Koekkoek (Oldenzaal) sprak voor AR-kiesvereniging Verhoging AARDGAS-prpen 25 jaar Sinecoma-opïeidingen Uitslagen Schaakbond Overijssel Voorbereiding herziening testemminjSsplannen ,Holterber en „De Haar" Biesheuvel terug in de politiek? Open briefje aan het Comité Beuseberg BATO 2 - RIVO 3 Dorpsschool koopt film uit 1963 over Holten Verliespunten voor BAK) I Een bank die achter u staat Biesheuvel Boersma De Gaay Fortman De kinderen Gods, Kohutek en het einde der tijden Nieuwe verhalen van Johan Betzema Ontslag directeur slachthuisbedrijf G.L. SCHOLTEN F 250.-RIJKER BOERDERIJEN Programma SY „Holten" Blauw Wit naar Vesos NEO - HOLTEN Schaakuitslagen SY „Holten" Uitslagen Bridgeclub Holten Sport voor sport ZESHONDERD KILO VOORN NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Vrijdag 'i december 1973 4 In die vrijdagavond onder voorzitterschap van de heer A. J. Nij- kamp gehouden goed bezochte ledenvergadering van de AR-kies vereniging werd inplaats van wijlen de heer H. Landeweerd als bestuurslid gekozen de heer J. Beldmcm. De heer J. H. van Eng- brink die tevens candidaat was gesteld zal de afdeling vertegen woordigen in de Statencentrale Deventer. Na afhandeling van de agenda stond de heer K. Koekkoek te Oldenzaal, 2e voorzitter van het prov. bestuur in een „politieke rondblik" uitvoerig stil bij de spanningen in het parlement (dreigende kabinetscrisis), de acties in Bunschoten en in het Noorden des lands (Drachten) en de olie crisis. De heer Koekkoek pakte hierbij di- rekl de kwestie rond mr. Biesheu vel bij de horens. Het perscommuni qué dat deze week door het partijbe stuur is uitgegeven heeft veel onrust en verwarring veroorzaakt. Alhoewel niet verheeld mag worden dat de meningen in de ARP verdeeld zijn, heeft de uitgegeven verklaring bij velen de mening doen postvat ten dat er sprake zou zyn van een crisis. Waarschijnlijk heeft het partij bestuur de situatie in Frieland aan vankelijk wat onderschat. De kwes tie is nu daarentegen geheel overtrok ken. Reacties van diverse zijden wij zen althans in die richting. Spreker kan de emoties van het Anti-revolutionaire kiezersvolk wel be grijpen. Men zag mr. Biesheuvel als „De Leider", mede omdat hij geroe pen werd tot het ambt van minister president. Dat heeft bij de AR een ge voel van enige trots opgeroepen. Wellicht dachten velen weer aan Kuy per, Colijn en Schouten. Het verlies van de heer Biesheuvel is daarom psychologisch harder aangekomen dan aanvankelijk werd verondex-steld. Anderzijds mag men de A.R.-par tij niet vereenzelvigen met één per soon. Het gaat om het Anti-Revolutio naire beginselprogram. Niet in de eerste plaats om personen. We zullen moeten relativeren. Biesheuvel is Aantjes niet en Aantjes is geen Bies heuvel. Ze zijn wel beiden Anti-Revo lutionair vanuit hetzelfde beginsel. Daar gaat het bij de vertaling van het beleid om. Steeds is er de nei ging om een beleid als links of rechts aan te duiden. Vanuit het uit gangspunt van de A.R. gaat het om een Evangelisch beleid. Het is wel bij zonder zwak om dat beleid steeds te projecteren tegen 'n socialistisch dan wel liberaal beleid, omdat daarmede de hoofdzaak nl. de vertaling van de bijbel op het politieke erf wegvalt. Het Evangelie is radicaal. Met veel enthousiasme heeft de partijraad zich daarom achter de contactnota „Op weg naar 'n verantwoordelijke maat schappij" gesteld. De vraag is echter of dat bij de anti revolutionairen is over gekomen. Dat het program vande Partij van de Arbeid dat overigens gestoeld is op een geheel ander beginsel meer raakvlakken heeft met het pro gram van de A.R. dan het program ma -van de-WD mag niet leiden tot- de conclusie dat de ARP in'feite een socialistisch beleid zou voeren. De AR voert een eigen beleid. Daar' zal een ieder zich elke dag opnieuw van bewust moeten zijn een beleid dat zijnwortel vindt in het Evangelie. Een dergelijk beleid mag niet wor den afgedaan met een vergelijking „links" of „rechts", omdat men daar mede voorbij gaat aan het uitgangs principe, dat de ARP als Evangelische volkspartij heeft. Het is dan ook byzonde,- spijtig dat KVP, CHU en ARP elkaar voor de verkiezingen van de provinciale sta ten van mei 1974 wat betreft Overijs sel niet hebben kunnen vinden. Spre ker hoopt dat de wil tot politieke één wording aanwezig is en blijft, en dat er thans sprake is van een. „inci dent". De kiezers hebben er recht op dat te weten. De christen-democrati sche partijen zullen daarop: en wel op korte termijn; een duidelijk ant woord moeten geven. De partijraads vergaderingen van 15 december a.s. bieden daarvoor voldoende gelegen heid. Tijdens de discussie kwam men uit voerig terug op de kabinetsforma tie. met name de rol welke de heren Boersma en de Gaay Fortman daar bij hebben gespeeld. De stap van de heer Boersma waarbij hij in prin cipe verklaarde niet afwijzend te staan tegenover 'n toetreden tot 'n progressief kabinet is niet goed te keu ren. Dat is de heer Boersma ook in alle toonaarden medegedeeld, zowel door het partijbestuur als door de fractie. Men mag evenwel niet uit het oog verliezen dat het de heer Boersma niet ging om zijn persoon, maar om een doorbraak vanuit een impasse. Tijdens de informatieperiode Albe- da-van Agt heeft hij dat nog eens dui delijk kenbaar gemaakt. De fractie heeft zich toen dan ook niet verzet tegen zijn deelname aan het kabi net. Waarschijnlijk zal op korte termijn reeds kunnen blijken of de daad van dc heer Boersma kan worden aange merkt als een spaak in het wiel van •de polarisatie. Immers mede als ge volg van de kritieke situatie tenge volge van de oliecrisis zou het niet verwonderlijk zijn dat binnen afzien bare tijd het kabinet gereorganiseerd gaat worden. Uiteraard zijn dat nog speculaties, die evenwel praktisch uit voerbaar zijn en ten goede zouden kunnen komen aan de geschokte po litieke verhoudingen in ons land. Het is daarom bijzonder te betreuren dat het kabinet deze week „misbruik" heeft gemaakt van de internationale situatie door de portefeuillekwestie te stellen. Dat heeft geen goed gedaan aan het onderling vertrouwen en heeft bepaald ook een deuk veroorzaakt in de subtiele onderlinge verhoudin gen. De vraag of het kabinet heeft ge speculeerd op een heengaan omdat „Keerpunt 72" toch niet uitgevoer0 zal kunnen worden is wel erg specu latief. Men mag toch ook van de pro gressieve drie veronderstellen dat in een situatie als waarin we thans verkeren het landsbelang gaat bo ven het partijbelang. Ook daarom was het stellen van de protefeuille- kwestié een onjuiste zaak. In een dergelijke situatie berijdt men geen stokpaardjes en heeft men geen „troetelkinderen". Uiteraard geldt in de A.R.P. steeds het devies „Tegen de revolu tie het Evangelie". Maar dat wil niet zeggen dat het Evangelische beginsel niet revolutionair is. Integendeel een radicaler boek als de bijbel is er niet en spreker meent dat. juist veel an ti-revolutionairen zich daarop ver kijken. Met betrekking tot het optreden van minister Van der Stoel was d eheer Koekkoek van oordeel dat men deze minister en ook dit kabinet niet de schuld mag geven van de olie-boy cot. Wellicht zijn er wat ongelukkige uitlatingen gedaan, heeft een ge deelte van het kabinet nog wat teveel oppositie-stijl gehad,, heeft men te veel gepraat en te weinig diplomatiek gehandeld. Een feit is evenwel dat nagenoeg het gehele parlement zich voor Israël heeft uitgesproken, zoals dat ook is geschied onder vorige ka binetten. De persmedia hebben ook hun aan deel geleverd tot de olie-crisis. De wij ze waarop deze zaak is gebracht, doet om een boycot vragen. In dit verband herinnert de heer Koekkoek de aan wezigen aan een inleiding welke om streeks 1960 voor de A.R.-kiesvereni- ging Holten is gehouden door een oud ambassadeur van Nederland in Saoe- di-Arabië ook in gebouw „Rehoboth" en waarin deze in feite de situatie zo als die zich vandaag voordoet, heeft voorspeld. Wat betreft de terugkeer van de heer Biesheuvel tot de aktieve poli tiek behoeft men de hoop bepaald niet te laten varen. De ontwikkelingen van de laatste weken ook binnen de A.R.-partij kunnen er aan mede wer ken dat de heer Biesheuvel kan te rugkeren. Men had toch niet mogen en kunnen verwachten dat de vorige minister-president, die twee jaar lang het mikpunt is geweest van een on genuanceerde partij-politiek-oppositie en wiens beleid nota bene in het ver- kiezingsprogram van de progressie ve drie is aangemerkt als het slecht ste wat ooit is gevoex'd, zou kunnen optreden als fractie-voorzitter. Men moet ook begrip kunnen opbrengen voor de politieke integriteit van de hr. Biesheuvel. De huidige situatie in het land en in de A.R.P. vorderen dat we schou der aan schouder verder gaan, dat we de verschillen doorpraten, maar dat we elkaar vinden op het uitgangs punt. Gebeurd dat niet dan kunnen we een politiek gebaseerd op het Evangelie wel vergeten, zo beslioot de heer Koekkoek. Er ontspon zch naar aanleiding van deze rondblik 'n zeer geanimeer de discussie. De goed bezochte verga dering werd door de heer Koekkoek met dankgebed beëindigd. In de raadsvergadering van maan dagavond komt een voorstel van bur gemeester en wethouders aan de or de tot wijziging van de gastarieven. In' zijn toelichting op het voorstel zegt het Colleges De - ;Vereniging yan^. Exploitanten van Gasbedrijven In Nederland (V.E. G.I.N.) heeft ons bij brief van 18 ok tober 1973 meegedeeld, dat de leden- gadering goedkeuring heeft gehecht aan het resultaat van de onderhan delingen tussen de V.E.G.I.N. en de Gasunie met betrekking tot een wijzi ging van het standaard inkoopcontact met ingang van 1 januari 1974. De gasdistributlebedrijven zijn inge volge artikel 19 van de destijds met de Gasunie aangegane overeenkomst gebonden aan deze nieuwe regeling. In het kader van de overeengekomen wijziging adviseert de V.E.G.I.N. de kleinverbruikerstarieven ingaande 1 januari 1974 als volgt vast te stellen: tarief A. verbruik 0 tot 300 m3 per jaar: 26 ct. per m3 plus f 18,- vast recht; Tarief B. verbruik 300 tot 060 m3 per jaar: 21 cent per m3 plus f 33,- vastrecht; Tarief C: verbruik 600 tot 30.000 m3 per jaar: 11 ct. per m3 plus f 93,- vaftrecht. tarief D. verbruik 30.000 m3 per jaar en meer: 10,5 ct. per m3 plus f 243,- vastrecht; tarief E. blokverwarming: 10 ct. per m3 plus f 12,- per woning. Bij uw besluit van 15 aug. 1972 zijn de gastarieven voor deze gemeente laatstelijk als volgt vastgesteld: tarief A. verbruik 0 tot 300 m3 per jaar: 25 ct. per m3 plus f 18,- vast recht: tarief B. verbruik 300 tot 600 m3 per jaar: 20 ct. per m3 plus f 33,- vast recht. tarief C. verbruik 600 tot 2100 m3 per Dit jaar is het 25 jaar geleden dat de Stichting Vakopleiding Smeco- ma te Baarn door het bedrijfsleven werd opgericht om aan diverse oplei dingen in de metaalnijverheid en in d.e landbouwmechanisatiebedrijven ge stalte te geven. Speciaal de opleidin gen tot vakman en eerste vakman respectievelijk monteur en eerste monteur in het kader van het leer lingenwezen namen daarbij een grote vlucht, dank zij belangrijke fi nanciële bjjdragen van het bedrijfsle ven en de Rijksoverheid. Deze opleidingen bestaan uit een praktijkgedeelte dat op basis van een leerovereenkomst in de bedrijven plaatsvindt en een daarop aanslui tend theoriegedeelte dat gegeven wordt aan een streekschool voor be roepsbegeleidend onderwijs. Als toela tingseis voor de twee tot drie jaar du rende primaire opleidingen en de eventueel daarna volgende tweejari ge voortgezette opleidingen, geldt in 't algemeen het bezit van het diploma van een school voor lager beroepson derwijs. De beide hiervoor genoemde delen van deze opleidingen in het ka der van 't leerlingwezen worden jaar lijks door Smecoma afgesloten met een examen, waardoor vele jongeren in het bezit kunnen worden gesteld van het diploma leerlingwezen van een in deze sectoren voorkomend op- leidingsberoep op een van beide ni veaus. Studie werkende jongeren bekroond Vele jongeren hebben moeite noch kosten gespaard om deze betrekkelijk zware studies met succes te volgen. Dit jaar zijn weer vele kandidaten ge ëxamineerd die onder auspiciën van Smecoma hun opleidingen ontvingen. Ruim 1100 kandidaten komen in aan merking voor het eerder genoemde diploma leerlingwezen. Een woord van lof daarvoor is zeer zeker op zijn plaats. Bij alle vaak overtrokken kritiek op de positie van de werkende jongeren, dient te worden bedacht dat binnen dit ruime begrip nogal wat schake ringen kunnen worden onderscheiden. De groepen, die zichzelf het behalen van gedegen vakmanschap tot doel hebben gesteld, zullen zich wellicht afvragen of alle kreten, die over de positie van de werkende jongeren worden geslaakt, niet vaak voorbij gaan aan hun wezenlijke belangen, ja daar soms zelfs strijdig mee zijn. Een ongenuanceerde benadering van de problematiek van een zo sterk ge schakeerde groep jeugdigen, zal tot vervreemding van de doelstellingen van de werkende jongeren kunnen lei den, waarmede noch zijzelf, noch ook hun opleidingen zijn gediend. Dat desondanks grote aantallen jon geren hun vakbekwaamheid ook in de afgelopen jaren met medewerking van bedrijven en scholen op peil hebben gebracht, bewijzen onze diploma-uit reikingen. Diploma-uitreikingen 1973 De Stichting Smecoma zal in dit ju bileumjaar de behaalde diploma's op meer officiële wijze uitreiken aan de geslaagden. Op 8 en 15 december zullen op een drietal plaatsen in Ne derland grote bijeenkomsten worden georganiseerd, waarbij in aanwezig heid van plaatselijke autoriteiten een duidelijke demonstratie zal worden ge geven van het belang van de be roepsopleiding in het algemeen en van de daarbij optredende positieve inzet van vele werkende jongeren in het bijzonder. Tot de geslaagden behoren onze plaatsgenoten A. Bijma, Bessinkpas- straat 15 en D. J. Paalman, Beuse- berg 145, beiden geslaagd voor het diploma CWL (constructiewerken - lassen primair). Cons.lent Koster. De diploma-uitreiking zal plaats heb ben op zaterdag, 8 december, tussen 10 en 12.30 u. in de Buitensociëteit, Stationsweg 4, Zwolle. jaar: 10 cent per m3 plus f 93,- vast recht; tarief D: verbruik 2100 tot 17.000 m3 per jaar: 8 ct. per m3 plus f 135,- vastrecht. Uit het vorenstaande moge u blijken, dat-de nieuwe tarieven, in-alle groe pen een verhoging van de m3-prijzen betekent, zij het niet voor alle tarief groepen gelijk. Ter toelichting en ter nadere motive ring van de voorgestelde tariefswijzi ging deelt de V.E.G.I.N het volgende mede: „Na ampele overwegingen zijn wij in de loop van dit jaar tot de conclusie gekomen, dat terwille van het verze kerd kunnen zijn van de continuïteit van de levering van aardgas ten be hoeve van de openbare voorziening het aanbeveling verdient de verbrui- kersprijzen op een hoger peil te bren gen. Voor de grootverbruikers zijn door de Gasunie in het recente verleden daar toe reeds verschillende beslissingen genomen. De huidige kleinverbruikers tarieven daarentegen dateren voor een deel nog steeds uit het jaar 1964. Nu met ingang van 1 januari a.s. de accijnsvrijdom voor olie voor huisbranddoeleinden komt te verval len ca. 3 ct. per m3 aardgas uit makende), zouden ongewijzigde klein- verbruikstarieven relatief wel zeer laag komen te liggen. Een verhoging van deze tarieven is om meer dan één beleidsreden gemotiveerd. Hogere kleinverbruiksprijzen betekenen o.a.: a. een betere verhouding tussen de prijzen van de verschillende energie dragers. met name op de verwar- mingsmarkt: b. de mogelijkheid van een zekere af remming van 'n economisch niet ver antwoorde ontwikkeling van de vraag, van belang nu het reeds meer dui delijk wordt, dat energie- en niet in het minst ook aardgas een eindig goed is; c. de mogelijkheid voor de N.V. •Nederlandse Gasunie om gepro jecteerd tegen een hoger binnenlands prijsDeil in een beter onderhande lingskader additionele hoeveelheden aardgas aan het buitenland aan te kopen. Dit is van groot belang voor de continuï+p:f de aardgasvoor ziening jn ons land." Uit meergenoemde brief van de V. Met uw brief aan de rafcud zal de raad wel raad weten, maar: Wat heb ik U toch misdaan met het wonen gaan In uw dorp, slechts aan de rand In de Haar aan de buitenkant Ik wil helemaal niet storen Laat mij het liefst bekoren Door de charme van Holten's prachtige natuur Dank zei de visie van uw gemeentelijk bestuur. M. HAMSTRA Holten, december 1973 Meester P. Kenemansstraat 23 In een spannende wedstrijd met goed volleybal aan beide zijden van het net moest B.A.T.O. toch haar meerdere erkennen in het Rijssense RIVO I. Beide teams lieten de toe schouwers een mooi stukje volleybal zien. Zowl aan Rivo als aan BATO- zijde werden de set-ups vaak afge rond met keiharde smashes. De Rivo vex-dediging was echter goed georganiseex'd en wist vele aanvallen te ondei'scheppen. De Holtense dames daarentegen lieten in liet achtex'veld nog wel eens een steek vallen. In de eerste set gingen de B.A.T.O. dames meteen erg stex-k van start. De RIVO ploeg was geheel uit haar concentratie en moest toestaan dat hst Holtense team een voorsprong van 6 punten opbouwde. De Rijssense ploeg herstelde zich ech ter snel en sloeg hard terug. Lang zaam konden zij de achtei'stand ver kleinen en wisten deze tenslotte om te zetten in een voorsprong, die ze niet meer uit handen gaven. Er was geen sprake van een duide lijk klasseverschil, zodat de BATO- ploeg nog een redelijke kans had om een overwinning te behalen. In de tweede set wisten zij ech ter niet te domineren en moesten we derom de overwinning aan de Rijssen se dames laten. De derde set bleef tot het laatst spannend. Geen der partijen toonde een duidelijk overwicht. Er werd aan beide zijden van het net sterk op de aanval gespeeld. De Rijssense ploeg wist in de slotfase van de der de set door enkele knappe smashes- een voorsprong op te bouwen, wa door de setoverwinning, naar de Ri- VO-dames ging, die daax-mede ook de twee wedstrijdpunten kregen. Setstanden: 15-10, 15-9, 15-11. De volgende wedstrijd wordt a.s. za terdag weer in de Nijverdalse sport hal gespeeld. Tegenstandster is dit maal het eerste damesteam van Tor nado. Aanvang van de wedstrijd is 3 uur. Ook het tweede damesteam van BATO moest tegen een zestal van de Rijssense vereniging RIVO uitko men. Zij deden het echter beter dan de dames van het eerste team. Van af het begin van de eerste set was al te merken dat BATO de beste kansen op de overwinning had. De RIVO-da- mes boden weinig weerstand. Door de zwakke tegenstand kwamen de BATO-dames ook niet helemaal in hun spel en maakten nogal eens een fou tje. In de eerste set waren beide ploegen nog niet goed ingespeeld, zodat er nog wel eens werd gemist. Het Holtense team maakte echter voldoende punten om de set te win nen. De tweede set was interessan ter. En werd nu beter gespeeld BATO was echter duidelijk de betere ploeg, zowel aanval als verdediging waren goed georganiseerd. De derde set daarentegen was- het aankijken niet waard. De meeste pun ten werden door BATO door de servi ce gemaakt. De Rijssense ploeg ver werkte deze erg slecht, waardoor de balu vaak niet eens terug kwam. Mén wist op eenvoudige wijze ook de ze set te winnen en zodoende de twee punten mee naar huis te nemen. In de 3e klasse A bleef Borne 1 ste vig aan de leiding door een forse overwinning op Raalte 1. Ommen won met flinke cijfers van Nijverdal 3. Holten 1 haalde het eerste punt binnen door een gelijk spel tegen Al melo 5, terwijl Nijverdal 2 een kleine winst boekte tegen Goor 2. In de 3e klasse B. behaalde Ommen 3 een flin ke overwinning op Dalfsen 2, terwijl Hardenberg 2 tegen Vroomshoop 1 werd afgebroken in een gunstige stand voox- Vroomshoop. In de 3é klas se C behaalden Delden 2, Haaksber gen 3 en Hengelo 4 flinke ovex-winnin- gen op resp. Hengelo 3, Rekken 1 en Wintex-swijk 2. Haaksbex'gen 2 speel de gelijk tegen Eibergen 1. In de 3e klasse D behaalde Het Witte Paard een overwinning op Esgoo 5, texwijl Oldenzaal 3 gelijk speelde tegen Es goo 4. Uitslagen 3e klase A Nijverdal 3-Ommen 2 2-6, Raalte. 1- Borne 1 1-7, Holten 1-Almelo 5 4-4, Goor 2-Nijverdal 2 3,5-4,5. 3e klasse C: Haaksbergen 2-Eibergen 1 4-4, Delden 2-Hengelo 3 7-1, Rekken 1-Haaksbergen 3 1,5-5,5, Hengelo 4- Winterswijk 2 6,5-1,5. Standen: 3e klasse A: 1 Borne 1 6 uit 3 19, 2 Nijverdal 2 6 uit 3 14,5, 3 Al melo 5 3 uit 2 10,5, 4 Ommen 2 2 uit 1 6, 5 Raalte 1 2 uit 2 6, 6 Holten 1 1 uit 3 10,5, 7 Goor 2 0 uit 3 7,5, 8 Nij verdal 3 0 uit 3 6. 3e klasse C: 1 Haaksbergen 2 5 uit 3 15,5, 2 Delden 2 4 uit 2 13,5, 3 Hen gelo 3 4 uit 3 14, 4 Eibergen 1 3 uit 2 8,5, 5 Hengelo 4 3 uit 3 12,5, Haaksbex'gen 3 3 uit 3 10,5, 7 Winters wijk 2 2 uit 3 9, 8 Stork 2 0 uit 2 6, 9 Rekken 1 0 uit 3 4. 3e klasse B: Hardenberg 2-Vrooms hoop 1 3-4 v.l. Dalfsen 1-Dedems- vaart 1 uitgesteld, Ommen 1-Harden- berg 3 uitgesteld, Ommen 3-Dalfsen 2 6-2. 3e klasse D: Het Witte Paard 2-Es- goo 5 5-3, Oldenzaal 3-Esgoo 4 4-4, Favorita 2-Boekelo 2 uitgesteld, Hen gelo 5-Oldenzaal 2 uitgesteld. 3e klasse B: 1 Ommen 1 4 uit 2 14, 2-3 Hardenberg 2 4 uit 2 11,5, 2-3 Vrie- zenveen 2 4uit 2 11,5, 4 Dalfsen 1 4 uit 2 10, 5 Ommen 3 2 uit 2 6, 6 De- demsvaart 2 0 uit 2 8,5, 7 Dalfsen 2 0 uit 3 6,5, 8 Hardenbex-g 3 0 uit 2 5,5, 9 Vroomshoop 1 0 uit 1' 2,5. 3e klasse D: 1 Esgoo 4 5 uit 3 17,5, 2 Favorita 2 4 uit 2 10, 3 Het Witte Paard 2 4 uit 3 11, 4 Oldenzaal 2 2 uit 2 8,5, 5 Oldenzaal 3 2 uit 3 10,5, 6 Es goo 5 2 uit 3 9,5 7 Boekelo 2 1 uit 2 7,5 8 Hengelo 5 0 uit 2 5,5. Op indringende wijze besteedt het veertiendaagse RONO-programma „Kerk en Samenleving" maandag 10 december van 19.3020.00 uur aan dacht aan de inmiddels ook in Noord en Oost-Nederland aktieve beweging Children of God. De beweging be staat voornamelijk uit jongeren, die vaak na letterlijk eindeloze zwerftoch ten en dx'uggebruik, onbegrepen door de wereld om hen heen, een veilig hui» gevonden hebben in de kleine Nederlandse gemeenschap van de Kinderen Gods, „Eén ding zochten we, iets wat we in deze wereld niet meer konden vin den", ze spreken radikaal over het chx-istelijke liefdesgebod, „Alle kerken zijn ontzettend enthousiast begonnen, maar er is niets meer van over", en lezen gretig de geschriften van hun herder en profeet Mozes David. RONO's David Mol ging na wat er de reden voor is, dat de kinderen Gods met hun kinderlijk blijmoedig geloof zoveel belangstelling kx-ijgen, wanneer ze op straat via pamfletten hun idee- en verspreiden. Met twee leden van de groep had hij een uitgebreid inter view over hun leven, voordat ze bij de kinderen Gods kwamen, of 't weg duiken in zo'n groep en in een veilig geloof geen vlucht uit de werkelijk heid is, en over hun opvatting dat het verschijnen van de komeet Kohu tek met Kei'St de verwoesting zal in luiden van een groot deel van de we reld als straf voor de goddeloosheid. Is een dergelijke visie wetenschappe lijk bekeken reëel? Waarom worden aan het verschijnen van een komeet altijd onheilsprofetie- en gekoppeld? Hierover een gesprek met Prof. Borgman van de Sterren wacht Groningen in Roden. Verder in deze afdeling van „Kerk en Samen leving" nog een aantal reakties het in roulatie komen van de film Jesus Christ Super Star. „Kerk en Samenleving" wordt uitge zonden via de fm-kanalen 5, 31 en 35, en via de middengolf 188,2 meter. In „De Boekenbus" van de RONO op woensdag 12 december (19.5020) bespreeekt C. F. de Vries de verha lenbundel „Spanningvelden" van Jo han Betzema. Van deze in 1923 in Sneek geboren auteur verscheen in 1971 de bundel „Grenspassages" met 22 verhalen, die goed werden ontvan gen. „Spanningsvelden" is een uit gave van Kosmos, Amsterdam. In hetzelfde programma bespreekt Tiny Mulder twee gedichtenbundels, die verschenen zijn in de Windi-oos-se- rie van uitgeverij Holland in Haax'- lem. De bundel met de titel „Gedich ten" is van Henk Chr. Peels (geboren in 1937 in Groningen en nu wonend in Delfzijl). De bundel „Het oog is wandelaar" is van Piet van Veen, die in Assen woont. In vex-band met de verkoop van het gemeentelijk slachthuis op 1 augustus j.l. aan U-vlees B.V., alhier stellen B. en W. aan de raad voor om de di recteur, de heer J. G. J. Giesen, als zodanig eex'vol ontslag te verlenen, on der gelijktijdige toekenning van wachtgeld. Dc heer Giesen is tevens sedert 1968 keuringsdierenarts, hoofd van de Vleeskeuringsdienst, welke functie uitei'aard blijft bestaan, omdat vee en vlees in het slacht huis gekeurd moeten worden en de keuringsdienst ook nog andere taken vei-vult. E.G.I.N. blijkt bovendien, dat het in de bedoeling ligt de tarieven met ingang van 1 januari 1975 andermaal te verhogen en wel met 1 cent per m3. Mede met het oog op het continue ren van een uniform tariefstelsel in Nederland stellen wij u voor de door de V.E.G.I.N geadviseerde tarieven vast te stellen, waarbij wij er met nadruk op wijzen, dat wanneer de ta riefsverhoging niet wordt doorgevoegd de hogere inkoopprijs voor de ge meente wel van toepassing is. De energiecommissie kan zich met dit voorstel verenigen". In 1963 is er een plaatselijke film op genomen in het kader van een lan delijke actie van de Nederlandse Blin- denbond. De bond bewees daarmee diensten van historische betekenis en de inwoners vooral van kleinere plaatsen beleefden er veel genoegen van. De rolprent werd geen documen taire van het karakteristieke van de plaats, maar de camera werd spe ciaal op de inwonei's gericht en juist daardoor toch iets heel bijzon ders. De opnamewagen reed op 14 september 1963 door het dorp en de buurtschappen. Mensen werden bij hun huis of hun werk gefilmd. Aan verenigingen werd ook aandacht besteed. Er startte om 3 uur een optocht, die begon in het Boschkampcomplex en zich bewoog in westelijke richting, op verzoek van de filmoperateurs tegen de zon in, naar de Gaarden. Ook enige bedrijven winkels wilden de Blindenbond steu nen en lieten opnamen maken tegen betaling. De schooljeugd kwam na tuurlijk ook aan bod. Spelend op de pleinen naast 't schoolgebouw zijn '-.onderden leerlingen tien jaar gele den voor de lens opgenomen door mensen, die geroutineerd in hun vak waren. Zo is de film tenslotte 'n ge zellig familiealbum geworden, met levende beelden uit het jaar 1963, gemoedelijk en leuk om te lachen en te genieten. De humor ontbreekt niet. In Dijkerhoek zei de operateur: „Zal ik die koeien eens hard laten lopen?" ,Hoe wilt u dat voor elkaar krijgen?' Hij neemt de microfoon en loeit, een stier imiterend... De vrouwelijke run deren heffen de koppen en rennen als in een wedstrijd naar de film wagen. De operateur springt er uit en filmt... Dat alles ziet men straks weer op het doek, want na 10 jaar is de film over Holten ten vex-koop aangeboden aan de heer Brouwer, onze plaats genoot, die indertijd als contactper soon opname en vertoning organi seerde. Na overleg met personeel en oudercommissie heeft hij toegesla gen, want het is een uniek bezit voor school en dorp. De kosten waren niet gering, maar men denkt die te dek ken met de entreegelden van even tuele vertoningen. Binnenkort zullen de vextoningsavonden gepubliceerd worden. Vooral de oudere Holtenaren zullen de film willen zien en véél jongeren zien zich vermoedelijk ook nog graag te rug, spelend in de tijd zonder zorgen. Misschien stellen nieuw-ingekomenen ook belang in het Holten van 10 jaar geleden. De film „Hoe het hier reilt en zeilt," is in 1964 zevenmaal vertoond, vijf maal voor volwassenen en tweemaal voor kinderen. De heer J. Wiggers fungeerde als commentator. Velen waren enthousiast! Burgemeester en Wethouder-s stellen de raad voor een herziening van het bestemmingsplan „Holterberg" voorbereiding te verklaren. De heer A. Trekop, eigenaar van tel „De Holterbex'g", heeft gevraagd bij het hotel een beheerdersbungalow te mogen bouwen. Daartegen bestaan Bij de 3e aanwijzing winnende deel nemerskaarten Sint Nocolaas-actie Holtense Handelsvereniging was eerste prijs van f 250,voor de heer G J. Scholten uit de Pastoriestraat. De twee pi'ijzen van elk een hon derdje waren voor de heren J. Lode- weges, H. J. Wansinkstraat en A. Ja ger, Verzetstraat. Prijzen van f 50, H. Volkerink. Neerdorp 95 en H. J. Pinkert, Oude Deventerweg. Prijzen van f 25,B. Scheperman, Schoutenstraat, J. Spenkelink, A. J. Golbsteinsfraat, Ineke Brinkman. Bos sonkpasstraat, Joken Tempelman, Look 11, G. Brands, Bergmanstraat, D. Beldman, Vianenweg, J. Veldhuis, Bessinkpasstraat, N. van Spronsen, Verzetstraat. Maandag 10 december 's avonds om half acht is in zaal „Amicitia" de laatste aanwijzing en tevens een extra aanwijzing van een groot aantal waardevolle prijzen o.a. een brom fiets, draagbare zwart-wit t.v., vouw fiets, draagbare radio etc. Ten overstaan van notaris B. H. Pluimers te Markelo had in café-res taurant „Het Bonte Paard" te Dij kerhoek ten verzoeke van de Stich ting Beheer Landbouwgronden te Utx-echt de inzet plaats van A. Het Boerenerve Dijkerhoek 45 te Holten (v.h. eig. de heer Reilink) met erf groot ongeveer 46 are door de heer G. H. G. Menink te Gors- sel voor f 69.200, B: Het boerenerve Dijkerhoek 75 te Holten (v.h. eig. wed. H. Slijkhuis- Jansen) met erf groot ongeveer 3! are door de heer W. B. H. Lucassen te Drempt. geen bezwaren, mits 't bestemmings plan in dier voege gewijzigd wordt, dat het landhuis van de heer C. Beek huis, dat in de nabijheid van het hotel staat, niet meer als dienstwo ning wordt aangemerkt. Dat is mo gelijk als- de bestemming van het ter rein, waarop deze woning staat, wordt aangemei'kt als bos- en recreatietex'- rein, bebouwing klasse B, landhuizen. Ook moeten enkele wijzigingen wox-- den aangebracht in de bestemming v. het terrein ten zuiden van het hoteL t.w. „bos- en recreatieterrein, zonder bebouwing". B. en W. willen voorts tegemoet ko men aan een verzoek van de heer A. Baltes, die naast zijn gamebedrijf aan de Lax-enseweg, 'n serie auto-bo xen wil bouwen, mits met de bestaan de houtwallen rekening woi'dt gehou den. De heer Baltus heeft in die geest thans een bouwplan laten ontwerpen, waarbij de houtwallen gehandhaafd kunnen blijven. De stedebouwkundige ir. Hajema, heeft geen bezwaarr te gen wijziging van een gedeelte van j het bestemmingsplan „De Haar". Het college stelt voor deze wijziging in voorbereiding te verklaren. Senioren NEO-Holten 2.30, Holten 2-Borne- broek 2 12.00, NEO 5-Holten 3 12.00, SOS 3-Holten 4 12.00, Haarle 5-Holten 5 12.00, Heracles 4-Holten 6 2.30, Hol ten 7-RKSV 4 12.00, Holten 8-Enter 8 12.00, Omhoog 5-Holten 9 11.00, Hol ten 10-SOS 4 10.30. Bij eventuele afgelasting door de TVB zal er zondagmorgen een trai ning plaats vinden voor de lagere se nioren-elftallen om 10.00 uur. Junioren Holten al-DES al 2.30, Holten a2- Hulz. Boys al 2.30, DOS'37 bl-Holten bl 2.30 vertrek 1.30 uur, RV bl-Hol ten b2 2.30 vertrek 1.45 uur, Enter cl-Holten cl 2.45 vertrek 2.00 uur, Holten c2-Excelsior c2 1.15, Blauw "Wit c2-Holten c3 1.15, Holten dl- SVZW dl 1.15, SDOL dl-Holten d2 1.15 vertrek 12.15 uur, Holten el-Hec- tor e2 12.00 uur. Blauw Wit wacht in Hellendoorn tegen kampioen kandidaat VESOS een zware strijd. De gastheren die het vorig seizoen maar net de boot naar de 4e klasse KNVB misten zijn vast va nplan om nu te promoveren. Een gelijkspel zou voor Blauw Wit een heel verdienstelijk resultaat zijn. De wedstrijd begint om half 3. Het programma luidt verder: Blauw Wit 2-Enter Vooruit 7, Blauw Wit 4-SC Rijssen 6, DES A2-Blauw Wit Al 2.30 vertrek 1.45, Blauw Wit Bl-De Zweef B2 2.30 u., Enter B2- Blauw Wit B2 2.30 u. vertrek 1.45 u., WW Cl-Blauw Wit Cl 2.45 u. ver trek 2 u., Blauw Wit C2-Holten C3 1.15 u„ De Zweef Dl-Blauw Wit Dl 1.15 u.vert rek 1.30 u., Vesos El-Blauw Wit El 10 u. vertrek 9.15 u. Holten I speelt zondag uit tegen NEO (Borne). Geen gemakkelijke opgave maar de volle winst ligt binnen bereik. Ver trek (ook voor supporters) om 1.00 uur vanaf Smidsbelt. Voor de onderlinge competitie voor het clubkampioenschap van de Schaakvereniging „SV Holten" wer den de volgende partijen gespeeld: Senioren: D. v.d. Knaap-T. Braunius 1-0, H. H. J. Stukker-J. W. Middelink 0-1, F. Flantua-H. van Beek 0-1, W. van Beek-H. G. A. Jansen 1-0, A. J. C. Brands-G. J. Snippert 0-1, W. G. Blits-B. van Beek Vs-'/ï, J. ten Vel- de-D. Meuleman 0-1. Junioren: F. v.d. Berg-W. Disseveld 0-1, F. Akkerman-H. Meijer 1-0, E, Mondeel-H. Meijer 1-0, E. Mondeel- M. C. Jansen 0-1, H. Jansen-R. Schip per 1-0, D. Meuleman-M. C. Jansen 1-0 en M. C. Jansen-R. Schipper 0-1. 1 Heër"neri mevr. Géerestéin 62 pet. 2 hei-en Spijker en Disbergen 55 pet. 3 en 4 hex-en Hannenberg en Bogaard 52 pet.; 3 en 4 heren Dekkers en Id- dekinge 52 pet.; 5 heren Goorman en Groot. Obbink 50 pet; 6 heren Wit- zenburg en Ott 47 pet.; 7 dames Witzenburg en Ott 41 pet. Donderdag 29 december zal er een „Open bridge-drive" wox-den gehou den alleen voor Holtense ingezetene!}. Men kan zich voor deelname opge- .ven tot en met zaterdag 15 dec. bij de hr. B. Groot Obbink tel. 1526. In de RONO-sportuitzending „Sport voor Spoi't" wordt zaterdag 8 decem ber tussen 19.45 en 20.00 u. aandacht besteed aan, als de weergoden het toelaten, het zaterdagamateui'voetbal en de jeugdcompetitie betaald voet bal. Daarnaast onder meer de volley bal-eredivisie. Zondag 9 december tussen 18.00 en 19.00 uur staan, ijs en weder die nende onder meer reportage van het betaalde voetbal op het programma uit Doetinchem en Arnhem. Door de Holtense Hengelaarèvereni- ging „De Rietvoorn" werd donderdag voormiddag in het Beusebergmeer aan de Larenseweg zeshonderd kilo gram (plm. 6000 stuks) mooie voorn gepoot. Het meer ontstond plm. 2 jaar gele den door zandwinning i.v.m. de aan leg van de nieuwe pi'ovinciale weg Holten Laren Lochem. Het is reeds de derde keer dat in het meer (zes a zeven meter diep en zeer zuux-- stof rijk water) vis werd gepoot en 't afgelopen seizoen werden door ver schillende hengelaars goede vang sten gemeld. Snoek is nog schaars en het is daai> om verboden te „snoeken". De Chrysler U.S., Dodge en Ply mouth personenwagens voor 1974 zijn in Nederland geax-riveerd. Het pro gramma omvat 13 modellen. De prijzen zijn aanzienlijk verlaagd. Zo is bijvoorbeeld de Valiant 4- deurs Sedan ruim 1600 gulden goed koper geworden de Dodge Swinger liefst 3133 gulden en de Chrysler New Yorker Brougham 2147 gulden lager in prijs. Ondanks deze prijsverlaging zijn de specificaties van de standaard uitvoe ringen gelijk aan die van de 1973-mo- dellen. De Chrysler New Yorker ech ter is nu standaard met air-condi-1 tioning en getinte ruiten uitgeruste Er is een NMB-kantoor te Holten, Oranjestraat 9. Tel. 05483-14 69.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 4