Cursussen kunstzinnige vorming van leiders Spelenderwijs musiceren op elektronisch orgel U GEEFT JOCH OOK BLOED? Geen felicitatie aan Wereldraad Jeugd-, club- en buurthuiswerk Angstig avontuur F ietsverrassingstocht Jan en Adrie Bouwhuis vertelden over Israël Handenarbeid klubs voor kinderen Bent U gezond? Bevrijding, een boekje van de Raad van kerken Aan onze adverteerders bericht- en verslaggevers De vrede bij U thuis NAAILESSEN op zaterdag morgen Bij Volkers Musiek in Nijverdal GESLAAGD Subsidie van Holtense burgers aan Zending Afrika-congres Gevonden en verloren voorwerpen Trooonrede en Miljoenennota ..De Scli ure" nadert voltooiing Drie koeien ingeschreven TTV en OKIA begint weer te trainen Dode postduif gevonden MUNTENTOREN EXPOSITIE Voortaan europees herkenbaar als bondsspaarbanken vooralle geldzaken. BONDSSPAARBANK Vrydag 14 september 1973 a In ons land worden met subsidie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in diverse plaatsen cursussen gegeven in Kunstzinnige Vorming voor vrijwillige leiders van jeugd-club- en buurthuiswerk. In Overijssel zal dat zijn in En- schede en Deventer. In Deventer denkt de Stichting Culturele Werkgemeenschap in het Gewest Deventer de volgende maand van start te gaan. Want deze cursussen zijn niet alleen bestemd voor mensen uit De venter maar ook voor inwoners van Olst, Raalte, HOLTEN, Die penveen, Bathem, Gorssel, Laren en Voorst. Idereen, die als vrijwilliger werkzaam is bij verenigingen, stichtin gen, organisaties of instellingen en omgaat met groepen kinderen, jongeren, volwassenen of bejaarden, kan aan deze cursussen deel nemen. Het ministerie van CRM wil daarmee orde scheppen in de chaos van de vele kadercursussen, die op dit gebied in Nederland heerst. Er is n.l. heel duidelijk behoefte aan kunstzinnige vorming op het gebied van muziek, dans, creativiteit, enz. De overheid heeft toen de cursussen met een basispakket eisen, wat door de organiserende regio's kan worden aangevuld. Dit om te voorzien in de speciale behoeften die van streek tot streek kunnen verschillen. In alle plaatsen waar de cursussen tot nu toe gehou den zijn is de belangstelling groot ge weest. De cursus is opgebouwd uit een aan Maandagavond vergaderde de or dercommissie van de o.l. Dorps school met het bestuur van ,,De Nieu we Naaischool" en mevrouw Steen huis onder voorzitterschap van de hr. H. J. Arfman over naaischool aangelegenheden. Wegens huwelijk heeft mej. Jannie Podt zich niet weer beschikbaar gesteld als lerares en het bestuur zal zo spoedig moge lijk een nieuwe trachten aan te trek ken, nu er zich weer een voldoend aantal leerlingen heeft opgegeven om de nieuwe cursus te volgen. Opge merkt werd dat het aantal cursisten iets achteruit loopt. Vorige jaren moesten er steeds enkele worden te leurgesteld en dit jaar zijn er nog een paar plaatsen onbezet. Het cursugeld ad f 10,per maand blijft gehand haafd, hoewel de sociale lasten, zijn de 60 pet. van het nettoloon van een en het onderhoud van de machines zwaar drukken op de beschikbare gel den. De opzet van het lesplan werd toegelicht door mevrouw Steenhuis, De financiële problemen werden uit de doeken gedaan door de penning meesteres, mevrouw Oostenbrug. Be sloten werd de cursus te laten star ten op zaterdag 22 september in het voormalige gymnastieklokaal bij de Dorpsstraat, ingang Larenseweg. 't Gebeurde maandagmiddag. Hij was naar 't zwembad geweest met z'n klassegenoten en de meester, 't Water was heerlijk in het bad, in te genstelling met dat uit de douche. Nu reed hij op zijn gemak naar huis, pie kerend over wat hij straks eerst zou doen. Zo'n fietspad naast de weg geeft toch een gevoel van veilig heid. De Larense weg is aanmerke lijk drukker geworden door het nieu we wegenplan. Nico kijkt naar de nieu we huizen en de tuintjes. Hij is ga rage Baltes al gepasseerd. Even la ter heeft hij Liesen reeds achter zich. Een zesdeklasser kan tenslotte een behoorlijk tempo ontwikkelen! Rustig is het op het fietspad. Niemand te zien. Wat hoort hij nu ineens achter zich? Nico kijkt om en hij schrikt geweldigDaar komen twee gro te paarden aanrennen! Ze zijn geza deld. Zijn de berijders er misschien afgevallen? O wee, wat komen ze snel dichterbij. Ze zijn vast en zeker op hol geslagen. Nico buigt zich over het stuur en spant de spieren. Hij racet over het pad en nog naderen de op hol geslagen dieren snel. Hii hoort de adem. Ze zijn vlak achter hem. Nog een paar meters en ze lopen hem misschien onder de voet. Geweldig wat fietst hij hard. Zijn l«ven hangt er immers van af. Bons. bons, bons slaan de hoeven, een meter of 3 van zijn achterwiel verwijderd, op het asfaltdek. Wie zal dat winnen?. Daar ziet Nico de Dorperdijk bij de Noord pool. Zal hij die tijdig bereiken? Wat zal er van hem overblijven, als de paarden hem in hun verblindheid on der de voet lonen? Hij kan niet uit wijken naar links en niet naar rechts. De sloot en de weg geven geen tod- dingdus voort, voort, al voort. In eens bedaren de paarden. Nico zal he.t nooit vergeten. De paarden komen tot rust en bezinning. Ze beginnen te grazen. Nico haalt ruimer adem. Zijn hart vloeit over van dankbaar heid, maar hij houdt de gang er toch goed in. Je kunt immers nooit we ten! In de verte ziet hij het ouder lijk huis. Dat geeft hem een gevoel van veiligheid. Huize Arfman in de Holterbroek, zijn veilig honk. Als hij over de drempel gaat en de deur sluit, is alles voorbij, maar het hart klopt nog een beetjeGeen won der. tal werkblokken. Alle deelnemers ne men deel aan groepswerk en sociaal-culture- le oriëntatie: dit werkblok behan delt de dagelijkse praktijk van het werken met jeugd en jongeren en het goed bekend raken met organisaties waar bijstand verkregen kan worden. Daarnaast kunnen de cursisten kie zen uit beeldende expressie; tekenen en schilderen, textiele werkvormen, wer ken met klei, hout, metaal, karton, gips, „waardeloos materiaal"; spel, vertellen, pantomime, improvi seren, poppen- en schimmenspel; maken van interviews, reportages, klank- en hoorspelen, beeldverhalen; dans en beweging: vrij bewegen, volksdans, kinderdans; muzikale expressie; improviseren met klank, melodie, ritme; eventueel zelf maken van instrumenten. Hieruit blijkt duidelijk dat de cursus sen geheel gericht zijn op vrijwillige leiders in het jeugd-, club- en buurt huiswerk, dus zowel voor bijvoor beeld de welpenleidster en de speel tuinleider als mensen actief in een jongereninstuif. Van de deelnemers aan de cursus wordt geen speciale vooropleiding verlangd. Het is de bedoeling in Deventer in een later stadium te komen tot specialisatie-cursussen, die gevolgd kunnen worden door personen die de cursus Kunstzinnige Vorming door lopen hebben. Informatie-avonden De cursustijden worden in overleg met de deelnemers geregeld. De Stichting Culturele Werkgemeen schap in het Gewest Deventer houdt twee informatie-avonden om poten tiële deelnemers uitvoerig in te lich ten over de cursussen. Op deze in formatie-avonden zullen de blokdo- centen aanwezig zijn en hun werk- den gehouden op dinsdag 25 septem ber en donderda 27 september in de blo presenteren. De avonden wor- aula van de Alexander Hegiusscho- lengemeenschap in Deventer- In Deventer kan men zich wenden tot de coördinator, de heer J. Slijk huis van de genoemde stichting, Gr. van Burenstraat 57, tel. 05700-15937. Wie Enschede prefereert kan zich daar in verbinding stellen met de coördinator, de heer Pier van Dijk, Creatief Centrum, Markt 26, telefoon 05420-25513. NIJVERDAL. Waar we vroeger in tal van woningen de piano vonden als instrument voor de huiselijke mu ziekbeoefening en deze nog maar spo radisch te vinden is, meenden tal van cultuur-pessimisten, dat het met die huis-cultuur wel ongeveer afgelo pen was. Het is daarom temeer een opvallend verschijnsel, dat het elek tronische orgel in de gezinnen hoe langer hoe meer veld begint te win nen. Een eigenschap van dit orgel, dat daartoe wellicht in belangrijke mate heeft bijgedragen is, dat men met heel weinig ervaring en muziek- technische kennis toch al resultaten kan bereiken, die plezierig zijn om aan te horen, eenvoudige begeleidin gen voor zangstem of andere instru menten kan spelen enz. Daar komt nog bij, dat het leren spelen op een elektronisch orgel sinds enige tijd belangrijk vergemakkelijkt is, zelfs zo, dal men er niet' eens zelf een hoeft te hebben om naast de les sen ook te studeren. Door Volkers muziek is namelijk 'n oi-gelschool op gericht, waar niet alleen de les wordt gegeven maar waar men ook de ge legenheid heeft om regelmatig te stu deren. Deze cursussen, die één uur les per week vergen, worden gegeven volgens een Amerikaans systeem, dat in de VS reeds geruime tijd met groot succes werd toegepast. Een groot deel van de elektronische or gels worden in de VS gemaakt en men merkte daar, dat de export naar Nederland nog niet zo'n daverend succes was. Men heeft daarop met de orgels ook het onderwijssysteem hier geïmporteerd, dat al tientallen jaren bestaat en nog steeds niet ver beterd is. Niet saai Het plezierige van deze studie is, dat er geen saaie en eindeloze theo retische oefeningen aan te pas ko men, doch dat men van het begin af aan, zelf eenvoudige werkjes kan spe len. Eén van de hulpmiddelen daar- Aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen slaagde voor het examen „Landbouwkundig-ingenieur" de heer J. Teeselink, Beuseberg 1. Van de Holtense openbare Scholen gemeenschap slaagden na een her examen voor het einddiploma MAVO 3: B. H. Bolsenbroek te Markelo en A. N. C. H. Klein Nulent te Holten. Eén kandidaat werd afgewezen. Voor het einddiploma MAVO 4 slaagden na een her-examen: G. D. J. Lub- bersen, A. Doomebos en J. Matit-a- putty, te Bathmen, H. v.d. Brink en H. J. Withaar te Holten, D. H. Slig- man, Markelo. H. A. A. Altena, Rijs- sen en A. Jansen te De Wippert. Er werden geen kandidaten afgewezen. Voor het diploma HAVO slaagden, eveneens na een her-examen: P. A. Steunenberg te Holten, W. Lenderink te Lettele, G. M. Klein Lebbink. Ok- kenbroek, J. G. Hofmeijer, Goor. H. A. M. Moekotte en G. J. Nijhuis te Rijssen en H. G. Velders te Wierden. Ook hier werden geen kandidaten af gewezen. De „Fietsverrassingstocht" of zo u wil een fietstocht met verrassingen, die in het kader van de feestelijkhe den rond het regeringsjubileum van koningin Juliana werd georgani seerd door de Motor- en Automobiel club „De Holtcrberg" bracht 'n groot aantal (om precies te zijn 227) wiel rijders (sters aan de start bij café ,,De Biester" in de Stationsstraat. De route liep via het Beukenlaan-, tje naar camping „De Holterberg" (Veneklaas) waar de eerste verras sing (ringsteken) stond opgesteld. De tweede „verrassing" was die op het plein bij transportbedrijf Schipper cn Zn. aan de Kolweg waar men tussen een aantal flessen (een figuur 25 J) door moest manoeuvreren. Op de rit wachten verder nog verrassingen bij Aanstoot (De Grleze) in de Beuse berg (Ballen in tonnen gooien) bij We vers aan de Larenseweg (buswerpen) «n tenslotte bij 't kleine viaduct .waar over een plank van 2 meter gereden moest worden. Bij al deze hindernis sen waren punten te verdienen en 25 prijsen die gewonnen werden door: I. J. Spijker 38 p., 2. Harry Willems 35 p., 3. H. Stoevenbeld 35 p., 4. H. Paalman 34 p., 5. W. Klein Velder- man 33 p., 6. J. Rietberg 33 p., 6. J, Rietberg 33 p., 7. Erik Aanstoot 33 p., 8. Teun Koopman 33 p., 9. Me Müller 32 p., 10. J. Kettelarij 31 p., II. Paul Bruggemans 31 p., 12. H. Meerman 31 p., 13. E. Gervedink Nij huis 31 p., 14. Carl Israël 30 p., 15. Gerrit Aanstoot 30 p., 16. G. Schoo ien 30 p., 17. Mini Pasop 30 p., 18. B. Groteboer 29 p., 19. Wim Cents 29 p., 20. M. van Beek 29 p., 21. Ant.on Kers 29 p., 22. E. van Beek 29 p., 23. H. Drenth 29 p., 24. Leendert Traan- man 29 p., 25. G. Damink 29 p. De prijzen bekers, standaards en plaquettes - zullen de winnaars zo spoedig mogelijk worden thuisbe zorgd. bij is een soort schema, dat in de eerste weken over de toetsen van het orgel wordt gelegd, en dat correspon deert met de aanwijzingen in de blad muziek. De theorie zelf wordt niet verwaarloosd, maar is in het prak tijk-onderricht ingebouwd en volgt spelenderwijs. Doordat men direct zelf resultaat ervaart, blijft de inte resse ook bij de cursisten bestaan. De moeilijkheidsgraad neemt ge leidelijk maar eigenlijk ook onge merkt toe. De lessen worden in groepsverband gegeven voor groepen van 12 cursisten. Een cursus duurt in totaal 2 a 2Va jaar, maar na een jaar heeft men al zoveel geleerd dat men er zichzelf en de huisgenoten ple zierig mee kan onderhouden. Voor het studeren buiten de lessen kan men overdag in de orgelschool te recht. Men hoeft vooral niet te gauw te denken, geen aanleg voor deze stu die te hebben: de praktijk heeft al frappante voorbeelden van het tegen deel geleverd. Snelle groei De cursus bestaat behalve de reeds genoemde toetsaanwijzer uit regis tratievoorbeelden, een theorieboek en 100 stukjes bladmuziek. Iedere cursist zit op de les een vol uur ach ter een orgel en krijgt de volle aan dacht van de docent. In januari 1971 werd er op deze school met 2 club jes begonnen, thans zijn er in totaal rond 150 cursisten, zowel kinderen als volwassenen; de leeftijd varieert van 9 tot 71 jaar. In heel het land zijn er momenteel 50 van deze scholen met rond 14.000 leerlingen. Van Nederland uit is het systeem nu ook in België, Engeland, Zweden en Duitsland doorgedrongen. Rest nog te vermelden, dat de be faamde organist Bernard Drukker in Rotterdam ook reeds geruime tijd met dit systeem werkt. Aangezien op de drukkerij op vrijdagmorgen in het ver volg nog slechts een enkel bericht en sporadisch een adver tentie kan worden verwerkt, verzoeken wij al onze vrijwillige medewerkers en medewerksters hun berichten en verslagen uiterlijk woensdagavond 18.00 uur in te leveren. Voor adver tenties geldt hetzelfde verzoek. Van berichten, verslagen en advertenties, die later binnen komen kan geen garantie gegeven worden, dat zij zullen worden opgenomen. Een enkele uitzondering zoals overlij densberichten en actueel nieuws daargelaten. Redactie Holtens Nieuwsblad. Maandag 10 september hield de af deling Espelo van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen haar eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen. De president mevr. G. Slijk huis-Dikkers heette allen hartelijk welkom in het bijzonder de fam. Bouwhuis die deze avond zal vertel len over Israël. Eerst werden er nog de volgende mededelingen gedaan: 22 okt. (samen met Dijkerhoek) lezing door een ste wardess over haar werk en ervarin gen. Vrijdag 9 nov. feestavond in „Ami- citia" samen met de OLM 27 nov. mevr. Berrevoets uit Markelo en in december: Kerstbijeenkomst. Verder begint op dinsdag 18 sep tember "s middags om 2 uur in het „Trefpunt" de cursus „Beter bewe gen". Het aantal aanmeldingen voor deelnamen is eigenlijk nog te weinig, zodat het erg prettig zou zijn wanneer zich nog enkele dames opgeven, ke les duurt 5 kwartier. Ook komt er weer een knoopcursus onder leiding van mevr. Hol-Groot- hof. Hierna werd het woord gegeven aan Jan en Adrie Bouwhuis. Aan de hand Op de rekening „Altijd aandacht voor verdrukten" bij de Rabo-bank te Hol ten kwam in totaal f 512,50 binnen aan subsidie van particulieren voor het Zuidelijk Afrika Congres in En schede. Dit bedrag is inmiddels over gemaakt op giro 2907041 van het se cretariaat Zuidelijk Afrika Congres, Diependaalseweg 10 te Markelo. Al le gevers en geefsters hartelijk dank. Verloren: Zilveren armbandje met plaatje en naam TOOSJE klep van een bruine schoudertas, nieuwe jon gensschoen met veter kleur bruin, le ren portemonnaie met plm. f 30,en een verzekeringsbewijs, blauw toilet tasje met een kompas en 2 padvin dersboekjes, donkerbruin corduroi- jasje merk LOIS, gouden ring met inscriptie. Gevonden: zilveren ketting, helm, isolatieband, linker gymnastiek- schoentje (kindermaat), mes. van dia's werd 't land Israël getoond en dan voornamelijk de heilige plaat sen ons bekend uit de bijbel. Het was b.v. bijzonder mooi, om vanaf de Olijfberg de stad Jeruzalem te zien liggen. Ook zagen we Nazareth en Bethlehem en de Dode zee. Bij ieder plaatje werd vertelt, zo dat een ieder een duidelijk beeld kreeg hoe of het er heden ten dage in Israël uit ziet. Jammer dat het er soms zo onrustig is in dat land. Aan het eind van de avond dankte de presidente Jan en Adrie hartelijk voor het gebodene en werden bloemen en een rokertje aangeboden. Geachte ouders, Begin oktober zullen er in 't Kolnus (Hoffestraat la) en in de boerderij (Beuseberg 63) de handenarbeidklubs voor kinderen van de lagere scholen van start gaan. Deze klubs zijn bedoeld om uw kind te laten kennismaken met kreatief werk (werken met hout, metaal, pa pier, klei enz) en met spel en sport (speurtochten, spelen). Voorts wordt ook aan andere ontspanningsvormen (film, poppenkast) gedaan. Kortom we gaan een programma maken dat geheel in overleg met de kinderen zal worden samengesteld en waarbij het groepswerk extra aandacht krijgt, zo dat uw kind leert om rekening hou dend met de ander en in overleg met anderen, beslissingen te nemen. Al deze ervaringen kunnen bijdragen tot een positieve ontwikkeling van uw kind. De kosten welke maandelijks wor den voldaan bedragen f 2,50 per kind. Voorlopige planning in 't Kolnus: Dinsdag: 16.00 tot 17.00 u. jongens van 10-11 jr., 17.15 stripotheek (bibliotheek van stripverhalen), 19.00 tot 20.00 u. meis-jes van 12-13 jr. Woensdag: 13.30 tot 14.30 u., meisjes en jongens van 6-7 jr., 15.00 tot 16.00 u. meisjes 8-9 jr., 16.30 tot 17.30 u., meisjes van 10-11 jr. Vrijdag: 16.00 tot 17.00 u„ jongens van 8-9 jr. De boerderij: vrijdag: 14.00 tot 15.00 u., jongens van 12-13 jr. Omdat we verwachten dat er heel wat meer aanmeldingen zullen komen dan er plaats is, zal er een wachtlijst worden ingesteld naar volgorde van binnenkomst. Voorts doen wij een dringend beroep op die ouders welke bereid zijn één uur per week een han- denarbeidgroep te leiden. Meld u aan De Bloedtransfusiedienst van het Ni derlandsche Roode Kruis behoort tot de best georganiseerde dien sten ter wereld. Het hangt van het Nederlandse volk af of deze organi satie, die voor vele landen een voor beeld is, ook in de toekomst zqn gro te reputatie zal kunnen behouden. Immers, de belangrijkste pijler wi op alles steunt, wordt gevormd dooi de vrijwillige bloedgever. Gelukkig is ons volk van nature be reid tot hulp. Steeds weer wordt er varen hoe iedereen bereid is, mee te helpen om nood te lenigen en leed te verzachten. Ook duizenden donors bewijzen steeds weer, dat zij willen meehelpen, zieken te genezen. Zij weten dat deze vorm van hulpverle ning van zo groot belang voor de ontvanger voor de gever zeer een voudig is. Er wordt slechts een klei ne opoffering van hem gevraagd in de vorm van nog geen halve liter bloed. Indien men gezond is, wordt dit ver lies van bloed in het lichaam snel weer aangevuld, zonder dat men er iets van merkt. Voor een zieke of gewonde daaren tegen, betekent een bloed- of pias van zijn leven. Door de seéds groer wordende kennis op dit gebied is het mogelijk behalve vloeibaar plasma, ook aller lei andere belangrijke eiwitprepara- In „De Waarheidsvriend", het off- cieel orgaan van de gereformeerde bond in de Nederlandse hervormde kerk, van 30 augustus jl. stond een ar tikel van ir. J. van der Graaf, lid van de redactie, dat hieronder in zijn ge heel volgt. „Geen felicitatie aan de Wereldraad" De wereldraad van kerken bestaat 25 jaar. Dat zou felicitaties kunnen In 1974 zal een conferentie worden gehouden, waaraan alle ledenkerken van de Raad van Kerken zullen deel nemen. De bedoeling van deze con ferentie is het by elkaar aan één ta fel brengen van beleidsbepalende mensen uit de ledenkerken. Het grote gevaar van zo'n confe rentie is nu dat ze langs de hoofden en harten van de gewone gemeen teleden heengaat eh een zaak word) van synodes en specialisten-theologen Om dat nu te voorkomen is een ge spreksboekje uitgekomen, „Bevrij ding" geheten, dat als leidraad za' kunnen dienen in verschillende ge sprekskringen ter voorbereiding van de genoemde Kerkenconferentie. Dit thema is hetzelfde thema als dal waarovej- gesproken zal worden in 1974. Het is genomen omdat de sa menstellers zagen dat de kerken in 'n impasse zitten, de mensen, de or ganisatie, het geloof zelf; soms lijkt het wel of alles vastgelopen is, en veel mensen zien geen mogelijkheid meer om het christen zijn in deze tijd te beleven. De drie mensen, die nu in het boekje aan het woord komen trachten aan te tonen dat gelover werkelijk bevrijding uit die impassr kan zijn. Bevrijding van de mach ten die ons eronder houden, zoda' we vrij zijn tot geloof Bonhoeffc Bevrijding tot het beleven van ge meenschap Roger Schütz Bevrijding tot het doen van gerech tigheid Moeder Teresa In verband met. de voorbereiding op de kerkenconferentie 1974 zender TKOR, KRO en NCRV een aantal pro gramma's uit. Het doel van deze pro gramma's is om de groepen die met deze brochure aan het werk gaan een handleiding te bieden voor hun ge sprekken. De suggestie wordt daar om gedaan dat al diegenen die hier aan deelnemen zoveel mogelijk van tevoren deze programma's beluisteren of bekijken. Deze uitzendingen vinden plaats op: Bonhoeffer: Het IKOR zendt op zon dag 23 september 1973 van 18.30 u. tot 19.00 u. via Hilversum 2 een pro gramma uit over Bonhbefer. Taizé (Roger Schütz); donderdag 21 sept, van 21.35-21.55 (NCRV). Moeder Teresa: zondag 16 sept. 12.00 -12.30 u. Hilversum 2. KRO, Kruis punt. En woensdag 26 sept. 22.05 u„ Neder land 2 Kenmerk. Andere uitzendingen: Het IKOR zendt op elke vierde zondag van de maand van 18.30 tot 19.00 u. een radiopro gramma uit over het thema BE VRIJDING te beginnen op zondag 28 oktober 1973. In deze uitzendingen zal vooral aandacht besteed worden aan de zwarte theologie, de latijns- Amerikaanse bevrijdingstheologie en aan de wijze waarop dit thema in de Wereldraad aan de orde is. Vrijdag 14 sept.: 16.00-17.00 u.: Aan dacht voor de kerkenconferentie. De NCRV televisie brengt in de ru briek Ander Nieuws op vrijdag 14 sep tember Nederland 2 om 22.25 u. een programma onder de titel: Op zoek naar het eigen geloof. Aan het woord zijn dan drie zwarte theologen (uit Noord-Amerika, Suriname en Zuid- Afrika), die allen in Nederland stu deren en studeerden. Op 28 oktober brengt de NCRV tele visie het televisieportret van een zen deling in de binnenlanden van Brazi lië. Zijn naam is Klaas v.d. Raa 'n pinksterman. Ander Nieuws-regis- seur Jan Pieter Visser ontmoette hem en zijn gezin enkele maanden gele den. Hij leefde enige tijd met hen mee en bericht over de inzet van mensen voor „bevrijding om gerechtigheid te doen". opleveren vanuit vele kerken in de we reld. In het midden gelaten of binnen de kerk, waar men belijdt van gena de te leven, felicitaties wel zo op hun plaats zijn, moet gezegd, dat wij als gereformeerde bond geen behoefte hebben de wereldraad met dit 25-iarig bestaan te feliciteren. Onze kerk is, zoals zovele kerken, bij de wereldraad aangesloten. En het ontbreekt in de hervormde kerkelijke pers ook niet aan min of meer hooggestemde arti kelen bij deze mijlpaal van de wereld raad. Maar duidelijk moet worden ge zegd, dat een niet onaanzienlijk deel van onze kerk evenals dat het ge val zal zijn bij andere aangesloten kerken met dit alles zeer ongéluk kig is. We zullen de laatsten zijn die zeggen dat 't in al die kerken, die bij de we reldraad zijn aangesloten, maar „niks" is. Zelfs zullen we niet zeggen, dat alles wat de wereldraad gedaan heeft onder éénzelfde oordeel moet vallen. Maar bij de wereldraad won de politiek en dan nog wel een be paalde politiek het van de religie; de ideologie won het van de bijbelse theologie. We moesten dat constate ren bij de verslagen van de assem blees, met name die van Uppsala, bij de vergadering van het centraal co mité hier in Utrecht, bij herhaalde uitspraken en verklaringen. Wat de politiek betreft: wél een voortdurend ageren tegen toestanden in het westen, tegen Zuid-Afrika, wél het opnemen voor de zogenaamde be vrijdingsbewegingen met steun uit het antiracisme fonds, terwijl deze bewe gingen niet vrij zijn van communisti sche smetten en ze het geweld niet schuwen: maar zwijgen over kwesties als Hongarije, Tsjechoslowakije, over de situatie achter het ijzeren gordijn met de onderdrukking van christenen, over de positie van Israël en dergelij ke. We achten de verpolitisering van de wereldraad een kwalijke zaak, en de politiek, die men bedrijft nog kwa lijker. Zonder dat we welke kerk dan ook een kwaad hart toedragen, want we beseffen dat God overal Zijn kinderen heeft en uit de brokstukken van de kerken in de wereld de Heere Chris tus toch Zijn gemeente bouwt. De blokvorming in de wereldraad achten we een gevaar van de eerste orde. De wereldraad is een politiek blok gewor den, dat de eigenlijke boodschap van het evangelie verhult en de wereld doet geloven dat het christelijk geloof samenvalt met politieke agitatie van een bepaalde kleur. Daarom van ons geen felicitatie bij dit vijfentwintigja rig bestaan hoe onvriendelijk dat ook moge klinken. Wel een waarschuwing tegen de boodschap die door de we reldraad wordt uitgedragen". ten uit bloed te vervaardigen, welke voor vele zieken levensreddend kun nen zijn. Bijvoorbeeld het uit bloed vervaardig de cryoprecipitaat voor lijders aan d< bloederziekte (haemofilie)het 4- sallingscomponent voor patiënten met andere bloedstellingsaandoenin- gen en het gammaglobuline ter voor koming en bestrijding van aller infec tieziekten (o.a. rode hond en geel zucht) Zo is er steeds meer bloed voor al lerlei doeleinden nodig. Een patiënt, die zo wordt gered, ver keert eigenlijk in een benijdenswaar dige positie; zijn leven dat in ge vaar is, wordt als door een wonder gered. Dat wonder vervult hem met dankbaarheid tegenover zijn onbeken de redder, die bloed voor hem af stond. En de donor weet, dat hij met zijn „vrijwillige offer" de zieke mede mens heeft geholpen. Wie die zelf gezond is zou dit niet willen? In Holten organiseert het Roode Kruis een bloedafname-avond op oktober a.s. Geeft u hiervoor op bij mevr. H. J. Louwes-v.d. Wey, Schoutenstr. 17. Op zondag a.s. 16 september zal in gebouw „Bethanië" een dienst ge houden worden, die als motto voert het onderwerp dat dit jaar boven de vredesweek staat: „De vrede bij u thuis". Het is de bedoeling dat we zullen spreken over de zaken die aan de vrede in onze eigen kring in de weg staan. Daartoe hebben we in deze dienst de medewerking van de heer F. J. Kraaijeveld. maatschappelijk werker. Daar een dienst met hetzelfde motto en dezelfde medewerking een week later in Holten gehouden wordt in het kader van onze jeugddiensten, wordt in het bijzonder De jeugd van Dijkerhoek hartelijk uitgenodigd. De jeugddiensleommissie van de herv. gemeente. als leider(ster) en u zult zien dat u er veel plezier aan zult beleven! U kunt ons dagelijks bellen in de boerderij, telefoon 2755. Balletlessen in 't Kolnus: maandag: 15.45 tot 16.30 u. leeftijd 4-5 jr., 16.30 tot 17-15 u. leeftijd 6-7 jr.. 17.15 tot 18.00 u. leeftijd 6-7 jr., 18.00 tot 18.45 u. leeftijd 8 jaar en ouder. De kosten zijn f 9,— per maand en u moet uw kind opgeven voor 24 sep tember a.s. bij mevr. G. Lukkien- Hoekman, Borkeldsweg 6. telefoon 1660 (tevens voor verdere inlichtin gen). De heer Ed van Thijn, fractievoor zitter van de 2e Kamerfractie van de Partij van de Arbeid zal op maandag 24 september, komen praten over de Troonrede en de Miljoenennota van de regering Den Uyl. Dat zal geschie den vanaf half acht in het Hervormd Centrum in Nijverdal. Het bestuur van de afdeling Holten vraagt haar leden deze bijeenkomst zoveel moge lijk te bezoeken. Introductie van niet- leden is toegestaan. Het bestuur vindt het belangrijk, dat veel mensen een zo goed mogelijk inzicht krijgen in de ze belangrijke staatsstukken. Na ongeveer een jaar van geheim zinnige stilte hopen wij binnenkort de nieuwe jeugd-sociëteit in gebruik te nemen. Wij zoeken daarom vloerkle den, matten en andere vloerbedek king om de betonnen vloeren iets warmer te laten aandoen. Als U nog iets goeds voor ons heeft en wat toch niet meer gebruikt wordt, laat dan even iets van U horen. Wij komen het dan zo snel mogelijk ha len. Ons adres is Beuseberg 63, tel. 2755 b.g.g. 1917 en 1827. Bij voorbaat hartelijk dank, .Jeugd—sociëteit De Schure". Door de heer A. N. Landeweerd, in specteur Ned. Rundveestamboek te Barchem werden van veehouder Joh. Wissink de volgende 3 koeien inge schreven: Johanna 12 met B pl. 80, Elsje 15 15 met B79 en Tinie met B73. Op donderdagavond 20 sept. a.s. be ginnen de trainingen weer voor de touwtrekvereniging „Onze kracht is achteruit" in „Kalfstermansweide" aanvang 20 uur. De trainingen gelden als voorberei ding voor de wintercompetitie, die weer in december zal aanvangen. Ook niet-leden zijn van harte wel kom. Er wordt iedere donderdag avond getraind onder leiding van een gediplomeerde trainer. De winter competitie bestaat uit vier wedstrij den en de zomercompetitie uit acht wedstrijden. Verder wordt vaak deelgenomen aan de z.g. „wilde" wedstrijden b.v. op campings, volksfeesten e.d. Voor het beoefenen van de touwtrek- sport gaat het niet alleen om pure kracht maar in de eerste plaats om techniek en uithoudingsvermogen. Daarom ook is men klein maar ge zond, kom gerust meedoen. Langs de Lageweg in het Kolcom- plex ^vonden we een dode geringde, postduif. De ring is gemerkt Holl 72 1103916. De eigenaar van de duif kan de ring bij onze redactie Holterberg 13 terugbekomen, indien hij daar prijs op stelt. In de Muntentoren aan de Bokking hang in Deventer wordt van 15 sep tember t.m. 7 oktober een expositie gehouden. Miep Spee is er met batik wandkleden, Wilfried Put met sculp tures. reliëfs en penningen. De ope ning vindt vrijdagavond. 14 septem ber, plaats om 21.00 uur. De openings tijden zijn dinsdag t.m. zaterdag 10- 17 uur, vrijdagavond 19-21 uur en zon dag van 14-17 uur. 's Middags is de expositie gesloten. o.a. salarisrekening pensioeninning betaalcheques spaargirorekening premie-spaarregelingen termijnsparen effecten buitenlands geld verzekeringen hypotheken ambtenaren-spaarregeling persoonlijke leningen

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3