OPEN BRIEF CV NS-TÏPS voor AUTOLOZE ZONDAG 65-plusser Ouderavond o.l.s. Dijkerhoek EURO-SPORTRING Kerstinzameling „Door de ecuwen trouw" Sinterklaasfeest op de openbare scholen Vergadering van de Plattelandsvrouwen Aan de OLM-leden Ringmiddag CJ.V. 'LA Chr. Plattelandsvrouwen bespraken Bejaardenbeleid Chr. Ontspanningsclub C.O.C. bestaat twintig jaar „Fienpreuvers" rond de tafel Mevr. van Maurik sprak over haar werk in de lste klas Fotoclub opgericht H. J. Nekkers beste schutter Openbare kerkeraadsvergadering GESLAAGD 5 september comité tweedehands tractoren G. Knijpers A. STUKKER BOS Tiijtiag novemijei x»<ö 5 Maandagavond sprak mevr. Van Maurik met de ouders over haar werk. Ze schetste de moéilijkheden die het kind ondervindt bij het zetten van de eerste stappen in de school. Achtereenvolgens liet ze de hoofdvakken taal, lezen, schrijven en rekenen de revue passeren. Ze kreeg het woord nadat de voor zitter van de oudercommissie de hr. J. Veneklaas de avond had geopend. Hij herdacht in gevoelvolle woorden Gert Blumink, die zo tragisch om het leven gekomen is bij een verkeerson geval. De basis Vanaf de eerste dag dat een kind op school zit, ontvangt het onderwijs. De overheid heeft dit zo mooi in een artikel omschreven: onderwijs- is het aanleren van gepaste en nuttige kun digheden, dienstbaar gemaakt aan de verstandelijke vermogens van de kin deren, aan hun lichamelijke opvoe ding en opleiding tot alle maatschap pelijke en christelijke deugden. Na uitvoerig ingegaan te zijn op de ve le aspecten van dit artikel richtte ze haar aandacht op de z.g.n. vakken. Lezen Op school wordt de globaalmethode ,,An en moe" gebruikt. Vanaf de eer ste dag lezen de kinderen woorden, die ze elk als eenheid opnemen. Elke dag komen daar nieuwe woorden bij. Na verloop van tijd worden uit deze woorden bepaalde klanken losge maakt. Hierbij wordt ook gebruik ge maakt van de bekende leesplank van Hoogeveen. De kinderen ontdekken zo dat een woord uit klanken bestaat. Die klanken worden gekoppeld aan de grondwoorden van de leesplank. Met spelletjes wordt dit „ingeoefend". Langzamerhand kunnen de kinderen met deze klanken zelf woorden ma ken. Zijn ze eenmaal zelfstandig in staat de nieuwe woorden te vormen, dan zijn ze over de z.g.n. lees- drempel", en is de basis van het le zen gelegd. De „An en Moe" deeltjes krijgen dan de boekjes van Hooge veen naast zich. Uitvoerig ging spreekster in op de rol van 't flanelbord, letterdoos, over- trekpapier enz. Ze gaf ook aan hoe de ouders kunnen helpen: 1. Praat met de kinderen. 2. Geef ze zo goed mogelijk antwoord op hun vragen. 3. Spreek zoveel mogelijk Nederlands 4. Bespreek samen het van school meegebrachte werk. 5. Lees veel voor. Taal Nauw verbonden aan het lezen is de taal. Eigenlijk verbonden aan al le vakken. Immers, al het spreken is taal. De beperkte woordenschat van het kind moet worden uitgebreid, aan woorden moet inhoud gegeven worden.- Begrippen moeten worden aangeleerd. Bij leeslesjes en in klas- segesprekken komt dit aan de orde. Schrijven Het kind moet ook zijn taal op papier leren zetten. Het moet leren schrijven. De spieren moeten worden losge maakt, een schrijfhouding aangewend. Ook moesten ze een potlood of palpen leren vasthouden. De schrijfletters Radio Sehorsevetd Rijssen worden eerst „los" geleerd, daarna komt de verbinding. Rekenen Bij het rekenen ligt ook weer een groot terrein voor de ouders: spelle tjes doen met tellen! Ze moeten klei ne hoeveelheden leren zien. Komen de kinderen op school, dan is er voor de juffrouw een aftasten om te zien hoever ze zijn. Met rekenkubus, flanelbord - reken- léesboek - overtrekblaadjes, etc. wor den de hoeveelheden met bijbehorende cijfers ingeoefend." Er worden zeer vele gerichte spelletjes gedaan. Na deze voorbereiding komt het pla tenboek „Jongleren met getallen" aan de orde. Een mooie methode! Door de kleine klas is er het grote voordeel dat iedere leerling in eigen tempo kan doorgaan, individueel wordt geholpen. Ouders in de klas Ze besloot haar lezing aldus: „...U hebt veel gehoord over wat de kinde ren te verwerken krijgen. Lang niet alles is aan de orde geweest. Ik toon de u enkele bouwsteentjes. Belangstel lende ouders wordt binnenkort de ge legenheid geven een kijkje te komen nemen tijdens de lessen. Hebt u in teresse, dan bent, u van harte wel kom." Nadat nog wat vragen door haar wa ren beantwoord, bedankte de voorzit ter mevr. Van Maurik en overhandig de haar een cadeaubon. Huishoudelijk gedeelte Na de pauze werden de huishoude lijke zaken behandeld. De verslagen van de secretaresse mevr. A. Rensen en van de penningmeester de heer G. J. Hoekman waren optimistisch ge steld. De heer Hoekman kon vertel len dat de kas er goed voorstaat. Dat laatste was niet helemaal het geval met de kas van de schoolfeestcommis sie, beheerd door de heer J. Prins. Uit zijn verslag bleek dat er dit jaar een klein tekort was. Een tekort dat gelukkig aangevuld kon worden uit de reserve. Na secretaresse, p>e>n.nin,gmeester.s en leden van de kascommissie be dankt te hebben voor hun werk in het belang van de kinderen verricht, gaf de voorzitter het woord aan het hoofd van de school de heer Kroon. Deze gaf een overzicht van de studie mogelijkheden, die een leerling op de Holtense Scholengemeenschap heeft en welke „rangeermogelijkheden" er in de „Brugklas" zijn. Na de rondvraag, waarin nog enkele -schoolzaken aan de orde kwamen, sloot de voorzitter de heer J. Vene klaas de vergadering. De Nederlandse Spoorwegen heb ben in verband met de autoloze zon dag een groot aantal tips samen gesteld, welke in het kort hieronder volgen: 1) Wandelen. Volledige gegevens in de gratis folder „Wandelen met NS", verkrijgbaar op de stations en inlichtingenbureaus. De wandeltocht Holten-Nijverdal kan voornamelijk door het sluiten van een aantal restaurants op zondag niet plaats vinden. 2) Stadstochten met museumbezoek (NS-snippertrips). Tochten naar Amsterdam met bezoek aan Artis en Tropenmuseum, Rijksmuseum en Wassenbeeldenmuseum. Alles in één kaartje, dat u koopt bij NS aan 't Loket. Verder Snippertoch- ten naar Schiphol en de Aviodo- mo (met bus tegenover Centraal Station). Den Haag bezoek aan het Panorama Mesdag en Mau- ritshuis plus dagkaart op trams en bussen van Den Haag. Eind hoven met het Evoluon. Rotter dam Blijdorp, Euromast met trams, bussen en metro. 3) Speciale dagtrip naar Den Haag naar de tentoonstelling .Pom pei" uit de as herrezen" in het Haagse Gemeentemuseum. Alles in één kaartje. '4) De NS-fidtsenstallingen zijn open en bijna alle beschikken over huurfietsen. 5) Voor de trimmers (op eigen hou tje of in gezelschap) normale en kele reis en retourkaarties naar het strand in Zandvoort, Kijkduin en tal van andere plaatsen. 6) Sportmensen reizen boven 60 km voordeliger op meermanskaart. 7) Aan het Ijsstadion in Heerenveen stopepn zondagmorgen enkele trei nen extra. 8) Drafsportliefhebbers kunnen hal te Hilversum Sportpark. 9) en 10) Gezinskaarten en week- endreizen zijn allemaal te vin den in de gratis folder „Toeren met N.S." verkrijgbaar aan de loketten en inlichtingenbureaus. Ard Schenk schrijft: „WIST U dat er een Europese sport organisatie bestaat, welke het moge lijk maakt dat. zelfs de kleine arpa- teurclub zonder problemen of veel werk sportcontacten kan vinden in vele Europese landen,. WIST U dat in 1973 méér'dan 6.000 Nederlandse sportmensen hiervan gebruik gemaakt hebben, waardoor honderden Nederlandse teams, jeugd of senioren, op sportvelden aantraden over een gebied van NOORWEGEN tot SPANJE, WIST U dat diezelfde organisatie in 1973, in NOORWEGEN, ENGELAND, DENEMARKEN, WEST DUITS LAND, OOSTENRIJK, SPANJE en FRANKRIJK, activiteiten binnen de sportgemeenschap aldaar ontwikkel de waardoor bijna 6.000 spox'tmensen in bus of vliegtuig stapten om hun Nederlandse sportvrienden op te zoe ken waard<oor Engelse Spaanse Duitse enz. ver. dikwijls de klein ste Nederlandse dorpen van Noord tot Zd. binnentrokken en sportief gin gen bevolken, waardoor tevens dui zenden vriendschapsbanden geslagen werden, WIST U dat dit mogelijk gemaakt wordt door het werk van honderden vrijwilligers uit het. verenigings- en hondswerk in al die landen, WIST U dat topfunctionarissen uit voetbalbond en sportfederatie uit. al le aangesloten landen binnen deze organisatie samenwerke om dit zo belangrijke werk waarbij taalbarri ères afgebroken worden en" waarbij de sport als brug naar andere lan- Ook dit jaar houdt de „Stichting Door De Eeuwen Trouw" een kerstinzameling ten behoeve van de in Indonesië in nood verkerende Zuidmolukkers en Papua's Met uw bijdragen kun nen wij vele kinderen, bejaarden, gevangenen en langdurig ■werklozen in de Zuid-Molukken hulp bieden door het ver zenden van pakketten met kleding, voedsel en medicijnen. Medische en sociale hulp wordt eveneens gegeven aan Pa pua's die niaar het oostelijk gedeelte van het eiland zijn ge vlucht of in de binnenlanden van West-Pap na verblijven. Aan beide volken wordt bovendien hulp verleend bij het met wet tige middelen nastreven van hun idealen. Het gaat om mede mensen in nood, om onze naasten. Wilt u hen helpen? Ons gironummer is 1 130 000 Door De Eduwen Trouw, Eindhoven. Het bericht, dat Sint Nicolaas van plan is om onder meer ook een be zoek te brengen aan de Dorpsschool, de Haarschool en de Kolschool met. de daarbij behorende kleuterscholen, is door de leerlingen met groot gejuich ontvangen. Vermeld werd tevens, dat de leerlingen van de vijfde en zesde klassen op zijn kosten naar de De- venterschouwburg mogen gaan op vrijdagmorgen 7 dec. De derde en viex-de klassen glunderden ook enorm, toen werd voorgelezen, dat Sintei-klaas hen een filmmorgen be loofde, als de hoogste klassen naar Deventer waren. Voor de laagste klas sen heeft hij tijd uitgetrokken om in de scholen de ronde te doen om zich met hén te ondex-houden over hun vor deringen en gedrag. Natuurlijk kan de tijd hem een beetje uit de hand lo pen, maar de bisschop is van plan eerst naar de Haarschool te gaan. Rij verzocht, het schoolhoofd, de heer 6. J. van 't Holt, om er rekening- «mm te wUien houden, dat hij daar arriveert om 8.45 uur. Moeders met niet schoolgaande kleuters worden verwacht om 8.15 uur om alvast een plaatsje op te zoeken in de hal van de nieuwe K.B.-school. Op de kol school worden de móeders niet niet- schoolgaande kleuters pas om 10.45 u. verwacht in het overblijflokaal van de K-B-schóol, ingang aan de Holter- enkstraat. Sinterklaas komt. ook in de loop van de morgen op de Dorps school. Hij zal de beer Brouwer nog nader berichten, wanneer hij daar moeders met niet-schoolgaande kleu ters verwacht in de hal van de school. De leerlingen kunnen het daarna even aan belanghebbenden vertellen. De Sint toonde zich verder zeer verheugd dat de gezamenlijke feestcommissie van de drie openba re scholen hem een grote subsidie zonden om het kinderfeest te finan cieren. Hij verzocht in zijn brief de dank aan de commissie over te bren gen. den fungeert mogelijk te maken WIST U dat het hart van deze unieke Europese sportorganisatie in Nederland gevestigd is? VERBAAST U zich over het feit dat u weinig of niets over die organisa tie bekend is? WEET U dat de reden hiervan is dat deze organisatie niet middels adver teren, haar werk jneex; bekendheid mag geven. Dit vanwege het niet- commerciële karakter. BENT U er ook niet van OVER TUIGD dat het voor vele sportver enigingen een NOODZAAK is dat zij de weg tot die organisatie weten te vinden teneinde eveneens profijt te kunnen trekken van alle mogelijkhe den Welke voor haar openliggen. ZO JA, bezoek dan de informatie- december a.s. in het clubhuis van de V.V. Go-Ahead aan de Rielerenk, aanvangende 20.00 u." Vanwege de zaalcapaciteit wordt men vriendelijk verzocht deze infor- avond in Deventer op donderdag 6 matieavond met niet meer dan vier personen per vereniging te bezoeken, waarbij vooral bestuurs- en commis sieleden. Dit Euro-Sportringwerk ontwikkelt zi de laatste jaren in een enorm tempo, doordat het steeds meer wortel schiet. Totaaluitwisselingscjjfer: 1970: 22.000 in 1973 circa 48.000. Wie meer wil weten belt Baarn 02154-3556 waar gaarne verdere in lichtingen worden verstrekt. In samenwerking met de stichting „Sociaal en Cultureel werk" werd in „Het Paalhuus" in de Beuseberg een fotoclub opgericht. Deze vereniging stelt zich ten doel het bevorderen en stimuleren van de amateurfotografie. Iedereen die interesse heeft in de steeds weer boeiende wereld van de fotografie kan zich in verbinding stel- len met de heer Kampman, leider „Sociaal en Cultureel werk" p.a, „Het Paalhuus", Beuseberg 63, tel. 2755. De club zou graag in het bezit ko men van oude fototoestellen, lenzen etc. De eerstvolgende vergadering is op maandag 17 december om 20 u. in „Het Paalhuus". Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Bij de in zaal „Vosman" door de Holtense Schietvereniging „De Een dracht" om het clubkampioenschap gehouden wedstrijden werden de vol gende punten „gescoord". GROEP A: 1. H, J. Nekkers 127 p., 2. G. H. Paalman 119 p., 3. J. van Asseit 118 p., 4. G. J. Schuppert 116 p., 5. G. Koopman 107 p. (3 x 10), 6. G. A. Haverslag 107 p, (1 x 10). GROEP B: 1. G. Jansen 114 p., 2. A. Paalman 106 p, GROEP C: 1. J. A. Botxwhuis 103 p„ 2. H. J. Bekkemens 90 p., 3. G. J. Sluiter 84 p., 4. F. J. Sluiter 82 p., 5. A. J. Bieleman 80 p., 6. E. Groo- tentraa&t 76 p. (Buiten verantwoordelijkheid van de redaktie) (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Aan de Raad van de Gemeente Holten, De publicatie over de stand van za ken betreffende de uitvoering van het Bestemmingsplan Beuseberg, is in Holten's Nieuwsblad van 26 okto ber 1973 verschenen, in aansluiting op berichten van deze strekking in het Dagblad van het Oosten. Degeen, die de verantwoordelijkheid draagt voor dit artikel, heeft zich niet beperkt tot een zakelijk correc te mededeling over deze formele aangelegenheid. Hij heeft er onder meer prijs op gesteld het Comité Beuseberg, dat zich indertijd in de plannen heeft verdiept, in de aan dacht te betrekken. Voor dit gebaar is het comité erkentelijk. Tegen de plaats, die aan het comité wordt toe gekend, heeft dit comité echter wel bezwaar. Ieder is gesteld op een betrouwba re voorlichting. Alleen een eerlijke voorlichting kan die misverstanden vermijden, die een onjuiste voorlich ting naar alle kanten zal oproepen. Misvex-standen, die beslissingen ten gevolge hebben, die ten onrechte hun beslag hebben gekregen. Het Comité Beuseberg treedt daar om met deze open brief aan de Raad van de Gemeente Holten in de open baarheid, om opnieuw de eigen ziens wijze duidelijk kenbaar te maken aan ieder, die er belang in stelt. De Beuseberg Het comité is eivan overtuigd, dat de Beusebei'g, in aansluiting aan en tezamen met de aangrenzende Zuur- berg en Lokerenk, een deel van de gemeente Holten vertegenwoordigd, dat aansprakelijk is voor de identi teit van het dorp in het omringende landschap. Het voorgebied van de Holterberg is in zijn ontstaan, in de gesteldheid van zijn bodem en in zijn landschap pelijke verschijning aan de Holter berg gebonden. Ook de heer Hajema is deze overtuiging toegedaan. Met de Lokerenk en met de Zuur- berg is het soortgelijk gesteld. De Beuseberg is hiervan het voorgebied. Ook deze Beuseberg vormt in zijn ont staan, in zijn bodemgesteldheid en in zijn landschappelijke gestalte.één ge heel met deze Lokerenk en Zuurberg. Het dorp Holten ligt in een onder breking van de heuvelrug. Het ligt in een laagte tussen Holterberg en Zuur berg. Deze merkwaardige ligging in het aansluitende heuvellandschap bepaalt de .identiteit, het wezenskenmerk van hét dorp. De Beusebei-g draagt, hier aan voor een belangrijk deel bij. Als voorgebied vormt het er een onvei-- brekelijk deel van. In dit verband is er van landbouwzij- de op gewezen, dat de mogelijkheid gi-oot is, dat bij bebouwing van de Beuseberg veranderi ngen op gaan tr den in de loop van het grondwater. De bruikbaarheid van de cultuurgron den in omgeving zou daardoor in het geding komen. Aan de intimiteit van het landschap en aan zijn bomen- en plantengroei heeft de Beuseberg gedurende de laatste jaren aanmerkelijke verliezen geleden. Dit tengevolge van het ingrij pen van ondermeer de gemeente en de ruilverkaveling. Wanneer de natuur met begrip en met zorg wordt geholpen, zal een ge deeltelijk herstel van dit verlies mo gelijk zijn. Bebouwing van de Beuseberg zal aan Holten grote schade, toebrengen. De ze zal Holten onherstelbaar treffen in zijn identiteit, in datgene, wat het eigen kenmerk van Holten is. On herstelbaar zal het verlies zijn door het verloren gaan van een land schap, dat een belangrijke bijdrage Donderdagavond 22 november hield de afdeling Espelo van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen haar bijeenkomst in de school aldaar. In liar openingswoord heette mevr. Slijkhuis allen hartelijk welkom, in het bijzonder de discussieleidster mevr. Berrevoets uit Markelo. Zij was die avond voor het laatst in ons rnidden, het' was zo ongeveer 10 jaar geleden dat ze voor hel eerst naar Espelo kwam. De opkomst van de da mes was matig. Er wex'den de volgen de mededelingen gedaan. De Kex-stbij- eenkomst is gepland op woensdag 19 cember. In de pauze stelden zich en kele 'dames beschikbaar om die avond te verzorgen. Er bestaat nog gelegenheid tot deelname aan de cur sus, Burgerschapskunde en een Poli tieke scholingscursus. Ook kan men namen opgeven van kandidaten voor de bestuursverkiezing in januari a.s. Hierna werd het woord gegeven aan mevr. Berrevoets, die een inlei ding hield over het thans zo veel bè- sproken milieu. Daarna kregen de da. mes een aantal vragen voorgelegd waarover men in groepjes kon discus siëren. Ondanks dat. dit onderwei-p de laatste tijd nogal vaak aan de orde is, werd het toch nog een vrij ge animeerd gesprek en kwam men over een dat men in de winkels best eni ge eisen mag stellen aan bepaalde ar tikelen, en dat men niet altijd hoeft te denken, daar kan ik in m'n eentje toch niets aan doen. Tot slot bedankte de presidente mevr. Berrevoets en wenste allen wel thuis. De vergadering van de afd. Hol ten van de bond van Chr. Plattelands vrouwen wei-d door de presidente me vrouw Van Engbrink geopend met ge bed na het zingen van Gezang 293 vers 1 Vex-volgens las zij Ps. 90: 1-12, hield een korte meditatie en las het lied „Ik heb eerbied voor jouw grijze ha ren". Allen werden welkom geheten, in hel bijzonder spreekster voor deze avond mevr. Achterberg en de Holtense be jaardenverzorgsters die op deze avond waren uitgenodigd. De notulen werden door mevr. Paal man-Dijking gelzen. Nadat de presi dente nog enkele mededelingen had gedaan, kreeg mevr. Achtrberg hel woord. Ze behandelde het onderwerp „Bejaax-den Beleid". Het bejaarden vraagstuk is tot vraagstuk gewor den door: a) De ontwikkeling van de maat schappij. b) Verhoogde levenskansen, ook voor de zwakkere bejaarden (door uitgang medische wetenschap) Wat beoogt het bejaardenwerk. 1) Te komen tot coördinatie van be staande Voorzieningen. 2) Afstemmen van bestaande voor zieningen op de nieuwe behoeften. 3) Bezinning op de plaats van de derde levensfase in onze maat schappij. Na de pauze werd druk gediscussi eerd over wat wij kunnen doen t.o.v. de bejaarden, en wat de bejaarden kunnen doen om hun ouder worden zinvol te beleven. Onze presidente be dankte mevr. Achterberg voor de leex-- zame lezing en overhandigde haar 'n boekenbon. Na het zingen van het laat ste vers van gez. 293 „O God die droeg ons voor geslacht" werd de druk^"-">ehtc avond d"1- d: presi dente met dankgebed beëindigd. levert voor de naam en voor de be tekenis van dit dorp tot in verre om geving. Voor deze vernieling is niet maatgevend, dat het aantal huizen van 390 naar 350 wordt terugge bracht. Een vijfhonderdtal huizen is in De Haar verrezen. Daarmee en daar door is De Haar, zoals deze was, ver dwenen. Ieder kan dit constateren. Driehonderdvijftig woningen in de Beuseberg zullen met deze Beuse berg hetzelfde doen. Van de land schappelijke waarde zal niets over blijven. Niets ten aanzien van de ruimelijke belevenis, of ten aanzien van de ruimtelijke betekenis, waar door het wezen van deze streek wordt gekenmerkt. Niets zal overblijven, want de dichte huizengroepen zullen elk overzicht in de weg staan. Zu zul len elk doorzicht belemmeren op de akkers en landerijen op de hellingen in de verte. Alternatieven In september j.l. heeft de burgemees ter in de gemeenteraad gezegd be zig te zijn met het zoeken naar een „noodverband" inzake de bouwmo- gelijkheid. In een aansluitend per soonlijk gesprek gaf de burgemeester de verklaring, dat er elders in de gemeente geen bouwterrein meer was te vinden. Door deze stellingname dringt de vraag naar alternatieven zich op. Met het stellen van deze vraag ligt De Look nagenoeg vrij toegankelijk open voor 't verkeer uit Holten. Nog- dit jaar komt de tunnel klaar, waar door de kruising met het. verkeer, ko mend van en gaande naar de oprit van de nieuwe E8 halfweg Mar kelo definitief is opgeheven. Via deze tunnel zal het verkeer met De Look ongestoord kunnen plaats heb ben. Per juni 1974 zullen de op- en afritten van deze E8, bestemd voor het Rijssense en Almelose verkeer, verder naar het oosten komen te lig gen. Daardoor zal deze verkeersrou- te voor Rijssen en Almelo niet meer over Holten lopen. Door de tunnel en door de verlegging van die ver- keersroute zullen de rust en de toe gangsweg naar De Look weer volko men zijn hersteld. De vraag moet daarom worden ge steld: waarom werd in dit verband niet voorrang gegeven aan bouwplan nen voor De Look in plaats van aan de zo kwetsbare Beusebei-g? Vóór en ook tijdens de besprekingen te Zwol le had toch naar de plannen en naar de programmering bij Rijkswater-, staat, kunnen worden geïnformeerd. Deze ontwikkelingen wapen toch te voorzien. Het enige bezwaar, dat tel kens weer door het gymeentebestuur tegen het bouwen in De Look werd aangevoerd, vormde de gevaarlijke oversteek van de drukke rijksweg. De beschikking over de tunnel doet het argument teniet. Een tweede altex-natief vormt „De Haar 2". Een „Voorstel tot een alter natief beleid ten aanzien van de toe komstige ruimtelijke ontwikkeling van de gemeente Holten" werd door het Comité Beusebex-g in juni 1972 aan het gemeentebestuur van Holten aan geboden. In dit voorstel wordt gewe zen op de mogelijkheid tot bouwen in het tweede deel van De Haar. Bij deze beschouwing komt duidelijk naar voren, dat Holten allerminst is aangewezen op de Beuseberg, zoals werd gesteld. De Look biedt geen en kele moeilijkheid meer, terwijl Haar 2 nog steeds even goed bruikbaar is. Overmatige bouw Plannen bestaan, dat in vijf jaar tijd in Holten 350 woningen zullen worden gebouwd. Waartoe zullen zij bijdragen, deze huizen? Wilt u, le den van de Raad van Holten, deze bestemmen tot een normale gezonde ontwikkeling van een plattelanr'- m^ente door betaalbax-e huizen te bouwen en deze uitsluitend toe te wij zen aan de eigen ingezetenen? Of wilt u toestaan, dat zij worden toe gewezen aan anderen in ons land, zodat zij zullen bijdragen tot een grondige verstoring van een dorpse samenleving, die al overspoeld is door zo velen, voor wie het gemeen schapsleven van Holten een onbegre pen en een onbegrijpelijke zaak is? Dit alles nu draait om de kwestie: waar e nvoor wie moet worden ge bouwd? Van het allereerst belang is echter de vraag: waarom moet er worden gebouwd? Het antwoord is gegeven in, onder andere, de publi caties van het Bureau Hajema, ste debouwkundigen en adviseurs van Holtens gemeentebestuur en luidt: Holten moet groeien om het voorzie ningsniveau op een aannemlijk peil te brengen. Duidelijk wordt uiteenge zet, dat onze gemeente voor 1985 een bevolkingsgroei tot 9250 inwoners be hoeft. Welnu, Holten groeit héél behoor lijk: eind 1973 wonen hier, geschat 8800 a 8900 mensen. Wanneer men nu de gegevens van Ir. Hajema ziet als de uitkomsten van een geleidelijk verlopend groei proces, dan is onomstotelijk af te leiden, dat tegen 1984 het inwonertal rond 9000 zal moeten bedragen, en wat zien wij nu? We lopen met on ze groei al tien jaar voor! Waarom dan die haast met nog ver dere uitbreiding? En dat op een ogenblik, waarop landelijk de bevol kingsaanwas naar het nulpunt daalt! Terwijl de structuurschets voor Hol ten bij deze stilstand nog steeds re kening houdt met een bevolkingsgroei tot vrijwel het dubbele in het jaar 2000! Èn dat, tei-wijl de werkelijkheid zó is, dat Holten op deze achterhaal de hoge taxatie nog weer -eens tien jaar vooruit loopt! Dan vraagt men zich af: hoe staat het met de verstandelijke verantwoor ding voor een dei-gelijk groot *project van 350 woningen voor Holten? Huizen, dat leex*t de ervaring van de laatste jaren, waarin praktisch geen Holtenaar zal komen te wonen. Waar om deze overinvestering? Welke betekenis moet nog aan de waarde van een structuurschets worden toegekend? Waarom deze aanval op de inwoners van Holten en op het landschap, waarvan de hand having het hele land ten goede komt? Het Comité Beuseberg. (G. S. E. Vegter) voorzitter, (mevr. F. M. ter Doest-Bos) secretaresse Op 8 december a.s. is het 20 jaar geleden dat de Christelijke Ontspan ningsclub „COC" werd opgericht. Het zal in deze kring 'n grote voldoening zjjn, dat het mogeRjk bleek zich in deze 20 jaar te kunnen handhaven, en nog volop aktiet te zijn. In 1953 begon men fet een kleine kern die vol enthousiasme van slart ging. In april 1954 zat zo als men dat noemt „het eerste stuk er in" en trad men voor het eerst in de openbaar heid. Er kwamen al spoedig meer le den, zodat er meer mogelijkheden kwamen in de rolverdeling. In 1955 ging rnen zelfs al buiten Hol ten spelen. Het was in Haarlo (gem. Borculo). De band is al deze 20 jaar bewaard gebleven en nog steeds speelt COC daar voor de chr. mu ziekvereniging Sursum Corda. Vele plaatsen zijn daar op gevolgd n.l. Ei bergen, Hulzen, Almelo, Nijverdal, Schalkhaar, Rijssen, Lochem, Colm- schate, Enter, Rurlo, Geesteren, Gel- selaar Emmeloord Vroomshoop, Eer de, Vorden, Lemele, Warnsveld, Wij- he, Enschede, Ommen, Zwolle en met tal van deze plaatsen is nog steeds een prettig contakt. Het verloop on der de leden is het sterkst bij de da mes. Hier wil het nog wel eens snel wis selen door vertrek en huwelijk. Maar gelukkig is het steeds mogelijk geweest, de opengevallen plaatsen zo wel bij de dames als bij de heren, weer snel op te vullen. De team geest in de jubilerende club is prima en de samenwerking met de grimeur de heer W. Drent is al 20 jaar voor treffelijk. Enkele hoogtepunten uit deze 20 jaar zijn wel geweest de deelname aan de Provinciale Toneelwedstrijd op 23 januari 1965 en de deelname aan de Landelijke Toneelwedstrijd in 1972 en 1973 in de Twentse Schouwburg in Enschede. In totaal zijn nu 140 uitvoeringen ge geven en werden 44 stukken ingestu deerd. Wel een bewijs dat de vereni ging volop actief is geweest en nog is, In verband met dit 20-jarig bestaan zal op vrijdag 14 december (alleen voor genodigden) en op zaterdag 15 december a.s. voor alle lierhebbers van toneel, in „Rehoboth" 'n uitvoe ring worden gegeven. COC speelt dan het spel „Adel in li vrei" van Henk Bakker. Een heer lijk stuk voor een avondje plezierig uitgaan. Het heeft COC nooit aan belangstelling ontbroken en op deeze jubileum uitvoering zal het gebouw Rehoboth zeker weer goed bezet zijn. Op de j.l, maandagavond in café Jan sen gehouden bestuursvergadering van de Carnavalsver. „de Fienpreu vers" werden verschillende punten behandeld wat betreft de organisatie van 't komende carnaval. Bovendien vonden er enkele wijzigingen plats in het dagelijks bestuur. De heer E. D. Vicent' werd tot president benoemd, terwijl de heer A. Akkermans met het voorzitterschap werd belast. Als nieuw lid van de Raad van Elf werd dhr. E. W. Vincent geïnstalleerd De nieuwe Prins der Fienpreuvers, de heer J. Oosterkamp verzocht allen hem, Berend Willem Dapper, vol ledige medewerking te verlenen, op dat ook Holtens zesde camavalsjaar De kerkeraad der Hervormde Ge meente te Holten komt donderdag avond 6 december om 20 u. in open bare vergadering bijeen in de con sistorie ter behandeling van de vol gende punten: 1. Begx-oting kerkvoogdij 1974 en re kening 1972. 2. Begroting diaconie 1974 en reke ning 1972. 3) Voorstel invoering zondagavond dienst. Aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek in Den Haag slaagde on ze plaatsgenoot Wim Jansen voor het „Einddiploma conservatorium solo- spel orgel". Op grond van de behaal de cijfers mag de jonge musicus zich' nu in het buitenland voorberei den óp de „Prijs van uitnemèndheid". een groot succes zal worden. Het ko mende Prinsenbal wordt georgani seerd op zaterdag 19 januari a.s. in hotel „Vosman" met muzikale mede werking van het Enschedese Hanza- kwartet en met „lokale conference" afgewisseld. Na enkele huishoudelijke zaken af gehandeld te hebben werden de heren A. B. Jansen en H. Stukker voor de afdeling „Publieke Relaties" be noemd waarbij „Perschef" J. Trek- op hun terzijde zal staan. Tegen elf uur werd de vergadering met een krachtig alaaf gesloten. Zoals u hebt kunnen lezen in de bro chure „Boer en Milieu", verdient het aanbeveling dat de landbouw ook de problematiek rond welvaart en wel zijn dient te bestuderen. Ter oriëntatie hiervan zijn door de betrokken banden en organisaties bijeenkomsten gehouden. Hierin kwam een aantal vraagstukken naar voren. Ter afsluiting hiervan zal een „milieudag" worden gehouden in Raalte, alwaar verschillende vraag stukken aan de orde zullen komen. De datum wordt nog nader bekend gemaakt. In de brochure bevindt zich een antwoordkaart. Ieder die belang stelling heeft voor deze materie, kan zich via deze antwoordkaart opgeven voor deelname aan deze milieudag. Deze kaart moet gestuurd worden voor 15 december a.s. aan het se cretariaat der OLM, Groot Wezenland 29 te Zwolle. Men kan zich ook tele fonisch opgeven, 05200-12247. Het bestuur der OLM, afd. Holten. In het gebouw „Irene" te Holten werd de jaarlijkse ringmiddag gehou den van de ring Holten van het Chr. Jongeren Verbond- Er waren plm. 140 jongens en meisjes aanwezig. Na een woord van welkom door ringvoorzit- ter. A. Wechstapel volgde de CJV ce remonie door de afd Markelo. De mid dag werd verder gevuld met schets jes en zaalspel en in de pauze werden Sinterklaasliedjes gezongen. Tussen de bedrijven door zorgde het Holten se Swinging Combo voor muzikaal al lerlei. De zeer geslaagde middag werd met een woord van dank tot al len die feewerkt'en om plm. half vijf gesloten door mej. A. Scheperboer. De CJV ,De Vriendenschaar' (Beuse berg) „projecteerde" in grote letters een „Wel thuis" op het podium. Schilderwerk - Binnenwerk - Subsidiewerk NU 20 subsidie per mandag. Inlichtingen: Schildersbedrijf H. H. J. Stukker en Zn. Oranjestraat 33-70 Holten Telefoon 1760 -1467 Ieder, die nog wat te vorderen heeft van het wordt verzocht de rekening zo spoedig mogelijk in te dienen bij de penningmeester: de heer H. A» Regterschot Oranjestraat 31a van 400,— tot 7.000,— Tevens onze nieuwe tractoren nog steeds de laagste in prijs. (Slootsmid) - Laren (G.) Telefoon 05738-227 Wist u, dat een handelsmerk een herkenningsteken is Heeft u als bedrijf al een handelsmerk Zo niet, ga dan eens praten met Oranjestraat 70 - Holten - Telef. 05483 1760 Gediplomeerd reklametekenaar-ontwerper Speciaalzaak in Smyrna - Soedan Breiwol en alle andere handwerken HANDWERKHUIS Larenseweg 26 Teletoon 1981 KLEIN VELDERMAN B.V. Kolweg 76 - Tel. 1332 Te koop: prima damesfiets „Union" G. W. Kolkman Diessenplasstraat 32 Gevraagd voor lichte werkzaamheden op boerderij aan de rand van het dorp Holten. Inl.; telefoon 1686

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 5