Toeristisch rijwielpad Nij ver dal-Holten Nieuw appél van Vietnam heel Schoolkamp DE SCHAKEL' IEL ¥SET- MAM JUBILEUMFEEST giro?77 Werkloosheidcijfers mei wijzen op lichte verbetering conjunctuur Natuurkalender Kom over de Brug heeft al ruim 51 miljoen binnen van Hare Majesteit Koningin Juliana Verwerking Ned. fruit vergt investering 1 milj. Officiële ingebruikneming 27 juni WAAR GAAN WE HEEN? Giro 777 Den Haag een succes Rosé de Fruits SCHAPENMARKT TE RIJSSEN Toezeggers houden zich goed aan hun woord Zeshonderd projecten inmiddels geheel of gedeeltelijk uitbetaald Geslaagden bij de brandweer nationale aktie ■den haag R. Petter verlaat woonruimtecommissie Snelle Wieken Bergvliegers Vrijdag 15 juni 1973 De geregistreerde arbeidsreser ve voor mannen is in het rayon Deventer blijkens het overzicht van het gewestelijk arbeidsbu reau aldaar, gedaald n.l. van 687 (2.8 pet) tot 610 (2.4 pet). Aan het einde van de maand mei 1972 was 't aantal 662 (2.6 pet), lichte daling van de werkloos heid plaatsgevonden. De daling in de groepen metaal, handel en kantoor zou 'n aanwijzing kun nen zijn van een lichte verbete ring van de conjunctuur. De verdubbeling van het aantal aanvragers dit is n.l. gestegen van 133 (0.5 pet) tot 292 (1,1 pet) is ook een aanwijzing. Eind mei vorig jaar was de vraag nog 142 (0,6 pet). Vrouwen De geregistreerde arbeidsreserve voor vrouwen is vergeleken met de vorige maand gelijk gebleven, te we ten 130 (1.3 procent). Aan het einde van de maand mei 1972 was het aan tal 132 (1.3 procent). Uit de stijging van de vraag, name lijk van 99 (1.0 pet.) tot 136 (1.4 pet.) zou evenals bij de mannen de voor zichtige conclusie getrokken kunnen worden, dat de conjunctuur zich iets herstelt. Jeugdigen Van de daling van de geregistreerde arbeidsreserve hebben jeugdigen ge profiteerd, ook een aantal werklozen boven de 50 jaar, maar vooral de minder-geschikten. Het aantal aanvragen voor jeugdigen is flink gestegen. Dit is ook nodig om het aantal jeugdigen van de scho len op te kunnen vangen. De eerste jeugdigen van de scholen hebben zich reeds in laten schrijven. Beroepsgroepen In de bouw had een geringe daling van de werkloosheid plaats van 99 naar 90. Het aantal ligt iets gunsti ger dan eind mei 1972. De werkgele genheid is toch wel verbeterd, maar dit komt niet zo tot uitdrukking in de cijfers. Door de zachte winter heeft men in de bouw door kunnen wer ken. Er wordt bij de planning altijd rekening gehouden met een periode van onwerkbaar weer. Het gevolg is dat de bouwwerken niet op elkaar aansluiten, waardoor bouwvakkers ontslagen worden. Mede met het 0og op de nadere bouwvakantie en de in schrijving van jeugdigen van de scho len zal er in de cijfers niet veel ver andering komen. De vraag steeg van 22 naar 46. De metaal kenmerkt zich door gunstige cijfers wat het werkloos heid- als het vraagcijfer betreft (res pectievelijk 76-58 en 24-78). Vaak is de metaal een graadmeter voor de conjunctuur. De huidige cijfers zouden kunnen wijzen op een lichte verbete ring. De verwachting voor de ko mende maand is een verdere ver betering, ofschoon de inschrijving van jeugdigen van de scholen de cijfers ongunstig zal beïnvloeden. Het aanbod in de landbouw bestaat voor een groot deel uit personen met een middelbare en hogere opleiding. Deze zijn moeilijk plaatsbaar. Het cijfer van 50 werklozen bij het handels- en kantoorpersoneel ligt aan zienlijk gunsti _*r ten opzichte van de vorige maand (63) en ten aanzien van mei 1972 (64). Vooral in de ad ministratieve sector is het aantal werklozen gedaald. De vraag ziet er ook veel gunstiger uit (22-37). De voorzichtige conclusie luidt dan ook: „een opleving van de werkgelegen heid". Per gemeente Op brandnetels leven rupsen, maar ook torretjes en allerlei ander ge dierte, die zich allemaal tegoed doen aan het brandnetelloof. Wie een hekel aan brandnetels heeft zal zich stellig verkneutelen dat die planten zoveel natuurlijke vijanden hebben. Maar als rupsen en torren en slakken van voedsel- of sierplanten vreten, wordt dit allerminst op prijs gesteld, zijn wij mensen! Er wordt dan al gauw naar de „spuitbus" gegrepen want men beschikt sinds een jaar of dertig over chemische middelen, waarmee men vrijwel elk ongewenst dier (en zelfs de meeste ongewenste planten) om zeep kan helpen. Maar de meeste van die middelen heb ben een zogenaamde „brede wer king". Dat wil zeggen dat ze niet leen bijvoorbeeld rupsen en torren doden maar ook honingbijen en hom mels (om maar iets te noemen), die nodig zijn voor bestuiving. Zelfs vogels en zoogdieren zijn er niet ongevoelig voor. Over de hele wereld hebben we de laatste kwart eeuw een achteruitgang gezien van al lerlei diersoorten, die meestal wordt toegeschreven aan het (overmatige) gebruik van die chemische bestrij dingsmiddelen. In Nederland heeft sinds 1965 een Commissie TNO voor onderzoek inzake Nevenwerking van Bestrijdingsmiddelen (kortweg CNB) bestaan, die o.a. een werkgroep had die Werkgroep Vogels en Zoogdieren heette. Deze heeft onlangs verslag uitgebracht van haar werkzaamhe den. Eén verslag van trieste sterfte en achteruitgang van allerlei diersoor ten maar toch met een ondertoon van hoop, omdat naar aanleiding van het onderzoek het gebruik van sommige middelen is beperkt of gestaakt, wat hier en daar al tot enig herstel van de vogelstand lijkt te leiden. Het verslag van de Werkgroep Vo gels en Zoogdieren CNB. dat in TNO- nieuws (oktoberg 1972) is verschenen is in het Engels gesteld, omdat het melding maakt van problemen, waar mee men ook elders kampt. Onder zoek dat hier werd verricht kan zijn nut hebben voor flora en fauna, land-, tuin- en bosbouw in andere werelddelen. Voor wie geen Engels leest zijn er samenvattingen, die ove rigens wel te kort zijn om te erva ren, waar het precies om gaat. Dit is erg jammer want het zou voor velen misschien een geruststelling zijn te vernemen, hoe zorgvuldig de invloed van bepaalde bestrijdingsmiddelen op een aantal vogel- en andere dier soorten is bestudeerd. De resultaten van dit onderzoek hebben er in een aantal gevallen toe geleid dat de toe passing van die middelen sterk is be perkt of zelfs geheel is verboden. Er wordt in Nederland niet „maar raak gespoten". Het is zelfs zo dat. er al voordat een nieuw middel op de markt komt, uitgebreid onderzoek is voorafgegaan. Maar het verslag van de werkgroep toont aan dat van sommige van die middelen pas achteraf, vaak na langdurig gebruik, blijkt dat er toch ongewenste neven werkingen optreden. Die dan aanlei ding kunnen zijn de aanvankelijk ver leende vergunning tot gebruik in te trekken. Want een bepaalde stof mag dan nog zoveel, voor ons schadelij ke, rupsen, torren, slakken of vliegen opruimen, als dit. tot gevolg heeft dat daardoor ook andere diersoorten, bij voorbeeld vogels en zoogdieren drei gen te worden uitgeroeid, zal daar iets tegen moeten worden gedaan. Onze Bestrijdingsmiddelenwet geeft daarvoor mogelijkheden en het is verheugend te vernemen, dat hiervan, gebruik is en wordt gemaakt. Het aantal geregistreerde manne lijke werklozen verdeeld over de ge meenten in het rayon Deventer be draagt (absoluut en in procenten) Bathmen 11 2.2 pet.), Deventer 485 (3.0 pet.), Diepenveen 24 (1.3 pet.), Holten 24 (2-4 pet.), Olst 20 (1.1 pet.) en Raalte 46 (1.6 pet.). Maandag 9 juli aanstaande zal er in Rijssen naast de veertiendaagse vee- en goederenmarkt een ponymarkt en een schapen-markt worden gehouden. In verband met de vakantie-periode zal er voor deze markt een grote be langstelling bestaan.' Het is voor de eerste maal, dat er tijdens de zomermarkt ook schapen- markt wordt gehouden. Dit gebeurt ondanks het feit. dat de schapenmarkt van 14 mei jl. qua aanvoer tegen is gevallen. Het enthousiasme van een zeer koop graag publiek was dermate groot, dat een herhaling van de markt op een gunstiger tijdstip voor een bevredi gender aanvoer alleszins gerechtvaa- digd lijkt. Evenals bij de vorige schapenmarkt zal alles in het werk worden gesteld om de markt zo goed mogelijk te la ten verlopen. Zo zullen er extra verkeersmaatregelen worden getrof fen om de aanvoer zo onbelemmerd mogelijk te laten geschieden. Zeshonderd projekten inmiddels geheel of gedeeltelijk uitbetaald. Toe- zeggers houden zich goed aan hun woord Elke dag opnieuw brengt de post dik ke pakken bank- en giroo-verschrij- vingen bij de penningmeester van Kom over de Brug. Met duidelijke pieken overigens aan het eind van de maand, als de maan delijkse acceptgirokaarten zijn uit gegaan naar de „toezeggers". Al bijna 51Vs miljoen gulden is nu binnen, en dat komt vooral doordat de gevers die gisten in 1973 hadden toegezegd, zich over het algemeen prompt aan hun woord houden. Er is dan ook alle reden om opti mistisch te zijn over de eindstand. Als ieder ook verder doet wat hij be- De commissie 65plus (onderdeel van 't 5 september-comité) heeft het vol gende plan bedacht: Alle „slecht-ter-been-zijnden", die 65 jaar of ouder zijn, zullen in de gele genheid worden gesteld om éen deel van de feestvreugde op 5 september, ter gelegenheid van het jubileum van onze Koningin, mee te beleven. Ze zullen door familie, buren, vrien den, bekenden, of...door de organise rende commissie op 5 september huis naar, bijvoorbeeld het nieuwe be jaardencentrum worden gebracht, waarna men in bussen een rondtocht door de gemeente maakt, waarbij oa. de kinderkermis en-of de optocht zul len worden aanschouwd. Men zal kunnen kiezen uit drie moge lijkheden a. 9.00-12.00 uur: kinderkermis plus broodmaaltijd. b. 12.00 15.00 uur: broodmaaldtijd plus optocht. c. 9.00 15.00 uur: kinderkermis plus broodmaaltijd plus optocht. Het spreekt vanzelf dat inwonende DEVENTER E.D.B. THEATER, Smedenstraat tel. 13615. donderdag 14 t.m. woensdag 20 juni Een vuistvol karate 18 jr. ZA. ZO. WO. 20 juni matinee: De ze ven maskers van judoka a.l. vrijdag, zaterdag 16 juni nvst. vrou wen privé 18 jr. Aanvangstijden: werkdagen 20 u. vr 21-23.30 u. za. 14-18.30-21-23.30 u. zo. 14-16-18.30-21 u. zo. 14-20 u. CINEMA, Lange Bisschopstraat tel. 11100. donderdag 14 t.m. woensdag 20 juni Turks fruit 10e week 18 jr. za. zo. wo. 20 juni matinee: Robin Hood en zijn schelmen a.l. vrijdag 15 za. 16 juni nvst. 7 man nen zonder vrees 18 jaar. Aanvangstijden: werkd. 20. vrij. 20-24 za. 14-18.45-21.15-24 u. zo. 14-16-18.45- 21.15 u. wo. 14-20 u. LUXOR, Brink tel. 18662. donderdag 14 t.m. zondag 17 juni The party a.l. zondag 17 juni matinee: Nr. 14 Jo- han Cruyff a.l. maandag t.m. woensdag 20 juni nr. 14 Johan Cruyff a.l. Aanvangstijden: werkd. 20. za. 18.30- 21 u. zo. 14-16-18.30-21 u. OPENBARE LEESZAAL, Brink tel. 13506. tot 18 juni August Fock van Copenaal aquarellen 18 juni-7 juli kindertekeningen uit Bangla Desh Openingstijden: dagelijks 14-18 u. vrij 14-18 en 19-21 u. zo. gesloten. GOETIEK DE ROZI.JNENKORF, As senstraat. Gesloten tot fc juli. GAL. LENTEN, Weerdsweg 9-11. Epse tel. 21815. voorjaarstentoonstelling Nieuwe aan winsten schilders, grafici en beeld houwers. Openingstijden: di. t.m. vrij. 14-17 en 19-21 u. za. zo. 14-17 u. GALERIE FERMATE, Heerderweg 29, Epe tel. 05780-4053. Kunstmarkt binnen. ATHENAEUM BIBLIOTHEEK, Klooster 3 tel. 16512 Keuze uit 20 jr. aanwinsten van de Stads- of Athe- nacumbibl. Openingstijden: ma. t.m. vrij. 10-12 en 13-17 u. wo. 10-12 en 13-17 en 18- 20.30 u. MUSEUM DE WAAG, Brink telef. 14556 Antieke fietsen, zilver, aarde werk en antieke keukens. Openingstijden: di. t.m. za. 10-12.30 •a 14-17 u. zo. 14-17 u. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink, telef. 13556. Gesloten. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenbergstraat 9 tel. 19739. Openingstijden: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u. zo. 14-17 u. SOCIËTEIT VOOR ALLEENSTAAN DEN. Diverse activiteiten inlichtingen me vrouw Voorby of mej. Peeters telef. 21411. WEEKENDROOSTER VAN TAND ARTSEN. 16-17 juni: G. J. ten Cate, Achter de Muren (Zandpoort) 9 tel. 19133. ZUTPHENSE hengelaarsver. telef. 05750-9355 Nationaal Hengelconcours 17 juni Twenterijnkanaal. DE ZWALUWEN tel. 22073. 16 juni Trim u fit 20-50-100 km. fietsen vertr- café v. Weenum. AVONDVIERDAAGSE, comité: Dreef 266 tel. 19725 18 tot 21 juni 18.30 u. vertrek speeltuin Smvrnastraat. LEBUINISTOREN, Grote Kerkhof, van maandag 18 juni (behalve zon dag) 9-12 u. 14-17 u. VVV Deventer, Stationsplein 2 telef. 16200. MOLENTOCHTEN zoals ieder jaar is er vanuit Deventer een molentocht te maken. U kunt 19 molens bezoe ken op wélke tijd u wilt (behalve za terdag en zondag). Kosten deelne- ersformulier f 1,50 verkrijgbaar VVV. RONDLEIDING elke woensdag is er een rondleiding door het BERG- KWARTIER vanuit de VV. Elke woensdag vertrek om 14.30 u. ALMELO VAROSSIEAU: Do. t.m. za. ma. t.m. wo: Erotiek en de moderne vrouw, 18 jr. Aanvangstijden: do. vr. ma. t.m. wo: 2.30 u. za. 23.15 u.Do. t.m. wo- M. AS.H 18 jr Aanvangstijden: Do vr. ma. t.m. wo 8 u za. 6.45 en 9 u. zo. 4.45 en 6.45 en 9 u. Zo: Het zwaard van Robin Hood, 14 jr. Aanvangstijden: zo. 2.30 u. FALACE:: Do. t.m. wo Turks fruit 18 jr. Aanvangstijden: do. vr. di: 2.30 en 6.45 en 9.15 u. za. ma. wo. 6.45 en 9.15 u. zo. 4.15 en 6.45 en 915 u Zo ma. wo.: Bombo het vliegende olifantje a.l. Aanvangstijden: zo. ma. 2.15 u. wo. bejaarden en eventueel noodzakelijke verzorgsters deze „slecht-ter-been- zijnde bejaarden" mogen vergezellen. In de komende week zullen bij al de genen, die volgens onze gegevens er voor in aanmerking komen, deelne mingsformulieren worden bezorgd. Deze formulieren worden dan voor 27 juni weer, ingevuld, opgehaald. Meent u of familieleden buren, vrienden, bekenden dat u be slist in aanmerking komt voor dit eve nement en ontvangt u in de komen de week geen deelnemingsformulier dan wordt men vriendelijk verzocht om voor 27 juni één der volgende te lefoonnummers te bellen: 1605 mevr. Bolink-Landeweerd. 1502 Mevr. Fransen-Lubbersen. 1812 De heer Petter. Maar...wacht u eerst rustig de komen de week af en ...denkt u eraan dat het beslist alleen maar bedoeld is voor de genen die werkelijk slecht ter been zijn en bejaard. Degenen die uitstekende andere mogelijkheden hebben, wordt verzocht om geen be roep op onze medewerking te doen. loofd heeft, wordt het inderdaad een resultaat dat ver boven de verwach ting uitkomt. Sommige mensen vinden die accept girokaarten eigenlijk maar niets. „Een man, een man, een woord een woord", schreef iemand verontwaar digd, „daar heb ik geen computer bij nodig Dat is helemaal waar, maar Kom over de Brug zou wel een dozijn boekhouders nodig hebben om het allemaal met de hand bij te houden en talloze mensen vinden een acceptgirokaart een plezierig ge heugensteuntje. Inmiddels zijn meer dan 600 van de 744 projekten geheel of gedeeltelijk uitbetaald. Bedankbrieven uit de derde wereld spreken van vreugde om wat door het geld van de aktie mogelijk wordt gemaakt. Grote dingen, kleine din gen, maar voor de mensen die het betreft altijd belangrijke dingen. Sommige brieven spreken over „grote mogelijkheden voor het werk van de kerk Aldus een predikant uit Indonesië. Anderen spreken ech ter van grote moeilijkheden. „Dank u wel voor het geld. Mogen wij ook rekenen op uw gebed?", aldus een brief uit Oeganda. Tijdesn een recent bezoek aan Ne derland ontving aartsbisschop Dom Helder Camara een cheque van f 174.000.het restant van de Kom over de Brug-bijdragen aan het werk van zijn „aktie Hoop" voor de aller armsten van Noord-Brazilië. Hij op zijn eigen wijze commentaar. Op de suggestie dat Kom over de Brug wel aardig is, maar dat je met zestig miljoen de wereld niet kunt hervormden; „Het is een begin. En beginnen is beter dan blijven pra ten Op de vraag wat hem in Kom over de Brug 't meest getroffen had: „D^t protestanten en katholieken dit,sa men gedaan hebben!'Uniek in de we reld! Hartverwarmend!" •"■Op-cre •vraêg Waf;dit geia-nÜ "Bete kende voor zijn werk: „Dat weer een stukje wanhoop kan worden omge zet in hoop. Dat hoop zal leiden tot aktie. En aktie tot verandering up de vraag naar een slotwoord (wijzend op de op tafel liggende Bij bel): „Van dat Evangelie mogen we veel verwachten. Alles. Laat het on ze inspratie zijn. En onze opdracht" Kom over de Brug vatte die op dracht indertijd zo samen: „Voort gang van de verkondiging, uitbrei ding van het dienstbetoon, bevorde ring van de gerechtigheid, vernieu wing van de gemeenschap". Op honderd plaatsen in de wereld kan er nu weer wat verder worden gewerkt aan die opdracht. Dankzij Kom over de Brug. Men behoeft echt niet schouder- klopperig van aard te zijn om toch met Dom Helder te zeggen: Hart verwarmend! Bij de te Zwolle gehouden brandweer examens, slaagden de vrijwillige brandweerlieden D. Oosterveld, Vix- seboxestraat 5 en H. Wansink, Look 13 voor het diploma brandwacht 1ste klas. Voor het diploma chauffeur pompbediende slaagden te Deventer J. W. W. Blueink, Bessinkpasstraat 17 en A. Schipper, Oranjestraat 55. De actie Heel Vietnam vraagt de Nederlandse bevolking opnieuw om bijdragen voor de zo noodzakelijke hulpverlening aan de slachtoffers van dé Vietnamese oorlog. De eerste f 2 miljoen, die begin dit jaar werd ingezameld, werd in alle delen van Vietnam (Zuid-Vietnam, Noord-Viet- nam en gebieden van het bevrij dingsfront), Laos en Cambodja voor directe eerste hulp en wederopbouw besteed. De grote internationele hulp organisaties komen echter nog veel geld tekort om alle projekten, die in overleg met de plaatselijke bevolkin gen op touw zijn gezet, te bekostigen. Deze projekten behelzen voedsel- en medische hulp voor vluchtelingen, onderdak voor daklozen, ziekenhuis voorzieningen voor jeugdige slachtof fertjes, onderwijs voor volwassenen en kinderen, bijstand aan gehandi capten en wezen. Er is op dat punt de afgelopen maanden en jaren al heel veel gedaan Maar er is thans nog veel meer nodig! De acht Nederlandse hulporganisa ties, die samenwerken in de Natio nale Actie Heel Vietnam, vragen de ze week de bevolking opnieuw om geld te geven via giro 777 in Den Haag. Ook met oproepen in de gro te dagbladen en via televisie en ra dio woi-dt de aandacht gericht op de ze landelijke actie, die zal culmine ren in een klemmend appèl aan de bezoekers van alle kerken in Neder land op zaterdag 16 en zondag 17 ju ni om giften over te maken. De actie wordt gevoerd onder het motto „Oorlog is zeer ongezond voor menSen, digren en dingen". Dat is de tekst óp een tekening aan de muur van het Quaker-ziekenhuis in Quang Nai. Er zit natuurlijk iets iro nisch in die woorden, maar daarom werken ze mogelijk ook zo sterk. Want we zijn ongevoelig geworden voor alle cijfers over doden, gewon den, vluchtelingen, kapotte huizen en zovoorts. In Vietnam weten ze ook zonder statistieken dat oorlog zeer ongezond is. In Nederland werken de protes tantse en katholieke hulporganisaties, Novib, Unicef, Unesco en Rode Kruis nauw samen om het leed van deze ongezonde oorlog te helpen verzach ten. In alle delen van Vietnam. Het kan. Als U nu helpt. Heel Vietnam, Giro 777, Den Haag. Het nieuwe en pas gereedgekomen toeristisch rijwielpad Nijverdal-Hol- ten, dat zich door de fraaie natuur van de Holter- en Nijverdalseberg slingert, zal op woensdag 27 juni, of ficieel in gebruik genomen worden. De ontvangst van de genodigden door de gemeentebesturen van Hellen- doorn en Holten geschiedt in het be zoekerscentrum Noetselerberg van het Staatsbosbeheer, gelegen aan de toeristenweg te Nijverdal. Het is de bedoeling van de gasthe ren een fietstocht over het nieuwe rijwielpad te maken. Na deze tocht denkt men elkaar dan te treffen in hotel-restaurant Müller, Deventerweg 61 te Holten. Het rijwielpad heeft een lengte van 12 km. en kost ruim twee ton, wel ke aanlegkosten bijna geheel door het ministerie van CRM gedragen worden. Naast een bijdrage van de provincie Overijssel dragen de ge meenten Hellendoorn en Holten elk 5 procent bij in de aanleg. Het werk werd uitgevoerd door de Noord-Ne derlandse Wegenbouw Maatschappij te Harlingen en Nijverdal. Aan de voet van de Holter- berg slingert zich het toeris tisch rijwielpad zich naar boven de berg in. Rechts de Nijverdal- seweg met 't bestaande rijwiel pad, dat vroeger al eens gedeel telijk verhard is. De leerlingen van de zesde klassen van de school met de bijbel „De Schakel" vertrokken maandagmor gen met 'n 12 tal auto's naar Amers foort voor een vierdaagse schoolreis. De kinderen werden afgezet bij het station Amersfoort, waarna de ders met de bagage doorreden naar de Trekerbossen waar de bivak op geslagen zou worden. De kinderen gin gen in groepjes onder leiding van hel onderwijzend personeel 'n speurtocht maken door de oude stad. Ze den op vele plaatsen geconfronteerd met de geschiedenis van deze slreek en konden prachtig mooie oude ge restaureerde gevels bezichtigen. On derweg werd in een oud restaurantje limonade genuttigd. Om 3 uur verzamelden ze bij de be roemde Amersfoortse kei waarna de wandeling naar 't kamp werd begon nen. Al gauw waren de jonge kam peerders bezig met de tenten in or de te brengen. Men sliep met groep jes van 7 kinderen in een tent. Na tuurlijk kwam de eerste nacht niet veel van dat slapen, te meer daar er 's avonds in het vallende duister nog was genoten van een mooi avondspel in het bos. In dit bos nl. waren ver schillende diergeluiden te horen. De kinderen moesten op het geluid af gaan om de onderwijzers en onderwij zeressen die deze geluiden zeer na tuurgetrouw voortbrachten op te zoeken. Het is duidelijk dat het een en ander nog al met hilariteit ge paard ging. De volgende morgen waren de kinde ren ook al weer vroeg uit de veren. Enkele groepen maakten een mooie ochtendwandeling waarbij een be zoek gebracht werd aan het oorlogs kerkhof in de buurt van -het voor malig concentratiekamp. Op de Leus- derhei werden eveneens in alle vroeg te de schietbanen van de tankschool beken. Hier waren net op die dag de schietoefeningen van de Marine ge organiseerd. Het eten geschiedde in een grote eettent, Als het weer erg mooi was werden de tafels en de banken buiten gezet en was de maaltijd in de open lucht. Na het ontbijt lag de acti viteit geheel in het creatieve vlak. Voor de tenten werden van allerlei dingen uit het bos aangelegd en Versierd. De groe pen hadden namen van die ren gekregen en het waren deze na men die tot prachtige produkten in spireerden. De apen hadden voor hun tent een complete klimboom neerge zet inclusief een tros bananen. De denappels werden meestal gebruikt om in zeer sierlijke letters de naam van de groep te schrijven. Na het middageten kwam de grote speurtocht door de bossen in de om geving. Op verschillende punten za ten de leerkrachten en moest 'n op dracht worden uitgevoerd. Vaak was dit een prestatieopdracht, maar hier en daar kwam het ook on handigheid aan of exacte kennis. Wie verwacht er nu ook midden in het bos iemand, die je vraagt leeftijden van de mees ters en juffrouws op te schrijven? Deze tweede dag gingende kinde ren wat vroeger de slaapzak in. Nu was het ook onverbiddelijke rust ge boden, hetgeen voor velen ook wel goed uitkwam, want ze wa ren ook wel aan slaap toe. Woensdagmorgen, was er een bos in eens omgetoverd in een grote zee waar de kinderen met een duikver- gunning moesten proberen zoveel mo gelijk parels te gaan vissen. Een zeer enerverend spel. Hier kwam het voor al op geluk aan, want de parelbanken waren onverbiddelijk. Soms leverden ze 9 parels op, maar het kon ook voorkomen dat er parels verloren werden. Allen beleefden veel plezier aan dit spel. De' middag werd gebruikt ter voorbe reiding van de grote kampavond ir de kampschuur. Voordat in deze schuur verzameld werd, werd er nog een levend ganzebord spel gespeeld. De avond was zeer gezellig. Er werd veel gezongen uit een speciaal voor dit kamp samengesteld liederboekje. De dames Oort, de Jong en de heer Werner begeleidden dit gezang op de gitaar. Verder werden er door kinderen verschillende stukjes daan. Het programma was nog niet eens afgelopen toen reeds be sloten werd om toch maar te stop pen om naar bed te gaan. Op don derdag wachtte er nog een beiang- rijk evenement. De heren Wiersma en van Engbrink maakten 's morgens een compleet zeskamp-terrein klaar, waar 's middags door de groepen ver woed werd gestreden om de Leusden- zeskamp trofee. Het. waren de apen, die uiteindelijk hiermee gingen strij ken. Natuurlijk ontbrak ook het wa terballet niet. Het bleek erg moei lijk om op een plankje bekertjes wa ter over te brengen terwijl de tegen partij probeert om met het gooien van ballen dit te beletten. Eveneens bleek de heer van Engbrink een bui tengewoon goede keeper bij 't doel- schieten. Een vernuftig gevonden kegelspel gaf de toeschouwers even eens veel plezier. Om 7 uur was het weer zo ver dat de reis naar Holten moest worden begonnen. Nu waren het een aantal andere ouders die zo vriendelijk waren hun auto's ter be schikking te stellen om de kinderen op te halen. Precies half negen kwam deze stoet toeterend de Schoolstraat binnen. De kinderen gingen met de ouders snel mee naar huis. Ieder was toe aaneen goed bad en daarna een stevige nacht in het eigen bed. Men kon terugzien op een zeer geslaagd kampeerfestijn, dat niet in het minst door het uilgesproken mooie weer. Na deze functie ruim acht jaar te hebben vervuld, heeft de heer R. Petter, oud-groepscommandant van de Rijkspolitie, woensdagavond af scheid genomen als lid van de Com missie voor Woonruimtezaken der gemeente Holten. In de voltallige vergadering der commissie, heeft de voorzitter, de heer G. Weijl, het scheidende lid, dat in verband met de gestélde leeftijdsgrens zijn functie moest neerleggen, met enkele waar derende woorden toegesproken en hem dank gebracht voor zijn arbeid gedurende deze achtjarige periode. Hij schetste zijn goede kijk op en grote inbreng in de woonruimteza ken der gemeente en bood hem na mens de commissie een VVV-ge- schenkbon aan. De heer Petter be dankte zijn mede-commissieleden voor de goede en prettige samenwer king. Hij heeft het altijd erg-jammer gevonden, dat er in Holten zo wei nig woningen beschikbaar warén voor de mensen met een kleine beurs, zodat de commissie, vooral de laat ste paar jaar, niet veel heeft kunnen doen voor deze. categorie van wo ningzoekenden. De postduivenhoudersvereniging „Snelle Wieken" te Markelo, nam met haar leden uit Markelo en Hol ten deel aan de wedvlucht vanaf Or leans, plm. 590 km. De 125 duiven werden wegens de mist pas om 9.15 uur gelost. Het verloop van de vlucht was goed maar wegens de late los sing waren alle duiven 's avonds nog niet terug. Aankomst eerste duif van G. J. Schuiterd te Holten 17.22.35 uur. De uitslag van de eerste ti«en aankomende duiven was: 1 G. J. Schuiterd, Holten 17.22.35 u. 2 Joh.' Paalman, Holten 17.22.47 u. 3 G. J. Hassink, Markelo 17.30.31 u. 4 G. .J Schuiterd, Holten 17.35.42 u. 5 J. Jan sen, Markelo 17.35.52 u. 6. H. Dijk- jans, Holten 17.35.42 u. 7 Joh. Paal man Holten 17.48.55 u. 8 G. J. Bek- kernens, Holten 17.53.03 u. 9 J. Jans sen, Markelo 17.53.43 u. en 10 Joh. Paalman Holten 17.55.36 uur. De postduivenhoudersvereniging „De Bergvliegers" nam met 177 duiven deel aan de wedvlucht vanaf Com- piegne, afstand 407 km. De duiven werden om 6.20 uur gelost. Aankomst eerste duif van H. J. Aaftink 12.12.46 uur laatste duif 13.19.24 uur. De uit slag van de tien eerst aankomende duiven was: 1 H. J. Aaftink, 2 M. Lodeweges, 3 H. van Beek, 4 en 7. A. ten Dam I, 5 en 10 J. Kruimelaar, 6 G. J. Egberts, 8 en 9 Joh. Veld huis. Door het stijgen van de wijnprijzen is Siebrand in Kampen de laatste jaren druk bezig geweest met het ontwerpen van een Nederlandse Ro sé. Sinds deze „Rosé de Fruits" be gin november van het vorige jaar op de Nederlandse en inmiddels ook op de buitenlandse markt is versche nen, blijkt het bedrijf zodanig in de roos te hebben geschoten, dat het korte termijn moet overgaan tot een aanzienlijke uitbreiding. Deze expan sie is een direkt gevolg van de gro te vraag in binnen- en buitenland naar Nederlandse rosé- Teneinde daaraan te kunnen voldoen, is het noodzakelijk gebleken om voor produktie van Rosé de Fruits een speciale persafdeling voor de ver werking van Nederlands fruit op kor te termijn in gereedheid te brengen. 2 MILJOEN KILO NEDERLANDS FRUIT PER JAAR Tot nu toe verwerkte Siebrand 1 miljoen kilo Nederlands fruit, doch gezien de huidige produktiestijging zal dit cijfer dit jaar minstens wor den verdubbeld. De nieuwe persaf deling die met grote spoed in ge reedheid wordt gebracht, zal begin september in bedrijf kunnen worden gesteld. Met deze uitbreiding is een investering van ruim 1 miljoen gul den gemoeid. Alhoewel Siebrand momenteel op slagtanks met een gezamenlijke in houd van 10 miljoen liter ter be schikking heeft is dit niet voldoende. Vandaar dat er inmiddels 12 nieu we tanks zijn besteld met een tota le capaciteit van ruim 600.000 liter. Verder wordt er een vruchtenpers aangeschaft die een capaciteit heeft van 50 ton fruit per dag. Tot nu toe was de perscapaciteit van 20 ton per week voldoende; wel een be wijs welke enorme invloed het suk- ses van de Nederlandse rosé op de ontwikkeling van de onderneming heeft. Om het toch al niet geringe aantal opslagtanks zo doelmatig mogelijk te benutten, overweegt de onderneming bovendien de aanschaf van een zo genaamde indikmachine die het ge perste sap tot zeven maal kan indik ken, waardoor meer tankruimte vrii- komt. Bovendien zal in de nieuwe pershal een opvangtank met een capaciteit van 40.000 liter worden opgesteld. Dit is nodig om het geperste sap voor korte tijd op te slaan. Het gehele projekt, dat nog slechts een eerste fase van een onverwach te en opmerkelijke ontwikkeling binnen het Siebrand-bedrijf is, moet binnen vier maanden voltooid zijn. Met deze eerste fase is een bedrag van 1 miljoen gulden gemoeid.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3