Om moeder ook te laten genieten Aantal werklozen in juni gedaald Exotische slankelijnrecepten Repliek aan dominee Addink Laatste reactie Foto-autorally tot steun aan de VERONICA- omroepstichting Y akantie-motocross St. Isidorushoeve V .V. V.-'vakantieprogramma Kinder vakantieweek 1973 WAAR GAAN WE HEEN? Duif E. J. Hendriksen eerste vanaf Ruffec Koppie, koppie Nieuwe „Stand van zaken" Lichte verbetering conjunctuur INBRAAK Duif A. ten Dam weer eerste Flinke deelname oriënteringsrit Markt Rijssen Ingezonden INGEZONDEN Vrijdag 13 juli 1973 2 "Vakantie, dat is bruine benen krijgen, lekker lui liggen met een boek, zwem men, hengelen en naar kastelen kijken. Vakantie is alles doen waar je zin in hebt en dat geldt ook voor moeder. En moeder heeft in de vakantie overal zin in, behalve in urenlang met het eten bezig te zijn. Vandaar dat de maaltijden in de gemeenschappelijke ontspanningsperiode, die vakantie heet, gewoonlijk afkomstig zyn uit een blik, een pak, een pot of wat uit de diepvries. Nasi of bami, boerenkool of erwtensoep, van een blik wordt moeder niet moe. En al moeten we de traditionele bijgerechten van thuis ontberen, ook zonder toma- tensla en stoofpecrtjes smaakt het allemaal best. RE Toch zijn er bijgerechten, die de Grote Weigering van moeder met ge mak doorbreken, omdat ze net als de rest van het maal zo uit een pot je gehaald kunnen worden. Dat zijn bijvoorbeeld de kant-en-klare tafel- zuren uit de indische keuken van Co- nimex: Atjar Tampoer (een van de rijsttafel bekende, frisse sla van on der meer prei, kool en augurken in azijn), Ketimoen (een kruidige kom kommersalade) en Paprika Tafel- zuur. Heerlijke opfrissers zijn het en ze zitten vol vitaminen. Met een vork prik je een plukje zo uit de pot. Als het eten is gedaan, gaat de pot dicht met een schroef deksel, zodat ook op reis geen gevaar voor lek-vlekken bestaat. Overigens heeft Conimex onlangs een nieuwe oosterse specialiteit (die net als de andere heus niet alleen bij nassi of bahmi, maar ook bij maca roni- en spaghettischotels en zelfs bij een hollandse stamppot goed sma ken) aan de reeks tafélzuren toege voegd: Atjar Taugé, een milde sala de met taugé, paprika, selderij en in dische kruiden. Voor wie niet van zuur houdt, is er zoet, eveneens uit de indische Co- nimex-keuken. Alles kant en klaar in een potje: de Mango Chutney (een compote van tropische vruchten, die ook lekker is op een blokje kaas), de Gado-Gado saté saus en de Seroen deng, om lekker te snoepen van ge roosterde kokos met pinda's. En als al die gerechten in de tropen worden gegeten, waarom zouden ze ens dan in de „tropische hitte" van de zomervakantie niet smaken? Het kost geen moeite ze mee te nemen, nog mindermoeite ze te serveren en de simpele vakantie-pot is opeens, een versierd diner! De Markelose en Holtense leden van de postduivenhoudersvereniging .Snel le Wieken" te Markelo namen deel aan wedvluchten v.a. Ruffec (Frank rijk) afstand circa 835 km en van af Compiegne (Fr) afstand plm. 408 kilometer. Uitslag Ruffec (gelost om 14.15 u.). 1. E. J. Hendriksen, Markelo 6.46.31 u., 2. G. J. Schuiterd, Holten 7.09.19 u., 3. Joh. Paalman, Holten 7.16.16 u., 4-5 G. J. Hassink, Markelo resp. 7.22.11 en 7.23.35 u., 6. G. J. Schui terd Holten 7.56.58 u. Uitslag Compiegne (gelost om 5.30 u.). 1. en 5. J. Hassink, Markelo, resp. 13.00.07, en 14.07.56 u., 2., 8. en 9. J Schuiterd Holten resp 13.38.25, 14.53.15 en 15.48.12 u., 3-10 H. Voortman, Markelo resp. 13.41.36 en en 16.02.20 u., 4. J. Bekkemens, Hol ten 13.57.45 u., 6. M. Pullen, Markelo 14.30.28 u., 7. J. Paalman, Holten 14.41.16 u. Onze plaatsgenoot Ronny Pieterson, die aan de Holtense Scholengemeen schap achtereenvolgens het Mavo 3, Mavo 4 en Havo-diploma behaalde is aan het Rijksatheneum te Lochem geslaagd voor het Atheneumdiplo ma. Hij zal zijn studie voortzetten aan de Techriische Hogeschool. De bekende folder „Stand van Za ken bij de sociale verzekeringen en voorzieningen" is in herdruk ver schenen. Deze gezamenlijke uitgave van het Ministerie van Sociale Zaken en het Voorlichtingscentrum Sociale Verze kering geeft als vanouds een duide lijk overzicht, alles bijgewerkt per 1 juli, zodat men er voorlopig mee vooruit kan. De folder heeft, behoudens actuali sering, geen wijziging ondergaan. De folder is te bestellen bij het VSV. Rhijnspoorplein 1, Amstei'dam. Slechts bij wat grotere aantallen wordt een bescheiden bedrag in re kening gebracht. Op zaterdag 4 augustus 1973 wordt de V.O.S. Veronica Omroep Stichting, foto-autorally gereden. De deelnemers aan deze sterrit zullen op verschil lende plaatsen in ons land starten, terwijl voor allen Gorinchem het eind punt zal zijn. Het unieke van de tocht is dat de deelnemers niet gehouden zijn aan een vaste route met contro leposten, alhoewel de organisatie wel een adviesroute zal verstrekken, maar dat zij op hun tocht een achttal objec ten van toeristische aard moeten fo tograferen die in de routebeschrijving zijn opgenomen. Iedere deelnemer kan Op zondag 15 juli a.s. zal de rust te St. Isidorushoeve in de gemeente Haaksbergen weer voor één dag wor den verstoord door de traditionele va- kantie-motocross, welke onder auspi ciën van de K.N.M.V. zal worden ge organiseerd door de plaatste auto en motorclub HAMC Het wedstrijdprogramma vermeldt de 125 cc. senioren plus internatio nalen, de 500 c.c. senoren plus in ternationalen en de zijspannen senio ren plus internationalen. Een volledig senioren-programma dus, waarvan bovendien de wedstrij den in de zijspanklasse mee te tellen voor het Nederlands kampioen schap 1973. Uiteraard komen in deze klasse alle „groten" aan de start om onderling uit te maken wie dit jaar de sterkste rijder is. Kanshebbers v. de eindoverwinning zijn o.a. Cor den Biggelaar met bakkenist Dick Steen bergen, Rikus Lubbers met bakkenist Rart- Notten, Broer Dirkx met bakke nist Henk Mensinck. Wil van der Laan met bakkenist Huig Vonk. Ton van Heugten met bakkenist Sjaak Wery en uiteraard ook de plaatselijke fa voriet Jan ten Thije met bakkenist Henk van Heek. Aan spanning en sensatie zal het dus in deze klasse niet ontbreken, te meer omdat de kans op de eindover winning nog volledig open is. In to taal hebben 28 zijspanrijders voor de ze kampioenswedstrijd ingeschreven en zullen ook de minder „groten" vechten voor de kampioenspunten. Voor de 500 cc klasse hebben in to taal liefst 25 rijders definitief inge schreven waaronder de internatio nalen Henk Knuiman uit Wijchen, Jan Oosterink uit Vorden, Oby -Hiem- stra uit Marum, Jan van Beek uit Zei- hem en Frans Karsmakers uit Aalst. Ook de 125 cc senioren belooft; weer goed te worden. Hierin hebben 42 rijders ingeschreven. Favorieten zijn ongetwijfeld: Johan Braakhekke, Ge rard Rond, Mattie Ghielen, Gert De- moed, Jonny Vink en Henk Pooide. Een optelsommetje Iaat ons zien dat in totaal 95 rijders met 28 bakke nisten voor de nodige sensatie zullen gaan zorgen. MAANDAG 16 JULI: Groots theatergebeuren, van jong en oud voor jong en oud. Tent Int. Kerk. Recr. Commissie. Aanvang 19.00 uur. Bezichtiging manege Beltman, Markeloseweg 8, van 1416 uur. U kunt een kijkje nemen in de stallen en manege. Tevens is er een foyer waar consumpties verkrijgbaar zijn. Toegang gratis. DINSDAG 17 JULI: Bezichtiging kaasboerderij van de fam. Cats. U krijgt uitleg en een proefje (geen bereiding te zien). Adres: Buurtschap Beuseberg, oude weg Holten-Laren blijven volgen, steeds doorrijden tot bij het bord kaas boerderij. Kosten f 1,- p.p., kinderen f 0,50. Aanvang 14.30 uur, gaarne op tijd aanwezig. WOENSDAG 18 JULI: Fietstocht met bezoek aan een boerenherberg, boordevol met antiek Vertrek 9 uur vanaf het VW-kantoor. Kosten f 1,- p.p. excl. koffie. Bezichtiging en rondleiding in het pluimveebedrijf Barvelink, Postweg. Borkeld 80 te Holten U ziet de ontwikkeling van kuiken tot de produktie van eieren, Er wordt een vrije gift gevraagd. Aanvang 14 15, en 16 uur Groepen op aanvraag. Oriënteringsrit voor auto's, motoren en brommers. Start vanaf 19.00 uur bij het clubhuis „De Biester" bij het station Ned. Spoorwegen. Een zeer leuke tocht, speciaal voor de vakantie-gasten. Opgave bij de start. Niet van te voren. DONDERDAG 19 JULI: Ochtendwandeling onder het motto: .Zwerven door de Holterberg" Vertrek 6 uur vanaf VW-kantoor. Deelname f 1,25 p.p incl. koffie, deze krijgt. U op de helft van de tocht aangeboden. Opgave verplicht. Mooie wandeling voor jong en oud. Bezichtiging kaasboerderij, zie ongave dinsdag, zelfde tüd en nlaat*- Populair orgelconcert door Piet van Egmond, in de Ned. Herv. Kerk. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs f 2.- p.p. VRIJDAG 20 JULI: Van 20 tot 21.30 uur rondleiding met natuurfilm in het museum „Pie- Bos". De heer Bos is een gezellig causeur en vertelt U veel over d< fauna van de Holterberg. Ligging Toeristenweg. Warenmarkt aan de Kerkstraat (centrum dorp) van 14-18 uur. GEHELE WEEK: Het ingang van 1 juli is het recreatiewerk van de kerken weer gestart. Iedere dag volop ontspanning voor jong en oud in de recreatietent welke is geplaatst hoek Borkeldweg-Lanóuwerweg, met bordjes aangegeven. Voor dagprogramma kantoor VVV. Fietst U tijdens Uw vakantie eens het nieuwe toeristische fietspad Hol- ten-Nijverdal Fietsen te huur en routes verkrijgbaar aan het VW-kan toor. deze foto's naar eigen idee maken. Een jury zal aan de hand van de ingeleverde foto's de winnaars a wijzen. Géén snelheidsrit dus met al le gevaren daaraan verbonden maar een tocht onder het motto: „Fijn dat we uit zijn!" De benodigde filmrolle tjes of cassettes zullen door de or ganisatie worden verstrekt en d< deelnemers zullen allen enkele weken na de sterrit de door hen gemaakte foto's in kleur afgedrukt toege zonden krijgen en daarbij tevens nog een nieuw filmpje ontvangen voor hun verdere fotografische activiteiten. Na aankomst in Gorinchem zal aan de tocht bovendien nog een volkomen nieuw element worden toegevoegd, waaraan alle deelnemers kunnen meedoen. Een evenement waaraan ook evenals aan de rally zelf veel leu ke prijzen zijn verbonden. Het geheel zal worden afgesloten met een groot feestprogramma in Buiten de Water poort in Gorinchem met diverse at tracties, zowel voor de deelnemers aan de rally als voor de inwoners van de stad en omstreken. Deelname is mogelijk door storting of overmaking van f 17,50 op post rekening 26 42 00 ten name van SE- BA-Autorally, Amsterdam of per postwissel aan SEBA-Autorally, Ma- rius Bauerstraat 30, Amsterdam 1017. Het batig saldo van deze manifesta tie zal ten goede komen aan een drie tal charitatieve instellingen. Inschrijfformulieren en nedere infor matie zijn te verkrijgen bij het orga nisatiekantoor van de rally: Groen markt 3, Gorinchem (Postbus 185) te lefoon 01830 30189. Nadere gegevens, in het bijzonder met betrekking tot de startplaatsen en de attracties zowel onderweg, als na afloop van de rally zullen over enkele dagen bekend worden ge maakt. De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen daalde in de maand juni blijkens een overzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau te De venter in het gewest van 610 (2.4 pet.) tot 561 (2.2 pet.). De daling zou plm. 30 meer zijn geweest wanneer zich geen scholieren, welke afgestu deerd zyn, hadden laten inschrijven. De lichte verbetering van de con junctuur, welke de vorige verslag- maand werd geconstateerd, zette zich in deze maand gestadig door. Dit biykt uit een flinke stijging van het aantal aanvragen, namelijk van 292 (1.1 procent) tot 415 (1.7 pro cent). De cijfers zien er heel wat gunstiger uit vergeleken met die van juni van het vorige jaar t.w. toen een aanbod van 720 is 2.8 procent en een vraag van 178 is 0.7 procent. De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen is vergeleken met de vorige maand ongeveer gelijk ge bleven, namelijk 1.3 procent. Ook ver geleken met juni van het vorige Bij een inbraak in het vleeswaren- bedrijf „Encko" aan de Kerkhofsweg werd een cassetterecorder met enke le bandjes gestolen. De rijkspolitie te Holten stelt een onderzoek in. De postduivenvereniging .,De Bergvliegers" nam met 70 duiven deel aan de wedvlucht vanaf Cor- beil. Afstand 495 km. Lossing 06.30 uur. Aankomst eerste duif 14.06.35 uur. Laatste duif binnen om 16.09.47 uur. 1 en 3 A. ten Dam (2), 2, 7 en 10 Joh. Veldhuis, 4 J. Aaftink, 5 G. J. ten Velde, 6 en 8 A. ten Dam (2), 9 H. van Beek. De oriënteringsrit di« door de Holten se Motor- en Automobielclub „De Hol terberg" zondagmiddag in het kader van het WV-Vakantieprogramma werd georganiseerd is een zeer ge slaagd evenement geworden. Er gin gen bij clubhuis café „De Biester" aan de Stationsstraat maar liefst 75 deelnemers van start waarvan geen een de rit zonder strafpunten beëin digde maar wel waren ze allemaal enthousiast in 't bijzonder de vele zo mergasten over de 46 kilometers die hun door de prachtige omgeving rond Holten voerde. Het was een reuze .gezaUige rit, waar van zeer werd genoten en dat is toch minstens net zo belangrijk als het win nen van een prijs. De prijzen die be stonden uit kunst- en gebruiksvoor werpen werden door de voorzitter van de club de heer D. J. Schooien uitge- reikt. De uitslag: Auto's 1. B. Vrielink, Ruischerbrug (Gr.) 42 strafp.; 2. H. Hooiveld, Ide (Dr) 99 strafp.; 3. J. Oolbekkink, Hol ten 101 strafp.; 4. W. Klein Velder- man, Holten 202 strafp.; 5. G. Nijen- huis, Colmschate 206 starfp. Brommers en motoren: 1. H. Oosting, Nijverdal 290 strafp. De Strijenaar G. Nobel reed 1009 strafpunten bij el kaar en hij kreeg de poedelprijs. Aanvoer: runderen 168 varkens 214 Totaal 382 Prijzen per stuk: 214 biggen van f 105,tot f 115, 70 paarden van f 800,tot f 2.400, 20 geiten van f 30.f 80.-. 78 schapen van f 125,tot f 200, Algemeen overzicht: Handel biggen. Handel stug met la gere prijzen. Prijzen: Paarden handel matig. Schapen en geiten handel redelijk met staande prijzen. Rijst, macaroni en spaghetti zijn vaak taboe in vermageringsmenu's. Dat dit niet altijd nodig is blijkt uit de onderstaande enigszins exotisch getinte menu's, die elk ca. 500 calorie slasaus (25 pet. olie) per persoon De gerechten met een zyn nader uitgewerkt voor 4 personen. Halve grapefruit met 1 eetlepel dro ge sherry Tjap Tjoy Rijst (50 g rauw of 6 volle eetlepels gekookt per persoon). Kerrievis Komkommersla met saus van 1 eet lepel slasaus (25 pet, olie) per per soon Macaroni (50 g rauw of 5 volle eet lepels gekookt per persoon) Gri-oentesoep (uit blik) Sjasliek met 1 eetlepel chilisaus per persoon Snijbonen Aardappelpuree van 2 a 3 aardap pelen per persoon Meloen (1/4 kleine meloen) Ingepakte kip Bloemkoolsla van een kleine bloem kool en 2 tomaten met 1 eetlepel slasau (25 pet. olie) per persoon 50 g rauwe spaghetti per persoon 4 eetlepels jachtsaus (uit een pak je) per persoon Magere yoghurt (l'/= dl per persoon) met verse aardbeien. TJAP TJOY 300 g kipfilets, l/s 1 blik bamboescheu ten (eventueel te vervangen door 200 g spitskool), 250 g champignons, 2 paprika's, 1 bos selderij, 100 g tau gé, 2 eetlepels ketjap manis, 2 eet lepels sherry, 2 eetlepels boter of margarine. 1 eetlepel gembersiroop, vetsin, zout, "peper. Bak de kipfilets bestrooid met peper en zout in een eetlepel boter of mar garine lichtbruin en gaar. Voeg de ketjap en de sherry toe en iaat het geheel nog even goed door warmen. Bak in de rest van de bo- ter of margarine de gewassen en kleingesneden groente, snel luchtbruin. Voeg het kippevlees toe en de gem bersiroop. Maak de tjap tjoy c smaak af met vetsin. KERRIEVIS 300 g kabeljauwfilets, 2 pakjes witte, saus, 1 ui, eetlepel kerrie, spaanse peper, 1 eetlepel boter margarine, peterselie. Snijd de visfilets in blokjes (niet te klein). Maak de ui schoon en snijd hem klein. Fruit de ui en de ker rie in de boter of margarine licht bruin. Maak daarbij de saus volgens de gebruiksaanwijzing. Doe de vis en de gewassen spaanse peper bij saus en laat het geheel in 10 minu ten zonder koken gaar worden. Voeg gewassen en gesneden peterselie toe. Haal de peper er weer uit en geef de kerrievis bij aardappelen, rijst of macaroni. SJASLIEK 300 g mager rund-, lams- of kalfs vlees, 2 uien, 4 tomaten, 8 champig nons, 1 teentje knoflook, slaolie, zout, peper, chilisaus (satépennen) Snijd het vlees in blokjes. Rijg de blokjes vlees met stukken tomaat en stukken ui en champignons aan saté- pennen. Bestrijk die volgeregen pennen "met een doorgesneden teentje knoflook en slaolie. Laat de grill heet worden en laat de sjaslieks hieronder roosteren Schuif het rooster 10 cm onder d€ grill. Draai de pennen na 5 minuten om en laat ook de andere kant bruin worden. Bestrooi de sjaslieks voor het opdoen met zout en peper en geef er chilisaus bij. INGEPAKTE KIP 300 g kipfilets, aluminiumfolie, 2 eet lepels ketjap manis, 2 eetlepels sher ry, 1 eetlepel gemberpoeder, 2 teentjes knoflook, 2 eetlepels suiker, frituur vet. Snijd het kippevlees in 12 stukken Vlaak een marinade van de sherry, de ketjap de gemberpoeder de fijnge- knepen teentjes knoflook en de sui ker. Laat het vlees daarin 2 uur Jtaan, onder zo nu en dan omschep pen. Pak de stukjes vlees in alumi nium folie en vouw die goed dicht. Bak de pakketjes 3 minuten in het hete frituurvet (200 gr. C). Dien de kip nog ingepakt op. jaar vertonen de cijfers weinig ver schil. De opleving blijkt hier uit de flinke stijging van de vraag name lijk van 136 (1.4 procent) tot 213 (2.2 procent). Het aanbod van jeugdige scholieren, die de school verlieten is minder groot dan vorig jaar juni. De cijfers vergelijken is niet helemaal juist. Vorig jaar konden maar wei nig jeugdigen geplaatst worden, nu gaat dit veel vlotter. In de loop van de verslagmaand zijn 'n aantal jongens en meisjes aan een passen de baan geholpen. Het aantal aan vragen om jeugdigen is flink geste gen, zodat verwacht mag worden, dat de meeste jongens en meisjes vlot aan een baan geholpen zullen kunnen worden. Hier en daar zullen wel wat stagnaties optreden. Het aantal geregistreerde werklo ze mannen bedroeg per ultimo juni absoluut en in procenten ver deeld over de gemeenten in het ge west (tussen haakjes de cijfers over mei jl: Bathmen 7 is 1.4 procent (11 is 2.2 procent). Deventer 449 is 2.7 pet. (485 is 3 0 pet.), Diepenveen 21 is 1.1 pet. (24 is 1.3 pet.), Holten 22 is 2.2 pet. (24 is 2.4 pet Olst 18 is 0.9 pet. (20 is 1.1. pet.) en Raal- te 44 is 1.5 pet. (46 is 1.6 pet.), totaal 561 is 2.2 pet. (610 is 2.4 pet.). Aanbod en vraag in enkele belang rijke beroepsgroepen: bouwvakkers 50-60, metaalbewerkers 63-104, tex tielarbeiders 0-12, levens- en genot- middelenbereiders 4-63, landbouwoer- soneel 26-1, handelspersoneel 43-22, horecapersoneel 12-5, niet-varend ver- keerspersoneel 13-1, losse arbeiders 32-45, minder geschikten 197-0, ove rige beroepsgroepen 44-41, totaal mannen 561-415. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Aan de heer C. C. Addink, Raalterweg Alhier. Mijnheer, In een uwer ingezonden stukjes in het Holtens Nieuwsblad daagt u de voorzitter van de raad der gemeen te uit U aan te klagen, wanneer hij zou blijven denken dat U de raad der gemeente Holten zoudt hebben bele digd. Nu weet ik niet wat U onder bele digen verstaat, maar in uw antwoord aan de heer H. Ch. Vogely schrijft U toch maar, dat de meerderheid der raad christen is, de rest moet dan volgens u wel heiden zijn. Ik weet niet of U, al bent U dan dominee, kunt oordelen of iemand christen is of niet. Of denkt U soms dat alleen die mensen christen zijn die in de kerk komen. Ik denk, dat er zeker net zoveel christenen zijn, die niet in de kerk komen, dan die er wel komen. D. J. Wansink, raadslid. Ook dit jaar zal de Stichting voor sociaal en cultureel werk weer een geweldige vakantieweek organiseren voor alle kinderen van de lagere scholen in Holten. In deze week van 16 I'm 20 juli zullen er op verschillende plaatsen activiteiten zijn waaraan elk kind kan deelnemen. De Stich ting vraagt hen die kans te gunnen. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot 't Kolnus, Hoffes- straat la, telefoon 2463. Het programma ziet er als volgt uit: Maandag 16 juli: van half twee tot drie uur straattekenen in de Chur- chillstraat. Om half vier een autoped-race op het grasveld bij de Vrijheidslaan— Keizerslaan. Bij regen: om twee uur film en poppekast in het gebouw „Rehoboth". Dinsdag 17 juli: om half tien een, grote spelmorgen óf levend ganze- bord op de Kalfstermansweide. Bij regen: hertzelfde programma in „Rehoboth". Woensdag 18 juli: van half elf tot drie uur een „Indianendag" in het bos. Vertrek om half elf bij de Scholengemeenschap en 't Kolnus. Er wordt onder meer een picknick gehouden dus brood meenemen! Bij regen vervalt deze dag. Donderdag 19 juli: van twee uur tot half vijf een doefeest op de Kalf stermansweide. Je kunt er o.a.: timmeren, schilderen, kleien, knip pen, tekenen, plakken, spatten en werken met metaal, met natuur- produkten en met kosteloos materiaal. Bij regen in zaal „Irene". Vrijdag 20 juli: van twee tot vijf uur een echt diskobal voor kinderen! Met veel verrassingen zoals: disk-jockey wedstrijd, miss verkiezing, stoelendans, danswedstrijd enz. Dit feest wordt gehouden in zaal „Irene". (Buiten verantwoordelijkheid Gaarne als repliek op uw antwoord eerst een paar kanttekeningen. 1) Boven uw stukje in het Dagblad voor het Oosten stond: Predi kanten Protest". Dus niet van twee willekeurige burgers, maar wel twee Holtense dominees schreven dit. 2) Ieder raadslid zal het inderdaad zeer waarderen als medeburgers materiaal aanbieden om een be paalde visie op een aan de orde zijnd onderwerp toe te lichten. Wil dat echter zeggen dat zij niet hun motiveringen daarnaast mogen laten spreken? 3) De kerken trokken een gedeelte van hun budget uit voor ontwik kelingshulp. Inderdaad...Prach tigAlleen vind ik het terug in mijn kerkelijke aanslag. Hoe men het ook plooit. Is die daad zo gezien dan werkelijk zo na volgbaar? 4) Uw vraag: „Waar vindt u in de bijbeldeed het zoals al tijd weer goed. Ik zou er een paar tegenover willen stellen. a) Waar vindt u in de bijbel dat iemand een medechristen mag betichten van het gebruiken van drogredenen als deze naar eer en geweten een voorstel wil toelich ten, maar daarbij een andere motivatie laat gelden dan hij? b) Duizenden in ons eigen land, ook in onze eigen gemeente zijn ze er, DEVENTER E.D.B. THEATER, Smedenstraat, tel. 13615 Donderdag 12 t.m. woensdag 18 juli The sound of music a.l. Donderdag 12 t.m. woensdag 18 ju li matinee: Fablio de grote tovenaar a.l. Vrijdag 13 zaterdag 14 juli nvst. The horsemen 18 jr. CINEMA, Lange Bisschopstraat tel. 11100. Donderdag 12 t.m. woensdag 18 juli Samen uit samen thuis a.l. Donderdag 12 t.m. woensdag 18 juli matinee: Bonanza de pijlsnelle rui ters a.l. Vrijdag 13; zaterdag 14 juli nvstel- Biliy Jack 16 jr. Aanvangstijden: werkdagen 14-20; vrij. 14-20-24, za. 14-18.45-21-15-24; zo. 14-16-18.45-21.15 u. LUXOR, Brink, tel. 18662. Dondei-dag 12 t.m. woensdag 18 juli De stille dagen in Clichy 18 jr. Zondag 15 juli matinee: De gladia toren van Rome 14 jr. Aanvangstijden: werkdagen 20; za. 18.30-21; zo. 14-16-18.30-21 u. OPENBARE LEESZAAL, Brink, tel. 13506. Tot 31 iuli Gesloten wegens vakantie GOETIEK DE ROZIJNENKORF, As senstraat 4, tel. 11848. Tot 8 augustus Israëlische sieraden. Openingstijden: di. t.m. vrij. 10-17.30 en 19-21 u.; za. 10-17 u.; ma. geslo ten. GALERIJ LENTEN, Weerdsweg 9-11, Epse, tel. 21815. Voorjaarstentoonstelling Nieuwe aan winsten schilders, grafici en beeld houwers. Openingstijden: di. t.m. vrij. 14-17 en 19-21 u.; za.-zo. 14-17 u. GALERIE FERMATE, Heerderweg 29, Epe. tel. 05780-4053. Kunstmax-kt binnen t.m. 9 september. ATHENAEUM BIBLIOTHEEK, Klooster 3, tel. 16512. Keuze uit 20 jr. aanwinsten van de Stads- of Athenaeum bibl. Openingstijden: ma. t.m. vrij. 10-12 en 13-17 u.; wo. 10-12 en 13-17 en 18- 20.30 u. MUNTENTOREN, Achter de Muren. Ekspositie 6 juli t.m. 12 augustus Te keningen en keramiek. Openingstijden: di. t.m. za. 11-17 u.; vrij. 19-21 u.; zo. 14-17 u.; ma. ge sloten. MUSEUM DE WAAG, Brink, telef. 14556. Antieke fietsen, zilver, aardewerk en antieke keukens. Openingstijden: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u.; zo. 14-17 u. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink. Gesloten. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenbergstraat 9, tel 19739. Openingstijden: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u.; zo. gesloten. SOCIËTEIT VOOR ALLEENSTAAN DEN. Diverse aktiviteiten. Inlichten mevr. Voorby of mej. Peeters, tel. 21411. WEEKENDROOSTER van tandart sen. 14-15 juli B. Puskailer, Achter- de Muren (Zandpoort) 9, tel. 19133. REDERIJ SCHEERS, tel. 15914. Boottochten naar Gorssel, Lochem, Ax-nhem, Bx-onkhorst, Kampen. VVV DEVENTER, Stationsplein 2, tel. 16200. Molentochten zoals ieder jaar is er vanuit Deventer een molentocht te maken. U kunt 19 molens bezoe ken op welke tijd u wilt (behalve za terdag en zondag). Kosten deelnemers formulier 1,50. Rondleiding elke woensdag is er een rondleiding door het Bergkwar- tier vanuit de VVV. Vertrek 14.30 u. LEBUINUSTOREN Behalve zon dag elke dag te beklimmen van 9- 12 en 14-17 u. Minikermis 7 juli t.m. 18 augustus. Zondags gesloten. Dagelijks geopend van 12-17 u. Ekspositie van modellen van kermis- attrakties, o.a. een groot circus. In voormalig Hotel De Wereld op de City-Promenade. Deze uitgeknipte tekst geeft u recht op 50 pet. korting voor 2 perso nen! EEN VLAMMETJE VAN EEN KAARS IS ROMANTISCH; VLAM MEN IN DE NATUUR IS VERNIE TIGING!!! ALMELO Varossieau: Do t.m. wo: De ijzeren vuist 18 jr. Aanvangstijden: do, vr, ma. t.m. wo.: 2.30 en 8 u. Za. 6.45 en 9 u. Zo.: 4.45 en 6.45 en 9 u. Za.: Liefde in termijnen 18 jr. Aanvangstijd: Za. 23.15 u. Zo.: Django contra Santana 14 jr. Aanvangstijd: Zo. 2.30 u. PALACE Do t.m. wo.: Azen zijn troef. Do. t.m. za. ma. t.m. zo.: 2.30 en 6.45 en 9 u. Zo: 215 en 4.30 en 6.45 en 9 u. lijden aan psychische trauma's door het alcohol misbruik in de naast omgeving. Waar leest u in de bijbel dat u aan deze grote nood mag voorbij gaan door geen voorbeeld te stellen en de strijd tegen het alcoholisme in Gods naam aan te binden? Zelfs om deze gemeenteleden niet in de kerkdienst in het gebed te ge denken? (Wellicht een tip voor de radiodienst van zondag a.s.). Nu ter zake. Hartelijk dank voor uw uitdaging aan het eind van uw „antwoord". Ik heb er echt geen moeite mee om aan uw verzoek te voldoen. Evenals u vind ik het erg wat daar in Zuid Afrika gebeurt. Hierbij geldt echter wel één opmer king. Er schuilt een groot gevaar om te vallen in de eenzijdigheid. Evenals u ben ik gaarne bereid mij te laten leiden door de uitspraken van de Raad der kerken, al zijn daar en dat weet u even goed als ik vele andere zienswijzen tegen over te stellen. Ik juich het initiatief van het Afrika congres en uw initiatief dan ook, zo u weet uit mijn ingezonden stuk, van harte toe. Maar dit is niet in het geding. Er is meer! Uw artikel noemde ik „groots" en doelde daar niet op het initiatief als zodanig. Ik voelde best dat het niet uw bedoeling kon zijn om het zo genoemd te hebben. De toon van uw stukje noemde ik groots en be doelde dit dan uitsluitend sarcas tisch. Daar waren en zijn nog geen woorden voor. Zoals vele anderen in Holten was ik verbaasd dat twee predikanten zo hun oordeel over een gemeenteraadsbesluit konden geven. Akkoord, u was het met de be slissing niet eens. Misschien niet met de motivaties, maar dat geeft nog niet het recht om deze men sen, die naar eer en geweten han delen te betichten van „Brutaal ego isme" Deze belediging gaat verder dan de personen van de raad alleen. Dit tast ieder democratisch gevoel aan. Dit kan iedere „kleine zelfstandige" aan voelen. Zeker als hij zich in dienst van de Heer der Kerk voelt. Ds. Addink, de beide Holtense domi nees kunnen in Holten veel verspeel de waardering weer herwinnen door dit in de openbaarheid te erkennen. Met dank voor de plaatsing. H. Ch. Vogely. P.S. Uit van Dale: Drogredenen: valse, bedriegelijke rederingen. Brutaal: onbeschoft, zonder respect voor iets of iemand. Egoïsme: zelfzucht, de levenshouding van hem die bewust op kosten van de gemeenschap voor het eigen welzijn zorgt. Discussie gesloten. Redactie Holtens Nieuwsblad. Daar ik al enige tijd het pastoraat heb over heel Hervormd Holten en Enter en het belangrijkste wat ik te zeggen heb gezegd is, terwijl ik bo vendien binnenkort met vakantie ga. is dit mijn laatste reactie, maar bab belt u lustig verder als de redactie dat goed vindt. Het congres is in Hol ten om zo te zeggen al begonnen. Ho- penlijk komt u in bgein september alleen naar Enschede. Omdat ik me niet zo gauw beledigd voel en liever terzake ben, wil ik ook even ingaan op het stukje „Groots gebleer van Holtense dominees". Wat mej. Half- werk schrijft is het gewone propagan- daverhaaltje van de blanke Zuid afri kaans* regering. En het zal wel zo zijn, dat de ge kleurde bevolking van Zuid-Airika het wat eten, drinken, kleding en huisvesting betreft wat beter heeft dan de armsten en ellendigsten on der de gekleurde volken, die een ei gen regering hebben. Was dat niet zo dan zou het helemaal wel bar en boos zijn. Inderdaad ben ik niet in Zuid-Afri- ka geweest. Op mijn wereldreis was het Suez-kanaal nog niet dicht, an ders had ik tenminste Kaapstad ge zien, maar dat zou nog niet zoveel zeggen. Laat ik u een eigen ervaring ver tellen. Een paar jaar geleden zat ik samen met een gekleurde brooeder uit Zuid-Afrika in Utrecht. Hij zei: „Wat is het hier toch anders dan bij ons-. Dat wij hier zu zomaar samen mogen zitten en dat wij samen over al naar toe mogen gaan". Dat was natuurlijk vreselijk ondankbaar van die man, dat hij vergat al de welda den van de blanke Zuidafrikaanse regering te roemen. Wij hier in Nederland hebben een vijftal jaren geleefd onder de tyrannie van een Führer, waarvan de „grootmoedigheid" in alle offi ciële Duitse regeringsverklaringen spreekwoordelijk was. In die tijd stonden hier in Nederland overal de verplichte bordjes „Joden niet ge wenst". De overeenkomstige bordjes in Zuid-Afrika wat gekleurde en blanke mensen betreft hebben u blijk baar niet gehinderd. Maar hier in Holten (en in heel Nederland, dacht ik) danken wjj er nog elk jaar God voor, dat wij van deze „grootmoe digheid" verlost zijn e° dat die ver vloekte bordjes verdwenen zyn. En wanneer wij werkelijk dankbaar zijn voor onze vrijheid dan zullen wij niet i'usten voor alle mensen waar ook ter wereld die vrijheid óók hebben. Wat het schryven van de heer Otten betreft wil ik opmerken, dat wij de formele juistheid van de gemeente raadsbeslissing nooit bestreden heb ben. De gemeenteraad kón die be slissing nemen. Bovendien wanneer de beslissing van de gemeenteraad formeel onjuist geweest was, had de PvdA-fractie er wel voor gezorgd, dat die beslissing vernietigd werd. Wij protesteren tegen de inhoud van genoemd besluit. Daar ik overi gens geen deskundige ben wat al de wettelijke voorschriften betreft, die de heer Otten citeert, kan ik daar niet op ingaan. Maar mij is van zeer deskundige zijde verrekent, dat het inderdaad mogelijk is een post van ontwikkelingssamenwerking op de gemeentebegroting uit te trek ken. Toevallig kreeg ik dezer dagen ook een stuk onder ogen van B. en W. van Borne, dat zich met deze ma terie bezighoudt. Daarin worden ook enkele Fiese gemeenten genoemd, die dit reeds doen. Het zal inderdaad wel problemen scheppen, omdat aan be paalde voorwaarden moet voldaan worden, maar het uitzoeken daarvan laat ik gaarne aan deskundigen over en waar een wil is zal de weg ook zeker gevonden worden. Wat „C'est le ton qui fait la musi- que" betreft, zeker, maar de eerste wanklank was het gemeenteraadsbe sluit zelf, al zullen sommigen die wan klank niet gehoord hebben. Overigens wil ik er mijn vreugde over uitspreken, dat ook in Almelo en Bor ne bankrekeningen geopend zijn, waar de bevolking geven kan wat de ge meenteraad weigerde. De bankrekening „Altijd aandacht voor verdrukten" bij de Rabobank te Holten (giro bank 875587) blijft tot 31 augustus open voor uw subsidie aan het Zuidelijk Afrika Congres, dat van 14-16 september in Enschede gehou den wordt; maar stel niet uit tot mor gen wat gij helen doen kunt. Met hartelijk dank voor de plaats ruimte. C. C. ADDINK.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3