BLADRAMANAS Het Zuidelijk Afrika-congres Hoge rente van 4 tot en met 7%% bij de Rabobank .0 Rabobank KALFSTERMAN Dekens nu schoon voor slechts 275 Slaapzakken mi schoonvoor slechts 575 ascot o Gebrek aan werkgelegenheid dreigt in bouwvaksector De Crééndweggeet weer versieren Zwitserse groenteschotel De inwijding van het kerkorgel in Holten teqant, Gemeente verkoopt bouwterreinen LANDBOUW als kweekbestrijder/groenbemester Voedingsleer op school Creatief zijn in Raaite KEURSLAGERS-PRODUKT O Datkanalleenbij: KLEIN VELDERMAN B.V. KLEIN VELDERMAN S.V. verhuizingen transporten Fa. H. Müller en Zn. nuchtere stierkalveren O CATS Kaasboerderij BOERENKAAS voor vakkundige haarverzorging AQUARIUMS een langharige teckel HULP IN UE HUISHOUDING Bouwhuis nest jonge zwarte poedels Herenkapsalon Fa. W. DRENT EN ZOON Vrydag 3 augustus 1973 Onder bouwvakpatroons verenigd In de Holtense Bouwvakpatroons bond is grote ongerustheid ontstaan over de werkgelegenheid in hun sec tor nu slechts geringe voortgang ge maakt kan worden met de ontwikke ling van nieuwe bouwterreinen met name in het bestemmingsplan Beu- seberg. Zij hebben zich daarover tot het gemeentebestuur- gewend, dat na onderzoek heeft medegedeeld, dat in ,,De Haar" nog slechts één per ceel bouwterrein beschikbaar is waarop vijf schakelbungalows kun nen worden gebouwd. In hun voor- •tel aan de raad om dit perceel nan een plaatselijke aannemer te verkopen zeggen B. en W.: ..Onlangs hebben wij een onder houd gehad met een werkcommissie van de Holtense Bouwvakpatroons- bord, inzake de verkoop van bouw grond in deze gemeente aan plaatse lijke aannemers. Uit dit onderhoud is ons gebleken dat er in de naaste toekomst geen voldoende werkgele genheid zal zijn, wanneer op korte termijn geen nieuwe bouwacitviteiten worden ontwikkeld. De werkcommissie van de Holten se Bouwvakpatroonsbond heeft ons daarom verzocht te onderzoeken of er in deze gemeente nog bouwterreinen voor de verkoop aan de plaatselijke aannemers beschikbaar zijn. Uit het ingestelde onderzoek is ens gebleken, dat thans slechts één perceel bouwterrein, gelegen op de hoek Koningin Wilhelminastraat- Houtweg voor het beoogde doel be schikbaar is. Bedoeld perceel bouw terrein, ter grootte van ongeveer 3356 m2 is geschikt voor de bouw van 5 schakelbungalows. Wij hebben het bestuur van de Bouwvakpatroonsbond bericht, dat de gemeente Holten ber-eid is bedoeld perceel bouwterrein te verkopen aan een aannemer uit Holten onder de voorwaarde, dat de op dit bouwter rein te bouwen schakelbungalows voor 60 procent aan Holtenaren of aan gegadigden, die economisch aan Holten zijn gebonden, worden ver kocht. De verkoop geschiedt voorts onder de Algemene voorwaarden voor de verkoop van bouwterrein in het bestemmingsplan „de Haar". Omtrent het te ontwikkelen bouw plan dient de koper zich vooraf in verbinding te stellen met de direk- teur gemeentewerken,alhier. De plaatselijke aannemers hebben door loting bepaald, dat de ge meente het onderhavige bouwterrein kan verkopen aan de fa. J. Voordes en Zn., Oranjestraat 62 te Holten. De commissie gemeentewerken kan zich verenigen met de onderha vige verkoop". B. en W. stellen de raad voor het onderhavige perceel groot 3356 m2 te verkopen aan de Fa. J. Voordes en Zn. voor f 113.000.exclusief om zetbelasting. Verder wordt voorgesteld aan de heer J. P. Hanenburg, Waarden- borchstraat 32, een perceel bouwter rein te verkopen aan de Houtweg in ,,De Haar" ter grootte van plm. 900 m2 voor de kavelprijs van f 31.000, exclusief omzetbelasting en aan de heer H. J. Arfman, Holterbroek 47, een perceel industrieterrein gelegen in ,,De Haar" groot 2500 m2 voor de voorlopige prijs van f 43.750.ten behoeve van de vestiging van het „Afrasteringsbedrijf Arfman". Te vens wordt voorgesteld hem het recht van voorkeur tot koop te verlenen op het aangrenzende terrein eveneens groot ongeveer 2500 m2. MARKELO. Boerenbruiloft anno 1830 in openl.theater de Kösterkoele, met o.m. boerenkapel en boerendan- serg, aanv. 20 u. Boerderijverlichting t.m. zo. 12 aug. van 20.30-22.30 u., route plm. 30 km f 2,per auto; inl. VVV in Ra- bo-bank. Tentoonst. en demonstr. oude am bachten t.m. vr. 3 aug. in lagere school. Geopend 14-17 en 19.30-21.30 u., zo. van 14-17 u., entree f 2, kind. f 0,50. Zo 12 aug. 'St. Jaopik moal' met Os an't spit, in openl.theater de Kösterkoele, aanv. 19.30 u., m.m.v. Boerenkapel, muziekver. en dansgr. v.h. Huisvrouwenorkest. In een gezamenlijke vergadering van de beide besturen van de grééndweg Noord en Zuid, is beslo ten, dat men evenals met het bevrij dingsfeest de grééndweg weer gaat versieren met een ereboog aan bei de zijden, één bij Dikkers en één bij Nijland. Dit keer heeft men geen Blauwe Herberg" maar kan men beschikken over de schuur van Ab. Wegstapel, om even uit te rusten van de werk zaamheden, en om er 's avonds een gezellig feest van te maken. Bladramenas is het aangewezen stop pelgewas voor gronden, die middn augustus vrijkomn. Dit geldt zowel vo«r de zandgronden als voor de klei gronden. De snelle jeugdgroei, ook in een vaak droge stoppel, voorkomt dat onkruid kans krijgt zich te ont wikkelen. Tevens is bladarmenas een zeer goede groenbemester om dat het een grote massa organische stof produceert en een diepe bewor- teling bezit. SILETTA en TCA als kweekbestrij- der. Bladramenas blijkt een goede on kruidbestrijder te zijn en is in com binatie met een bespuiting van de stoppel met TCA zeer in het bij zonder geschikt voor de kweekbestrij- ding. Bewerkingsmethode. Na de oogst van het graangewas wordt de stoppel bespoten met TCA. De hiervoor benodigde hoeveelheid is afhankelijk van grondsoort en kweekbezetting, 40 tot 50 kg. TCA per ha. Na de bespuiting licht infrezen en zo spoedig mogelijk Siletta inzaaien. De verzwakte kweekplant wordt voor zover er nog groei inzit, overvleugeld door het massale Bladramenas ge was en krijgt daardoor geen kans zich te herstellen of verder te ont wikkelen. Zaaien. Bladramenas kan tot begin septem ber gezaaid worden. De zaaizaad-hoe- veelheid bedraagt ca. 20 kg. per ha. deze dient wat ruim genomen te worden omdat in de meeste gevallen het zaaibed niet optimaal zal zijn. Bladramenas kan breedwerpig ge zaaid en ingeëgd worden, maar be ter ig rijen-inzaai. De opkomst zal hierdoor regelmatiger zijn. De rijaf stand bedraagt ongeveer 20 cm. Bemesting. Voor de ontwikkeling van een gewel dige massaproduktie in een korte pe riode is een hoeveelheid zuivere stik stof van 75 tot 100 kg. per ha. ge wenst. Verspreidt u 25 ton drijfmest per ha. over de stoppel dan komt dit over een met 75 kg. zuivere stikstof (af hankelijk van het type drijfmest). Bladramenas had bij een driejarig onderzoek gemiddeld geen vermeer dering van het bietencystenaaltje tot gevolg. In verband met het besluit van de gemeenteraad om geen subsidie beschikbaar te stellen voor dit con gres en de daardoor ontstane pole miek in een aantal ingezonden stuk ken in ons blad publiceren wij het onderstaande: Tegen de NATO-plannen met Zuide lijk Afrika. Onder dit motto wordt op 14-15-16 september een congres georganiseerd op de Technische Ho geschool Twente in Enschede. De or ganisatie van dit driedaagse congres berust bfj het Campuspastoraat van de THT en de Studenten Raar Drie- nerlo, in samenwerking met de Zui delijk Afrika Werkgroep Markelo, de Anti-Apartheidbeweging Nder- land en het Angola Comité. Er wor den ruim 500 deelnemers ver wacht uit het hele land. De congres sisten worden gehuisvest op de Cam pus van de T.H.T. De kosten voor deelneming aan dit congres zijn bij zonder laag gehouden: f 5,- per per soon, huivesting inbegrepen. In de map die men ontvangt is het voorlopige programma vermeld. In verband met de te verwachten grote belangstelling is het zinvol om nu reeds in te schrijven als deelnemer. Ingevulde formulieren kunnen worden gezonden naar het secretariaat van het Zuidelijk Afrika congres. Die- pendaalseweg 10, Markelo tel. 05480- 4008, waar ook alle nadere informatie is te verkrijgen. Campuspastoraat aan T.H.T. Het gezamenlijk Campuspastoraat besloot mee te doen aan de organisa tie van het Zuidelijk Afrika Congres. We geloven immers, dat het evan gelie van Christus zich niet alleen richt op het persoonlijk heil (wat nog maar al te vaak gedacht wordt), maar ons ook oproept onrechtvaar dige structuren te veranderen. Het is duidelijk dat één van de kempro- problemen van onze tijd het racis me en de uitbuiting van volkeren is. Van Christenen mag dan ook ver wacht woroden, dat zij zich waar mo gelijk inzetten om hieraan een eind te maken: Opdat de ene mens niet langer slachtoffer van de andere mens is. Studenten Raad Drienerlo. De Studenten Raad Drienerlo is de grondraad van de Technische Hoge school Twente, Zij doet mee in het Landelijk Overleg Grondrad&n. De voornaamste doelstelling van de S.R.D. is de bestrijding van maat schappelijk onrecht door een maat schappelijk bewustwordingsproces op gang te brengen bij de studenten en deze studenten te organiseren. De S.R.D. beschouwt deelname aan de organisatie van het Zuidelijk Afrika Congres dan ook als belangrijk on derdeel van haar werkzaamheden. Zuidelijk Afrika Werkgroepen Almelo en Markelo. Een groep van ongeveer 20 mengen die proberen de bevolking van Twen te te informeren over wat er in Zui delijk Afrika gebeurt en hen be wust te maken dat Nederland mee- verantwoordelijk is voor de uitbuiting en de onderdrukking van de mensen in deze landen. We doen dit door stu diegroepjes, acties (bijv. koffie-aktie) verspreiden van een leesmap en ver kopen van materiaal. En momenteel werken we mee aan het congres op de T.H.T. in september. Anti Apartheidsbeweging Nederland. De Anti Apartheidsbeweging Neder land is solidair met de voor hun vrij heid strijdende volkeren van Zuid A- frika, Namibië en Zimbabwe. Ook in Nederland kan de „apartheid" re kenen op steun, zo niet met het woord dan toch zeker met de daad, van hen die het voor het zeggen heb ben. Het Nederlandse bedrijfsleven investeert in Zuidelijk Afrika en pro fiteert van de uitzonderlijk goedkope arbeidskracht van de Afrikanen. De Nederlandse regering verdedigt in haar buitenlandse beleid deze belan gen. Om hier een eind aan te ma- iten zoekt de Anti Apartheidsbewe ging Nederland steun bij het Neder landse volk. Het Angola Comité. In 1961 werd in Amsterdam het An gola Comité opgericht teneinde het stilzwijgen rond het Portugese kolo nialisme en de vrijheidsstrijd van de Afrikanen in Angola, Mozambi que en Guinee Bissau te verbreken en om de strijd aan te binden tegen de Westerse medeplichtigheid aan de Portugese terreur. Het Angola Comité publiceert bro chures, Affiches en boeken, even als het om de twee maanden ver schijnende Angola Bulletin. Het Angola Comité probeert door voordturende actie en informatie via pers, radio en televisie, bij het Ne derlandse publiek belangstelling te wekken voor de strijd van de bevrij dingsbewegingen tegen het Portu gese kolonialisme. Voorts zijn in Nederland ten behoe ve van Zuidelijk Afrika werkzaam: de dr. Eduardo Mondlane Stichting, die zich ten doel stelt materiële hulp te gevan aan de bevrijdingsbe wegingen van de Portugese Kdloniën. En het Medisch Angola Comité, dat zich ten doel stelt hulp te geven aan de medische dienst van de M.P.L.A. in Angola: de S.A.M. (Noot van de redactie: Dat we het bovenstaande publiceren houdt niet in, dat we het met alle stellingen volledig eens zijn). De dikke eik voor de schuur zal van oranje lampjes worden voorzien, en zal voortaan de Oranjeboom he ten. Wie bedenkt er een naam voor de schuur van Wegstapel? De plannen zullen nog nader uitge werkt worden, en er zullen bepaalde taken verdeeld worden, vooral voor het maken van de erebogen zijn vak mensen nodig, maar die heeft men, getuige de vorige bogen wel achter de hand. Het voorlopig werkschema ziet er als volgt uit: Zaterdag 1 sept. bogen maken en groen halen. Maandag en dinsdag 3 en 4 sept. boompjes halen en straat versieren. De dames zullen weer zorgen voor de roosjes, die woensdagmorgen 5 sept. om 6 uur de boompjes gehangen worden. Ouders, die een goede invloed op hun kinderen nastreven, zijn verbaasd te zien dat de kinderen vaak een goe de invloed op hen hebben. Met de groeiende aandacht voor goede voe ding zijn de meeste voedseldeskundi gen het eens dat dit onderwerp op het lesrooster van de scholen over heel de wereld dient voor te komen. Onderwijzers en voedseldeskundigen werken nauw samen om de kinderen (en door hen de ouders) het belang van goede voeding duidelijk te maken. De Kellogg Nutrition Council, die in formatie over de voeding verspreidt, meent, dat de grond-regel die overal onderwezen moet worden, de belang rijkheid van het gebruik van een ver antwoord, gevarieerd dieet is, om het lichaam de vele voedingstoffen te verschaffen nodig voor groei en goede gezondheid. Vlees, vis, gevogelte en eieren zijn bijvoorbeeld de hoofdbron voor pro teïne, essentieel voor alle levende cel len. Fruit en groente leveren de vitami nen en mineralen, die noodzakelijk zijn om het lichaam in stand te hou den en goed te laten functioneren. Melk en melkproducten bevatten calcium, nodig voor sterke botten en gezonde tanden. Brood en graanprodukten, zoals Corn Flakes, bevatten koolhydraten voor energie en vitaminen voor goede eetlust en juiste spijsvertering. Door deze elementaire kennis van de voeding kunnen ouders en kinderen verzekerd zijn voldoende voedingsstof fen op te nemen voor het verkrijgen en behouden van een goede gezond heid. De maaltijden, genoten in een pret tige omgeving met familie of vrien den, geven niet alleen voeding aan het lichaam maar ook aan de ge-ast. De Streek VV Overijsselse Heuvel rug en Salland heeft in samenwer king met Hotel de Zwaan te Raaite een nieuw weekendarrangement ge creëerd voor het najaar 1973 en voor jaar 1974. Het is steeds een cy clus van zes creatieve weekenden voor mensen die nog niet handvaar dig zijn, maar die wel graag iets met hun handen willen doen. Gekozen kan worden uit de mogelijk heden: emailleren, kleien, poppen wandkleden maken en timmeren. De weekenden duren van vrijdags avonds na het diner tot zondagsavond na het diner, dus twee dagen volle dig pension. Zaterdags is men de hele dag met zijn hobby bezig. Voor zondags geeft de Streek VV tips om de omgeving te bekijken. De kosten van dit arrangement zijn f 69,50 per persoon exclusief de materiaalkosten (maximaal f 7,50 p.p.) en inclusief een annulerings-reis- en bagagever zekering en een uur kegelen in het hotel. Meer inlichtingen verschaft de Streek VV Overijsselsche Heuvelrug en Salland, Marktstraat 19, Raaite, tel. 05720-2343. Het Novotel Antwerpen-Noord, dat met 122 kamers zijn plaats gaat innemen in de rij van belangrijke Ant werpse hotels, wordt voorzien van een hellend vlak zodanig dat vanaf de parking tot de hal een gemakkelijke toegang wordt verkregen voor gehan dicaptenwagentjes. 'n Aantal kamers wordt zo uitgerust dat gehandicapten zich zonder moeilijkheden kunnen be wegen: brede deuren, sanitair met aangepaste handvatten enz. Benodigdheden: Voor 4 a 6 personen. 30 g. (2 eetl.) boter of margarine, 15 g (2 eetl.) tarwebloem -• theel. zout, 1/4 theel. peper, 2 potjes (elk 0,125 1) zure room (sour cream), 500 g (of 1 groot blik) gekookte en uitge lekte sperzibonen, 100 g. geraspte kaas (of kaaspoeder, 2 koppen Corn Flakes, 30 g (2 eet.) gesmolten bo ter of margarine. Bereidingswijze; Smelt de boter of margarine en roer er de bloem, het zout en de peper doorheen. Voeg al roerend de zure room toe en blijf roeren totdat de saus begint dik te worden. Neem de pan van de warmtebron en schep de pserzibonen door de saus. Verdeel het mengsel over 'n beboterde vuur vaste schaal (ca. 20 cm middellijn) en verdeel er de kaas overheen. Maak de Corn Flakes fijn, roer er de boter of margarine doorheen en bedek de schaal met dit mengsel. Zet deze ca. 15 a 20 minuten zo hoog mo gelijk in een warme oven (is 400 gr. F is cijfer 4 of 5 is 200 gr. C.). In het nummer van 20 april 1973 publiceerde ik een artikel over de in wijding op 1 januari 1815 van eeri kerkorgel in Holten. Slechts ruim 14 jaar werd dit instrument gebezigd voor het begeleiden van de gemeen tezang. Bij de verwoesting van kerk en toren tengevolge van de grote brand in 1829 in het dorp is ook het door de bouwer Meere uit Utrecht vervaardigde „speeltuig" verloren gegaan. De hervormde gemeente heeft het daarna ruim een kwart eeuw zonder behoorlijk kerkorgel moeten stellen. Toch hebben de kerkvoogden niet stil gezeten. „Bij het onvermogen der gemeente om zelve in de kosten van den herbouw te voorzien" werd koning Willem I en het provinciaal kerkelijk college van toezicht om fi nanciële steun gevraagd. Dit beroep is niet tevergeefs geweest. Immers reeds op 26 februari 1832 werd de nieuwe kerk onder grote belangstel ling, ook van „eene talrijke menigte vreemdelingen", in gebruik geno men. Inmiddels is het 19 augustus 1855 geworden. „Het was heden hier een ware vreugdedag voor de gemeen te". Het nieuwe orgel werd voor het eerst gebruikt in de eredienst. De le veranciers waren ditmaal de heren Naber uit Deventer, „die zich zoo goed van hunne taak hebben gekwe ten, ook volgens het. oordeel van des kundigen, dat zij zich ook weder hier door alle aanbeveling hebben waar dig gemaakt". F. C. A. Naber en zonen plaatsten in 1852 een nieuw or gel in de kerk van Almen en in 1853 respectievelijk in Deventer (Evange- lisch-Lutherse kerk) en Vriezenveen (hervormde kerk). Het Holtense or gel met. toebehoren kostte ruim f 3000.—. De ene helft daarvan werd door de gemeenteleden bijeenge bracht, terwijl de andere door de kerk werd „genegotieerd". Ds. J. G. P. Müller sr., die op 2 december van hetzelfde jaar zijn 25- jarig ambtsjubileum zou vieren, sprak „ten aanhoore van eene groo- te schare volks, van hier en elders tot die plegtigheid opgekomen", naar aanleiding van Job 21 vers 12B: „En zij verblijden zich op het geluid des orgels". Het was in die tijd gewoonte om voor de eerste bespeling een orga nist van naam uit te nodigen. Zo werd bijvoorbeeld in 1824 in 's-Grave- land het orgel ingewijd door de be roemde Brachthuisen, organist van de Nieuwe Kerk in Amsterdam. In Oegstgeest had in 1855 organist J. J. Hepp van de Leidse Pieterskerk de primeur. Frank uit Leeuwarden ge noot in hetzelfde jaar deze eer in Witmarsum. Ook in Holten werd een te goeder naam en faam bekend staand man geïnviteerd, namelijk J. K. de Vries, organist van de St. Janskerk in Arn hem. Door droeve familieomstandig heden was hij evenwel verhinderd aan de uitnodiging gevolg te geven. Het orgel werd toan bespeeld door ds. G. J. Rink uit Bathmen, zijn eer ste gemeente, waar hij op 25 mei 1845 kandidaat zijnde bij het pro vinciaal kerkbestuur van Gelder land was bevestigd door ds. P. van der Willigen uit Tlel. Daarbij wa ren toen onder andere tegenwoordig en namen aan de handoplegging deel de heren ir. I. J. Doedes uit Hall. ds. J. G. P. Müller sr. uit Holten en prof. dr. J. Ver burg uit Deventer. Toen op 20 september 1807 in Bath men het eerste orgel in gebruik werd genomen 23 juli 1815 was het ver grote en verbeterde orgel gereed fungeerde als organist de theologi sche student J. H. van Diest, die zijn vader Samuel H. van Driest in 1809 als predikant van Bathmen opvolgde. Ds. Rink gaf op 19 augustus 1855 '9 middags in Holten een orgelcon cert, dat „eenen aangenamen indruk achterliet". De daarbij gehouden col lecte kwam „ten voordeele van de armen". Ook in dit opzicht sloot Hol ten zich aan bij de gewoonte in ande re gemeenten, waar een kerkorgel werd aangeschaft „uit liefde tot godsvereering en zucht voor opluis tering van het. bedehuis en voor de verbetering van het maatschappelijk gezang". Het bestek voor het. nieuwe orgel is nog wel in het kerkelijk archief aan wezig, doch helaas door vocht be schadigd en daardoor vrijwel onlees baar geworden. De instructie voor de organist dateert van 1903. Hier van heb ik geen kennis genomen. Geïnteresseerden mag ik verwijzen naar de notulen der vergaderingen van kerkvoogden en notabelen van 1893-1909. HILVERSUM, W. OTTEN. s VOOR EEN GOED NAAR ORANJESTRAAT en T VIADUCT x iz -Vr» ft I i DINSDAG 500 gram fijne of grove runderworst360 500 gram fijne of grove varkensworst 298 150 gram Haagse leverworst 55 WOENSDAG 500 gram magere speklappen 248 250 gram hachéviees 230 150 gram gekookt ontbijtspek 135 DONDERDAG 500 gram mager runder gehakt 430 500 gram half om gehakt 275 150 gram hamkaas118 VRIJDAG EN ZATERDAG bij aankoop van 10.aan boodschappen één pakje mar garine voor 28 150 gram snijworst 135 1f00 gram paarderookvlees 120 DE HELE WEEK bik perzikken 159 klein blikje sperziebonen 63 blik leverpastei89 500 gram gezouten spek 138 KEURSLAGER s»b Totaal textiekmderlioud HOLTEN - ORANJESTRAAT 19 het meest complete installatiebedrijf ter plaatse met landelijke erkenningen loodgieter elektro-technisch installateur dakdekker c.v.-installateur gas- en waterfitter eigen showroom met ruime sortering koelkasten diepvriezers wasmachines gaskooktoestellen sanitair radio en t.v. Kolweg 76 - Holten - Telefoon 1332 Radio Schoneveld Rijssen Haarstraat 44 Voor vakkundige en Kerkplein 3 - Holten Telefoon 05483 - 1300 Agentschap Van Gend en Loos voor de mesterü DERK JANSSEN Telefoon 1583 de bank voor iedereen voor heerlijke eigengemaakte naar ieders smaak. Beuseberg 93 (Oude Larenseweg volgen) Telefoon 05731 - 221 DAMESKAPSALON Burg. v. d. Borchstr. 12 Telefoon 1748 Te koop: (verschillende afmetingen), planten en vis. Schoutenstraat 20 - Holten Te koop: (4 maand) met stamboom en volledig ingeënt. Café „Jachtlust" Loo 108 - Bathmen Telefoon 05704-1337 voor 1 hele of 2 halve dagen per week. Oranjestraat 29 - Tel. 1210 Te koop: (middenslag) met stam boom en af te halen: mooie jonge poesjes W. Reijlink Dijkerhoek 92 - Holten Telefoon 05483-1722 (N.o.z.) TELEFOON 1615

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 2