25 jaar Koningin Juliana (1) WATERFEEST Adjudant Kruit gaat met pensioen „Ik verlaat de politie op moment dat *t nog mooi is" „Wie ben ik dat ik dit doen mag.... RONO over Henri de Greeve's 50-jarig Priesterjubileum Garantie van de gemeente voor 't Koninginnefeest zwemclub Twenhaarsveld TA I Opper Meijer nieuwe gr oeps commandant Rijkspolitie In 1948 ivas de verbondenheid met de westerse bondgenoten uit de tweede wereldoorlog zeer groot De democratie diende te worden beschermd Uitwisseling Holten en Schagen OPTOCHT 5 SEPTEMBER Autoverzekering Duif Bekkemens eerste - ij ISilNi A 1® 1 ~w/~ - Vrijdag 3 augustus 1973 3 AMSTERDAM, 4 september 1948. Op deze zaterdagmorgen staan duizenden mensen op De Dam. Hoewel het beroemde plein vóór het koninklijk paleis volledig is bezet met Amsterdammers, heerst er doodse stilte. De deuren van de eerste verdieping gaan open en koningin Wilhelmina, prinses Juliana en Prins Bernhard verschij nen op het balcon. De koningin neemt het woord en zegt: „Ik stel er prijs op u mede te delen, dat ik zojuist mijn troonsafstand heb getekend ten behoeve van mijn dochter prinses Juliana. Ik dank u allen voor het vertrouwen, dat gij mij vijftig jaar lang hebt gege ven. Ik dank u voor de toegenegenheid en de warmte waarmede gij mij steeds hebt omringd. Met vertrouwen zie ik uw toekomst tegemoet onder de zorgende leiding van mijn innig geliefd kind. God zij met u en de koningin ".En terwijl zij energiek haar rechterarm omhoog zwaait, vervolgt Wilhelmina; „Ik acht mij ge lukkig met u allen te kunnen uitroepen: Leve de koningin!". Een uitroep, die door de tot nu toe zwijgende menigte spontaan wordt overgenomen. Een machtig gejuich verbreekt de spanning. Er volgen nu weken, waarin Oran je in het middelpunt van de gebeur tenissen staat: De inhuldiging van koningin Juliana op 6 september, waarbij de jonge vorstin in haar toe spraak tot de Staten-Generaal de be roemde woorden spreekt: „Sedert eergisteren ben ik geroepen tot een taak, die zó zwaar is, dat niemand die zich daarin ook maar een ogen blik heeft ingedacht, haar zou bege ren, maar ook zó mooi, dat ik alleen maar zeggen kan: Wie ben ik, dat ik dit doen mag..." Op 18 september volgt de „Blijde incomste" te 's-Gra- venhage. Als eerste regeringsdaad reikt de nieuwe koningin op 7 oktober op de Sonsbeek-weide te Arnhem het Rid derkruis der Militaire Willemsorde Eerste Klasse uit aan haar moeder, prinses Wilhelmina... Maar er gebeurde nog veel meer in dat jaar en bij het vernemen van de feitelijke gebeurtenissen, die elk voor zich spreken, zal de lezer hoogstwaarschijnlijk zeggen: Wat is het nü allemaal anders geworden... Amerika, de grote Sinterklaas. „U geeft ons een gevoel alsof we tot de familie behoren, een neef en een nicht van Uncle Sam. Wij hou den er altijd van onze Uncle Sam op te zoeken, hy heeft ons een massa heerlijke en uiterst nuttige geschen ken gegeven..." Deze uitspraak van koningin Ju liana over de Verenigde Staten van Amerika klinkt menigeen vandaag- aan-de-dag misschien wat vreemd in de oren, maar in 1948 was Amerika inderdaad de rijke Uncle Sam, die aan vele Europese landen en ook aan ons land massa's „heerlijke en uiterst nuttige geschenken" had ge geven. Europa was zeer verarmd uit de Tweede Wereldoorlog te voor schijn gekomen. Dit gold niet alleen voor de overwonnenen, maar ook voor de overwinnaars. Ook óns land was in 1945 tot op de botten uitge kleed. De econoom J. Tinbergen bracht op treffende wij ze. *0?ize - atfMoedé" voor een groot deel het gevölg van de uitbuiting door de bezetter on der woorden. Hij zei het zo: ,,Hel hele Nederlandse volk had, indien Op 25 juli hebben de Bond van Plat telandsvrouwen afd. Holten, Dijker- hoek en Espelo, samen met de O. L-M. afd. Holten een uitwissclings- bezoek gebracht aan de afd. Scha gen van de Hollandse Mij. van Landbouw. De reis verliep bijzonder gunstig. In IJmuiden wachte een deputatie van de afd. Schagen de gasten op. Hier werden de sluizen bekeken, daarna werd koffie met gebak aan geboden, wat na een nogal lange reis bijzonder door de gasten werd ge waardeerd. De reis vervolgde zich via het Noord- Hollandse polderlandschap naar Scha gen. Hier wachten de gastgezinnen hen op en men kon persoonlijk kennis maken met de familie waar de verde re dag zou worden doorgebracht. Nadat ieder op een uitstekende wijze de dag had doorgebracht met het gastgezin kwam men om 4 uur weei bij eikaar. Nu werd een bezoek gebracht aan een ouderwetse West-Friese boerderij, deze was ingericht, als museum. Hier maakte men kennis met. alles wat te maken had met het voor malige leven in dit West-Friesland. Er was een schat aan oudheden aan wezig, bovendien werd dit uitstekend toegelicht door de huidige eigenaar. Daarnaast werd nog thee aangebo den Vervolgens ging men weer in de bus naar Schagen terug voor een geza menlijke broodmaaltijd. Tijdens deze maaltijd werd nog bij zonder leuk gebabbeld, ook werd af gesproken dat Schagen beslist naar Holten zou komen. Dit bezoek van Schagen is inmidd' vastgesteld op 11 september. Om half 8 stapten de bezoekers vol daan in de bus en werden zij uitge zwaaid door de afd. Schagen. Circa half 12 arriveerde het gezel schap verzadigd met reisindrukken in Holten terug. het buiten de oorlog was gebleven, een vol jaar met vakantie kunnen gaan en daarbij 50 procent meer dan normaal mogen gebruiken, óns land zou er dan nóg beter voor hebben gestaan dan, na de oorlog, in mei 1945." De oorlog had zijn sporen achter gelaten en de opbouw van ons land kostte heel veel geld. De achterstand in de woningbouw werd in 1945 op 300.000 woningen berekend. Wat de industrie betreft: 40 procent van de bezittingen aan fabriekscomplexen e.d. waren verloren gegaan. Bij de zo belangrijke mijnbouw stond het er al niet veel beter voor. De produktie was daar met 40 procent teruggelo pen. Hoewel onmiddellijk na de oor log de opbouw van het verwoeste Ne derland krachtig ter hand werd ge nomen, bleek al na enige tijd, dat voor de herbouw méér nodig was dan goede wil alleen. Er was geld nodig en veel geld ook. Deze hopelo ze situatie beperkte zich niet tot Ne derland alleen, hetzelfde gold voor heel Europa. Amerika besefte heel goed, dat in arm blijvend Europa grote politieke moeilijkheden zouden ontstaan met het gevaar voor toenemende com munistische invloed. Een intergeal- lieerd lichaam, de „United Nations Relief and Rehabilitation Admini stration" (UNRRA), hielp zowel de Westeuropese als de Oosteuropese landen. De Amerikanen meenden echter, dat de UNRRA in Oost-Euro pa werd misbruikt om communisti sche regimes aan de macht te hel pen, terwijl zowel in Frankrijk als in Italië de communisten op het punt stonden de macht over te nemen. De Amerikaanse regering besloot daarom met. eigen middelen en naar eigen inzicht Europa te hulp te ko men. De Verenigde Staten kwamen met het „Marshall plan" genoemd naar de initiatiefnemer, generaal Marshall, die in een redevoering op 5 juni 1947 voor de Harvard Univer siteit meedeelde, dat: „Alleen een 'bmvangrijke hulp; van -/buitenaf eert érnstige achteruitgang Sn de econo mische, sociale en politieke toestand vanv Europa zou kunnen verhin deren... Een regering die bereid is mee*te werken aan de taak van her stel, zal dat weet ik zeker op de volle medewerking van de Ver enigde Staten kunnen rekenen", zo ging de generaal verder in zijn rede voering en hij liet er veelbetekenend op volgen: „Maar een regering, die probeert het herstel van andere lan den te vertragen, kan op onze steun niet rekenen..." En vervolgens merk te de generaal al heel duidelijk op: „Verder zullen regeringen, politieke partijen of groepen, die het menselijk leed proberen te bestendigen om daaruit politieke munt te slaan of op andere wijze voordeel te trekken Amerika tegenover zich vinden..." Het initiatief tot al of niet meedoen met de Marshall - hulp werd aan de Europese landen zelf overgelaten. In ons werelddeel waren de politieke tegenstellingen tussen de communis tische landen sterk toegenomen na de Russische staatsgreep in Tsje- choslowakije waarby Jaan Maasrijk op mysterieuze wijze het leven ver loor (zelfmoord of moord?) Het ijzeren gordijn was neergelaten. De positie van dat gordijn werd dui delijk aangegeven als gi'ens tussen de landen die niet en die wèl ingin gen op het aanbod van de U.S.A.; Frankrijk, Oostenrijk, België, Neder land. Luxemburg. Denemarken, Noor wegen, Zweden, IJsland, Italië, Ier land. Zwitserland, Portugal, Grieken land en Turkije deden mee, terwijl voor Wcst-Duitsland een aparte hulp regeling werd getroffen. De gevolgen van het Marshall-plan zyn hoe men ook over de politieke achtergronden denkt in velerlei opzicht onverdeeld gunstig geweest voor de deelnemende landen. In het eerste kwartaal van 1949 was er een zeer snelle opgaande lijn te bespeu ren in de economische vooruitgang van YVesfEuropa. De industriële pro duktie en export stegen aanzienlijk. De inflatie werd beteugeld Koningin Juliana heeft eens tot de Nederlandse soldaten gezegd: „Ook tegenwoordig zult gij uw taak zien als het betrekken van de wacht tegen agressie, nood en bedreiging van allerlei soort, in nauwe samenwer king met de jeugd van andere lan den, die daartoe de roeping voelt. Zou 't de jeugd van de hele wereld kunnen gelukken een ware basis voor de vrede te leggen, door te beginner met gezamenlijk in voorkomende ge vallen de zwaarst beproefde volke ren te hulp te komen? Op geen be tere wijze zoudt gij ook de nagedach tenis van uw kameraden, die geval len zijn, kunnen eren". Na de oorlog was het een ieder dui delijk: de neutraliteitspolitiek die Ne derland tot aan de Tweede Wereldoor log had gevoerd, had gefaald; on danks onze angstvallig bewaarde af zijdigheid waren we tóch in de maal stroom van de oorlog meegesleurd. En in die oorlog was er een hechte verbondenheid ontstaan tussen ons land en zijn bondgenoten. Het Neder landse volk had de geallieerde solda ten, voornamelijk Amerikanen, En gelsen en Canadezen, als bevrijders begroet en wij wilden met hen ver bonden blijven. Het kost in 1948 dan ook geen enkele moeite om het par lement mee te krijgen om het ver drag van Brussel te tekenen, waar bij Groot-Brittanië, Frankrijk, Neder land, België en Luxemburg besloten 'n gemeenschappelijke verdedigings systeem op te bouwen. In juli van datzelfde jaar besloten de 5 mogend heden van het Brusselse verdrag mét de Verenigde Staten van Ame rika en Canada één groot militair bondgenootschap te sluiten en op 4 april 1949 traden Denemarken, IJs land, Italië, Noorwegen en Portugal óók tot het verdrag toe. Later slo ten Griekenland en Turkije zich ook bij het bondgenootschap aan. Deze ontwikkeling was gegroeid door ge beurtenissen, die direct al na de oor log plaatsvonden: Binnen een jaar na V.E. dag (decaputilatie van Duits land) had 85 pet. van de Amerikaan se soldaten, 60 pet. van de Britse strijdkrachten en het totaal van de Canadese militairen Europa ver laten. Rusland hield echter ten Wes ten van zijn grenzen 70a80 divisies op de been. In februari 1948 namen de commu nisten de macht over in Tjechoslo- wakije, zoals we in het eerste gedeel te van dit artikel al hebben aange stipt. Tjechoslowakije was het meest wes ters georiënteerde land van Oost-Eu ropa. De Tjsechische staatsgreep maakte in Europa en ook in ons land veel indruk. De Partij van de Arbeid hield op de Dam van Am sterdam een fel-bewogen anti-com- muiïistische demonstratie ónder het' motto „Amsterdam geen Praag". Na 5 jaar van dictatuur beschouw den de Nederlanders de democratie als een herwonnen groot goed, dat diende te worden verdedigd tegen welke nieuwe ictatoriale macht dan ook. Het monopolie op het gebied van de atoom-bewapening had de Ameri kanen ook wat harder gemaakt te genover de Russen. President Tru man kreeg een zodanig gevoel van oppermachtig te zijn, dat hij tijdens de conferentie van Potsdam, waar, in de zomer van 1945 de overwinnaars van Duitsland bijeen waren om over de toekomst van Europa te spreken, de Russen onder zware politieke druk zette. Zijn standpunt werd door sommige vooraanstaande Amerikanen zo fana tiek gesteund dat er zelfs lieden wa ren die meenden dat. een preven tieve oorlog tegen de Sowjet-unie de grootste dienst was die men de mensheid kon bewijzen Tegen dit Amerikaanse militaire su- peroverwicht manifesteerden de Rus sen een sterk minderwaardigheidsge voel, dit kwam o.m. tot uiting in de „blokkade van Berlijn" in 1948. De Russen sloten alle toegangswegen voor de Westerse bezettingsmogend- heden naar Berlijn af, behalve de luchtwegen. De Amerikanen, Engel sen en Fransen organiseerden toen de „Big Lift", de luchtbrug naar de Duitse hoofdstad om de bewoners van hun sectoren van de nodige be hoeften te voorzien. De eerste opper bevelhebber van de NAVO - De Noord Atlantische Verdragsorganisatie was generaal Eisenhower, die, als bevrijder van Europa, grote popula riteit genoot. De band tussen de NAVO-Ianden - in 1948 gelegd is een hechte band gebleken. Geen enkel land heeft zich Het veertiendaagse ltONO-program- ma „Kerk en Samenleving" is op maandag 6 augustus van 19.30 tot 20.00 uur gewijd aan de priester Henri de Greeve, die op 15 augustus a.s. zyn 50-jarig priesterjubileum hoopt te vieren. De Greeve woont, 80 jaar oud, in Berg en Dal bij Nymegen. Hy is een Als Holten op 5 september a.s. feest gaat vieren ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van Koningin Juliana zal dat veel geld kosten. Het comité dat zich be last met de voorbereiding en uitvoe ring van de feestelijkheden heeft d« kosten voorlopig geraamd op f 19.000. De collecte onder de burgery heeft rond f 10.000.opgebracht. Bij vol ledige uitvoering van alle door het comité geplande acitiviteïten be draagt het netto-tekort derhalve rond f 9000 voor welk bedrag een garantievcrklaring van de gemeente wordt gevraagd. In een voorstel aan de raad, dat dinsdagavond aan de orde komt. stellen B. en W. voor de totale ga- t-antie van de gemeente vast te stel len op f 5.000.plus f 4.800.is f 9.800,.— In de toelichting op zijn voorstel merkt het college op, dat. in ge noemde begroting een bedrag van f 4.000.is opgenomen voor de uit voering van een feestprogramma (inclusief tractatie) voor de leerlin gen van het kleuter- en lager onder wijs. Aangezien deze feestelijkheden in schoolverband worden georganiseerd, zijn B. en W. van mening, dat het gewenst is ten aanzien van dit pro gramma-onderdeel een afzonderlijke regeling te treffen en voor elke leer ling een gelijk bedrag te berekenen. Met inbegrip van een voor deze leerlingen beschikbaar te stellen aandenken in de vorm van een boekwerkje geven zij de raad in overweging om deze garantie te be palen op f 3.per leerling. Dat be tekent op een aantal van 1600 leerlin gen een bedrag van 1600 x f 3.is f 4.800.Met het resterend ongedekt bedrag ad f 5.000.van de commis sie vormt dit de voorgestelde garan tie van f 9.800.welke wordt voor gesteld. nationale figuur geworden door de oprichting van zyn Bond zonder Naam in 1938 en door zyn radioru briek „Het Lichtbaken", die elke za terdagavond via de KRO werd uitge zonden. RONO's David Mol sprak over De Greeve met zijn beste vriend, de hervormde predikant Jacques van Dijk en met de huidige direkteur van de Bond zonder Naam, dhr. Van Essen. Veel bekende en minder bekende herinneringen rond De Greeve wor den opgehaald, over de akties, die hij voor en na de Tweede Wereldoor log ontketende over zijn naasten liefde, over zijn priesterschap en zijn visie op de Rooms Katholieke kerk van vandaag. De Greeve de man van de leuze „verbeter de we reld, maar begin bij jezelf" leeft: nu teruggetrokken maar is deson danks nog steeds in de weer voor zijn „noodgevallen". In dit programma zijn verder fragmenten te beluisteren van een aantal in het historisch archief van de omroep bewaard gebleven „Licht bakens". In het RONO-programma „Sport voor sport" van dit weekend wordt, zowel zaterdag als zondag aandacht besteed aan het 7e internationaal KSH-damtoernooi in Hoogezand, de Sneekweek en De Nederlandse he ren roeikampioenschappen. Daarnaast zaterdag van 19.45-20.00 uur onder andere het concours hip- pique in Rijs, de grasbaanraces in Uithuizen, atletiek en wielrennen. Zondag van 18.30-19.15 uur verder onder meer het concours hippique in Geesteren, atletiek, paardesport, de diverse oefenwedstrijden uit het be taalde voetbal, wielrennen, atletiek en kaatsen uit Witmarsum. De vorige week hebben wij uw aandacht gevraagd voor datgene wat wij verwachten in de allego rische optocht op 5 september. Deze keer iets over 'wie' wij als deelnemers verwachten. In de eer ste plaats de 'verenigingen'. In de optocht van 5 mei 1970 waren '18' plaatselijke verenigingen met een of meer wagens vertegenwoordigd. Wij verwachten in ieder geval al deze verenigingen in de optocht van 5 september terug. Dan de 'straten' en 'buurtverenigingen'. Namen in 1970 vijf buurtverenigin gen of straten deel, nu waren het de Noordenbarg en de Kol die zich als eerste opgaven. De 3e groep 'versierde auto's'. Juist in deze groep kan ieder zijn eigen persoon lijke creativiteit uitleven. Mis schien is deze rubriek wel iets voor de bewoners van de nieuwe wijken. Zij kunnen dan door mee te doen tonen met onze gehele ge meente feest te willen vieren. Verder waren er in 1970 drie par ticuliere wagens, 12 lopende groe pen en vier deelnemende bedrij ven (deze laatste toch ook buiten mededeling). In totaal werden in 1970 aan deelnemende wagens, groepen e.d. één-en-vijftig num mers geteld. Wat wordt het nu op 5 september???? Löp alles met, zo det wiej 'n groot'n optocht kriegt?? Het wordt tijd om U nu op te geven bij G. J. Aaftink, tel. 1600 of H. J. Koopman, tel. 2273. uit het bondgenootschap teruggetrok ken. Bij een enquête nog niet zo lang geleden in ons land gehouden over de NAVO bleek dat 85 pet. van de on dervraagden binnen de NAVO wilden blijven. Nog steeds geldt de regel; „Een gewapende aanval tegen een of meer van hen in Europa of Noord- Am erika zal beschouwd worden ais een aanval op allen". Koningin Julia na zei over de NAVO; „De NAVO betekent gelukkig een vrij samen gaan van vrije landen, als groep, als gemeenschap, als bondgenootschap. Hierdoor kan de NAVO nooit een afschrikwekkende indruk geven". In de Consumentengids van augus tus worden de premies en voorwaar den van de autoverzekeringen van bijna zeventig maatschappijen verge leken. De premies blijken nogal uit een te lopen. Dit ondanks het feit, dat de belangrijkste voorwaarden vrijwel eender zijn. De verschillen in voorwaarden beperken zich tot bijko mende zaken, zoals eigen risico voor jeugdige bestuurders, hoogte van de no-claim-korting, nieuwwaarderege- ling, extra vergoedingen voor bij stand en service na een aanrijding en dergelijke. De Consumentenbond heeft berekend, dat het soms voor deliger kan ziin een schade door eigen schuld voor eigen rekening te nemen en niet bij de verzekerings maatschappij te claimen. Dit omdat de no-claim-korting dan verloren gaat en weer opnieuw moet worden opgebouwd. Bovendien gaat van het geclaimde nog het eigen risico af. Ondanks dc minder gunstige weers omstandigheden is het „Waterfeest" van de Zwemclub „Twenhaarsveld" toch nog wel een succes geworden. De deelname was wel wat minder dan voorgaande jaren maar de strijd was er niet minder om. Uitslagen Lepelrace (7-9 jaar)1 Rita Broek- maat, 2 Hanneke Truschel, 3 Jan Ophof. Lepelrace (10-12 jaar): 1 Therese Truschel, 2 Jannet van Brussel, 3 José Pluygers. Hardelopen: 1 Hedy Redeker. 2 Gerdien Ophof, 3 Els Brandsma, Zaandam. Bekerrace (7-9 jaar)1 Hanneke Trusche), de overige deelnemers kwamen op de 2e plaats. Bckerrace (10 jaar en ouder): 1 Gerdien Ophof, 2 José Pluijgers, 3 Joep Oostrik, 4 Irma van Brussel. Onderwaterzwemmen (1-10 jaar): 1 Job Kaihato, 2 Oscar Imhof, 3 Wouter Kaihato. Onderwaterzwemmen (10 jr. en ou der): 1 Sijmen Brandsma, Zaandam, 2 Harry Brandsma. Zaandam, 3 H. Brandsma, Zaandam. Hindernislopen: 1 Edward Imhof, 2 Hans Heijda, 3 Hedy Redeker, Touwtrekken (tot 14 jr)1 Jan Huisman, 2 Gerdien Ophof, 3 Oskar De Postduivenvereniging „Snelle Wieken" nam met 80 jonge duiven deel aan de wedvlucht vanaf Hasselt (België). Afstand 168 km. De vlucht had een traag verloop. 1 G. J. Bekkernen^, Holten. 2, 3 en 7 J. Scholte in 't Hof, Markelo, 4 H. Jansen, Markelo, 5 Joh. Paalman, Holten. 6 en 10 Q, Schuiterd, Hol ten. 8 Joh. Jansen, Holten, 9 mevr. Scholte in 't Hof. Touwtrekken (14 jr. en ouder): 1 H. Brandsma, Zaandam, 2 Sijmen Erandsma, Zaandam, 3 Jan ter Harmsel. Afvalrace: 1 Jan ter Harmsel, 2 Wim Meijer, 3 Gerard Willems. t- Opperwachtmeester H. Meijer te Holten is met ingang van 1 septem ber a-s- bevordert tot adjudant dei rijkspolitie en tevens per gelijke datum benoemd tot commandaiv van de groep Holten. Opperwachtmeester Meijer, plaats vervangend groep-, tevens rayonco: mandant te Holten, werd op 1 janr ri 1946 bij het korps Rijkspolitie aa gesteld in de rang van wachtmec ter le klasse en ingedeeld bij c voormalige verkeersgroep Alm eb Vanaf 4 maart 1941 tot 1 septembe Opperwachtmeester H. Meijer, nieuwe commandant van de groep Holten Rijkspolitie. 1969 heeft hij deel uitgemaakt, van een verkeersgroep. Op 1 september 969 kwam de heer Meijer die op 30 april 1972 werd onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan 'de Orde van Oranje Nassau bij de Rijkspolitie in Holten. De heer Meijer volgt als groeps commandant Adjudant E. Kruit op 'ie op 31 augustus a.s. met pensioen I a at. Zoals wij in ons vorige nummer reeds hebben vermeld gaat adjudant Kruit men pensioen. Aan een verslag gevers van het Dagblad van het Oos ten heeft hij zijn levensverhaal ver teld en o.m. zijn visie op de toekomst van het politievak. Hier volgt zijn verhaal: „Enerzijds ben ik toch maar blij dat geen van mijn kinderen mijn voetsporen gedrukt heeft. Ik heb vroeger vaak gezegd dat ik ze nog liever de benen zou breken, dan hen bij de politie te laten gaan. En toch, als ik er zo tegenaankijk, dan weet ik het niet. Je kan als politieman voor je mede-dorps- of stadsbewo ners een massa betekenen, maar of het nu nog zo gezellig is bij de politie te dienen? Ik weet het niet meer. Het wordt allemaal zo hard. Het is allemaal zo ver anderd, er is meer geweld en je bent soms van je leven niet meer zeker. Eerlijk, ik geloof dat ik blij ben dat ik met pen sioen kan gaan, maar toch zeg ik ook weer dat ik het zal mis sen", Aldus adjudant E. Kruit, die eind augustus zijn zilverge- bieste pet van de rijkspolitie aan de kapstok gaat hangen. Hij gaat met „functioneel leeftijds ontslag", zoals dat officieel heet. De adjudant heeft er dan acht en dertig jaar opzitten bij de politie. Neen, hij heeft nooit het plan gehad politieman te worden. Het waren in 1935 de omstandigheden. Hij was van huisuit in de landbouw werkzaam. In de jaren 1933 hadden ze bij de Ca valerie graag „boerenjongens". Al vonden de cavaleristen dan ook, dat die jongens „amper op een paard konden zitten", laat staan dat ze rij den konden. Een jongen van „de boei'" wist in elk geval iets van paarden af, ze wisten de „voorkant" van de „achtex-kant" te onderschei denDe heer Kruit kwam bij de Calaverie in Deventer. Hij diende van 1 februari 1933 tot 28 april 1934, maar pas op 15 april 1935 kwam hij bij de Marechaussee. In vogelvlucht zijn verdere belevenis sen en standplaatsen. Adjudant Kruit hoeft niet in een boekje te kijken: zijn staat van dienst kent hij uit het hoofd. Hij kreeg zijn opleiding in Apeldoorn, vertrok daarna naar Zuidhorn. stond drie jaar in Nieuw-Amsterdam, waar hij de mobilisatie „inging". In tus sentijd zwierf hij een beetje. Ook toen al diende de Marechaussee in Amsterdam, want daar was men ge concentreerd. Hij had tijdelijke stand plaatsen, want evenals nu konden de Marechaussee's overal heenge zonden worden. Eer. tijdelijke standplaats was ook Winschoten, waar hij in 1940 stond. De paarden werden al gauw door de bezetter gevorderd. Van het edele dier kwam men op de stalen ros. maar de „bereden agenten" bleven hun sporen dragen. Hij vertrok van Winschoten naar Meppel en stond in De Wijk, waar hij vandaag de dag nog vrienden heeft die hij regelmatig bezoekt. In 1947 werd hij postcommandant in Stadskanaal, gemeente Wildervank en op l oktober 1954 groepcomman- dant. Na twee jaar en drie maanden werd hij adjudant, kwam naar Hol ten en gaat hier dus mét pensioen. Vroeger De adjudant vertélt inakkelijk en graag over vroeger. Over zijn toen malige brigadecommandant, adju dant A. de Vries, bijgenaamd „Rooie Arie". Eer. zeer merkwaardig man, die ten tijde van zijn commandantschap in Hoogeveen met de blanke sabel aan de fiets gebonden „uit vrijen ging" in Stuifzand. „Rooie Arie" joeg avond aan avond eex-st met de blanke sabel achter de jongens aan. tot in de dakbalken van de boerderij, omdat hij niet wilde be talen voor de deerne: een liter jene ver Diezelfde adjudant was een taaie. Hij overleefde een fusillade. In het laatste oorlogsjaar schoot een SD-er uit jaloezie de adjudant en twee wachtmeesters nabij Beilèn neer. De twee wachtmeesters waren direct dood, de adjudant hield zich dood en wist zich in veiligheid te brengen toen de wagen met de beulen weg was. Hij werd door de andere korpsle den naar Hoogeveen teruggebracht op een bakfiets. Het was dokter Van der Velde, de directeur van het zie- kenhuis-Bethesda, die hem opereer de en het leven redde. Diezelfde dok ter Van der Velde is later als gijse- laar gefusilleerd. Adjudant De Vries heeft nog jaren in Assen op het dis trictsbureau dienst gedaan Verdiend Adjudant Kruit; „Het was een taaie". O ja, hij was kort aangebon den, maar niet haatdragend. Zo was het vroeger. Wie een klap verdiend had, wist het en accepteerde dat. „Nu is alles anders. De tijd is ook anders. Wie mij destijds gezegd zou hebben dat we nog eens erop uit zou den moeten met de zekerheid dat je je leven niet zeker bent, die had ik voor gek verk]aai-d, maar vandaag is het zo". Er is personeelsgebrek, een bekend feit. „Je bent als groepscommandant dikwijls niet meer dan een gewoon agent, omdat de dienst doorgaat en de papierwinkel dan maar moet wachten. Er komen dagelijks zaken voor die niet wachten kunnen en wie aan een zaak begint moet die afma ken: onderzoek, verhoor, processen- verbaal, voorgeleiden enzo voort. Met name in de vakantie is het hier razend druk. Personeelsgebrek Je hebt dezelfde bezetting aan men sen als anders, terwijl er bijna dub- bel-zoveel personen in de gemeente verblijven. De mensen willen zelf ook met verlof, c-n er is er ook wel eens een ziek, u kent dat". De adjudant lijkt een man die door zorgen gekweld wordt. Hij is het evenwel niet. „Ik heb nooit een hekel aan mijn vak gehad, al zou ik wel wat ruimer in de mensen willen zit ten en... in een beetje beter bureau. De nieuwbouw is aanbesteed, de plaats is bepaald, maar er is nog geen schop de grond in gegaan Waarom? Ik weet het niet. Het is stil geworden om de nieuwbouw". Nieuw bureau De noodzakelijkheid ervan is zicht baar. Als het zwaard van Domocles hangt het stukwerk aan lappen van het plafond boven het hoofd van ad judant Kruit. Wie de deur van zijn kamer een beetje hard dichtgooit heeft kans een kalkregen te veroor zaken. Het bureau van Holten lijkt op dat van een klein Frans dorp. In Frank rijk is het gewoon dat de gendarmes abominabel slecht gehuisvest zijn. In Nederland rusten we de politie uit met de modernste middelen. Maar de huisvesting in Holten is nog ..eind middeleeuwen". „We hebben hier geen cellen. Arrestanten gaan naar Markelo of Rijssen. Dat betekent dik wijls heen- en weerrijden, transpor ten van arrestanten en dergelijke, met alle risico's van dien", zegt ad judant Kruit lachend Somber Hoe hij de toekomst ziet? „Somber. Het wordt steeds harder. Ik voorzie voor de politie van straks nog meer problemen dan wij gekend - hebben. Ik zie dat het werk van de rijkspolitieman in dorpen als Holten ook onpersoonlijker wordt. Door de groei raak je het contact met de be woners kwijt. Er komen mensen van overal naar Holten. Met hen kom je amper in contact. Neen, gezellig is het niet meer, je mist wat. Ik ben een man van een andere tijd. Van daar dat ik enerzijds blij ben dat het is afgelopen. Anderszijds weet je ook dat je niet zo jong meer bent. Maar straks ziet het er beter uit. De kin deren zijn onder de kap. Ze hebben het allemaal ver geschopt. En ik ben nog gezond. Waarom zou ik dan triest gestemd zijn?"

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3