Ouderavond Dorpsschool genoot van dia's Haarbewoners maakten kennis met Partij van de Arbeid Plantsoenen en speel- terreintjes in JDe Haar' LEVENSGEVAARLIJK Sinterklaasfeest nadert Uit het leven van ds. Willem Staverman Machtig veel plezier in Holten INGEZONDEN Bescherming waterwingebied Misschien ook busstop Markt te Rijssen INGEZONDEN Buurtvereniging opgericht (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Nieuw griepvaccin vrijgegeven Rat tenbes trij din g Hervormd predikant te Holten van 1794-1798 Vrijdag 16 november 1973 9 Het Bestuur Van de Afdeling Holten van de Partij van de Arbeid heeft de vorige week vrijdagavond een „kennismakingsavond" voor alle bewoners in „De Haar" belegd in de pas gereed gekomen en speciaal vcfor vergaderen zeer verantwoord ingerichte boven zaal van Hotel Vosman. In zijn woord van welkom tot de overigens niet zo talrijk opgekomen genodigden in de Haar werd dezelfde avond een schoolvergadering gehouden stelde voorzitter Pronk met nadruk dat bij het bestuur, aan het beleggen van deze avond geenszins politieke reclamedoeleinden ten grondslag hebben gele gen (hoewel hij nieuwe leden graag zou verwelkomen), maar dat bestuur en raadsfractie behoefte hadden van de Haarbewoners te vernemen wat er zoal leeft in deze nieuwe woonwijk met betrek king tot het woonklimaat. „Het is dus de bedoeling, dat u degenen bent, die vanavond het woord gaat voeren, zodat een goede dialoog tot stand komt tussen kiezers en gekozenen" aldus de heer Pronk. Na het aanbieden van een consump tie en het persoonlijk voorstellen var de aanwezige bestuurs- en fractiele den, werden de aanwezigen geïnfor meerd over de samenstelling van de gemeenteraad en het dagelijks be stuur der gemeente en de politieke verhoudingen in Holten. Daarna werden gesprekken gevoerd over een scala van onderwerpen. Eensluidend bleken de bewoners zich zeer happy te voelen in de Hol- tense leefgemeenschap in het alge meen en de nieuwe woonwijk Haar" in het bijzonder. Met name de kwaliteit van de woningen bleek aan ieders wens te voldoen, al merkten sommigen wel op van oordeel zijn, dat, met name de gehorig heid", van de woningen in de Cana da- en Churchillstraat, voor verbete ring vatbaar zouden zijn geweest. Tuinaanleg De tuinaanleg in de Canada- en Churchillstraat bleek het middelpunt van ieders kritiek. Graag zouden de bewoners van die straten zien, dat het thans enkel aanwezige struikge was, deels zou worden vervangen door gazons en de tuinaanleg overi gens zodanig zou worden gewijzigd, dat de voorramen beter bereikbaar worden voor het zemen, door het leggen van tegels. Verder zag men in die straten graag wat meer open bare verlichtingspunten geplaatst. De verlichting van de Haar vond men aan de zuinige kant. Ten aanzien van deze verlichting merkte fractievoorzitter Kaan op dat dit reeds de aandacht van zijn fractie had en dat dit, tijdens een die middag gehouden vergadering van de energiecommissie reeds aan de orde was gesteld. Graag zagen alle aanwezigen de buslijnen van de OAD via de Haar geleid. Met name voor de bewoners van het bejaardencentrum achtte men de afstand naar de thans dichtst bij- zijnde bushalte (OAD-station) te ver om, lopend, te overbruggen. De fractie stelde voor, ten einde de behoefte hieraan te peilen, een enquête te houden onder de bewoners. Boerderijtjes Algemeen werd gepleit voor het behoud van de twee in de Haar nog aanwezige boerderijtjes, omdat deze een romantische charme en een his torische oorsprong van de niéuwe woonwijk weerspiegelen. De heer Kaan antwoordde dat de kosten van restauratie vermoedelijk dermate hoog zullen uitvallen, dat ze, ook al in het licht van de historische waarde, een te zwaar wissel op het gemeentebudget zullen trekken. „De discussie hierover is nog volop gaan de", verklaarde hij. Tussen diverse woningen in de Ca nada- en Churchillstraat liggen thans nog diverse braakliggende stukjes grond, waarover men graag de be stemming wilde vernemen. Speelplaatsen De heer Kaan antwoordde, dat deze stukjes zijn bestemd voor aanleg van peuterspeelplaatsjes, terwijl de stuk jes grond, gelegen tegenover het be- jaardenteehusi en hoek Aaltinksweg- Kon. Wilhelminastraat (waar de bouwloodsen stonden) zijn bestemd als speelplaats (trapveld) voor de grotere schooljeugd. Met betrekking tot de Aaltinksweg, deelde de heer Kaan nog mede, dat deze meer zal worden rechtgetrokken en verbreed tot circa 6 meter, ter betere ontsluiting van de langs de spoorlijn gelegen, voor industrieves tiging bestemde, grond. Stank Er blijkt behoefte te bestaan aan het aanbrengen van een plattegrond van Holten bij het N.S.-station of in het centrum van het dorp, omdat veel bezoekers de weg naar de Haar moeilijk kunnen vinden. De straataanduiding in de Ab Jan sen-, Nagelhout- en Kenemansstraat blijkt thans verwarring te stichten. Gevraagd werd aldaar meer straat naambordjes aan te brengen. De bewoners van deze straten zou den graag wat dichterbij een brieven bus geplaatst zien door de PTT. Gevaar Verder wordt door de bewoners ge steld dat, bij het verdwijnen van het verkeerspleintje tussen de Nagelhout en de Ab Jansensstraat, aldaar, een verkeerssituatie is ontstaan, welke niet geheel van gevaar is ontbloot, terwijl de verbinding Nagelhoutstraat- Larenseweg zelfs gevaarlijk geacht wordt, vanwege de daar aanwezige blinde muur. Hierop werd geantwoord dat het niet gewenst is hierin grote verande ringen aan te brengen, omdat dit tot gevolg zou hebben dat aldaar, door automobilisten, harder zou worden gëredén, hetgeen een nog groter ge vaar zou inhouden. Het in dit buurt aanwezige voetpad tot rijbaan om te bouwen zou tot gevolg hebben dat de peuterspeelruimte geheel zou ver dwijnen. Door de huidige situatie wor den automobilisten gedwongen tot langzamer rijden, aldus de fraktie- woord voerders, welke overigens graag bereid bleken eén en ander nog eens nader te bezien. Nieuws Ten aanzien van gemeentelijke plan nen in het algemeen, werd gevraagd hierover het nieuws bij de burgers thuis te bezorgen (bijvoorbeeld via hel Holtens Nieuwsblad). „Het koml er bij de burgers in de regel niet van om, ten gemeentehuize, kennis te gaan nemen van de aldaar ter inza ge liggende plannen, ook al is hier voor voldoende belangstelling bij de bewoners aanwezig", zo 'werd ge steld. De spoorwegovergang naar het sportterrein „Meermanskamp" bleek een doorn in het ieders oog. De fraktie deelde hierover mede dat de kosten van een betere beveiliging dermate hoog zijn dat realise ring daarvan voorlopig niet mogelijk is. Hierop werd prompt de opmer king geplaatst: „Dan wordt het tijd dat op die plaats een paar dodelijke ongelukken gebeuren. Het is alityd weer opmerkelijk hoe snel in zo'n ge val wel geld beschikbaar kan wor den gesteld", hetgeen door de fraktie (met een beamend schouderophalen) voor gezegd werd gehouden. De wens werd geuit om in de toe komst. meer van dergelijke, verhel derende voorlichtings- en contact vergaderingen worden gehouden, bij voorkeur in samenwerking met frak- tieleden van andere partijen. Bestemmingsplannen Desgevraagd werd door de heren Op zaterdag 3 november hebben bestuur en raadsfractie van de Partij van de Arbeid een bezoek gebracht aan het complex „De Haar" en daar voonal de situatie van de speelgelegenheid bekeken. De fractievoorzitter, de heer Kiaan,<had hierover aan B. en W. een drietal vragen gesteld over speelterreintjes voor kleinere kinde ren, het behoud van de houtwal aan de Klompsweg en over de voorrang van het gereedmaken van de 9 speelterreintjes in het gedeelte tussen Kon. Wilhelminastraat en het Industrieterrein. In een uitvoerig antwoord zeg gen B. en W., dat „De Haar" in een zeer snel tempo is volgebouwd met systeemwoningen. Gelijk met de wo ningen hadden ook de tuinen in ge reedheid moeten worden gebracht. Men heeft te lang tegen de onver zorgde voortuinen moeten aankij ken. Aangezien de gemeente ook behalve van de 98 woningen het on derhoud van de gemeenschappelijke voortuinen heeft, is het van het groot ste belang, dat deze voortuinen goed worden aangelegd. Men is sterk aan het jaargetijde gebonden. Reden dat aan het gereedmaken van de plant soenen nog zeer weinig is gedaan. Omdat nu juist de speelplaatsjes in het groen zijn geprojecteerd is het. dus vanzelfsprekend, dat het maken gebeurd als het werk gereed is en ze niet kapotgereden kunnen worden. Momenteel is men begonnen. De speelplaatsjes zijn thans uitgewerkt in kaart en in het bezit van gemeen tewerken. De kredieten zijn verstrekt. Men gaat de zaak thans afwerken, deels aangenomen, deels door eigen mensen. De wal wordt uitgebouwd. De vraag is of de jeugd er uit te houden is. Tussen Kon. Wilhelminastraat en Houtweg komen 6 speelveldjes, waar van 2 gereed. Tussen Larenseweg en Houtweg (98 woningen) komen 5 speelplaatsjes en 3 grasveldjes. In totaal 9 gepland waarvan 2 gereed, voorts 5 grasveldjes voor divers ge bruik, 2 trapveldjes voor de oudere jeugd en nog speelgelegenheid bij K.B.O.-school. Men hoopt het komen de voorjaar alles gereed te hebben. Op korte termijn is er niet zo gemak kelijk aan te voldoen. De heer Kaan (PvdA) zou de houtwal willen afslui ten voordat zij waardeloos wordt, 't Begint nu al een stortplaats te worden. De heer Wansink (Gem. Bel.) advi seerde een trapveldje aan te leggen op het industrieterrein. „B. en W. gaan binnekort een be spreking houden met het bestuur van de onlangs opgerichte buurtvereni ging", deelde de burgemeester mee. „Dan gaan we praten met een ge deelte van de Haarbewoners", zei de heer Meerman (PvdA), die liever had gezien, dat B. en W. het verzoek van de raad, onlangs nog door de heer Nijkamp herhaald, om een avond te beleggen met alle buurtbewoners, hadden ingewilligd. „Het lijkt het college elegant om met die aanvragers te praten, want het is by ons goed overgekomen, dat er een buurtvereniging is", antwoord de de burgemeester. De heer Kaan (PvdA) was van oor deel, dat B. en W. zo elegant hadden kunnen zijn om aan het verzoek van de raad te voldoen. De heren Westerik (CHU) en Nij kamp (AR) waren van oordeel, dat met de buurtvereniging een goede planning kan worden gemaakt als het bestuur daaraan meewerkt. De heren Wiggers (AR) en Wansink (Gern. Bel.) wezen op de slechte toe stand van het ene boerderijtje. Men moei snel handelen, want de aftake ling is vergevorderd. De heer Wan sink wilde dit boerderijtje maar af breker en het andere bewoond door fam. Boersma, restaureren. De burgemeester deelde nog mede, dat het verzoek om een busstop in „De Haar" bij de O.A.D. een goed oor heeft: gevonden. Zodra de Aal tinksweg klaar is, wil men de zaak nader bezien. Het initiatief is uitge gaan van de heer A. Nekkers „de rei zend ambassadeur" van de VVV, al- du» (je burgemeester. Pronk en Kaan een uitvoerig over- zich gegeven omtrent de verdere uitbreidingsplannen richting Borkeld en Look. Hierbij stelden beiden, dat bij verdere uitbreiding hun voorkeur •"tgaat naar de bouw van goedkope >e woningwet-woningc-n, „Het is te gek om over te spreken dat van de 300 woningen in de Haar de eigen inwoners geen gebruik kon den maken vanwege de veel te hoge huren", aldus de heer Pronk. In zijn slotwoord verzekerde voor zitter Pronk de aanwezigen goede nota te hebben genomen van hun op merkingen en wensen en bood aan wezigen, overigens geheel vrijblij vend, een reclamefolder van de Par- tij van de Arbeid aan, welke, aan dui delijkheid niets te wensen overla tend, rood van kleur was en als titel droeg: „Uw hart zit links". Aangevoerd: 214 varkens. Prüzen: 214 varkens van f 116, tot f 123,- per stuk. Algemeen overzicht: handel rustig, nauwelijks prijshoudend. Als logisch vervolg op de geweldig goed geslaagde festiviteiten van 5 september jl. werd in de Burg. van der Borchstraat het startschot gege ven voor de oprichting van een buurtvereniging. Veel buurtverenigingen functioneren reeds goed; wij hopen dat er nog meer zullen komen, om de band tussen het huisgezin aan het begin en het eind van de straat te verste vigen. Veelal kennen wij elkaar niet, omdat die bewoner nu toevallig nog niet zolang in „onze" straat woont. We moeten echter met elkaar veel ge zellige buurten en straten in Holten maken, desnoods met alle besturen van de buurtverenigingen om de ta fel gaan zitten. Het zou toch best mogelijk kunnen zijn, dat we geza menlijke problemen hebben? Boven dien kunnen er ervaringen worden uitgewisseld. De Burg. hier van der Borchstraat wil aan meewerken. Onze bestuursleden, die zich met deze taak willen belasten zijn: voor zitter H. Nijland; penningmeesteres- se mevr. M. Bosman-Vruggink; leden mevr. A. Beltman-Slotweg en Her man Smit jr. secretaris buurtver. Burg.v.d. Borch straat J. Meijer. De heer Wansink (gem. bel.) heeft b. en w. een tweetal vragen ge steld. Zyn eerste vraag betrof de ont- werp-verordening provinciale be scherming waterwingebieden, waar bij het verboden is bestrijdingsmidde len en organische meststoffen aan te wenden. De heer Wansink wilde we ten, welke de consequenties zijn voor de landbouwers, die grenzen aan de waterwingebieden in het Neerdorp en in Espelo. B. en W. antwoordden uitvoerig, dat er drie beschermingsgebieden zijn t.w. Ie de grond zelf van het water wingebied, 2e een strook van plm. 400 om dit gebied en 3e een zóne rondom het 2e gebied. Door de ge organiseerde landbouw zal hierom trent een z.g. witte lijst worden op gesteld. Het is verboden in het 2e be scherm ingsgebied vaste en vloeibare afvalstoffen, faecaliën en andere mest dan wel kunstmest te storten, te bewaren te vervoeren en leidingen aan te leggen. Het verbod geldt niet voor a. het storten van natuuurlijke mest, dan wel kunstmest voor normale bodem exploitatie en b. het vervoeren van vloeibare of vaste afvalstoffen, fae caliën en of andere natuurlijke mest en kunstmest in vuilnis- of andere voor vervoer geschikte wagens. Opgemerkt werd nog, dat het nog maar een ontwerp-verordening is, welke ter visie heeft gelegen en dat hierin nog veranderingen kunnen wor den aangebracht. De heer H. Rietberg (CHU), merk te naar aanleiding van dit antwoord op, dat het toch wel gewenst is in de ze de vinger aan de pols te houden. Deze verordening geldt voor de hele provincie. De provinciale landbouw organisaties hebben gezamelijk tegen de inhoud geprotesteerd. De voorzitter wees er op, dat deze discussie buiten de orde is. Deze ma terie ligt niet op het gebied van de gemeentelijke huishouding. Wethouder Rietberg voegde daar nog aan toe, dat het gemeentebestuur toch geen machtsmiddelen bezit om hier Lets aqn te doen. Op de tweede vraag van de heer Wan sink hoe het staat met het Schepers voetpad (naar de Holterberg) deelden B. en W. mede, dat er twee voetpa den in de ruilverkaveling liggen, waar over nog geen beslissing genomen is. Ten aanzien van het Schepersvoet pad is nog geen overeenstemming bereikt door schriftelijk overleg. Het college is voornemens opnieuw het overleg te openen. Deze week hebben wij, via all' persmedia er kennis van kunnen nemen dat het nationale voetbalteam der Sovjets bedankte voor de om, in het kader van de voorronden van het wereldkampioenschap voet bal, de returnwedstrijd te spelen in het stadion te Chili waar zich kort te voren hartverscheurende moordpar tijen, door de daar heersende junta, hebben voorgedaan. Teneinde dit sta dion voor deze wedstrijd te ontrui men weren vele van de daarin aan wezige gevangenen nog gauw even afgemaakt en de rest in nog beroer dere omstandigheden afgevoerd. Deze, (uiteraard van staatswege opgelegde) weigering, van de Sov jets kon niet anders dan tot gevolg .hebben dat de Russen van verdere deelneming werden uitgesloten en dat de Chilenen daardoor automatisch werden geplaatst voor deelneming aan de eindronden. Zo op het oog lijkt dit van de Sov jets dus een zeer sympathiek gebaar, ware het niet dat de Chilenen, om de zelfde redenen hadden kunnen weige ren de reeds eerder gespeelde wed strijd in de Sovjet Unie te komen spe len. Immers, is de Sovjet Unie niet zelf het schoolvoorbeeld van diktatuur? Waarom wordt door haar de Ber- Üjnse muur zo hoog en hermetisch gesloten gehouden? Kent de Sovjet Unie niet haar politieke strafkolo niën in de Oekraïne? Was de rol die de Russen in Hongarije en Tjsecho- Slowakije hebben gespeeld dan zo netjes? Waarom staan elke dag zo veel Joden te dringen om, met ach terlating van alle bezittingen, de Sov jet Unie te verlaten? Hoe handelt Rusland met haar intellectuelen? Dit alles voor ogen nemende is het duidelijk dat aan deze weigering en kel politieke motieven ten grondslag hebben gelegen, omdat, uitgerekend de Sovjet Unie zeer veel boter op haar hoofd draagt als het gaat om diktatuur. Natuurlijk neemt een en ander het schandelijke gebeuren in Chili niet weg. Verre van dat zelfs! Het wijst die schande alleen nog eens duidelijk aan, hetgeen op zichzelf een goede zaak is. Doch wanneer de Russen, politiek en sport, zonodig op één lijn wensen te zien geplaatst, dan rijst wel de vraag of iedere sportieve ontmoeting met de Sovjets niet evenzeer moet wor den geweigerd. Deze woorden van kritiek meende ik te moeten plaatsen omdat ik op het sportterrein Meermanskamp en ook elders, woorden van waardering aan het adres van de Russen meen de op te vangen hetgeen mij, als zijn de levensgevaarlijk voorkwam. On-oprecht en leugenachtig In alle landelijke dagbladen van vrijdag 9 november j.l. publiceerde dr. L. de Jong (direkteur van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie) een „Open Brief", gericht aan het adres van Minister v.d. Stoel. In deze brief beschuldigt dr. De Jong de Mi nister van onoprechtheid en leugen achtigheid. Op dinsdagavond 6 november kwamen de ouders van de elerlingen der ol. Dorpsschool bijeen in de hal van het schoolgebouw voor de zogenaamde za kelijke ouderavond. In het voorjaar "was er een feestelijke belegd in Irene, waarbij de kinderen op de planken waren geweest. Om 8 uur opende me vrouw F. M. ter Doest-Bos de vergadering als vice-presi-dente. daar de heer H. J. Arfman verhinderd was. Zij heette ouders en genodigden van harte welkom. In het bijzonder wekte ze de ouders op, om met suggesties te ko men wanneer daartoe aanleiding is. Het contact met de oudercommissieleden wordt zeer op prijs gesteld. Hierna kreeg het schoolhoofd, de heer B. H. Brouwer gelegenheid om een paar schoolaangelegenheden te bespreken Hij bracht het schoolkrantje ter sprake. De heer G. J. van 't Holt verzorgde dit contactorgaan steeds op eminente wijze, aldus de heer Brouwer. Bij al het schoolwerk, dat er in deze tijd te verzetten valt, is hulp van ouders, die vlot kunnen typen of stencillen welkom. T.z.t. wordt gaarne reactie ingewacht. Wat het Sinterklaasfeest betrof merk te spreker op, dat de vierde klas dit jaar niet mee naar de Deventer Schouw burg kan gaan, daar men met plaatsruimte te kampen heeft. Alleen 5 en 6 komen in aanmerking. Men zal proberen de derde en vierde klassen van de openbare scholen te Holten iets anders aan te bieden Collectelij sten Evenals andere jaren worden de col- lectelijsten weer aangeboden aan de voorstanders van openbaar onderwijs en niet alleen aan ouders van school gaande kinderen. Dit is in het verle den steeds zo geweest, waardoor het bedrag per kind, dat door Sinterklaas kan worden aangeboden, zeer gun stig ligt. Mevrouw E. Dissevelt-Schilperoord, secretaresse van de oudercommissie, heer J. A. Aanstoot presenteerde een overzicht van de inkomsten en uitga ven van de ouderkas over het af gelopen jaar. De kascommissie deelde bij monde van de heer J. A. Schoo ien mee, dat alles was nagezien en in orde bevonden. In de commissie van drie nam nu, op verzoek, de heer G. J. Brinks zitting, daar er tel ken jare iemand dient te worden ver vangen. Verkiezing Mevrouw Ter Doest lichtte het punt verkiezing even toe. Bij enkele can- didaatstellingen zijn de aftredende heren Aanstoot en Arfman herkozen. daar geen tegencandidaten zijn ge steld door de ouders. Daar me vrouw Dissevelt niet meer tot de ou ders der Dorpsschoolleerlingen be hoort, is zij niet herkiesbaar. De ou dercommissie stelde een dubbeltal voor aan de ouders, doch men is vol komen vrij z'n stem uit te brengen op een andere ouder, aldus mevrouw Ter Doest. De stembriefjes werden rondgedeeld, opgehaald en in de pau ze belastte een viertal ouders zich met het bepalen van de uitslag. De dames Bruggeman en Nijland. die op het dubbeltal stonden, bicken bijna ieder evenveel stemmen te hebben veroverd. Met een kleine meerder heid won mevrouw Nijland (Gaar- denstraat 15) en zij was bereid zitting te nemen in de oudercommissie. In middels was de rondvraag aan de orde gesteld. Gevraagd werd naar de mogelijkheid van collectieve on gevallen verzekeringen, zoals dat op veel scholen gebeurd. Opgemerkt werd, dat een W.A.-verzekering al leen de schade vergoed, wanneer aan anderen schade is toegebracht. Scholieren-ongevallen-verzekeringen keren aan de verzekerde gelden uit, wanneer deze zelf Lets overkomt, ook bij invaliditeit en in geval van over lijden de kosten van geneeskundige behandeling, doch de materiëlescha- i eigen de met. Er werd voorts gevraagd naar eventuele aanvulling van de ouderkas. Dit gebeurt door een bij drage te vragen aan de ouders, indien nodig. Voor de koffiepauze aanbrak, bracht de presidente hulde aan de scheidende secreteresse, die zes ja ren lang haar beste krachten met toewijding gaf aan het oudercom missiewerk. Zij dankte haar hartelijk voor alles en bood een ingelijste kleu renfoto van de Dorpsschool aan, ver gezeld van de beste wensen. Na het eerder gepresenteerde jaarverslag, had mevrouw Dissevelt reeds een af- scheidspeechje gehouden, waarin ze de ouders dankte voor het in haar gestelde vertrouwen gedurende die zes jaren en de medecommissieleden voor de ondervonden vriendschap en samenwerking. Ze heeft het bijzon der op prijs gesteld op deze wijze na der kennis te kunnen nemen van di verse schoolaangelegenheden en acti viteiten. Het Grote Vijfseptember feest Na de pauze vertoonde de heer Brouwer zijn serie kleurendia's over het zo bij uitstek geslaagde feest ter gelegqnheid van het 25-jai-ig rege ringsjubileum van koningin Juliana. Het leggen van de laatste hand aan de straatversierring rond de Dorps school, het hijsen van de Oranjeboom op het Wansinkplein, de kinderspelen, de straatversiering, de grote optocht, de zeskamp en het vuurwerk boeiden opnieuw de aanwezigen. Er werd vqor afwisseling gezorgd door het to nen van rustig grazende koeien, die van geen feest wiste- doch zeer te vreden schapen. Ook slapende var kens nieuwsgierig kijkende kalveren en paarden waren zeer tevreden over Hare Majesteits regering, aldus het commentaar van de heer Brouwer. Zelfs wolven in het museum Piet Bos huilden hun vreugde uit, dat ze zich daar ongestoord in een paradijs van vogels en kleine zoogdieren bevon den, waar het hun aan niets ontbrak. Er waren 200 dia's in deze serie op gelegd. Veranderingen laatste 25 jaar Er kwam nu nog een toegift van een paar honderd dia's, waarbij eni ge veranderingen tijdens Hare Ma re Majesteits regering te Holten op het scherm werden vertoond. De huisjes langs de oude Sikkenstraat, de armhuisjes aan de Pastoriestraat, de bakkerij van de firma Wansink, de winkel van Wonnink, de synago ge in de Smidsstraat., de oude Dorps school, de grote lindeboom bij boer derij „Den Hollander", de ploegende boer Aaftink naast de kleuterschool aan de Tuinstraat, het huisje van de familie Bargboer op de Kol, de wo ning van de heer Pieffers met de bloeiende appelbomen, de brandende molen van „Dick van Guus" aan de Rijssenseweg, dit alles riep bij de oudere Holtenaren wel heimwee op naar hetgeen niet meer is! Het oude huisje van mevrouw Otter en de wei de met schapen van Temmink in de Haar Hoe is alles veranderd. E-8 kwam, de ruilverkaveling deed een zeer diepe ingreep in het land schap. Boomwallen verdwenen in het Holterbroek en gaven het een polder achtig uiterlijk. De kaden van de Schipbeek werden kaal. Alle bomen gingc voor de bijl. Zandwegen wer den verhard, zodat de bewoners in het najaar tijdens de regenperioden min der ongemakken hebBen te verduren. Oude slingerbeekjes, de Arkelstein- weg. de Manenschijnsweg en de Bo- terbeek, zoals de vroegere generaties hem kenden, riepen tal van herinne ringen op. Waterhoentjes konden hun nesten maken langs de ruige be groeide wallen. Een fel contrast hier mee toonden de bespotten slootkanten alles doods en zonder groen Meerkoetennesten langs de Cats- plas, kievitsnesten in het Broekland. De Bergruiters draafden over de wei de van Twenhaar en namen de hin dernis. Scholieren legden zwemproe- ven af of sprongen van de hoge duik- plank. De zonneweide krioelde op mooie middag van de zonnebaders. Dan zag men de Heidemars starten onder leiding van de heer Voortman Overblijvende kinderen verkruimel den een partij aangekocht oude bro den in de hal van de school voor de vogels, nadat ze zelf de inwendige mens hadden versterkt. De politie haalde de klaargezette zakken op om ze naar de voerderplaatsen te bren gen. De heer Slettenhaar liep met een kruiwagen vol kleurig gebundelde kranten naar school, samen met z'n kleindochtertje Dinie, om mee te hel pen met de papieractie. Dan kwamen Canadese pelgrims naar Holten, de koningin en ook prin ses Beatrix. Kinderen, met vlaggen getooid, trokken door de straten na de geboorte van Prins Willem-Alexan- der. Het vreugdevuur laaide hoog op Schoolfeesten van 1957 werden ge toond. Veel leerlingen uit die tijd zijn al weer getrouwd! En dan het grote Dorpsschoolfeest van 1964 met de broodmaaltijd in de hal,"waaraan hon derden kinderen deelnamen. De Kol- school bestond toen nog niet ..Vroe ger personeel met namen als Boering, Wolters, Feith, Runneboom, Tjepke- ma, Wilmink, Wilpshaar, Ham, Maas. Er moest een keuze worden gedaan uit het rijk voorziene archief en die keuze was deze keer afge stemd op de Dorpsschool, uiteraard. De presidente roemde aan het slot van de avond de keuze en de kwali teit van de dia's. Zij bedankte de heer Brouwer hartelijk voor zijn bij drage tot het welslagen van deze j avond en sloot de bijeenkomst. I De Minister had zich, tijdens de al gemene beschouwingen op de Rijksbe groting '74, achter de rechten van Is raël als natie opgesteld, terwijl hij enige dagen daarna de zogenaamde „Verklaring van de Negen", betref fende het Midden-Oosten, honoreerde. Een verklaring die eenzijdig vredes- eisen stelt aan Israël. Middels dit schrijven voel ik mij verplicht de Heer De Jong van gelijke onoprecht heid en leugenachtigheid te beschul digen! In zijn brief stelt de Heer De Jong namelijk (citaat): „Een kwart eeuw lang bent u zich bewust geweest dat de bescherming van Israël, als veilig tehuis voor het joodse volk. een ereschuld vormt voor Europa, dat gedoogde dat zes miljoen joden uitgeroeid werden". Wanneer de Heer De Jong kennis genomen heeft van de feiten, moet hij toch weten dat. met name Neder land, het waarachtig niet heeft goed gevonden (gedogen) dat de joden werden uitgeroeid! God dank hebben vele Nederlanders in die dagen de moed opgebracht om, ondanks het direkt daaruit voortvloeiende levens gevaar voor zichzelf, joden bij hen te laten onderduiken. Nog zie ik de burgers uit ons dorp, radeloos en dijkbleek van woede, toe zien hoe joodse medeburgers de overvalwagens werden ingetrapt. Maar wat kon men anders doen dan lijdzaam en vol afschuw toezien? Met name Nederland heeft op dit punt geen ereschuld in te lossen, al is het achteraf altijd makkelijk te stellen dat we meer hadden kunnen doen! Gedogen komt pas aan de orde wanneer men middelen heeft om. zonder gevaar voor eigen leven, iets niet toe te laten Die middelen waren in die dagen niet voorhanden, van daar mij beschuldiging aan zijn adres van onoprechtheid en leugen achtigheid! Waar was Meneer De Jong overi gens zelf in die dagen? Wat heeft hij gedaan om de Nazimoorden te voor komen? Verder gedoog ik het ook niet dat de Heer De Jong zijn kritiek concen treert op het hoofd van Minister Van der Stoel alleen! Tijdens de hiervoor genoemde alge mene beschouwingen stelden vrijwel alle politieke partijen zich duidelijk achter Israël op, evenals de regering zelf. Toen, als represaille, daarop van Arabische zijde de olieboycot kwam, waren de woordvoerders van deze partijen blijkbaar hun eerder gedane verklaring op dit punt volkomen ver geten en hadden zelfs de brutaliteit het de Minister kwalijk te nemen dat hij zich zo openlijk achter Israël had opgesteld! Onder druk van buitenaf en ter wille van het landsbelang werd onze Minister daarna gedwongen de ver- Het Rijks Instituut voor de Volksge zondheid heeft vandaag meegedeeld, dat het nieuwe vaccin Mutagrip is vrijgegeven. Dit vaccin van het Pasteur-Instituut te Parijs, dat in Nederland wordt gedistribueerd door SARVA Neder land. heeft als entstof een voorsprong op de natuur van vijf jaar, waardoor zowel de huidige als de toekomstige varianten van het influenza-virus be streden kunnen worden. Burgemeester en wethouders van Holten vestigden er de aandacht op, dat voor rekening van de gemeente de heer F. J. Vorkink, Beuseberg 140, alhier de bestrijding van ratten verzorgt. Alle ingezetenen kunnen ter bestrij ding van last of schade van ratten daartoe gratis hulpverlening inroepen van de gemeentelijke rattenbestrij- der. Aanvragen hiertoe dienen uitsluitend te worden gericht aan het bureau van gemeentewerken tijdens de kan tooruren (tel. 1471). Holten, 16 november 1973. Burgemeester en wethouders voor noemd, W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris. klaring van „de negen" te onderteke nen, omdat duidelijk werd dat de Arabieren onze economie kunnen ma ken en breken, terwijl wij als natie te klein en te onmachtig zijn tot het ne men van tegenmaatregelen. Dat on dertekenen wil niet zeggen dat de Mi nister het bestaan van Israël als zelfstandige natie niet meer erkent. De verklaring behelst alleen een aan tal vredeseisen welke (dat zij toege geven) eenzijdig aan Israël worden gesteld. Derhalve doet dit niets af aan de integriteit van de Minister als persoon! In zijn hart staat de Minister, even als het leeuwendeel van ons volk, voorzeker nog achter de rechten van Israël als zelfstandige natie. Hier aan te twijfelen is onoprecht c-n dus ook een leugen! Wel had, ook Israël, wat meer kun nen doen aan de eveneens niet weg te cijferen rechten van de Palestij- nen. Dat ontkennen zou eveneens een leugen zijn. In zijn brief rept de heer De Jong over dit aspect niet en dat is een stilzwijgende leugen! Wanneer meneer De Jong van me ning is, kritiek te moeten spuien, wordt de vraag interessant of dit niet in de allereerste plaats aan het adres van de Nederlandse politieke partijen dient te geschieden. Niet om dat deze zich aanvankelijk achter de rechten van Israël hadden ge schaard, maar meer omdat zij, na de olieboycot, zo snel het roer wisten te wenden! Partijen waarin, schande genoeg, ook zich Christen noemende personen zitting hebben. D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, Holten. Egbert Staverman, de bet-overgrootvader van bovengenoemde Holtense predikant, komt met zijn broers Berent, Hindrick en Jan reeds in 1652 voor in het lidmatenboek der kerk van het Twentse stadje Ootmarsum. Omwille van hun religie zijn ze de plaats Rheine in het Duitse graafschap Bentheim ontvlucht. Berent, die als diaken in de kerkeraad vertegenwoordigd was, werd in 1657 benoemd tot ouderling. Vier jaar later werd hij als zodanig opge volgd door zijn broer Hindrick, burgemeester van Ootmarsum- Egbert, eveneens eerste burger van Otmarshem, het heem van Odomar, was getrouwd met Geertruit van Bevervoerden, waarschijnlijk beho rend tot het geslacht van die naam, dat in Twenthe groot aanzien genoot en in de landsheerlijke periode bij de bisschoppen van Utrecht zeer goed stond aangeschreven. Egbert en Geertruit hadden drie kinderen, waarvan ik in dit artikel alleen de zoon Reind behoef te noe men. Deze wordt op 11 mei 1673 ver meld als „ledemaet der gerefor meerde gemeente Jesu Christi tot Oetmarsum." Hij trad op 29 septefn- ber 1679 in het huwelijk met Marga- reta Glaserus, dochter van wijlen bur gemeester Joris Glaserus. Hij her trouwde op 12 december 1683 met Aeltjen Tydeman. Uit de tweede echtverbintenis wer den zeven kinderen geboren, waarvan voor het trekken van een rechte af- stammingslijn de zoon Jan Reijnt van belang is. Hij werd gedoopt op 3 mei 1699 en legde met Pasen 1717, dus op 17-jarige leeftijd, belijdenis des ge- loofs af. Op 20 juli 1730 stapte hij te Weerselo in het huwelijksbootje met Maria Groll, burgemeestersdoch ter uit het Duitse Lage. Ook Jan Reijnt is burgemeester van Ootmar sum gweest. Het huwelijk van J. R. Staverman en M. Groll werd gezegend met een zestal kinderen. Eén van hen was de lagere predikant Rxjned Carel, die de vader zou worden van de Holtense pastor Willem Staverman. R. C. Sta verman werd ten doop gehouden op 13 mei 1735 te Ootmarsum. Na in zijn geboorteplaats op de Latijnse school onderwijs te hebben genoten van de domini P. Stulen en L. Kamp stede, werd hij op 12 september 1755 te Groningen als student in de god geleerdheid ingeschreven onder de naam Reinardus Carolus Staver man. De classis Meppel nam hem op 16 april 1760 aan als proponent, c.w.z. bevoegd, maar nog niet ge plaatst kandidaat-predikant. Op 3 ju li 1763 werd hij bevestigd in Nien- huisof Nieuwenhuis, thans Neuen- haus in het Bentheimse land, waar hij op 1822 op 87-jarige leeftijd over leed. na aldaar 53 jaar evangeliedie naar te zijn geweest. Zijn zoon Willem Staverman, pro ponent in de classis Bentheim, ver kreeg in de op 18 augustus 1794 te Holten gehouden buitengewone ver gadering van „goedsheeren en erfge namen dezer markt" ce collatie. De marke van Holten had dus het alleenrecht in het beroepen van de predikant. De kerkeraad of de belij dende gemeenteleden kwamen aan de predikantskeuze weinig of niet te pas. Over het collatierecht hoop ik binnenkort in dit blad uitvoeri ger te schrijven. Na de aanwijzing door de marke genoten werd W. Staverman met eenparigheid van stemmen kerkelijk beroepen in tegenwoordigheid van ds. L. Schemkes uit Deventer en ds. S. H. van Diest uit Bathmen. Laatstgenoemde bevestigde kandidaat Staverman op 30 november 1794, waarbij hij sprak over Jesaja 30 vers 20 en 21: „De Heere zal ulieden wel brood der benauwdheid en wateren der verdrukking geven; maar uwe leeraars zullen niet meer als met vleugelen wegvliegen, maar uwe oo- gen zullen uwe leeraars zien. En uwe ooren zullen hooren het woord des genen, die achter u is, zeggende: Dit is de weg, wandelt in denzelven; als gij zoudt afwijken ter rechter- of ter linkerhand." Behalve de bevesti ger nam ook ds. R. C. Staverman uit Neuenhaus aan de handoplegging deel. Staverman jr. deed intrede met een preek over Romeinen 1 vers 15: „Alzoo hetgeen in mij is, dat is vol- vaardig, om u ook, die te Rome zijt, het Evangelie te verkondigen." Ruim vier jaar later wordt ver meld, dat ds. Staverman jr. wegens ziekte eervol is ontslagen. Reeds geruime tijd was zijn ambtswerk waargenomen door proponent Ger- lach van Gendt, die hem ook als predikant van Holten is opgevolgd. Ik heb de indruk, dat Van Gendt de ze opvolging te danken heeft gehad aan verwantschap van hem en zijn vrouw Elisabeth Susanna Mechteld van Duren met J. D. van Du (u)ren en F. W. van Gendt, erfgenamen van de marke van Holten en gekozen tot markerichter respectievelijk op 29 augustus 1799 en 22 december 1830. Ds. W. Staverman trouwde in 1797 met Christina Berendina Strik. Op 10 maart 1799 wordt vanuit Neuen haus aan de kerkelijke pers bericht: „Alhier is aan de gevolgen van her haalde bloedspuwingen overleden (29 jaar oud zijnde) ds. Willem Sta verman, zoon van R. C. Staverman, Verbi Divini Minister (dienaar van het Goddelijk Woord), in leven geacht leeraar te Holten. Hij heeft met eene voorbeeldige lijdzaamheid' en onderwerping aan 's Heeren wil zijn lichaamsongemakken gedragen. Ook was hij doorgaans los van de dingen dezes levens. Meest dacht hij aan zijn naderend einde, en als een ellendige in zich zeiven, zogt hij het heil zijner ziele alleen in Christus Jezus, gelijk hij dan in zulke gevoelens met het volle gebruik van zijn verstand zagt ontslaapen is, den 6 maart 1799s 's avonds 10 uur.''' Ds. Gerlach van Gendt stelde op 13 maart 1799 de kerkelijke gemeente van Holten met dit overlijden in ken nis, haar bepalend bij Prediker 3 vers 2: „Er is een tijd om geboren te worden en een tijd om te ster ven." Mevrouw Staverman-Strik stierf op 30 augustus 1842, eveneens te Neuen haus. Haar schoonvader was drie maal gehuwd geweest en heeft al zijn kinderen overleefd, of anders ge zegd, heeft zijn zoons en dochters op weg naar het graf moeten verge zellen. „Dien waardigen en zoo alge meen geachten grijsaard" werd in een kerkdienst te Neuenhaus her dacht door ds. E. Sikkens met de woorden uit Jesaja b7: „Hij zal in gaan in den vrede; zij zullen rusten op hunne slaapsteden, een iegelijk, oie in zijn oprechtheid gewandeld heeft." Tenslotte zij vermeld, dat in de ge slachtslijst Staverman nog de namen voorkomen van de volgende predi kanten: Everhardus Engelinck te Lenge- rich bij Tecklenburg Johannes Henricus Huisken te Rottum Abraham van Laer, geboren te Zutphen Samuel Snethlage, geboren te Steinfurt bij Bentheim Nicolaas Weusting, eveneens te Steinfurt geboren. HILVERSUM W. OTTEN.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3