De Scholengemeenschap Holten in een nieuwe koers 'n l+l afsonale Actie Rode Kruiswoord puzzel nr. 6 medewerking van Uw nieuwsblad Thans meer tijd voor inzending oplossingen De Rode Kruiswoord puzzelactie I aar vergader ing Plattelandsvrouwen afdeling Espelo Onze zandgronden verzuren steeds meer M Rode Kruiswoordpuzzel Steeds meer succes Tweemiljoen jaar Dierenleven geprolongeerd Orang baby heet Nonnie Gigantische oplaag Prijzenpakket Horizontaal Verticaal: Doel van de actie Zo inzenden Voorlichtingsdag Coöp. TRIO O.L.M. kring vergaderingen PRISMA DAVE TRAVIS IN „DESCHURE" DECO: waard om te winnen nationale aktie rode kruiswoordpuzzel Veefonds had klein nadelig saldo .Jaarvergadering „O.K.I.A." Vrijdag 1 februari 1974 r of erd. rpot :ren [rag dit ou- het ster pro- iffie erie de aral he rten Dok itijd Hij ïur- zijn zo ge- »an- van 6elf zijn de den [ees als De Rode Kruiswoorilpuzzelactie f,Vakantie voor gehandicapten" wordt steeds meer een succes. Puz zel nr. 5 had weer een groot aantal deelnemers, die gezamenlijk ruim f 22.000.voor het goede doel be schikbaar stelden en intussen mee dongen naar het grote prijzenpak ket. Bij het Puzzelbureau van het Rode Kruis kwamen vorige week twee bij zondere brieven uit Friesland bin nen. De eerste was van een man uit Wieuwerd, die schreef dat hij al vijf maal aan de tweewekelijkse puzzel actie in de bladen van de Nieuwsblad pers had meegedaan, maar nog niets had gewonnen. Hij voegde daaraan echter toe: „1-Iet is een groot voor recht, vind ik, dat velen een steentje kunnen bijdragen om een klein ge deelte van de gehandicapten een paar gelukkige weken te bezorgen. Al win ik niets, ik doe iedere keer weer mee, al is het maar om een paar blijde gezichten te zien". De tweede brief kwam van een me vrouw uit Mollewerum, die bedankte voor de door haar gewonnen prijs met de woorden: „Ik hoop met de toegezonden guldens (en de guldens die nog komen) een klein beetje bij te dragen voor de gehandicapten en invaliden. Daar ben ik zelf ook bij. Ik lijd al 35 jaar aan rheuma en heb al wel eens een dagreis met een Ro de Kruisboot gemaakt. Dat waren heerlijke dagen". Beide brieven tonen aan hoezeer de Rode Kruiswoordpuzzelactie leeft onder de bevolking. De initiatiefne mers voelen er zich dan ook door aangemoedigd om de actie zo effec tief mogelijk voort te zetten. Zo is één van de positieve veranderingen dat de inzendtermijn met een week werd verlengd. De deelnemers krijgen dus iets langer de tijd om de puzzels op t; lossen en in te sturen. Voorts zijn er nieuwe fraaiè prij zen van het bedrijfsleven verkregen, onder andere van de Verenigde Cen tra, die een portable televisie, een radio-cassetterecorder, een platenspe ler, een vrieskast, een koeikast, een wasautomaat, een stereo-cassettere corder en 3 fietsen voor vader, moe der en kind ter beschikking heeft ge steld. Allemaal grote cadeaus die het alleszins de moeite waard maken ge regeld aan de puzzels deel te nemen. Deze keer zijn de prijzen heel toevallig vooral in het noorden van het land terecht gekomen. Zo won de heer J. Klaassen (30) uit Drachten de Philips kleurentelevisie. Hij is net afgestudeerd en nog op zoek naar een baan. Als die gevon den is zal hij wel gauw gaan trouwen met het meisje, waarmee hij al vijf jaar verkering heeft. Deze hoofdprijs komt dus zeer goed van pas. Me vrouw A. Bruin-Westra uit Echte- nerbrug kreeg de Singer-Starlet-naai- mach'ine en de Moulinex-grill ging ook al naar Friesland, naar de heer C. J. Jellema uit Faneker. In Holten vie len twee prijzen: mej. A. P. Reitn, Ab Jansenstraat 22, won een Damai- set, laken plus slopen, (mosgroen) van Wisselink's Textielfabriek B.V. te Enschede en mevrouw J. Oostervelt- Snellink, Boschkampsstraat 24, twee blikken ham, van Vleeswarenfabriek Th. S. v.d. Laan B.V. te Leidschen- dam. De lezers-deelnemers aan de Nationale Rode Kruiswoordpuzzel zullen vanaf Puzzel no. 6 één week langer in dc gelegenheid worden gesteld de oplossing van de puzzel in te zenden. In verband hiermede zullen de data van de trekkingen eveneens één week worden verschoven, zodat de trekkingen van de eerstvolgende puzzels zullen plaatsvinden op: Publikatie in Nieuwsbladen: Data trekkingen: 6. 28 jan. 2 febr. 1974 6. 18 febr. 7. 11 febr. 16 febr. 1974 7. 4 mrt. 8. 25 febr. 2 mrt. 1974 8. 18 mrt. 9. 11 mrt. 16 mrt. 1974 9. 1 apr. 10. 25 mrt. 30 mrt. 1974 10. 16 apr. (dinsdag) 11. 8 apr. 13 apr. 1974 11. 29 apr. 12. 22 apr. 27 apr. 1974 12. 13 mei 13. 6 mei 11 mei 1974 13. 27 mei De techniek van de puzzelactie heeft geleerd, dat vele deelnemers willen beschikken over de reeds verschenen puzzels. Daarom is besloten t.z.t. een speciale puzzelkrant uit te geven, waardoor het voor alle deelnemers mogelijk is mee te dingen naar de eind-hoofdprijzen. Op deze wijze-kunnen ook de déelnemers die één of meerdere puzzels hebben gemist, toch de eindstreep halen en hun oplossing met ver melding van het aantal letters E inzenden. RHENEN. Op 2 november van vorig jaar opende Ouwehands Die renpark op de Grebbeberg in Rhenen de tentoonstelling „Tweemiljoenjaar dierenleven in Rhenen", georgani seerd door dr. P. Sondaar, verbonden aan de rijksuniversiteit Utrecht, wel ke tentoonstelling laat zien de ont wikkeling van het dierenleven in drie perioden, namelijk 1.7 miljoen jaar, 200.000 jaar en 100.000 tot 10.00 jaar geleden, alles gesitueerd in Rhenen en omgeving. Verder is er naast deze fossiele tentoonstelling een stenen collectie samengesteld door Adriaan P. de Kleuver. omvattend de stenenontwik keling in bovengenoemde tijdvakken. Beide onderdelen zijn unieke verza melingen van fossiele bodemschatten, waaronder een skelet van 'n bij Rhe nen gevonden mammoet, schedels van een reuzehert, een oeros en d; wolharige neushoorn. Door de autolo ze zondagen kreeg het publiek geen voldoende gelegenheid deze tentoon stelling te bezoeken. De directie van het dierenpark heeft nu besloten de expositie met 14 dagen te verlengen tot 1 7maart a.s. Men kan er iedere dag terecht van 1.00 tot 17.00 uur. RHENEN. De Orang-baby in Ouwehands Dierenpark is intussen in de registers van de burgerlijke stand van de dierentuin op de Grebbe berg ingeschreven onder de naam van „Nonnie". De naam is toepasse lijk gekozen. „Nonnie" is afgeleid van het Maleise woord voor meisje. En het mensapenkindje drinkt! Maar het kwam pas zover, toen de verzorgers het hadden „aangelegd". Moeder „Truus" bleek voldoende melk te hebben, vertroetelde haar kind dan dag en nacht, maar moest door de verzorgers wegwijs worden gemaakt, waar het ging. om de le venskansen van het kleine ding. „Truus" liet gedwee toe, dat de ver zorgers de baby even overnamen en het aan de „levensbron" drukten. Het resultaat loog er niet om. Het mensapenkind weet nu voorgoed de weg en is tieriger dan ooit. Wat een prachtig succes. Met angst en beven heeft men in Ouwehands Dierenpark de eerste da gen na de geboorte het kostbare be zit met de allergrootste zorgen om ringd. ..Truus" had vorig jaar haar eerste kind ter wereld gebracht. Het ging toen mis. Zou dat nu weer het geval zijn geworden, dan zou het er voor de toekomst somber uit zijn gaan zien. Niemand mocht er dan ook bij in -Je afgelopen week. Er mochten zelfs geen opnamen worden gemaakt door fotografen en filmers. Dat is nu toegestaan na overleg met de di rectie, opdat niet alles tegelijk komt. RHENEN. In 1973 stelde de di rectie van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen kleurrijke idiérenposters beschikbaar aan ieder een, die daarvoor een symbolisch be id ragje wil neertellen. Het. werd een bestseller. De complete oplaag van een kwart miljoen was .eind vorig jaar uitverkocht. Inmiddels liggen de drukproeven voor een nieuwe serie al weer klaar om ter perse te gaan. Als er met ingang van het nieuwe schooljaar een nieuwe afdeling aan de Scholengemeenschap wordt toe gevoegd, zal meteen de opzet van de onderbouw (de eerste, tweede en derde klas) grondig gewijzigd wor den. Wat is namelijk de grootste moeilijkheid in de moderne scholen gemeenschappen? Niet het zoeken naar de leerstof voor de verschillen de afdelingen; men weet langzamer hand wel, welke leerstof op de mavo, welke op de havo en welke op de VWO-afdeling gegeven moet worden. Neen; wat jaar-in jaar-uit opnieuw met de grootste zorg bekeken zal moeten worden, is de plaatsing van de leerlingen: zit de leerling in dc goede afdeling en zo niet, wat kun nen we eraan verbeteren? Deze vraag ligt ten grondslag aan het volgende: Vanaf augustus 1974 kent dc Scho lengemeenschap Holten drie afdelin gen: 1. MAVO, een 3 en 4 jarige opleiding. 2. HAVO, een 5 jarige opleiding. 3. ATHENEUM, een 6 jarige oplei ding. Het ATHENEUM is één van de twee mogelijke vormen van VWO (voorbereidend Wetenschappelijk On derwijs). Hoe eerder hoe beter Hoe eerder de leerling in de goede afdeling zit, hoe beter het is. Maar in dc meerderheid van de gevallen is da\ aanvankelijk moeilijk te bepa len. Om die reden is het eerste jaar op alle Scholen voor Voortgezet On derwijs een 'brugjaar' geworden: de leerling kan dan goed geobserveerd worden en plaatsing in de tweede klas van een bepaalde afdeling kan met gretere nauwkeurigheid geschie den, Maar er zijn leerlingen, van wie men in de 6e klas van de lagere school ai kan vaststellen, voor welk type van onderwijs zij geschikt zijn Om nu elke leerling zoveel mogelijk tot zijn recht te laten komen, gaat de Scholengemeenschap Holten in au gustus 1974 van start met drie soor ten van brugklassen; 1. een MAVO-HAVO-brugklas. Aan het eind van het jaar is bevorde ring mogelijk naar de 2e klas van de MAVO, of de 2e klas van de HAVO. Volgens dit systeem heeft de Scholengemeenschap tot nogtoe gewerkt Maar nu komt er iets nieuws bij: bevordering is ook mogelijk naar een zoge naamde VWO-HAVO-klas (2e leer jaar), waarover straks meer bij zonderheden. 2. een VWO-HAVO-brugklas Aan het eind van het jaar is bevorde ring mogelijk naar de 2e klas van de MAVO, van de HAVO en van het VWO. Natuurlijk kan ook de hierboven genoemde VWO-HAVO- tweede-klas in aanmerking ko men. 3. een VWO brugklas. Bevordering naar 2e klas VWO. of HAVO, of VWO-HAVO is mogelijk. Extra jaar Dankzij de 2e klas VWO-HAVO kun nen we nog een extxra jaar nemen, om te bekijken welke richting voor bepaalde leerlingen de beste is. Aan het begin van de 3e klas zit iedereen in een bepaalde afdeling: MAVO of HAVO of VWO. Deze opzet laat voor elke leerling vanaf het begin alle mogelijkheden open: als de leering in het eerste jaar in een te moeiijke of een te gemakkelijke klas geplaatst zou zijn, dan kan dat in het 2e of zelfs aan het begin van het 3e leer jaar veranderd worden. Maar hoe minder van die „verbeteringen", hoe beter het is. Daarom worden er zo veel mogelijk gegevens verzameld van de leerlingen die voor de eerste klas worden aangemeld- Uiteraard geeft het hoofd van de betreffende school voor basisonderwijs een be paald advies maar daarnaast wil de Scholengemeenschap ook gegevens naar aanleiding van een psychologi sche test. Wat dan ter tafel ligt wordt beoordeeld door een toelatingscom missie welke bestaat uit enkele lera ren van de Scholengemeenschap en enkele hoofden van scholen voor ba sisonderwijs Psychologische test Leerlingen uit de gemeente Holten zullen getest worden door een psycho logisch bureau uit Deventer. Dit bu reau zal ook in latere schooljaren ad vies gevc-n in speciale gevallen en kan hierdoor aan alle leerlingen van de onderbouw extra begeleiding ge ven. Dc eerste leerlingen voor de nieuwe brugklas zijn al opgegeven. In de komende 6 weken zullen al thans dc Holtense kinderen getest worden. In maart gaat de Toelatings commissie aan het werk en fai het begin van april is de indeling bekend. Maar al die voorbereidingen voor de brugklas-nieuwe-stijl zijn niet het eni ge nieuwe: op het ogenblik is men op de Scholengemeenschap ook bezig met de voorbereiding van de nieuwe 2e klas Atheneum die ook in augustus i974 zal starten. Een aantal leerlingen uit de huidige brugklas krijgt extra lessen. ten eerste om ze op het goede peil te brengen en ten tweede om in de ko mende maanden te beoordelen of zij die stof wel aankunnen. Leerlingen die op het ogenblik aan een andere school de brugklas volgen, maar die in augustus 1974 in de 2e klas Atheneum van de Scholenge meenschap Holten geplaatst willen worden komen daarvoor in aanmer king als zij deze zomer bevorderd worden naar een 2e klas VWO. Voor ,öe volledigheid wordt meegedeeld, dat Holten geen Gymnasium zal krij gen: leerlingen die uitsluitend voor die vorm van VWO in aanmerking willen komen, kunnen terecht in De venter of Almelo. Maandagavond hield de afdeling Espelo van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen haar jaarver gadering in gebouw 't Trefpunt. Na de opening van deze goed bezochte avond door de presidente mevr. G. Slijkhuis, werden eerst nog enke le mededelingen gedaan, namelijk dat er het volgende winterseizoen bij voldoende deelname opnieuw een ma- cramé cursus gegeven zal worden on der leiding van mevr. Hol. Verder kan men een cursus volgen in boekhou den „Waar kan ik het vinden". Ook zullen dit jaar weer enkele da mes het reisje verzorgen. Hierna werd het woord gegeven aan de se- kretaresse mevr. Rensen-Rietberg die het jaarverslag las, en alle activitei ten van het afgelopen jaar de revue- liet passeren. Het ledental bedraagt thans 49. Daarna volgde het financiële verslag gegeven door mevr. D. Koopman- Boode waarin o.a. gemeld werd dat er eind 1973 een batig saldo was. De boeken warén gecontroleerd en in or de bevonden door de kascommissie bestaande uit de dames M. Tuilert- Bronsvoort en Schippers-Vukkink. Als nieuw bestuurslid werd, wegens het aftreden van mevr. Rensen-Riet berg gekozen mevr. Lubbersen-Brink- man. Inmiddels was de heer B. II. Brouwer ter vergadering gekomen voor het vertonen van dia's voorna melijk van de feestelijkheden rond 5 september. Ook waren er prachti ge natuuropnamen bij. Mede door de gezellige causerie van de heer Brou wer was de avond zo om. Aan het eind van de avond werd als bestuurs lid afscheid genomen van mevrouw Rensen. Haar werd een kleine atten tie aangeboden in de vorm van een boekenbon vergezeld met een leuk gedicht, van de presidente. Mevrouw Rensen bedankte op haar beurt allen voor de prettige samenwerking die er altijd was. Tenslotte werd door de presidente een woord van dank gebracht aan de heer Brouwer en ook hem werd een kleine attentie aangeboden. Ten bate van de Rode Kruis-vakantieprojec- ten voor chronisch zieken en invaliden is een puzzelactie georganiseerd, waaraan ook dit blad zijn medewerking verleent. Bij deze zesde puzzel valt weer voor duizen den guldens aan fraaie prijzen te winnen. Met een gulden extra op de briefkaart of het girobiljet met uw oplossing maakt U kans op één van de tientallen prijzen die het Nederlandse bedrijfsleven ter beschik king heeft gesteld. Wat U kunt winnen, voor welk doei deze actie is en hoe U moet inzenden staat hieronder ailemaal aange geven. Voor de trouwe deelnemers wachten straks als eindhoofdprijzen o.m. een Dickson stacaravan van 10.000 van Dick Wissink te Wilieskop en een Mark-orgel van 2295 van Benelux Musical Instru ments te Rijswijk. Maar ook deze week worden er weer fan tastische prijzen uitgeloot. Er zijn liefst tien hoofdprijzen: 1. Een schitterende kleurentelevisie van Philips Ne derland van 2595; 2. Een Walra-linnenuitzet ter waarde van 1.000. U mag zelf kiezen uit ruim 400 Walra-artikelen zoals beddegoed, dekens, dekbed den, badgoed,,tafelgoed en keukengoed. U kunt vrij de kleuren daarvan combineren en ook gebruik maken van een speciale confectie-service; 3. Een Starlet 353 naaimachine van Singer N.V. te Amster dam. Prijs 549. Maar bij U voor niets thuis be zorgd; 4. Een reis met logies en een kaartje voor de wereldkampioenschappen voetbal in West-Duits- land. Deze unieke trip van 450 wordt aangeboden door de KLM, het reisbureau Maduro in Den Haag en de KNVB; 5. Een wasemafzuigkap type Bosch DUH 61 van 311, beschikbaar gesteld door Willem van Rijn b.v. te Amsterdam; 6. Een Moulinex-grill van 255, dankzij Moulinex b.v. te Rotterdam; 7. Een Prisma Electronic horloge van 229, van Jan sen, Post en Cocx b.v. te Amsterdam; 8. Een ama teur-werkbank (nr. 24) met bankklem en gereed schaphouder van 150, van F. G. Segerink b.v. te Denekamp; 9. Een kriskras-abonnement 1e klasse voor twee personen. Waarde 144. Nederlandse Spoorwegen; 10. Een Daalderop Presto Snelkookpan van 91,85 van Van Perlstein Roeper Bosch N.V. te Amsterdam. Verder kunt U winnen een pakket minïatuurauto's van 90 (World Present Roermond), een schoenen waardebon van 50 (Herman's Schoenen Utrecht), een handzaag van 35,50 (SandvikStaal Schiedam), Om aan het slot van de actie te kunnen mee- dingen naar de eindhoofdprijzen dient men alle letters E van de oplossingen van de in totaal 13 puzzels op te tellen. Wie dan niet meer over alle opgaven beschikt, zal op nog nader aan te geven wijze een speciale krant kunnen bestellen waarin alle puzzels tesamen zullen worden afgedrukt. a In onderstaand diagram vult U nu de letters in die U op de gelijk genummerde vakjes van de puzzel hebt gevonden. De zin die bij een goede oplossing ontstaat, stuurt U op elders aangegeven wijze in. 1Amerikaanse leeuw - 4. deel van de dag - 8. rondhout - 10. klaar - 11» Amerika (afk.) - 13. naarstig - 16^ gewicht (afk.) - 17. weinig - 19. tweetal - 20. dunne - 21. tijdmaat - 23. vrij - 25. dikke pap - 26. alstu blieft (afk.) - 28. bouwland - 30. Utrechts Symfonie Orkest (afk.) - 32. kippenloop - 34. sprookjesfiguur - 36. schop - 38. bijwoord - 39. teer - 41. reeds - 42. achter - 43. dyn« (afk.) - 45. pech - 46. jonge mensen. 1. vrucht - 2. bijwoord- 3. per soon - 5. ton - 6. voegwoord - 7. deel van een pers - 9. man!, hond 12. selenium (afk.) - 14. lofzang - 15. muzieknoot - 16. inhoudsmaat - 18. staren - 20. pooldier - 22. rivier in Nederland - 24. plaats in Noord- Brabant - 27. handvat - 29. voertuig - 30. nachtvogel - 31. helling - 33. bij woord - 35. onderwijs - 37. familie lid - 39. bewonderaar - 40. plaats in Gelderland - 42. de onbekende - 44. dadelijk. een kalkoen van 3 kg .van 25 (Produktschap Pluim vee en Eieren Zeist), een blikradio van 25 (Coca Cola Export Corporation, Amsterdam), een doos kauwgommix van 24 (Maple Leaf Amsterdam), een puzzelwoordenboek van 16,90 (Uitgeverij Lui- tingh b.v. Publishers Laren N.H.) en vijf blikken ham van 5 (Vleeswarenfariek Th. S. van der Laan, Rijs wijk) Voorts zijn er 110 exemplaren van het fotomagazine Koningin Juliana 2565 ter beschikking gesteld, zodat in ieder geval bij een deelnemer van elk blad een (zeer bijzondere) prijs terecht komt. Jaarlijks brengen vijfduizend gehandicapten een week vakantie door aan boord van de (nieuwe) J. Henry Dunant en in de twee vakantietehuizen van het Nederlandse Rode Kruis. Dat kost geld. Geld dat U nu bijeen kunt puzzelen. Talloze chronisch zieken en invaliden zullen er U dankbaar voor zijn. En niet alleen zij, ook hun familieleden door wie zij week in week uit worden verzorgd. Indirect krijgen ook die de gelegenheid even op adem te komen. Doe dus vooral mee aan deze Rode Kruiswoord puzzelactie. U stuurt de gevonden slagzin op een brief kaart naar' het speciale adres van het Nederlandse Rode Kruis, Postlaan 27. 's-Gravenhaqe. Plak naast de gewone frankering .(30 cent) minimaal ƒ1,— (maximaal 5,aan gel dige postzegels. U kunt net zoveel oplossin gen inzenden als U wilt, mits voldoenda gefrankeerd. U kunt ook uw oplossing op een girobiljet (geen girobetaalkaart) schrijven. Maak dan tenminste 1r— óf zoveel U wilt over op giro 30 46 027 van het Nederlandse Rode Kruis te 's-Gravenhage. Uw oplossing moet op 13 februari binnen zijn. Op 18 februari trekken in Bergen (N.H.) notaris Van Beusekom uit 's-Gravenbage en notaris Brons uit Bergen de fantastische prij zen. De vergunning voor deze puzzelactie ten bate van de Rode Kruis-vakantïeprojecten voor chronisch zieken en invaliden is ver leend door de Staatssecretaris van Justitie, bij besluit van 31-10-'73, nr. L.O. 700/143/230. Voor de Dolokaldag die woensdag 30 januari te Wierden werd gehou den bestond een overweldigende be langstelling. De heer G. J. Slagman, voorzitter van de coöperatie Trio kon een geheel gevulde zaal van hotel „De Zwaan" verwelkomen. Als re den voor de organisatie van deze voorlichtingsdag, die plaatsvond on der auspiciën van Coöp. Trio te Rijs- sen, Wierden en Holten en Cebeco- Handelsraad noemde de heer Slag man de toenemende verzuring van de zandgronden. Een aantal inleiders, een film en een diaserie vestigden de aandacht op de kalkbemesting bij een verschillend grondgebruik. Onder dit motto belichtte Ir. L. C. Struys, directeur van het Nederlands Kalkbureau te Zeist, de oorzaken waardoor een voortdurend? onttrek king van kalk plaats heeft. Behalve ten gevolge van uitspoeling zijn het vooral de kunstmeststoffen met een zure werking die een nadelige invloed hebben op de kalktoestand. Vooral op bouwland heeft jaarlijks een groot kalkverlies plaats. Ook op de rundveebedrijven is de kalktoestand dalende. Vooral de nieu we 26 procent Kalkammonsalpeter zal verzuring in 'n versneld tempo doen optreden. Spreker baseerde zijn uit spraken aan de hand van de uit komsten van grondonderzoek op de Overijsselse zandgronden. Ook voor de Overijsselse boer i s het tijd om aan onderhoudsbekalking te gaan denken. Langdurige mai^teelt mogelijk Het golvende goudgele graan heeft op de esgronden de laatste jaren in sterk toenemende mate plaats ge maakt voor de groene maisvelden. In enkele jaren tiids is 3e teelt van snijmais meer dan verhonderd voudigd. Overijssel loopt daarbij voorop aldus ir. G. Brilman van het Consulentschap voor de Rundveehou derij in Hengelo (O.). Deze enorme belangstelling voor snijmais vindt haar oorzaak in de sterke uitbrei ding van de melkveestapel. Mais is een uitstekend voer en geeft een hoog rendement door een aanzienlijk hogere zetmeehvaarde dan granen. Spreker had goede verwachtingen van de toevoeging van ureum aan de in gekuilde mais. Bij deze sterke toeneming van de •naisteelt ontstaat het probleem van -Je vruchtwisseling. ..Kan men jaar n jaar uit op hetzelfde perceel mafs verbouwen? Dit kan zeker", aldus de heer Brilman. Ervaringen, zowel in binnen- als buitenland hebben ge leerd dat zonder bezwaar 25 jaar achtereen op hetzelfde stuk grond mais kan worden verbouwd, bleek geen sprake te zijn van enige opbrengstderving of een vergroot op treden van ziekten. Wel zal het ge was op de duur iets zwaarder moe ten worden bemest. Grasland vernieuwing in opmars In een korte film van Cebeco- Handelsraad, getiteld „Grasland vernieuwing" werd 'n duid'elijk beeld gegeven van de vernieuwing door herinzaai van graslanden. Voor gras landvernieuwing bestaat een grote belangstelling. Dit is niet zo verwon derlijk gezien dat ongeveer 60 procent van het Nederlandse grasland van 'n slechte kwaliteit is. De film behan delt diverse facetten van grasland vernieuwing zoals grondonderzoek, bemesting waaronder bekalking, zaai en en verpleging van het jonge gras. Ook werd informatie verstrekt over de eigenschapen van de diverse gras<zaadmengsels. Voorts was er een diaserie over kalkgebruik. toegelicht door de heer A. Oost, medewerker van Themans- Almelo. het Dolokal verkoopkantoor voor Noord en Oost Nederland. Veelheid van vragen Na het nuttigen van een 1-pans maaltijd werd de bijeenkomst 's mid dags voortgezet met een forum onder voorzitterschap van de heer J. War- nink, adj. directeur van Themans- Almelo. Naast de beide inleiders had den hierin zitting de heren G. J. E. Baerends, dir. van Trio, F, Tuitert. medewerker van Cebeco-Handelsraad en de heer A. Oost. Het forum kreeg een veelheid aan vragen te verwerken. Zo kwamen on dermeer ter sprake een juiste rassen- keuze, bemesting en grondbewerking bij mais. Uitvoei'ig werd voorts inge gaan op de kweekbestrijding vooraf gaand aan de herinzaai van grasland. Tenslotte dankte de heer ir, J. H. Muntinga van Cebeco-Handelsraad de aanwezigen voor hun belangstel ling. Hij wees er op dat de coöperatie Trio een levende coöperatie is, een vereniging die voor de boer wil wer ken. Trio tracht steeds een antwoord te hebben op nieuwe ontwikkelingen. Ook nu weer nu het gaat om moder ne bekalking op de agrarische bedrij nen. Zij heeft daartoe te Rijssen een speciale buiksilo geplaatst om in sa menwerking met de loonwerker de bekalking voor de boer te verzor gen. Coöp. Trio kan terugzien op een bijzonder geslaagde voorlichtings-dag. Het dagelijks bestuur van de Over- ijsselsche Landbouw Maatschappij gaat in februari de boer op door het beleggen van kringvergaderingen op vier plaatsen in Overijssel. OLM- voorzitter D. J. Jonkhans zal tijdens deze ochtendbijeenkomsten ingaan op aktuele landbouwproblemen. Verder zal het bestuur allerlei vanuit de le denkring gestelde vragen publiekelijk beantwoorden. Plaats en data van de kringvergade ringen zijn: Kring Twente, woensdag 6 februari 9.30 uur, in café 't Loar te Zenderen. Kring Steenwijk, donderdag 7 februa ri, 9.30 uur, in hotel De Gouden En gel te Steenwijk. Kring Zwolle, dinsdag 12 februari, 9.30 uur,, in het Hervormd Centrum te Ommén. Kring Deventer, woensdag 13 februa ri, 9.30 uur in café Vosman te Hol ten. Quartz '1Ü. tot op1 minuut ^per jaar nauwkeurig -edelstaal.- waterdicht-met datum aanwijzing en onkrasbaar mineraalglas ter waarde van 575.- beschikbaar gesteld voor de grote nationale^ i^aktïe RODE KRUISwoordpuzzel De Londense folksinger Dave Tr; vis, bekend als leadsinger van c bekende groep „Bunter" komt zondag avond in „De Schure" in de Beuse- berg. Dave is een ouwe rot in het vak. Hij maakte in totaal reeds 10 l.p.'s waarvan er een die hij met Bunter maakte, in Noorwegen de eerste plaats bereikte van- de LP Top 10. Dave is op dit moment op tournee door Nederland en Duitsland, een toemee die zo'n drie weken zal du ren. Het optreden in ..de Schure" begint 's avonds om half negen. DECO doet mee en stelt 3 stuks van haar beroemde Royal Systeem wandmeubelen ter waarde van f 1000,- ter beschikking. Waard om te winnen in de IVARSSEVELD In de donderdagavond in hotel „Holterman" gehouden jaarvergade ring van het Veefonds „Ons Belang" werden als bestuursleden herkozen de heren H. J. Nijkamp (B. 117) (tegen- cand. de heer H. J. W. Scheperboer) Joh. Bekkernens, Hbk. 49 (Tegencan- didaat de heer H. J. Bosschers), J. H. Aanstoot, Borkeld 67 (tegencon- didaat de heer B. J. H. Bronsvoort). Uit het financieel overzicht over 1973 door boekhouder de heer E. Voordes bleek dat er een nadelig saldo is van f 489,04. De inkomsten en uitgaven bedroegen resp. f 21682,54 en f 21193,50 De commissie voor kascontrole die bestond uit de h.h. Scheperboer en Bronsvoort had boeken en beschei den in orde bevonden. Voor het accu rate beheer sprak voorzitter E. Prins een woord van dank tot boekhouder Voordes. Als leden van de controle commissie 1974 werden benoemd de h.h. Bronsvoort en Joh. Wissink. De leden (totaal 100 op 31 decem ber j.l.) hebben 1138 stuks verzekerd dat is 113 minder dan plm. 1 jaar ge leden. Het totaalverzekerd bedrag beliep f 1204400.of f 1500 per stuk. De in 1973 overgenomen dieren (18) brachten f 7255.10 op. Wegens ophef fing van het Veefonds „Holten" per 1 januari j.l. was er een kleine stij ging van het ledental. In de in café „Kalfsterman" ge houden jaarvergadering aan de Hol tense Touwtrekkersvereniging ,OKIA* (Onze kracht is achteruit) zei voor zitter Wim Lubbersen o.a. dat 1973 voor de sterke mannen een goed jaar is geweest, op verschillende concour sen werden goede resultaten be haald. In de klasse C (720 kg.) ein digde ,,OKIA" op de zeer eervolle 2e plaats en in de strijd om de titel „Indoor toernooi" klasse C 640 kg. (een toernooi dat zeer sterk bezet was) was de vijfde plaats voor het B-team. Een eerste plaats in da 720 kg. klas se C ligt zeker binnen bereik maar dan zal er intensief getraind moeten worden. Alle leden zullen dan wel hun beste beentje voor moeten zet ten. Uit het jaarverslag van secretaris A. Wansink bleek o.m. dat het aantal leden (22) ongewijzigd was gebleven. Blijkens het verslag van penning meester E. Struik was het afgelopen jaar wat de dubbeltjes betreft een goed jaar. De inkomsten en uitgaven bedroegen r~sp. f 1699.88 en f 1378,61 alzo een batig saldo van f 321,27. De commissie voor kascontrole die be stond uit de h.h. B. J. Reijlink en A. Luggenhorst had boeken en beschei den in orde bevonden. Als leden van de controlecommissie 1974 werden benoemd 3e hh A. Luggenhorst en G. Paalman. Bestuursverkiezing had niet plaats maar wel wisseling in de functies. Het bestuur bestaat thans uit de he ren W. Lubbersen, voorzitter; E. Struik secr.E. Haverslag, penning meester; B. J. Paalman 2e voorz.; en H. Klijn Velderman, Okkenbroek, 2e secretaris. De heer A. Wansink nam afscheid als secretaris. Voor het vele werk dat hij sinds de oprichting in 1970 voor de vereniging deed werd hem hartelijk dank gezegd. Er werd verder nog besloten tot het houden van een feestavond in samenwerking met de Bathmense vereniging en tot het organiseren van een dropping en een veldloop eveneens in samenwer king met Bathmen.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5