Opmars van Tsjechische middenklasser c.v. Natuurkalender bromfiets-fans haeuen elkaar niet meer te verdringen vaar 't kijkgaatje mant onze nieuwbouw is voltooid JOH. VASTERT B0XER ENORME PARTIJ STOKKERS TOYOTA" teqanl, verhuizingen Nuchtere slierkaiveren partij hooi H3ÊF\ Kaninefaten Reukvermogen Windrichting TIPS VOOR DEZE MAAND Brillenmode Zaterdagmorgen 12 mei om 10 uur gaan de deuren open Exclusieve aanbiedingen zijn er dan in onze zaak Taxi en ambulance Markelo's Tweewieiercentrum Te koop: G. KUYPERS „Sloofsmid" zsskï vakantiewerk vanaf 1 juni MEISJE prima eetaardappelen Oproeping tot bijwoning van de Algemene Vergadering der Coöp. Raiffeisenbank „Holten" voor vakkundige haarverzorging TE KOOP GEVRAAGD: „DE PANNE" FIRMA RIJSSENSE GEBOUWENSLOPERIJ VAKBEKWAME TIMMERMAN OF HALFWAS transporten Te koop KLEIN VELDERMAN B.V. Kol weg 76 - Telefoon 1332 Zondag 13 mei moederdag VAN DE MAAT EN ZN. Wegens enorm succes gaat onze pannenaktie gewoon door J. G. MAATS Crown 2000 Vrijdag 4 mei 1973 5 p;Vr .JÊt M, f Standaard radio en ML behande ling bij Skoda. Als gevolg van de steeds stijgende kosten van auto's en benzine, komt er voor de economische middenklas sers een nieuwe, groeiende markt open te liggen. Een van de merken, die hiervan nu al de gevolgen ondervindt, is de van ouds bekende Tsjechische Skoda. Importricé H. Engelebert NV in Voorschoten zag in 1972 de verkopen met 12 pet. toenemen. En dat, terwijl de automarkt in z'n totaliteit maar met 7'/s pet. omhoog ging. er zit dus bijna tweemaal zo veel schot in de verkopen van het Tsjechische merk. Daarvoor zijn ver schillende oorzaken aan te wijzen. Het merk heeft een vertrouwde naam wie herinnert zich niet de solide Skoda's van direct na de oorlog en voert, na jaren van modellen-een- voud, de laatste tijd weer een mo dieuze modell.enpolitiek. Een treffend voorbeeld hiervan is de sportieve S 110 R Coupé die nog on langs met een bijzonder fraai front werd uitgerust. Bekijken we de 1973 serie wat nader, dan valt op dat de Tsjechische ont werpers steeds meer de West-Euro- pese stijl en kleuropvattingen gaan delen, zonder cfaarbij het uitgangs punt van de traditionele, waarschijn lijk onovertroffen degelijkheid uit 't oog te verliezen. Men voert thans o.a. de tinten bananen-geel, Sahara- bruin en bosgroen, naast de gehand haafde kleuren gebroken wit, rood en blauw. Met ingang van 1 januari jl. werdén de typéfpSPllO L^^rf*de^Sl^^^eroü- pé uitgerust •met' 4 schijfwerpers, waarvan de middelste twee méfc ha logeenlampen. De Coupé is voor zijn prijs van nog geen 1 8600,-, inclu sief radio en ML-behandeling een zeer concurrerende aanbieding op de Ne derlandse markt en verdient zeker wat extra aandacht als eerste en als. zgn. tweede wagen. Het model is zeer eigentijds en bin nen vindt men kuipstoelen met ver stelbare hoofdsteunen, een ver schroom d pookje met houten hand greep en een zeer strak afgewerkt dashbord. Met dit interessante parade-paard en de verdere serie, ook gebruikseco- nomisch aantrekkelijke modellen verwacht Skoda in ons land een goe de toekomst tegemoet te gaan. Daar komt bij, dat men in Nederland met ruim 100 en in West Europa met 2600 verkoop- en servicepunten, de beschikking heeft over een zeer ge degen en efficiënt gespreid dealer- net, dat ook buiten de grote steden zeer goed vertegenwoordigd is. En het is juist in deze gebieden, dat in de komende jaren de sterkste au- togroei in de economische prijsklas se wordt verwacht. De autodichtheid in Amsterdam is 1 op 3,6; in Rotterdam 1 op 4,1: in Eindhoven 1 op 3,5; in Den Haag 1 op 3,7 en in Utrrcht 1 op 4,1. In het gehele land is de autodichtheid evenwel gemiddeld 1 op 4,5: in sommige gebieden nog véél lager. H. Englebert N.V., die dit jaar 75 jaar bestaat, acht juist hier voor sko- da in de komende jaren de aantrek kelijkste verdere groeimogelijkheden aanwezig. Een prachtige verkoopsteun is boven dien het feit. dat alle vijf typen Sko da's absoluut compleet worden afge leverd. Dat betekent, dat de koper niet voor allerlei extra kosten komt te staan alvorens te kunnen beschikken over een complete, veilige, moderne au to. De Tsjechische fabriek rust van huis- •trit al zijn produkteir uit. met radiaal- banden speciale kïndersloten op de achterport'ieren. ruitenwissers met vier intei-val-standen, een nood- knipperlichtinstallatie, automatische werkende achterultrijlampen, een stuurslot, een verwarming met aan jager (2 snelheden) en een wissel stroomdynamo, die voor permanen te oplading van de accu zorgt, ook bij stationair draaiende motor en onge- Hoewel ze hier volkomen ingebur gerd lijken, horen konijnen van nature in Nederland niet thuis. Hun baker mat ligt in de landen om de Mid dellandse Zee en het is niet nauwkeu rig bekend, hoe ze hier terecht zijn gekomen. Niet door de Romeinen en het staat vast dat toen de Kaninefa ten hier leefden, er geen konijntjes waren, zodat hun naam beslist geen verbastering is van „konijnenvat- ters", zoals men in oude schoolDoek- jes wel las. De eerst betrouwbare berichten over konijnen in onze streken zijn uit 1251. Toen waren ze al in Vlaandei-en en wellicht hadden ze inmiddels Kennemerland bereikt toen een hal ve eeuw later Witte van Haamste de de vlag met de leeuw van Holland op de Blinkert bij Haarlem plantte, vóór hij bij het Manpad in Benne- broek de Vlamingen ging verslaan. Toch blijken de konijnen zich hier aan de Noordzee best thuis te voelen en het enige wat misschien op hun zuidelijker afkomst wijst is dat er in heel strenge winters nogal wat om komen. Maar hun spreekwoordelijke vruchtbaarheid zorgt er wel voor, dat die verliezen spoedig worden aange vuld. O Konijnen (vooral in de duinen), ha zen en eekhoorntjes zijn vrijwel de enige zoogdieren die men vrij gere geld te zien krijgt. De eerste twee dan nog meestal vluchtend, want ze zijn nu eenmaal een geliefd jachtob- ject en daar lijken ze zich, door eeu wenlange bittere ei'varingen, zelf wel goed bewust van te zijn. Eekhoorn tjes gedragen zich meestal wat min der schichtig, wellicht omdat ze we ten dat ze zich in de bomen gemak kelijk aan een vervolging kunnen ont trekken. Wie even nadenkt zal zich realiseren dat men tijdens een wan deling op de honderd vogels die men ziet nog niet één zoogdier kan ob serveren. Zelfs muizen en spitsmui zen weten zich aan de blikken te ont trekken. Toch zijn er in Nederland vrij zeker meer muizen dan bijvoorbeeld kool mezen! Maar vrijwel alle zoogdieren bezitten een uiterst scherp reukver mogen, waardoor ze ons vaak al op honderden meters afstand kunnen signaleren en zich verbergen. Vo gels daarentegen kunnen niet of nau welijks ruiken en zullen zich daar door veel gemakkelijkerlaten ver rassen. overigens kunnen zij zich. riet als eekhoorntjes, nogal gemakkelijk aan vervolging onttrekken, wat ook wel een reden za] zijn waarom ze ons meestal zoveel dichter laten naderen. Wie zoogdieren wil observeren zal er goed aan doen steeds tegen de wind in te lopen. Dan is er veel min der kans, dat hun scherpe reukver mogen onze nadering verraadt. Wie tegen de wind in een duinhelling be klimt (waar dit is toegestaan) en voor voorzichtig over de kruin gluurt, zal soms in het achterliggende dal spe lende konijntjes ontdekken. Als men zich dan rustig houdt en vooral geeh wilde bewegingen maakt (en er is geen wulp in de buurt om uw aan wezigheid te verraden!) dan kan men de kleine knagers vaak een hele poos bespieden. Misschien ziet u er dan ook wel een naar een plekje huppelen om daar zijn mest, die we konijnekeutels noe men, te deponeren. Ze hebben meest al vaste plekjes waar ze dit doen en vinden daar dan meestal heel wat van die harde ronde bolletjes bij el kaar. Soms produceren konijnen ook zachte mest, maar die eten ze on middellijk zelf op. Het schijnt dat de ze zachte mest nogal wat vitaminen bevat en dat zou een goede verkla ring zijn voor deze nogal ongewone en in onze ogen onsmakelijke gewoon te. acht extra stoomvcrbruikend acces soires. Bovendien wordt, in samenwerking met het Nederlandse dealercorps, in 1973 bij elke Skoda standaard een Mitsubishi-i'adio met antenne gele verd, als jubileumaanbieding. De aanwezigheid van een autoradio wordt, zoals bekend van groot be lang geacht, ook voor de veiligheid. Het is immers een unieke „accessoi re" om zo snel mogelijk wegen- en verkeersinformatie te krijgen. Tenslotte is onlangs bekend ge maakt, dat voortaan alle Skoda's voor aflevering nog eens een specia le ML-behandeling zullen ondergaan, om de van huis-uit toch al sterke auto nóg geschikter te maken voor het Nederlandse klimaat en ook de KOOLRABI Koolrabi is voor velen nog een vol slagen onbekende groente. Toch wordt deze groente in toenemende mate in Nederland geteeld. Het groot ste gedeelte van de oogst wordt wel iswaar ge-exporteerd naar West- Duitsland, waar deze gToente veel populairder is, maar toch krijgt koolrabi langzamerhand wat meer bekendheid bij de Nederlandse huis vrouw. Koolrabi is een kleine knol, waaruit op verschillende plaatsen stengels ontspi-ingen met loof eraan. De knol wordt gegeten, maar de fijngehakte blaadjes kunnen nog wor den gebruikt voor een saus. Koolra bi heeft een bijzonder fijne smaak, die iets lijkt op die van bloemkool, maar dan wat aromatischer. U kunt zelf gemakkelijk variaties in het kool rabi-recept aanbrengen, door er bij voorbeeld een kaassaus of een ham saus bij te geven. Van begin april tot eind juni is koolrabi volop te koop. inruilwaarde op een hoger niveau te consolideren. De ML-behandeling, waarvoor een certificaat wordt afgegeven, wordt verricht door Perquin Import B.V. in Leiden. De behandeling met Mercasol omvat de kokerbalken van het chassis, de deurstijlen vóór, midden en achter, de binnenzijde van het kofferdeksel, van de motorkap, van de portieren en van de bumpers en voorts de voor zijde van het reservewielcomparti ment en de koplamphuizen. De allersterkste troef van het Tsjechische merk is natuurlijk de prijs. Voor de geleverde modellen, de S 100, de S 100 L, de S 110 L, de S 110 LS en de S 110 R Coupé, gelden prij zen die (af Voorschoten) variëren van ca. f 6500,- tot ruim 8500,- inclu sief radio en ML-be'iandeling. Desgewenst kan aflevering zonder radio plaats vinden. Zeker nu de Nedei-landse automobi list zich nog kritischer en prijsbewus ter moet gaan opstellen, zal het „va lue for money" een steeds sterkere rol gaan spelen. Skoda blijkt zich op de Nederlandse markt in dit opzicht van een goede uitgangspositie te hebben verzekerd. Men hoopt het marktaandeel dit jaar met ca. 20 pet. te kunnen vei-hogen. Tegen de achtergrond van duurdere auto's en stijgende lasten lijkt dat een alleszins realistische verwach ting. Wie een bril draagt, kent dat ge voel: je suf zoeken, naar je bril en dan ontdekken dat je hem al lang op hebt. Dat komt omdat je zo ontzet tend aan die bril gewend raakt, dat je hem niet eens meer voelt. En dat je nooit verbaasd of geschrokken doet wanneer je jezelf met die bril op je ixeus in de speiegel of' op een foto ziet. Want die bril hoort bij je, net als je schaduw. Die bril, zou je kun nen zeggen, die bril ben je zelf. En zo gebeurt het, dat je soms haast ver geten zou, dat die bril eigenlijk maar een statisch ding is. Eenvou dig gezegd: die bril, die je een paar jaar gleden na een urenlange pas ceremonie bij de opticien uit al die andere brillen van toen koos, die bril is nog steeds dezelfde. E<*n mens daai'entegen is niet sta tisch. Een mens verandert. Een mens wordt ouder, volwassener, rijper en soms zelfs mooier. En al les wat er aan die mens zit. ver andert mee. Wie lacht niet om zich zelf bij het zien van een oude foto. Een komende trend in he- renbrillen: vliegeniersmodel met; metalen raék-veren. De kleur van het montuur is groen. De dame draagt een lichtgewicht bril (model blow up) met een montuur van wit metaal, een sportieve dubbele neusbrug en mat zilveren ve ren. Ook al is hij maar vijf jaar geleden genomen. Je verandert in vijf jaar. En alles wat aan je zit, die schoe ien. En dat haar. Goedbeschouwd... die schoenen zou je nu niet meer wil len dragen. En dat haar, dat suiker brood op je kruin? Het idee! En die bril? Gek eigenlijk. Je blijft zo'n ding doordragen. De bril is een stukje van jezelf geworden maar als je nu moest kiezen? Zou déze het weer winnen? Waarschijnlijk niet want wat toen mo de was, is nu geen gezicht meer. De mens verandert, de mode verandert en de brillen veranderen méé. Taets van Amerongenstraat 4-6 Markelo Telefoon 1261 Officieel Peugeot dealer. 'n PEUGEOT brommer geeft alles wat de naam belooft. Hogedrukspuiten Sproeispuiten in de hef Gazonmaaiers Motormaaiers Ladewagens Mestwagens Silovorken Achterladers Trommelschudders Cirkelhooiers Snelhooiers Kunstmeststrooiers Mengmesttanks Maaibalken Cyclo's Tractoren van 700,tot 7.000, LAREN (GLD.) Telefoon 05738-227 HENffl KOLKMAN Larenseweg 43-45 HOLTEN Telefoon 1728 MEISJE (16 jaar) tot nader te bepalen datum Telefoon 05725-336 Gevraagd voor hele of halve dagen, of een werkster Hotel „De Hoiterberg" Telefoon 05483-1412 Holten Te koop: FIAT 850 haifauiom. bouwjaar 1971 Canadastraat 8 Telefoon 05483-2579. Zaterdag van 20-22 uur, dinsdag van 18-22 uur. Te koop: (Surprise) A. BRINKMAN Dijkerhoek 6 - Tel. 2081 Vespa heeft een ideale brommer voor iedereen: de Cl AO, de BRAVO en de Met comfortabele dubbele vering. op maandag 21 mei 1973, des namiddags te 20.00 uur, in Hotel Holterman alhier. Punten van behandeling: 1. Opening en notulen. 2. Mededelingen. 3. Vaststelling van de balans, verlies- en winstrekening 1972, overeenkomstig het bepaalde in art. 46 onder „c" van de statuten der bank. 4. Voorstel van het bestuur tot toevoeging van het voor delig saldo der verlies- en winstrekening aan de re serve. 5. Statutenwijziging. 6. Wijziging huishoudelijk reglement. 7. Machtiging tot het doen verlijden van de notaliële ak te van statutenwijziging. 8. Verkiezing van een bestuurslid. 9. Verkiezing van een lid van de raad van toezicht. 10. Rondvraag en sluiting. De namen van de afgetreden leden, alsmede van de in hun plaats gestelde kandidaten, liggen ter inzage van de leden ten kantore der bank en kunnen tot en met 12 mei a.s. door minstens tien leden schriftelijk worden aangevuld. Het ontwerp gewijzigde statuten en huishoudelijk reglement liggen ten kantore van de bank ter inzage voor de leden tot na afloop der vergadering. Namens het bestuur, G. J. RIETBERG, voorzitter H. J. ROBERS, secretaris. DAMESKAPSALON Burg. v. d. Borchstr. 12 Telefoon 1748 Schilderijen, kabinetten, klokken, kasten, enz. enz. Alles van goud. zilver, koper en tin Borkeld 46a - Holten Telefoon 05483-2418 TWEEDEHANDS PLANKEN, BALKEN. DEUREN- RAMEN, PLASTIC DAKGOTEN- GOLFPLATEN ONDULINE GOLFPLATEN BRAAKMANSDIJK RUSSEN TELEFOON 05480-2296-2116 Gevraagd (wegens dienstplicht tegenwoordige! Firma J. W. NIJIAND EN ZN. Holten - Espelo 43 - Telefoon 05725-204 Voor vakkundige en Fa. H. Muller en Zn. Kerkplein 3 - Holten Telefoon 05483 - 1300 Agentschap Van Gend en Loos GEVRAAGD: voor de mesterij. H. J. BERENDSEN Markelo - Tel. 05731 - 344 Acculaders vanaf 39.90 Baby-autobrugjes 67.50 Gereedschapkisten (5-delig) 15.95 Looplampen met 10 mtr. kabel 14.95 Ijzerwaren Telefoon 1238 JOH. DIJKINK Beuseberg 37 - Holten Telefoon 1322 Bij van de Maat kunt u keuze maken uit vele leuke artikelen Prullebakje met deksel curvelino 4.95 Leuke stopflesjes v.a. 40 ct. rietwerk - flessendragers lektuurmanden Allerlei luxe dozen zeep eau de cologne DOUCHE-FRIS nieuwe geur Citrus Leuke ketting - armband of ring Kop en schotels in de nieuwste dessins LEUKE AANBIEDING Een damesaansteker van Ronson of gewoon een wegwerpaansteker in een gekke kleur. TELEFOON 1538 en geven wij nog de gehele maand mei korting op al onze roestvrij stalen B.K. pannen Tevens vanaf maandag 8 mei speciale moederdag-etalage met geschenken voor moeder, voor een grote vader- of kleine kinderbeurs. DORPSSTRAAT 36 4 cylinder, 1994 cc, 106 pk bovenliggende nokkenas, 145 4-bak stuurversnelling schijfremmen vóór rembekrachtiger en remkrachtb e gr enzer een van de vele modellen van Toyota, met reden de best verkochte Japanse automobiel. Autobedrijf ARENDZEN Off. dealer voor Markelo en omgeving Holterweg 2 - Markelo - Tel. 05476-1244

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 5