Holten heeft behoefte aan onderwij sadviescommissie MIY A-collecte 25-26 augustus Kollekte Kankerbestrijding Van der Horst: „Burgemeester geen duizendpoot5 LANDBOUW Nu is slakkenmeel het goedkoopst Een schriftelijke cursus MILIEUBESEF Een bank die §ne! is Overbrug de afstand EN ZOON WAAR HEEN? GAAN WE Nuchtere stierkalveren EEN ZWEMBAD IN OW TÜIN HANDELSONDERNEMING VAN DEN BERG verhuizingen Herenkapsalon g.o.h. bankstel (4-zits) met IF®., w. mmi 2 fauteuils hulp in de huishouding Te koop aanhang- wagentje Meermannen- dan damesfietsen Try dag 24 augustus 1973 4 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK In de Scholengemeenschap heeft Holten een onderwijsin stelling waarop men trots kan wezen. Er is echter meer. Op die Scholengemeenschap moet het basisonderwijs aansluiten. Op het basisonderwijs moet de kleuterschool weer aansluiten. Er moet stilgestaan worden bij de ontwikkelingen op onder wijsgebied. Wie bij wil blijven moet studeren op de problema tiek die samenhangt met de be weging van het onderwijs. Alle maal redenen, waaorm de heer Van der Harst een adviescom missie voor de raad wil hebben. Er gaat geen dag voorbij of het Holtense raadslid J. H. van der Harst rijdt even over De Haar. Niet omdat hij 't plan zo geweldig vindt, maar omdat hij bang is dat de „basis- school-in-aanbouw" niet op 1 november gereed zal zijn, wat hem vorige maand in de raads vergadering door burgemeester mr. Enklaar is bezworen. De heer Van der Harst is een zoon van een onderwijzer. Hij is jarenlang bestuurslid geweest van de Vereniging .Openbaar Onderwijs, een functie die hij heeft neergelegd, omdat hij zijn tijd maar op een wijze kan be steden. Het onderwijs evenwel blijft hem boeien en hij mag ge rust 'n specialist genoemd wor den. Dat bewees hij vorige maand in de raadsvergadering ook, door het col lege van B. en W. voor te stellen eens te denken en te praten over een adviescollege voor het onderwijs. Het was een losse opmerking, maar wel één. die de tongen in beweging heeft gebracht. „Kijk: Holten is een bevoorrechte gemeente. We hebben hier een Scho lengemeenschap, die klinkt als een klflk... We, .hebben hierheen verheugend aantal kinderen en de klèuterscholeh barsten er aan alle kanten uit. Het onderwijs op zich is een materie, die volop in beweging is en je hebt er haast een dagtaak aan alles wat gaat veranderen of wat in beweging is te volgen, te bestuderen, te bespreken en te analyseren. Het onderwijs in Holten echter berust bij de burge meester. Hij is wat ik' zou willen noemen de „wethouder van onder wijs". Geen duizendpoot ,,Nu is mr. Enklaar geen duizend poot. Hij heeft enorm veel zaken aan zijn hoofd. Hij kan onmogelijk alles goed in de gaten houden." En hij somt op, waarmee de burgemeester en de wethouders de laatste maan den zoal zeer druk mee geweest zijn: Mr. Enklaar neemt waar in een andere gemeente waar de functie van burgemeester vacant is. Hij is ook burgemeester van Holten uiter aard. B. en W. waren bezig met de verkoop van het slachthuis, een inge wikkelde materie, die juridisch en bestuurlijk goed in elkaar moest zit ten. Daartussendoor speelde de scho lengemeenschap, de komst van het atheneum en de afstoting van het MEAO. De gemeentelijke bedrijven de vraag ligt op tafel: verkopen w het energiebedrijf ja of nèen. Er is nieuwbouw, er zijn dagelijkse kwes ties, kortom: de burgemeester is een druk bezet man, die onmogelijk aile zaken alleen bij kan houden. Heeft hij naast zich voor het onder wijs een commissie van deskundigen waarop hij terug kan vallen voor ad vies, dan ontlast hem dat van veel Aandacht „Had die commissie bestaan, i was een kwestie als de bouw van de openbare school in De Haar nooit aan zijn aandacht ontsnapt. Dan had de commissie wel geïnformeerd bij bij voorbeeld de directeur van gemeen tewerken hoe het er met de bouw voorstond. Dan was er eerder bij de „wethouder" aan de bel getrokken Dan had men niet overhaast alles op alles hoeven zetten. Het is maar één ding", aldus de heer Van der Harst. Met alles wat er op onderwijsgebied aan de hand is, kan je gewoon niet buiten een adviescommissie, waarin naast raadsleden afgevaardigden van de schoolraad en deskundigen zitting hebben. Je kan onmogelijk van het onderwijs alles weten. En dan gaat de heer Van der Harst aan het op sommen. Kunst- en vliegwerk Op de Kol heeft men dit jaar met kunst en vliegwerk een achtklassige school kunnen bereiken. Eerst moes ten kinderen van de Dorpsschool naar de Kolschool, later moest men de ouders weer verzoeken hun kinde ren naar de Dorpsschool terug te doen, omdat de Kolschool eruit puil de en geen plaats meer had. Je kan met kinderen niet gaan schuiven zoals met meubelstukken. Er kwam dan ook protest, van de ouders, van wie er naderhand een aantal begrip opbrachten voor de si tuatie. Voor het leerjaar 19.74-1975 moeten er echter -negën klassen komén. Dat- staat nu al als een paal boven water. Voorzieningen voor die nieuwe klas- moet men nu al administratief tref fen. De kleuterschool zit boordevol. Het speellokaal heeft men al als klas moeten inrichten, zoals op de basis school het overblijflokaal al als klas dienst doet. Zes klas,sen Op dc Haar ziet het er niet anders uit. De basisschool telt straks vier klassen en de kleuterschool twee met één speellokaal. Het ziet ernaar uit, dat het speellokaal al als kleuterklas in gebruik genomen moet worden. Het is dus nu al duidelijk, dat de vicrklassige basisschool een zes-klas se ge moet worden. Ook aan die uit breiding moet nu al gedacht worden. „Her vergt veel tijd voor een plan uitgevoerd kan worden. Je moet ja ren vooruit denken Dat is geen taak meer voor een man die verantwoor delijk is voor het bestuurlijk beleid. Hij moet kunnen delegeren", stelt de heer Van der Harst. De heer Van der Harst citeert cij fers uit enkele sterk verouderde rap porten, waaruit blijkt, dat het open baar onderwijs veel sterker is ge groeid dan verwacht was. „De Schoolbegeleidingsdienst De venter, waarin Holten ook meespeelt, bracht in 1970 een rapport uit, dat gebruik maakte van cijfers over 1968 Nadien werd het stil. Maar het on derwijs vernieuwt. Het basisonder wijs moet aansluiten op de scholen gemeenschap. Daarbij moeten de leerkrachten en onderwijzers hulp hebben van bovenaf. Het kleuteron derwijs moet weer aansluiten op het basisonderwijs. Verder ontbreekt in Holten nog het „LAVO", lager alge meen vormend onderwijs. Dat moet er ook komen. Een onderwerp, waar ,i deze weken vindt de MI VA blik- sem-aktie plaats, met als centraal punt: het weekeinde van 25-26 augus tus, waarin de landelijke MIVA-kol- lekte wordt gehouden. Met deze bliksem-aktie hoopt de MIVA in één slag 324 missionarissen en eigenlandse krachten te kunnen voorzien van het door hen zo drin gend gevraagde vervoermiddel. Met deze aktie ook hoopt de MIVA aan 50 procent van de binnen gekomen aanvragen om vervoers- hulp te kunnen voldoen. Als deze MIVA-aktie slaagt, zal de MIVA weer onmiddellijk beginnen met de uitkeringen. Want er zijn zeer veel dringende verzoeken bij waar spoedige hulp gewenst is, omdat an ders het werk stil komt te liggen. Na de uitkeringen zult u in het eerste kwartaal van 1974 de uitke ringslast van de MIVA ontvangen alsmede de bedankbrieven van de geholpen missionarissen hetgeen wij u ieder jaar toezenden. Het beroep vanuit de kerken in de ontwikkelingslanden op de MIVA neemt toe. Daarom is ook ons be roep op u dit jaar meer dan ooit nadrukkelijk. Uit de meer dan 700 verzoeken om hulp blijkt de nood zaak van goed vervoer. Vervoer is de motor van het vele werk dat door Missionarissen en eigenlandse krach ten verricht wordt; vervoer brengt ze naar de zieken; vervoer maakt in verlaten streken een ambulance dienst, gegund door missionarissen, mogelijk; vervoer is onmisbaar voor kadervorming van catechisten en leiders ter plaatse; vervoer brengt priesters diep in het binnenland, om ook daar met hun christenen de eu charistie te vieren; vervoer maakt de start van kleine goedlopende pro- jekten mogelijk; vervoer geeft communicatie, doorbreekt het isole ment, overbrugt afstanden naar men sen. De zeer vele verzoeken om hulp zijn, in overleg met contactpersonen in de ontwikkelingslanden, op urgen tie beoordeeld. U kunt er dan ook van overtuigd zijn, dat de hulp die u geeft, via de MIVA op een verantwoorde wijze gekanaliseerd wordt. Met uw hulp dus zal de MIVA BLIKSEM-AKTIE '73 slagen. Wij heb ben er vertrouwen in. Immers, het motto „Overbrug die afstand" is niet een vage, nietszeggende »oproep maar een concreet appèl om iets te doen voor déze mensen, déze missionaris, déze Afrikaanse pries ter, déze Aziatische zuster. Mogen wij u nu alvast hartelijk dan ken voor uw onmisbare medewer king. de MIVA. TE KOOP GEVRAAGD: Schilderijen, kabinetten, klokken, kasten enz. enz. Alles van goud, zilver, koper en tin „DE PANNE" Borkeld 46a - Holten Telefoon 05483 - 2418 voor de mesterij. H. J. BERENDSEN Markelo - Tel. 05731 - 344 Hebt u belangstelling voor teken of naailes Alle accessoires Complete waterzuiveringsinstallaties Polyesterbekleding Volledig advies bij zelfbouw Schutters weg 11, Holten, telefoon 05483 - 2003 Vele boeren, zowel in de akker bouw- als graslandgebieden kopen de enkelvoudige fosfaat- en kalimesl- stoffen reeds vroegtijdig aan. Dit lijkt ons zéér verstandig! Want deze meststoffen zijn in de zomermaanden het goedkoopst. Bo vendien zijn door vroege aankoop de benodigde meststoffen tijdig op het bedrijf aanwezig. Dit heeft als voor deel dat men kan uitstrooien wan neer dit het beste past. Voor deze vroege aankoop komt vooral het Tho- masmeel in aanmerking. Het gelijktijdig onderbrengen van Thomasmeel op grasland bevordert de wortelontwikkeling alsmede de zo devorming voor nieuw grasland van 't hoogste belang en vergroot hierdoor de weerstand tegen vorst. Ook met het oog op de werkverdeling op het bedrijf is er veel voor deze werkwijze te zeggen. Nu ;is er veelal meer tijd om de basisbemesting te geven dan in het drukke voorjaar. Een goede grondgebruiker streeft er steeds naar zo economisch en zo doelmatig mogelijk te boeren. Door nu reeds zijn meststoffen aan te ko pen slaat hij twee vliegen in één klap: „goedkoop bemesten en op tjjd bemesten"! Voor vakkundige Fa. H. Müller en Zn. Kerkplein 3 - Holten Telefoon 05483 - 1300 Agentschap: Van Gend Loos of een opleiding tot coupeuse? Dit kan bij: M. Bekkernens- Meesterberends Kozakkenstraat 34 Holten Coupeuse lerares Modevakschool „Haarlem" LAGEWEG 33 TELEFOON 1615 stelbaar middels de zilverkleu rige gespen. Helanca-jeans is een ideale stof- soort voor de kleuters en peu ters. Het tuinpakje van 't blon- EDB THEATER, Smedenstr., telef. 13615. Donderdag 23 t.e.m. woensdag 29 aug.: The Big Boss (18 jr.). Za. 25, zondag 26, woensdag 29 aug.: matinee: 1000 tomahawks (a.l.). Vrijdag 24, zaterdag 25 aug. nvst.: Bloed van Dracula (18 jr.) Aanvangstijden: werkdagen 20; vrij 21, 21.30; za 14, 18.30, 21, 23.30; zo 14, 16, 18.30, 21; wo 14, 20 uur. CINEMA, Lange Bisschopstraat tel. 11100. Donderdag 23 t.e.m. woensdag 29 aug.: Canterbury Tales (18 jr.). Za 25, zondag 26, wo 29 aug., mati nee: Batman (a.l.). Vrijdag 24, zaterdag 25 aug., nvst: Vecht of sterf (18 jr). Aanvangstijdeni wéi'kd'ageh 20; vrij' 20, 24; za 14, 18'.45', 21.15,' 24; zo 14, \6, 18.45, 21.15; wo 14-20 uur. LÜXÖR, Brink, telef. 18662. Donderdag 23 t.e.m. woensdag '29 aug.: Fred, het mooiste stuk van het leger (lachfilm) (a.l.). Zondag 26 aug.: matinee: Laurel en Hardy in Wonderland (a.l Aanvangstijden: dagelijks 20 uur; zo 14. 16 en 20 uur. OPENBARE LEESZAAL, Brink lel 13506. tot 3 september Liliane Lagauw aqua rellen. Openingstijden: di. t.m. vrij. 10-17.30 en 19-21 u. za. 10-17 u. ma. gesloten. GOET1EK DE ROZIJNENKORF, As senstraat 4 tel. 11848 Israëlische sie raden. Openingstijden: di.. t.m. vrij 10-17.30 en 19-21 u. za. 10-17 u. ma. ges.loten. GALERIJ LENTEN, Weerdsweg 9- de meisje heeft een vierknoops- sluiting in verschillende kleu ren en bovendien nog twee sier- knopen aan de bretels (Tweka). 11, Epse tel. 21815. tentoonstelling nieuwe aanwinsten schilders, grafici e nbeeldhouwers. Openingstijden: di. t.m. za. 10-18 u. zo. 14-17 u. ATHENAEUM BIBLIOTHEEK, Klooster 3 tel. 16512. Openingstijden ma. t.m. vrij. 10-12 en 13-17 u. wo. 10-12 en 13-17 en 18-20.30 CENTRUM, Brink 30 tel. 11637 van af 25 aug. expositie werkstukken van cursisten. MUSEUM DE WAAG, Brink telef. 14556, antieke fietsen, zilver, aarde werk en antieke keukens. Openingstijden: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u. zo. 14-17 u. MUSEUM DE DRIE EIARINGEN, Brink,- "geélotënv - - MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED»..,-Noordenbergsfcraat S-, telefoon 19739. Openingstijden: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u. zo. 14-17 u. WEEKENDROOSTER voor tandart sen. 25-26 aug. A. H. van Geelen, Achter de Muren (ZandDOort) 9 tel. 19133. VVV DEVENTER, Stationsplein 2 tel 16200. MOLENTOCHTEN. Vanuit Deventer kunt u een molentocht maken. U kunt 19 molens bezoeken op welke tijd u wilt (behalve zaterdag en zondag). Kosten deelnemersformulier f 1,50. Rondleiding. Elke woensdag is er een rondleiding door 't Bergkwartier van uit de WV. Vertrek 14.30 uur. D.H.V. Bergweide inf. Tesschenma- cherstraat 21 tel. 22828. Deventer Koektoernooi. In deze cursus zullen we allerlei oude schoolkennis op een nieuwe ma nier moeten rangschikken om er de samenhang in de milieuprocessen mee te begrijpen. Nieuwe kennis zul len we vooral vinden in de ecologie, die speciaal de relaties tussen orga nismen en hun milieu beschouwt. We zullen zien dat levende wezens passen in natuurlijke systemen, die de mens niet ongestraft omver kan gooien, omdat alles met alles samen hangt. We hopen dat kennis en be grip zullen bijdragen aan milieube sef. Waaruit dan weer voortvloeit dat we ten bate van een gezond mi lieu iets zullen doen en nog meer: iets zullen laten! Studiekosten De studiekosten voor de gehele cur sus bedragen f 180,en f 10,in schrijfgeld. Dit cursusgeld kan in maandelijkse termijnen worden vol daan. Men betaalt dan bij 'n cursus duur van 12 maanden f 15,per maand. Stelt men er prijs op het cur susgeld in één keer te voldoeri, dan wordt op dit bedrag 5 procent korting gegeven. Degenen die betaling per maand ver kiezen krijgen steeds bij iedere les- zending een acceptgirokaart; voor het lesgeld. Onder auspiciën C.R.M. Het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk houdt op dinsdag 28 augustus om 11.00 uur een persbijeenkomst in het Interna tionaal Perscentrum „Nieuwspoort", Hofcingel 12 te 's-Gravenhage. Deze bijeenkomst wordt gehouden ten behoeve van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) naar aanleiding van deze cursus Mi lieubesef. Het IVN is in 1960 opge richt met als doel de natuur- en milieubeschermingsgedachte onder het Nederlandse volk te verbreiden. Het instituut is gevestigd te Amster dam, Warmoesstraat 39. telefoon (020)-242714. Op dezelfde dag zal 's morgens om 9.30 uur aan de staatssecretaris van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. de heer W. Meijer, Steenvoordclaan 370, Rijswijk (ZH), de cursus worden aangeboden. Men kan een inschrijfformulier aan vragen bij de Stichting IVIO, Maer- lanthuis, postbus 37, Lelystad, te]. 03200-26514. Het koliekteren voor een liefdadig doel is in ons land een regelmatig te rugkerend verschijnsel. Periodiek wordt aan u, hetzij op straat, hetzij aan huis, een bijdrage gevraagd voor een doel, dat vrijwel altijd uw sympathie zal hebben. Wij mogen aannemen, dat de kan kerbestrijding ongetwijfeld uw beurs zal openmaken, of u naar een bank- of giro-cheue zal doen grijpen. Kankerbestrijding is immers een zaak van algemeen belang; een doel, waarbij wij allen, zonder uitzonde ring, ten nauwste zijn betrokken. Dit zal zo blijven tot de overwin ning op deze angstaanjagende ziek- te is bevochten Hoe eerder dit ge beurt hoe beter, want het gaat om de gezondheid van ons allemaal, van ons en van onze kinderen. Gelukkig worden er goede vorderin gen gemaakt, stijgen de genezings kansen, kunnen enkele vormen van kanker zelfs worden bedwongen en andere vormen tot staan gebracht. Helaas echter vallen jaarlijks nog te veel landgenoten aan deze ziekte ten offer. Eén op de vier sterfge vallen wordt veroorzaakt door kan ker. Een goed georganiseerde kankerbe strijding is duur maar noodzakelijk. De voortschrijdende geldontwaarding is er oorzaak van dat op verschillen de objekten moet worden bezuinigd. Er dreigt een noodsiluatie ont staan. Wanneer er geen forse bedra gen ter beschikking worden gesteld raakt de kankerbestrijding jaren ach terop. In 1972 bracht de kollekte bijna 4 piiljoen gulden op- Dit jaar moet dit bedrag zeker de 5 miljoen halen. Zult u, gewapend met deze weten schap, een kollektebus voorbijgaan zonder iets te offeren. Wij menen van niet want evenals andere landgenoten, draagt ook u ongetwijfeld de kank«rboc«rijding °en warm hart toe. Laat het Koningin Wilhelmina Fonds op uw steun mogen rekenen! Mocht u geen kollektant ontmoe ten of per bank of postgiro willen bijdragen: het postgiro-nummer is 26.000 l.n.v. Koningin Wilhelmina Fonds - Amsterdam Zoals u weet, zijn giften als deze onder bepaalde omstandigheden fiscaal aftrekbaar, dat wil zeggen dat zij uw netto zuiver inkomen voor de Inkomsten-belasting omlaag kun nen doen gaan. En uw geld is bij de kankerbesterij- d'ing goed besteed! Weest mild in uw gave en met uw giro-storting! De huis aan huis bezorgde zakjes zullen in de komende 14 dagen door u bekende heren worden afgehaald. GEVRAAGD voor 2 halve dagen per week. Mevrouw K. v. d. Heide Schoutenstraat 55 Jonge vrouw vraagt werk voor elke morgen Brieven onder nummer 248 Bureau Holtens Nieuwsblad, Gaardenstraat 17. VOOR LUXE AUTO Telefoon 05483 - 1404 Een salopette of tuinpakje voor de jeugd doet het altijd, vooral als 't model is uitgevoerd in kleurige, grote blokruiten. De bretels zijn aan de voorzijde ver- Wie regelmatig zijn blik over bet steeds toenemende fietsverkeer laat gaan, komt soms tot aardige ontdek kingen. Zo is het opmerkelijk dat men de laatste tijd steeds meer he ren op damesfietsen ziet rijden. Dat zijn kennelijk de mannen die zelf geen fiets meer hebben, maar het nu voor zichtig aan toch weer op de fiets gaan proberen en daarvoor de fiets van moeder, echtgenote of dochter le nen. Voor korte duur, want wie het genoegen en gemak van fietsen weer heeft ontdekt, koopt natuurlijk zelf een fiets. Er is overigens in het al gemeen een tendens om de voorkeur aan een fiets van een model te ge ven, met praktische en tegenwoordig meèf eh mèér;:lagè irtstap'. E'eri •-Theer- algemene verschuiving naar dat soort modellen zit dan ook in de lucht. Er is een NMB-kantoor te Holten, Oranjestraat 9. Tel. 05483- 14 69. Bij alle gepraat en geschrijf over water-, bodem- en luchtverontreiniging blijkt steeds weer hoe weinig we in het algemeen weten over het funk- tioneren van de natuurlijke systemen om ons heen. We spreken over de fosfaatproblemen rond onze wasmiddelen, maar hebben er eigenlijk geen idee van welke invloed zulke stoffen in feite hebben op bepaalde even- wichtsituaties in het milieu. Een verantwoord milieubeheer is bepaald niet alleen een zaak voor de overheid, niaar eigënlijk iets waiir iedere burger een eigen bijdrage kan en moet levéren. Voor milieubesef is in de allereerste plaats een hoeveel heid kennis1 nodig, kennis betreffende de structuren en het funktioneren van alle systemen in onze omgeving. een onderwijsadviescommissie over kan praten en denken, op kan gaan studeren en over kan rapporteren." Benoemingen Een volgend punt waar de heer Van der Harst zyn gedachten over heeft, is de delegatie van de onder- wysbenoemingen. Is het nog wel juist, dat B. en W. die bevoegdheid gedelegeerd heeft gekregen? Moet de raad zich daarmee xxiet gaan be zighouden, al of niet via de advies commissie? Holten krijgt straks de beschikking over drie gymnastieklokalen. Eén komt er op de Kol, twee in de te bouwen sporthal. Moet men bij de benoeming van onderwijzers of onderwijzeressen dan niet gaan kijken of er een kandidaat bij is die de acte J heeft? Naast de ondexwijsbevoegdhe', kan een aanstaand onderwijzer de aantekening „J" halen. „Die noemt, men de „huppelacte". Wie de akte „J" haalt, mag echter gymnastiek les geven aan de basisscholen en zelfs aan twee klassen voox-tgezet on derwijs. Men is dan tevens „vakleer kracht". „Als je een dergelijke onderwijzer kan benoemen, heb je meteen een probleem minder Gymnastiek is toch al een stiefkind en verder dan wat „huppelen" komt men dan ook niet, omdat er geen vakkracht is of benoemd kan worden", zegt de heer Van der Harst. „Werkelijk er is onderwijstechnisch heel wat aan de hand, zoveel, dat één man het onmogelijk alleen kan opknappen. De wet biedt de moge lijkheid een raads-adviescommissie in te stellen. Waarom doen we dat dan niet?" De heer Van der Harst wacht met belangstelling op de visie van B. en W. Het college beloofde erover te zullen nadenken en uitsluit sel te geven.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 4