KOOP GOED GOEDKOOP Schoolvoeding het voortgezet onderwijs Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen proefden van heerlijke schotels Unieke tentoonstelling in öuwehands dierenpark VAN HET ERF DER KERK Kinderpostzegelactie gaat door!! Aan „Deken-aclie voor Angola en Mozambique .atrra r-ir-i Jeugddienst LAMA-FOUTJE T o neeluit voering Eten op school Gezond eten hoe? Melk Ruim 400 comité s paraat Werkloosheid daalde weer Werkgelegenheid in gewest Deventer stabieler Herv. Kerkeraad roept op tot deelname Bijeenkomst PJGO Vrijdag 16 november 1973 Al is de gulden gerevalueerd, boodschappen voor „hel eten" slaan nog steeds een flinke bres in het huishoudgeld. Vandaag wordt het ene artikel goedkoper, maar morgen het andere duurder; zodat het voor een groot aantal Nederlanders, die onge veer een derde van hun netto inko men aan voeding besteden, toch uit kijken biyft. De meeste huisvrouwen moeten dan ook wel prijsbewust inkopen. Ze ma ken gebruik van extra voordelige aanbiedingen kopen in cash-en-carry zaken ol- op de markt. Prijs en kwaliteit Behalve op de prijs let u ook op de kwaliteit; voor goede kwaliteit hoel't beslist niet altijd de hoogste prijs te worden betaald. Om kwaliteit te kunnen onderscheiden heeft u echter wèl kennis van waren nodig, dat blijkt duidelijk uit het volgende voor beeld. De prijzen van een heel blik of hele pot doperwten b.v. lopen sterk uit een. 1-1 blik of pot doperwten, kwaliteit adviesprijs verschil extra fijn plm. f 2,65-plm. f 1,79 f 0.-- zeer fijn plm. f 1,98-plm. f 1,35 f 0,63 „extra fijn" is de beste kwali teit, direct hierop volgt de kwaliteit „zeer fijn". Een verschil van f 0,86 voor dezelf de kwaliteit is bijzonder groot. Bij deze prijzen zijn bovendien advies prijzen, q'.w.z. de winkelier mag de prijs nog verlagen. Het is dus de moeite waard om daar letten. in verschillende winkels eens op te Vergelijkt u nu het laagste bedrag f 1,79 van de beste kwaliteit en het hoogste bedrag f 1.98 van de daarop volgende kwaliteit., dan ziet u tot uw verbazing dat le kwa liteit in sommige gevallen goedkoper is! Bij dezelfde kwaliteit is het wèl mo gelijk dat er in het ene blik wat meer groente zit dan in het andere Bij blikgroenle zit immers altijd wat vocht (kookwater). Sommige fabri kanten vermelden het uitgelekte ge wicht op het etiket dus de eigenlij ke hoeveelheid groente; omdat dit nog niet op ieder blik staat zult u dit zelf moeten ontlekken. Op dezelfde manier kunt u ook ver schillende merken wortelen en sper ziebonen. waarbij de kwaliteit ver meld moet worden, bekijken. Met appelmoes is dat weer wat moei lijker, omdat daar geen kwaliteitsei sen op de pot of het blik vermeld staan. U zult dus verschillende mer ken moeten proberen om uit te vin den welke kwaliteit u prefereert en of u de prijs ervan redelijk vindt. Waarschijnlijk zal het in de winter als er volop goede moesappelen te krijgen zijn, goedkoper zijn om zélf appelmoes te maken, die bovendien vaak lekkerder is. kwaliteit, maar vooral de aanvoer Bij de verse groente is niet alleen de prijsbepalend. De zgn. primeurs zijn altijd duur, ze worden in zeer kleint? hoeveelheden aangevoerd en tegen hoge prijzen verkocht. De groente van het seizoen is over het algemeen heel wat beter betaalbaar en van wintergroente zoals wortelen en kool waar dikwijls op wordt, neergekeken, kunnen lekkere gerechten bereid wor den, die even gezond zijn als die van de duurdere groentesoorten. U moet bij het kopen van groente dus letten op kwaliteit, aanvoer en prijsverschil tussen verse produkten en conserven. Hierbij moet worden opgemerkt, dat in een goedkope winkel beslist niet voor alle produkten meer betaald moet worden. Niet; iedereen kan alle winkels aflo pen om de prijzen te vergelijken. U kunt beter de verschillende weekaan- biedingen uit de advertentiekolommen naast elkaar leggen, waarbij de prijs verschillen al dadelijk in het oog springen. Een wegwijzer hierbij kun nen de consumentenbladen zijn; zij besteden regelmatig aandacht aan de kwaliteit en de prijzen van voe dingsmiddelen. Duur uit met een koopje Het blijkt al gauw, dat grote hoe veelheden in één verpakking, of meer verpakkingen tegelijk (3 halen. In de Ned. Herv. Kerk te Holten zal zondag 18 november een jeugd dienst worden gehouden, waarin ds. P. Lugtigheid zal spreken over het thema ,,'t Geet wa goat". Een gospel-groep uit Lemele zal aan de dienst die om 10.30 uur aanvangt meewerken. De kerkgangers worden verzocht het nieuwe „Liedboek" mee te brengen. Na de dienst zal een kop je koffie worden aangeboden in het gebouw „Irene". RHENEN In Ouwehands Die renpark werd 'n lama-met-een-foutje geboren. Aanvankelijk sprong het jong levenslustig achter moeder aan, maar na vier dagen werd het zó ziek, dat de directie besloot het lama schaapje over te brengen naar het dierenziekenhuis „De Wagenrenk", waar een onderzoek werd ingesteld. Uit genomen foto's bleek daar, dat dikke en dunne darm vergroeid waren en dat het jonge dier niet le vensvatbaar was. Al een dag later stierf het. De natuur had gefaald. 2 betalen), dikwijls voordeliger zijn dan kleine verpakkingen. Toch bent u met zo'n grote voordt lige verpakking soms duur uit. Voor al in een klein gezin, waar lang met zo'n grote hoeveelheid wordt gedaan, is het noodzakelijk dat er een goede bewaarplaats aanwezig is. Als u bij voorbeeld heel voordelig een mud aardappelen kunt krijgen of een kist appels, maar u heeft alleen een voch tige balkonkast als bergruimte, of u moet ze ergens in uw verwarmde huis opslaan, dan zal een groot deel bederven door rotten, bevriezen of uitlopen. De hoeveelheid is voor u te groot geweest. U moet veel weggooi en en bent dus duur uit met uw koop je. Let bij aanbiedingen van voorverpak te vleeswaren op de uiterste con sumptiedatum. Koop niet meer dan u vóór die datum gebruikt. Voor de meeste voedingsmiddelen, ook de verpakte, is een koele droge, goed geventileerde en donkere be waarplaats het beste. Hebt u die niet en bent u maar met z'n tweeën of drieën, dan zullen voedingsmiddelen in goedkope grootverpakkingen i meestal geen voordeel bieden. Gemak moet betaald worden Dikwijls betaalt u ook meer geld voor de zogenaamde gesneden ge- maksprodukten. zoals diepvriespro- dukten, gesneden groente, gesneden brood, voorgebakken frites e.d. Een voordeel is, dat u geen afval hebt bij gesneden groente en voorgebakken frites. Maar staat u er ook eens bij stil, dat bij veel bakkers 5 tot 10 cent extra voor het snijden van brood ge rekend wordt! Een nadeel van som mige van die produkten, bijvoorbeeld van de kant-en-klare maaltijden is dat de porties dikwijls te groot of te klein zijn; in het laatste geval aanvulling noodzakelijk en dat maakt het geheel nog duurder en ook min der gemakkelijk. Minder geld betaalt u voor kant-en- klare soep uit blik en vooral voor de soep uit pakjes. Zelf bouillon trekken en daar dan soep van maken kost meer geld (en vooral meer tijd). Bij het snel-klaar-vlees zoals hambur gers, tartaartjes, schnitzels, en dei- gelijke moet u eens op het gewicht letten en dit vergelijken met de prijs van'eenzelfde hoeveelheid gelijksoor tig, niet gepaneerd of voorgevormd vlees. U zult merken, dat u ook voor het gemak van deze produkten moet betalen en misschien heel wat min der vlees krijgt dan u had gedacht. De prijs van goede voeding Aan prijs en kwaliteitsbewust inko pen zitten heel wat haken en ogen, maar als u er echt op gaat letten, zult u uw geld beslist goed besteden. Heeft u nu behalve goede kwaliteit ook goede voeding gekocht? Dat hangt af van de hoeveelheden van de verschillende voedingsmiddelen in de aangegeven hoeveelheden per per soon: Va liter melk, karnemelk of yoghurt 1 plak vlees 100 g. vlees, vis of peulvruchten (het Het breed modenamen van de hervormde synode heeft in een brief aan de (opper) rabbijnen van Nederland geantwoord -op de brief die zij aan een aantal kerken, waaronder de Nederlands Hervorm de Kerk, hadden geschreven en waarin zij signaleren cj.t de ker ken op geen officiële manier afkeuring hadden uitgesproken over de Egyptische en Syrische aanval op Israël. De brtef van het breed moderamen van de hervormde synode luidt als volgt: „U hebt ons geschreven om uw te leurstelling uit te spreken dat de Ne derlandse Hervormde Kerk zou zwij gen over de vijandelijkheden in het Midden Oosten en daardoor haar vroegere uitspraken over het recht van het Joodse volk op zijn eigen staat zou ontkrachten. Wij zijn dankbaar dat u uw vragen bij ons op tafel hebt willen leggen, omdat dit ons de gelegenheid geeft enige misverstanden die er misschien tussen de Joodse geloofsgemeenschap en de Nederlandse Hervormde Kerk zijn gerezen, uit de weg te ruimen. Voorop moet staan dat wij, in het bijzonder in deze dagen van strijd en spanning, ons wezenlijk verbon den weten met het Joodse volk. De ze verbondenheid berust niet alleen op een historische verwevenheid, maar zij is voor de chistelijke kerk ook in haar belijden verankerd. Wij zijn dankbaar, dat wij na de verschrikkingen van de laatste we reldoorlog nog een Joodse gemeente in ons midden hebben en wij spre ken ook nu nog eens de hoop uit. dat de dialoog lussen Joden en Christe nen steeds meer aan diepte en inhoud mag winnen. In de Pastorale Handreiking „Isra ël, volk, land en staat", die de gene rale synode in '70 heeft doen uitgaan, werd reeds gesteld dat deze ver bondenheid uiteraard politieke conse quenties heeft. Het Joodse volk is van de bestaande kenning van het be staansrecht van de staat Israël welk recht door de Verenigde Naties be vestigd is. Dit geldt ook van die le den van onze kerk, die vanuit hun zorg om het lot van de Palestijnse vluchtelingen hun solidariteit met de staat Israël als een zeer kritische so lidariteit beleven. Wij zijn ervan overtuigd dat vrede en gerechtigheid in het Midden Oos ten alleen tot stand kunnen komen als Israël kan leven binnen veilige gren zen, die internationaal worden ge garandeerd en beschermd, en wan neer het vraagstuk van de Palestijn se vluchtelingen, enals dat van de Joodse gemeenschappen in de Ara bische landen, door alle volken, die in dit zwaar geteisterde gebied le ven, gezamenlijk wordt opgelost. Het. breed moderamen is dankbaar, dat u in uw brief begrip toont voor zijn besluit om naast steun aan de Collectieve Israël Actie ook voort te gaan met de hulp aan Arabische, be volkingsgroepen in het Midden Oos- lang onze ten, tot wie wij reeds zorg deden uitgaan. Tenslotte bidden wij met u, dat de wapenstilstand, die thans tot stand is gekomen, het begin mag zijn van di recte vredesbesprekingen tussen de volken in het Midden Oosten en dat dit mag leiden tot een duurzame en rechtvaardige vrede." Aldus de brief, namens het breed mo deramen van de generale synode, on dertekend door ds. J. C. H. Jörg prae- ses en dr. A. H. van den Heuvel, scri- NEDERLANDSE Secretaris dr. H. A. M. Fiolet van de Raad van kerken in Nederland ep internationaal secretaris C. ter Maat van Pax Christi hebben algemeen secretaris dr. Ph. A. Potter van de Wereldraad van kerken geschreven over persoonlijke getuigenissen van uit Chili teruggekeerde priesters over tal van gevallen van wreedheden, martelingen en onderrrukking. Zo wordt als vrijwel zeker beschouwd provincies van Chili gevangenenkam- dat het generaalsbewind in alle 25 pen heeft ingericht. Priesters en raad van Kerken dan ken dr. Potter voor wat hij al ge daan heeft voor de vervolgden in Chi li en vragen hem zijn inspanningen voort te zetten, in het bijzonder ook ter ondersteuning van kardinaal Hen- riquez van Santiago en de vatikaan- se nunciatuur in Chili en hun werk voor hulp aan gevangenen en be dreigde mensen. VACANTE In de vacature lutherse gemeentc- ts Delft, waar niet tijdig 'n gast-pre- dikant kon worden bereikt, heeft een groepje gemeenteleden onder leiding van enkele ouderlingen zelf de kerk dienst verzorgd. Van het vooi-lezen uit een prekebunde] werd afgezien en tijdens twee voorbereidingsavonden kwam de nadruk steeds meer op de bijbelstudie te liggen. Na de dienst werd met alle kerkgan gers, die daar voor te vinden wa ren, een levendige nabespreking ge houden. In een verslag in het gemeen teblad wordt gezegd: „Achteraf zijn we blij met die poging, want zelden heeft het. gemeente-zijn intensiever gefunctioneerd dan tijdens de kri tische gesprekken ter voorbereiding". En: „De reactie van de gemeente was duidelijk positief. Niettemin woiclt theologische scholing als nood zakelijk ervaren" (Hervormd Persbureau). broodbeleg meegerekend) 250 g. groente en enkele aardappe len 100 g. fruit bruinbrood roggebrood of volkoren- produkten, zoals havermout naar eetlust boter, margarine, dieetmargarihe of halvarine niet mate Meer heeft u niet nodig om gezond te blijven. Het dure vlees kunt u ver vangen door de meestal goedkopere vis of door een maaltje nog goedko pere peulvruchten. Een voeding, die de gezondheid bevordert, kan voor een redelijke prijs door iedereen wor den gekocht. Het „aankleden" van deze voeding brengt zekere kosten met zich mee. Sausjes, kruiden, spe cerijen, gebak, snoep, zoet broodbe leg, zoutjes, koffie, thee, frisdrank, alcoholhoudende dranken e.d. zijn niet noodzakelijk voor een goede ge zondheid. maar verhogen de smaak van de maaltijden en ae gezelligheid van het dagelijks leven. Laat dit laatste échter niet gaan „ten koste" van een gezonde voeding, die per slot van rekening niet zoveel hoeft te kosten. Op zaterdag 24 november zal het Dijkerhoeks Amateur Toneel een uit voering geven in zaal „Het Bonte Paard". De keus is deze keer geval len op het blijspel „Morgen komt er weer een dag" van Dick van Maasland. Het gebeuren speelt zich af in de rom melige huiskamer van „uitvinder" Evert Bruinsma. Verder verschijnen op het toneel mevr. Bruinsma, die eigenlijk meer getrouwd is met haar grammofoon dan met Evert, Willem Reuzel, de huisbaas bij wie de fami lie Bruinsma een forse huurschuld heeft, opa Bruinsma (al heel wat. jaar tjes „klant" van Drees) en de dienst bode Olga, de kaartleggende redster in nood. Al met. al een stuk met volop kolder en doldwaze situaties. Het zal de Dij- kerhoekse Amateur Tonelisten die in de loop der jaren naam hebben ge maakt o.a. met de revue „Daar bij die Molen" zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Na afloop van de uitvoering kan op de muziek van het bekende duo „Bok- kinga" een danjse worden gemaakt. Voor nadere bijzonderheden verwij zen we naar de advertentie in dit In tegenstelling met ons omringen de landen verstrekken onze scholen nagenoeg nooit maaltijden aan hun leerlingen. In Engeland gebruikt 70 pet. van de schooljeugd een gesubsi dieerde lunch. Zweden heeft op 93 pet. van de scholen een maaltijdver strekking. In Nederland bieden ve le scholen voor voortgezet onder wijs hun pupillen wel de gelegenheid zelf iets te eten of te drinken te ko pen. Scholengemeenschappen van dui zend of meer leerlingen zijn tegen woordig eerder regel dan uitzonde ring. Omdat de leerlingen vaak van veraf komen, zijn de nieuw gebouwde scholen voorzien van flinke kantines, waar een fjesje frisdrank of een ge vulde koek, een reep, snoep enz. tot het assortiment behoren. Deze snacks zijn verhoudingsgewijs niet duur, want de school hoeft geen afschrijvingskosten van gebouw, ver warming en inventaris door te bere kenen en salariskosten zijn er zijn in deze door concierge of leerlingen ge runde verkoopplaatsen. Geen wonder dat veel leerlingen een dankbaar ge bruik maken van de mogelijkheid om hun rantsoen meegebracht boterham men aan te vullen, of te vervangen en er iets drinkbaars bij te kopen. Het meenemen van dranken van thuis heeft bezwaren en het is niet meer gebruikelijk onze dorst aan de kraan te lessen. Onderzoek heeft uitgemaakt dat op vrijwel alle scholen iets te eten of te drinken te koop is. Dat de leerlingen bovendien goede afnemers zijn van 't karretje bij de school of zich te goed doen in de snackbar om de hoek, is algemeen bekend. De meeste leerlingen weten eigenlijk best dat ze niet bepaald gezonde pro dukten kiezen, maar wat dan? Als de gezondste drank bij de maal tijd geldt nog steeds melk. Maar om die op de fiets mee te nemen en daar na nog enkele uren in de school tas in een warme omgeving te bewa ren, is niet aantrekkelijk. Wanneer men melk op school gaat verkopen, De afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield maandag, 12 november, een bijeen komst in de zaal van café 't Bonte Paard. Na de opening door mevr; A. Kroon-Pasman werden er enige mededelingen gedaan o.a. dat er op 30 november in Amicita een feest avond is van de Plattelandsvrouwen en de O.L.ÏVÏ. Verder konden de da mes briefjes inleveren met een kan didate voor het bestuur van de afde ling. Mevrouw D. Rensen-Podt Vertelde nog iets over de gespreksavonden. welke al zijn gehouden onder het motto „Het is een zaak van wikken en wegen", waarin allerlei aspecten van de huishouding werden besproken. Hierna werd de avond verder ver zorgd door het Bedrijfsschap voor het Slagersbedrijf uit Den Haag. Er werden door de kok de heerlijkste schotels bereid en hij liet de dames zien dat je door een smakelijke scho tel heus niet het duurste vlees hoeft te gebruiken. Men kan met o.a. gehakt en speklap jes al erg veel variaties maken. Er werd van alle gerechten was ge proefd zodat de smaak van elke scho tel ook kon worden gekeurd. -In haar slotwoord dankte de presi dente de kok en zijn helpster hartelijk en ook slagerij Kalfsterman voor het aangeboden kopje koffie. Daarna wenste ze allen wel thuis. zijn bepaalde voorzieningen nodig: een regelmatige aanvoer van verse melk een koele bewaarplaats, b.v. een gekoelde toonbank of een koel- kist. een bruikbare verpakking die aan de eisen en verlangens van jeugd tegemoet komt. verschillende soorten en smaken om aan ieders behoeften en wen sen te kunnen voldoen. Dankzij een subsidie van het Minis terie van Landbouw en Visserij zijn sinds het schooljaar 1971-72 250 koel- kisten op scholen voor voortgezet onderwijs geplaatst. Naast de ver koop van allerlei andere dranken heeft melk daar al een zodanige plaats veroverd, dat thans dagelijks door 20 pet. van de leerlingen melk wordt gekocht. De deelneming is dui delijk hoger als de school verschillen de soorten en smaken levert. Voor het Ministerie is dit aanleiding ge weest om nogmaals een subsidie ter beschikking te stellen voor de plaat sing van een serie van 450 koelappa- raten. Stuit het van thuis meenemen van melk al op bezwaren, steeds minder leerlingen nemen tegenwoordig ook brood mee van huis. Tot nu toe is het enige alternatief koeken, chocola derepen en snoep met als aanvulling wordt, croquetten en patates frites van de goed florerende snackbars uit de omgeving. Als men voortdurend praat over het voorkómen van hart en vaatziekten, dat bij de jeugd moet beginnen, dan zullen de scho len hieraan moeten meewerken. Kan de school geen sandwiches of broodjes met goed beleg verkopen? Aan de or ganisatie van deze verstrekking zit ten inderdaad wat haken en ogen. De school kan echter ook deze maal- tijdverzorging uitbesteden b.v. aan een catering (is kantine) bedrijf. Een werkwijze die men al enige jaren kent bij veel bedrijfskantines en -restau rants. De warme maaltijd is hierna nog maar een kleine stap. De gang van zaken bij vele bedrijven heeft aange toond dat dergelijke ontwikkelingen zich in enkele jaren kunnen voltrek ken. De kring is daarmee rond: ou ders die op hun werk eten en Kinde ren die dit op school doen. Met het oog op de toekomst moet de school vooruitzien. De leerlingen weten vaak zeer goed wat een verstandige keus is wat betreft dranken en snacks. Laat de scholen er dan voor zorgen dat zij die goede keus kunnen maken. Inlichtingen over verstrekken* van melk op uw school kan men krijgen bij het Centraal Schoolmelkcomité, Cort van der Lindenstraat 7, Rijswijk (Z.H.). Telefoon: 070-98 55 50. Voor schoolkranten is een aan de jeugd aangepast artikel te verkijgen. Voor inlichtingen over maaltijdver strekkingen op scholen kan men zich schriftelijk wenden tot de afdeling groepsvoeding van het Voorlichtings bureau voor de Voeding,' Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag. Vanaf 13 november wordt de tweede fase van de 2Gc kinderposlzegelaktie ingezet. Op meer dan 400 plaatsen in ons land voornamelijk in post kantoren en warenhuizen, maar ook wel op andere trefpunten verschij nen fleurige kraampjes. Vrijwillige medewerksters van plaatselijke mité's brengen daar, naast <|e inmid dels verschenen kinderpostzegels, een De geregistreerde arbeidsreserve aan mannen is in het gewest Deven ter blijkens het overzicht van de ar beidsmarktsituatie van het Geweste lijk Arbeidsbureau, aldaar, in de loop van oktober met 31 gedaald tot een totaal van 572 ofwel 2,3 procent. Ver geleken met eind oktober vorig jaar is het aantal 71 lager. Het cyfer was toen 643 (2,5 procent). Van de daling van de werkloosheid hebben vooral de jeugdige werk nemers in de metaalsector geprofi teerd. Dank zij het goede weer in de afgelopen maand heet't het seizoen nog vrij weinig invloed gehad op de cijfers. Toch is uit de cjjfers in de bouw en in de landbouw af te leiden, dat het winterseizoen nadert. Het aantal aanvragen voor mannen ligt op een behoorlijk niveau. De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen is, na enkele maanden te zijn gestegen, gedaald met 17 tot 168 (1,7 procent). Het aantal aanvra gen is iets gestegen. Evenals bij de mannen hebben jeugdigen geprofi teerd van de grotere vraag. Het wa ren jeugdigen uit de kantoorsector. Van de 572 geregistreerde mannen, waren respectievelijk 18 en 20 werk zaam op A.W.- en S.W.-objecten, minder geschikten 188 en jeugdigen beneden 19 jaar 38, zodat het reëel beschikbaar aanbod van volwassenen 232 bedroeg. Aanbod vrouwen De geregistreerde reserve aan vrou wen bedroeg 168, waarvan respectie velijk 3 op S.W.-objecten en 16 minder geschikt, terwijl het aantal jeugdigen beneden 19 jaar 47 en het reëel aan bod volwassen vrouwen 102 was. De werkloosheid van jongeren is gedaald, die van personen boven de 50 jaar iets gestegen. De vraag be vindt zich op een behoorlijk niveau. De cijfers zijn aanzienlijk gunstiger dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De werkgelegen heid is stabieler. In de bouw zijn wat minder werklo zen dan in oktober 1972, maar de in vloed van het seizoen gaat op de cij fers inwerken. Vergelijking van de cijfers in de metaal met vorig jaar oktober laat zien dat de werkgelegenheid in deze sector nu veel gunstiger is. Het ni veau van de vraag is echter over het algemeen niet hoog. De geregistreerde werkloosheid per gemeente in het gewest onder de mannen is als volgt: (tussen haakjes de cijfers absoluut en in procenten van september)Bathmen 12 is 2,4 pet. (9 is 1,8 pet.), Deventer 433 is 2,6 pet. (464 is 2,8 pet.), Diepenveen 22 is 1,2 pet. (22 is 1,2 pet.), Holten 30 is 3,0 pet. (26 is 2,6 pet.), Olst 22 is 1,2 pet. (28 is 1,5 pet.) en Raalte 53 is 1,8 pet. (54 is 1,9 pet.). grote verscheidenheid aan wenskaar ten op tafel. De aktie is in september ingeluid door de schoolkinderen, die huis aan huis bestellingen hebben opgenomen voor zakjes kinderpostzegels en map jes prentbriefkaarten. De bestellin gen worden na 13 november thuisbe zorgd. Bij de kraampjes is er nu ge legenheid om eens rustig te neuzen in en te kiezen uit het volledige as sortiment wenskaarten, dat de aktie „voor het kind" op de markt brengt. De verkoop wordt tot eind december voortgezet. Kerst- en nieuwjaarskaar ten nemen uiteraard een belangrijke plaats in, maar er is ook een ruime keus aan kaarten die zowel voor za kelijke als privédoeleinden (felicita ties, korrespondentie, mededelingen, eeboorte- pn menukaarten) het hele jaar bruikbaar zijn. Daar zitten bij voorbeeld bijzonder fraaie tegel- en gravurereprodukties bij. Er zijn luchtpostuitvoeringan verkrijgbaar, waardoor het de koper mogelijk ge maakt wordt om vrienden en reia- ties in het buitenland met een stijl volle lichtgewicht-reproduktie te be denken. Bij dit alles valt vooral te bedenken dat de aktie een geweldig bedrag voor het kind bijeen pleegt te bren gen, vorig jaar ruim zes miljoen gul den. De opbrengst wordt ieder jaar verdeeld door het Nederlands Comi té voor Kinderpostzegels, over uit eenlopende maar broodnodige voorzie ningen voor kinderen, jonge en oudere Zo ging er in het afgelopen jaar geld naar inrichtingen (bijvoorbeeld voor een kinderboerderij in een dorp voor gehandicapte kinderen), naar ad- viesburo's voor ouders" en jongeren naar een kindercircus in een "grote stad. Ook naar het buitenland: onder andere naar een opvangcentrum voor wezen in Tanzania en, naar een spraakkliniek in Djakarta. Hopelijk zal de 26e kinderpostzegelaktie in nog ruimere mate konkreet kunnen bijdragen aan leefbaarheid voor kin deren. De kinderpostzegels zijn tevens ver krijgbaar bij alle postkantoren. De manies met biizonder mooie kaar ten zijn verkriisbaar bij: Mevr. Beiiers, Holerbere 13, mevr. v.d. Bovenkamp. Neerdorp 7. mevr Dekker, kantoor PTT, mevr. Enklaar. Jeurlinksweg 1. mevr. Fransen. Soar- renweg 8. mevr. Groenewoudt. Schou- tenstraat 46, mevr. van Pijpen. Hol- terenkstraat 8. mevr. Dteinhauer, mr. G. Vixseboxsestraat 33. RHENEN. Tot en met 3 maart 1974 wordt in het parkrestaurant van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen oen bijzonder interessante tentoonstelling gehouden onder ae titel „Twee miljoenjaar die renleven in Rhenen". Deze expositie is iedere dag geopend van 10 tot 17 uur. De tentoonstelling is georganiseerd door de heer dr. P. Sondaar, verbonden aan d Rijks Universiteit van de Domstad. Men kan er de ontwikkeling zien van het dierenleven in drie periodc-n, name lijk 1.7 miljoenjaar. 200.000 jaar en 100.000-10.00 jaar geleden. Naast deze „fossiele" tentoonstelling is er een „stenen" collectie samenge steld door Adriaan P. de Kleuver, omvattend de stenenontwikkeling in de genoemde tijdvakken. Beide on derdelen zijn unieke verzamelingen van fossiele bodemschatten. De bedoeling van de tentoonstelling in Ouwehands Dierenpark is er méér bekendheid aan te geven, dat in ons land zeer veel fossiele overblijfselen van zoogdieren uit het grijze verleden gevonden worden. Dat de mammoet en de wolharige neushoorn hier zo'n 10.000 jaar geleden algemeen voorko mende dieren waren blijkt uit het feit, dat deze zeer frequent uit de Maas als fossielen worden opgezogen. Het zal nog minder bekend zijn, dat zo'n 200.000 jaar geleden het nijlpaard bij Rhenen voorkwam en dat zo'n 1.7 mil joen jaar geleden apen, tapirs en ze bra's in Nederland een gewone ver schijning waren. De. bijzonder fris ingerichte expositie toont een keur van overblijfselen, ge vonden in Rhenen en omgeving, als mede in Rijn. Maas en in Tegelen. Bij het tentoongestelde fossiel-mate riaal js zoveel mogelijk een recon structie gegeven van het dier. De meest volledige vondsten komen uit de Maas. Van dit materiaal kon een skelet van een mammoet worden samengesteld. Het wordt niet. zoals meestal, staan de tentoongesteld, maar liggend. Dit geeft 'n natuurlijke weergave van hoe het dier in het verleden is be zweken.. en vaak hoe de Paleontoloog het als fossiel later weer terugvindt. Op deze tentoonstelling ligt het ske let van de mammoet op een nageboot ste rivierbedding. Er is in ons land een groot gebrek aan een Nationaal Natuurhistorisch Museum. Vele fossielen liggen opge slagen in wetenschappelijke institu ten, zonder dat deze voor het publiek toegankelijk zijn, hoewel er zeker een interesse bestaat bij velen, hoe Neder land er in het verleden uitzag en wat voor dieren er toen leefden. Daarom is het een prijzenswaardig initiatief van de directie van Ouwe hands Dierenpark om een dergelijke tentoonstelling te organiseren. Het is te hopen, dat rijksinstellingen dit ini tiatief zullen volgen, opdat meer bekendheid aan dit unieke materiaal wordt gegeven. Ouwehand heeft ten slotte nog een prijsvraag aan deze tentoonstelling verbonden met als inzet fotocamera's en fotografisch materiaal. De dr. Eduardo Mondlane-Stichting organiseert dit najaar een deken-ac tie voor de bevrijde gebieden van An gola en Mozambique. De mensen in deze gebieden hebben deze dekens hard nodig wanneer zij op de vlucht voor de bombardementen en beschie tingen van Portugese vliegtuigen in de openlucht moeten overnachten. In het brede comité, dat deze deken- actie aanbeveelt, hebben o.a. zitting mr. W. Aantjes, fractieleider van de A.R.P., Mr. dr. B. de Ga-ay Fortman, fractieleider PPR, dr. A. II. vd Heu vel, secretaris-generaal van de NH. kerk, mevr. dr. M. A. M. Klompé, de voorzitters van de drie vakcentra les en mevr. mr. J. Vorrink, minis- Op donderdag 22 november 20 u. opent de plaatselijke afd. van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Overijssel (PJGO) het winterseizoen met een bijeenkomst in 'café Kalf sterman. Op de agenda staat o.a. de belang rijke vraag „Wat gaan we in het aan komende seizoen doen?" De PJGO gaat deelnemen aan volleybal- en voetbal, veldlopen en wil zich inzet ten voor beter milieubeheer maar er moet meer gebeuren, vandaar de vraag van het bestuur „Wie heeft sug gesties?" Alle leden worden op deze vergade ring verwacht en nieuwe leden (mi nimum leeftijd 15 jaar) zijn heel har telijk welkom. ter cultuur recreatie en maatschap pelijk werk. In de laatste kerkeraadsvergadering deelde de diaconie mede f 250,- voor deze deken-actie ter beschikking te stellen, terwijl desgevraagd het Hol- tens Fonds voor Internationale Hulp verlening eveneens f 250,voor dit doel wilde geven. In aansluiting daarop besloot de ker keraad alle gemeenteleden op te roe pen een bijdrage voor deze deken actie te storten op giro 875587 van de Rabo-bank te Holten ten gunste van „Werelddiaconaat" met vermel ding Deken-actie' èn ook de gemeen teraad te verzoeken voor deze deken actie bij te dragen. Zij die in goede staat verkerende de kens willen geven worden verzocht die voor deze actie in te leveren bij diaken G. W. Knapen, Larenseweg 3. Helpt allen mee deze deken-actie in Holten tot een succes te maken. Een over-dress geejt vele mo gelijkheden tot combineren: met een coltrui of met verschil lende typen blouses. Het model is uitgevoerd in Wolmerk - Shetland (Dick Holthaus).

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 7