HOLTENS NIEUWSBLAD IN HET ZILVER Bij de intrede van 1950 Hoe het hier reilde en zeilde in 1963 Uit de historie van Holtens Nieuwsblad Het prille Holtens Nieuwsblad op de bres voor de treinverbindingen Administratie Stichting Redactie Elke zondag rijden (1949) Uit de oude doos Financiën ligdag ii december U71 4 Dat is een heugelijk feit, waaraan we zaterdagmiddag 15 decem ber tussen 5 00 en 7.00 uur aandacht gaan besteden. Vooraf iets uit de historie. De krant werd opgericht in de loop van het jaar 1948. Wie de oprichters, de pioniers waren, moeten we u nog even ont houden, omdat we anders het gras voor de voeten van de voorzit ter van onze stichting zouden wegmaaien. 1 Januari 1949 rolde de eerste oplage vfcn de persen. Die persen stonden in Nijverdal in het bedrijf van de Gebr. Krommendijk die handelden onder de firmanaam; Nijverdalse Drukkerij en Uitge verij, C. Molenaar en Co. Met de Gebr. Krommendijk en hun per soneel hebben we buitengewoon prettig samengewerkt. Elke oude jaarsdag togen we naar „de tovenaars van Nijverdal", zoals wij 't personeel noemden, met een oudejaarsgave. Tovenaars, omdat zij in hun drukkerij en dat is een hurry-bedrijf heel snel wat klaar konden maken. Tragisch is, dat enkele firmanten kort achter elkaar, plotseling kwamen te overlijden. Alleen de heer Leunes Krommendijk leeft nog en woont nog te Nijverdal. In 1967 ging het Nijverdalse bedrijf over naar Hilarius' Couranten- bedrijf te Almelo en gleed Holtens Nieuwsblad in een groter for maat van de Almelose persen- 16 September 1967 't afscheidsnum- mer van Nijverdal en op 23 september 1967 het eerste nummer uit Almelo. Ook met het Almelose bedrijf onder directie van de heer T. Potjewijd, hebben we tot nu toe prettig kunnen samenwerken. Vten de heren Jalink en Schriever, maar vooral ook van de druk kerij chef de heer A. Mulder, die momenteel aan het ziekbed ge kluisterd is en zaterdag niet aanwezig kan zijn, hebben we zeer veel medewerking ondervonden. deel van onze lezers over. We willen ons onthouden van een „oratio pro Ten einde als rechtspersoon te kun nen optreden, werd op 18 maart 1952 ten- overstaan van notaris B. H. Pluimers te Markelo, de akte van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" ver leden. welke zes bestuursleden telt. Na een gesprek met een publiciteits- man van een circus, dat in Holten voorstellingen gaf, en ons op dit li chaam attendeerde, sloot de krant zich op 1 december 1952 aan bij de Nederlandse Nieuwsblad Pers, het overkoepelend orgaan van de vader landse nieuwsbladuitgevers te Den Haag. De redactie van ons land werd van af de oprichting gevormd door de he ren W. Beijers en J. Wiggers, beiden uit een verschillend levens- of maat schappij beschouwend milieu hetgeen ook min of meer de bedoeling was. In januari 1949 trad ook de heer A. Westerik, van hervormde huize, tot de redactie toe, maar deze was zeer druk met zijn C.J.V.-arbeid zowel in plaatselijk als in bredervtrband, waardoor hij na enige tijd de banden met Holtens Nieuwsblad moest sla ken. Wat waren de doelstellingen, wat was de filosofie, van de krant? We kunnen dat niet beter zeggen dan hieronder weer te geven wat we daarover in het eerste nummer op 1 januari 1949 publiceerden: Bij het verschijnen van HOLTENS NIEUWSBLAD Reeds vele malen is in de loop dei- jaren in onze plaats gedacht en ge sproken over een eigen krant, een plaatselijk nieuws- en advertentieblad zoals omliggende gemeenten dat reeds vele jaren kennen. Daarbij was het tot dusver gebleven, tot dat nu plotseling het eerste nummer van „Holtens Nieuwsblad" voor u ligt. Enkele ondernemende plaatsgenoten, wier namen wij voorlopig nog niet De heer en mevrouw Beltman - opa en oma - die belangrijk hebben bijgedragen tot de bloei van onze krant- kunnen noemen, hebben gemeend, dat het nu toch wel zo langzamerhand tijd werd, ook in Holten een eigen krant te stichten waarin het voor de zakenmensen en verenigingen moge lijk wordt op wat ruimer schaal te adverteren en het plaatselijk nieuws in wat groter omvang op te nemen, dan tot nu toe in de hier gelezen dag bladen het geval was. Zij hebben zich daarbij niet alleen laten leiden door zakelijke motieven, maar ook een ideëel doel gesteld, n.l. de ingezetenen van Holten in maatschappelijk en cultureel opzicht nader tot elkaar te brengen. De za kelijke belangen, die bij het stichten van 'n dergslijk blad op de voorgrond staan zijn duidelijk. De schaarste, die we bijna acht jaar gekend heb ben. begint zo geleidelijk aan plaats te maken voor een ruimere toevloed van alle mogelijke produkten. De zaken man heeft zo langzamerhand weer wat aan te bieden en wil daaraan op 'n doeltreffende en als 't kan niet al te dure wijze bekendheid geven. Hij kan natuurlijk adverteren in de streekbladen, maar dan bestrijkt hij met één blad lang niet all ingezete nen), want in onze gemeente verschij nen vijf van die bladen en hij zal er dus verstandig aan doen „Holtens Nieuwsblad" te kiezen als publici- teitsorgaan, dat naar wij hopen straks hopen huis aan huis gelezen zal worden. Wat de initiatiefnemers zich voor ogen hebben gesteld, is, te trachten door een billijk abonnementsgeld en een zo laag mogelijk advertentietarief het blad bij alle inwoners ingang te doen vinden. Het bestaan van de krant wordt slechts mogelijk gemaakt, wanneer de zakenmensen, het ge meentebestuur, verenigingen en an dere belanghebbenden en adverteerde zouden kunnen besluiten geregeld of Na de mededeling dat de film van Holten 1963 binnenkort zou worden vertoond, was de onmiddellijke reactie van de aangespro ken persoon: „Die ga ik zien, want ik sta er ook nog op!" Heel be grijpelijk, 10 jaar geleden was de belangstelling ook bijzonder groot. Meer dan 2000 bezoekers zagen de film en genoten. Op 28 februari 1964 werd er een voorstelling gegeven in Het Bonte Paard te Dijkerheek en de volgende dag, op zaterdagavond tweemaal achtereen in Irene, eerste vertoning om kwart voor zeven en daar na nog eentje om 9 uur! Verschillende bezoekers moesten met een staanplaats genoegen nemen. Te Dijkerhoek en ook te Holten was de belangstelling enorm, 's Middags was de film al tweemaal ge draaid voor de schooljeugd en voor de bejaarden. Aan het nummer van 7 maart 1964 ontlenen we aan Holtens Nieuwsblad het volgen de: zo vaak als nodig is, in het blad te adverteren. Want slechts hierdoor en door een goede verzorging van de plaatselijke berichtgeving kan het ideële doel worden benaderd: de plaatselijke be langen te bevorderen en de ingezete nen onzer gemeente met behoud van eigen politieke en godsdienstige begin selen, nader tot elkaar te brengen, d.w.z. een geestelijke toenadering tot stand te brengen, die het mogelijk maakt elkaar beter te leren begrij pen én waarderen. Daarvoor zouden wij willen beginnen met,, zoveel als mogelijk is, de nieuws kolommen van ons blad open tè stel len voor alle lichamen, organisaties, verenigingen, comité's, enz. om hen, bij wijze van publieke tribune gele genheid te verschaffen aan hun doel stellingen ere bereikte resultaten meer dere bekendheid te geven. Daarbij moeten wij een uitzondering maken t.a.v. de politieke organisaties, tenzij wij hen b.v. vlak voor de verkiezin gen in de gelegenheid zouden willen stellen, hun beginselen nader toe te lichten. De eerstgenoemde organisa ties nodigen wij hierbij uit hun gees telijke bijdrage aan ons in te zen den. De rubriek zou kunnen luiden: „Het woord is aan... (volgt, naam van de schrijver en naam der vereniging, enz.). Voor de goede orde zij nog medege deeld, dat de initiatiefnemers de heer J. Wiggers en ondergetekende bereid gevonden zijn de redactionele arbeid op zich te nemen, die om techni sche redenen hoofdzakelijk zal be staan in de verzorging van het plaat selijk nieuws, en dat de administra tie zal worden gevoerd door de heer H. Beltman, oud-stationschef, alhier. Annonces kunnen door hen worden aangenomen, alsmede via de boekhan del. Het drukken van het blad zal ge schieden door de fa. C. Molenaar en Co, te Nijverdal. met welke wij op een prettige en vruchtbare wijze ho pen samen te werken. Het begin is reeds bemoedigend, want aan onze vriend H. Assink werd reeds een groot aantal annonces opgegeven. Wij danken allen, die reeds op enige wijze hun medewerking aan ons blad verleenden of dit in de toekomst hopen te doen en in het bijzonder on ze burgemeester, die een „Ten Gelei de" voor ons eerste nummer schreef. Ten slotte gaan wij met de beste wen sen voor 1949 aan alle ingezetenen in zonderheid aan ons gemeentebestuur en aan hen, die aan het plaatselijk le ven leiding geven, in zee. Op voor Holtens Belangen! „Holtens Nieuwsblad" i.o. Voor de Stichting, W. BEIJERS". In hóeverre we met het verwezenlij ken van deze doelstellingen zijn ge slaagd laten we liever aan het oor- „Hoe het reilt en zeilt" is zoals in het voorwoord op het witte doek werd gezegd geen camaerawerk, dat men met een kritisch oog moet bekijken, maar een rolprent, die het leven in al zijn eenvoud en gemoedelijkheid laat zien. Zij vormt een kaleidosco- pisch overzicht van alle aspecten van het gemeenteleven, waarbij het alleen maar jammer is, dat het geen spre kende film is, want dan zou men heel wat reacties van al die gefilmde mensen, die zich onder het oog van de camera heel onwennig voelden kunnen horen. Een uitgebreid overzicht van de ge hele gemeente werd op de filmband vastgelegd, waarbij het publiek veel vreugde beleefde als eens een stuk je film werd teruggedraaid en b.v. de zwemmers in het natuurbad Twen- haarsveld zo uit het water weer te- rugzweefden op de springplank of de schooljongens achterwaarts haasje- over sprongen. Bij het maken van de film werd rui me aandacht besteed aan het zaken leven en de operateur maakte leuke opnamen in Slotmans Levensmidde- lenbedrijf, in de fabriek van Vaessen- Schoemaker, v.h. Tara Union. Machi nefabriek G. Kooiman, fa. Wonnink, kapper Drent, fa. J. G. van Linden- b«rg, gebr. Wansink, Coöp. Fabriek van Melkprodukten „De Vrijheid", de Coöp. BoerenleenbankRaiffeisen- bank, café „Het Bonte Paard", hotel „De Dieken" en het bungalowbedrijf ,,De Borkeld" van de heer Bos. Voor deze reportages alsmede voor de gesproken reclametekst werd door deze zakenmensen en bedrijven een bepaald bedrag betaald aan de Nederlandse Blindenbond. Aan het slot van de voorstelling sprak de heer Hembrecht een harte lijk woord van dank tot de heer B. H. Brouwer, die in verband met de opname en vertoning veel voorberei dend werk verrichtte en tot de heer J. Wiggers voor verleende assistentie bij de opnarrre en het commentaar bij vertoning." Binnenkort zullen vertoningsdata worden bekendgemaakt via een ad vertentie in Holtens Nieuwsblad. Om dat er zeer veel belangstelling wordt verwacht, zullen alleen kaarten in voorverkoop worden beschikbaar ge teld. Na een of meer vertoningeh gaat de film dan weer voor een be paald aantal jaren in de kluis, tot er opnieuw belangstelling kan worden verwacht. Indien er reacties uit Es- pelo en Dijkerhoek komen, zal zeer zeker worden overwogen voor die buurtschappen ook een filmavond vast te leggen. In 1949 had men evenals nu autolo ze zondagen. Maar in het nummer van 17 december 1949 begon het einde te gloren ELKE ZONDAG RIJDEN. Verder heeft men ons deze week verblijd met een paar mededelingen, die voor het komende jaar zonnige perspectieven openen. Minister Spitzen vooral is actief ge weest. Hij deelde mede, voor de wet op het personenvervoer per auto na 1 januari a.s. geen verlenging meer aan te vragen, hetgeen betekent, dat er na die datum iedere zondag weer vrij met motorrijtuigen mag worden getoerd. Ook het stelsel van rijver gunningen wordt afgeschaft, hetgeen ongetwijfeld een besparing aan ad ministratie met zich brengt. Het Bureau voor de Statistiek open baarde ongeveer gelijktijdig, dat het aantal personenauto's in ons land thans groter is dan voor de oorlog. Ruim 110.000 oude en vooral nieu we „sleeën" zijn nu in gebruik. In verhouding tot de bevolkingsaanwas heeft de situatie het peil van 1939 •venwel nog niet bereikt. Spraken we hiervoren over de re dactie, de administratie van ons blad werd vanaf de oprichting tot 1 sep tember 1964 gevoerd roor de heer H. Beltman en zijn echtgenote opa en oma zoals ze door ons in de wan deling werden genoemd. Ze hebben mede de grondslag helpen leggen voor een goed florerende krant. De klanten kwamen bij hen over de vloer en naar boerengewoon- te werd er vaak heel wat afgepraat, voordat men met de eigenlijke bood schap voor de dag kwam. Menig kop je koffie werd daarbij geschonken. Toen zij wegens ziekte van oma in de herfst van 1964 naar het be jaardencentrum „De Wellehof" Rijs- sen vertrokken waren ze beide in de tachtig. Toen zij op 19 mei 1968 in de „Welle hof" hun 60-jarig huwelijk herdachten konden wij getuigen van de grote ac curatesse en de grote liefde, waarme de de heer Beltman zijn arbeid voor Holtens Nieuwsblad gedurende vijftien jaren had verricht en van de eminen te wijze waarop beiden de belangen van onze krant hadden bevorderd. Vanaf 1 september 1964 is mevrouw L. J. Kers-Lammers als administra trice aan ons blad verbonden, daarbij geregeld bijgestaan door haar echtge note de heer G. H. Kers, Gaarden- straat 17, die tevens bestuurslid is van de stichting. De onderlinge verstandhouding tussen de drie medewerkers is altijd buiten gewoon prettig geweest, al is er bij tijd en wijle natuurlijk wel eens een woordje voorgevallen. Zoals reeds gemeld is als redactio- neel-medewerker aan de krant toege- Bij de intrede van dit kroon jaar is het goed nog even een blik terug te slaan op het werk, dat wij nu een jaar geleden zijn aangevangen. Holtens Nieuws blad heeft zich sedert haar ver schijning in 'n toenemende be langstelling mogen verheugen en bet stemt ons tot dankbaar heid, dat ons lezerstal, zowel binnen als buiten de gemeente, nog gestadig toeneemt al zal op een zeker moment bij de huidi ge mogelijkheden het hoogte punt hebben bereikt. Wij danken dit aan de mede werking die wij van alle zijden mochten ondervinden en aan de welwillendheid waarmede men ons is tegemoet getreden. Wij denken daarbij, behalve aan onze lezers en adverteer ders, aan de burgemeester on zer gemeente, mr. W. H. Enk laar, haar dagelijks bestuur, aan de postdirecteur, de heer As sink, en zijn PTT-mannen, aan onze medewerkers en bezorgers en ook aan hen, die door hun bijdragen op allerlei levenster rein de krant aantrekkelijk maakten, en zeggen hun allen hartelijk dank. Wij weten het, er is wel eens critisch geschreven, maar het is nimmer de bedoeling geweest om te kwetsen, maar wel om gezamenlijk te bouwen. In ons eerste nummer schreven wij, dat wij door onze berichtgeving hoopten, met behoud van eigen politieke en godsdienstige be ginselen, een geestelijke toena dering tussen de ingezetenen Van onze plaats tot stand te brengen, die 't mogelijk zouden maken elkander beter te leren begrijpen en waarderen. In dit licht dient men ook te zien onze bijdrage in het Kerstnum mer. Wij koesteren slechts de hoop, dat hierdoor te gelegêner tijd het gesprek zal worden ge' opend. Ten slotte willen wij nog een woord van dank brengen aan de directie van het personeel van de drukkerij van wier per sen Holtens Nieuwsblad ver schijnt, van de firma C. Mole naar en Co te Nijverdal, waar mede wij steeds prettig moch ten samenwerken. Inzonderheid gaan onze gedach ten uit naar onze jongens in In donesië. Mogen zij spoedig in gezondheid in hun woonplaats terugkeren. Een nieuw jaar staat voor ons met nieuwe zor gen en moeilijkheden, maar ook met nieuwe mogelijkheden. Laten we gezamenlijk 't goe de zoeken, na een traditionele viering van Oud en Nieuw en met in elk gezin Holtens Nieuwsblad. Het wenst U een gelukkig en voorspoedig 1950. Wijlen Henk Beltman een van de grondleggers van Holtens Nieuwsblad. voegd de heer D. J. Mondeel, die de heer Wiggers bij zijn arbeid zal as sisteren, als hoofdredacteur Beijers zijn taak heeft neergelegd. De eerste jaren leidde de krant fi nancieel een moeizaam bestaan. Over 1949 bedroegen de inkomsten f 7213.79 en de uitgaven f 6704.27, zodat er een batig saldo was van f 509.52. Boven een reeds genoten kleine vergoeding, kon dit bedrag aan de medewerkers worden uitgekeerd. Van een reser vevorming was toen nog geen spra ke. Reeds op 11 december 1950 kwam er een bericht, dat de drukkosten moes ten worden verhoogd, en dat is eigen lijk doorlopend zo doorgegaan. Op het eind van 1949 bedroeg het aantal abonnees 1040, tegen nu ruim 2350. De uitbreiding van de bevolking heeft Holtens Nieuwsblad geen wind eieren gelegd. „Men grüpt naar de krant" is ons al tijd gezegd en dat is voor de werkers natuurlijk prettig om te horen. Over de enorme medewerking, die we ge durende de afgelopen vijf en twintig jaren van alle zijden hebben onder vonden, willen we op de receptie nog iets zeggen. In het nummer van zaterdag 31 december 1949 maakte de Holttense dilcihter „Ooievaar" de balans op: HET JAAR ROND met Thomasvaer en Pietemei (Naar de Gysbrecht van Amstel) Thomasvaer: Mijn lieve Pietemei, Als de laatste twaalf slagen Van ons tweeklokkig carillon De galmgaten hebben verlaten, Dan is er weer een jaartje om. Dan is het net een jaar geleden, Dat Holtens Nieuwsblad hier ontstond, Waar ieder medelevend burger, Het nieuws vlam eigen plaats in vond. Pieternel: Dat was een daad van kloek beleid m'n beste Thomasvaer, Een krant van eigen makelij, gevuld met degelijkheid. Thomiasvaer: Zij diende het algemeen belang voorwaar een schone taak. Pieternel: Al waren de artikelen wel eens \al te raak, Thomasvaer: Wat was het dat ons 't meest beroerde, in deze fractie van die tijd? Pieternel: M'n beste, ik zal het U vertellen, Gewis hebt gij daarop bescheid. Thomasvaer: Ik luister, want 't benieuwt mij zeer, Leg het in deze regels neer. Pieternel: Ook Holten zond haar flinkste zonen, weer naar het schone Insulind'. Thomasvaer: Ja, om de vrede te bewaren, Voor d' ouders en het Indonesisch kind. Pieternel: Ons hart wias bij hen daar ver over zee, Bij de jongens met hun vaak moeilijke taak. Thomasvaer: Maar de Band zorgde voor twee, zij verlichte en veraangenaamde die vaak. Enz. enz. (De Band Nederland - Indonesië werd destijds met veel toe wijding verzorgd door de heer en mevrouw C. G. Bal, Red-). Holtens Nieuwsblad had op 1 januari 1949 nog maar nauwe lijks het levenslicht aanschouwd, toen de Nederlandsche Spoor wegen een begin maakten met de aanleg van de elektrificatie van de spoorlijnen Amersfoort-Enschede en Hengelo-Oldenzaal. Voor de Tweede Wereldoorlog had Holten opgehouden stopplaats voor de reizigerstreinen te zijn. Tijdens de oorlog stopten de treinen hier weer, maar na de bevrijding ging dat over en werd de commu nicatie onderhouden met N.S.-bussen, die soms vreselijk hard door het dorp joegen. Ook in Holten werd materiaal gelost voor de aanleg van de perrons, maar op een gegeven moment werd de aanvoer gestopt en had het alle schijn, dat Holten geen stopplaats zou worden. Toen in april 1950 een bericht in de kranten verscheen, dat de president-directeur van-N.S., ir. Q. den Hollander, een bezoek zou brengen aan Almelo, greep onze redactie de kans om iets voor Holten te ondernemen. Wij schreven de volgende brief: Dit plaatje toont duidelijk hoe druk het was bij de aankomst van de eerste elektrische trein de feesttrein op 18 mei 1951. Holten, 22 april 1950 HOLTENS NIEUWSBLAD HOLTEN Aan den Heer President-Directeur der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht Weledelgeboren Heer, Holten heeft in verband met het drukke vreemdelingen verkeer grote belangstelling voor de plannen der Nederlandsche Spoorwegen, vooral met het oog op hetgeen straks gebeuren zal als de electrificatie gereed is. V/ij vernemen nu, dat u Donderdag 27 April a.s. een bezoek gaat brengen aan Almelo en de gast zult zijn van het gemeentebestuur. Wilt u ons en zo mogelijk onze burgemeester, een vertegenwoor diger van de V.V.V. en de Holtense Handelsvereniging gedurende de rit van Deventer naar Almelo een onderhoud toestaan om de Holtense belangen te bepleiten? De Burgemeester, mr. W. H. Enklaar, sympathiseert ten volle met dit verzoek. Betreffende onze belangstelling voor N.S. verwijzen wij gaarne naar uw brief van 14 December 1949, Set 2A/4476, inzake opheffing N.S.-bussen en het artikel „De Spoorwegen spreken" in bijgaand exemplaar van Holtens Nieuwsblad. Wij vertrouwen, dat u ook de belangen van het platteland ter harte gaan en tekenen in afwachting uwer gunstige berichten. Hoogachtend, Redactie „Holtens Nieuwsblad" .(w.g.) W. Beijers Reeds de andere dag ontving de burgemeester een telefoontje, dat we maar in Deventer op het perron zouden komen. Toen de speciale in- spectiewagen, op die 27e april in De venter arriveerde, onderhield ir. Den Hollander zich eerst met de Deven ter stationschef en nodigde hij ons uit achterin het rijtuig bij hem plaats te nemen. De ingenieurs uit zijn ge zelschap, waaronder zijn latere op volger ir. Loman, gingen naar voren en het Holtense gezelschap pleitte al rijdende voor het wederinvoeren van Holten als stopplaats, terwijl ir. Den Hollander de lijn inspecteerde. Toen op 18 mei 1951, om 10.04 uur, de feesttrein, onder enorme belang stelling, in Holten arriveerde (zie fo to) stapte ir. Den Hollander net op de plaats uit waar w(j stonden. Hij herkende ons direct en sprak de belangrijke woorden „Dit hebben wij samen gedaan". Door de burgemeester werd de direc tie een, door mevr. Ans de Mik-de Boer gebakken, tegel aangeboden met het opschrift: „18 mei 1951 Holten weer rechtstreeks en sneller verbonden met overig Nederland (Gemeentewapen) Gemeentebestuur van Hotter V.V.V. Handelsvereniging danken N.S. In de wachtkamer is eenzelfde tegel in de muur aangebracht. De naam y.an. Efoïtens Nieuwsblad, dat het ini tiatief am, ontbreekt, maar dat is van minder belang. Belangrijk is. dat Holten weer met het spoorwegnet ver bonden is en dat daar een zeer druk gebruik van wordt gemaakt. Vermeld zij nog, dat de directie voorts een paar Goudse kazen werden aangeboden en dat enkele genodigden de treinreis meemaakten.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 4