niet hoopvol uit. Dat zo'n overdekt zwembad in het dorp moet komen, en niet op het Twenhaarsveld is ook voor onze fractie een gegeven. Op de verhoging van de zwembadtarieven komen wij in de volgende vergade ring bij de behandeling van het des betreffende voorstel nog terug. De recreatiemogelijkheden in ons dorp vragen de aandacht. De uitbrei ding van het zomerhuisterrein Borkeld is van de baan. Een nieuwe mogelijkheid zou zijn het plan Espe lo. Hoe staat het daarmee? Het vooral in de zomer zeer drukke bezoek aan de Holterberg vraagt om verkeersoplossingen. De doortrek king van de provinciale weg van La ren zou een grote verlichting te weeg kunnen brengen. Kunt u ons zeggen hoever deze plannen zijn? Hopelijk komt hier een spoedige op lossing. Daarom plaatsen wij een vraagteken bij het reconstructieplan kruispunt Dorpsstraat Stationsstraat n. De investering van f 150.00. nu. De investering van f 150.000,- krappe budget van 1974. De woningbouw in onze gemeente ligt praktisch stil. Door bekende oor zaken is de tot standkoming van nieuwe uitbreiding ver achtergeraakt. Laten wij met u hopen dat wij ons dit jaar over plannen kunnen buigen om vele woningzoekenden aan een passende behuizing te kunnen hel pen. Via een in te stellen commissie woningbouwzaken zou de raad er up kunnen tozien dat woningwetwonin gen met een aanvaardbare lage friaur gebouwd zullen worden omdat in de ze categorie de woningnood nog zeer hoog is. Ook op woningen voor be jaarden en onvolledige gezinnen moet onze aandacht gericht blijven. Mijnheer de Voorzitter. Mijn fractie heeft nu al gevraagd tot het .instellen van twee commis sies over te gaan omdat wij vinden dat de raad meer betrokken moet worden bij de werkelijke beleidsza ken in onze gemeente. Een nadeel van dit commissiewerk zien wij in de onttrekking van de openbaarheid van meningen en be leidsstandpunten en een pasklaar maken van voorstellen die zonder discussie in de raad worden aangeno men. Daarom pleiten wij voor de open baarheid van commissievergaderin gen, daar waar dit mogelijk is en het belang van de gemeenschap of per sonen door deze openbaarheid niet wordt geschaad. Dus in principe openbaar, tenzij... De betrokkenheid van de bevolking bij het raadswerk zal hierdoor naar onze mening worden bevorderd. En dat die betrokkenheid leeft blijkt wel uit de grote belangstelling die er heeft bestaan bij de wijk-bij- eenkomsten. Een initiatief dat zeker voortzetting verdient,. Een regelma tige herhaling van deze informatie avonden voorziet in een behoefte! M.d.V. Uw college stelt voor het secretarie- personeel uit te breiden met twee ambtenaren. Wij kunnen ons voor stellen dat vooral de voorbereidin gen voor de invoering van de onroe- ï-endgoed belasting veel werk met zich zal meebrengen. Het groeiende inwonertal vraagt eveneens extra werk. Aan de andere kant zal de over dracht van de woningen en de afsto ting van het slachthuis toch ook eni ge verlichting brengen. Is het niet te bereiken dat door verschuiving grotere efficiency in de administra tie en bedrijfsvoering met 1 man minder kan worden volstaan? Ons krappe budget wordt door deze vestering voor 2 ambtenaren wel ex tra zwaar belast. Vervolgens wil ik een pleidooi hou den voor H.M.V. Altijd bereid om iedere festiviteit in ons dorp op te luisteren tot groot ge noegen van de gehele bevolking. Een korps waarop wij trots kunnen zijn. gezien ook de vele prijzen die het in de loop van jaren in de wacht heeft gesleept. Ook een vereniging waar menig jeug dig Holtenaar muziekopvoeding ge niet. Maar ook steeds in geldnood. En als ik dan de jaarlijkse subsidie vergelijk met die aan b.v. Sportstich ting of Stichting Sociaal Cultureel Werk. zonder ook maar iets op de verdienste van deze instellingen te willen afgeven dan komt H.M.V. er maar bekaaid af. Ik zou u dan ook willen voorstellen de jaarlijkse subsidie te verdubbelen opdat H.M.V. meer lucht krijgt en des te harder zal kunnen blazen. Mijnheer de Voorzitter, Ik ben bijna aan het eind van mijn betoog. Resten mij nog twee onder werpen waarover ik iets zou wil len zeggen. a) Uw voorstellen ter verhoging van diverse belastingen, rechten en re tributies. Ofschoon wij weten dat de kostenstijging van ons gemeentelijk apparaat door de jaarlijkse inflatie grote financiële problemen opwerpt, kost het onze fractie de grootste moeite de voorgestelde verhogingen te accepteren. Een verhoging van 12 pet. van straatbelasting en perso nele belasting. 6680 pet. meer hon denbelasting, reinigingsrechten 25 pet. omhoog, zwembadtarieven 11 pet. verhoging op abonnementen en zelfs 25 pet. op leskaarten en school zwemmen. Voorwaar in deze dure tijd een for se aanslag op 't huishoudbudget. Wij geven u dan ook in overweging de tariefstelling in gunstige zin te her zien. Bovendien moet voor de verho ging van de reinigingsrechten en zwembadtarieven ministeriële goed keuring worden verkregen. Is d't gebeurd? Tenslotte de uitbreiding van de sport accommodatie met ;ca. 8 ha. grond. Wij, zouden Jiet op ^prijs stallen van u te vernemen of li zich reeds een gedachte over déze ontwikkeling heeft gevormd en zo ja deze gedach te tijdig in de raad te brengen, zodat via de raad ook de bevolking over de ze plannen kan meedenken. Mijnheer de voorzitter. Ik wil eindigen met een woord van dank aan allen die heben meege werkt deze steeds ingewikkelder wor dende begroting tot stand te brengen. Ik hoop echter dat deze late behande ling een uitzondering zal blijven en dat wij in het vervolg voor het eind van het jaar het huishoudboek van de gemeente kunnen vaststellen. Een opmerkelijke uitspraak deed de heer J. H. Bosschers, sprekende name,ns de prot. christelijke groepe ringen CHTJ en AR. Wijzende op de komende verkiezingen zei de heer Bosschers, dal het de wens van bei de fracties is. dat. welke verande ring zich ook moge voordoen, po larisatie (verwijdering) verre zal zijn zowel in de raad als in de gemeen te. ..Dit zal de gemeenschap ten goede komen." verklaarde hij. Tal van problemen werden door hem aangesneden, zoals uit het volgende blijkt: Mijnheer de voorzitter. Gaarne wil ik namens de frakties van A.R.P. en C.H.U., van de gele genheid gebruik maken, om een kor te beschouwing te houden betreffen de de begroting dienstjaar 1974. In de .eerste plaats dank aan de op stellers. van dit omvangrijke boek werk. de investeringsnota en de uit gebreide begeleidingsbrief; onze waardering voor de correctheid waarmee dit is uitgevoerd. Het is op zichzelf niet juist om een begroting te behandelen, waar van in feite al 2 maanden van het dienstjaar zijn verstreken doch wij weten dat het door diverse omstan digheden niet eerder kon. De begroting van de gemeente, en een investeringsschema op langere termijn in het hijzonder zijn nogal afhankelijk van het nationale be leid: hoe onzekerder dit beleid, des te moeilijker wordt de planning. Als voorbeelden kunnen gelden: de grootte van de subsidie voor een sporthal. de verdeling van de f 700.000,00 in het ruilverkavelings- gebied Holten/Markelo en de subsidie voor de sanering van het komplan. Het grote tekort bij het regionaal woonwagencentrum baart eveneens zorgen Holten als streek- en recreatiege meente heeft 'n speciale functie. De ze specifieke taken, welke kostenver hogend werken, zouden naar onze mening gehonoreerd dienen te wor den door toepassing van een verfij ningsregeling. Mijnheer de voorzitter, dit zijn alle maal nogal pessimistische geluiden, maar het zijn konstateringen, die het opstellen en beoordelen van deze be groting bemoeilijken en hun weer slag vinden op de uitvoering der plannen. Aangezien de voorzieningen gelijke tred dienen te houden met de groei der bevolking van onze gemeente, achten wij een instruktiebad, uitbrei ding van het zwembad, en verdere uitbreiding van de sportvelden nood zakelijk. Ons inziens zou echter in eerste in stantie uitbreiding van de kleedka meraccommodatie voorrang verdie nen boven de taludverbetering langs het hoofdveld. J. H. BOSSCHERS Ook zal de nooduitbreiding van het gemeentehuis, hetgeen wij overi gens wel noodzakelijk achten als een zware last op onze begroting druk ken. In het buitengebied zien wij een ge stage voortgang van het ruilverkave- lmgswerk en wat het verharden van wegen betreft wordt deze naai- vol le tevredenheid uitgevoerd. Op het in vesteringsschema missen wij echter de aanleg van verharde weg«n ten oosten van de Landduwerweg, wat volgens onze mening noodzakelijk is. Het systematisch onderhoud van zandwegen zou zeer gewenst zijn en zou de toestand in gunstige zin be- invloeden. Het energiebedrijf draait goed, doch uitbreiding van de gasaanleg in het buitengebied is dringend noodza kelijk. Tevens zal men de stroom- sterkte steeds in de gaten dienen te houden. Dringend noodzakelijk achten wij. het plaatsen van lichtpunten langs de Larenseweg; bij de opritten is het levensgevaarlijk. Hier hebben wij ook bij de overname van de weg reeds op gewezen. Ook het lichtpunt aan de Markeloseweg ontbreekt nog steeds... Planologie: De procedure van de thans in behandeling zijnde bestem mingsplannen duurt wel erg lang. - E. M. VAN SCHOOTEN Mijnheer de voorzitter. Eén keer per jaar is het ons als raadsleden toegestaan over verschil lende onderwerpen te spreken, zon der daarbij buiten de orde van de vergadering te gaan, namelijk bij de algemene beschouwing op de be groting voor een gemeentelijk dienst jaar, waarbij door iedere fractie ongeveer het gehele gemeentelijke erf wordt bewandeld, zij het een ieder op zijn eigen wijze. Van deze gelegenheid willen wij ook dit jaar weer gaarne gebruik maken. Alvorens op uw aanbiedingsbrief in te gaan, wil ik toch graag even te rug blikken op het jaar dat ging. En dat was. naar ik dacht, wel een jaar met ups en downs, vooral wat betreft de landspolitiek. Nauwelijks waren we bekomen van de ene verrassing of een andere ver rassing kwam er al weer aan. En al deze verrassingen hebben hun uit werking op de economische toestand van ons land beslist niet gemist. Terugkomende op uw aanbiedings brief mijnheer de voorzitter, wil ik vooraf mijn dank uitspreken jegens een ieder, die heeft geholpen aan de samenstelling van dit stuk cijferma teriaal met zijn uitvoerige begelei dingsbrief. Uit de aanbiedingsbrief blijkt, dat de rekeningen over de jaren 1968 en 1969 zijn vastgesteld. Dat betekent dus wel, dat wij nog steeds 4 jaar achterlopen en dat er nog steeds geen vooruitgang in zit met het inlopen van het opmaken van de gemeente-reke ningen. Ik betreur dit uitermate, mijnheer de voorzitter. Ik kan dit niet juist vinden, temeer daar het vooral de laatste jaren met de enorm snel gestegen kosten, noodzake lijk is, zo snel mogelijk over de ab solute juiste gegevens van het laat ste jaar te kunnen beschikken om op deze wijze op een zo juist moge lijk kompas te kunnen varen. Ik ben mij ervan bewust, mijnheer de voorzitter, dat ik in voorgaande jaren hierop ook al heb gewezen, maar toch zou ik een dringend beroep op u willen doen om al datgene in het werk te stellen, waardoor dit manco zo snel mogelijk wordt weggewerkt. Door de gunstige liquiditeits-positie van de gemeente konden verschillende kapitaalsuitgaven hun beslag krijgen, mede doordat de uitgaven uit eigen middelen konden worden gefinan cierd. Dil getuigt zonder meer van een juist beleid. Getracht dient, te worden op deze wijze verder te gaan. Ik wil de hele lijst niet opnoemen, doch één punt zou ik hieruit willen lichten, namelijk de aankoop van het pand familie Derksen-Paalman. dat verbouwd is tot distributiekan toor in verband met de olie-crisis. Kan uw college mededelen wat deze verbouwing gekost heeft en zo zijn deze kosten ook te verhalen op het rijk en voor hoeveel? Uit de aanbiedingsbrief blijkt, dat uw college de minimumheffing voor belastingen en retributies overeen komstig de rijks-voorstellen wil gaan volgen. Dit betekent dan, dat ver schillende belastingen zullen worden verhoogd. Hoewel ik de argumentatie van uw college wel kan volgen, meen ik toch hier op verschillende punten wij denken o.a. aan het komplan en het plan Beuseberg (Holten zuid). Vooral de stagnatie bij het tot stand komen van laatstgenoemd plan baart ons grote zorg. Naar on ze mening moet de woningbouw, me de gelet op het grote aantal wo ningzoekenden zo spoedig mogelijk op gang komen. Er zal ernstig naar gestreefd dienen te worden om in dit plan wezenlijk bctaalbare woningen te bouwen, zo wel in de particuliere- als in de wo ningwetsector. Bij de aankleding van een bestem mingsplan zijn nogal wat bomen en heesters nodig. Zou het niet wense lijk zijn om een klein begin te ma ken met het kweken van deze bomen en heesters? Hierbij denken wij o.a. aan berk, eik en lijsterbes, welke hier en daar goed zouden passen. Wat het bestemmingsplan Dijker hoek betreft vragen wij ons af of hel niet dringend noodzakelijk is om het bestaande plan een bescheiden uit breiding te geven, b.v. ten noorden van de Boerendanssteeg. Dit om zodoende meer leefbaarheid te scheppen voor gemeenschap en school. Wat de school betreft zou er een mo gelijkheid zijn om een afbouwregeling te creëren voor de school te Espelo ten behoeve van Dijkerhoek. Verder betreuren wij het lang uitblij ven van de rekonstruktie gan de Schoohveg daar deze de aanleg van de straatverlichting weer vertraagt en tevens wachten wij nog steeds op de uitslag van het onderzoek be treffende de gevaarlijke verkeerssitu atie op de rijksweg bij de kruising nabij Broekhuis. In ons overzicht komen wij ondanks onze wensen en op- en aanmerkingen tot de conclusie dat er ook in het afgelopen jaar weer veel tot stand is gekomen, ook mede dank zij de zelfwerkzaamheid van de bevolking. Ook denken wij met voldoening te rug aan de bijeenkomsten met de nieuw ingekomenen in de Haar. Wij zouden uw cbllege in overweging willen geven pp de ingeslagen weg voort te gaan én b.v. één keer per jaar een buurtschap op woonwijk uit te nodigen voor een dergelijke bijeen komst. Mijnheer de voorzitter, hel geheel overziende, nemen wij met genoegen kennis van de uitbreiding bij uw staf van medewerkers. Graag geven wij prioriteit aan de bouw van een sport hal, doch hebben enige bedenkingen tegen de verhoging van de zwembad tarieven. Aan het eind van deze beschouwing denken wij onwillekeurig aan de ko mende verkiezingen, die ook in onze gemeente wijzigingen kan voortbren gen en als zodanig ook in de samen stelling van de gemeenteraad. Het is echter onze wens, welke verande ring er zich ook mogen voordoen dat polarisatie (verwijdering) verre zal zijn zowel in de raad als in de ge meente. Dit zal de gemeenschap ze ker ten goede komen. Mijnheer de voorzitter, wij wensen uw college met zijn staf van mede werkers, in uw taak bij beleid en uit voering wijsheid en kracht, en boven al Gods zegen. De heer E. M. van Schooten, die als eenling de Boeren Partij vertegen woordigt, brak o.m. een lans voor de scholen in Espelo en Dijkerhoek. De woordetn, welke hij hierbij bezigde, brachten de raad tot grote hilari teit Hij toonde zich een vervent tegenstander van de hondenbelasting - waarom gente katten, of rijpaardenbelasting - en vroeg om vrije terrei nen voor de honden. Hij plaatste een kritische kanttekening bij het ge bruik van het slachthuis voor de huisslachtingen. „Is de gemeene in ge breke gebleven bij de bestrijding van de aardappelmoeheid wilde de heer Van Schooten weten. Hieronder volgt zijn uitvoerig betoog. een afwijkend geluid te moeten laten horen, omdat de begroting geen na delig saldo laat: zien. Overigens vind ik het ook niet juist, dat de overheid steeds maar doorgaat met belastingverhogingen, terwijl de mensen steeds weer wordt voorgehouden zuiniger te leven. La ten wij dan ook voorop gaan in het bestrijden van de inflatie. En bestrij ding van de inflatie doet men niet alleen door belastingen steeds maar te verhogen!- Met de door u, mijnheer de voorzitter, voorgestelde verhoging van de rei nigingsrechten kan ik mij wel vereni gen, daar een dekkingspercentage van 75 pet. redelijk is. De verhoging van de straatbela&ting acht ik op dit mo ment niet noodzakelijk evenals de personele belasting. De inkomstender ving die hieruit zou voortvloeien kan naar mijn mening gevonden worden door bezuinigingen in de begroting. Wat betreft een eventuele overdracht van de rioolzuiveringsinstallatie staat vermeld, dat er nog geen be slissing is genomen. Kan uw college mededelen in welk stadium deze on derhandelingen zijn en hoever staat het met de nieuwbouw? Wat betreft de hondenbelasting kan ik uw. standpunt in het geheel niet volgen. In plaats van verhogen ik liever gezien hebben, dat deze be lasting werd afgeschaft. Ik vind het namelijk idioot een dergelijke belas ting" te heffen. Waarom wel een hon denbelasting en geen. katten- of rij paardenbelasting? Temeer, daar uw college ook nog wil voorstellen de honden aangelijnd uit te laten. Overigens dacht ik, mijn heer de voorzitter, dat wanneer met een dergelijk voorstel komt, u toch wel bepaalde terreinen zult dienen aan te wijzen, waar de hon den wél vrij mogen rondlopen. De bad- en zwemtarieven zullen drastisch worden verhoogd, namelijk van circa 13 pet tot 25 pet. Naar mijn mening is deze verhoging te fors. Voorts moge ik u, mijnheer de voor zitter. vragen of deze verhoging bin nen het raam van de prijzenbeschik- king wel doorgevoerd mag worden? Blijkens de aanbiedingsbrief zal er spoedig worden begonnen met de voorbereiding tot de invoering van de onroerend goedbelasting. Gezien ve le werkzaamheden en voorbereidin gen hieraan verbonden, zou ik uw col lege willen verzoeken hier niet over haast te werk te gaan, daar deze be lasting eerst op 1 januari 1979 be hoeft in te gaan. Met betrekking tot de bouw van een nieuw ge.meeptehuis, mogej ik u aap- raden het hoofd koel" te houden en niét mee* te doen aari de rage dat iedere provincie een -nieuw provincie huis wil hebben en iedere gemeente een nieuw gemeentehuis. En dikwijls ontstaat er dan een soort superge bouw, wat dikwijls tot gevolg heeft, dat het voor de betrokken mensen, die er in moeten werken en voor de bevolking een volkomen mislukking blijkt te zijn. Het moet zo zijn, dat en de mensen die er in moeten werken en de be volking. zich in een dergelijk gebouw thuisvoelen. Overigens ben ik wel met u van mening, mijnheer de voorzitter, dat het huidige gebouw te klein en on doelmatig is. zodat ik mij met een uit breiding wel kan verenigen. Doordat de ruilverkaveling in een sta dium is gekomen, dat de nieuwe huis nummering ingevoerd zal kunnen worden, is het een bittere noodzaak hier zo spoedig mogelijk de voorbe- reiding te treffen, daar het huidige systeem bij lange na niet voldoet. Aanbeveling zou het verdienen een straatnaamnummering in te voeren met handhaving van de buurtschap aanduiding. In uw aanbiedingsbrief staat te lezen, dat er een centraal-alarmerings-sy- steem in het gewest Deventer wordt voorgestaan. Kan uw college, mijn heer de voorzitter, hierover nadere mededelingen doen. Overigens is het wel te hopen, dat dit systeem dan wel beter voldoet dan het systeem van de politie. Dit laatste systeem geeft herhaaldelijk aanleiding tot moeilijkheden in het 'bereiken van de ze groep. Onder het hoofdstuk Volksgezond heid wordt vermeld, dat de bevol king röntgenologiseh zal worden on derzocht. Voorwaar een bijzonder nuttige zaak, maar de vraag is om welke ziekteverschijnselen gaat het hier, opdat zoveel mogelijk ge tracht zal worden dat de bevolking het belang van een dergelijk onder zoek kan inzien. Overigens ben ik van mening, dat de gemeente bij een der gelijk belangrijk onderzoek financieel zal dienen te participeren. Een heel belangrijk raadsbesluit in 1973 was ongetwijfeld de verkoop van het openbaar slachthuis. Van het per soneel konden gelukkig 5 personen bij andere gemeentelijke diensten worden geplaatst. Helaas was dit voor 4 per sonen niet mogelijk, wat voor de ge winnen van de betrokkenen ongetwij feld een grote teleurstelling beteken de. Bij de verkoopvoorwaarden werd bedongen, dat huisslachtingen en dergelijke gewoon konden doorgaan. Nadat hierover een vraag is geweest en beterschap werd beloofd, dient he laas te worden geconstateerd, dat hierin nog steeds geen enkele veran dering is gekomen. Dikwijls moeten beesten tot de volgende dag blijven staan, terwijl voor de slachtingen als zodanig, absurd hoge bedragen rr ten worden betaald. Dit vind ik be treurenswaardig mijnheer de voorzit ter, daar de mensen op deze wijze naar een andere plaats worden dreven. Het is om deze reden, dat ik uw college moge verzoeken de trokken personen nogmaals hierop te wijzen en dat er dan inderdaad een verandering ten goede mag intreden. Doordat het komplan niet in één jaar kon worden klaargestoomd wat eigenlijk te voorzien was moesten op 6 november van het vo rige jaar 15 vergunningen worden af gegeven. Hieruit mogen wij conclu deren. dat Holten een middenstand heeft, die actief is en haar tijd verstaat. Dit betekent dan wel mijn heer de voorzitter, dat wij deze mid denstand, als gemeentelijke overheid niet te veel voor de voeten moeten gaan lopen, maar wanneer reële plan nen worden ingediend door een mid denstander, deze zo snel mogelijk moeten worden gehonoreerd. Nu het bestemmingsplan ,,De Haar" bijna voltooid is, ben ik met u van mening, dat het betreurens waardig is, dat hier nog geen wo ningbouw kan worden gepleegd. He laas wordt hier de gemeente voor de voeten gelopen door een stel men sen, die menen dat hun woorden evan_ gelie zijn, al moet er ook bij vermeld worden, dat de provinciale planolo gische dienst nu ook niet direct het vuur uit de sloffen loopt, indien het om medewerking gaat in het realise ren van plannen. Wanneer de tekenen niet bedriegen, dan zal de school in Espelo in 1975 worden gesloten. Getracht zal dienen te worden deze school voor deze buurtschap te bewaren, omdat wan neer deze school verdwijnt ook de onderlinge gemeenschap vervlakt, wat te betreuren zou zijn. Wanneer deze school onverhoopt niet te hand haven is, zou ik er bij uw college op willen aandringen tijdig met deze buurtschap in contact te treden en op deze gebeurtenis voor te bereiden of eigenlijk deze school in de komende jaren af te bouwen. Helaas loopt het leerlingen-aantal in Dijkerhoëk ook terug. Een verkwij ning van deze school is eigenlijk on aanvaardbaar. Er zal naar middelen dienen te worden gezocht, die 't leer lingen-aantal niet verder doen afne men. Met name denk ik hier aan een kleine uitbreiding van het woning bestand en wel speciaal om de kern heen. Dit moet toch mogelijk zijn, mijnheer de voorzitter. Ook het kleu teronderwijs zou dan beter tot haar recht kunnen komen. Nog een vraag over Dijkerhoek: Hoe ver is het met het overleg met Rijks waterstaat wat betreft de over steek bijn Broekhuis? In uw aanbie dingsbrief staat vermeld, dat het gebied Holten-Markelo 'n bedrag kan investeren van f 700.000,Ik heb hier al eerder naar gevraagd, maar ook nu wil ik het weer doen en vraag u nogmaals: Is hier al een bestem ming voor? Over de bedrijven mijnheer de voor zitter heb ik niet veel op te merken. Ik ben van mening, dat deze bedrij ven zich naar behoren ontwikkelen en ik hel steeds meer naar de mening over, deze bedrijven niet te verkopen, doch in eigen beheer te houden. Ook het gasbedrijf ontwikkelt zich bij zonder florissant. Getracht zal dienen te worden naar de buitengebieden door te stoten, daar de vraag naar gas hier steeds toeneemt. Mijn standpunt ten aanzien van de ruilverkaveling is overduidelijk be kend. Gewaakt dient echter te wor den, dat geen goede landbouwgronden worden ingepoot met hout, terwijl bij de ruilverkaveling de landbouwbelan gen op de eerste plaats dienen te ko men. Aan nog enkele algemene punten wü, ik nog enige aandacht besteden, alvorens' dezè beschouwing'te 'beslui ten, mijnheer de voorzitter. De^schoonheidscommissie is. mij nog steeds een doorn in het oog* Voor al in deze tijd met sterk stijgende prij zen is het gewoon een noodzaak, dat tussen bouwaanvrage en afgeven van een vergunning een minimum aan tijd zit. Het is daarom dan ook niet verantwoord dat er tussen de aanvra ge en het verlenen van een vergun ning soms meer dan een jaar ligt. Wat betreft de sport, mijnheer de voorzitter, wil ik dit jaar kort zijn. Niet omdat ik hier het nut niet van zie, integendeel, doch ik wil opmerken dat wij bezig zijn met het inlopen van een geweldige achterstand op dit gebied. Laten wij proberen hiermee door te gaan en op tijd plannen ma ken, zodat als er zich een mogelijk heid voordoet, wij ook deze accom modatie tijdig kunnen uitbreiden. Een ander punt dat ik hier al eens eerder naar voren heb gebracht is de vrije recreatie. Het kamperen bij de boer. Ik ben nog steeds van mening, dat de bevolking, die het landschap eigenlijk maakt, hiervan ook moet kunnen profiteren. En ook voor die mensen, die graag echt van rust hou den en de massa-kudde - camping wil len ontvluchten eens de kans te ge ven hiervan te profiteren. Nog een laatste opmerking mijn heer de voorzitter. Vorig jaar zijn ver schillende landbouwers verbaliseerd, daar zij weer aardappelen gepoot heb- beji op grond, wat niet mocht vanwe ge de aardappelmoeheidsbestrijding. Deze wet is namelijk veranderd. Genoemde landbouwers hoorden eerst een flinke boete eisen, doch doordat zij verklaarden, dat de gemeente in deze in gebreke was gebleven, kregen zij een heel wat mildere boete, daar de rechter het met hen eens was. Kan uw college mededelen of het vorenstaande inderdaad het geval is geweest. In het 'bevestigende geval zou ik wil len vragen of uw college bereid is, die maatregelen te nemen, waardoor zo iets niet weer kan voorkomen. Mijnheer de voorzitter ik ben aan het einde van mijn beschouwing. Gaarne wil ik eindigen met u en uw college toe te wensen, dat u de no dige kracht en wijsheid moogt ont vangen om ons mooie Holten zodanig te besturen, dat wij aan het einde van dit jaar kunnen zeggen: het was een goed jaar! Voor algemene beschouwingen van de Gemeentebelangen voerde de lieer Wansink het woord. Zie hiervoor pa gina 1. FOTO/FILM Foto en Vfllll n, door CORK Pa's zijn veel te 'vaak foto-doe-het-zel-' vers Laat Ma toch ook eens fotografe ren. Anders is uw gezinsfotoverhaai niet kompleet Regisseer bij het - filmen met te veel. Laat alles liever zo natuurlijk mogelijk verlopen. Afbeeldingen in kleur zijn mooi. maar zwart/wit foto's hebben ook hun speciale charmes.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 2