Het Standaard-leverings contract aardgas gewijzigd Een ramp? Grote collecte Internationale Hulpverlening (21 jan. tot 3 feb.) C.J.V. koos nieuwe bestuursleden tbs Voorbehoud minister Prinsenbal Holtense carnavalsvereniging De Fienpreuvers Nationale leefmilieu- competitie voor de Nederlandse jeugd Afwijzend voorstel van Dekenaktie be vrij dingsbe wegingen Z.- Af r ika Feestelijke herdenking honderd-jarig bestaan Geref. Jeugdwerk Eigendom, beheer en Larenseweg onderhoud naar de gemeente Een belangrijk initiatief 'k. WD KOMT MET EIGEN LIJST Markt Rijssen ■[■I 11'". VOORLICHTINGS DAG frijdag 25 januari 1974 5 ven van rijk- en fc 'ouwen. Ij n geen b| en speel ïeheel ve ien. In zyn vergadering van 10 decem- D.d. ader j.l. heelt de gemeenteraad de dien ]e(j{astarieven verhoogd met ingang van iunnen zi ïanuar' 1974Deze verhoging was ormeren»e'®aseer'^ op een lussen ('e Ned. Gas- die be'nic en de V.E.G.I.N. gesloten en flat- of i°or de mi»ister goedgekeurde gasle- egeleidener'n^sovereen'tomst" ^oor de Ver adel varin'K'nS van Exp'o'tanten van Gasbe- linibaskel"!ven in Nederland (V.E.G.I.N.) a tegen net 'de gemeenten gesloten gaslevc- •ingsovereenkomst zal moeten worden fbeeld gewijzigd welke wijziging de goedkeu rsus stel"'n£ van de gemeenteraad behoeft. xinibaskjn een voor leken moeilijk te be- n te vei8rÜPen voorstel aan de raad lichting schrijven B. en W. het volgende: „Het is U bekend, dat tussen de (di_ d V.E.G.I.N. en de Gasunie overeen- Da® -6 Stemming is bereikt met betrekking ij in®tot een wijziging van het standaard- e.s" contract ingaande 1 januari 1974. Wij rn t_al3ieelden U dit reeds mede in ons pre vail oesadvies van 27 november 1973. er mm gy j,rtef van 23 november 1973 de- e ejen de N.V. Nederlandse Gasunie en de V.E.G.I.N. ons het volgende mee: ,,1) Per 1 januari 1974 zal de in- lt U aOjcoopprijs zoals deze tot nog toe door h Gasunie aan de gasdistributiebedrij- ..®'ven ingevolge artikel 11 lid 1 van petitude standaardgasleveringsovereen- in rekening wordt gebracht, des °jworden gewijziged. Deze nieuwe in- *NRiaV^^koopprijs is dan niet meer, zoals voordien, exact uitgedrukt in een aan- 00n tal centen per m3, omdat daarvan deel uitmaakt een niet vooraf vast te stellen, van bedrijf tot bedrijf va- s riërende meeropbrengst uit hoofde van de verhoging van de geadviseer de kleinverbruikerstarieven. De nieu we inkoopprijs vanaf 1 januari 1974 is samengesteld uit een drietal facto- a. een vast gedrag per m30. Daar KJ de meeropbrengst voor alle groepen van kleinverbruikerstarieven volgens het nieuwe VEGINradvies tenminste 1 cent bedraagt, is de oorspronkelij ke prijs van (5 plus 200b) verhoogd met een toeslag van 1 cent. De meeropbrengst in de tariefgroe pen 1. 2 en 3 (oud) behoeft aldus niet meer te worden vastgesteld, daar deze exact 1 cent per m3 bedraagt. De meeropbrengst in de tariefgroep 4 (oud) is echter groter dan 1 cent per m3, zodat van deze meerop brengst voor zover groter dan 1 cent per m3 een berekening moet worden gemaakt. In verband met onderlinge verschillen tussen de afnamen per te worden. b. per bedrijf berekend deel van de meeropbrengst uit hoofde van de ge adviseerde kleinverbruikers Dit deel van de meeropbrengst is in het gewijzigde artikel 11 lid 1 exact omschreven. De berekening van deze meeropbrengst beperkt zich tot de kleinverbruiken vanaf 2100 m3 per jaar per aansluiting, alsmede de blok- verwarming; verbruiken benden ge noemde grens kunnen buiten beschou- ABN wing blijven door de verhoging van Milt U ket onder a. bedoelde vaste bedrag I- per m3 met een toeslag van 1 cent. De onder a. en b. beschreven rege lt ling houdt in dat de per bedrijf be rekende meeropbrengst uit hoofd v. d. Ja, dat zou het geworden zijn, als de zieke drummer thuis in bed was gebleven. Tenminste, dat vertelde de dirigent, de heer H. Fransen, aan het begin van het concert, dat H.M.V. vo rige week vrijdag de Holtense bevol king aanbood. Gelukkig, dat de slag werker, en met hem vrijwel alle or kestleden, present waren in de Ge reformeerde kerk. Niets stond nu een perfecte uitvoering in de weg, en dat is het dan ook geworden! Nie mand der bezoekers was teleurgesteld, na afloop van het: weloverwogen en rijk-gelarieerde programma. Vóór de pauze werden eerste enkele seri euze en vervolgens wat lichtere werkjes ten gehore gebracht door wat wij het „grote" corps mogen noemen. De naam „senioren" is wat voorba rig voor de jeugdige blazers, die, fris en monter tussen hun oudere colle ga's gezeten en met evenveel toewij ding meeblazend, met hen een uitste kend ingespeeld geheel vormden. Let terlijk noch figuurlijk viel er één wan klank te beluisteren! Hoogtepunten aanwijzen? Een per soonlijke zaak weliswaar, maar we kunnen zeggen dat het arrangement van het Slotkoor uit Beethovens „Ne gende" echt indrukwekkend klonk. En was, als contrast, de Black and White Minstrels Selection niet een toonbeeld van melodi^xze opgewekt heid? Dat het slagwerk inderdaad niet kon worden gemist werd al spoe dig duidelijk. Joop Heusinkveld be speelde zijn instrumentarium met vuur en vaart en kon zijn fijne kneep jes pas goed demonstreren met de solo in „Adalita". Zou hij hebben ge voeld dat op het balcon boven zijn hoofd de jeugd zich vér over de ba lustrade rekte en hem ademloos op de vingers keek? De thuisblijvers mogen we nu wel verklappen dat dirigent Henny Fran sen meestal een scheutje leut bij zijn muzikale menu serveert. Zo konden wij aardige solopartijen beluisteren van de verschillende instrumenten. De heren deden het allen voortreffelijk! (enwanneer durven de meis jes?). Apart voor het voetlicht mag wel even gebracht worden „Gérard" Voordes met zijn onnavolgbare ver tolking van de Fidele Bassist! De hem uitgereikte onderscheiding kwam hem ten volle toe! En dan het jeugdcorps! Na ver schillende uitvoeringen zien wij onze vroegere verwachtingen bevestigd: het heeft zich onder 1-Ienk Bouwhuis ontwikkeld tot een voortreffelijke een heid op een, artistiek en technisch, respectabel niveau! Het dankbare pu bliek had alle reden om zich enthou siast te uiten. Als we ten slotte vertellen, dat de dirigenten de muziekstukken inleiden met enkele, maar precies de juiste, woorden en hiermee een prettig kon- takt tussen gehoor en orkest leggen, dan weet u nu waarheen U moet gaan voor een avondje uit eens per jaar. (de kerk was nog niet vol, U kunt erbij-). Het kerkgebouw is echt wel geschikt voor deze uitvoering. Toege geven het is wat behelpen hier en daar. Voor de koffiepauze moet jc even de frisse lucht in, maar de zaal van „Rehoboth" leent zich uitstekend voor een gemoedelijk samenzijn van dorpsgenoten van allerlei slag: jong oud. links en rechts, hoog of laag zit tend, genietend van een kopje kof fie en wie zich ook nog muzikaal ge laafd, voelt, nou, die koopt dan toch zeker een lot of wat voor het goede doel! De Holtense Muziek verdient het! H. P. geadviseerde kleinverbruikerstarie ven zo klein mogelijk is, waardoor de invloed van eventuele arbitraire elementen wordt geminimaliseerd. Ook is overeenstemming bereikt tus sen VEGIN en Gasunie over een ver dere wijziging v. kleinverbruikersta rieven en de inkoopprijs-regeling per 1 januari 1975. In bijgaande tekst van de overeenkomst is een en ander uitvoerig toegelicht. Rekening is ge houden met de mogelijkheid dat de Minister van Economische Zaken eventueel geen algemene machtiging daarvoor zal verlenen. c. reductie op de inkoopprijs. Zoals u bekend is uit het schrijven van VEGIN dd. 20 september '73, ont vangen de gasdistributiebedrijven v. het jaar 1974 van Gasunie een bedrag van f 17,50 en voor het jaar 1975 een bedrag van f 22,50 per aansluiting. Als peildatum voor het aantal aan- slitingen wordt medio '74 respectie velijk medio 1975 genomen. Dit totaal bedrag ad f 40,zal. zo is na uitvoe rige besprekingen met het Ministerie van Economische Zaken overeengeko men. in drie jaarlijkse termijnen van f 13,33 worden uitgekeerd telkenmale per 1 juli van de jaren 1974, 1975 en 1976, zo spoedig mogelijk nadat de Gasunie van de gasdistributiebedrij ven de opgaven heeft ontvangen van het aantal aansluitingen op die data. Als gevolg van de verschuiving van een gedeelte van de uitkering naar het jaar 1976 ontvangen de gasdistri butiebedrijven echter 'n rentevergoe ding van 8V2 pet. daarover, op een wij ze als in de tekst van de contractswij ziging is aangegeven. Voor het gas, gedistribueerd in de en Drente geldt, zoals voorheen, een korting van 5 procent op het inkoop bedrag, in deze nieuwe situatie ver minderd met de uitkering per aan sluiting. 2. TussenGasunie en VEGIN is overeengekomen, dat met ingang van 1 januari 1974 'n voorlopige afreken- prijs gaat gelden, die gemiddeld uit komt op 7,8 c.ent per m3. De werke lijke gemiddelde inkoopprijs, zo blijkt uit berekeningen door een gemengde VEGIN-Gasunie commissie, is daar mede zo goed mogelijk benaderd. Voor een aantal bedrijven met een naar verhouding zeer grote omzet in de tarieven 3 en 4 zal de uiteindelij ke prijs iets hoger liggen, voor een aantal andere bedrijven met. een naar verhouding zeer geringe omzet in de tariefgroepen zal de uiteindelijke af- rekenprijs iets lager liggen. Tussen Gasunie en VEGIN is nog overleg gaande in hoeverre het voor een aantal van vorengenoemde bedrij ven redelijk is, de voorlopige afre- kenprdjs met een ander te bepalen be drag per m3 boven respectievelijk be neden 7,8 cent vast te stellen. De de finitieve afrekening per bedrijf zal plaatsvinden zo spoedig mogelijk na het verstrijken van 't desbetreffen de kalenderjaar, zodra alle relevante gegevens bekend zijn." Een concept-wijziging van artikel 11, lid 1 van de „Ovei'eenkomst voor de levering en afneme van gas" en de meergenoemde brief van. 23 novem ber 1973 liggen voör 'u óp 'dé gebrui kelijke wijze ter inzage.^ Van'de N.V. Nederlandse Casunie is inmiddels bericht ontvangen, dat de minister van economische zaken goed keuring heeft gehecht aan de wij ziging van de overeenkomst tussen de V.E.G.I.N. en Gasunie. De uitkerin gen per aansluiting in 1974, 1975 en 1976 werden goedgekeurd. De minis ter wenst zich het oordeel over de tussen de Gasunie en V.E.G.I.N. over eengekomen prijsverhoging per 1 ja nuari 1975 voor te behouden; dit in- verband met de energiesituatie welke een verdergaande prijsverhoging eventueel op kortere termijn nood zakelijk kan maken. Ook zal hy slechts een definitief oordeel eerst kunnen geven over de tussen de Gas- regeling inzake de vergoeding ad 0,2 ct. per m30 wanneerdeze uitkering met naar zijn inzicht voldoende ar gumentatie is gerechtvaardigd". Overeenkomstig het advies van de cnergiecommissis stellen B. en VV. de raad voor met de gewijzigde en door de minister goedgekeurde gasleveringsovereenkomst akkoord te gaan. Op de ledenvergadering van de VVD afdeling Holten, die in hotel Hoiter- man werd gehouden, werd besloten om bij de gemeenteraadsverkiezingen van 29 mei 1974 met een eigen lijst uit te komen. Op deze vergadering werd de kandidatenlijst als volgt sa mengesteld: 1 mevr. F. M. ter Doest-Bos. Holterberg 72; 2 H. J. Hobers, Pastoriestraat 48; 3D. J. Muller CAzn., Look 18; 4 C. J. Kraaij, Schoutenstraat 58; 5 Th. A. Oosten- brug, Diessenplasstraat 5; 6 M. F. Spijker, Schoutenstraat 54, 7 mevr. J. W. Nagelhout-Klijzing, Pastorie straat 22; 8 G. P. M. Bodewes, Fa zantenstraat 8; 9 A. C. Bergsma, Hol terberg 24 a. Er zijn de laatste tijd meerdere be sprekingen gevoerd tussen de V.V.D. en Gemeente Belangen over samen werking bij de a.s. gemeenteraadsver kiezingen, maar men kwam niet tot overeenstemming. Wethouder W ten Berge, die met de heren D. J. Wan- sink en W. Vlogtman, de fractie Ge meente Belangen in de raad vormen, heeft op de dinsdagavond gehouden vergadering als lid van de afd. Holten van de WD bedankt. Aangevoerd: Runderen 2, varkens 224, totaal 226. Prijzen: 2 melk- en kalfkoeien van (niet verhandeld), 224 biggen van rid Overzicht handel: Handel: rustig. Prijzen: nauwelijks prijshoudend. Wat denkt u van dominee Simon Suess? In de oude boeken staat dat domi nee Simon Suess een piëtist was. Grofweg betekent dat vaak: alleen maar de hemel en heel weinig de aarde Hij werkte in Akropong, in Ghana, en hij zei: „Evangelisatie en Wel zijnszorg horen bij elkaar". Hij hield melkgeiten. Dat was in de vorige eeuw iets ongehoords in Gha na. Hij sprak over het bemesten van de grond, over nieuwe gewassen en over industrialisatie. Hij ging naar Gyadam. Hij preekte, onderwees, bedreef landbouw en handelde er lustig op los. Het werk kwam op gang. Hij kreeg versterking van mankracht en ging toen zelf maar wat verderop aan het wei'k. Daar kwam een katoenver- werkende industrie en men ging olie persen uit palmnoten. Voor die tijd werden palmnoten altijd weggegooid. Hij werkte samen met een Ghanese predikant, die in Europa was opge leid. Hij ging over de verhoudingen denken. Aan de zending in Europa schreef hij of het nu eens tijd werd om te onderzoeken of dat geld uit Europa en die mankracht w,el het beste resultaat gaven. Laat ons maar een beetje met rust, was zijn parool. in Europa dachten zij dat hij zijn eigen zendinkje wilde gaan begin nen. Dat vond men niet fijn. Lastige man, die Simon Suess. Ook voor zijn collega's. Hij werd ontslagen en ver trok naar Amerika. Zijn werkperio de in Ghana was van 1850-1860. En dan te zien wat die man tot stand ge bracht heeft! Nu zijn ej- 3 miljoen christenen in Ghana. Er worden ongeveer 1.500.000 ke palmnoten gebruikt. De kerk heeft veel van Simon Suess geleerd. Er zijn in de kerk van Ghana geen dia kenen, zoals wij die kennen. Maar de diakonie is er springlevend! Volgens de Presbyteriaanse Kerk van Gha na behoort tot de Evangelisatie: 1. Het verkondigen en onderwijzen van Gods Woord. 2. De genezing en opvoeding tot ge zond leven. 3. Het verrichten van maatschappe lijk opbouwwerk en zorg voor maatschappelijk welzijn. Behalve in de offerzakjes, die u in deze tijd worden aangeboden, kunt u uw bijdragen ook storten op giro 875587 van de Rabobank te Holten ten gunste van „Werelddiaconaat", met vermelding „februaricollecte". Het 2e Prinsenbal dat zaterdagavond in zaal „Vosman" door de Holtense carnavalsvereniging „De Fienpreuvers" werd georgani seerd is traditiegetrouw weer een schitterend geslaagd festijn ge worden. Voor de echte stemming zorgden verschillende Holtense artiesten met kostelijke lokale humor waarbij verschillende plaats genoten op „gepaste" wijze „op de i*ak" werden genomen. Het kunstfluitduo „Veneman en Veneman" toonde kwaliteit en ..Tonnie en Jeurling(Vader Abraham, kapelaan Nooitgedacht en de Twee Pinten) zorgden voor veel vrolijkheid. Het duo Lieuwe Meinsma (links) en „Jan van Liezen" waren „in" met uitstekende conference. De Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties zal speciaal voor de Nederlandse jeugd een omvang rijke milieuactie organiseren: de Na tionale Leefmilieu Competitie. Alle jongeren van 11 tot en met 25 jaar worden uitgenodigd eraan mee te doen, naar keuze in groepsverband óf individueel. Doel is om de jeugd verder aan te moedigen een bepaald milieu-pro bleem te bestuderen om aldus hun kennis en inzicht in deze problema tiek te vergroten en een bydrage te leveren aan een beter leefmilieu. De Nationale Leefmilieu Competitie is een initiatief van de Nederland se Vereniging voor de Verenigde Na ties, die voor de organisatie mede werking heeft verkregen van de Ne derlandse Bottelaars van Coca-Cola. De actie, die jaarlijks zal worden gehouden, wordt gesteund door talrij ke bekende Nederlandse, verenigd in het zg. comité van adviseurs. Het zijn deskundige particulieren en afgevaardigden van onder meer de overheid, milieu-organisaties, de pers het bedrijfsleven, politieke partijen, onderwijs en wetenschappelijke insti tuten. Bestudeer een milieuprobleem Voor alle deelnemers aan de com petitie is de opgave: kies een be staand of toekomstig milieuprobleem, bestudeer het, en breng van deze stu die verslag uit aan de organisatie van de competitie, bij voorkeur met een omschrijving van de mogelij ke oplossing van het probleem. Ge vraagd wordt om in dit eindverslag De Dr- Eduardo Mondlane Stichting in Nederland voert al gerui me tijd een dekenactie ten behoeve van de bevrijdingsbewegingen in AngoIIa, Mozambique en Guinee-Bissau. Zij heeft zich daarvoor tot de kerken in Nederland gewend. De kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente in Holten, die zelf aan deze oproep gehoor heeft gegeven, vraagt nu aan de gemeenteraad om ook een bijdrage voor deze actie te verlenen. Burgemeester en wethouders me nen o.m. om principiële redenen, de raad te moeten voorstellen aan dit verzoek niet te voldoen. In hun voor stel schrijven zij „De kerkeraad der Nederlands Her vormde Gemeente alhier heeft zich ten opzichte van Uw raad sterk ge maakt voor de dekenaktie van de Dr. Eduardo Mondlane Stichting voor An gola, Mozambique en Guinee-Bissau. Deze Stichting zet zich mede met interkerkelijke steun in voor concre te materiële hulp voor bevrijdingsbe wegingen. Deze heeft zich derhalve overeenkomstig haar beleidslijn wel gericht tot dekdiverse kerkeraden c.q. diaconieën, doch niet tot de ge meenteraden in Nederland. De kerkeraad c.q. de diaconie der Nederlands Hervormde Gemeente al hier, heeft om hem moverende rede nen aan het op hem gedane beroep om financiële steun gehoor gegeven. Deze kerkeraad heeft echter boven dien besloten 't aan hem gedaan ver zoek om financiële steun door te ge ven aan uw raad, daarmede uw raad in het onderhavige geval mede be trekkend in de interkerkelijke steun en het kerkelijk werk. Wij willen gaarne vooropstellen, dat de onderhavige actie, waarvoor de kerkeraad der Nederlands Hervorm de Gemeente heeft gemeend uw be langstelling te moeten vragen o.i. een menslievende is, en dat de nood welke de stichting begeert te lenigen hoog is. Niettemin menen wij dat er in dezen geen taak is voor de ge meente. De doelstellingen van meergenoemde stichting, ontspi'oten uit het particu lier initiatief, dienen o.i. gediend te worden door pax-ticuliei-en en door instellingen, welke zich op het ge bied der Stichting bewegen. De ge meentebesturen hebben immers tot taak de gemeentehuishouding te be- hax-tigen. hetgeen uw raad in meer derheid ook bevestigde in zijn verga dering d.s. 19 juni 1973. Op grond hiervan menen wij alleen reeds dat de suggestie van de Neder lands Hervormde Kerkeraad dient te woi-den afgewezen. Afgezien daar van mogen wij er voorts op wijzen, dat het hoogst ongebruikelijk is, dat subsidievei'zoeken, die men zelf ont vangt, door gespeeld worden aan an deren. De Dr. Eduardo Mondlane Stichting heeft zich overigens volko men terecht niet tot de gemeentebe sturen gericht met een verzoek om steun. Waar zouden wij blijven, wan neer gemeentelijke en kerkelijke over heid elkaar de subsidie verzoeken zouden toezenden, daaraan indrin gende aanbevelingen toegevoegd. Afgezien van het feit, dat wij het pai-ticiperen in de geldelijke steun voor genoemd doel niet tot onze taak achten te behoren, achten wij, ze ker niet wanneer het om incidentele acties gaat, de hier weergegeven han delwijze van de kerkeraad der Neder lands Hervormde Gemeente onjuist. Wanneer deze kerkeraad zou voort gaan op deze wijze, dan zou deze zich gaan begeven op een weg. die zou leiden tot een ongewenste verstx-en- geling van verantwoordelijkheden, waarbij de autonomie van Kerkeraad en Gemeenteraad in Ihet geding zou kunnen komen. Wij nemen aan, dat ook de kerke raad der Nederlands Hei-vormde Ge meente weinig waardering zou heb ben. wanneer uw raad zich, met aan bevelingen en suggesties al sde on- deidiavige tot hem zou richten" Concluderend geven B. en W. de raad in overweging het ondexwrpely- ke verzoek van de kerkeraad der Ne derlands Hervormde Gemeente af te wijzen en deze te verzoeken zich in de toekomst van soortgelijke verzoe ken als de onderhavige te willen ont houden. aan te geven hoe het onderzoek is opgezet, en waarom juist dit milieu probleem voor eigen studie is geko- De deelnemers hebben royaal de tijd voor grondig studie en onder zoekwerk. Het eindverslag kan tot uiterlijk 21 september worden opge stuurd naar de organisatie te Den Haag. Aanmelden voor de competi tie kan tot uiterlijk 1 april. Het herdenken van het eeuwfeest van het Geref- Jeugdwerk te Holten bereikte donderdagavond een hoogtepunt tijdens de feest avond in het gebouw „Rehoboth" waarvoor een grote belangstel ling bestond. De voorzitter van de Jeugdcentrale de heer J. H. Eng- brink opende de bijeenkomst met gebed na het lezen van het bij belgedeelte Prediker 11 vers 7-12a en het gezamenlijk zingen van het psalmvers 119-3 (oude berijming), het vers dat ook werd ge zongen door de dertien jongelingen aan het begin van de vergade ring op 20 november 1873 waarin besloten werd tot het oprichten van de Geref. jongelingenvereniging „Prediker 12 vers la". Na een woord van welkom waar in hij zich in het bijzonder richtte tot de vele afgevaardigden, de beide pre dikanten ds. R. A. Hoogkamp en H. van Twillert en burgemeester mr. W. H. Enklaar zei de heer van Eng- brink in zijn openingswoord. „Het feit dat wij nu een eeuwfeest kunnen vieren duidt er op dat wij tot een van de oudste jeugdorganisaties in ons land behoren. Maar ouderdom behoort op zich zelf nog geen deugd te zijn. Wel is het een deugd, dat de organisatie jong is gebleven. Ds. Vonkenberg, een van de oprich ters van de Bond van Jongelingsver enigingen op Geref. Grondslag (1888) zei reeds kort na de oprichting; het jeugdwerk zal telkens weer moeten passen in het kader van een andere tijd. Voorzitter van Engbrink zei ver der „Gedenken is goed, maar daar mag het niet bij blijven. Als wij Gods zegen zien op ons jeugdwerk, dan brengt dit ook verplichtingen met zich mee. Want jeugdwerk vraagt wèrk- jeugd. De waarde van ons leven wordt niet bepaald door de bloemen die we voor ons zelf plukken, maar door de vruchten die wij voor an deren di'agen". Historisch overzicht In het „Historisch overzicht" (in revue vorm) dat gepresenteerd werd door een aantal oud-leden las de heer D. de Leeuw te Markelo het eerste reglement van de vereniging waarvan art. 5 luidde „De jongelin gen betalen- elke week de persoon zes cent, welke gelden zullen be steed worden, om er boeken voor te kopen of wat men verder zal oor delen, waar de gelden nuttig voor kunnen besteed worden". De eerste uitnodiging tot het bijwo nen van een jaarfeest werd als volgt genotuleex-d „De voorzitter brengt in het midden, dat hij eenen brief heeft ontvangen van de Jongelings vereniging van den Nijverdal, die den vierden dezer een feest denken te houden van het vijf jarig bestaan hunner vereniging en noodigen enige jongelingen uit om dat feest bij te wonen, dien tengevolge zijn als af gevaardigden naar den Nijverdal be noemd J. Mulder, H. Leugink, J. Aanstoot en A. ter Harmsel". Voor dit viertal betekende dit een voetreis naar Nijverdal. In het jaar verslag over 1875 schreef de secreta ris „De vereeniging telt op den 18den november 1875, 28 leden en 19 begun stigers. Zij heeft in het afgelopen jaar behandeld van Hebreen 10 begonnen. En de Hebreen afgehandeld hebben de vertrokken naar de Romeinen". In het „Historisch overzicht" samen gesteld door 't oud-lid der vereniging de heer Js. Beldman kwamen verder tal van belangrijke en minder belang rijke zaken uit honderd jaar jonge- lingsvereniging aan de orde. Gelukwensen Na de pauze waarin getrak teerd werd op koffie met gebak werd het woord gevoerd door ds. R. A. Hoogkamp, namens de kerkeraad der Geref. Kerk, door Ton van Bree- men namens de G.J.V. te Nijver dal, door de heer H. Beltman namens de Geref. Mannen- en Vrouwenvereni ging, door de heer H. Ch. Vogely na mens de Stichting Sociaal en Cultu reel werk en door ds. J. W. Dragt, em. pred. te Haren (Gr.). De avond werd besloten met het zingen van het Bondslied G.J.V. (Wij komen in "net nummer van 1 fe bruari nog nader op deze feestavond terug. Red. H.N.). „De provincie streeft er naar om de provinciale wegen, welke voor de provincie niet meer van belang zyn, aan de daarbij betrokken gemeenten in eigendom, beheer en onderhoud over te dragen. Als uitvloeisel van genoemd streven, wenst de provincie het oude gedeelte van de Larense weg, vanaf winkel Baltes tot en met de Wippertbi-ug aan de gemeente in eigendom beheer en onderhoud over te dragen. Door de provincie is het gedeelte van de Larenseweg van af het dorp tot de aansluiting van de nieuwe S 14 geheel verbeterd. Bo vendien is langs het eerste gedeelte van de Larenseweg een vryliggend rijwiel (en voet)pad aangelegd, als mede enkele gedeelten trottoir. Een deel van genoemde werkzaam- ÜU1 In de onder voorzitterschap van Jan ten Dam gehouden jaarvergade ring van de C.J.V. „De Bouwers" te Espelo bleek uit het jaarverslag van Dika Baltes dat de adf. 45 leden telt. Deze leden zijn wat het betalen van de contributie betreft wel trouw maar dit kan helaas niet gezegd worden wat het bezoek aan de verenigings avonden betreft. De opkomst ligt veelal onder de 50 pet. Marietje Jan sen en Jan Struik die boeken en be scheiden controleerden brachten een gunstig rapport uit. Als bestuursleden werden inplaats van Willy Jansen. Dinv Krikkink en Jan ten Dam, die geen van drieën herkiesbaar waren, gekozen Marietje Jansen, Jantine Toorneman en Jan Struik. Na de pauze waarin men „smik kelde" van vijf door Jan Baltes en Gerrit Rensen aan 't spit zeer vak kundig gebraden kippen, patat en bit terballen, werd uitvoerig gepraat over het matige bezoek aan de club avonden en wat er zal moeten ge beuren om meer leden te trekken. Tot definitieve besluiten kwam men niet maar over een punt was men het wel eens dat in de toekomst be stuur en leden wat meer activiteit zullen moeten tonen. De gezellige vergadering werd om plm. 11.00 uur door Jan ten Dam, die precies tien jaar voorzitter is gewe.est met een wel thuis besloten. heden paste in de realisering van het bestemmingsplan „de Haar", al dus schryven B. en W. aan de raad. Verder schrijven zij: „Voor het deel passend in de uitvoering van het bestemmingsplan „de Haar"'xs ibet de provincie overeengekomen een be drag te betalen van f 31.207,—, welk bedrag ten laste van het Grondbe drijf dient te worden gebracht. Voor het bepalen van de gekapitaliseerde afkoopsom is de weg met kunstwer ken in zes delen geknipt. Dit, om dat voor de diverse gedeelten in ver band met aard en belangrijkheid ver schillende afkoopbedragen gelden. De totale afkoopwaarde is becijferd op f 255.870,terwijl voor de eigen domsoverdracht van de weg. de ge meente een symbolisch bedrag van f 1,— aan de provincie verschuldigd is. Netto blijft er van de provincie te ontvangen een bedrag van f 255.870 minus (f 31.207,— plus f 1 is f 224.662,—. De commissie gemeentewerken gaat onder bepaalde voorwaarden met genoemde overdracht akkoord. Die voorwaarden zijn; a) De provincie dient een slijtlaag aan te brengen op het gedeel te vanaf punt D (zie het in de raadsportefeuille liggende kaar tje) tot de oprit over de E-8; b) De provincie dient de leuningen en de schampranden van de brug over de Schipbeek te schilderen. Voorts zal bij Gedeputeerde Sta ten het verzoek worden ingediend om het gedeelte van de Larense weg, op de eerder genoemde te kening aangeduid met A-E, als zijnde een aansluitend gedeelte van de Dorperdijk, op het quar tair wegenplan van de provincie op te nemen. Wij zijn bereid om met de provincie overleg te plegen over de door de commissie gemeentewerken gestelde voorwaarden. Rekening houdend met genoemde voorwaarden stellen B. en W de raad voor: a) Het gedeelte van de Larenseweg vanaf winkel Baltes tot en met de Wippertbrug in eigendom van de provincie over te nemen voor b) Het beheer en onderhoud van genoemde weg van de provincie over te nemen tegen een door de provincie te betalen afkoopsom van f 255.870,—; c) Voor de uitgevoerde werkzaamhe den passend in de realisering van hei bestemmingsplan „de Haar" ten laste van het Grondbedrijf een bedrag te betalen van f 31.207,—. De verenigingen voor Bedrijfsvoor lichting te Holten. Bathmen en Die penveen organiseren samen met de varkenshouderijkernen Holten en Bathmen-Colmschate een Voorlich tingsdag op donderdag 7 februari a.s. in zaal „Het Bonte Paard" te Dijker- hoek. 's Morgens staat de rundvee houderij op het programma. 1. Inleiding van ir. IJ. Brilman, con sulent voor de rundveehouderij met het onderwerp: ontwikkelingsmoge lijkheden in de rundveehouderij. 2. Inleiding van de heer J. Kruiskamp specialist landbouwwerktuigen met onderwerp: Meer koeien niet altijd meer werk. 's Middags Varkenshouderij. Inlei ding van ir. H. J. Vleeming 'consulent voor de varkenshouderij met onder werp „Ontwikkelingsmogelijkheden in de varkenshouderij". Houdt deze dag vrij.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5