CBTB-ers hielden praatavond V AdvMsadie Olidkidad' (16-24 december 1973) Sint Nicolaasfeest op De Schakel Sint-Nicolaas vol lof over activiteiten WAAR GAAN WE HEEN? Veehouders, houdt U aan de voorschriften Sinterklaas in Het Bonte Paard G. J. Schuppert: Hoogste score Kleuterschool „Het Kleuterboek je" Sinterklaas in „Diessenplas" Sint in Espelo Sinterklaas bedankt ziekenen bejaarden Verwerping in Dijkerhoek „Repelsteeltje" Lindaan in de veehouderij Vrgdag 7 december 1973 I 5? De kinderen van „De Schakel1 kwamen om half negen op school. Daar werden ze door een aantal moeders en enige leden van het on- derwijzend personeel opgewacht, d«e ie naar het gebouw Irene brachten. De onderwijzers en onderwijzeres sen hadden voor deze gelegenheid het toneelstuk ,,Van een koning, die zo graag een clown wilde zijn" ingestu deerd. De koning werd gespeeld door het hoofd de heer Vogely. Op het toneel, dat een troonzaal voorstelde, vertel de hij de toehoorders eerst hoe moei lijk het leven van een koning wel is. Altijd moet een koning klaar staan en hij kan nooit eens iets doen, waar hij zelf zin in heeft. Maar ja hij was nu eenmaal koning geworden omdat zijn nicht Eulalia (gespeeld door mej. de Jong) het wilde. Deze nicht was erg rijk en het land en koning Hieronime zelf waren straatarm. Eulalia ontpopte zich in het stuk asleen strenge tante die alles te zeg gen wilde hebben. Dit werd natuurlijk door het dochtertjes van de koning Arabella (mej. Harbers) niet geno men. Maar tante Eulalia zou daar wel eens verandering in brengen! Toen gebeurde er iets heel onver wachts. In het land kwam een groot beroemd circus en dat zette de tent neer vlak voor het. paleis. Vooral voor de koning was dit een zeer wel kome verrassing omdat hij vroeger zelf als clown in een circus had ge speeld- Eulalia echter had er voor gezorgd dat er een wet was gemaakt waarin stond, dat er geen circus* in het land mocht, optreden, omdat, ze bang was dat de koning zich dan weer zou verlagen om als clown te gaan spelen. Toen de circus directeur de heer v. Engbrink dan ook in het •wpaleis verscheen moest de koning te gen zijn zin zeggen dat het circus di rect moest verdwijnen. J2't lij;p ech ter uit op 'n heftige woordenwisseling waarbij de koning zo kwaad werd dat hij de directeur met de scenter een klap op zijn hoofd gaf waardoor de ze bewusteloos viel. De koning was geheel ten einde raad. Om te voor komen dat Eulalia er achter zou ko men verborg hij hef slachtoffer maar in een grote vaas die in de troonzaal stond. Nu zat de koning helmaal in het nauwe, zeker toen de circus artiest de heer Wiersma de di recteur kwam zoeken. Om zich er uit te redden bood de koning aan om in het circus als clown te komen spelen. Nadat de directeur weer bij geko men was, smeedde hij met de ar tiest een plannetje om de koningbeet te nemen. De directeur zou als beer verkleed de koning gaan bang maken. Hierna verscheen de koning als clown verkleed op het toneel. Hij had een heleboel bravour, maar bij het tem men van een leeuw de heer Piek bleek wel dat hij helemaal niet zo'n 'held was. Toen de beer ver scheen wist hij zich helemaal geen raad van angst. De directeur maakte zich echter na een aantal zeer komische scenes bekend en bood de koning een contract aan om voor goed als koninklijke clown in het cir~ cus te komen spoelen. Dit contract werd opgemaakt en me de namens de regering ondertekend door de minister de heer Werner Maar niemand had gerekend op Eulalia. Toen zij op het toneel ver scheen en de koning in clownspak zag en van het zo juist gesloten con tract hoorde, werd ze buiten zichzelf van woede. Iedereen kreeg op 'n ver schrikkelijke manier een uitbrander. Ze zou wel even wraak nemen door het circus in de lucht te laten vliegen. Maar dit liep wel anders af De grote knal die werd gehoord was In de hal van de chr. school „De Schakel" genoot Sint van een leuk toneelstukje dat werd opgevoerd door eerste en twee de klassertjes. j*. niet het circus, maar tante Eulalia, de groothertogin van Potztausend, die van woede uit elkaar gesprongen was. Zo kwam er een goed eind aan dit drama. Hierna gingen de kinderen van de eerste en tweede klassen naar school toe waar Sint Nicolaas een bezoek zou brengen. De goede Sint en zijn knecht kwamen echter eerst ook nog even naar de zaal. waar andere kin deren nog waren. Hij spooi'de de kin deren aan om vooral in het spel al tijd zoveel mogelijk sportiviteit te be trachten. De schoonmaaksters van de school kregen een grote banketletter aangeboden voor het werk dat zij al tijd voor de school doen. Hierna begaf de Sint zich naar de school. De kinderen zaten daar reeds Het hoofd van „De Schakel' als koning „Hieronymo" in spanning te wachten. Iedere klas had een versje of spelletje ingestu deerd. Eerst kwam de tweede klas van mevr. v.d- Mespel aan de beurt. Het uitgebeelde versje werd door de Sint zeer gewaardeerd. De andere klassen kwamen ook alle maal aan de beurt. Achter in de zaal zat een aantal ouders met kin deren die nog niet op de kleuterschool zijn en ook wel even de goed heilig- man een handje wilden geven. Om 12 uur gingen de kinderen met een ca deautje naar huis. Deze dag was voor allen een onvergetelijke geworden. De leden van de afd. Holten van de Chr. Boeren en Tuinders Bond CBTB) hielden donderdagavond in het gebouw „Rehoboth" de jaarlijkse zgn. „praatavond" die door de voor zitter de heer Hm. Landeweerd met gebed werd geopend na lezing van 't bijbelgedeelte Psalm 147. Voorzitter Landeweerd sprak hierna een woord van welkom in het bijzon der tot de afgevaardigden van de plaatselijke afd. van de O.L.M. De heren Meijerman en Wesselsdijk en de heer G. J. Iemhoff te Hardenberg. 2e voorzitter van het Provinciaal Be- sfluur. Na lezing van de notulen door de se cretaris de heer J. W. Hulsman en afhandeling van enkele ingekomen stukken sprak de heer Iemhoff over verschillende problemen op landbouw- economisch gebied, die deels een ge volg zijn van de revaluatie van de gulden. In "t bijzonder werden hier mee geconfronteerd de akkerbouw- bedrijvcn en de tuinbouw. Ook de zuiveltak kreeg een tik mee. Men heeft hieraan 'van regeringswe ge wel iets gedaan maar niet in die mate als nodig was. Er werd door Den Haag nog wel iets meer beloofd maar zo zei spreker laten we gezien de grote gaten in de begroting maar op niets meer rekenen. De prijzen van slachtvee zijn de laatste maanden met 15 a 20 pet. gedaald maar de vleesprijzen stegen met plm. 2 a 3 pet. De consument moet dit niet blij ven slikken maar ook de producent niet. Op langere tei-mijn ziet de heer Iemhoff toch we! perspectief in de rundveehouderij. Het zal echter een goede zaak zijn dat we in Overijs-, se] er wat meer aan gaan doen. want wat de productie per koe betreft lig gen we nog aan het voeteneind. De heer Iemhoff die verder nog aan dacht schonk aan do onroerend goed- belasting, waterwinning, ruimtelijke ordening, hinderwet, bestemmings plannen, energeicrisis er- milieubc- heersing wees tenslotte op de taak die de christen boer door zijn Schepper op de schouders is gelegd en de ver antwoordelijkheid ten opzichte v. d. medemens. Na de pauze werden tal van vragen gesteld die spreker de gelegenheid gaven om op verschillende proble men nog wat dieper in te gaan. „De vrij goed bezochte praatavond werd door de heer Iemhoff met. dank gebed beëind:gd. Bij de door de Schietvereniging ,,De Eendracht" in zaal „Vosman" gehou den wedstrijden om 't clubkampioen schap werden de volgende resultaten behaald: Groep A: 1. G. J. Schuppert 124 p.. 2. G. A. Haverslag 121 p., 3. J. van Asselt 119 p.. 4 G Koopman 118 p, 5. G. H. Paalman 113 p., 6. H, J. Nek kers 104 p Groep B: 1. D. Jansen 115 p., 2. D J Nijendijk 110 p., 3. G. Jansen 100. p., 4. A. Schuppert 94.p., 5 A Paal man 88 p Groep C: 1. G. Schöppers 116 p.. 2. G. J. Sluiter 94 p., 3. J. A Bouw huis 88 p., 4 E Grootentraast 83 p, 5. J, C. Lamping 81 p Om kwart voor twee verscheen Sin terklaas met twéé knechten bij de kleuterschool in de Hoffesstraat. Hij werd daar opgewacht door een aantal kleuters o.l.v. de hoofdleidster mevr. Ter Horst. De kinderen zongen de liedjes uit volle borst mee en Sint Ni colaas schepte er zeer veel genoegen in dat het zo fijn verliep op de school. De leidsters moesten één voor één bij de Sint komen en kregen een cadeautje aangeboden. De kin deren kregen ook allemaal een pakje en een zakje met een mandarijn en een banaan er in. Het is de goed heiligman niet ont gaan dat in Holten ook een bejaar dencentrum is gekomen. Omstreeks kwart voor vier arriveerde hij daar waar de bewoners reeds bij elkaar zaten in de grote recreatiezaal. Iedereen verbaasde zich er over dat de Sint zo goed geïnformeerd was over de gang van zaken in het tehuis. De dames die altijd de winkel ver zorgen kregen een extra pluim. Ook de oudste inwoner de heer Meijer van 94 jaar kreeg van de beide Pieten een paar pepernoten. Vooral de meisjes die in het huis werken kregen nogal wat van Sinterklaas te horen. Sint Nicolaas kon echter over het algemeen wel zijn tevredenheid uitspreken over de gang van zaken. Vooral de kok kreeg een pluim op de hoed. Het deed de bezoeker deugd, dat zijn lovende woorden door de be woners van het huis met een spon taan applaus werd beklemtoond. Na een bezoek aan één van de bewo ners die in de ziekenzaal lag vertrok het gezelschap weer. Nadat Zwarte Piet de school al eens 's nachts had bezocht versche nen Sint Nicolaas met zijn trouwe knecht woensdagmorgen in „Het Trefpunt". Daar waren alle ..kin deren van de laagste klassen en de toekomstige leerlingen met hun moe ders aanwezig alsmade de Oudercom missie met hun dames. Voor de pau ze kwamen de meeste leerlingen bij Sint en Piet om over hun schoolvor deringen te spreken en deden de kin deren verschillende sketjes en een toneelsttukje. In de pauze werd iedereen onthaald op chokolademelk en speculaas. Daar na deelde Sint aan alle kinderen ca deaus en snoep uit. De oudere leer lingen gingen donderdagmiddag met een splinternieuwe O.A.D.-bus naar Deventer om het Sinterklaasfeest van de openbare scholen in de .Koekstad' mee te vieren in de Schouwburg. Ze genoten enorm van de kindermusical „Voor Andreas een wissewas" die uit stekend gespeeld werd. Plm. 5 uur arriveerden ze zeer vol daan bij de school en was het Sint Nioclaasfeest 1973 voor Espelo weer voorbij. Sinterklaas bedacht donderdag na mens de afdeling Holten van het Ned. Rode Kruis de zieken en bejaarden. Ruim zestig patiënten in de zieken huizen, verpleegtehuizen, thuis of el ders ondergebracht, ontvingen van de Sint een fruitmand. De bewoners van het Bejaardentehuis „Diessenplas" ontvingen allen een kleine attentie. Aangezien de grijze bisschop en zijn zwarte knechten nog overstelpend druk waren, werd dat alles verzorgd door de secretaresse van de Rode Kruis-afdeling mevrouw Nekkers, ge assisteerd door haar echtgenoot de heer A. Nekkers. Kennelijk vanwege de energiecrisis is St. Nicolaas dit jaar in onze gemeente wat eerder begonnen met het royaal uitdelen van de pakjes dan in voorgaande jaren het geval was! Had de Goedheilig man sedert zijn aankomst te Holten (op zaterdag 24 november) al heel wat schoentjes gevuld met heerlijk snoepgoed, zondag 2 de cember begon hij reeds met de uitdeling van het „zwaardere werk" Als bij toeval trof één onzer mede werkers hem dinsdagavond (4 dec.) aan in de Churchillstraat waar hij een kort interview toestond. Desge vraagd verklaarde de Sint: „Ik ben hier vanavond op uitnodiging van de buurtvereniging „Churcillstr.-Vrij heidslaan", waar alle kinderen tus sen 2 en 10 jaar zijn verzameld op zeven adressen. Ik heb dus wel wat haast, ziet U?" Buurtvereniging Die buurtvereniging! Een pracht initiatief, genomen tijdens de straat versiering rond het jubileum van Uw koningin! Het bestuur klatert van en thousiasme en het gonst hier van aktiviteiten. Zo onderhoudt dit be stuur prima kontakten met de plaat selijke overheid omtrent het welzijn in deze wijk en organiseert verder kaartavonden, foto- en tekenwedstrij den, terwijl de bewoners van de be jaardenwoningen niet worden verge ten Lofwaardig acht ik de organisatie van een „gezellige middag" voor de ze bejaarden op woensdag 12 decem ber a.s. Bibliotheek Wist U overigens dat deze buurt vereniging bezig is het bestuur van Evenals vorige jnren behalve in 1972 toen „Solidaridad" was opgenomen in de grote actie „Kom over de Brug II" zal ook dit jaar van 16 - 24 december a.s. weer de Advents- act.ie „Solidaridad" ten behoeve van interkerkelijke hulpver lening aan Latijns Amerika gehouden worden. Deze actie [Jaat uit van de R.K. Kerk, de Hervormde Kerk en van alle kerken die participeren in de Stichting Oecumenische Hulp .aan Kerken en vluchtelingen. Wij hopen van harte dat op alle Advents- en Kerstbijeenkomsten in onze gemeente ook voor „Solidaridad" gecollecteerd wordt. De projecten van „Solidaridad" zijn o.a. sociaal werk onder werkloze landar beiders, plattelandsontwikkeling, vorming van leiders voor ontwikkeling en bewustwording (voorlichting, begeleiding, en oprichting van coöperaties en buurtverenigingen, cursus werk). U kunt uw bijdrage ook gireren op girorekening 875587 ten name van Rabo-bank Holten, t.g.v. „Werelddiaco- naat" met vermelding „Solidaridad". Toont óók in deze Adventstijd allen wat solidariteit met de armen en verdrukten in Latijns Amerika, de mensen voor wie geen plaats is in de herberg! het bejaardencentrum „Diessenplas" te helpen bij de opbouw van een bi bliotheek? Aan alle buurtbewoners is reeds een verzoek gericht om nog in goede staat verkerende leesboe ken, welke men wil afstaan voor dit doel, te bezorgen bij de heer Dupon van het bejaardencentrum. Maar ja, zegt U nu zelf, is dit nu een taak voor deze buurtvereniging alleen? Zijn eigenlijk niet alle Holtenaren verplicht hier de schouders onder te zetten? In „De Haar" werd Sint Nico laas hartelijk ontvangen. De hoogbejaarde kindervriend had grote waardering voor de activiteiten die in deze nieuw bouwwijk worden ontplooid. Jammer vind ik alleen dat deze buurtvereniging tot nu toe alleen de Churchillstraat en Vrijheidslaan om vat. Het zou veel beter zijn wanneer ook de bewoners van de andere stra ten uit ..De Haar" zich hierbij gaan aansluiten!" En na deze woorden vervolgde de wij ze bisschop haastig zijn rondgang, wetend dat nog menig „vol verwach ting kloppend" kinderhart zijn komst zat af te wachten. Rest ons hier nog even melding te maken van de adressen waar men graag nieuwe aanmeldingen tege moet ziet: Dhr. H. Ch. Vogely (voorz.) Chur chillstraat 67. tel. 2334. Mw. H. C. Langendoen (secr.) Churchillstraat 109, tel- 1986. Dhr. B. J. v.d. Weijden (penningm.) Churchillstraat 12, tel. 2419. DEVENTER. DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof, tel. 11500. Vrijdag 7 december aanvang 9.45 en 14.30 u. St. Nicolaasvoorstellingen „Voor Andreas een wisse was". Maandag 10 december aanvang 20 u. Abonnementsconcert van het Over ijssels Philh. Orkest. Dinsdag 11 december aanvang 20 u. Blijspel: „Ik hou van uw vrouw". E.D.B. THEATER, Smedenstraat, tel. 13615. Donderdag 6 december t.m. woens dag 12 december Maagd in Zweden 18 jr. Zaterdag 8 december en zondag 9 de cember matinee Rio Bravo a.l. Vrijdag 7 december en zaterdag 8 de cember Nachtvoorstelling: De ratten van duister Harlem 18 jr. Aanvangstijden: werkd. 20; vrij. 21- 23.30; za. 14-18.30-21-23.30; zo. 14-16- 18.30-21 u. CINEMA, Lange Bisschopstraat, tel. 11100. Donderdag 6 december t.m. woens dag 12 december Angela 18 jr. Zaterdag 8 december, zondag 9 de cember, woensdag 12 december mati nee Sandy de zeehond a.l. Vrijdag 9 december en zaterag 10 de cember nachtvoorstelling Point black 18 jr. Aanvangstijden: werkd. 20; vrij. 20- 24 u.; za. 18.45-21.15-24; zo. 14-16-18.45 -21.15 u. LUXOR THEATER, Brink, tel. 18662. Donderdag 6 december t.m. dinsdag 11 dec. Hap-ki-do 18 jr. Woensdag 12 december-cyclus film Dillinger is dood 18 jr. Zondag 9 december, matinee De 7 gladiatoren van Sparta a.l. Aanvangstijden: werkd. 20 u.; za, 18.30-21 u.; zo. 14-16-18.30-21 u. OPENBARE LEESZAAL, Brink, tel. 13506. Tot 17 december Lex van Quartel, te keningen. Openingstijden: di. t.m. vrij. 10-17.30 en 19-21 u.; za. 10-17 u. zo. en ma. gesloten. GOETIEK DE ROZIJNENKCRF. Assenstraat 4, tel. 11848 b.g.g. 15016 expositie Corrie Schiltkamp, Kera miek. Openingstijden: ma. t.m. za. 14-18 u.; vrij. d.e.b. 19-21 u.; zo. gesl. Galerij Lerten, Kletterstraat. 25-27, Epse, tel. 05700-21815. Expositie schilderij keramiek en grafiekplasttiek Burman, Gerst, Ber- sc-rik, de Kroon, v.d. IJsel. Openingstijden: wo. t.m. za. 10-18 u.; zo. 14-17 u.; ma. en di. gesl. GALERIJ ZEVEN, Hofstraat 7. Tot 24 december Expositie werk groep Gallonero (E. Hooykass, D. Schierenberg, D. Raayke, Y. Anker smit, M. de Bruyn, K. Hendriksen, P. Kijlstra, J. van Marck, H. Nij- huis, J. Oberink, A. Jozen). Openingstijden: woe- vrij-, zaterdag en de koopavonden 14-17 u. en koop avonden 19-21 u. MUNTENTOREN, Achter de Mu ren. Aspecten van de hedendaagse Hon gaarse kunst. Openingstijden: di. t.m. zo. 13.30-17 u.; vrij. d.e.b. 19-21 u. TROG ART, Hofstraat 2. Tot 22 december Expositie mw. D. visser, applicaties, poppen en teke ningen. Openingstijden: di. tm. za. 14-17.30 u. ATHENEUM BIBLIOTHEEK, Kloos ter 3, tel. 16512. Geneeskunst in boekvorm. Openingstijden: ma. t.m. vrij. 10-12 en 13-17.30 u.; za.. zo. gesl. MUSEUM DE WAAG, Brink, tel. 14556. Antieke fietsen, zilver, aardewerk en antieke keukens. Openingstijden: di. t.m, za. 10-12 u. en 13-17.30 u.; zo. 14-17 u.; ma. geslo ten. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink, tel. 14556, Gesloten tot voorjaar. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenbergstraat 9, tel. 19739. Openingstijden als de Waag. JAZZ CAFE Menstraat 2 7-12-1973, vrijdag 20-24 u. o.l.v. Nanda Coolsma. LITERAIR CAFE, Menstraat 2 11-12-1973, dinsdag 20-23 u. o.l.v. Ar no Kramer. OPEN ATELIER. Menstraat 2 7-12-1973, vrijdag 20-22 u. o.l.v. Arnold Kramer. GALERIE DE TOVERBAL, KL Over- straat 85. De C.J.V. Dijkerhoek houdt op vrij dag 14 december, een verwerping ten bate van het jeugdwerk, aldaar in ge bouw Bet'hanië. Er zullen oa krenten broden, haantjes en andere lekker nijen verworpen worden. De verwer ping begint om half acht. De organi satoren rekenen gaarne op een grote toeloop. Om half drie kwam de Sint met twee knechten in de kleuterschool in de Schoolstraat. In een keurig versierde zaal zaten de kleuters bij elkaar en zongen Sinterklaasliedjes.. Juffrouw Gerda vertelde een leuk Sinterklaas verhaal. De leidsters en de kinderen kregen allemaal een pakje en de kin deren nog een zakje met een banaan en mandarijn. Bij schruftbestrijding in de veehou derij worden lindaanhoudende midde len toegepast. Het is nodig gebleken, aldus wordt van de zijde van de Veeartsenijkun- dige Dienst medegedeeld, nog eens te wijzen op de nevenwerking die de ze middelen veroozaken. Het lindaan heeft namelijk de eigenschap zich in het vet van de dieren op te hopen en daaruit maar langzaam weer te verdwijnen. Daarom is het gebruik bij vee binnen 30 dagen vóór de slachtdatum verboden. Bij melkgevend vee komt het ook in het melkvet terecht en wel in zoda nige hoeveelheid dat de residutoleran tie voor melk wordt overschreden. Om die reden is het dan ook abso luut verboden, lindhanhoudende mid delen op melkgevend vee toe te pas sen. Gezien het grote belang, de melk zo veel mogelijk vrij te houden van on gewenste residuen, is het noodza kelijk dat ieder zich strikt aan 't ver bod houdt, lindaan houdende midde len op melkgevend vee toe te pas sen. Sinterklaas en Zwarte Piet werden :n de mooi versierde zaal van „Het Bonte Paard" door enthousiast zingen de kinderen verwelkomd. Deze kin derzang o.l.v. mevr. von Maurik werd begeleid door het twintig man sterke blokfluilorkest. voor deze speciale ge legenheid versterkt met pianospel van mevr. Van Geel. Sinterklaas was dan ook heel blij met deze zanghulde. Na de toespraak van de Sint, waarin deze ondermeer zei dat hij i.v.m. de energiecrisis volgend jaar misschien weer op zijn schimmel moest komen ontrolde zich een programma vol bon te afwisseling. Kleuters o.l.v. mevrouw Van Heerde zongen de Bisschop in het Engels toe, kinderen uit de eerste klas hadden een toepasselijk milieuliedje. Leerlin gen uit de derde klas speelden, geleid door meester Groothengel liedjes op de blokfluit. Bert Wissink en Hannie Nijland hielden een „katterige" sa- Sinterklaas in „Het Bonte Paardin Dijkerhoek. menspraak. Ineke Bosman zong heel mooi en Gerrit Klaasses zei 'n prach tig gedicht op. Toen de laatste klanken, door Tea Haverslag aan de accordeon ontlokt, verklonken waren, nam de Sint met zijn knecht met weemoed afscheid.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3