25 jaar Koningin Juliana (II) j Eergte psalmen- Positieve van de gemeenschappelij ke gezangenboek en reacties op het werk Nederlandse kerken BEGIN DE DAG GEZOND ME P TRIMOEEENINGEN ii' t Dominee Rienks W isse de Jong j? rt, Zorgen voor /2-T°A)rf^ In een kwart eeuw veranderde de hele wereld Gebeurtenissen volgden elkaar in steeds grotere snelheid op - MUNT VOOR KRUIS ARA (1) ARA (2) bericht voor lieden ouderlijk verlaten Vrijdag 24 augustus 1973 5 ,.De aanvaarding van haar soevereiniteit door de jonge staat, de republiek der Verenigde Staten van Indonesië, alsmede het afstand doen daarvan door het Koninkrijk der Nederlanden, en 't aangaan van een Unie, is een van de meest aangrijpende en ingrijpende ge beurtenissen van deze tijd. die aangrijpt enerzijds door de onna tuurlijkheid van een verloop als dit, en anderzijds doordat nooit duidelijker naar voren is gekomen de diepe sympathie der beide volken voor elkaar. Niet langer staan wij gedeeltelijk tegenover el kander. Wij zijn nu naast elkaar gaan staan, hoezeer ook geschon den en gescheurd vol van littekens van wrok en spijt". Het is 27 december 1949. In de Burgerzaal van het Koninklijk Pa leis te Amsterdam vindt de soevereiniteitsoverdracht over Indo nesië plaats. Na een periode van 350 jaren Nederlands bewind wordt in Indonesië uit het Rood-wit-blauw het blauw geschrapt. Rood-wit zullen voortaan de toonaangevende kleuren zijn. De Re publiek der Verenigde Staten van Indonesië is dus een zelfstandige natie geworden, met Nederland verbonden door slechts een Unie. Die Unie is echter nooit een sterke band geweest en al spoedig gaat 't bergafwaarts met de verhouding tussen Nederland en Indonesië. Een dieptepunt is wel de mislukte conferentie van Genève in 1955 met als heet hangijzer „Nieuw Guinea", het laatste stuk grondge bied, dat we bij de soevereiniteitsoverdracht „er nog uit wisten te slepen". In 1955 houden we onze poot stijf. Indonesië krijgt Nieuw Guinea nooit! Indonesië verbreekt daarna de Unie met Nederland en de Nederlandse bezittingen worden een paar jaar la ter genationaliseerd. Tal van „spijtop tanten" verlaten alsnog Indonesië en vluchten naar ons land. Koningin Ju liana ontvangt hen. In 1962 dreigt er opnieuw oorlog uit te breken tussen Indonesië en Neder land. Indonesische parachutisten lan den op Nieuw-Guinea. Nederlandse soldaten sneuvelen Tenslotte wordt onder Amerikaan se druk maar óók onder druk van de openbare mening in ons land zelf Nieuw-Guinea toch overgedragen aan Indonesië. Het ty keert. De ver houdingen tussen beide landen worden beter hetgeen tenslotte resulteert in het bezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Indonesië in 1971, waarbij, met name in Bandoeng het koninklijke paar meer wordt toege juicht dan ooit in eigen land het ge val was en waarvan, na afloop van het bezoek, de koningin tijdens een persconferentie zegt: „...En als ik aan dit verblijf in uw land zal terugden- denken, dan zal ik voor mij zien men sen, veel mensen, ongelofelijk veel jnensen met hartelijke.vriendelijke gezichten. Dat heeft zo'n grote indruk op ons gemaakt..... De staatsbezoeken over en weer, die wij nu hebben ge had, zy de bezegeling van een nieuwe vriendschapsband. Zo zie ik het. En in de wereld waarin nog zoveel con flictstof is en zoveel tegenstelling be staat, beschouw ik dit wel als te zijn van een bijzondere waarde. Ik zou willen zeggen, van ganser harte tri- makassi, trimakassi!" i Jaren van stroomversnelling 1948-1973. Wat is er in al die jaren niet gebeurd op politiek terrein. Er ontwikkelt zich een vredesverlangen dat zich openbaart in pogingen om een compromis te vinden in de tegen stellingen tussen de twee atoomkrach ten: Amerika en Rusland.-In 1951 wordt door een aantal hoogleraren een vredesbeweging gesticht onder de naam „De Derde Weg". „De richting van De Derde Weg is noch naar Wa shington noch naar Moskou, wij aan vaarden niet het Atlantisch Pact doch evenmin de politiek van de Ko- minform „zo is de redenering. De Pacifistisch Socialistische Partij, die in 1957 door o.m. prof. dr. J. de Graaf wordt opgei'icht heeft haar aanhang te danken aan de steeds grotere af keer van A- en H-bom en lange-af- standsraketten, die bij 'n nieuwe oor log zullen leiden tot wereldvernieti ging. In het hele politieke denken komt verandering. Men ziet het niet meer zo zwart-wit. Men benadert de zaken, zoals het heet. wat meer ge nuanceerder. Ook tegenover het com munisme. Tijdens de Hongarije-crisis in 1956 waarbij Russische troepen de Hongaarse opstand bloedig neer slaan. is ons volk één in de veront waardiging over deze schandelijke daad hetgeen blijkt uit tal van mani festaties waaraan alle politieke par tijen, behalve de CPN, deelnemen, 'n demonstratieve bijeenkomst bij het verzetsmonument op de Dam v. Am sterdam wordt door konigin en prins bijgewoond. Koningin Juliana ontvane ook de eerste Hongaarse vluchtelin gen.... Wanneer in '69 Russische troe pen Tjechoslowakije binnen rukken om de vrijheid daar weer eens te on derdrukken is er in ons land heel wat minder deining... Inmiddels zijn de socialisten uiteen gevallen in 3 par tijen: DS 70. PvdA en PSP. Maar ook de confessionele partijen brokkelen af. Is er op 2 september 1950 een bij eenkomst van het R.K. Centrum voor Staatskundige Vorming met als on- werp: Hoe zullen de katholieken in Neder land zich gedragen, als zij op een ge geven ogenblik in het parlement over de meerderheid van 50 plus één be schikken....? Thans moeten KVP, AR en CHU elkaar stevig vast houden om niet helemaal gevloerd te worden, ter wijl het juist de KVP is. die bij de laatste verkiezingen telkens een flin ke nederlaag lijdt. Is er enerzijds vooral op kerkelijk gebied toena dering met als exponent de „Raad van Kerken in Nederland" waarbij niet alleen alle belangrijke protes tantse Kerkgenootschappen zijn aan sloten maar ook de R.K. kerk. an derzijds is er een polarisatie met als gevolg een steeds radicalere manier van optreden. Er ontstaat zelfs een Politieke Partij Radicalen, waar voor al de jongeren hun stem aan geven. Zelfs het liberalisme wordt onder de jonge politicus Wiegel radicaler, en ook aan hem geven de jongeren hun steun Onder de regering van koningin Ju liana deden hun intrede in ons 'and: tv, bromfiets.AOW. AWW, de Mam moetwet, ma»sa-acties als „Beursen open, dijken dicht" na de stormramp van 1953: „Open het Dorp", „Kom over de Brug", enz. betaald voethal, de 5-daagse werkweek, de ,pil". het deltaplan, de provo, protestdemonstra ties, de welvaart (maar niet voor iedereen), de transistor, de mini- en de maxikleding voor de dames, de dlsc-jockeys. de Europa-cup. de hip py. de FO, de nudistenkampen. de vluchter, de Fokker-Friendshiu. lucht ten, de Fokker-Friendship, de lucht verontreiniging, de Boerenpartij, de computer, dc„drugs". „Ik Jan Cre- mcr" en „Turks Fruit". Karei Appel, het uitzendbureau, het songfestival de NVSH, D'66. de ombudsman, 't GVP de nozem, de One-man-show. 't trimmen.... Het koninkrijk der Ne derlanden verloor met Indonesië, 77 procent van zijn grondgebied Inwoners van 't moederland groeide en 90 miljoen van zijn onderdanen. Het aantal inwoners van het moeder land groeide echter van 10 tot 13 mil joen en door landaanwinning werd ons grondgebied toch weer met 10.000 hectare vergroot. Veel Nederlanders emigreerden, nóg meer gastarbeiders kwamen ons land- binnen. Het aantal auto's steeg van één op de 70 Nederlanders in 1948 tot één oy de G nu. Maar het doden cijfer in het verkeer steeg mee. Van 900 in 1948 tot 3000 in 1968. Er wa ren koninklijke huwelijken Het huwelijk van prinses Margriet met Pieter van Vollenhoven zon der problemen; het huwelijk van prinses Irene met prins Carel Hugo met veel geharrewar; het huwe lijk van prinses Beatrix met Claus von Amsberg door „links* fel be streden, maar geen enkel lid van het koninklijkhuis is tot nu toe meer voor de Vara-microfoon geweest dan juist prins Claus Kabinetten kwamen en gingen: Rooms-Rood of Confessioneel-Liberaal, elkaar afwis selend. Bezoeken aan de Koningin Onderstaande lijst van bezoekers aan koningin Juliana geeft een goed beeld van de afgelopen bewogen ja ren, waarin alles zich in een ver sneld tempo voltrekt: generaal Dwight D. Eisenhower, de opperbe velhebber der geallieerde strijdkrach ten in de Tweede Wereldoorlog; Sir Winston Churchill, de Engelse oor logsleider in de Tweede Wereldoor log; president Harry Truman, de man die bevel gaf tot het werpen van de atoombommen op Japan; Fos ter Dulles, minister van buitenland se zaken in de U.S.A., de man van de „koude Oorlog";Lyndon B. John son, de Amerikaanse president die troepen stuurde naar Vietnam; Char les de Gaulle, de stichter van de Franse 5e republiek; Robert Schu- man, de Franse minister van bui tenlandse zaken en een der grond leggers van de E.E.G.; Ludwig Er- hard, de Duitse minister van econo mische zaken, de man van het Wirt- schaftswunder. Na afloop van dit be zoek verklaarde Erhard tegenover de pers: „Op Soestdijk heb ik meer intelligente vragen ter beantwoor den gekregen, dan mij ooit door de afgevaardigden in het vragenuurtje van de Bondsdag zijn gesteld".; Ben Goerion, de „Leeuw van Juda", die in 1948 de onafhankelijke staat Is raël proclameerde; Robert F. Kenne dy, de vermoorde kandidaat presi dent van de V.S., drager van de nieuwe generatie; Dr. Martin Lu ther King, de vermoorde negerlei der, strijder voor gelijke rechten voor de Amerikaanse kleurling; Ko ning Mwamboeta IV van Boeroendi, vertegenwoordiger van vrij Afrika; Moeders van militairen, die in Nw- Guiitea tegen de Indonesiërs vochten, met het verzoek: „Majes teit, zorg dat. onze jongens thuisko men"; President en mevrouw Soe- harto van Indonesië. Koningin Juliana bracht bezoeken aan: Frankrijk, Groot-Brittannië. Lu xemburg, de Verenigde Staten,Noor wegen, Denemarken. Zweden, België, Oostenrijk, Iran, Thailand, Mexico, reeds eerder in dit artikel is weer- Canada en Ethiopië. En zoals gegeven, aan Indonesië. En zo zijn we dan gekomen in het jubileumjaar van koningin Juliana: 1973. Het jaar van de welvaart en de toenemende milieuverontreiniging; het jaar van nóg meer nieuwbouw- flats en nóg steeds woningzoeken den. het jaar van de elektrische kof fiemolen, 't elektrische scheerappa- raat. de bandrecorder, de elektrische automatische broodrooster, 't elektri sche haardroogapparaat, de hoogte- zon, de elektrische deken, de centra le verwarming, de sauna en de bar becue; het jaar van de democratisering en de fusies; het jaar van de kindercrèches en de bejaardentehuizen het jaar van de toenemende onte vredenheid, waar tussen werkgevers en werknemers het „conflictmodel" in plaats komt van het „overlegmo del". Wij willen dit artikel besluiten met de woorden, die prinses Beatrix sprak tydens de herdenking 1813- 1963; „Persoonlijk zie ik echter weinig heil in een terugzien, wanneer dit niet tegelijkertijd een belofte inhoudt voor de toekomst 19 mei 1973: datum van de aanbie ding van een voor het eerst gemeen schappelijk Psalmen- en Gezangen- boek voor de Nederlandse kerken. Enkele reacties: VERBAZING Ds. W, G. Overbosch, De Klokslag (cie. „Groot-Zuid", herv. Amsterdam), 20 mei '73. ...Voor het eerst in de geschiede nis, mogen we wel zeggen, is een zo brede kerken-gemeenschap het eens geworden over iets toch zo wezen lijks als het zingen in de eredienst; en we mogen zelfs wel verwachten, dat de feitelijke reikwijdte van hel boek nog groter zal zijn, omdat met name Romana in Nederland niet arg wanend ter zijde staat, kan de he le bundel als zodanig er al niet in de kerkbank liggen, het ziet er wel naar uit, dat een vrij groot aantal liederen ook daar zal worden gezon gen; bijvoorbeeld bij een wel over wogen radio- en televisieprogram mering rond „het lied van de week" (die per 1 oktober van start zal gaan) is niet alleen de NCRV (c.q. het IKOR/CVK) betrokken maar ook de KRO (RKK). Het zijn feiten, waar men in het buitenland met ver bazing van ophoort; zoals men trou wens de jaren dóór reeds met een ze kere verwondering (en ook wel beetje afgunst) geconstateerd heeft, dat" een alom gewenste vernieuwing van de kerkzang en dan bedoelen we niet alleen de populaire bevlie- ginkjes in Nederland lukte Ds. A. G. van Gilse, Alge meen Doopsgezind Week blad, 19 mei 1973. ONS LIED Ons lied? Niks hoor: drie en een half ons lied. Voor die drie en een half ons alle honderdvijftig psalmen en nog vierhonderdeenennegentig lie deren in een fraai roodbruin kunstle ren bandje. Het ligt in de hand maar is met zijn ruim achthonderd blad- is in en inhakend ep het belang van voldoende, lichaamsbewe ging voor een goede gezondheid heeft The Coca-Cola Export Corpora tion voor haar produkt Minute Maid (puur sinaasappelsap) een adverten tiecampagne gevoerd met 24 geïl lustreerde trimoefeningen, spe ciaal bedoeld om de dag fit te be ginnen. Op deze advertentie kreeg Coca-Co la veel leuke reacties en talloze aanvragen voor afdrukken van deze trimoefeningen. Reden waarom de serie van 24 „dagopeningen" is ge reproduceerd en op aanvraag ver krijgbaar is. Verzoeken voor de se rie kunnen worden gericht aan The Coca-Cola Export Corporation, post bus 4205, Amsterdam. Wij laten hieronder oefeningen vol gen voor de komende negendagen. De resterende oefeningen in onze vol gende nummers. 211 Ontspanning benen. Ga sta«n op één been en zwaai het andere been los jes voor- en achterwaarts. Bewaar het evenwicht met de armen. Doe deze oefening 10 x met het linker en 10 x met het rechterbeen. Elke ia Ontspanning armen. Kl.-ine spreid- stand, armen schuin omhoog. Laat. de armen vallen tot gekruist voor de borst, en ztyaai.ze terug. Doe der ze oefening in rustig ademtempo 10 maal. Elke dag. (III) Heup-/rompoefening. Kniezit, handen op de grond. Zwaai een been snel achterwaarts omhoog (rug hol, hoofd op) en daarna snel naar voren met de knie tot aan de neus (rug bol, hoofd neer). Herhaal deze oefening 5 x links en rechts. Enkele dagen. Rompoefening rugzyde. Zitten. Han den schuin achter, benen halfgebo- gen, voeten iets uit elkaar. Breng met een ruk de buik omhoog en het hoofd in de nek. Terug tot uitgangs- zit. Herhaal deze oefening 5 maal. Enkele dagen. Armen en romp. Sta rechtop met de armen omhoog, maak een lichte knie vering en zwaai tegelijk de armen omlaag en naar achteren (hoofd om laag) en terug tot hoog (hoofd op). Herhaal deze oefening keje da^en.: r maal. En- Rompoefening buikzyde. Ruglig met half gebogen benen. Armen langs 't lichaam. Breng de voeten over het hoofd aan de grond en zwaai te rug tot ruglig. Vijfmaal herhalen. Enkele dagen. (VU) Rompoefening. Zit rechtop met ge spreide benen. Handen achter op de grond. Tik met de rechterhand de linkervoet aan. Zwaai tegelijk de an dere arm naar achteren en kom te rug tot zit. Herhaal deze ofening 5 x links, 5 x rechts. Enkele dagen. (VIII) f) De tiende gereformeerde predikant van Holten was ds. R. W. de Jong. Hij werd geboren op 20 april 1868 te Donkerbroek in de Friese gemeen te Ooststellingwerf als zoon van ds. Berend de Jong en diens echtgenote VVilhelmina Sophia Wels. Donkerbroek was de eerste gemeente van zijr. in 1837 geboren vader, die voorts gere formeerd predikant is geweest in Koudum. Zuid-Beijerland en Velp. Ds. de Jong sr. overleed in 1910. Ds. R. W. de Jong studeerde aan de theologische hogeschool te Kampen en slaagde in 1891 aldaar voor het kan didaatsexamen. Op 17 november van dat jaar trouwde hij in Medemblik met Johanna Maria Impeta, op 20 maart 1869 in dat stadje ter wereln gekomen Haar ouders waren Christoffel Im peta, grofsmid van beroep, geboren omstreeks 1818, en Leentje Dekema. Op 22 november 1891 werd kandidaat De Jong bevestigd tot predikant in Marrum (gemeente Ferwerderadee!) welke plaats op 5 februari 1894 wordt verwisseld voor Holten. 1-Iij neemt, de plaats in van ds. Aart Voogel, die op 6 aug. 1893 afscheid heeft genomen wegens vertrek naar Dinleloord. Ter vervulling van de vacature-Voo- gel stelt de kerkeraad der gerefor meerde kerk van Holten op 17 sep tember 1893 aan de gemeente een drietal predikanten voor, waaruit zij een keus kan maken. Op de nomina tie staan de heren J. Gommer uit het Zeeuwse Grijpskerk, A. van der Lin den uil Axel en E. Vonk uit Hauler- eerstgenoemde wordt een beroep ge daan, doch dit wordt afgewezen. Op 17 november d.o.v. wordt een nieuw trio gepresenteerd, bestaande uit de domini J. Dijk te Oud-Loosdrecht, R. W. de Jong te Marrum en M. Roose boom te Wirdum (Fr.). Ds. de Jong- aanvaardt het op hem uitgebrachte beroep. Tijdens zijn ambtsperiode worden o. m. gelden ingezameld voor de aan schaffing van een kachel ter verwar ming van het kerkgebouw. Ook be noemde de kerkeraad een afvaardi ging uit zijn midden om bij burge meester Jannes Vincent te bepleiten dat de onmiddellijke nabijheid van de kerk verschoond blijft van vermake lijkheden (er gelegenheid van de ker mis. welke zoals A. J. van der Aa vermeldt in zijn aardrijkskundig woor denboek der Nederlandern (Gorkum 1844) telkenjare op 23 aug. wordt gehouden. Ds. de Jong bleef slechts ruim drie jaar in Holten. Op 11 april 1897 wordt hij bevestigd te Terneuzen. Daarna heeft hij nog de kerken van Noordwijk aan Zee, Hoofddorp. Werkendam en Broek op Langedijk gediend. In laatst genoemde plaats ontviel hem op 2 no vember 1.926 zijn echtgenote. Met in gang van 1 januari 1927 werd ds. de Jong emeritaat verleend. Hij vestigde zich daarna metterwoon in Sant poort, in het gedeelte dat onder de gemeente Velsen ressorteert. Daar overleed hij op 30 juni 1942. HILVERSUM. W. OTTEN. Spieren armen/romp. Buiklig, de ar men gebogen naast de schouders, kin op de grond. Strek de armen en houdt het lichaam recht. Terug tot lig en klap in de handen achter de rug. 5 x herhalen. Enkele dagen. ontspanning armen/romp. Sta recht op. linkerarm horizontaal achter, rechterarm voor. Zwaai dè armen wisselende naar voren en achteren met een lichte kniebuiging. Voeten plat op de grond. Schouders en heu pen meedraaien. Tienmaal. Aan het eind van het vakantieseizoen maakt het Nederlandse Rode Kruis het publiek gaarne nog eens attent op de actie Munt voor Kruis, die tot doel heeft met de opbrengst van vreemde pasmunt vakantieweken te organiseren voor chronisch zieken en invaliden. Aan iedereen die na zijn buitenlandse reis vreemde munten heeft overgehouden wordt gevraagd deze bij banken, wisselkantoren of reisbureaus ten behoeven van het Ro de Kruis in te leveren. Vaak ook zal men bij aankoop van buitenlandse va luta of reizen een envelopje hebben ontvangen om het restant aan pas munt, dat als regel niet kan wor den ingewisseld, in te deponeren. De banken e.d. zijn bereid gebleken de envelopjes te verzamelen en door te geven aan de Rode Kruis-afdeling ter plaatse. Het Rode Kruis ontvangt een goede koers voor dit geld en be steedt de opbrengst voor zieken en gehandicapten die niet in het buiten land met vakantie kunnen gaan, i zijden wat dik voor de binnenzak. De ze bundel mag er wezen, in alle op zichten. U vraagt of wij doopsgezinden er ook ons lied uit zullen kunnen zin gen? Net als de anderen zullen we zeker bepaalde liederen, die juist on der de slijtage van het uit den treu- re zingen dierbaar waren geworden, missen. Een zo kleine groepering met een in de laatste eeuwen zo ge ringe kerkmuzikale traditie mag trou wens niet verwachten dat met haar verlangens veel rekening zal worden gehouden. Een greep uit het register van com ponisten, dichters en vertalers der gezangen: Wat zegt u van ene Si mons, Menno? Van hem heeft hij bij mijn weten nooit eerder een lied in een kerkbundel gestaan. „Mijn God, waar zal ik henen gaan?", vraagt hij (gezang 405). Van hedendaagse doopsgezinden vindt u melodieën van Daim. Mesdag en mevrouw Mesdag en teksten en vertalingen van Noo- ter. Postema en ondergetekende. Niet zo verwonderlijk dat daarbij twee doopliederen, een vredeslied en een avondmaalslied zijn. Vee] belangrijker dan dit register vind ik echter de lange lijst van bij belteksten bij elk waarvan naar een gezang kon worden verwezen. Deze sterk bijbelse oriëntatie komt over een met wat vanouds juist de dopers hebben nagestreefd. In die zin in de eerste plaats mogen ook wij deze in terkerkelijke bundel ons lied zingen. Ds. M. Groenenberg, Her vormd Utrecht, 18 mei 1973. DEZELFDE BUNDEL ...In ons land hebben hervormden, gereformeerden, luthersen, remon stranten en doopsgezinden allemaal weer verschillende boeken waaruit ze zingen en waarmee ze vertrouwd zijn. Nooit eens een lied uit onze bun del, klaagt een remonstrant of luthe raan die meedoet in een soort „evan gelische gemeente". Het lied is enorm belangrijk. Het vertegenwoor digt. het geestelijk leven van een ge meente. Er zit altijd een zekere spijt achter, als je afscheid moet nemen van een bundel. Nu doen we het als kerken allemaal tegelijk. De klacht „nooit eens een lied uit onze bun del" kan verstommen, want we heb ben voortaan allemaal dezelfde bun del. G. Alb. van Kerkvoogdij, m De VERZORGERS ...De verschijning van het liedboek maakt het werk van de „verzorgers" van de erediensten er niet gemakke lijk, op. Dat,.geldt natuurlijk voor .de voorganger, aan'Wie men al te vaak alleen denkt. Gemeenten die dank zij bijvoorbeeld de aanstelling van can- tores blijk hebben gegeven van in zicht. in het belang van de muzikale vormgeving zullen er weinig moeite mee hebben ook de muzikaal betrok kenen van het nodige materiaal te voorzien. Het lijkt mij van belang dat de vele gemeenten die het met welwillende amateurorganisten doen (en dat gaat vaak heel aardig, voor weinig of geen geld), deze tijdig in de ge legenheid stellen zich goed op de hoogte te stellen. Aanschaf van materiaal kan beter niet wachten totdat de be slissing is gevallen. Bij deze b&slis- dient immers ook het oordeel van de organist gewicht in de schaal te leg gen. Ik vind dat hij dit oordeel niet op eigen kosten moet kunnen vormen, maar daartoe door de kerkvoogdij iy de gelegenheid moet worden gesteld. Dr. E. L. Smelik, Samen (Herv. Eindhoven), mei 1973, DE DICHTERS Een der wonderbaarste feiten, waar wij telkens door verrast zijn, is het verschijnsel, dat er een betrek kelijk zo grote groep dichters „be schikbaar" is geweest, die zich betrok ken voelden bij de bijbelse werkelijk heid en het leven der gemeente; die al hun vermogen jarenlang daarvan in dienst hebben gesteld. Daar kan men niet genoeg aandacht aan ge ven. Telkens als ik in het buitenland een kerk bezoek, valt het mij op, dat er in de bestaande liederenbun dels vrijwel nooit een lied voorkomt, dat door een man of vrouw van onze tijd is gemaakt. In het komende liedboek is dat anders. Dr. A C. Honders, Trouw- Kwartet, 19 mei 1973. LAAT U NIET BEETNEMEN ...De eerste reacties op deze bundel zijn al losgekomen. Zo b.v. van een enkeling, die reeds van de opzet en de inhoud van het te drukken boek heeft kunnen kennisnemen. Als die reacties leest en hoort, houd je je hart wel vast voor alles wat er in dien het in dezelfde trant doorgaat nog komen kan. Vooral de stem var „het gewone kerkvolk" (wie of wat dat ook mag zijn) zal herhaaldelijk worden ingevoerd. Maar ai te vaak krijgen we dan met het. vooral in ker kelijke bladen vrij veel voorkomende verschijnsel te maken, dat aan aller lei privé-meningen enige glans wordt verleend doordat verwezen wordt naar de mening van het gewone ge meentelid. Ik hoop, dat al die gewo ne gemeenteleden nogmaals: wie of wat dat ook zijn daar rustig het hunne van zullen denken. En zich niet in de luren laten leggen. En zich niet laten beetnemen. Maar te zijner tijd met hun eigen oordeelen hun eigen mening zullen komen. Vrij en onaf hankelijk. Zoals het ieder gemeente lid betaamt. Ook het gewone. Ik maak me sterk dat nergens in de wereldkerk op dit ogenblik op iets vergelijkbaars kan worden gewezen; het samenkomen in deze bundel van zoveel nieuwe inspiratie, én traditio neel bezit, originele dichterlijkheid én vertrouwde taal bijbelse bemoedi ging én actuele prediking. En dan daarbij: zouden wc als gewone ge meenteleden ook niet daarvoor er kentelijk mogen zijn dat we wat het zingen betreft (nog) niet aan de ar metierige mode van de weg-werp-lie- deren zijn uitgeleverd? Het schijnt wel of het steeds meer „in" is om de gsavanceerdheid van het geloof daar aan te demonstreren dat we het in al- I les houden op het wegwerpelijke. Al les wat langer mee zou kunnen gaan wantrouwen we. Intussen ben ik zo vrij om nog niet te twijfelen aan de eigen mogelijkheden van 't kerklied. Het kerklied is veelkleurig als Jozefs pronkgewaad (zo staat het warempel in de „nieuwe" vertaling!). Ik schreef dus: het kerklied is veelkleurig als Jozefs veelvervige rok. Je raakt er niet in één dag op uitgekeken. En dat is nu juist ook de bedoeling: dat wij niet zozeer met d: liederen in de weer zijn, maar dat de liederen met ons aan de haal kunnen gaan. Het kerklied draagt ons alle tijden door. Dat heeft de „gewone gemeente" al tijd wel geweten. Ze heeft zich zelfs kunnen redden met liederen van Rhijnvis Feith en Hieronymus van Al phen (nu blijkbaar opeens hoog geno teerd in confessionele kring). Zou ze het niet waardiger, indringender, overtuigender kunnen met liederen van Barnard, Wit, Schulte Nordholt? Trouwens, die namen zeggen mij niet zoveel. Ik laat me niet beetnemen. Tenslotte zingt de gemeente haar ei gen lied Niets minder. Niets meer. Het zij haar genoeg. RHENEN. De oproep van Ouwe hands Dierenpark aan de onbekende schenker van de blauw-gele Ara is niet onbeantwoord geblevc-n. De heer Haanschoten uit Bameveld dacht dat het om zijn papegaai ging. Die is hij namelijk al zes weken kwijt en de mogelijkheid, dat iemand de prachtige vogel had aangetroffen en niet wetende wat ermee aan te moeten de „zwerver" naar de Rhe- nense dierentuin had gebracht. Helaas voor de Barnevelder een gro te teleurstelling, want de grote on bekende had zich toen al bij de diec- tie van het dierenpark in Rhenen aangemeld. RHENEN. De aangeboden Ara blijkt afkomstig te zijn van de fami lie Buys, Zwolsestraat 47 in Raalte. In de grote drukte op het park van Ouwehand was deze familie onbe kend gebleven, maar toen bleek dat de papegaai aanvankelijk last had van heimwee en totaal niks wilde eten, was de familie uit Raalte er als de kippen bij. Het verlaten ge voel is intussen bij de papegaai totaal verdwenen. De dierentuinmensen had den een soortgenoot erbij gehaald. De twee waren al gauw met elkaar in een kwetterend „gesprek" gewik keld en toen kreeg de nieuwkomer plotseling zijn eetlust terug, tot grote voldoening en tevredenheid van alle partijen, niet in het minst van de Ara zelf. Bericht voor lieden die 't ouderlijk huis verlaten. Wie op kamers gaat wonen, zal wel wat problemen op zijn of haar weg vinden. Eén daarvan is de dagelijks terugkerende zorg voor de inwenige mens. Vooral in de warme maaltijd gaat wat tijd zitten. De kans bestaat dat daardoor je voeding in het slop terecht, komt. En helaas moet je daar van zelf de gevolgen incasseren. Want voedingsfouten) wreken zicb vroeg of laat. Is een warme maaltijd perse nood zakelijk? Je kunt je natuurlijk afvragen of dat warme eten nu zo nodig is. Wie heel erg zorgvuldig te werk gaat in het samenstellen van z'n broodmaaltij den, kan daarmee misschien wel uit komen. Warm eten is en blijft ech ter de makkelijkste manier om alle voedingsstoffen binnen te krijgan, die onmisbaar zijn om gezond en fit te blijven. Denk b.v. eens aan de vi tamines en mineralen, die je uit groen te haalt. Hoe wil je de daarvoor no dige portie groenvoer van 250 gram dagelijks naar binnen werken als je niet warm eet? Waar buitenshuis eten? Wie beslist niet zelf wil of kan koken en wat geld ter beschikking heeft, zoekt het buitenshuis. Een student kan terecht bij een mensa of vereni gingseettafel. Dat is goed, gemakke lijk en niet duur. Werkende jonge ren doen er goed aan zoveel moge lijk gebruik te maken van het be drijfsrestaurant. Kamerbewoners die terecht komen in goedkope eethuis jes, moeten zelf kijken of de voeding goed van samenstelling is en vol' doende gevarieerd. Niet iedere warme maaltijd ïs goed. Je moet namelijk wel bepaalde ei sen aan een warme maaltijd stellen. Twee kroketten, patates frites en appelmoes is geen volledig maal. Eet je bami of nasigoreng dan heb je een aanvulling nodig met wat extra groen te of fruit, desnoods in de vorm van een groenteslaatie. b.v. tomaten of komkommer bij de boterham. Krijg je ham of ei bij het Indisch eten, dan is alles OK. Maar ontbreken de eiwitleveranciers dan zal je thuis wat extra melk moeten drinken, wat kaas of vleeswaren moeten verorbe ren. Het totaal daar gaat het om. Of je op je kamer of buitenshuis eet het gaat erom dat je met alle maal- een eoede voeding naar binnen krijgt tijden, snacks en dranken samen, niet te veel en niet te weinig. Dat heb je dagelijks nodig. melk of melkprodukten (V-liter) vlees of vis 75-100 g. of peulvruchten (100 g. rauw of 1/3 a 'li 1. gaar). groente (plm. 250 g.): fruit, vers (100 g.); kaas (1 a 2 plakken): ei (2 a 3 per week): margarine boter of dieetmargari- ne (met mate); bruinbrood of roggebrood (tenmin ste enkele sneden). Aardappelen naar behoefte Dit lijstje is zo opgesteld dat je alle noodzakelijke voedingsstoffen in voldoende hoeveelheid binnen krijgt. Hoe is de praktijk? Vlees een dure post? Vlees is een belangrijk bron van ei wit, ijzer en vitamines van het B- complex. Gelukkig dat je, voor de warme maaltijd en voor de brood maaltijd samen, met 75 g. per per soon per dag nodig hebt. Bovendien is vlees te vervangen door peul vruchten b.v. of eens een ei. Vis en kip zijn vaak minder öuut en even goed. Denk er wel aan, dat een kroket meestal heel weinig vlees bevat. Kroket is geen vleesver vanging. Melk en kaas, dé calciumbronnen. Melk is de belangrijkste leverancier van eiwit en calcium en vitamine B2. Kaas levert eiwit en calcium maar veel minder vitamine B2. Ge bruik ze allebei liefst dagelijks. Ben je geen liefhebber van melk, denk dan eens aan yoghurt (met vruch ten) en chocolademelk. Ook melk in koffie telt mee. Maar dan echte melk. De poedervormige koffiewatmaker hoe licht en romie die ook is. levert geen calcium, maar wel vet. Een paar schepjes doen geen kwaad, maar ook geen goed. Brood, groente, fruit. Deze voedingsmiddelen behoren ook tot het dagelijks menu. Naast wit brood moet je ook bruinbrood gebrui ken voor extra ijzer en vitamines. Het is bovendien steviger waardoor je gebit gedwongen wordt z'n werk te doen. Groente voorziet je van vita mines en mineralen (vooral ijzer); vers fruit van vitamine C maar ook van andere voedingsstoffen, b.v. ka lium, celstof en vruchtenzuren. Fruit kan groente overigens niet ver vangen. Suiker, *oet broodbeleg, frisdranken. Ben je bang voor het vermanende vingertje? Suiker levert calorieën. Suiker is slecht voor je tanden. Bac teriën in je mond vormen cr een zuur uit dat het glazuur aantast, Steeds iets zoets in je mond is fu nest voor je gebit. Wie zich echter tot enkele snoepmomenten per dag weet te beperken en daarna zijn tanden poetst, is al een heel eind in de goede richting. Suiker is een zeer sterk geraffineerd produkt. Rietsuiker ook, zij het in iets mindere mate. Pury koolhydra ten dus! Voor de „verwerking" van koolhydraten in je lichaam zijn vi tamines nodig, vooral vitamine BI. Tegenover zoet moet dus zeker don ker brood staan dat je immers vita mine B levert. Een alternatief voor zoetigheid op brood is plakjes appel, peer. banaan, komkommer, radijs of sterkers. Niet duur, wel lekkerl Thee en koffie, bier en frisdrank. Vocht en een opkikkertje hebben we allemaal nodig. Al deze dranken zijn genotmiddelen, geen voedingsmidde len. De B-vitamines van bier en de C-vitamine van vruchtenlimonade zijn zo miniem dat ze zijn te verwaarlo zen. Voortdurend een slokje fris als je zit te lezen of te studeren is voor je gebit een constante toevoer van heel wat klontjes suiker. Wees dus gewaarschuwd. Brochure kamerbewoners. Wil je nu precies weten wat je da gelijks nodig hebt? Hoe je het moet klaar maken? Wat voor keukengerei je nodig hebt? Bestel dan brochure nr. 145: Voedingtips voor kamerbe woners. Plak op een briefkaart f 0,35 extra aan postzegels en adres seer aan het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Postbus 1772, Den Haag.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 5