waarom De politie „schendt" het geheim van de bombrief heb vroeger toch sok nid verder gefed hij dan? Verfijnde apparatuur openbaart inhoud m De „Siremobiel" Röntgenbeeld Sociale verzekering in de vakantie Morgen moeten we wijzer zijn. -J;: SARA HEYBLOM sluit in haar 81ste levensjaar haar zestigjarige to neelloopbaan af. In alle stilte. Met de solovoorstelling Hot en Tot. Ze vertelt voorvallen en herinneringen uit de roemruchte theaterperiode van Roy- aards en Verkade, maar ook uit het toneelleven van onze tijd. Ze debu teerde als zeventienjarige in Geleer de Vrouwen van Molière. „Ik ben nooit op de toneelschool geweest en soms vond ik dat wel jammer. Roy- aards zei altijd dat hij er blij om was dan hoefde hij me ook niets af te le ren zoals toontjes en maniertjes. Van hem leerde ik een speciale ademha lingstechniek die veel aan de tegen woordige yoga doet denken. Ik vind dat soort „open zijn" over je vrien den en liefde zoals Hugo Claus dat doet over zijn vrouw Kitty Courbois niet erg netjes. Dat is onbetame lijk. Ik heb veel van Albert van Dal- sum gehouden. Ik heb veel verdriet gehad nadat we uit elkaar zijn ge gaan- De grootvader van moederszijde was Ned. Herv. predikant in Zaandam. De liefde voor het toneel heb ik van hem. Hij was dol op theater. De ou ders van mijn vader waren gerefor meerd, heel streng en stijf." Sara Heyblom kon het in de kerk niet vin den. Zij is lid van de Soefibeweging en heeft een grote interesse voor Oos terse filosofie en poëzie. (Hervormd Nederland). Bekende figuren uit t.v.-series FAMILY AT WAR Ian Thompson als John Porter. Panty's zijn volgens het bekende medische Engelse tijdschrift British Medical Journal nu ook weer niet zonder gevaar. Ze veroorzaken in toe nemende mate storingen in de bloeds omloop in benen en voeten. De symptomen variëren van prikkelingen tot opzetten van genoemde ledematen. Zelfs verzweringen kunnen er het gevolg van zijn. Vooral te strakke panty's met de ingebreide elastieken band bovenaan zijn de boosdoeners Maar ook het pantybroekje, juist door de dikkere dames bij voorkeur gedragen, werkt als een volledige „aderklem". Dit v/ordt nog verergerd als men geneigd is de benen over elkaar te slaan. Men kan zich op deze manier ader verstoppingen berokkenen met een kans op trombose bij een spoedope ratie. ANGST bij de NCRV voor de zeer in ledenaantal stijgende EO heeft het hoofd gekost van een van Neder lands meest populaire tv-omroepsters Els Nijssen, die al negen jaar de programma's aankondigt zo weet Te- legraafs Henk van der Meyden te melden. Els Nijssen is zonder enige ophef van het scherm verdwenen. Els Buitendijk, die tien jaar geleden om riep voor de NCRV is volgens Els N. plotseling weer in de NCRV-studio verschenen. Els B. had bij haar solli citatie gezegd: „Als jullie me niet la ten omroepen ga ik naar de EO". Kijk en zo'n uitspraak is genoeg om elke NCRV-man voor het blok te zet ten. Want er zijn werkelijk mensen bij de NCRV die slapeloze nachten over de EO hebben. En als die EO nu ook nog het „oude vertrouwenwek kende NCRV-gezicht van Els Buiten dijk" zou krijgen zou dat natuurlijk een klap voor de NCRV kunnen zijn. En op deze wijze kwam Els terug bij de NCRV. Men kan zich voorstellen dat de twee andere omroepsters, die toch al niet zoveel op het scherm ko men, niet gelukkig waren met deze terugkomst. Een en ander leidde tot een conflict met Els N. Ze heeft de NCRV laten weten dat ze er zo geen zin meer in heeft. „Maar zij is niet de enige reden dat ik nu vertrek bij de NCRV. Dat hele tv-omroepsters- vak is eigenlijk uit de tijd"- Engelse les op de wc is voor de Duitsers het laatste snufje op taai- hygiënisch gebied. Een fabriek voor toilethygiëne heeft een door uitge kookte psychologen uitgedokterde snelcursus voor Engels laten sa menstellen en deze daarna aan het toiletpapier laten toevertrouwen. Over milieuvervuiling gesproken. Op iedere rol wordt een korte cur sus afgedrukt. Iedere les wordt elke zes blaadjes herhaald teneinde „fa milietwisten te voorkomen. Als er namelijk meer dan één leergierige in het gezin zou zijn!" De cursus omvat 26 lessen. Men kan een halve cursus kopen verpakt in een handige koffer. Het materiaal is verkrijgbaar in boetiekjes. De kos« ten? Vijfendertig gulden. Op dit gebied is de technische dienst van de Berliinse recherche de colle ga's wel bijzonder ver voor. Voor het eerst gebruikt men daar de beeldver sterker- televisietechniek, de modern ste ontwikkeling in de röntgentechno- logie. Dat betekent in de praktijk: de doorlichting vindt niet langer plaats in de donkere kamer, maar bij dag licht; haarscherpe opnamen waarop ook heel fijne details nog kunnen wor den onderscheiden: tenslotte optima le veiligheid dank zij directe trans missie van het röntgenbeeld naar een op voldoende afstand opgestelde mo nitor. Vanwege het permanente gevaar voor een ontploffing dient elk ver dacht object uitsluitend onder de vrije hemel te worden onderzocht. In Ber lijn gebeurt dat in de z.g. demonts- gewerkplaats, een hoefijzervormige, van boven open, bunker met 60 tot 80 cm. dikke wanden van gewapend beton. Via afstandbediening komt hier ook het aan de tv-camera gekoppel de röntgenapparaat, de door Siemens ontwikkelde mobiele röntgen-beeld- versterk-er „Siremobiel", in actie. Met behulp van manipulators ijzeren kunsthanden, zoals die ook voor de omgang met radioactieve substanties worden gebruikt en 'n speciaal op afstand bestuurd voertuig wordt 't verdachte pakket in de stra- lingsbaan tussen röntgenbuis en tv- camera gebracht. De richting van de stralen kan naar believen worden gevarieerd, zodat het pakket, zonder dat het bewogen moet worden, uit elke hoek kan worden doorgelicht. Het televisie-röntgenbeeld dat dan op het beeldscherm achter de beton nen muur verschijnt, vertelt _de ope rateur vrijwel alles wat hij voor de verdere behandeling weten moet. Allereerst worden de laatste twijfels KATHOLIEKE BOEREN zijn vol gens het blad Boer en Tuinder niet zo gelukkig met de KRO. In kringen van die boeren vindt men de program ma's te links en te weinig katholiek. De KRO bleek niet doof voor die stem van het land en heeft overal bijeen komsten gehouden. De volgende vra gen kwamen steeds weer naar voren: 1. Welke „K" behelst die van KRO (Alfrink, Gijsen, Beuker of Kotte)? 2. Waarom geeft de KRO de KVP niet extra steun? 3. Waarom is de tendens van de pro gramma's zo links? 4. Waarom geen conclusies aan het eind van Brandpunt? 5. Is er wel voldoende ruimte in de programma's voor het platteland en de regio? De KNBTB blijft bij zijn plan meer invloed in het bestuur van de KRO te verwerven. met diverse specialistische instrumen ten zoals grijpers en stangen, visha ken waarmee het op trillingen wordt onderzocht en de elektrostetoscoop Het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering heeft zojuist weer de ge heel herziene folder „Vakantie en so ciale verzekering" uitgegeven .In de ze folder wordt er op gewezen dat wie zijn vakantie voorbereidt, er ver standig aan doet te overwegen of er op het terrein van de sociale verze kering nog iets te regelen valt. Voor al ziekenfondsverzekerden en zij die een uitkering ingevolge de Ziektewet, de Wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering of de Werkloosheidswet ontvangen, kunnen daarmee voorko men dat zij in hun belangen worden geschaad. De folder is gratis te verkrijgen bij het VSV, Rhijnspoorplein 1, Amster- damo Met name de laatste tijd zijn bombrieven en springstof pakketten weer een macabere realiteit geworden. In bruin pakpapier wordt de dood franco huis bezorgd. Dat hij daarbij niet in alle gevallen slacht offers maakt is vooral te danken aan het werk van de bom-experts bij de politie. Hun werk vereist improvisatietalent, persoonlijke moed maar ook verfijnde technische apparatuur en methodieken. Voor de levensge vaarlijke omgang met helse machines en tijdbommen heeft de re- chè'rchë 'Öbk leentjebuur gespeeld bij" de medicijnen, meer-speciaal bij.d.e^jQ.ntgenolqgie: het verdachte pakje wordt, doorgelicht eh de inhoud op röntgenfoto's vastgelegd. De homexpert van de recher che werkt op een voldoende vei lige afstand van de onderzoek- tafel en de monitor is opgesteld achter een dikke muur van ge wapend beton. In de praktijk gebeurt dit wel even anders, maar op deze foto is om wille van de aanschouwelijkheid de zaak ietwat ,.getrucceerd." (Siemens persfoto) uit de weg geruimd over de vraag of het pakket werkelijk explosief is; de mogelijkheid ip.,a.anwezig; dat de eer ste onderzoeken op de vindplaats waarmee het wordt „afgeluisterd" hierover nog geen definitieve ophel dering hebben verschaft. Tegelijk toont het beeld op de mo nitor hoe lading en ontsteking in el kaar zitten; of men bijvoorbeeld met een mechanische, chemische of elek trische tijdontsteking te maken heeft. Op basis van deze informatie neemt men een besluit over de laatste fase van het gevaarlijke karwei: het on scherp stellen en de uiteindelijke de montage door middel van op afstand bediende speciale zagen, diamantfre zen, boren enz. Met de precisie van 'n chirurg controleert en dirigeert de recherche-bomexpert ook deze hande lingen via 't beeldscherm. Dit is hor- logemakerswerk dat op de millimeter luistert. Want een detonatie moet zo mogelijk worden vermeden, men wil de afzonderlijke bouwstenen van de helse machine onbeschadigd in han den krijgen. Immers, deze vormen belangrijke bewijsstukken: „warme" sporén die naar "dé dader(r,l kunnen leiden De WDR brengt op dinsdag 1 mei om 20.20 uur de film „Liebe Mutter, mir geht es gut" van Klaus Wiese en Christian Ziewer. Op de foto: de arbeiders van verschillende afdelingen zijn in staking gegaan en ver laten de fabriek om zich te ver zamelen. yvibEalie»iuificbodcndoordilblad,ia5amcawcriui^mctdeSlichtin^ldcelcR.edsnit. 'Ik heb toch altijd mijn brood verdiend met twee rechterhanden? Ik heb toch ook nooit doorgeleerd, waarom zou zo'n eigenwijs jong dat dan wel doen Hij is toch niks beter dan zijn vader? En bovendien kost al dat leren maar geld. Nee hoor, laat hem maar een Mavo doen en dan is het verdienen geblazen. Dan moet ie zelf maar verder zien wat ie doetje weet bovendien nooit of ie het allemaal wel haalt Wij zijn geen professorsfamilie. Die jongen zit trouwens voortdurend in boekies te lezen in plaats van es met z'n vriendjes mee te gaan. Ach, dat doet ie wel, maar z'n broertjes noemen hem al de professor. En 's avonds altijd dat gesodemieter met de TV. Die staat altijd te hard volgens meneer. Ja, en dan gebruikt ie van die deftige woorden, net alsof ie anders is dan wij. Ik heb altijd op een fatsoenlijke manier mijn brood verdiend en dan verdraag ik geen kapsones. Wat wil zo'n jongen nou worden? Professor wordt ie toch niet. Dat is niks voor ons soort mensen. Wie voor een dubbeltje geboren is wordt nooit een kwartje en ik kan al dat gestudeer niet betalen. Werkstudent? Noemt u al die ruigbossen werkstudenten? Luierstudenten zult u bedoelen. Dat rookt maar vreemde paffertjes, van die verdovende dingen en dan die rare muziek. Meer lawaai dan muziek. Nee, laat die jongen maar dicht bij huis blijven. Mavo kan ie doen erf dan een goed kantoor en dan moet ie zelf maar verder zien. Als ie z'n vader en moeder maar niet vergeet We zijn altijd goed voor hem geweest" Van alle studenten zijn maar 10% arbeiderskinderen. Niet omdat arbeiders kinderen dom zijn of minder intelligent dan kinderen uit de hogere inkomens groepen maar omdat ze een achterstand hebben, die bijna niet is in te halen. Als ze in de eerste klas van de lagere school komen, kermen ze veel minder woorden en begrippen dan andere kinderen. Ze weten soms nauwelijks wat een boek is en hebben in sommige gevallen zelfs nog nooit een potlood vastgehouden. Bovendien zien veel ouders het nut niet in van verder leren, net als de door ons verzonnen vader in deze advertentie. Ze beseffen niet, dat in de maatschappij van de nabije toekomst kennis niet alleen macht betekent, maar ook een levensvoor waarde is.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 5