25 jaar Koningin Juliana (slot) Programma 5 september Bouw van een sporthal komt in zicht Grote optocht op 5 september Verkoop industrie- en bouwterrein Aanleg riolering in de Holterberg Opening sportpark „Meermanskamp" Halfjaarcijfers N.M.B. Wat nieuwkomers in Holten te vertellen hebben „Het is een tijd van vraagtekens, alles wordt op de korrel genomen" Zal Oranje nog langer de kleur zijn waar iedere Nederlander zich zelf aan herkent? Hoe benarder de situatie, hoe hechter cle band Symbool van verzet Aankoop woning hoek Stationsstraat- Dorpsstraat De koningin.... hartstikke goed! LANDBOUW GRONDONDER ZOEK BLIJFT NOODZAKELIJK Voor natuurvrienden en bijenhouders SPORT VOOR SPORT VOOR DE RONO Kleutercursus Dijkerhoek m Vrijdag 31 augustus 1973. 3 „Het is een tijd van vraagtekens, alles wordt op de korrel ge nomen". Zal Oranje nog langer de kleur zijn waar iedere Nederlander zich zelf aan herkent? In opdracht van de N.V. Uitgeversmaatschappij Bonaventura heeft -de N.V. v/'h Nederlandse Stichting voor Statistiek een wetenschappelijk onderzoek gehouden naar de verwachting van de Nederlander voor de periode 1970 - 1980. In een uitgebracht rap port „De toekomst op zicht", gebaseerd op een representatieve steekproef onder de Nederlandse bevolking over de verwachting voor de komende jaren, komt de stichting tot de volgende con clusies: Verwacht wordt dat de verontreiniging van het milieu, (ver vuilde waterwegen en stranden, vieze lucht, ondragelijk lawaai en constante verkeersopstoppingen), zal toenemen; verwacht wordt dat een sterk groeiende bevolking een zware druk zal leggen op een beperkt beschikbaar landoppervlak met als parallel een permanente woningnood; de gewone man zal in toenemende mate het gevoel hebben, dat hij geen enkele invloed heeft bij het tot stand komen van de beslissingen van de regering via de traditionele kanalen van de partij-politiek, en veelbetekenend wordt er aan toegevoegd: Een volk dat grote betekenis toekent aan democratische waar den kan dit nauwelijks met gelijkmoedigheid aanvaarden; Voorts wordt verwacht: Een uitholling van tal van sociale deugden, zoals verdraagzaamheid, gematigdheid, een gevoel van nationale saamhorigheid, die thans duidelijke kenmerken van het Nederlandse leven en van de Nederlandse kijk op de dingen zijn; men zal - zo gaat het rapport verder - een grotere bereidheid tonen om geweld en agressie te gebruiken, zowel in de gedra gingen van alle dag als bij het zoeken naar oplossingen voor maatschappelijke proDlemen en conflicten. Wanneer we deze waarheden goed tot ons laten doordringen, dan moe ten we geloven, dat we een toekomst tegemoet gaan, waarbij de Neder lander zich meer en meer gaat erge ren aan de situatie waarin hij no lens volens is geraakt en waarbij hij zich niet bij machte voelt om langs legale weg daaraan iets te ver anderen. Hij zal daarom de neiging hebben de zaak te forceren en des noods met geweld in de toestand ver andering te brengen. In het kader van dit artikel rijst dan de vraag: Hoe zal het hierbij de monarchie ver gaan? Hoe staat het er met het Oranjehuis voor? Het is uit de vaderlandse geschie denis bekend, dat, naarmate deze si tuatie in ons land er slechter ging uit zien, de verbondenheid met Oranje toenam. De oorzaak daarvan moet Sezocht worden in de grote rol, die. e eerste 'Oranjfe, Willem de Z\Vij ger speelde in het begin van de bevrij dingsoorlog tegen de Spaanse over heersing en de stimulans die in de daaropvolgende 80 jaren steeds is ui'gegaan van de Oranje-stadhou ders Maurits en Frederik Hendrik tot het volhouden van de stryd, waardoor tenslotte de Republiek der Verenigde Nederlanden een zelfstan dige natie werd, geheel aan vreemde heerschappij ontworsteld. Het is ook uit de vaderlandse ge schiedenis bekend dat van het eer ste moment af, dat Oranje in ons staatsbestel een belangrijke factor werd, er in ons land anti-Oranje krachten zijn geweest, die, zodra het tij daarvoor gunstig scheen en dat was meestal in een periode van vre de en voorspoed getracht hebben de invloed van Oranje terug te drin gen of zelfs geheel uit te schakelen. Een en andermaal scheen dit zelfs te gelukken. Zo werd er na de moeilijkheden tussen Amsterdam en prins Willem II in 1651 na de dood van de prins geen stadhouder meer benoemd. Toen echter in het rampjaar 1672, de regering radeloos, het land reddeloos en het volk redeloos was, werd er weer een beroep op Oranje - Prins Willem III, gedaan om ons land te redden van vier vijanden: Engeland, Frankrijk, Munster en Keulen. Prins Willem III redde ons land van de on dergang. Hij werd zelfs koning van Engeland en de Fransen werden in de Zuidelijke Nederlanden vernieti gend verslagen. De oorlog was weer voorbij. De handel en scheepvaart konden zich weer ongehinderd ont wikkelen. Willem III stiex-f kinderloos in 1702. Jan Willem Friso, de stadhouder in de noordelijke provincies, verdronk bij de Moerdijk in 1711. Een tweede „stadhouderloos tijd perk" begon. Niemand vroeg om Oranje. Totdat, in 1747 de Franse troepen weer eens een inval in ons land deden en Bergen op Zoom be zetten. Toen moest en zou er weer een Oranje aan te pas komen. Op 2 september 1748 deed de 36- jarige prins Willem IV, een zoon van Jan Willem Friso zijn triomfantelij ke intocht in Amsterdam. ,,L-histoire se repète?" zegt het spreekwoord: „De geschiedenis her haalt zich". En in onze vaderlandse geschiedenis was het al niet anders. In 1798 moest prins Willem V naar Engeland vluchten, terwijl in ons land om de vrijheidsboom werd ge danst en deze keer de Franse troe pen als de brengers van „Vrijheid, gelijkheid en broederschap" werden ingehaald... Maar even feestelijk was in 1813 de intocht van de zoon van Willem nadat de Fransen waren weggetrok ken. Het Oranjehuis werd nu een ko ningshuis met als eerste koning: Willem I. Het koningschap van Oran je was stevig gevestigd en wankelde maar nauwelijks in 1918. Doch sinds de mislukte ..staatsgreep" van Troel stra is er wel een oppositie tegen Oranje ontstaan. De partijen, die in 1918 een omwenteling hadden bezwo ren, kozen Oranje nl. als symbool van ,,Recht(s) en orde" met. het ge volg, dat de socialisten demonstra tief elke Oranje-manifestatie boycot ten. Toen in 1940 na een korte vergeef se strijd van 5 dagen, ons land door de Div'sers werd bezet en koningin Wilhelmina naar Engeland was uit- gevv- groeide bij alle partijen de aanhankelijkheid aan het Oranjehuis zeer snel en in sterke mate. „Anjer dag" 29 juni 1940 de eerste ver jaardag van prins Bernhard in bezet tingstijd, was daar een sprekend be wijs van. Vele Nederlanders tooiden zich die dag met de lievelingsbloem van de prins, de anjer. Zo werd in de Tweede Wereldoorlog het konings huis in ons land 'meer en meer het symbool van de vryheid en het vcr- xet tegen de dictatuur, óók bij hen, voor wie het koningshuis vóórdien geen enkele of enkel maar negatieve betekenis had. Bij het zoeken van een kristallisatiepunt waarop alle verlan gens, de hoop op het terugkrijgen van de vrijheid zich kon richten, werd dit, in alle lagen van de bevol king, gevonden in de Oranjefamilie. Hieruit valt misschien wel te ver klaren, dat de eerste verzetsgroepen voortkwamen uit rechtse, per tradi tie Oranjegezinde kringen, die zich in de jaren vóór de oorlog nu niet bepaald fanatiek tegen het opkomen de Nationaal-Socialisme hadden ge keerd. Na de oorlog scheen nu meer dan ooit de monarchie onverbrekelijk en vanzelfsprekend verbonden met Nederland. Koningin Wilhelmina werd de „Moeder des Vaderlands" genoemd en om haar fiere houding maar ook wegens haar democrati sche optreden, algemeen geëerd. In 1948 was een grote menigte op de Dam van Amsterdam ontroerd getui ge van haar aftreden en regerings overdracht aan haar dochter. Maar met het verbeteren van de situatie in ons land in materieel en economisch opzicht, met het steeds minder bedreigd worden van vrijheid y en onafhanTcèlyfthêïd,""'ging men ech ter de aanwezigheid van Oranje weer "^■gewootf vinden'tyrdSn. ja hoor, hier en daar werden weer uitingen ge hoord, die op zichzelf niets nieuws waren maar veeleer een symptoom waren van de gedachte bij somra'- gen: Ziezo, het wordt weer eens tijd dat we het Oranjehuis .onder de loupe gaan nemen... Republikein of koningsgezind. In een land als het onze is alles toege staan. Gelukkig dat dit zo is, en met recht! En als een partij, gebruik ma kend van een zekere wrevelige stem ming die er in ons land heerst bij het vernemen van de tijding, dat prinses Beatrix met een Duitser zal gaan trouwen, haastig verklaart de repu blikeinse staatsvorm voor te staan, dan is daar als zodanig niets tegen in te brengen. Wél komt de vraag naar voren: Waar heeft in hemels naam het Oranjehuis, of, met name, koningin Juliana het aan te „dan ken'-', dat vrij invloedrijke dagbladen publikaties doen, die voor Oranje zo niet beledigend zijn, dan toch wel ge tuigen van een grote mate van ge brek aan sympathie voor het ko ninklijk huis. Tegenover koningin Ju liana, de koningin, die bij alles haar hart laat spreken en steeds een groot medeleven aan de dag heeft geiegd met alles wat er maar in ons land gebeurt, is de houding van die dag bladen zeer zeker onredelijk te noe men, al dient eerlijkheidshalve te worden opgemerkt, dat de afkeer van „Oranje-franje" mede een reactie is op een èl te honingzoet geprevel over het Oranjehuis, openlijk geuit door al te ijverige Oranje-klanten. Belangrijk is de vraag: Hoe denkt, het volk over de monarchie. Of moe ten wij misschien wel de vraag stel len: Heeft de monarchie vandaag- aan-de-dag nog wel enige zin? Wat de eerste vraag betreft, als we afgaan op politiek Nederland, dan zijn er slechts twee politieke partij en, die zich uitgesproken hebben voor de republiek: de Communisti sche Partij Nederland en de Pacifis tisch Socialistische Partij. Deze par tijen vertegenwoordigen tezamen ech ter een minderheid. Zij bezetten maar 10 van de 159 zetels in de Tweede Kamer. Er zijn wellicht ka- merleifen in andere partijen, die voortzetting van de Oranje-dynastie niet meer wensen, doch zij delen niet het officiële standpunt van hun par tij. En ook niet het standpunt van een In verband met de reconstructie van het kruispunt Dorpsstraat La- rtnseweg Stationsstraat in de kom yah h^t dorp, is het noodzake lijk, -dat de gemeente Holten de be schikking krijgt over de woning met erf. plaatselijk bekend Dorpsstr. 33, gelegen op de hoek Dorpsstraat Stationsstraat, welk perceel in eigen dom toebehoort aan de heer H. J. Paalman en mevrouw H. Derksen- Paalman. Vermeld perceel heeft een oppervlakte van 864 m2. De heer Paalman en mevrouw Derksen-Paalman voornoemd, heb ben zich bereid verklaard de woning Dorpsstraat 33 met erf aan de ge meente te verkopen voor de hen ge boden prijs van f 77.200,— welke som vrijwel overeenstemt met het terza- ke opgemaakte taxatie-rapport. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. aan de raad voor de woning Dorpsstraat 33 met erf van de heer H. J. Paalman en mevrouw H. Derksen-Paalman aan te kopen voor de prijs van f 77.200,inclusief alle schadevergoedingen en voorts onder de voorwaarden, zoals die zijn opgenomen in het ontwerp-raadsbe- sluit, dat op de gebruikelijke wijze bij de stukken ter inzage ligt. vooraanstaand kamerlid van de Par tij van de Arbeid dr. A. Vondeling, die zich op praktische gronden vóór Oranje uitsprak en wel om de vol gende redenen: Een president, die wordt gekozen, zal vrijwel altijd in een verkiezings strijd zijn betrokken geweest. Het zal voor een president heel moeilijk zijn zich buiten de politieke strijd te houden. De toekomstige kroonpretendent wordt helemaal opgevoed in de sfeer van politieke onschendbaarheid. De manier waarop koningin Julia na haar taak vervult, is zo voorbeel dig, dat hierin een stuk garantie ligt voor de wijze, waarop haar opvolg ster haar moeilijke taak zal vervul len. Trouw en offervaardigheid van Oranjes zijn meer dan eens in de va derlandse geschiedenis gebleken, het geen aan beide kanten zekere ver plichtingen geeft. Voorlopig zal niemand in binnen- en buitenland zoveel goodwill ont moeten als de koningin en de kroon prinses. Ons land kan zich geen be tere „ambassadrices" wensen. Dat is enorm veel waard en daarom moeten we zuinig zijn op hen en dankbaar wezen, dat er een opvolg ster is die deze „hondebaan" (een ander woord is er niet voor) niet al leen aanvaardt, maar zelfs ambieert. De vraag: Heeft het koningschap in Nederland nog toekomst? dient echter gesteld te worden aan de jeugd, want dat zijn de onderdanen van nu èn van morgen. Is een derge lijke vraag omtrent de kansen van de monarchie al eens aan de jeugd ge steld? Ja, dat is inderdaad gebeurd. Wel niet aan de gehele jeugd, maar wel aan een aantal jongeren, geko zen uit de .werkende stand" en uit scholieren. 21 jongelui tussen 12 en 18 jaar waren op vrijdag 29 juni in Lage Vuurse (Ernst Sillemhoeve) bij elkaar om over verschillende onder werpen te praten: Politieke betrok kenheid, staatsstructuur, toekomst verwachting en „Nederland in de weield". De leiding van de groep be rustte bij prof. P. J. Boukema, hoog leraar in het Staatsrecht aan de VU, de heer Groeneveld, directeur Stich ting en Vorming Detailhandel en de heer Noordmans, hoofdredacteur van de Leeuwarder Courant. De daaropvolgende dag werd dit gesprek op paleis Soestdijk, waar ko ningin Juliana wèl aanwezig was zonder zelf aan de discussie deel te nemen, voortgezet. De jongelui vonden dat de Oranjes het goed hadden gedaan. Ze vonden ook, dat het gesprek op Soestdijk „hartstikke goed" was en vonden het vooral erg leuk, dat koningin Juliana samen met de groep zittend op het gazon achter het paleis de lunch gebruikte. Zij voelden niets voor een republiek- „Het koning schap moet voor ons maar blijven" zo stelden ze vast. Het licht staat dus op Oranje en Oranje staat op groen: doorgaan. Wy willen dit artikel eindigen met de hartelijke felicitaties aan koningin Juliana met dit 25-jarige ambtsjubi leum en de woorden herhalen, die prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar in de nieuwe geschiedenis te Nijmegen, tijdens het historisch congres over de monarchie, in 1966 heeft uitgespro ken: „Wij weten dat de monarchale functie, zoals zy door koningin Julia na wordt uitgeoefend, staat en volk ten goede komt en ik voor mij wil geloven in haar duurzaamheid, als de opvolger straks haar lijn door trekt." 6-8 uur: Alle bewoners van Holten worden op originele wijze gewekt en opgeroepen deel te nemen aan het feest. De proclamatie wordt voorgelezen op de volgende plaatsen: Burg. v. d. Borchstraat hoek Molenbelterweg, Dies- senplasstraat bij bejaardencentrum. Oranjestraat hoek Rietmolenstraat, Kolweg hoek Voorsboersstraat, Schoutenstraat hoek Schepenenstraat, „Oranjeplein" naast gemeentehuis en in de buurtschappen, respec tievelijk: Dijkerhoek, Espelo, Neerdorp, Holterbroek, Beuseberg, Borkeld, Look, Lichtenberg. 8 uur: Alle Holtenaren worden verwacht bij het hijsen van een reusachtige Oranjeboom op 't „Oranjeplein" naast het gemeentehuis. Burgemeester Enklaar opent hier met een korte toespraak de viering van 't grote Oran jefeest. Na saluutschoten zingen de aanwezigen o.l.v. H.M.V. het Wilhelmus. 9-11 uur: Kinderkermis voor de kinderen van de lagere- en kleuterscholen. Deze spelletjes zijn individueel. De kinde ren krijgen de deelnemerskaarten op de scholen uitgereikt. Degenen die buiten Holten een school bezoeken (bijv. L.O.M., B.L.O. enz.) krijgen 'n deelnemerskaart thuisgestuurd. Voor de kinderen van 4 en 5 jaar, die geen kleuterschool bezoeken kan een kaart worden gehaald bij de heer Wilpshaar Kozakkenstraat 7. Hopelijk komen veel kinderen feestelijk verkleed!!! 9-11 uur: Fietsverrassingstocht georganiseerd door de M.A.C. „De Holterberg". Ieder boven de lagere school-leeftijd kan deelnemen. Deelname gratis. Start bij ,,De Biester" in de Stationsstraat. (Zie elders in dit blad). 11 uur 30: Wandelende lunch voor jongeren boven de lagere school leeftijd in de aula van de scholengemeenschap. Muziek en discjockey aanwezig. Kosten: f 1,50 per maaltijd. 8.30 uur - 14 uur: Evenementen voor slecht ter been zijnde bejaarden. Deelnemers ontvangen persoonlijk bericht. 13 uur: Allegorische optocht. Route: Keizersweg, Vrijheidslaan, Koningin Wilhelminastraat, Larenseweg, Dorps straat, Oranjestraat, Noordenbergstraat, Kolweg, Lageweg. Tijdens de optocht zal op verschillende plaatsen een tijdelijk parkeerverbod door de politie worden ingesteld. 14 uur 30: ZESKAMP op het sportterrein „Meermanskamp". Toegang gratis. Op het terrein is een beperkt aantal zit plaatsen. Deze zijn uitsluitend bestemd voor bejaarden en mensen die niet lang kunnen staan. Parkeergelegenheid op het terrein bij het slachthuis. 19 uur 15: Taptoe, verzorgd door H.M.V. op het terrein bij de Keizersweg. 20 uur 15: Groot Vuurwerk aangeboden door de fam. Greep te Holten. Plaats: op het terrein langs de Keizersweg. 20 uur 45: 1) Groot Bal Ohampètre op het feestelijk versierde „Oranjeplein". Medewerking wordt verleend door het „Hause Quartet". De attracties zijn: Men kan hier eten van varkens aan het spit. Diverse hapjes en drankjes zijn verkrijgbaar. Omstreeks half tien worden hier de prijzen voor de straat-, gevel, en tuinversie- ringen alsmede de uitslag van de fietsverrassingstocht bekend gemaakt. De prijzen worden door de voorzit ter van het plaatselijk 5 september comité uitgereikt. 2) In Amicitia een groot disco bal voor jongeren. Indien mogelijk worden de jongeren verzocht gekostumeerd te verschijnen. Toegang gratis. De bouw van een Sporthal, waar over al tal van jaren gesproken is en waarvoor de Stichting Sportbelan- gen in onze gemeente zich de laatste jaren sterk beyverd heeft, blykt in 't zicht te komen. Burgemeester en wethouders vra gen de gemeenteraad tenminste in de maandagavond te houden raads vergadering een principe-besluit te nemen tot de bouw van zo'n hal. In hun voorstel aan de raad zeggen zy onder meer: „Zoals u bekend, ligt het in ons voornemen om bij de realisering van de definitieve bouw van de scholen gemeenschap de daarin begrepen twee gymnastieklokalen te combine ren tot een sporthal. Helaas is thans nog niet bekend, wanneer deze defi nitieve bouw ter hand kan worden genomen. Losstaande van de plaatselijke si tuatie om door deze combinatie een sporthal te verkrijgen, blijkt het mo gelijk om voor de bouw van een der gelijke hal van overheidswege subsi die te verkrijgen. Zo is het mogelijk om bij het Ministerie van CRM een daartoe strekkende aanvrage inr'té' dienen. Inwilliging van een dergelijk ^verzoek houdt in,dat' maiimaal- f 200.000,subsidie in de totale kos ten van een te bouwen sporthal kan worden verkregen. Daarnaast kan het plan voor de bouw van een dergelijk object, wor den aangemeld bij het Ministerie 1 Sociale Zaken voor uitvoering in zgn. DACW-verband. Honorering van een dergelijke aanvrage kan inhouden, dat een nader vast te stellen percen tage van de kosten wordt gesubsi dieerd. Ten aanzien van het bovenstaande merken wij op, dat subsidiëring v. wege beide ministeries tegelijk niet mogelijk is. Om een dergelijk bouwplan te kun nen indienen is het noodzakelijk, dat uw raad zich reeds thans in principe uitspreekt om over te gaan tot de bouw van een sporthal. Een derge lijk besluit dient namelijk bij de aan vrage om subsidie te worden ingeslo ten. Het zal u duidelijk zijn, dat de in diening van een aanvrage om subsi die tevens vergezeld dient te gaan van een plan met tekening en kos tenraming. In verband hiermee is onlangs door ons college met een aantal bestuursleden van de stichting sportbelangen overleg gepleegd ten einde uit de thans op de markt zijn- I de plannen een keuze te doen. Daar bij is unaniem de voorkeur gegeven aan het ontwerp van „Vaessen" Al gemeen Bouwbedrijf B.V. te Vught. De totale kosten van dit plan zijn te ramen op rond f 1.600.000, In aansluiting hierop heeft de com missie gemeentewerken zich in haar vergadering van 13 augustus jl. met deze keuze kunnen verenigen." In verband met het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor in principe te besluiten tot de bouw van een sporthal, te bouwen op de hoek van de Keizersweg en de Vrijheids laan. Concept-besluit, plan en teke ningen, liggen bij de raadsstukken ter inzage. Aan de voorbereidingen voor de optocht wordt momenteel de laatste hand gelegd. Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat er deze keer weinig deel nemers zouden zijn. Maar na de bekende Holtense vijf minuten kwamen de opgaven binnen. Holten kan nu gerust zijn wat de deelnemers betreft, want de optocht van 1970 zal minstens geëvenaard worden. Het zal duidelijk zijn dat de commissie zeer tevreden is met deze spontane medewerking. Als het weer nu ook meewerkt dan kunnen veel mensen genieten van een lange kleu rige stoet. De film- en fotografeer liefhebbers kunnen naar hartelust aan hun trekken komen. De deelnemers (iedere groep, wagen, auto of individueel) ontvangen één dezer dagen een mededelingenblad en een nummer. Zij dienen zich strikt aan de gegevens die op het mededelingenblad vermeld staan te houden. De optocht zal ontbonden worden in de Drostenstraat en de wagens kunnen dan doorrijden en moeten geparkeerd worden op de Waagweg. De optocht zal vanaf kwart over twaalf gereed staan voor de keuring op de Keizersweg en de Vrijheidslaan. Het publiek kan dan de wagens daar bekij ken. Wel wordt vriendelijk verzocht om dit dan vanaf de wandelpaden te doen, i.v.m. de werkzaamheden van de jury. De commissie doet een dringend beroep op de bewoners in de straten die in de route zijn opgenomen om hun auto's niet op de rijweg te parkeren. Ten slotte wenst de commissie iedere deelnemer en toeschouwer veel genoegen aan deze optocht. Zou het niet mogelyk zyn dat het publiek de Holtense nuchterheid by het kyken eens vergeet en de deelnemers - die kosten noch moeite hebben ge spaard - met een applaus beloont?????? De heer J. F. D. Meinders Look -16-te Holten heeft verzocht van gemeente Holten te mogen aankopen een perceel industrieterrein grootte van ongeveer 2900 m2 gele gen te noorden van de geprojecteer de Keizersweg in het bestemmings plan De Haar ten behoeve van de vestiging van een garagebedrijf. Het door de heer Meinders ge vraagde bouwterrein kan echter nog niet geheel worden verkocht. Met name kan een gedeelte van de Haar- weg alsmede een klein strookje grond, eigendom van de heer Haan samen ter grootte van ongeveer 100 m2 nog niet worden verkocht ómdat de Haarweg nog is opengesteld voor het verkeer en de grond van Haan niet ter beschikking van de gemeen te Holten is. De heer Meinders of zijn eventuele rechtverkrijgenden zijn verplicht be doelde strook grond aan te kopen zo dra door B. en W. aan Meinders of diens rechtverkrijgenden mededeling is gedaan, dat tot verkoop moet wor den overgegaan. De verkoop van be doelde strook grond geschiedt tegen de alsdan geldende grondprijs, exclu sief omzetbelasting. Het thans te verkopen bouwterrein heeft een oppervlakte van ongeveer 2800 m2, exclusief voormelde strook grond. Voor de onderhavige grond is ech ter nog geen grondprijs vastgesteld, zodat het noodzakelijk is een voorlo pige prijs te hantsren. Het college is van oordeel, dat een voorlopige prijs van f 17,50 per m2, exclusief omzet belasting redelijk is. De2fe prijs per m2 is eveneens gehanteerd bij de voorgaande verkopen van industrie terrein in het bestemrr»ingsplan „De Haar". Te. zijner tijd zal echter een verre kening van de voorlopige prijs tegen de alsdan vastgestelde en door Gede puteerde Staten goedgekeurde prijs moeten plaats vinden. B. en W. stellen de raad voor aan de heer Meinders het gevraagde in dustrieterrein te verkopen voor de voorlopige prijs van f 17,50 per m2, totaal derhalve f 49.000,of zoveel meer of minder als t.z.t. door de raad zal worden vastgesteld en door G.S. goedgekeurd. Voorts stelt het college voor aan de heer G. J. Snippert, Canadastraat 16, alhier, een perceel bouwterrein te verkopen (kavel 20 aan de Hout weg in De Haar), groot plm. 910 m2 voor de kavelprijs van f 31.000, teneinde daarop een vrijstaande bun galow te bouwen. Gaarne wil ik het bestuur van de Wandelsportver. De Trekkers te Hol ten mijn oprechte dank betuigen voor de prachtige wandeltocht op 25 aug. 1.1. via een heerlijk stuk natuur schoon over de Holterberg. De te volgen route, dwars door de bossen, was zeer duidelijk aangege ven. Ik zou alle nieuwe bewoners met hun kinderen willen adviseren maakt u eens zo'n fijne wandeltocht mee, dan beseft u pas wat uw nieuwe woonplaats Holten u te bieden heeft aan een geweldig stuk natuurschoon. „Trekkers" we houden ons aanbevo len voor een herfst, e.v.t. een sneeuw- wandeling over de berg. Mag ik dan tevens attenderen op het VVV-kantoor alwaar men kan beko men (voor een habbekrats) prachtige wandelkaarten en „kant en klaar", uitgestippelde fietstochten enz. Mensen, mensen, mensen: „Neem de benen of de fiets, frisse lucht en mooie natuur voor niets! Een dankbare nieuwkomer, N. Mennes. Eerst grondonderzoek, daarna be mesting. Dit zou voor elke bezitter van grond in de land- en tuinbouw het parool moeten zyn. Het grote voordeel hiervan is dat men de be mesting kan aanpassen aan de be hoefte van de nodige voedingsstof fen. Dat levert de hoogste opbrengst tegen de laagste kosten. De waarde van grondonderzoek wordt nog maar al te vaak onderkend zulkstot grote schade van het bedrijf. Ons grasland levert bij een doel matige bemesting smakelijk en voedzaam gras. Vooral de verhouding droge stof- eiwit-kali-en magnesium is noodza kelijk om kopziekte te voorkomen. Maar ook onze tuinbouwgewassen stellen hoge eisen aan de grond ook hier blijft grondonderzoek noodzake lijk. Veelal wordt grondonderzoek na gelaten omdat het tot dusver nogal duur bleek. Hierin is nu verandering gekomen want het Bedrijfslaborato- rium voor Grondonderzoek te Beeg- den heeft een nieuwe methode be dacht een z.g.n. „doe het zeiver" waardoor men zelf grondmonsters kan nemen. Het nemen van monsters is zeer eenvoudig en ieder kan het nu zelf doen. Dat past in deze tijd van kos tenbesparing. Men kan nu profite ren van dit nieuwe systeem, zaak zal zijn er ook gebruik van te maken. In het bezoekerscentrum Noetse- lerberg aan de Toeristenweg te Nij- verdal wordt tot 15 oktober a.s. een over „Het leven van de honingbij". Omdat de heide weer bloeit en u op die ^Tfèidëv^ldêh bijenkorven en -kasten kunt tegenkomen is in sa menwerking met de Bijenvereniging afdeling Nijverdal deze expositie aan de by gewijd. In de expositie is een zogenaamde observatiekast geplaatst; ieder een kan (veilig) achter glas de ge dragingen van dit wonderlijke insect volgen: De koningin (moer genoemd) die eitjes legt en de werkbijen die haar verzorgen. De werkbijen die de eitjes en de larven verzorgen. De werkbijen die honing en stuif meel binnenbrengen. Verder zijn er imker-materialen, een bijenkorf en naast mondelinge toelichting allerlei toelichting door middel van platen en brochures over het leven van die bijen. Voor kinde ren is een werkplaat gemaakt. De beheerder de heer Jutten zal gaarne de nodige uitleg geven van deze expositie. Op woensdagmiddag 5 september, zal de officiële opening plaats vinden van het sportpark „Meermanskamp". Voor vele Holtenaren is deze naam reeds een begrip geworden. Door 'echter de naam in sierlijke letters voor goed aan het sport park te verbinden hoopt de sportstichting dat het woord „Meermanskamp" een begrip gaat worden tot ver buiten de Holtense grenzen. Burgemeester, mr. W. H. Enklaar heeft zich bereid verklaard de opening te verrichten. Hij zal hierin worden bijgestaan door Paulientje Wansink, dochter van de vroegere bewoners van het erve Meerman. De opening zal pliaats vinden om 14.30 uur. Wij zijn ervan overtuigd dat vele Holtenaren hier van getuige zullen zijn. Onmiddellijk na de opening zal het „zeskamp-spektakel" een aanvang nemen. Het begin van de competitie van het amateurvoetbal betekent een ver schuiving in de inhoud van het RONO-sportprogramma „Sport voor sport". Daarom zaterdag van 19.45 - 20.00 uur naast het betaalde voetbal een aantal karakteristieken uit het za terdagvoetbal. Verder onder meer: atletiek, de trainingsuitslagen van de wegraces in Hilvarenbeek en wiel rennen. Zondag tussen 18.00 - 19.00 uur ko men de reportages uit het betaald voetbal uit Enschede Groningen Heerenveen en Wageningen. Verder o.a. aandacht voor de prestaties van de debutanten in de voetbal-eerste klasse de wegraces in Hilvarenbeek de motocross in Loenen paardesport kaatsen zeilen atletiek en de start van de veldkorfbal competitie. Burgemeester en wethouders stel len de raad voor over te gaan tot de aanleg van een riolering in de Hol. terberg. In de toelichting op hun voorstel zeggen zij o.m.: „Van de zijde van de bewoners wordt reeds enkele jaren aangedron gen op de aanleg van een riolering in de Holterberg tot en met het ho tel 't Lösse Hoes en het restaurant de Wielen. In 1972 is daartoe door gemeentewerken een plan ontworpen, waarbij rekening werd gehouden met de mogelijkheid om ook het zgn. woonterras, dat zou worden gebouwd op het terrein van het pension Olden- hove hierin te betrekken. Door in grijpen van hogerhand is de totstand koming van dit terras evenwel op losse schroeven komen te staan. Mede op aandrang van enkele be woners is thans door gemeentewer ken een plan ontworpen, waarbij geen rekening is gehouden met ge noemd „woonterras". Overeenkom stig de hierbij overgelegde begroting zullen de kosten van dit verkleinde plan zijn te ramen op rond f 245.000. Tegenover jaarlijkse lasten, voort vloeiende uit deze investering, staat een ontvangst wegens 'n in te voe ren baatbelasting. Deze belasting kan worden opgevoerd tot ca. 85 pet. De Nederlandsche Middenstands- bank N.V., publiceert oyer het eerste halfjaar 1973 een ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar met 21 procent tot f 19,5 miljoen toegeno men winst na belastingen en voorzie ningen (le halfjaar 1972 f 16,1 mil joen). De stijging van het resultaat werd veroorzaakt zowel door de verder toegenomen bedrijfsomvang als door een gunstiger verhouding tussen ba ten en lasten. De salarissen en kos ten namen minder toe dan in het le halfjaar 1972. De groei van het aan tal medewerkers kon opnieuw be perkt worden gehóuden: 6.790 per medio 1973 tegen 6.630 per ultimo 1972. Het balanstotaal kwam boven de f 10 miljard; het jaarlijks passeren van een volgende miljard-grens lijkt bij de NMB welhaast traditioneel te worden. De toeneming van de be drijfsomvang moet met name aan het binnenlandse bankbedrijf worden toegeschreven: het Eurodeviezenbe- drijf bleef in het le halfjaar 1973 vrijwel stabiel. Debiteuren vertoonden in het eer ste halfjaar een sterke stijging ad. f 575 miljoen en kwamen daarmee op bijna f 5 miljard. De toevertrouw de gelden namen toe met f 533 mil joen. Spaargelden en crediteuren na men vrijwel de gehele stijging voor hun rekening. Deposito's bleven on geveer op het niveau van ultimo 1972. De invloed van de recente snelle stijging van de rentestand op de, vo.-r de bankwinst zo belangrijke.' rentemarge valt moeilijk nauwkeurig te voorspellen, aldus de raad van bestuur. Toch meent de bank, dat ook voor het tweede halfjaar een on geveer gelijke procentuele winststij ging als voor het eerste halfjaar tot de mogelijkheden behoort. van de kosten van de aanleg ad. f 245.000,en dient door de eigena ren van de percelen, die door deze voorziening zijn gebaat, te worden opgebracht. Daarnaast zullen deze eigenaren een aanslag ontvangen in gevolge de thans nog van kracht zijnde verordening op de heffing en invordering van de wegen- en riool belasting. Zoals uit de begroting van gemeen tewerken blijkt, bestaan de kosten van deze aanleg voor een aanzienlijk déél uit arbeidsloon. Mede hierdoor bestaat de mogelijkheid om dit plan aan te melden voor uitvoering in zo genaamd DACW-verband, waardoor het mogelijk is, dat een bepaald deel van deze kosten van rijkswege wor den gesubsidieerd. Om hiervoor in aanmerking te komen dient evenwel door uw raad in principe te worden besloten om tot de aanleg van deze riolering over te gaan. Inmiddels heeft de commissie ge meentewerken in haar vergadering van 13 augustus jl. verklaard, dat zij zich met het gewijzigde plan. zoals hiervoor vermeld, kan verenigen." B. en W. stellen de raad dan ook voor over te gaan tot a) de aanleg van een riolering in de buurtschap Holterberg en b) de invoering van een baatbelasting. Maandagmorgen is de Dijkerhoek- se kleutercursus, een onderdeel van de Holtense Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk, in één van de zalen van Bethanië gestart. Er meldden zich vierentwintig kleu ters. De cursus 'wordt geleid door mevrouw Van Heerde uit Bathmen. Zij geeft les op maandag en woens dagmorgen. Nieuwe leerlingen kun nen zich steeds opgeven bij mevrouw Vlogtman, D 45, telef. 2713 in Dij- keitioek.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3