Nieuwe revue ducht oef Non, wat wettigt grootse verwachtingen bespreking voor MMawroiiwen Rijksbijdragen krotontruiming en hum-grens doorstroming verhoogd Buurtvereniging van Canadastr. - Verzetstr. wil „Nooddienst' starten Eerste ouderavond van o.l. Haarschool WAAR GAAN WE HEEN? Nieuwe constellatie Veelzijdig amusement Geperfectioneerd Snijdende spanning Première lifVü. Markt Rijssen 1 APRIL W oningwetwoningen en gemeentewoningen krijgen hogere huur Weer kopers voor liet VillateiTein „Look" Vrijdag 22 februari 1974 3 leefhebbers van het amusement staat een grote gebeurtenis te wach ten. De Rijssenaren onder hen heb ben het al heel gemakkelijk omdat een gang naar het Parkgebouw een kleine moeite is en belangstellenden uit de omgeving van Rijssen krijgen hun moeite beloond door eveneens naar het Rijssense ontspanningsge bouw te komen. Wii bedoelen de Riissense revue, die op stapel staat en waarvan wij als insider op de hoogte zijn van de stand van zaken en bovendien een van de laatste repetities konden bij wegen. De Rijssense revue! Het vorig jaar voor het eerst van start gegaan met het spektakelstuk: „Joa, joa, dat zal wa". Met al de onzekerheden (toch) de risico's die aan zo'n onderneming nu eenmaal vastzitten slaagde men er in met een geweldige ,,gong"slag de sluimerende belangstelling die voor het soort amusement dat een Twentse revue is, weer levendig te doen worden. Geweldig wat een span ning, maar vooral wat een inspan ning aan die première van die eer ste revue door het nieuwe revuege zelschap vooraf is gegaan. En wat een opluchting en wat een jubelende blijdschap toen de première vanaf de eerste minuten een feestelijk succes bleek te zijn. Dat succes van die pre mière werd bestendigd in de volgen de opvoeringen en men kweekte een razend enthousiasme. Reeds nu staat vast, dat de goodwill die het vorig jaar gekweekt is, dit jaar haar doorwerking zal hebben. Want wat men het vorig jaar pres- teerde was van grote allure, virtuo siteit en variatie, zodat het geen won der is geweest, dat de kernspelers na afloop van het succesvolle seizoen zich afvroegen, ,,wat ducht oe", zul len we het volgend jaar doorgaan? Unaniem waren de leden van me ning, dat je zo'n groot succes moet vasthouden ^n verdedigen. De titel van de revue was al gauw gevonden. „Non, wat ducht oe". Zo zal de revue heten. En duizenden mensen, die de revue beleven, dat lijkt ons een juist woord, zullen el kaar na afloop de vraag stellen, ,.Wat ducht oe?" en voor ons en an dere insiders staat vast, dat het ant- woord zeer, zeer positief zal zijn. De revue, „non, wat ducht oe", wordt in een andere, in een nieuwe constellatie gespeeld. Het initiatief werd het vorig jaar genomen door de leden van de toneelvereniging „de Gong", die medewerking wisten te verkrijgen van de boerenkapel van de muziekvereniging Wilhelmina. Niet lang na afloop van de voorstellingen van de eerste revue is men zich gaan afvragen, op welke wijze men op de Ontmoeting in de Bouwstraat: Op reis naar Tirol van, wat ducht oe, vraagt Gaoit aan Geese. meest verantwoorde manier kon door gaan. De toneelvereniging „de Gong" werd opgeheven en opgericht werd „Het Rijssense revuegezelschap" met als bestuursleden enkele oud-le den van ^..de Gong" en van de mu ziekvereniging Wilhelmina met als voorzitter de heer W. Schuitemaker, die ook het vorig jaar al stimu lerend te werk was gegaan. De heer Schuitemaker acht de revue een groot Rijssens belang en passend in de Rijssense sfeer. Hij vindt boven dien dat door een succesvolle revue de image van Rijssen kan worden op gekrikt, een zienswijze waar zich veel Rijssenaren akkoord mee kunnen ver klaren. Toen de organisatorische perikelen waren opgelost kwam de grote op dracht: Het schrijven van de nieu we revue, met als onderdelen: humor, variatie, cabaret, kleinkunst, variété, opgediend op een luchtige schotel, die als basis moest hebben een verhaal dat allerlei mogelijkheden zou bie den. Een moeilijke opdracht, maar zo als men er de eerste keer in betrek kelijk korte tijd in is geslaagd, zo kwam men nu ook in een langere pe riode tot een verrassend resultaat. Voor de tekst tekenden ook nu weer Herman Roosink, Harm Agteresch en Jan en Jurie Zandbergen. Met Herman Roosink, die de algehele leiding heeft, hadden wij tijdens een van de laatste repetities een kort ge sprek. Met name over de veranderin gen, eventueel verbeteringen, die aan de presentatie van „non, wat ducht oe" in vergelijking met het vorig jaar zijn aangebracht. De regisseur die hier en daar zijn best deed nog wat bij te schaven en in de timins nog wat meer perfectie te brengen is zelf van mening, dat op prak tisch alle onderdelen geperfectio neerd is. Er is ook wat meer variatie aange bracht. waardoor zijn persoonlijke in druk is, dat de nieuwe revue grote -mogelijkheden in zich heeft. Er zijn zeer fraaie decors geschil derd door de heer Boerrichter uit Nij- verdal er zal worden gezorgd voor een prefecte geluidsinstallatie en gro te aandacht is geschonken aan het optreden van de balletgroep. Lag het optreden van het balletgroepje vorig jaar meer in de sfeer van de rytmi- sche gymnastiek, thans is door de groep serieus gestudeerd onder lei ding van een balletlerares. Al deze maatregelen zullen er voor zorgen, dat de revue er nog beter ver zorgd uit zal komen dan het vorig jaar, waarbij ook een geweldig posi tief punt is de aantrekking van een zanger (tenor) met een fluwelen stem, die de zaal met zijn bijdragen (Mein liebeslied, Komm, Zigan) in grote verrukking zal brengen. Het is George Olthof, uit Almelo, die op de Twentse podia geen onbekendeis. I t- Hf-- M ut l i Olll£ Een duidelijke verbetering is ook het „omgeturnd:muzi: crnble, dat in diverse scenes en onderdelen van de revue begeleidend op: Hoewel de boerenkapel v n Y.'ühc-i- mina het uitstekend heeft n. is nu toch meer gezocht in dé richting van dixie-land-muziek en hel en semble meer modern. Een' c tidolijke aanwinst dachten w:j, E v, drukt moet ook worden de rr ng van de pianist Hans .Miel in wiens virtuose vingers een grooi aandeel van de revue nieuwe stijl is te vinden. Alles tezamen is hel een - verantwoordelijkheid die op de schou ders van Herman Roosink rust. Ilij, met zijn naaste medewerkers, is er al maanden mee bezig en dn laat ste dagen zullen bijzonder spannend zijn. De begroting van de onkosten ligt rond de tienduizend gulden, een cijfer, dat toch opzienbarend moet worden genoemd, waardoorook 'de. conclusie gerechtvaardigd is, dat er inderdaad vele verbeteringen voor tot stand zijn gekomen. Zo gaan de liefhebbers van hel 'all round amusement een feestelijke ge beurtenis tegemoet. Wie dit feest van zang en dans, van kleur en fier, van muziek en humor meebeleeft, die vraagt zich af, hoe dit in Efissen mogelijk is. Vele bussen zu langstellenden uit de omgeving naar Rijssen brengen. Ook die to - schouwers zullen zich de vras g stel len hoe het mogelijk is dat dU in R.:> - n, dat pas nog door een raadslid min of meer excentriek werd mogelijk is. Want zo'n gezelschap te bezitten, zo de weg van r - tige samenwerking te vinden, leidt tot een geweldig positief resultaat. Als de een dï andere groep een pres tatie levert, dan is er altijd wc-i een autoriteit, die de mensen die deel uil maken van die groep tot ambassa deurs bestempelt. Good-will kwekers. Als dat in Rijssen niet door een au toriteit gebeurt moeten de fans en de supporters deze gedachte beves tigen. Hier wordt iets groots gepres teerd en gepresenteerd. I-Iic-r zien wij een humorist als Harm Agter esch, veelzijdig acteur, parodist en kleinkunstenaar, hier zien wij Jan Zandbergen als een stoere tyoische Rijssenaar, die overal en altijd een komische prestatie weet te leveren, wij zien Jurie Zandbergen, de talent volle goochelaar, die hier zijn moge lijkheden zo goed kwijt kan. Wij zien weer mevr. Strokap, Jan Roosink! en mevrouw Ligtenberg zich waar maken in het gevarieerde verhaal van Doot d'r oons eene in zegt Heendrek tegen de oher. de Rijssenaren, die op vakantie gaan en met vallen en opstaan (natuurlijk) in Tirol terecht komen. De conversatie met de ober en de Tiroler boer...Zo kunnen we doorgaan tot we in het Zigeneurkamp te recht komen. Daar in een schitte rend decor George Olthof op bijzon der gevoelige wijze het beroemde zi geunerlied horen zingen. En dan nog zo veel. Zo veel. De voordoekscènes, met het dixielandensemble, de praat jes vol humor, boordevol typische Rijssense humor. Alles met elkaar bijna te veel. Maar dat is altijd be ier dan te weinig waar voor je geld. Wat ducht oe? De première van de revue 1974. ..Non, wat ducht oe" zal plaats vin den op dinsdag 26 februari. Verder wordt de revue gepresenteerd op: De vrijdagen 1 en 3 maart en de dinsdagen 5 en 12 maart. Op initiatief van het revuegezel schap is er een geweldige vooruit gang met betrekking tot de bezetting van de plaatsen. Was het vorige ja ren zo, dat men zich soms meer dan 1 uur van tevoren elkaar voor een z.g. mooie plaats stond te verdringen, thans is het zo, dat iedere kaart een planning kaart is. Op ieder toegangsbewijs staat ver meld op welke rij en plaatsnummer men recht heeft. Dit geeft allerlei voordelen en men is zeker, dat men de plaats, die men gekocht heeft, ook kan innemen. Wij dachten dat dit een goede maat regel moet worden genoemd. ..Non, wat ducht oe?" In de maandelijkse bijeenkomst, van de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield mevr. A. A. Cousin, nadat mevrouw Vogt een woord van welkom had gespro ken en de notulen waren gelezm door mevrouw van Doesburg een bui tengewoon boeiende en interessante geleefd'. Zij vertelde dat ..Danseres zonder benen" van de schrijfster Cla ra Ascher-Pinkhof. Zij deed dit op zo treffende wijze dat men zo nu en dan de indruk kreeg dat dé ster zelf aan het woord was. zo had de spreekster zich in die figuur in- geleegd. Zij vertelde dat „Danseres zonder benen" de levensgeschiede nis is van een zeer vrome joodse vrouw, die toen ze 25 jaar was een droom kreeg van een volmaakt dan seres, maar die naar achteraf bleek het belangrijkste misle om te dansen, nl. de benen. En zo voelde Clara zich ook inderdaad toen zij on leeftijd achterbleef met zes kinderen, waarvan de jongste nog maar vier maanden was. Maar na een korte, maar hevige strijd met God en zich zelf besloot ze te „dansen" zij ht t on der benen, met alle kracht die in haar was. Ze keek terug op een gelukkig jeugd, een geweldig huw olijk mei Avra- him Ascher, die opppev-ravijn was geweest in Groningen. Naast het opvoeden van haar kinde ren houdt zij lezingen en schrijft boe ken om zo het hoofd boven water te houden. Ze verstaat echter de kunst, intens van kleine dingen te genieten en dit komt haar in de oorlog goed van pas. Ze helpt dan waar ze kan. Na in de Hollandsche schouwburg veel leed van opgepakte joden te hebben ver zacht, wordt ze ook zelf naar Wes- terbork gedeporteerd. En nu vertelt ze, heus niet om wreedheden haar geschiedenis, maar heel simpel het verdriet en zelfs de kleine vreugden van een wezenbarak waarvan zij „de moeder" mag zijn. Hoewel in grote zorg om haar eigen kinderen, doet ze wat ze kan: ze troost de angstige kinderen. Tegen het eind van de oorlog heeft In welk gezin, beste lezer, rijzen van tijd tot tijd geen problemen wanneer de vrouw des huizes een paar dagen het bed moet houden, omdat ze zich. geplaagd door griep, angina of een tergende hoofdpijn welhaast niet meer weet staande te houden? Hoe vaak komt moeder in dat geval, zonder hulp van buitenaf, dan werkelijk aan die bedrust toe? Is de in zo'n gezin aanwezige peuter of baby er niet vaak de oorzaak van dat moeder, koste wat kost op de been moet blij ven? In welk gezin komt het niet eens voor dat de vrouw des huizes hoog nodig een bezoek aan de huisarts, tand arts of poli-kliniek moet brengen, maar dit bezoek, om dezelfde reden soms (te lang) uit stelt??? Komt het niet heel vaak voor dat mensen zich, per openbaar middel van vervoer, letterlijk van - of naar hef ziekenhuis moeten slepen en dan achteraf vaak, dicht in hun buurt, ie mand horen zeggen: „Ach. had ik dat maar geweten. Ik had u zo even met mijn auto kunnen brengen of halen". Wemelt het in onze samenleving niet van alleenstaande mensen die dol graag zouden zien dat iemand hun tuintje wat zou willen opknappen of een klusje voor hen zou willen doen, wat ze vaak zelf niet kunnen? Zijn er ook niet de slecht ter been zijnde bejaarden die echt dankbaar zouden zijn, wanneer iemand voor hen de boodschappen zou willen doen? Zijn er niet de eenzamen die hol machtig zouden vinden wanneer ie mand gewoon maar even gezellig zou komen „klessebessen", onder het ge not van een kopje thee of koffie? Maar voor de mensen die het betref fen zijn het maar al te vaak grote problemen! En, wees nu eerlijk, is het bestaan van die huis, tuin en keukenproble men wel eens nodig?? Nee toch ze ker??? Toch is het aanwezig zijn van die problemen in de Canada- en Verzet- straat gèsignaleerd. Daarom wil d? buurtvereniging, van die straten als onderdeel van het totaal door haar te ontplooien activiteiten, beginnen met hulpverlening op dit terrein door een zgn. „Nooddienst" van start "e doen gaan. Maar ja. daarvoor zijn vrijwilligers nodig!! Mensen die bereid zijn iets van zichzelf te geven om de zorg van anderen weg te nemen of te verlich ten, door even op een baby .te pas sen, een paar boodschappen te doen of een alledaags klusje op te knappen of, in noodgevallen iemand te ver- Wie in die straten is Anno 1974 hier toe bereid??? Neemt u dan zo gauw mogelijk contact op met: Mevr. van Ingen, Canadastr. 13 tel. 2592 of met mevr. Zoet, Canadaslraat 1! te!. 2466. Het zijn de kleine dingen die het doën en op het land waar het leven goed is leven de mensen niet alleen b'.j- maar ook met en voor elkaar. Kortweg samenleving geheten. Doet u ook mee zodat zo snel mogelijk met de hulpverlening kan worden ge start! ze het geluk om naar Palestina te kunnen. Ze vertelt haar verwonde ring ov.er: brood, gedekte tafel en iemand die vraagt of ze wil komen eten. Geheel vermagerd en ontredderd vangt haar dochter Ruth haar daar op. Als ze zich nu nog wel eens een zaam voelt (nu 80 jaar) dan denkf ze aan de woorden „Druk je uit in alles, wat je is gebleven en dans". Mevr. Corisia besluit dan ook heel eenvoudig: „En ze heeft gedanst". Nadat mevr. Duivendak iets ver teld had over contacten met platte- mevrouw Vogt een kort slotwoord en wenste allen wel thuis. Aanvoer: 237 varkens. Prijzen per stuk: 237 biggen van f 116,- tot f 125,-. Handel: vlot met staande prijzen. Donderdag 14 februari hebben rium honderd ouders en genodigden de eerste ouderavond van de o.l. Haarschool bezocht. Nadat de voor zitster alle aanwezigen hartelijk welkom heeft geheten, stelt zij de voorlopige oudercommissie aan de ouders voor.Deze voorlopige com missie is indertyd als volgt gefor meerd. Het hoofd van de school heeft het gebied, waaruit de leerlin gen van de school afkomstig zijn, in wijken verdeeld. De ouders uit iede re wijk kozen uit hun midden een vertegenwoordiger(ster) voor de voor lopige oudercommissie. Op deze ma nier is er een goede spreiding onder de commissieleden over de gehele schoolbevolking ontstaan. Zo vertegenwoordigt mevrouw Dries- sen (voorzitster) de Looikolkstraat, Ab Jansenstraat, Beuseberg en een gedeelte van Holterbroek, de heer Voortman (vice-voorzitter) de Dies- senplasstraat, de Korte Diessen- plasstr. en de Larenseweg, mevrouw Langendoen (secretaresse) de Chur- chillstraat, de heer Klaassen (pen ningmeester) de Kenemansstraat, de Nagelhouts-traat en de Houtstraat, me vrouw DDieben de Canadastraat, me vrouw Dieben de Canadastraat, me en de heer Roelvïnk Holterbroek, Neerdorp en Dijkerhoek. Door het ontbreken van tegenkandi daten wordt deze commissie nu de finitief. De secretaresse brengt be knopt verslag uit van de tot nu toe verrichte werkzaamheden. Zij legt de ouders de volgende toekomstplannen van de commissie voor. In de eerste plaats informatie in winnen bij andere oudercommissies, betreffende hun aktiviteiten. Ten tweede voorlichting vragen aan de Vereniging,voor Openbaar Onderwijs, betreffenae'Tiftn doelstelling en ak tiviteiten. Ten derde' eèn feestelijke J-cuderaifrond organiseren rond de of ficiële opening van de school. Voorts wil de oudercommissie voor zover dat op haar terrein ligt, de leerkrachten zoveel mogelijk terzijde staan, om samen van de Haarschool een goede en prettige school te ma ken voor de leerlingen. De penningmeester kan mededelen, dat de kas nog over een klein batig saldo beschikt. De inkomsten bestaan voornamelijk uit de vrijwillige bijdra gen van de ouders voor het 2 novem ber feest, de dag waarop de school werd betrokken. Verder is er een kleine subsidie van de gemeente ont vangen. Om de ouderkas aan te vul len, zal er aan de ouders een bijdra ge worden gevraagd. De dames Kleinheerenbrink, Klunder en de heer Hesse zijn bereid gevonden zitting te nemen in de kascontrolecom missie. Na deze punten is het woord aan het hoofd van de school de heer van 't Holt. Deze begint zijn betoog met het voorstellen van het personeel. Mevrouw Broere, die de eerste klas onder haar hoede heeft, mejuffrouw Abbenhuës, die de leiding heeft van de tweede klas, de heer Te Winkel, die per 1 februari de plaats heeft in genomen van mevrouw Lammers voor de derde klas en het hoofd van de school, de heer Van 't Holt, die de vierde klas leidt. De school is in au gustus gestai-t met 96 leerlingen, mo menteel bezoeken 98 kinderen uit 82 gezinnen de Haarschool. De heer Van 't Holt kan de ouders mededelen, dat de' school begin april officieel ge opend zal worden. De oud-papieraktie heeft tot nu toe een flinke som opgebracht. Deze ex tra inkomsten worden besteed aan leermiddelen en handenarbeidmate- riaal. De ouders wordt alle lof toe gezwaaid voor het keurige bundelen van het papier. Het hoofd van de school verzoekt de ouders de schoolkrant ,.'t Haartje" aandachtig te lezen, dit is belangrijk om het kontakt tussen ouders en school goed te laten verlopen. Het schoolreisje zal dit jaar eind mei plaats vinden en wel voor alle vier de klassen tegelijk. Het ligt in de bedoeling met alle kassen naar hetzelfde punt te gaan en daar de ak tiviteiten te spreiden. Ook het personeel van de school heeft plannen voor de toekomst. Het volgende cursusjaar zullen er openbare lessen worden gegeven. Men is reeds bezig een documenta tiecentrum en kasten voor niveau-le zen in te richten, dit zal verder wor den uitgebreid. Voorts kan in augustus de vijfde leer kracht worden benoemd. De rondvraag besluit het zakelijke gedeelte van de avond. In de pauze werd een kop koffie met koek, aangeboden door de ouder commissie, genuttigd. Na de pauze vertoonde de heer Van 't Hólt één'aantal prachtige dia's 'uit de collectie van de Dorpsschool, van de Haar :en. het Holterbroek vóóc-de. bebouwing, respectievelijk ruilverka veling. Hierna hebben de aanwezigen genoten van een serie dia's gemaakt tijdens de feestelijke optocht op 2 no vember. De bonte stoet van ongeveer DEVENTER DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof tel. 11500. vrij. 22 febr. t.m. 26 febr. gehele complex Carnaval van de Stichting Deventer Carnaval. E.D.B. THEATER, Smedenstraat tel. 13615. do. 21 febr. t.m. wo. 27 febr. The killer 18 jr: za. 23 en zo. 24 febr. aanv. 14 u. matinee Gooi het maar in m'n pet a.l.; vrij. 22 en za. 23 febr. aanv. 23.30 u. Nachtvoorstelling vrouwen die er de tijd voor nemen 4e week 18 jr.; Aanvangstijden: werkd. 20 u. vrij. 21- 21.30 u. za. 14, 18.30 u. 21-21.30 u. zo. 16, 21 14 i CINEMA, L. Bisschopstraat tel. 1/100. do. 21 febr. t.m. wo. 27 febr. Live and let die 2e week 14 jr.: za. 23, zo. 24 en wo. 27 febr. rmv. 14 uMatinee Mr. Fluboer, de vlie gende schoolmeester a.l. vrij. 22 en za. 23 febr. aanv. 24 u. Nachtvoorstelling de Blinde scherp schutter 18 jr. LUXOR THEATER, Brink tel. 18662. Deze week is het theater wegens werkzaamheden gesloten!! OPENBARE LEESZAAL, Brink tel. 13506. tot 11 maart Expositie C. v.d. Bos, pent. en olieverfschil. Geopend: dl. t.m. vrij. 10-17.30 en 19-21 za. 10- 17 u. GOETIEK DE ROZIJNENKORF. As senstraat 4 tel. 11848 b.g.g. 15016. tot 13 maart Lille Dresden tekenin gen en schilderijen. Geopend: ma. t.m. za. 14-18 u. zo. gesloten. GALERIJ LENTEN, Kletterstraat 25- 27, Epse tel. 21815. Geopend: wo. t.m. za. 13-17 u. vrij. d.e.b. 19-21, zo. gesloten Tentoonstel ling van werken van 1800 tot heden. GALERIJ DE TOVERBAL, KI. Over- straat 85. Geopend: di. t.m. za. 13-17 u. Ex positie Toon Harmstra-schilderijen ATHENAEUM BIBLIOTHEEK:. 't Klooster 3 tel. 16512. Geopend: ma. t.m. vrij. 10-12 en 13-17.30 u. za. cn zo. gesloten. Ex positie geneeskunst in boekvorm; GALERIJ ZEVEN, Hofstraat 7. wo. vrij. en za. 14-17 u. vrij19-21 u. Expositie Hans Boxem schilderijen, etsen, monotypes. MUSEUM DE WAAG, Brink telef. Geopend: di. t.m. za. 10-12. 13-17.30 zo. 14-17 u. ma. ges-loten Antiekfietsen zilver aardewerk en Antieke keukens MUSEUM DE DRIE HARINGEN. Ge sloten tot voorjaar. MUSÉUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED. Noordenbergstr. 9 teL 19739 Openingstijden als De Waag. JAZZ CAFE. Menstr. 2 22 febr. 20-24 u, o.l.'v. Nanda Coolsma Oude Stijl OPEN ATELIER. Menstraat 2 22 fe bruari 20-22 u. o.l.v. Arno Kramer; LITERAIR CAFE. Menstr. 2 26 febr. 20-22 u. o.l.v. Arno Kramer. WEEKENDDIENST VOOR TAND ARTSEN. H. C. M. Poulissen Koningin Wilhel- minalazn 18, Schalkhaar. Spreekuren op zaterdag 23 februari van 17.30-18.00 uur; zondag 24 febr. van 11.30-12.00 uur en 17.30-18.00 uur. duizend schoolkinderen met vlaggen, spandoeken en versierde fietsen, was een pracht om te zien. Ook de laad- schpp, wg?rifLhgt persoijeel van de kleuter- 'en basis-school werd „ver voerd", wekte de nodige hilariteit. - De dia-vertoning wordt besloten met een aantal plaatjes van het Sinter klaasfeest. Rond half elf werd deze eerste zeer gezellige en geslaagde ouderavond door de voorzitster gesloten. De regering heeft besloten om met ingang van 1 januari 1974 het maxi mum van de rijksbijdragen voor krot- ontruiming te verhogen. De rijksbijdragen voor krotontrui- ming worden in verband daarmede in het algemeen gebracht op f 2000,-. Het maximum van de rijksbijdrage voor doorstroming blijft in het alge meen gehandhaafd op f 1400.-. Hiertoe is besloten om-dat hel de be deeling is de beschikbare middelen Burgemeester en wethouders stellen de raad voor van het woningbe stand der gemeente de huren met ingang van 1 april a.s. te verhogen. In hun voorstel zeggen zij o.m.: „De regering streeft er naar de stijging van de prijzen in 1974 zoveel mogelijk te beperken. Daarom zullen in 1974 de huurprij zen van woningen, respectievelijk met 3%, 6% of 7% mogen wor den verhoogd. Deze huurverhogingen wijken af van de Wet jaar lijkse hum-verhogingen. De bevoegdheid van de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening om in 1974 regelen te stellen in afwijking van de Wet jaarlijkse huurverhogingen is voorzien in het ontwerp Machtigingswet inkomensvorming en bescherming werk gelegenheid 1974. Woningwetwoningen. Woningen, gereedgekomen in de ja ren 1969 t.m. 1973. Voor de woningen uit complexen, waarvan de gemiddelde bewoningsda- tum ligt op of na 1 januari 1969, doch vóór 1 april 1973, wordt de wettelijke huurverhoging beperkt tot 3 pet. Dit is de zogenaamde verplichte huur verhoging, waartegen de huurders geen bezwaar kunnen maken. Hieronder vallen de woningen, die deel uitmaken van het complex IX, te weten de laatst gebouwde wonin gen in het Kolcomplex aan de Hof- fesstraat (ged.) Pannenbakkersstraat Lageweg (ged.). Schoutenstraat (ged.) er. Schepenenstraat (ged.). De ge middelde bewoningsdatum van dit complex is 6 december 1969. Overige woningen, ouder dan vijf ja- ven. Zoals in de Nota Huur- en woonruim- tebeleid op korte termijn, die op 27 juni 1973 aan de Tweede Kamer is aangeboden, is uiteengezet zal voor woningen van toegelaten instellingen en gemeenten, ouder dan vijf jaren, in 1974 'n nader maximum aan huur verhoging worden gesteld. Evenals in 1973 zal de huurverhoging in 1974 voor deze woningen niet meer mogen bedragen dan 6 pet. van de gemid delde huur op 31 maart 1973 van de woningen in de laatste vijf jaren ter plaatse gebouwd, maar bovendien za] de huurverhoging nimmer meer mogen bedragen dan 7 pet. van de huur van betrokken woning op 31 maart 1794. De nadere begrenzing van de huur verhoging zal ertoe leiden, dat de huuverhoging in 1974 als regel 7 pet. zal bedragen. Onder de huurverhoging van 7 pet. vallen alle overige complexen woning wetwoningen van de gemeente. Deze verhoging is d'e zogenaamde niet verplichte huurverhoging, waar tegen de huurders wel bezwaren kun nen indienen doch alleen wanneer de verhuurder niet aan zijn ver plichtingen voldoet. Geldige bezwa ren kunnen zijn verwaarlozing van het buitenonderhoud. zoals lekke-goten en afvoeren, vergaan hout, voorts het niet wegnemen van defecten, zoals lekkages, verzakking, scheurvorming in de woning, alsmede het niet ver helpen van ernstige gebreken, zoals optrekkend of doorslaand vocht, ge brekkige riolering, gevaarlijke elcc- trisch bedrading. In verband met 't vorenstaande stel len wij u voor de huurprijzen van de woningwetwoningen, ingaande 1 april 1974, vast te stellen op de bedragen, zoals die zijn vermeld in het ontwerp- raadsbesluit, dat voor u bij de stuk ken ter inzage ligt. Een overzicht van de oude en nieu we huurprijzen van de woningwetwo ningen ligt eveneens bij de stukken ter inzage. De aan de hand van het bovenstaan de bepaalde huurverhogingen dienen vóór 1 maart 1974 schriftelijk aan de huurders te worden aangezegd. Dienst, en gemeentewoningen en -panden. Om te voorkomen, dat de huurprijzen van de dienst- en gemeentewoningen achter blijven bij de huren van ver gelijkbare woningwetwoningen is het gewenst de huurprijzen van bedoelde woningen eveneens te verhogen. Al deze woningn zijn ouder dan vijf jaren zodat de huurverhoging in 1974 niet meer mag bedragen dan 7 pet. van d'e huurprijs, die op 31 maart 1974 van de woningen geldt. Deze woningen vallen onder de zogenaam de niet-verplichte huurverhoging. Het verdient onzes inziens aanbeveling de datum van de huurverhoging even eens te bepalen op 1 april 1974. Wij zijn van oordeel, dat de huur prijzen van onderstaande woningen en panden moeten worden aange past. Beuseberg 63; Boschkampsstraat 1; Boschkampsstraat 21Boschkamps straat 23; Dijkerhoek 51; Dijkerhoek 68; Espelo 1; garage bij Espelo 1: Gaardenstraat 37; Gaardenstraat 59; Hoffesstraat la; Holterberg 24: Hol- terberg 24a; Holterbroek 3; schuur bij Holterbroek 3; Holterbroek 7; Holterbroek 8; Holterbroek 16: Hol terbroek 27; Kerkplein 4; Koningin- neïaan 2; Neerdorp 4; Rörikstraat 1; Waagweg 3. Gezien de toestand, waarin de ove rige gemeentewoningen verkeren dient onzes inziens de huurverho ging op deze woningen niet te wor den toegepast. Het betreft hier de woningen aan de Aalpolsweg, de Bin nenstraat. alsmede de garageboxen aan de Kozakkenstraat en de Lage weg en het pand Dorpsstraat 22 (po litiebureau). Naar te verwachten is. zal het politic-bureau aan de Dorps straat nog dit jaar worden ontruimd". B. en W. stellen de raad tenslotte voor de huurprijzen van voornoem de woningen en panden ingaande 1 april 1974 met 7 pet. te verhogen en de huurprijzen vast te stellen op de bedragen, zoals die zijn vermeld in het ontwerp-raadsbcsluit dat ter inza ge ligt. Een overzicht van de oude en de nieuwe huurprijzen ligt even eens bij de stukken ter inzage. Deze huurverhogingen dienen even eens vóór 1 maart 1974 schriftelijk aan de huurders te worden aange zegd. meer direct te richten op woningver betering en stadsvernieuwing. In verband daarmede is ook de naam van de beschikking gewijzigd in Be schikking geldelijke steun bewoners bij woningverbetering, krotontruiming en doorstroming. De in het kader van de doorstroming gestelde huurgrens voor de te betrek ken woning ten bedrage van f 350,- per maand wordt met ingang van 1 januari 1974 verhoogd tot f 375,- per maand. De huurgrens van de woning, die wordt verlaten, blijft gehandhaafd op f 160,per maand. Voor zover in het vorenstaande de uitdrukking „in het algemeen" is gebruikt, is dit gedaan omdat voor Amsterdam, Rotterdam, 's Graven- hage en Utrecht afwijkende maxima nl. f 2400,- zijn gesteld. Bij Besluit liberalisatie Woonruimte- 1947 voor de gemeente Holten als zijn de niet meer van toepassing ver klaard. Deze beschikking is in werking ge treden met ingang van 1 september 1971. Het vorenstaande houdt in, dat per genoemde datum geen schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders meer benodigd is voor het in gebruik of medegebruik nemen of geven van een woongelegenheid. In gevallen waarin een woning. na ontruiming door de huurder, voor zelf- bewoning wordt verkocht of door de eigenaar zelf wordt betrokken, kan thans eveneens een rijksbijdrage wor den verstrekt, indien de gemeente be sluit aan de huurder een tegemoet koming voor doorstroming te verle- Burgemeester en wethouders stellen de raad voor de bestaande verorde ningen in te trekken en nieuwe ver ordeningen vast te stellen overeen- ir-—--tig d» Rijksregelingen. Voor de bouwterreinen in het villa terrein „Look" blijkt grote belang stelling te bestaan. In de raadsverga dering van maandagavond komt de verkoop van weer drie van zulke ka vels aan de orde t.w. aan: 1' de heer H. van der Tiiuk te Hel- lendoorn. Kavel 33, aan de Mar- koïlenweg. groot plm. 1750 m2 voor f 34.000.-: 2 de heer H. van Veen te Deventer, kavel 31, eveneens aan de Markol- lenweg groot plm. 1750 m2 voor f 34.400 en 3 de heer B. J. Heddendorp te De venter. kavel 27 eveneens aan de Markollenweg groot plm. 2000 m2 voor f 46.200,-. De prijzen zijn exclusief de aanleg en aansluitkosten van aardgas en electra, omzetbelasting en aansluit kosten. B. cn M. stellen de raad voor aan de B.V. Aannemings- en Wegenbouw bedrijf v.h. J. Krekel en Zn, Oude Deventerweg 13 te Holten onderhands op te dragen het aanbrengen van een asfaltverharding en bijbehorende wer ken in het villaterrein Look, fase II, voor een bedrag van f 42.840,00. ex clusief omzetbelasting.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3