TOYOTA hzWJTSm DROPPING Gebr. Z0ETBR00D Aan vroegtijdig opgegeven adver tenties kunnen wij de meeste aandacht besteden KLEIN VELDERMAN B.V. Vergadering Plattelandsvrouwen afdeling Espelo De Sterrenhemel in februari Rekenschap afgelegd door „Kom over de Brug VOLKSWAGEN voert Computer-Diagnose in Uitersten in rubber Depot Wouda's Zaden verhuizingen ingekuilde maïs Keuze Plattelandsbibliotheek weer toegenomen VAN HET ER VE DER KERK BAKSTEENLATEIEN „DE BOUWHAL" Alles voor de tuin carina leoo DE LUXE Autobedrijf Arendzen KLEIN VELDERMAN B.V. EEK OPPERMAN lassers/ constructiewerkers Lois jeans brengen geluk Koop Lois bij: transporten HOOI SLAATJE SLAATJE Administrateur LJk BOS Prijzen omhoog? Prijzen omlaagI AFWASAUTOMATEN WASAUTOMATEN DIEPVRIESKISTEN SCANOIUIX - OMEWAND DIEPVRIEZERS SUBSÏDIëRING PLAATSELIJKE VERENIGINGEN mf-' Vrydag 22 februari 1974 4 afgehaald 4,per strekkende meter (excl. B.T.W.) Ook bij enkele stuks. Weer bij: Pannenbakkersstraat 14 Holten Telefoon 05483-1700 M.A.C. „De Holterberg" ZATERDAGAVOND 2 MAART Start: 19.30 uur bij café „De Biester", Stationsstraat. Gezellig Spannend ^oe es mee Vele soorten BLOEM. EN GROENTEZADEN uit voorraad leverbaar. Verder nog vele tuinbenodigdheden, zoals: grasmaaiers - gereedschappen - bloembak ken - potgrond - tuinturf meststoffen - ge droogde koemest - gazongrassen - bestrij dingsmiddelen enz. enz. Ook heesters - coniferen en pootaardappelen. W. ter Beest BEUSEBERG 53 Ideale combinatie van hoge prestatie, gemakkelijke bediening en veel comfort in een sportief gezinsmodel. Een economisch, betrouwbare wagen met een lange levensduur. Sportieve 4 cylinder 1600 cc motor, 102 pk, goed voor een 165 km/u snelle top. Wagenbreed tapijt, buckets eats met hoofdsteunen, zonwerend glas rondom, achterruitverwarmmg, radio met automatisch uitspringende antenne. Schijfremmen vóór, rembekrachtiger, remkrachlbegrenzer, radiaalbanden, enz. oft dealer voor Markelo en omg. s Holterweg 2 Markelo Tel. 05476-1244 Een compleet installatiebedrijf met: LOODGIETERS ELEKTRICIëNS C.V.-MONTEURS en DAKDEKKERS Kolweg 76, Holten, telefoon 1332 GEVRAAGD: Aannemersbedrijf Paalman en Tempelman bv Dijkerhoek 24a - Holten Telefoon 05483 - 1387 Universal Machines B.V. heeft in de nieuw ingerichte produk- tiehal plaatsingsmogelijkheden voor: Aanmelding: dagelijks aan ons bedrijf: Indus triestraat 7 - Holten - Telefoon 05483-1422. Lois jeans jackets: Ons hupse huismerk. Zeer welbekend als die vrije broeken en jasjes. Van denim of corduroy.- Die immer altijd ieder petfekt pas zitten. Kies subiet uit 6 kfandere kleuren. Lois is aantrekken maar! En da's een mieters\ mooi gezicht o11 voor gokkers. SPECIAAL ZAAK VOOR HEREN EN inWRFNR m KLEDING HU f9 Voor vakkundige en Fa. H. MUIIer en Zoon Kerkplein 1 - Holten Telefoon 05483-1300 Agentschap Van Gend Loos G. MEILINK Neerdorp 68 Holten Particulier vraagt boerderij te koop Eventueel geheel of ged. verbouwd. Brieven aan het Bureau Cortenoeverseweg 89, Brummen TE KOOP: prima gewonnen W. STEVENS Holterbroek 86 telefoon 05483 - 1316 Volop verse groente: Grote hagelwitte bloemkoolsla, witlof spruitjes, andijvie, radijs, komkommers, tomaten enzenz. Extra zaterdagaanbieding: Een kilo le soort witlof135 16 prima Jaffa sinaasappels 225 13 perssinaasappels 195 11 mandarijnen zonder pit198 iy2 kilo zoete appels 155 2 kilo handappels 125 Extra weekaanbieding: Maandagkilo bieten 49 Dinsdag: kilo witlof 135 Woensdag: half kilo gesn. rode kool 29 Donderdag: half kilo gesn. hutspot 28 Vrijdag: kilo witlof 125 Stationsstraat - Telefoon 1216 in het bezit van de vereiste diploma's heeft nog tijd beschikbaar voor het bijhouden van administraties en het verzorgen van belastingaangiftes Telefoon 05483-2821 Te koop 2Vz h.a. prima kuilgras en 400 balen hooi SEPPENWOLDE Holterstraatweg 175, Rijs sen enige goede Fiat 805 onderdelen en een motor die geen olie gebruikt. J. GERRITSEN Rembrandtlaan 33, Lochem Telef. 05730 - 2544 Speciaalzaak In Smyrna - Soedan Breiwol en alle andere handwerken HAND WERKHUIS Larenseweg 2<J Telefoon 1981 Kolweg 76 Holten Telefoon 1332 BOSCH van 1199.voor 868- MIELE van 1641.voor 1249.- ZANUSSI DL 5 van 929.— voor 749.- MARIJNEN LT 91 van 779.— voor659.- MARIJNEN LT 92 van 879.— voor 729.- MIELE 412 S van 1664.— voor 1325.- PHILIPS AAC 914 van 975.— voor825.- IGNIS 145 liter nu voor 399." ESTA DE LUXE 300 liter van '844.voor 649.- ESTA DE LUXE 420 liter van 996-— voor 749.- 270 liter van 809.voor 599.- 385 liter van 1120.voor699.- 460 liter van 1285.voor799." 560 liter van 1415.voor899.- Geldigheidsduur van deze aktie is tot 8 maart 1974. Zolang de voorraad strekt De verslagkrant, die tijdens de ak tie werd beloofd is verschenen en aan alle met name bekende gevers toe gezonden, van Oegstgeest uit. Hier aan is het volgende ontleend. Wat er binnenkwam Op de aktie-avond van 15 december 1972 deelden de ruim 1700 plaatselij ke aktie-komitees, die voor Kom over de Brug in touw waren, mede dat wij f 52,4 miljoen mochten verwachten, namelijk f 36,4 miljoen in geld of di- rekt te innen giro- en bankstukken plus rond f 16 miljoen aan toezeggin gen, in één of meer termjjnen te vol doen, gedaan door rond 160.000 men sen. Evenals bij de eerste aktie Kom over de Brug werden geld en bankstukken (ondanks de Kerstdrukte) op voor beeldige wijze naar de rekeningen van de aktie overgemaakt, zodat we nog vóór Kerstmis al over 27 miljoen gulden beschikten en op 3 januari, toen ook al heel wat toezeggingen gehonoreerd waren, over 40 miljoen gulden. Het geld bleef binnenstro men: eind januari was er 44 miljoen gulden en in april werd de 50 miljoen gulden overschreden. Daarna ging het langzamer, maar vrij regelmatig door. Geen werkdag is tot vandaag toe voorbijgegaan waarop niet een aantal giften, meestal volgens toe zegging, wordt ontvangen, waarbij de „slechtste" dag was toen er maar 350 giften, samen f 6.085,bijkwa men. Inmiddels heeft het bedrag aan giften de f 55,3 miljoen overschreden. HOLTEN OFFERDE VOORBEEL DIG Uit het gepubliceerde overzicht van hetgeen uit heel Nederland bin nenkwam blijkt, dat Holten goed in de beurs tastte, vergeleken met de omringende plaatsen. Hier volgen de eindbedragen. Laren (Gld.) f 12209,Markelo f 15382,Bathmen f 16514,,Almen f 30270,Goor f 35941,Rijssen f 40597,Wierden f 45045,Lochem f 46687— Holten f 51672— Hellen- -öoorn f 56196,Ommen f 109448,, Nijverdal f 143075,en Deventer f 190168,—. Berkhof, A. De noodklok; histori sche roman; Boileau, P. Een leeg vertrek in Zeezicht; thriller; Burford, L. De zoete wraak; his torische roman; Caspary, V. Laura; detective-ro man; Coppens, Th. Maria Stuart; bio grafische historische roman; Eggermont, J. L.,, De Zwarte van de Boshoek;streekroman; Elgin, S. H. Uiterst, of, de planeet der gemiddelden; science fiction; Hartman, E A. Signalen in de nacht; verzetsroman; Hunter, E. De verslaagden; roman over druggebruik; Eenzame enegelen, Ro- Kerouac, J. Eenzame engelen; Kerouac, J. Eenzame engelen; ro- roman over druggebruik; man over de Amerikaanse beatge neratie; Melchior, J. Operatie Weerwolf: oorlogsroman; Pinkhoff, Th. Als de zon onder gaat; prot. familieroman; Speelman, E. Katrijn van Aards- woude; historische roman; Terpstra, P. Dokter Halbertsma; dokter-streekroman Velde, R. v. d. Verandering van lucht; streekroman; Wingate, J. De slag om Kreta 1941; oorlogsroman. STUDIEBOEKEN Appel, L. De slag op de Zuiderzee; Bomans, G.J.A. Van mens tot mens; Booy, Th. Het Loo; het hof der Oranjes; Debroey, S. Een zonderling advo caat (Raoul Follereau)'; Elfferich, M. J. De Joden Freud, A. Het ik en de afweerme chanismen; Hesse, H. Een golfje op de stroom; eren in uitspraken en aforismen; Horbadh, M. Redt de dieren in Afrika Houwaart, D Storm rond partij en parlement; 1970-'71-'72 Ik vin u zo lief Na de invoering van het eerste diag nose systeem in 1969 komt Volkswa gen nu weer als eerste met het logische vervolg: de VW-Computer- Diagnose. Menselijke vergissingen worden hierbij vrijwel geheel uitge sloten en ingewikkelde kontroles wor den razendsnel en feilloos uitgevoerd. Een belangrijke stap naar een veili ger en kompleter servicesysteem voor de VW-rijder, dat bovendien kos tenbesparend werkt. 88 kontroles in 30 minuten In iedere Volkswagen, die na au gustus '71 werd geproduceerd, is een elektrisch testcircuit ingebouwd. Het bestrijkt een groot aantal meet punten door de hele auto. Het circuit eindigt in een stopkontakt dat onder de motorkap is aangebracht. Nadat de diagnose computer via een stekker met de auto is verbonden kunnen binnen een half uur 88 checkpunten worden afgewerkt. De gegevens van de est-VW worden vergeleken met die van het geheugen van de computer. Het resultaat van de vergelijking wordt direkt afgedrukt op een dui delijk en overzichtelijk leesbaar test formulier. Ook „lastige" kontroles,, zoals accu, ontsteking en compressie doet de computer diagnose in minder dan 2 minuten geheel automatisch en voor al ook feilloos. De diagnose specia list hoeft hiertoe de motor maar één keer te starten. Voot elke VW appart testprogramma Uiteraard hebben de uiteenlopende VW-modellen elk hun eigen specifi- katies. De diagnose specialist neemt aan de hand van een kodenummer naast het stopkontakt de overeenkom stige computerkaart en plaatst die ïn de apparatuur. Vervolgens kan hij het programma voor dat type VW afwer ken. Het nieuwe systeem is niet al- lene geschikt voor de nieuwere mo dellen. Met behulp van een adapter- kunnen alle 'VW's vanaf 1965 vol gens deze nieuwe computer-testmetho de worden onderzocht. Inspraak voor de klant Het diagnose formulier wordt na de test aan de klant gegeven. Die kan het dan met de service-adviseur van de werkplaats doornemen. Deze vak man vertelt hem welke reparaties absoluut noodzakelijk zijn. En de klant kan dan beslissen wat er gebeuren moet. Hierbij is het voor hem van be lang te weten, dat de computer ook tijdig de mogelijke samenhang van bepaalde mankementen overziet. Daardoor kan erger worden voorko men. Het is ook een eerlijke testme thode, want er wordt afgerekend met onnodige „automatische vernieu wingen". Dit kan een aanzienlijke be sparing opleveren. Bovendien zijn de veiligheidsaspecten nog beter gewaar borgd. De computer vergist zich niet, vergeet niets en onderschat ook niets. All round test voor een unieke prijs De VW-computer-diagnose is de eerste echte all-round test voor au to's ter wereld. Geen andere elek tronische testmethode gaat zo ver. Geen andere test werkt zo snel, zo zeker en voor zulke lage kosten. Voor de VW 1200 f 21,50 en voor de Pas sat f 30,beide prijzen exclusief B.T.W. Maandagavond 18 februari hield de bond van Plattelandsvrouwen afd. Es pelo, haar maandelijkse bijeenkomst in ,,'t Trefpunt". Voor deze avond was uitgenodigd, de Overijsselse wa terleiding maatschappij. Na het welkomstwoord door de pre sidente mevr. Slijkhuis werd het woord gegeven aan de heren die de ze avond aan de hand van een korte film en een gezellige causerie de da mes kennis lieten nemen wat er al zo met dat kostbare water moet ge beuren voordat wij het in onze huizen fris en helder uit de kranen laten stro men. Eerst was op de film te zien hoe het grondwater behandeld wordt dat vaak bruin en van een slechte smaak uit de grond komt. Daarna hoe van het oppervlakte wa ter met name het rivier water dat vaak van hele slechte kwaliteit is, nog redelijk drinkwater wordt „gemaakt". Na dit alles gezien te hebben, zal een ieder waarschijnlijk wel een beetje bewuster met het water omspringen Bij de primitieve begroting voor het dienstjaar 1973 werd door de raad een bedrag van f 7500,beschikbaar gesteld voor de subsidiëring van de plaatselijke culturele-, sport en jeugd verenigingen. In afwachting van een vast te stellen verordening regelende deze subsi diëring, stellen b. en w. de raad voor het beschikbare bedrag te verdelen over onderstaande verenigingen, waarvan de eerste zeven een eenma lige bijdrage hebben aangevraagd. „De subsidies moeten worden gezien als een eenmalige bijdrage, waaraan geen consequenties kunnen worden worden verbonden voor de komende jaren" zeggen b. en w. in hun voor stel. 1 Speeltuinvereniging „De Kol" f 500 2 speeltuinvereniging „De Gaarden" f 500„3 voetbalvereniging „Blauw- Wit'66" f 650,4 hockeyclub Hol ten" f 10005 sportvereniging ,,Ba- to" (voor een valmat) f 1000,,6 stichting „Soc. Cultureel Werk (voor peuterklassen) f 1500,7 muziekver eniging „HMV" f 1350,8 zangver eniging ,Soli Deo Gloria" f 500,,.9 zangvereniging Holtens Gemengd Koor" f 500Totaal f 7500, en zo min mogelijk gaan verspillen. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen waarvan de dames dankbaar gebruik maakten. Mevrouw Slijkhuis sprak een woord van dank tot de heren van de W.M.O. Nadat nog enkele mededelingen waren ge daan en besloten was om het uitstap je waarschijnlijk in augustus te hou den volgde sluiting der goed bezoch te vergadering. Op de vingertop van dit dameke ligt een minuscuul rubberringetje. Een stukje Vredestein rubber van nauwelijks 1 gram dat alleen met behulp van een vergrootglas voor u zichtbaar is. Het grappige is, dat u misschien zelf zo'n piepklein rubbertje in uw broek zak heeft. Hoe dat kan? Wel, het zit in elke (wegwerp-) aansteker. Dankzij dit rubberringetje blijft het vloeibare gas in het reservoir. Het vormt de afdichting van het brander systeem. In de brander van de aan steker zit soms een nog kleiner stukje Vredestein rubber, maar dat is zelfs te klein om gewoon te foto graferen. Een andere afdichting die Vredestein levert zijn de reusachtige rubberlijs- ten, de zogenaamde GINA's die tus sen de onderwatergedeelten van tun nels worden geklemd om deze water dicht af te sluiten. Op de foto ziet u een stuk GINA, die wel 5 ton zwaar kan zijn. Echt wat je noemt uitersten in rubber: een aanstekerafdichting van 1 gram en 'n tunnel afdichting van 5 miljoen gram. Leuk om nog eens aan te denken als u straks een sigaret opsteekt of een tunnel inrijdt. Als u deze maand 's morgens eens om zeven uur buiten komt en het is onbewolkt, kunt u de zeer heldere planeet Venus gemakkelijk waarne men. Venus komt reeds geruime tijd voor de zon op. Op 22 februari bijvoor beeld komt Venus om 5.38 h op, ter wijl de zon opkomt om 7.41 h. Het is interessant om Venus eens te blijven volgen, ook als de zon reeds opgeko men is. U zult dan verbaasd staan hoe lang de planeet nog te zien is, hoewel het reeds lang licht geworden is. Mars, de rode planeet, ziet men 's avonds hoog in het zuiden en om streeks middernacht is de planeet (door de draaiing van de aarde) naar het Westen gezakt. Men zal de pla neet nog enkele maanden aan de avondhemel kunnen zien, maar door dat zij zich steeds verder van de aar de verwijdert zal ze geleidelijk steeds zwakker van helderheid worden. Saturnus, de op één na grootste pla neet van ons zonnestelsel, kan men in de vooravond in het oosten zien. Aan het einde van de maand bevindt ze zich om ongeveer 8 uur 's avonds hoog in het zuiden. Met een verrekij ker, b.v. een prismakijker 10 x 50 kan men de Ring om Saturnus zien, mits men de kijker goed stil kan houden (of ergens op steunen). Door een gro tere telescoop gezien is Saturnus een van de allermooiste objecten aan de sterrenhelm. Haar afstand tot de zon bedraagt gemiddeld 1400 miljoen km. Jupiter, de grootste planeet, is deze maand niet te zien. Zij bevindt zich op 13 februari van de aarde uit ge zien achter de zon en zal dus nog enkele weken onzichtbaar blijven. Op de avond van 28 februari kan men in de nabijheid van de maan (bijna eerste kwartier) de reeds eer der genoemde planeet Mars vinden. Zij bevindt zich dan aan de onverlich- ver van de bovenste punt van de maan ziet u het Zevengesternte. De- te zijde (links) naast de maan. Niet ze heldere sterrenhoop is schitterend te zien in een verrekijker. U moet beslist ook eens de maan zelf bekijken. Zeer mooi in de verrekijker is de terminator (de grens tussen dag en nacht). U zult zien dat deze grens vee' onregelmatiger is dan u zonder kijker kon zien. Soms ziet u lichtpuntjes aan de rand op het don kere gedeelte. Dit wordt veroorzaakt door de toppen van hoge bergen, die reeds door de zon beschenen worden, terwijl de lagere gedeelten nog in duisternis gehuld liggen. Ook kan men mooi de grote kraters zien en de don kere zeeën (laagvlaktes) Voor de liefhebber nog het volgende. In de nacht van 2 op 3 maart zal de nlaneet Saturnus door de maan be dekt worden. De maan is dan iets meer dan half verlicht. De ver dwijning van Saturnus vindt plaats aan de donkere zijde van de maan om 11 minuten voor een. Het. is zeer boeiend om de planeet ineens achter de onzichtbare donkere helft, te zien verdwijnen, alsof ze plotseling uit dooft. Óm 12 minuten over half twee zal Saturnus dan weer plotseling aan de verlichte rand van de maan ver schijnen Alsmen in de gelegenheid' is om dit te aanschouwen en het is onbewolkt mag men dit ntiet verzui men. temeer daar dit tamelijk zeld zaam is. Het is een van de vele won deren die dr- sterrenhemel ons biedt. Wonderen die helaas maar door wei nigen aanschouwd' worden. H. ten Bosch. Dr. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut voor zui delijk Afrika, is eind vorige week in Pretoria veroordeeld tot een boete van 50 rand (ca. f 195.en drie maan den voorwaardelijk, op grond van on gehoorzaamheid tegenover de parle- mentsledencommissie-Schlebusch. Hij heeft drie maanden de tijd gekregen in hoger beroep te gaan. Dr. Beyers Naudé is de eerste uit een reeks personen die wel willen ver schijnen voor de commissie-Schlebus maar weigeren voor deze commis sie te getuigen zolang de werkwijze van de commissie niet valt onder de procesregels van een geordende rechtsstaat. De achter gesloten deu ren werkende commissie werd op aan sporen van premier Vorster ingesteld na incidenten in Kaapstad tussen de politie en blanke studenten, die be toogden tegen apartheidsmaatregelen De verdediger van dr. Naudé stelde dat deze het morele recht heeft zijn getuigenis te weigeren aan de com- missie-Schlebusch, een commissie waarvan de werkwijze in strijd is met haar opdracht. Al eerder had dr Naudé zelf in enkele publicaties uit eengezet dat de regeringscommissie Schlebusch volmachten heeft die dui delijk strijdig zijn met 't principe van de machtsverdeling tussen wetgever en justitie. De commissie onderzoekt de „staatsgevaarlijkheid" van orga nisaties, die tegen apartheid zijn, ter wijl alle belangrijke gegevens daar van allang bekend zijn bij politie en justitie, die op wettelijke gronden zo mogelijk kunnen ingrijpen, aldus dr. Naudé. De zuidafrikaanse r.It. bisschoppen hebben in een scherpe verklaring ge protesteerd tegen het optreden van de commissie-Schlcbusch. Zij consta teren dat de laatste maanden een sfeer van angst onder de bevolking kon gaan heersen, doordat de naspeu ringen van de commissie tot gevolgen leidt zonder dat enig heroep moge lijk is. „Wij kunnen moeilijk gelo ven," aldus de bisschoppen, „dat het groot aantal geheime „banningen" (soort huisarrest zonder proces) bui ten de wet om, de vrijheidsbeperkin gen en het intrekken van paspoorten werkelijk nodig waren". De bisschoppen dringen er met an deren op aan dat de commissie- Schlebusch door een normaal rechts college wordt vervangen. Kardinaal B. J. Alfrink heeft zich als internationaal voorzitter van de r.k. vredesbeweging Pax Christi solidair verklaard met dr. Beyers Naudé. De kardinaal deed dit in een tele gram waarin hij zijn ongerustheid uitsprak over de moeilijkheden voor dr. Naudé tengevolge van het aan- ges-apnnen rechtsgeding. (Hervormd Persbureau).

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 4