Cursus over de Bijstandswet voor verwijzers Het mooie van stofnesten Hoe komt de kerk weer tot leven? Openbaar kunstbezit Aangeklede boterhammen Nationale cActie cBgde MCruisWöordpuzzel nr. 2 ^Nationale cActie Mfode ^^Kruiswoordpuzzel nr. 2^\ MJkunt deze Week^winneiy Ministerie van CRM en Teleac organiseert: AANHANKELIJK HOOGWAARDIG De Rode Kruis- puzzel VWSIMf DICSCSON Vrijdag 7 december 1973 Het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk waaronder Bijstandszaken ressorteert, heeft in samenwerking met de Stichting Teleac een cursus over de Algemene Bijstandswet op gezet. Op 6 januari 1974 zal de eerste uitzending van een serie van zes op het scherm komen. Uit onderzoek is gebleken, dat er behoef te bestaat aan meer informatie over de Bijstandswet, een wet waarop jaarlijks meer dan 300 000 mensen een beroep doen. Deze behoefte bestaat niet alleen bij mensen, die bijstand nodig hebben, maar ook bij hen die uit hoofde van hun beroep met vragen over die wet worden geconfronteerd. Dat zijn: maatschappelijk werkers, artsen, advocaten, geestelijken, kaderleden van vak- en standsor ganisaties, gezinsverzorgsters, reclasseringsambtenaren enz. Speci aal voor hen die anderen willen helpen de weg te vinden in de in gewikkelde wereld van regelingen, wetten en voorzieningen, is deze cursus bedoeld. De cursus bestaat uit zes t.v.-uitzen- dingen en een begeleidend cursusboek dat onder auspiciën van het ministe rie is geschreven door Willem Spren- ger, redacteur van de Volkskrant waarin uitgebreider op de materie wordt ingegaan. Het produktieteam heeft voor de t.v.-serie de „gedra matiseerde" vorm gekozen: er wor den enkele authentieke gevallen ge toond, zij het dat uiteraard de rollen voor het merendeel worden vertolkt door acteurs en actrices. Voor het samenstellen van de verha len én voor het vinden van de juiste entourage verleenden verschillende gemeentelijke Sociale Diensten hun medewerking. De uitzendingen zullen zijn gewijd ;aan een gezin, dat door de man in de steek werd gelaten; een gezin met een zwaar' gehan dicapt kind; een bejaard echtpaar, dat van A.W.O. en een klein bedragje aan rentezegels moet zien rond te komen, een werkloze, die geen passend werk kan vinden; een zelfstandige, die door een on geluk met zijn bedrijfswagen finan cieel in de knoei komt te zitten. enkele jonge mensen, die tussen de wal en het schip dreigen te raken. De t.v. uitzendingen vestigen via deze praktijkgevallen de aandacht op een bepaald probleem: het boek werkt allerlei gegevens nader uit en gaat in op de betekenis, de mogelijkheden 'maar ook de beperktheden van de Algemene Bijstandswet. Ondanks on ze welvaartsmaatschappij, ondanks een uitgebreid stelsel van voorzienin gen waar het buitenland vaak ja loers op is en waar wij met zijn al len een heel bedrag aan premies voor moeten opbrengen dit benij den zij ons niet zijn er nog heel veel mensen in ons land. die de touw tjes niet of nauwelijks aan elkaar kunnen krijgen. Ruim twee miljard gulden is er in 1974 mee gemoeid om al deze men sen bij te staan. Bekendheid met de Algemene Bij standswet. Er is in ons land vrijwel niemand meer, die nooit van de Algemene Bijstandswet! heeft géhoprd.;In •de acht jaar, dat zij bestaat, is er zoveel over gesproken en geschreven, dat 9.9 pet; van alle Nederlanders, zo hebben onderzoeken aangetoond, weten dat er een bijstandswet is. Tets anders is, of men ook weet wat die wet inhoudt en welke mogelijk heden zij de mens in nood kan bie den. Het blijkt dat men de bijstands- klok over het algemeen wel heeft ho ren luiden, maar waar de klepel pre cies hangt, is niet zo duidelijk. Zelfs op de meest wezenlijke vraag, waar voor die wet nu precies bedoeld is, blijven velen het antwoord schuldig. Aan het begin van de wet, wordt dat wat technisch maar duidelijk gezegd: „Aan iedere Nederlander, die hier te lande in zodanige omstandighe den verkeert of dreigt te geraken, dat hij niet over de middelen beschikt om in de noodzakelijke kosten van het bestaan te voorzien, wordt bij stand verleend door burgemeester en wethouders. De bijstand wordt afge stemd op de omstandigheden en mo gelijkheden van persoon en gezin". Ziedaar de kwintessens van de A. B.W. Wat wel bekend is, of in ieder ge val, wat men er wel eens van gehoord heeft, zijn de verhalen over onjuist gebruik of zelfs misbruik van de mo gelijkheden die de wet biedt. Bij s migen leeft de overtuiging, dat men met de bedoelingen van de wet ge makkelijk een loopje kan nemen. Maar da) er rekening wordt gehou den met eigen inkomsten, dat er uit gegaan wordt van een eigen verant woordelijkheid dat er voorwaarden aan de bijstand worden verbonden, zijn feiten, die minder zijn doorge drongen. Kortom: er is onbekenheid met de wet. Er bestaan misvattingen. Er zijn allerlei vooroordelen, ondanks ve le voorlichtende activiteiten van de rijks- en gemeentelijke overheid in de afgelopen jaren. Het Ministerie van CRM en de Stich ting Teleac willen door middel van deze cursus een steentje bijdragen tot het geven van een antwoord op een aantal van de meest voorkomen de vragen, tot het rechttrekken van enkele misvattingen en wellicht tot het wegwerken van een stukje voor oordeel. Belangstellenden kunnen zich aan melden als cursist door storting of overschrijving van f 14,90 op girore kening 54.42.32 t.n.v. de Stichting Te leac, Utrecht, onder vermelding van „Bijstandswet". Het cursusboek wordt dan'tijdig voor de aanvraag van de uitzendingen thuis gestuurd. In het blad „Wapenveld", een twee maandelijks tijdschrift uitgaande van de reünistenvereniging der Civitas Studiosorum in Fund.amento Refor- mato. geeft dr. W. Aalders, hervormd predikant, lector aan de katholieke universiteit van Nijmegen, een ant woord op deze vraag. Hij schrijft als volgt: „Wat in het rapport over het gees telijk leven van gemeenten en kerk zichtbaar wordt, zal alleen de bui tenstaander verbazen. Het zijn de ge volgen van een ontgeestelijking, die al jaren aan de gang is. De kerk heeft zich hoe langer hoe meer voor zien van „open deuren," die het hei ligdom ontmantelden, en het vol strekt eigene van het leven der ge meente uitleverden aan de straat, de markt en het publiek. Zo is de Her vormde Kerk goeddeels in één open poort, veranderd, die toegang geeft tot een niets. Zij is geen tempel, geen heiligdom, geen ark meer; hoewel zij het zou moeten, kunnen en mo- ggn zijn. Wij staan np voor .een uiter mate belangrijke beslissing. Hethe den is een kritisch moment. Zo 'doorgaan' "betekentde keïk prifs' geven aan een versneld afbraakpro ces; Er moet iets gebeuren. Daarbij heb ben wij de keuze uit twee mogelijk heden. De ene mogelijkheid is die van de saecularisatie-theologen, van kerk, die wereldser is dan de wereld. van „Septuagint", van al degenen die zich tegen de Open Brief en het Getuigenis keerden. Zij zeggen het Bonhoeffer na dat de kerk is „Inn- begriff der Welt". Zij hopen en ijve ren ervoor, dat de kerk een plaats de wereld is, waar men in geconcen treerde en intensieve vorm kennis maakt met de wereld. Zij willen een kerk, die wereldser is d nade wereld. Zij zoeken een christenheid, die de avant-garde is van de komende heilsstaat. De andere mogelijkheid is die van de terugkeer tot de religie, tot 't hei ligdom, tot het arcanum. Zij, die op die mogelijkheid hopen, erin geloven, erom bidden, doen dat, omdat zij daarin alleen het heil zien, dat de Here God in Christus geopenbaard heeft. Voor hen is openbaring, géén publicatie, geen openbare kennis geving, géén algerpene mededeling, geen bericht, maar geheimschrift, verborgenheid, mysterie, dat niet past op de straat en in de krant. De kerk zij daaroni geen publiciteitsmedium, maar mysteriehoedster. Met haar Heer wëigere zij haar stem te ver heffen in het marktgedruis en op de straten. Zó alleen kan zij in deze we reld, waarin alles publiek gemeengoed gemaakt wordt, Zijn heerlijkheid open baren!" (Overgenomen uit „Wapenveld" van mei 1972) Toen in de jaren vijftig de St. Baafskathedraal in Gent een gron dige opknapbeurt kreeg, werden er tientallen tonnen stof van bo ven de gewelven bijeengebezemd. Misschien treft dat hier of daar een Hollands huisvrouwenhart pijnlijk: dat van het jaar 1300-on geveer tot in onze dagen zich ergens stof ophoopt zonder dat daar' tegen ooit handelend is opgetreden. Toch is zo'n stoflaag van eeu wen iets ergs moois. Het betekent, dat de geschiedenis van de St. Baafskathedraal zich tamelijk ongestoord heeft afgespeeld. Nooit met de grond gelijk gemaakt of uitgebrand, nooit zo verwaarloosd dat er een romantische, droefgeestige ruïne overbleef. Nooit aan leiding tot één zo ingrijpende restauratie, dat het gebouw, geurend naar nieuwe verf en vers cement, fonkelnieuw een eerbiedwaar dige ouderdom stond voor te wenden. Alleen van tijd tot tijd een grote beurt (behalve die zolders dan) en gedegen onderhoud. Wie de St. Baafskathedraal binnenkomt, ziet direct, hoe voortreffelijk die kerk erbij staat. Generaties zijn elkaar hier, betrek kelijk ongestoord, opgevolgd. Elk geslacht heeft zich er naar beste kun nen ingericht, heeft kleinigheden ver anderd. bracht nieuwe kunstwerken binnen, liet oude naar de zolders ver huizen, waar hun kinderen ze dan later opgetogen terugvonden. Ook werd er wel eens wat weggegooid En er werd wel eens verbeterd; zo vond een preutse generatie de Adam en Eva op van Eycks beroemde al taarstuk „het Lam Gods" toch wel wat erg naakt ze liet nieuwe schil deren, wat beter in de kleren. Met gepast gevoel voor humor heeft men ze nu allebei in de kathedraal opgesteld, de oorspronkelijke en de gekuiste versie. De St. Baafskathedraal is op die manier een levend museum gewor den; zó velen hebben het beste dat ze konden bedenken, hier binnenge bracht. Openbaar kunstbezit zal begin-197' een aantal weken daar te gast zijn. We, zullen de kerk bekijken, de muur schilderingen in de crypte, de glas-in- loodramen. Natuurlijk ook uitvoering het „Lam Gods". Het houtsnijwerk in het orgelfront, de hoogst merk waardige preekstoel. Daarover een pakket van meer dan veertig bladzijden met reproducties tien over een volle pagina in kleur, en enkele tientallen in zwartwit en toelichtingen. De tijd zal te kort zijn, en de ruimte te weinig, voor alle ver halen van hoe er in en met en rond om de St. Baafskathedraal is ge leefd. En om de belangrijkste kunst werken goed en grondig te bekijken. Daarna gaan we, óók voor een aan tal weken, naar Den Haag. Het Ge meentemuseum daar presenteert vol gend jaar zijn collectie moderne kunst in een nieuwe opstelling. En over die collectie willen wij het heb ben. Het verhaal begint met vertrouw de namen uit de 19de eeuw, zoals Is raels, Jongkind, van Gogh. Met Toor- op gaan we de eeuw-grens over. Dan via moderne klassiekers als Mondri aan en Picasso naar tijdgenoten van ons: Constant, Westerik, Bacon, Ki- taj. Ook het gebouw, van architect Berlage, is een stukje moderne kunst. Boeiend is ook om na te gaan, welke visie de opeenvolgende museumdirec teuren en hun medewerkers hadden op de kunst van hun eigen tijd; ook dat weerspiegelt zich in de samen stelling van zo'n collectie. De derde serie Openbaar kunstbezit in 1974 brengt ons buiten Europa: dé collectie primitieve kunst van de gro- ningse universiteit. Daaraan hoeven we niet veel woorden te besteden; de kunst van buiten Europa is „in" en niemand zal zich vervelen als we daar een aantal weken achtereen mee bezig zijn. En als hij, ook over dat thema, weer tien grote kleur-afbeeldin- gen en ruim 40 bladzijden infor- Met de feestdagen in zicht krijgt iedereen weer zin in het maken van gezellige en lekkere dingen. Een aan geklede boterham of open sandwich h vrij eenvoudig te maken, het resul taat is geweldig en bovendien zijn er voor ieders maak: mager of vet, zoet of hartig, van bruin- of van wit tebrood. Een maaltijd van open en gesloten sandwiches op tweede kerstdag of ou dejaarsavond heeft beslist succes. Kies voor deze gelegenheid ook e een andere broodsoort dan u gewend bent. Open sandwiches Hiervoor kunnen alle soorten brood, crackers enz. worden gebruikt. U kunt natuurlijk een andere broodsoort ne men dan die in het recept wordt ge noemd. Do meeste andere soorten zijn te gebruiken. Sandwich van: Met een broodzaag voorzichtig doorgesneden bruin knackebrot, be dekt met een gewassen en zorgvuldig gedroogd blaadje sla. een schepje Hüttenkase, met daarop een sm reepje ansjovis, kappertjes en gehak te hardgekookte eierdooier. Een sanovitecracker, belegd met een plak leverkaas een plak tomaat, daarop een ring ui en wat kleingesne den peterselie. 1/4 sneetje Paderborner brood (Duits), belegd met een plakje rook vlees en daarop een schijfje perzik. Garneer de sandwich met wat peter selie. 'Is sanovitecracker, belegd met een plakje belegen kaas (in de vorm van de cracker), enkele plakjes ba naan, besprenkeld met citroensap en bestrooid met geraspte schil van een schoongemaakte citroen. 1/4 sneetje Paderborner brood (Duits), belegd met een gewassen en goed gedroogd slablad met daarop en kele gekookte mosselen. Schep hier op wat mosterdsaus, gemaakt van 1 eetlepel mosterd, 1 eetlepel azijn, 1 eetlepel slaolie. Garneer de sandwich met Vs plakje citroen. 0 een sneetje oud wit casinobrood belegd met plakken (geschilde) si naasappel en plakken banaan. Snijd r.n- lies bro >d scheef door en gar neer de sandwiches met halve gepel de walnoten. B "2 sneetje (Brabants) roggebrood, een eetlepel roerei, gemaakt van losgeklopte eieren, peper, zout, aro ma, kleingesneden peterselie, selde rij en gegarneerd met een stukje pa prika-zoetzuur en ringen groene prei. Gesloten sadwiches Hiervoor wordt vaak wit of bruin casinobrood gebruikt. Maar ze kun nen ook gemaakt worden van rogge brood of Paderborner brood. Maak sandwiches van: matie krijgt thuisgestuurd. Het vierde en laatste thema voor 1974 staat nog niet vast, maar deze drie beloven al een bijzonder boei ende nieuwe jaargang Openb. kunst bezit. Zo'n 180 bladzijden dik. Veertig grote kleurenreproducties. Ver over de honderd zwartwitte afbeeldingen. Een linnen bewaarband. En een pas poort, goed voor (gratis of met re ductie) meer dan 100 musea in Ne derland en België. Dat alles samen voor 20 gulden. Dat kan zo goedkoop, omdat Openbaar" kunstbezit geen winst hoeft te maken. Elk dubbeltje komt bij u terug, f 20,storten op post giro 1665, Openbaar kunstbezit, Am sterdam, voor een complete jaarga 1974 (die half januari begint). Alle inlichtingen: postbus 5555, Am sterdam. 2 sneetjes bruin casinobrood met daartussen een plak kaas en wortel sla, gemaakt van grof geraspte wor tel vermengd met citroensap en ge welde rozijnen. Snijd de boterhammen schuin door. 2 sneetjes bruin casinobrood met daartussen een plak kaas, een plak ham, die besmeerd is met man go-chutney of mosterd. Snijd de boterhammen schuin door. 2 sneetjes wit casinobrood met daartussen wat zalm, kleingesenden appel en daarover geschonken een kaassaus van 50 g smeerkaas, losge roerd met 2 eetlepels hete melk. dit is genoeg voor ca. 5 sandwiches. Snijd de boterhammen schuin door. 2 sneetjes (Brabants) roggebrood met daartussen een mengsel van Htütenksö, kleingesneden ham, ap pel, augurk en kleingesneden peterse lie. Snijd de boterhammen schuin door. RHENEN. Huisdieren zijn aanhan kelijk. maar ook roofdieren kunnen dat zijn. Het bewijs werd onlangs geleverd in Ouwehands Dierenpark, toen Aleid Rensen van het Noorder Dierenpark in Emmen en Hanneke Louwman van het Wassenaarse Die renpark een bezoek brachten aan de tuin van collega Ouwehand. Onder ling ruilen de Nederlandse dierentui nen nog al eens. Zo huizen er op de Grebbeberg panters van Wassenaar en jaguars van Emmen. De respectievelijke dieren werden door de beide dames met de fles groot gebracht en zijn intussen half volwas sen. Toen de dames hun vroegere troetel* kindertjes opzochten herkenden ze hun „kunstmoeders" onmiddellijk. Ze gaven direct al spinnend en knorrend kopjes en drukten hun hele lichaam tegen het gaas, opdat ze nog eens extra gestreeld konden worden. Zo blijkt maar weer, dat zelfs een roofdier ongevaarlijk is, wanneer het weet dat het niet met vijanden maar met vrienden te doen heeft. RHENEN. De ijsbeertweeling in Ouwehands Dierenpark is na negen maanden bijzonder voorspoedig ge groeid. De twee wit wollen balletjes van weleer zijn nu zodanig uit de klui ten gewassen, dat al niet eens meer van „teddybeertjes" kan worden ge sproken. Ze zijn om in stijl te blijven zo sterk als beren. En dat komt omdat ze door moeder zelf zijn gevo-d. Het klinkt misschien wat on geloofwaardig, maar ze krijgen nu naast het vaste voedsel als vis en vlees nog dagelijks de borst. Al weer een bewijs dat moedermelk ook voor dieren hoogwaardige voe ding is. Zeer tot onze spijt is door een mis verstand de eerste Rode Kruis-puzzel op 23 nov. jl. de mist ingegaan. Jam mer voor de puzzelaars want er wa ren zeer veel mooie prijzen mee te winnen, o.a. een Pallas keuken, t.w„ v. f4000,- (Bruynzeel, Zaandam) Phi lips Kleuren T.V. t.w.v. f 2595,- (Phi lips, Nederland), 2xl4-daagse reis naar Tunesië t.w.v. f 1800,- (Hotel plan B.B. Den Haag) enz. enz. Aangezien ook het totaal aantal E's van alle 13 puzzels moet worden op gegeven zullen wij trachten de E's van de eerste puzzel alsnog te publi ceren. De eerste puzzel heeft reeds f 25.004,- opgebracht over 82 nieuwsbladen. Dit is de tweede van dertien kruis woordpuzzels in uw Nieuwsblad voor de Rode Kruisactie „Vakantie voor gehandicapten". Ook ditmaal kunt U voor bijna 20.000,aan prijzen win nen. Om mee te dingen naar de bijzondere eïndhoofdprijzen moet U aan het ein de van de actie alle letters E die in de oplossingen voorkomen optellen. Tel daas voor nu vast de E's als U het grote diagram hebt ingevuld (maar laat de E's van de slagzin buiten be schouwing). In mei worden deze eindprijzen, waaronder een fantasti sche stacaravan van Dick Wissink en een Mark Orgel van Benelux Musical Instruments, onder de goede inzen ders verloot. De hoofdprijzen van deze puzzel zijn: Kleurentelevisie van Philips Nederland 2.595,— Porseleinen servies van Thomas Benelux. Maastricht ƒ1.000,- Beatrix-wasautomaat van Gerard de Lange, Rotterdam 998,— Aanhangwagen type PONY van Van Weeghel, Zwolle 795, Reiscoupon van Reisbureau Lissone-Lindeman ƒ750, Verder kunt U winnen; Een Elna Press, 699, Sobrux; Thermat 25-was- droger, 578, Zanker; Starlet 353-naaimachine, 549, Singer; Tapijttegels, 500, Heuga; Novilon vloerbedekking, 500, NLF-Kromme- nie; 4 banden, 450, Continental Rubber; Canon Auto Zoom 318 Camera Super 8. 400, Borsumij Wehry; Doe-het-zelf-uitrus- ting, 395, Ski!; Medische Encyclopedie, 375, Tijl; Bosch DUH-61-waseafzuigkap, 311, Willem van Rijn; Stofzuiger, 295, Excelsior Tornado; Modewaardebon, 250, Peek Cloppenburg; Donsdeken laken- overtrek sloop, 250, 'Irisette; Toiletkast, 235, Allibert; Prisma-horloge, 229, Jansen, Post Cocx; zelfknoopwandkleedpakket, 179,25, Van Schuppen; Koffieservies Rosen thal, 150, Focke x Meltzer; Reliëfglobe, 100, Globe Industrie. En tenslotte: Elektrische haarkrulset; Airbrush en auto- curlers van Carmen Curler Company; Pakket 55 miniatuurautootjes, World Present, 10 kg kaas, Zuivelbureau; Vijf dierenatlassen, Rea ders Digest; Klokkenservies, Nutricia; Waardebon, Herman's Schoenen; Handzagen, Sandvik-Staal; Luxo-bureaulamp, Kamphuys Oosterbaan; Flacons Toiletspray, Revlon; Pakketten Honig-merkartikelen: Blikradio, Coca Cola; kalkoenen 3 kg, Pluimvee-produkt- schap; 100 Boeken Prins Claus, De Boekerij; Kussenpakketten, Van Schuppen; Puzzel woordenboek, Luitingh; 13 Filter-combinaties, Melitta; Giemme-autowashandschóen, Van Amersfoort; Elektronische jaarboekjes, De Muiderkring; Pokon-Chrysal-pakketten, H.P. Bendien. Chronisch zieken en invaliden, die dag. in dag uit aan bed, huis en/of rolstoel zijn ge kluisterd, hebben ook recht op vakantie. Het Rode Kruis biedt daartoe de mogelijkheid op zijn hospitaalschip en in zijn twee tehuizen. Aan meer dan vijfduizend patiënten per jaar. Dat kost geld, veel geld, dat U nu kunt bij- eenpuzzelen. Met daarbij de zeer grote kans dat U zelf een fantastische prijs wint. Het door het bedrijfsleven ter beschikking gestel- In onderstaand diagram vult U nu de letters In die U op de gelijkgenummerde vakjes van de puzzel hebt gevonden. De zin die bij een goede oplossing CARAVANS de prijzenpakket heeft een waarde van een kwart miljoen gulden. Deze week gaat er weer voor 20.000,aan prijzen uit. Doe dus mee. Zó inzenden U stuurt de gevonden slagzin op een brief kaart naar het speciale adres van het Neder landse Rode Kruis Postlaan 27, 's-Gravenhaoe. Plak naast de gewone trankering (30 cent) minimaal 1.— (maximaal f 5,—) aan gel dige postzegels U kunt net zoveel oplossin gen inzenden als U wilt mits voldoende gefrankeerd U kunt ook Uw oolossing op een girobiljet (geen girobetaalkaart) schrijven. Maak dan tenminste f 1.óf zoveel U wilt over op giro 30 46 027 van het Nederlandse Rode Kruis te s-Gravennage Uw oplossing moet op 13 decembet binnen zijn. Op 17 december trekken in Bergen (N.H.) notaris Van Beusekom uit 's-Gravenhage en notaris Brons uit Bergen de fantastische prijzen. De vergunning voor deze puzzelactie ten bate van de Rode Kruis-vakantieprojecten voor chronisch zieken en invaliden is ver leend door de Staatssecretaris van Justitie, bij besluit van 31-10-73, nr. L.Ó. 700/143/230. Verticaal: 1. koninklijk hoofddeksel - 2. eerwaarde vader (lat. afk.) - 3. vierhandig zoogdier - 5. loot - 6. op deze wijze - 7. kinderdoek - 9. duw - 12. zangnoot - 14. evenals - 15. snel - 16. klein kind - 18. orde - 20. armholte - 22. posi tief geladen deeltje - 24. roem - 27. neerslag -' 29. koud - 30. behoeftig - 31. oefentijd van praktisch werken - 33. slee - 35. godin van de dageraad - 37. Duitse N.V. - 39. herkau wer - 40. voorgevel - 42. decigram (afk.) - 44. voorzetsel. Horizontaal: 1. tafelfles - 4. klein roofdier - 8. familielid - 10. windrichting - 11. of dergelijke (afk.) - 13. overdekte doorgang door een muur - 16. ajuin - 17. gehoororgaan - 19. bid (lat.) - 20. in orde - 21. boom - 23. teer - 25. ik (lat.) - 26. europeaan - 28. bouwland - 30. opper- vlaktemaat - 32. vis - 34. Europeaan - 36. dun ne plank - 38. groot (afk.) - 39. houten schoen - 41. bevel - 42. zangnoot - 43. ajuin - 45. krijgsmacht - 46. boom. De ruimte voor deze puzzel fs door uw Nieuwsblad belangeloos ter beschikking ge steld. Een kleurentelevisie van Philips Nederland N.V., Eindhoven 2.595,— j Een porseleinen servies van Thomas Benelux B.V., Maastricht 1.000,- Een Beatrix wasautomaat van Gerard de Lange B.V., Rotterdam 998,— Een éénassige aanhangwagen, type PONY, van Van Weeghel B.V., Zwolle 795,- Een reiscoupon van Reisbureau Lissone-Lindeman 750,- Voorts werden ter beschikking gesteld: Een Elna Press van 699,door Sobrux B.V., Amsterdam Een Thermat 25-wasdroger van 578,door Zanker Nederland B.V., Woerden Een Starlet 353-naaimachine van 549,— door Singer B.V., Amsterdam Een pakket tapijttegels van 500,— door Heuga Benelux, Scherpenzeel Novilon vloerbedekking van 500,door NLF-Krommenie B.V., Krommenie 4 banden type TS 771, maat 155 sr. 380 tubeless van 450,door Continental Rubber B.V., Amersfoort Canon Auto Zoom 318M camera's voor Super 8-fiIm van 400,door Borsumij Wehry Nederland N.V., Den Haag Een doe-het-zelfuitrusting van 395, door Skil Nederland B.V., Breda Een medische encyclopedie in zes delen van 375,door Uitgeverij Tijl, Zwolle Een wasemafzuigkap Bosch DUH 61 van 311,door Willem v. Rijn B.V., Amsterdam Een stofzuiger van 295,van Excelsior Tornado, Dordrecht Een modewaardebon van 250,door Peek Cloppenburg, Rijswijk Z.H. Een donsdeken lakenovertrek sloop van 250.door Irisette, Bameveld Een Allibelle Lux toiletkast van 235,door Allibert Nederland B.V., Badhoevedorp Een Prisma Electronic horloge van 229,— van Jansen, Post Cock B.V., Amsterdam Een zelfknoop-wandkleed-pakket van 179,25 door N.V. Kon. D. S. v. Schuppen, Veenendaal Een koffieservies Rosenthal van 150,— door Focke Meltzer, Amsterdam Een verlichte relïefglobe van 100,door De Eerste Nederlandse Globe Industrie, Zwolle En tenslotte deze fraaie prijzen; Een elektrische haarkruiset van 94,95 door Carmen Curler Company, Amsterdam Een Carmen Airbrush van 69,95 en twee Carmen Autocurlers van 44,95 Een pakket met 55 autootjes van 90,— door World Present B.V., Roermond Een kaas van 10 kg van 75,door het Nederlands Zuivelbureau, Rijswijk Vijf grote geïllustreerde dierenatlassen van 69,95 door Uitg. Mij. The Readers Digest N.V., Amsterdam Een klokkenservies van 55,door N.V. Nutricia, Zoetermeer Een waardebon van 50,— door Herman's Schoenen B.V„ Utrecht Twee handzagen van 35,50 per stuk'door Sandvik Staal N.V., Schiedam Een Luxo 1001-bureaulamp van 35.door Kamphuys Oosterbaan B.V., Amsterdam Drie flacons Intimate Eau de Toilette Spray van 35,door Revlon B.V.. Amsterdam Vier pakketten artikelen van 30,per stuk door Honig Merkartikelen B.V., Koog a/d Zaan Een blikradio van 25,door Coca-Cola Exp. Corp., Amsterdam Vier kalkoenen van 3 kg, 25,per stuk, door Produktschap voor Pluimvee en Eieren, Zeist Honderd boeken Prins Claus van 24,50 door De Boekerij N.V. te Baarn Vfjf kussenpakketten van 18.95 door N.V. Kon. D. S. van Schuppen. Scherpenzeel Het boek 150.000 puzzelwoorden van 16,90 door Uitgeverij Luitingh B.V., Laren N.H. Dertien filtercombinaties van 12,85 door Melitta Nederland B.V., Bussum Een Giemme NT autowashandschoen van 10,95 door Fa. G. van Amersfoort, Zeist Tien elektronische jaarboekjes van 7,95 door Uitgeverij De Muiderkring N.V., Bussum Drie verzorgingspakketten Pokon-Chrysal van 6,15 per stuk door H. P. Bendien B.V., Naarder.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 5